Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#6201 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tataćusak »

peepeep wrote:
tataćusak wrote:Koje predmete u skolama moze predavati profesor filozofije i sociologije
Japanski.
Jesi li to sam smislio ili ti je trebala pomoc makar jednog roditelja
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#6202 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by iBoy92 »

Pozdrav raja, upisao sam historiju. Nadam se da mi neko od vas može dati par savjeta u vezi studiranja. Da li faks pocinje drugog oktobra?
lifi
Posts: 24
Joined: 02/11/2013 19:51

#6203 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by lifi »

Kad se podnosi molba ministarstvu da se student upiše kao samofinansirajući, kako treba izgledati molba, gdje se preda
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6204 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bach »

Comandini wrote:Ne razumijem rasprave o trzistu i mjestima. Fakultet je slobodan izbor individualca. Na stranu kvalitet i sve ono sto znamo o nasim fakultetima, ne vidim smisao u tome da se broj studenta koji se primaju na npr. odredjeni odsjek treba smanjiti. Fakultet zapravo i posluje po trzisnim principima u odredjenu ruku - dok god veliki broj studenata zeli upisati npr. zurnalistiku, sasvim je logicno i da ce fakultet pokusati maksimizirati zaradu na tim studentima. To sto su sanse za zaposlenje s odredjenom strukom manje nego s drugom nije problem fakulteta, ne zivimo u planskoj ekonomiji.
Niko više ne želi upisati žurnalistiku ni FPN. To je propala institucija...
Danijela7
Posts: 5
Joined: 22/01/2018 18:53

#6205 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Danijela7 »

Pozdrav, planiram upisati francuski jezik i nisam mogla nigdje da pronađem informacije o prijemnom ispitu. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi kaže šta je na prijemnom i koja je potrebna literatura?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#6206 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Rockefeller »

2011 se studiralo i odustalo.

Dobro je ispalo :mrgreen:
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#6207 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by iBoy92 »

Danijela7 wrote:Pozdrav, planiram upisati francuski jezik i nisam mogla nigdje da pronađem informacije o prijemnom ispitu. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi kaže šta je na prijemnom i koja je potrebna literatura?
Nisam siguran, ali mislim da nema prijemnog, ja imam francuski kao opći predmet. Samo sto ti mogu reci u vezi odsjeka da je zaista predivan i neces se pokajat ako ga upises. Profesori su divni za razliku od pojedinih odsjeka na ovom fakultetu.

Sto se tice literature mislim da ce ti ovo pomoci

http://www.ff.unsa.ba/files/trajno/npp/ ... 013_14.pdf
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6208 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

Rockefeller wrote:2011 se studiralo i odustalo.

Dobro je ispalo :mrgreen:
Najbolja odluka u životu :D

Dva puta :D :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#6209 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Rockefeller »

peepeep wrote:
Rockefeller wrote:2011 se studiralo i odustalo.

Dobro je ispalo :mrgreen:
Najbolja odluka u životu :D

Dva puta :D :lol:
Vjeruj mi. Ne zalim. Samo studentski dani, uh.
Danijela7
Posts: 5
Joined: 22/01/2018 18:53

#6210 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Danijela7 »

iBoy92 wrote:
Danijela7 wrote:Pozdrav, planiram upisati francuski jezik i nisam mogla nigdje da pronađem informacije o prijemnom ispitu. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi kaže šta je na prijemnom i koja je potrebna literatura?
Nisam siguran, ali mislim da nema prijemnog, ja imam francuski kao opći predmet. Samo sto ti mogu reci u vezi odsjeka da je zaista predivan i neces se pokajat ako ga upises. Profesori su divni za razliku od pojedinih odsjeka na ovom fakultetu.

Sto se tice literature mislim da ce ti ovo pomoci

http://www.ff.unsa.ba/files/trajno/npp/ ... 013_14.pdf
Hvala puno na odgovoru. Ovo je prvi put da čujem da neko kaže nešto pozitivno za bilo koji odsjek na Filozofskom fakultetu.
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#6211 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by iBoy92 »

Danijela7 wrote:
iBoy92 wrote:
Danijela7 wrote:Pozdrav, planiram upisati francuski jezik i nisam mogla nigdje da pronađem informacije o prijemnom ispitu. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi kaže šta je na prijemnom i koja je potrebna literatura?
Nisam siguran, ali mislim da nema prijemnog, ja imam francuski kao opći predmet. Samo sto ti mogu reci u vezi odsjeka da je zaista predivan i neces se pokajat ako ga upises. Profesori su divni za razliku od pojedinih odsjeka na ovom fakultetu.

