Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
nookey
Posts: 1016
Joined: 13/10/2010 21:42

#151 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by nookey »

Ja imam samo dva pitanja...
Je li pojedinci stvarno misle da se nama ne "upravlja"?
Konkretnije, da u ovoj trenutnoj konstalaciji snaga, mi imamo "pravo glasa"?
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#152 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by simonese »

nookey wrote:Ja imam samo dva pitanja...
Je li pojedinci stvarno misle da se nama ne "upravlja"?
Konkretnije, da u ovoj trenutnoj konstalaciji snaga, mi imamo "pravo glasa"?

http://www.klix.ba/biznis/news/svedska- ... /120411056

totalna kontrola
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#153 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Vijetnamac13 »

Gledao sam ga i svidio mi se i kao filozofski nazor ka nekim idejama. Normalno da ako pocnem posmatrati onotologiju, gnoseologiju da cu uzet anticke filozofe ali ne mogu reci da u ovom filmu nema odredjenih dubokih misli.

A i postoji filozofija i "filozofija"
User avatar
KnuckleHead
Posts: 228
Joined: 29/05/2012 19:30
Location: Ni tamo a ni vamo bogme :P

#154 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by KnuckleHead »

Nesta je kliknulo u meni kad sam vidio onu scenu kad se neo budi u onoj kolijevci za uzgajanje i isteka se iz matrice, x puta sam razmisljao o tome, insan jest u nekoj vrsti matrice, ni 3 posto svjeta ne vidimo oko sebe, nash razvoj i evolucija su nam izostrili samo oci, jedan dio mozga koji nam je potreban bio za primarni opstanak i prezivljavanje, motoricke funkcije itd, tolko toga nismo sposobni vidjet, dozivit i pojmit da je smjesno rec da nismo u nekoj vrsti matrice i da nemamo neku vrstu vela preko ociju i osjetila. Nekako mi je ta ideja bliska da smo mi svi neka vrsta hodajuce baterije i neka vrsta energije koju ko zna ko koristi, mozda planeta, mozda svemir, il neki nash stvoritelj koji nas je genetski unaprijedio i stvorio da sluzimo toj svrsi, sve u svemu jako dobra ideja, a od filmova, normalno kec do jaja, drugi i nekako moze proc al uz treci sam se smorio vec, manjak ideje su pokusavali nadoknadit efektima i jbga, ako je istina da che snimat jos dva djela, nadat se nechem boljem.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#155 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Challenger__ »

Realist-idealist wrote:Matrix ima svoje uporiste u Platonu, tacnije u sedmoj glavi Republike, "Alegorija o Pecini". Marx je iskoristio Platonove teze o duhovnoj zarobljenosti vecine ljudi i "preveo" ih na materijalni svijet (Ruso je zacetnik "materijalnog" tumacenja Platona dok je Hegel zadrzao u glavnom platonsku metafiziku). Otuda u Matrix-u I ideja da su ljudi svedeni na proizvodnu grupu pukih bioloskih kreatura sto je simbolizirano prikazivanjem baterije u famoznom dijalogu unutar Matrixa izmedju Nea i njegovog ucitelja Morfiusa.

To je drugi elemenat platonske osnovanosti ovog filma. Relacija ucenik-ucitelj je i te kako izrazena sto sugerira da covjek kao pojedinac nije dovoljan sam sebi i da ne moze bez pomoci duhovnog vodica, senseja, sufijskog shejha, zen-majstora i u materijalnim uslovima bez "revolucionarne avangarde" (opet Marx) oktriti svoju istinsku prirodu i shodno tome boriti se za istinske vrijednosti.

