Filozofija SLOBODE

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#51 Re: Filozofija SLOBODE

Post by sojka »

Na mogu da se slozim. Rekao si da je sloboda nas licni izbor i odnos ka istoj. Stoji (procitaj)-slazem se.
Ukoliko je sloboda moj odnos naspram iste, ne mora da je znaci da je podredjujemo egu kao neslobodnom
faktoru. Necu sada reci da vazi za tebe ili neke, ali nije mjerilo.

Ne vezivati se uopste- to je sloboda.
Benighted
Posts: 274
Joined: 16/02/2008 15:30

#52 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Benighted »

Ako hoces fakticki i objektivno sloboda je nemoguca.
Sloboda je moguca samo u subjektivnom domenu.
Iliti ne mozemo biti slobodni,ali mozemo lagati sebi da smo slobodni,a ono sto mi slazemo sebi to je nasa istina.
Moje shvatanje slobode je svjesnost i sopstvena kontrola nad zivotom ,a tu kontorlu i tu svjest moze da ostvari samo super ego koji je jedini slobodan.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#53 Re: Filozofija SLOBODE

Post by sojka »

Beni,

sve napisano sa moje strane-procitaj. Ima jedino sa filozofskog aspekta higher levels i iscekujem ga.:)


Pozz
Benighted
Posts: 274
Joined: 16/02/2008 15:30

#54 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Benighted »

sojka wrote:Beni,

sve napisano sa moje strane-procitaj. Ima jedino sa filozofskog aspekta higher levels i iscekujem ga.:)


Pozz
:D
Higher level clip sa youtube-a ...

pozz
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#55 Re: Filozofija SLOBODE

Post by sojka »

Nije do mene. Ukoliko nekog ni to minimalno i osnovno prakticno ne potice na dublje razmisljanje, ....
pa sad.

Pridruzi se sa tog stanovista i zatim kritikuj.Ovako nije fer play.

Pooozzzz
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#56 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

sojka wrote:


Sta je za vas sloboda?


_______________________________________________

Molim bez religijskih pristupa temi. :)
________________________________

odricanje robijanja vlastitom egu.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#57 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Kjajević Majko »

Benighted wrote:Vecina vas dozivljava slobodu u kontekstu (ne)konformizma sa drzavnim,drustvenim,moralnim normama...Ok,tema i jeste sloboda,a pitanje sta sloboda znaci vama?
Sloboda je licni odnos osobe prema samoj sebi,svojoj poziciji,svojim djelima,svojim zeljama,svome zivotu... Ali i sve to sto ste vi,sto je vasa pozicija ,vasa djela i vase zelje je vec uzrokovano i oblikovano mnostvom nekih faktora,koji opet negiraju tu slobodu.
No kako rekoh sloboda je licni odnos - sloboda je ODLUKA. Ljudi osjecaju slobodu kada imaju kontrolu nad svojim zivotom ,svojom pozicijom ,svojim djelima,svojim zeljama... Tu kontrolu ,taj licni odnos i tu odluku moze da ostvari samo super-ego. Pa bi u konacnici sloboda bila robovanje super-egu.
To je više kao neko "ganjanje vlastite sreće" što nije sloboda iako ima dosta dodirnih tački.
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#58 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

zagazaga wrote:Slobodno društvo čine pojedinci koji mogu ostvariti svoje ciljeve.Ljenost i apatija nisu nšta drugo nego nepostojanje ciljeva ili postavljanje previsokih, za koje znaš da se ne mogu ostvariti.Današnje naše društvo je puno ljenosti i apatije.Zar nismo društvo slobodnih i sretnih ljudi!?