Sto se tice literature mislim da ce ti ovo pomoci

http://www.ff.unsa.ba/files/trajno/npp/ ... 013_14.pdf
Hvala puno na odgovoru. Ovo je prvi put da čujem da neko kaže nešto pozitivno za bilo koji odsjek na Filozofskom fakultetu.
Upravo sam saznao da prijemnog nikako nema. Ma ima ih svakakvih, vidjet ces, ali sto se tice profesora na francuskom stvarno su predivni. Doduse ja sam 3 profesora upoznao, ne znam za ostale :D :D :D
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#6212 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by peepeep »

Image

Samo vas gledam, majku vam vašu :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6213 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by dobar osjecaj »

peepeep wrote:Samo vas gledam, majku vam vašu :D
Meni ova zena izgleda isto zadnjih 15 godina
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6214 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by wewa »

meni je drzala vjezbe prije... nije lijepo naglas reci... 19 :shock:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6215 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by dobar osjecaj »

Izgleda li tebi starije ili ista drugacije nego tada?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6216 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by wewa »

dobar osjecaj wrote:Izgleda li tebi starije ili ista drugacije nego tada?
skoro pa ista :)
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#6217 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by thekupus »

ne bih se zacudio da je stvarno vampir :D
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6218 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bach »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-filo ... /180119023
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo izvršila je četiri inspekcijska nadzora na Filozofskom fakultetu UNSA i utvrdila da je pet osoba zaposleno bez javnog oglašavanja, protivno pravilniku ustanove, u periodu od 2009. do 2012. I kasnije se praksa zapošljavanja bez javnog oglašavanja u toj ustanovi nastavila, ali nakon što je to pravilnikom dozvoljeno.
Pravilnikom o radu Filozofskog fakulteta UNSA od 2. jula 2009. godine propisano je da se potreba za nastavničkim, saradničkim i ostalim kadrom na fakultetu obavezno javno oglašava. Ta odredba iz pravilnika redefinirana je 17. aprila 2012. godine tako što je ukinuta obaveza javnog oglašavanja.

Bio je to dovoljan vremenski period da se bez javnog oglašavanja, dakle protivno pravilniku, zaposle Dženita Tanović i Naida Kukavica, potvrđeno je za Klix.ba iz Uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo.

"Prijem Vahida Piralića, Selme Žerić i Harisa Krajine izvršen je posredstvom Zavoda za zapošljavanje KS koji je imenovane pripravnike uputio fakultetu na osnovu konkursne procedure koju je proveo zavod", stoji u odgovoru Uprave za inspekcijske poslove KS na naš upit.

Nakon što je izmijenjena odredba Pravilnika Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, odnosno kada konkurs više nije bio obavezan, u toj ustanovi angažovan je Haris Bajić.

"Ostali radnici navedeni u zapisnicima iz provedenih inspekcijskih nadzora su primljeni prije donošenja pravilnika ili u periodu kada je prestala obaveza objavljivanja konkursa za prijem nenastavnog osoblja, odnosno nakon što je prestao egzistirati upravni odbor fakulteta", stoji u odgovoru Uprave za inspekcijske poslove KS.

U navedenom periodu, od 2. jula 2009. do 17. aprila 2012. godine, odluku o popunjavanju radnih mjesta na fakultetu i odluku o obavezi objavljivanja konkursa donosio je Upravni odbor Filozofskog fakulteta.

Vildana Brdarić iz Uprave za inspekcijske poslove KS podsjetila je za Klix.ba da je Vlada Kantona Sarajevo 19. decembra 2013. godine donijela pojedinačna rješenja o razrješenju.

"Razriješeni su predsjednici, odnosno članovi upravnih i nadzornih odbora svih fakulteta i akademija te naučnoistraživačkih instituta u sastavu Univerziteta u Sarajevu", istakla je Brdarić za Klix.ba.