U pecinskoj alegoriji covjek je u okovima i ima primoran je gledati ravno poput konja sto podrazumijeva linearni, ograniceni pristup realitetu (sa obje strane je "zauzdan" i ograniceno mu je vidno polje). On ne vidi istinsku sliku a nikada nije ugledao sunce (simbol spoznaje, monoteisti bi rekli platonski simbol za Vrhovno Bice koje je ON dakle lice, dok cisti teisti ili religijsko-filozofski pogledi koji podrazumijevaju postojanje Vrhovnog Bitka citaju Platonovu simboliku kao predstavljanje bozanskog NECEGA, dakle impersonalnu nadravnu transcedentalnost). Jedino sto vidi jesu sijenke koje na zidu koje su omogucene refleksijom koju pruza zapaljena vatra u pecini. Gledajuci u vatru zarobljeni covjek smatra da je ONA istinska realnost i vrhunac dometa jer ista podrazumijeva odredjene karakteristike tj. atribute Sunca. Medjutim on ne moze dokuciti nesto sto njegova percepcija nije iskusila (otuda je iskustvo u misticnim tradicijama Islama, Krscanstva [pogledati pisanja Meister Echart-a], budizma i hinduizma jedino relevantno mjerilo istinitosti religijske spoznaje koja nije iracionalna vec podrazumijeva budjenje unutarnjeg oka sto bi bilo ravno izlasku zarobljenika iz pecine i njegovom direktnom gledanju u Sunce), te zbog toga sklon je negiranju istinske realnosti. Medjutim, ako uz pomoc ucitelja, koji prije svega ima duznost da ga UBIJEDI da je zarobljen, uspije izaci na istinsko svjetlo, tj iz pecine i ugledati Sunce, on je u ozbiljnom hednikepu jer kao duhovni paraplegicar nikada nije iskusio nesto toliko svijetlo poput sunca i sto je prirodno, oci mu nisu navikle na intenzitet svjetlosti. Zbog toga isti je u iskusenju da se vrati nazad u pecinu.

Sada, prevedimo neke od ovih instanci na Matrix i vidjecemo neoborive paralele. Neo trazi istinu jer uvidja da nesto nije u redu sa svijetom oko njega. Nalazi ga Morfius (arapski men dzedde wedzede - ko trazi nadje) i ukazuje mu da je njegova teorija ispravna medjutim veliki je korak izmedju racionalne spoznaje da nesto nije istina i iskustvene. Nuzno, Neo dobija pilulu i svijet oko njega pocinje da se topi i ubrzo mu postaje jasno (ali ne sasvim) o cemu je rijec. Tek nakon totalnog osvjescenja Neo shvata o cemu se radi i njegov um nije sasvim u stanju to prihvatiti, sto se na kraju ipak desava.


Primjer covjeka koji zeli da se vrati u pecinu je lik (zaboravio sam mu ime) koji sklapa dogovor sa Smithom koji mu treba omoguciti da bude vracen nazad u Matrix. "Ignorance is bliss" opet jedna relfeksivna interpretacija platonske misli. Neznanje jeste blagostanje ali u relativnom smislu, medjutim za covjeka koji je istinski realiziran kao covjek, ma koliko neznanje moglo donijeti relativnog dobra, neznanje je ipak po sebi zlo jer drzi covjeka u okovima, omogucava njegovu eksploataciju od strane drugih ljudi ili masina itd. To je u filmu docarano zarobljenosti covjeka u mehaniziranom "kafezu" oblika jajeta sto sugerira infantilnost zarobljenog covjeka koje poput pileta ceka da izadje iz ljuske a za sta mu je ptorebna toplota majcinog tijela sto ce reci da je covjek zavistan od drugog za postizanje realizacije svoje latentne ali istinske licnosti.

Moglo bi se o ovome jos mnogo toga reci ali toliko od mene za sada :)

Prejak upis! Prejak.
Kent
Posts: 31
Joined: 13/05/2014 17:39

#156 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Kent »

Islamski stav po tom pitanju je da nam samo Allah preko Meleka daje ideju za nesto i da svaki covjek mora vjerovati u svoje zasluge i truda putem tih slanja ideja i biti zahvalan Bogu. Znaci mroamo se potruditi da bi sm dobili kvalitetnu ideju od Allaha.

Inace, ako se odamo vjerovanju matrixa bitcemo zalutali i bitcemo u fazi paganizma. Znaci kad dobijemo jednu pametnu misao zahhvatlit cemo se Bogu. To je moje misljenje kao muslimana a mozda neko drugacije misli.
Kent
Posts: 31
Joined: 13/05/2014 17:39

#157 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Kent »

Ako budemo vjerovali da neko drugi radi nasim mislima i tijelom i promijenama na tijelu, po uzoru na matriks upascemo u edan neislamski stav.
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#158 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by simonese »

Kent wrote:Ako budemo vjerovali da neko drugi radi nasim mislima i tijelom i promijenama na tijelu, po uzoru na matriks upascemo u edan neislamski stav.
meni dovoljno da je Matrix zelena
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#159 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by SmokingMan »

KnuckleHead wrote:...jedan dio mozga koji nam je potreban bio za primarni opstanak i prezivljavanje.
Kakva bi čovjekova dostignuća bila da može iskoristiti puni kapacitet vlastitog mozga.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#160 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by MyTao »

Kent wrote:Islamski stav po tom pitanju je da nam samo Allah preko Meleka daje ideju za nesto i da svaki covjek mora vjerovati u svoje zasluge i truda putem tih slanja ideja i biti zahvalan Bogu. Znaci mroamo se potruditi da bi sm dobili kvalitetnu ideju od Allaha.