''meni je dobro,neće mene''..........sjeća li se ko toga

je li se išta promjenilo...........nije..........još je gore
ciljevi? koliko poznaješ život da bi znao što ti je cilj u životu?
User avatar
upravnik
Posts: 457
Joined: 05/04/2008 15:25
Location: Katanga
Contact:

#59 Re: Filozofija SLOBODE

Post by upravnik »

Hoće li sloboda umjeti da pjeva
Kao što su sužnji pjevali o njoj?
User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#60 Re: Filozofija SLOBODE

Post by polumasni »

sloboda je mit. koliko god srali o slobodi, mi smo i geneticki i socioloski preodredjeni da uvijek dijelom budem u zavisnom poluzaju... genetski u smislu da smo socijalna bica, da se rodimo u porodicama i da stvaramo odnose u kojima svjesno ulazimo u situacije gdje se dobrovoljno lisismo odredjenih sloboda za neko vece dobro. Socioloski - isto tako. I u najrazvijenijim demokracijama ljudi izlaze na izbore da bi dlai glasi ljudima koji ce donositi odluke u njihovo ime - ponekad i protivno interesu individua koje se glasale za njih. Nadalje, kakva je moja sloboda kao uposlenika u firmi gdje kmrkoam izvrsavati naredbe sefova, oblaciti se po njihovj mjeri, imati duzinu kose po njihovoj mjeri, itd? jedina sloboda je tu da dam otkaz i da budem izbacem iz stana jer nemam za kiriju. Po toj logici, anarhija je vjerovatno najbliza nekoj totalnoj slobodi. Sloboda u kojoj ja uzivam je sloboda od dogmatike politike i religije koja bi jos vise se mjesala u moj stil zivota i to je jedina sloboda koju cu da brani. ostalo sam odavno progutao. :zjev:
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#61 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

polumasni wrote:sloboda je mit. koliko god srali o slobodi, mi smo i geneticki i socioloski preodredjeni da uvijek dijelom budem u zavisnom poluzaju... genetski u smislu da smo socijalna bica, da se rodimo u porodicama i da stvaramo odnose u kojima svjesno ulazimo u situacije gdje se dobrovoljno lisismo odredjenih sloboda za neko vece dobro. Socioloski - isto tako. I u najrazvijenijim demokracijama ljudi izlaze na izbore da bi dlai glasi ljudima koji ce donositi odluke u njihovo ime - ponekad i protivno interesu individua koje se glasale za njih. Nadalje, kakva je moja sloboda kao uposlenika u firmi gdje kmrkoam izvrsavati naredbe sefova, oblaciti se po njihovj mjeri, imati duzinu kose po njihovoj mjeri, itd? jedina sloboda je tu da dam otkaz i da budem izbacem iz stana jer nemam za kiriju. Po toj logici, anarhija je vjerovatno najbliza nekoj totalnoj slobodi. Sloboda u kojoj ja uzivam je sloboda od dogmatike politike i religije koja bi jos vise se mjesala u moj stil zivota i to je jedina sloboda koju cu da brani. ostalo sam odavno progutao. :zjev:
Kakva totalna sloboda?
Mnogi spominju taj termin a nemaju pojma što to znači!
Ne postoji apsolutno bezuvjetna sloboda niti na nebu niti na zemlji. Nikada nije postojala niti neće.
Cijeli univerzum radi po principu međudjelovanja a to znači da djelovanje jednog utječe na djelovanje drugog.
Ono što muči sve nas su uvjetovanja slobode samim sebima. A to znači da:
- moramo paziti kako smo obučeni kada izlazimo na ulicu jer moramo podupirati projekciju slike o sebi koju želimo da drugi vide,
- moramo imati određeni iznos novaca u đepu ako mislimo uopće izaći van u društvu jer bez tog novca "nema smisla" izlaziti,
- moramo imati novac za kompjuter i vezu sa internetom jer drugačije neznamo ispuniti svoje slobodno vrijeme,
- moramo imati novac za auto jer ima toliko "mnogo razloga" zbog čega nam treba,
- moramo se profesionalno baviti poslom koji se smatra "društveno poželjnim" jer u protivnom će me ljudi manje cijeniti,
- moramo ulaziti u brak jer to "svi normalni" ljudi rade,
- moramo imati djecu jer je brak u krizi pa će možda djete izvuči stvar,
- moramo ostati u braku zbog djece, koliko god svi patili u njemu,
- moramo piti jer svi piju,
- moramo puštiti jer većina puši,
- moramo morati, moramo morati, moramo morati.............