Međutim, iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS nismo uspjeli dobiti potvrdu da li je u tom periodu, od 2. jula 2009. do 17. aprila 2012. godine, zaposlen sin Saliha Foče, profesora s Filozofskog fakulteta koji je u decembru 2013. godine imenovan na poziciju dekana u toj ustanovi.

Klix.ba je došao u posjed starijeg dokumenta Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS koji kazuje da se u društvu zaposlene Dženite Tanović i Naide Kukavice našao i Adnan Fočo.


U Upravi za inspekcijske poslove KS nam je istaknuto da je izbor u akademsko zvanje docenta Adnana Foče bio 2017. godine predmet nadzora inspektora za visoko obrazovanje koji u konkretnom slučaju nije konstatovao nepravilnost.

U biografiji Adnana Foče stoji da je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2016. godine izabran u zvanje docenta na predmetima Savremena sociologija i Sociologija porodice.

Adnan Fočo je za Klix.ba kazao da nisu tačne informacije da je bilo nepravilnosti prilikom njegovog zapošljavanja, napomenuvši da je sve urađeno prema proceduri Senata Univerziteta u Sarajevu.

"Bio je raspisan javni oglas u dnevnim glasilima, ne bih se mogao drugačije zaposliti. Sve je čisto. Sve su procedure provedene", kazao je Fočo u kratkoj telefonskoj izjavi za Klix.ba.

Brdarić je za Klix.ba istakla da, budući da su konstatovane nepravilnosti počinjene isključivo u naznačenom periodu za slučajeve Tanović i Kukavica, postupajući inspektor je u skladu s ovlastima, propisanim zakonom, prema subjektu nadzora djelovao izdavanjem rješenja o upozorenju.

"Ni prethodni ni važeći Zakon o radu FBiH ne propisuju obavezu objavljivanja konkursa ili javnog oglašavanja za popunu radnih mjesta kod poslodavaca, odnosno u konkretnom slučaju fakulteta, pa samim tim nije propisana ni sankcija za slučaj kada poslodavac ne poštuje pravilnik o radu", navela je Vildana Brdarić iz Uprave za inspekcijske poslove KS.

Dodala je da neovisno o tome poslodavac internim aktom može propisati obavezu objavljivanja konkursa, ali nije obavezan.
Danijela7
Posts: 5
Joined: 22/01/2018 18:53

#6219 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Danijela7 »

Zna li neko sa čim se sve može kombinovati engleski jezik i književnost?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6220 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

Danijela7 wrote:Zna li neko sa čim se sve može kombinovati engleski jezik i književnost?
Sve osim psihologije
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#6221 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Men_of_Numenor »

Zdravo narode. Zanima me da li ću morati da nešto platim kada budem uzimao dokumente na revers? Imam razgovor za posao pa mi trebaju originalni dokumenti.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#6222 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by thekupus »

Men_of_Numenor wrote:Zdravo narode. Zanima me da li ću morati da nešto platim kada budem uzimao dokumente na revers? Imam razgovor za posao pa mi trebaju originalni dokumenti.
50 KM, koliko ja znam.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#6223 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Men_of_Numenor »

thekupus wrote:
Men_of_Numenor wrote:Zdravo narode. Zanima me da li ću morati da nešto platim kada budem uzimao dokumente na revers? Imam razgovor za posao pa mi trebaju originalni dokumenti.
50 KM, koliko ja znam.
I na koliko se maksimalno dana mogu uzeti dokumenti? I šta ako se kojim "slučajem" dokumenti ne vrate fakultetu?
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#6224 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by thekupus »

Men_of_Numenor wrote:
thekupus wrote:
Men_of_Numenor wrote:Zdravo narode. Zanima me da li ću morati da nešto platim kada budem uzimao dokumente na revers? Imam razgovor za posao pa mi trebaju originalni dokumenti.
50 KM, koliko ja znam.
I na koliko se maksimalno dana mogu uzeti dokumenti? I šta ako se kojim "slučajem" dokumenti ne vrate fakultetu?
Ja to znam jer je prijatelj koji se odlučio upisati na drugi faks, umjesto procesa ispisivanja samo podigao dokumente "privremeno", i nikad ih nije vratio. Nije se peglao drugim stvarima, i nije imao problema.
Post Reply