Inace, ako se odamo vjerovanju matrixa bitcemo zalutali i bitcemo u fazi paganizma. Znaci kad dobijemo jednu pametnu misao zahhvatlit cemo se Bogu. To je moje misljenje kao muslimana a mozda neko drugacije misli.
Legendo :lol: :lol:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#161 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by dustaban »

Matrix je jedna hipoteza o nama i svemu oko nas nista gora, dapache uvjerljivija, od onoga sto nam religije nude.

Meni je u tom filmu najjace kad onaj tip sto ih je izdao postavlja uslov - zelim da se niceg ne sjecam!

I zaista, kako vrijeme odmice i kako otkrivamo neke cinjenice, sve sam svjesniji strasne istine - sreca je u vjerovanju a ne u znanju!

Blago vjernicima.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#162 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Challenger__ »

dustaban wrote:Matrix je jedna hipoteza o nama i svemu oko nas nista gora, dapache uvjerljivija, od onoga sto nam religije nude.
Ako je Matrix hipoteza o nama, ona nije "uvjerljivija" od onoga što nam religije nude, naprotiv, ona je na tragu religijskih arhetipova: Mesija, izabrani, učitelj i učenik, budni i spavači, živi i mrtvi.

Matrix je moderna vizualizacija religijskih arhetipova.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#163 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 01:53, edited 1 time in total.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#164 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by UnscarD »

Cybernetic wrote:Prvi Matrix je donekle bio zabavan i nista vise. Nema tu neke duboke filozofije niti tematika nudi nesto novo. Neki kriticari su kreatora Matrixa opruzivali za plagijarizam, naime da su ideju ukrali iz anime filma Megazone 23 gdje prezivjelo covjecanstvo nakon destrukcije zemlje zivi u fiktivnom svijetu bez da je svjesno toga. Virtuelna realnost ili nepostojanje realnosti opcenito stalno susrecemo u cyberpunk/sci-fi literaturi i filmovima. Matrix je postmodernisticki komercijalni supljak, iako zabavan.
Ahh ukrali ideju ... citav taj koncept kradje ideja je onako pro-copyright-ovski trulo kapitalisticki pogresan... kako je to lijepo Njutn jednom davno rekao na dodjeli nagrade " ...ako sam i mogao da vidim dalje od drugih, to je samo zato sto sam gledao stojeci na ramenima divova koji su zivjeli prije mene..." ...

Uticaj japanskih MANGA stripova kao i ANIMA filmova je ocigledan (Ghost in the shell npr) ali sam Matrix je dobro upakovana SF prica, isprican na do tada nikada vidjen nacin ...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#165 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by cassius »

Challenger__ wrote:
Realist-idealist wrote:Matrix ima svoje uporiste u Platonu, tacnije u sedmoj glavi Republike, "Alegorija o Pecini". Marx je iskoristio Platonove teze o duhovnoj zarobljenosti vecine ljudi i "preveo" ih na materijalni svijet (Ruso je zacetnik "materijalnog" tumacenja Platona dok je Hegel zadrzao u glavnom platonsku metafiziku). Otuda u Matrix-u I ideja da su ljudi svedeni na proizvodnu grupu pukih bioloskih kreatura sto je simbolizirano prikazivanjem baterije u famoznom dijalogu unutar Matrixa izmedju Nea i njegovog ucitelja Morfiusa.

To je drugi elemenat platonske osnovanosti ovog filma. Relacija ucenik-ucitelj je i te kako izrazena sto sugerira da covjek kao pojedinac nije dovoljan sam sebi i da ne moze bez pomoci duhovnog vodica, senseja, sufijskog shejha, zen-majstora i u materijalnim uslovima bez "revolucionarne avangarde" (opet Marx) oktriti svoju istinsku prirodu i shodno tome boriti se za istinske vrijednosti.