Želiš li slobodu evo puta ka oslobađanju.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#62 Re: Filozofija SLOBODE

Post by vratnik »

pregledao sam ovaj film i meni ovo sve nije sloboda, vec potreba i ljudsko pravo.
A sad, evo danima razmisljam sta je sloboda i nikako da skontam. Mozda sam slobodan?
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#63 Re: Filozofija SLOBODE

Post by kosmos »

Najbolje je rekao Bush: " Mrze nas jer smo slobodni ". Slobodan covjek je nadcovjek, prosjecan razum nije slobodan covjek.
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#64 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

kosmos wrote:Najbolje je rekao Bush: " Mrze nas jer smo slobodni ". Slobodan covjek je nadcovjek, prosjecan razum nije slobodan covjek.
ha,ha,ha...baš je to razlog zašto svijet ne trpi Busha! :D
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#65 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Kjajević Majko »

vratnik wrote:pregledao sam ovaj film i meni ovo sve nije sloboda, vec potreba i ljudsko pravo.
A sad, evo danima razmisljam sta je sloboda i nikako da skontam. Mozda sam slobodan?
:thumbup:

Sloboda nije mit, sloboda je čežnja. :)
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#66 Re: Filozofija SLOBODE

Post by _veleposlanik »

moze li ovako:

shvatiti poentu zivota i vlastite egzistencije, otici u prirodu (zgodna planinska parcela), izgraditi sebi malu drvenu kucicu...

to mi je kao prva pomisao na rijec sloboda. mislim da ista u apsolutnim terminima ne postoji.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#67 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Kjajević Majko »

Zašto se svi hvataju kolibe na osami? Ako ti duh i um nisu slobodni u društvu neće ni osami. Ako te ljudi sputavaju u društvu toga se možeš osloboditi bez osame. Uostalom, sloboda bez društva nema smisla. :)
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#68 Re: Filozofija SLOBODE

Post by _veleposlanik »

Kjajević Majko wrote:Zašto se svi hvataju kolibe na osami? Ako ti duh i um nisu slobodni u društvu neće ni osami. Ako te ljudi sputavaju u društvu toga se možeš osloboditi bez osame. Uostalom, sloboda bez društva nema smisla. :)
a reci mi, kako da budu slobodni duh i um u ovako izopacenom drustvu, gdje se ocigledno promovira mediokritet, i sve sto je povrsinski i materijalno vezano za bilo sta osim za duh i um?

usput, ne moras sam uzivati u tom malom privatnom raju... :)
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#69 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

_veleposlanik wrote:
Kjajević Majko wrote:Zašto se svi hvataju kolibe na osami? Ako ti duh i um nisu slobodni u društvu neće ni osami. Ako te ljudi sputavaju u društvu toga se možeš osloboditi bez osame. Uostalom, sloboda bez društva nema smisla. :)
a reci mi, kako da budu slobodni duh i um u ovako izopacenom drustvu, gdje se ocigledno promovira mediokritet, i sve sto je povrsinski i materijalno vezano za bilo sta osim za duh i um?

usput, ne moras sam uzivati u tom malom privatnom raju... :)
Nadam se da ne ometam vaš dijalog svojim mislima ako kažem da si i ti jedan od onih koji čine to društvo. A to znači da mnogo onih koji gledaju na određen način stvaraju određeno društvo!
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#70 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Kjajević Majko »

Kao što reče camelleon, i ti si jedan koji čini društvo, i ti utječeš na njega. Ako te smeta površnost i materija nemoj se time baviti pa će i ostali oko tebe pokupiti neke tvoje navike. :)

Dosadio bi ti brzo mali privatni raj, pogotovo ako bi na njega poveo ljude koji su ti slični. :D
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#71 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

