Filmovi po knjigama

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Hart
Posts: 974
Joined: 30/03/2004 13:09
Location: Sarajevo

#26

Post by Hart »

Hamlet - Sir Laurence Olivier

Blade Runner - istina napravljen prema prici a ne romanu

Solaris - Tarkowski

Space Odyssey 2001 - Kubrick

The Shining - Kubrick

Dune - Lynch

The Thin Red Line - Malick

The Name of the Rose - Annaud

Lord of the Rings - Jackson

itd ........
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#27

Post by danas »

sad sam se sjetila "gone with the wind" -- prohujalo sa vihorom ili u novijem izdenju pomeo ih vjetar.

ne znam sta je gluplje, knjiga ili film. :shock:
User avatar
CiCiban
Posts: 2073
Joined: 17/02/2002 00:00

#28

Post by CiCiban »

o? sta je glupo u toj knjizi pls..opsirnije
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#29

Post by danas »

CiCiban wrote:o? sta je glupo u toj knjizi pls..opsirnije
pitas za "gone with the wind"?

pa glupa je jer je centrirana na jednu razmazenu i sebicnu glupacu, a sve se desava usred gradjanskog rata. knjiga je zapravo najobicniji jeftini ljubavni roman sa trafike, samo sto je napisana davnih dana, pa mnogi misle da je to kao "literatura"... a kako je opisan americki jug, i rasni odnosi... bolje da ne spominjem.... :-)

narocito me se dojmila scena (i u knjizi i u filmu) kada crnci (inace robovi na farmi tara) idu da se bore protiv "damn yankees". :shock: koja nebuloza...
User avatar
CiCiban
Posts: 2073
Joined: 17/02/2002 00:00

#30

Post by CiCiban »

'' Kad sam prozivljavao te dane ja nisam shvatao njihovu draz...Izvjestan njihov sjaj.. . savrsenost, simetriju kao u grckoj umjetnosti..'

hm..kao da smo citale 2 razlicite knjige .. i to se desava
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#31

Post by danas »

CiCiban wrote:'' Kad sam prozivljavao te dane ja nisam shvatao njihovu draz...Izvjestan njihov sjaj.. . savrsenost, simetriju kao u grckoj umjetnosti..'

hm..kao da smo citale 2 razlicite knjige .. i to se desava
pa znas sta, ja sam skontala koja je to glupost tek kad sam dosla u USA i shvatila malo bolje te odnose i kako je knjiga zapravo glupa i uvrijedljiva... :-?
User avatar
CiCiban
Posts: 2073
Joined: 17/02/2002 00:00

#32

Post by CiCiban »

:-) a ja ..da kada trenutak jednom iscezne.. ne postoji nacin da ga vise vratimo..i prozivimo onako kako je trebalo
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#33

Post by FortunaBela »

Recimo doktor Živago...film je urađen fenomenalno, skoro da dostiže knjigu, prednost filma je muzika....
Kompljikator
Posts: 180
Joined: 08/12/2004 11:00

#34

Post by Kompljikator »

FortunaBela wrote:Juče gledam u videoteci, Da Vinči koden, jel ga ko gledao, baš me interesuje....
to sto si vidjela u videoteci mogo je bit samo dokumentarac o knjizi a ni slucajno igrani cjelovecernji film "The Da Vinci Code" izlazi 2006.
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#35

Post by FortunaBela »

Može biti....
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#36

Post by EI Presidente »

Empire Falls od Richard Russoa-sjajna novela, opisuje zivot obicnih ljudi u malom americkom gradicu. Glavni i sporedni likovi su veoma vjesto razradjeni, kao i centralna ideja. Istoimeni film je odlican, glumacka ekipa (Ed Harris, Philip Seymour Hoffman, Helen Hunt, Paul Newman...) funkcionise perfektno na ekranu i vjerno prikazuje likove iz knjige. 100% recommended!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#37

Post by danas »

EI Presidente wrote:Empire Falls od Richard Russoa-sjajna novela, opisuje zivot obicnih ljudi u malom americkom gradicu. Glavni i sporedni likovi su veoma vjesto razradjeni, kao i centralna ideja. Istoimeni film je odlican, glumacka ekipa (Ed Harris, Philip Seymour Hoffman, Helen Hunt, Paul Newman...) funkcionise perfektno na ekranu i vjerno prikazuje likove iz knjige. 100% recommended!
knjiga se sjajna, a film nije film vec je HBO mini-serija :)
sto je prednost, jer HBO daje oko 5-6 sati serijala, umjesto sat i po -- drugim rijecima, lakse je "ugurati" knjigu u 6 sati serijala nego u 90 minuta filma. ali i dalje nije sve kako treba (ovo moj perfekcionisticki ukus zanovijeta :D ). dosta stvari koje su odlicno obradjene u knjizi nisu nasle put do ekrana, iako su glumci prva liga. niti jedan film to ne moze uspjeti 100%. slicna stvar se desila sa obradom roth-ovog romana "human stain" ili lehane-ovog "mystic river" -- odlicne knjige i solidni filmovi, ali i dalje dosta "fali". ne moze film dotaci unutrasnje psiholosko stanje na isti nacin kao knjiga. nikada.
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#38

Post by EI Presidente »

danas wrote:
EI Presidente wrote:Empire Falls od Richard Russoa-sjajna novela, opisuje zivot obicnih ljudi u malom americkom gradicu. Glavni i sporedni likovi su veoma vjesto razradjeni, kao i centralna ideja. Istoimeni film je odlican, glumacka ekipa (Ed Harris, Philip Seymour Hoffman, Helen Hunt, Paul Newman...) funkcionise perfektno na ekranu i vjerno prikazuje likove iz knjige. 100% recommended!
knjiga se sjajna, a film nije film vec je HBO mini-serija :)
sto je prednost, jer HBO daje oko 5-6 sati serijala, umjesto sat i po -- drugim rijecima, lakse je "ugurati" knjigu u 6 sati serijala nego u 90 minuta filma. ali i dalje nije sve kako treba (ovo moj perfekcionisticki ukus zanovijeta :D ). dosta stvari koje su odlicno obradjene u knjizi nisu nasle put do ekrana, iako su glumci prva liga. niti jedan film to ne moze uspjeti 100%. slicna stvar se desila sa obradom roth-ovog romana "human stain" ili lehane-ovog "mystic river" -- odlicne knjige i solidni filmovi, ali i dalje dosta "fali". ne moze film dotaci unutrasnje psiholosko stanje na isti nacin kao knjiga. nikada.
I concur... :-D
Post Reply