U pecinskoj alegoriji covjek je u okovima i ima primoran je gledati ravno poput konja sto podrazumijeva linearni, ograniceni pristup realitetu (sa obje strane je "zauzdan" i ograniceno mu je vidno polje). On ne vidi istinsku sliku a nikada nije ugledao sunce (simbol spoznaje, monoteisti bi rekli platonski simbol za Vrhovno Bice koje je ON dakle lice, dok cisti teisti ili religijsko-filozofski pogledi koji podrazumijevaju postojanje Vrhovnog Bitka citaju Platonovu simboliku kao predstavljanje bozanskog NECEGA, dakle impersonalnu nadravnu transcedentalnost). Jedino sto vidi jesu sijenke koje na zidu koje su omogucene refleksijom koju pruza zapaljena vatra u pecini. Gledajuci u vatru zarobljeni covjek smatra da je ONA istinska realnost i vrhunac dometa jer ista podrazumijeva odredjene karakteristike tj. atribute Sunca. Medjutim on ne moze dokuciti nesto sto njegova percepcija nije iskusila (otuda je iskustvo u misticnim tradicijama Islama, Krscanstva [pogledati pisanja Meister Echart-a], budizma i hinduizma jedino relevantno mjerilo istinitosti religijske spoznaje koja nije iracionalna vec podrazumijeva budjenje unutarnjeg oka sto bi bilo ravno izlasku zarobljenika iz pecine i njegovom direktnom gledanju u Sunce), te zbog toga sklon je negiranju istinske realnosti. Medjutim, ako uz pomoc ucitelja, koji prije svega ima duznost da ga UBIJEDI da je zarobljen, uspije izaci na istinsko svjetlo, tj iz pecine i ugledati Sunce, on je u ozbiljnom hednikepu jer kao duhovni paraplegicar nikada nije iskusio nesto toliko svijetlo poput sunca i sto je prirodno, oci mu nisu navikle na intenzitet svjetlosti. Zbog toga isti je u iskusenju da se vrati nazad u pecinu.

Sada, prevedimo neke od ovih instanci na Matrix i vidjecemo neoborive paralele. Neo trazi istinu jer uvidja da nesto nije u redu sa svijetom oko njega. Nalazi ga Morfius (arapski men dzedde wedzede - ko trazi nadje) i ukazuje mu da je njegova teorija ispravna medjutim veliki je korak izmedju racionalne spoznaje da nesto nije istina i iskustvene. Nuzno, Neo dobija pilulu i svijet oko njega pocinje da se topi i ubrzo mu postaje jasno (ali ne sasvim) o cemu je rijec. Tek nakon totalnog osvjescenja Neo shvata o cemu se radi i njegov um nije sasvim u stanju to prihvatiti, sto se na kraju ipak desava.


Primjer covjeka koji zeli da se vrati u pecinu je lik (zaboravio sam mu ime) koji sklapa dogovor sa Smithom koji mu treba omoguciti da bude vracen nazad u Matrix. "Ignorance is bliss" opet jedna relfeksivna interpretacija platonske misli. Neznanje jeste blagostanje ali u relativnom smislu, medjutim za covjeka koji je istinski realiziran kao covjek, ma koliko neznanje moglo donijeti relativnog dobra, neznanje je ipak po sebi zlo jer drzi covjeka u okovima, omogucava njegovu eksploataciju od strane drugih ljudi ili masina itd. To je u filmu docarano zarobljenosti covjeka u mehaniziranom "kafezu" oblika jajeta sto sugerira infantilnost zarobljenog covjeka koje poput pileta ceka da izadje iz ljuske a za sta mu je ptorebna toplota majcinog tijela sto ce reci da je covjek zavistan od drugog za postizanje realizacije svoje latentne ali istinske licnosti.

Moglo bi se o ovome jos mnogo toga reci ali toliko od mene za sada :)

Prejak upis! Prejak.
:shock: :thumbup:
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#166 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 01:54, edited 1 time in total.
User avatar
nikobitein
Posts: 18
Joined: 24/08/2014 00:32
Location: BiH
Contact:

#167 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by nikobitein »

ima tu puno filosofskog, kako koga šta od toga pogodi. Dobar film, prepun metafore ka pravom saznanju, ko to prepoznaje, a nekom je opet bezvrijedan
User avatar
Taus
Posts: 2
Joined: 31/08/2014 09:10

#168 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Taus »

Prvo, reći da je Matriks plagijanizam neumanjuje (bez)vrijednost samog filma, koji je u suštini kompilacija raznih, starih i modernih, filozofskih i spiritualnih aksioma.
Valjda je jasno da originalnost ne postoji (ili postoji u iluzionom smislu)... filozofi grade svoje ideje na temelju svojih predhodnika. Posuđuju, rafiniraju, mijenjaju pa prezentiraju u svom "originalnom" ruhu ... znači, kao i sa umjetnošu.