Kjajević Majko wrote:Kao što reče camelleon, i ti si jedan koji čini društvo, i ti utječeš na njega. Ako te smeta površnost i materija nemoj se time baviti pa će i ostali oko tebe pokupiti neke tvoje navike. :)

Dosadio bi ti brzo mali privatni raj, pogotovo ako bi na njega poveo ljude koji su ti slični. :D
Nije zato što si potvrdio moje mišljenje nego zato što si to potkovao mudrim riječima dajem ti 5 bodova! :D

Lijepo je otići u osamu, neometano poslušati svoje "želje" i razmislit o njima. Nakon toga se vračaš nazad sa svojim mudrostima da ih primjeniš tamo gdje živiš i djeluješ.

Svi bi mi bili sveci kada bi se maknuli od svih mogućih izazova!
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#72 Re: Filozofija SLOBODE

Post by _veleposlanik »

drago mi je sto sam dosao na ovaj podforum :)

otvara nove mogucnosti i vidike mudrim izjavama.

moje pitanje glasi: da li smatrate bijegom to sto bih ja trazio svoju slobodu u sumi (chitaj: bilo gdje van dohvata "sistema")?

mozda je bas pravi izazov odluciti se na tako nesto, zar ne?

kada pronadjem, postavicu vam pricu zene koja se odrekla identiteta, sistema i zivota kakvog danas poznajemo.
mislim da se zove Guis, ali moram provjeriti.

pozdrav.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#73 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Kjajević Majko »

Bijeg jeste, samo zato što nam izolacija (samoća) nije u prirodi. Možeš ti biti i s grupom ljudi u toj izolaciji ali ste opet kao grupa sami. Izazov sigurno jeste, svima trebaju momenti samoće i vjerovatno svi kad tad požele da su na barem jedan dan sami na planeti da se odmore od svega, ali zamisli se tako na duže vrijeme.

Probaj da ne kontaktiraš nikoga (baš nikoga) na sedam dana, pa vidi je li izolacija za tebe i koliko si slobodan. :D
User avatar
Femina Sapiens
Posts: 3
Joined: 26/07/2008 22:41
Location: Sarajevo

#74 Re: Filozofija SLOBODE

Post by Femina Sapiens »

Drago mi je što je moj prvi post :) baš na ovom podforumu, i na ovu temu, sloboda... ne znam je li neko spomenuo, budističko učenje prema kojem sloboda označava oslobođenje od svake vezanosti, čak i romantične vezanosti za jednu osobu, ukratko od svih potreba i želja, što naravno prosječnom čovjeku izgleda kao zatvor, a ne kao sloboda :D
A u filozofiji postoji razlika između pojmova građanske slobode i ljudskih prava koji su se pojavili sa prosvjetiteljstvom, i metafizičkog pojma slobode, koji je nedostižan, i kao što je netko rekao, takva sloboda je stanje svijesti, a ne nikakvo ispunjenje prava.
Netko je spomenuo izolaciju, u mnogim religijama, praktikanti upravo postižu oslobođenje izolacijom i meditacijom.
User avatar
camelleon
Posts: 12
Joined: 17/07/2008 01:35
Location: Zagreb
Contact:

#75 Re: Filozofija SLOBODE

Post by camelleon »

_veleposlanik wrote:drago mi je sto sam dosao na ovaj podforum :)

otvara nove mogucnosti i vidike mudrim izjavama.

moje pitanje glasi: da li smatrate bijegom to sto bih ja trazio svoju slobodu u sumi (chitaj: bilo gdje van dohvata "sistema")?

mozda je bas pravi izazov odluciti se na tako nesto, zar ne?

kada pronadjem, postavicu vam pricu zene koja se odrekla identiteta, sistema i zivota kakvog danas poznajemo.
mislim da se zove Guis, ali moram provjeriti.

pozdrav.
:)

gdje ćeš naći večeg izazova od gradskog ludila?
Post Reply