Tko ima hrabrosti reći ja sam prvi, i nema nikog prije mene ?

Drugo, reći da je prvi dio Matriksa dobar, a ostala dva su smeće .. jest kao da se nekome svidi prvih 100 stranica knjige, a zadnjih 200 ne. Trilogija Matriksa je jedan koncept, jedna priča, sa jednom kontinuiranom radnjom od prvog do završnog dijela. Tako da odvajati taj trojedan film, blago je apsurdno. Da ne spominjem seriju Animatrix crtanih filmova koji su također neodvojivi od samog filma, i pružaju jedan dodatan uvid, kroz tuđe oči, u samu tematiku/problematiku.
Ono što prvi dio filma ima, a drugi nemaju, jeste šok, koji je izgleda za neke bio orgazmičan .. pa im nastavci nisu pružili jednak intenzitet zadovoljstva...

Treće, sama veličina Matriks filma očita je u bilo kakvom dijalogu koji ga se tiče, radi njegove slojevitosti. Treba specificirati o čemu se točno diskutira. O Matriksu kao filmu (i njegovoj binarnoj radnji), ili o onome što je prezentirano kroz samu radnju. Ono što ljudi češće komentiraju jest upravo ovo drugo, što pokazuje da Matriks nadilazi samoga sebe, izlazi iz ekrana u um gledatelja i predstavlja se kao jedan praktičan svjetonazor, primjenjiv na gotovo bilo kakav aspekat stvarnosti. Ne iz razloga da ponudi odgovore, nego da ponudi perspektivu tj. jezik kojim prevodimo ono što percipiramo.

Znači, sam film (ili efekt Matriks filma) postaje zaseban i praktično primjenjiv, što je osvježenje kakvo se nevidi često, u toj komercijalnoj industriji. A opet, čisto da napomenem, kao kritika na kritiku komercijalnog ... svete knjige (ubacite svoju najmiliju) nisu komercijalne? A i originalne su ... :)
kries
Posts: 9
Joined: 03/07/2013 22:46

#169 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by kries »

Film Matrix je jedan od najboljih filmova svih vremena,nastavci II i III nisu vrijedni spomena, napravljeni su samo radi zarade novca. Pa onda po čemu je film poseban, prvo da smo neka vrsta hrane za bića i energije superiornije od nas. Negativna emocionalna energija naziva se loosh je hrana je negativno orijertiranim bićama iz viših ravni postojanja. Pogledajte samo kako se to sustavno proizvodi, samo u crtanim filmovima ima oko 50 načina ubijanja, tv programi su postali crne kronike, horori. Uglavnom medijima se manupulira jednako kao i školstvom, religijama, sve s ciljem držanja ovaca u toru. Kompletna povijest je obična krivotvorina sračunata da održi postojeću piramidalnu strukturu moči. Jednako je sa religijama koje svaka za se polažu exkluzivitet na boga, a u stvari jednako kao i nacije služe dodatnim podjelama ljudi, divide et impera ( zavadi pa vladaj). I tu dolazimo do drugoga, odnosno da naša realnost komletno manipulirana.
Simbolična je scena kada Neo uzima tabletu i prvi puta vidi stvarnost onakovu kakva jest. Taj proces čeka i sve nas, neke prije neke kasnije. Važnost filma je u njegovoj simbolici i paraleli sa našom realnosšću.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#170 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Vipsilon »

Taus wrote:Prvo, reći da je Matriks plagijanizam neumanjuje (bez)vrijednost samog filma, koji je u suštini kompilacija raznih, starih i modernih, filozofskih i spiritualnih aksioma.
Valjda je jasno da originalnost ne postoji (ili postoji u iluzionom smislu)... filozofi grade svoje ideje na temelju svojih predhodnika. Posuđuju, rafiniraju, mijenjaju pa prezentiraju u svom "originalnom" ruhu ... znači, kao i sa umjetnošu.

Tko ima hrabrosti reći ja sam prvi, i nema nikog prije mene ?

Drugo, reći da je prvi dio Matriksa dobar, a ostala dva su smeće .. jest kao da se nekome svidi prvih 100 stranica knjige, a zadnjih 200 ne. Trilogija Matriksa je jedan koncept, jedna priča, sa jednom kontinuiranom radnjom od prvog do završnog dijela. Tako da odvajati taj trojedan film, blago je apsurdno. Da ne spominjem seriju Animatrix crtanih filmova koji su također neodvojivi od samog filma, i pružaju jedan dodatan uvid, kroz tuđe oči, u samu tematiku/problematiku.
Ono što prvi dio filma ima, a drugi nemaju, jeste šok, koji je izgleda za neke bio orgazmičan .. pa im nastavci nisu pružili jednak intenzitet zadovoljstva...

Treće, sama veličina Matriks filma očita je u bilo kakvom dijalogu koji ga se tiče, radi njegove slojevitosti. Treba specificirati o čemu se točno diskutira. O Matriksu kao filmu (i njegovoj binarnoj radnji), ili o onome što je prezentirano kroz samu radnju. Ono što ljudi češće komentiraju jest upravo ovo drugo, što pokazuje da Matriks nadilazi samoga sebe, izlazi iz ekrana u um gledatelja i predstavlja se kao jedan praktičan svjetonazor, primjenjiv na gotovo bilo kakav aspekat stvarnosti. Ne iz razloga da ponudi odgovore, nego da ponudi perspektivu tj. jezik kojim prevodimo ono što percipiramo.

Znači, sam film (ili efekt Matriks filma) postaje zaseban i praktično primjenjiv, što je osvježenje kakvo se nevidi često, u toj komercijalnoj industriji. A opet, čisto da napomenem, kao kritika na kritiku komercijalnog ... svete knjige (ubacite svoju najmiliju) nisu komercijalne? A i originalne su ... :)
Ne možeš nametati ljudima jedini i ispravan način interpretacije nekog filma, knjige, situacije. To je pogrešan pristup.
* Ne postoji jedini i ispravni način interpretacije. *
Filmovi su otvoreni za različite interpretacije i svako ih doživljava na svoj način.
Isto kao što možeš reći za put da je do pola bio dobar, a od pola ružan, neprohodan, kompliciran i nesiguran, tako možeš promatrati i određene filmove.

Što se tiče režije filma, kvalitetno je urađena, prvenstveno zahvaljući vrtoglavom budžetu koji je dozvolio realizaciju onoga što su braća tj. brat i sestra? zamislili.

Sama radnja filma je zasnovana na Dekartovom misaonom eksperimentu koji se greškom interpretira kao "filozofija" zasebno.
Film me u potpunosti oduševio što vizuelno, što scenarijski. Imam zamjerku jedino za odabir protagoniste (Keanu Reeves) koji je klasična podvala, i njegov nejasan izraz lica, da ne kažem paćenički, je smanjio entuzijazam prilikom gledanja filma.
tm84
Posts: 169
Joined: 02/10/2012 00:03

#172 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by tm84 »

onaj ko kaze da svi nastavci uniste prvi film... dovoljno je samo reci povratak u buducnost 2 i 3... :D

back to topic... ima na youtube-u nostalgia critic koji vec 7 godina daje kritike filmovima (mozda se vidjeli ili culi za njega)... to je neki lik iz chicaga, doug walker koji ocigledno zna sta radi... upravo je dao kritiku svim 3 dijelovima matrixa... vrijedi pogledati...

uglavnom, smatra da film mnogo sere, ali da ako pogledamo sustinu sranja iz filma, da je prvi definitivno najbolji... i da ima neku vrstu filozofije u njemu...

prvi dio:
http://www.youtube.com/watch?v=mQHCEUvc4Q0

drugi dio:
http://www.youtube.com/watch?v=VGkMqWhZyfk

treci dio:
http://www.youtube.com/watch?v=QIMAnGiflks
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#173 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Nocty »

Mora se pusit trava da bi se potpuno shvatio taj film

Eto... prosto i jasno.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#174 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by walter kurtz »

Nocty wrote:Mora se pusit trava da bi se potpuno shvatio taj film

Eto... prosto i jasno.
:thumbup: Nocty prijatelju gdje si slabo pises u zadnje vrijeme
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#175 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by walter kurtz »

Challenger__ wrote:
dustaban wrote:Matrix je jedna hipoteza o nama i svemu oko nas nista gora, dapache uvjerljivija, od onoga sto nam religije nude.
Ako je Matrix hipoteza o nama, ona nije "uvjerljivija" od onoga što nam religije nude, naprotiv, ona je na tragu religijskih arhetipova: Mesija, izabrani, učitelj i učenik, budni i spavači, živi i mrtvi.

Matrix je moderna vizualizacija religijskih arhetipova.
:thumbup:
Post Reply