Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#127 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Decerto »

Ne mora znaciti da nastavci u'ebu film...primjer LOTR,sva tri dijela su amazing.
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#128 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by kemal21 »

Evo da i ja nesto kazem u vezi teme, davno kada sam prvi puta gledao prvi dio matrixa, nista nisam kontao, i film mi je bio totalno bezveze, inace mrzim naucno fantasticne filmove, tako da druge djelove koji su naknadno izasli nisam ni gledao, ali kada sam sagledao " The Arrivals-e", onda me je to posebno zainteresovalo, skinuo sam sebi sve djelove, i pažljivo ih gledao, često sam pauzirao i ponavljao neke scene da ih bolje shvatim, jer sam zelio sam da uporedim tu seriju i matrix.
Zaključak: skonto neke stvari, a predlažem i vama da uradite isto... :sax:
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#129 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Decerto »

kemal21 wrote:Evo da i ja nesto kazem u vezi teme, davno kada sam prvi puta gledao prvi dio matrixa, nista nisam kontao, i film mi je bio totalno bezveze, inace mrzim naucno fantasticne filmove, tako da druge djelove koji su naknadno izasli nisam ni gledao, ali kada sam sagledao " The Arrivals-e", onda me je to posebno zainteresovalo, skinuo sam sebi sve djelove, i pažljivo ih gledao, često sam pauzirao i ponavljao neke scene da ih bolje shvatim, jer sam zelio sam da uporedim tu seriju i matrix.
Zaključak: skonto neke stvari, a predlažem i vama da uradite isto... :sax:
.i. u and the arrivals...paranoid people cccc :-)
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#130 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by kemal21 »

Decerto wrote:
kemal21 wrote:Evo da i ja nesto kazem u vezi teme, davno kada sam prvi puta gledao prvi dio matrixa, nista nisam kontao, i film mi je bio totalno bezveze, inace mrzim naucno fantasticne filmove, tako da druge djelove koji su naknadno izasli nisam ni gledao, ali kada sam sagledao " The Arrivals-e", onda me je to posebno zainteresovalo, skinuo sam sebi sve djelove, i pažljivo ih gledao, često sam pauzirao i ponavljao neke scene da ih bolje shvatim, jer sam zelio sam da uporedim tu seriju i matrix.
Zaključak: skonto neke stvari, a predlažem i vama da uradite isto... :sax:
.i. u and the arrivals...paranoid people cccc :-)
Zašto :?
User avatar
majakovski27
Posts: 8
Joined: 03/03/2011 18:38

#131 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by majakovski27 »

kemal21 wrote:Evo da i ja nesto kazem u vezi teme, davno kada sam prvi puta gledao prvi dio matrixa, nista nisam kontao, i film mi je bio totalno bezveze, inace mrzim naucno fantasticne filmove, tako da druge djelove koji su naknadno izasli nisam ni gledao, ali kada sam sagledao " The Arrivals-e", onda me je to posebno zainteresovalo, skinuo sam sebi sve djelove, i pažljivo ih gledao, često sam pauzirao i ponavljao neke scene da ih bolje shvatim, jer sam zelio sam da uporedim tu seriju i matrix.
Zaključak: skonto neke stvari, a predlažem i vama da uradite isto... :sax:
nisi nista mogo sam skontat, ovdje neko glup? ha ? :D
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#132 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by kemal21 »

majakovski27 wrote:
kemal21 wrote:Evo da i ja nesto kazem u vezi teme, davno kada sam prvi puta gledao prvi dio matrixa, nista nisam kontao, i film mi je bio totalno bezveze, inace mrzim naucno fantasticne filmove, tako da druge djelove koji su naknadno izasli nisam ni gledao, ali kada sam sagledao " The Arrivals-e", onda me je to posebno zainteresovalo, skinuo sam sebi sve djelove, i pažljivo ih gledao, često sam pauzirao i ponavljao neke scene da ih bolje shvatim, jer sam zelio sam da uporedim tu seriju i matrix.
Zaključak: skonto neke stvari, a predlažem i vama da uradite isto... :sax:
nisi nista mogo sam skontat, ovdje neko glup? ha ? :D
pisam te ba :lol:
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#133 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by mrtva kokoš »


:lol: :lol:
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#134 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by gagy06 »

majakovski27 wrote:
kemal21 wrote:Evo da i ja nesto kazem u vezi teme, davno kada sam prvi puta gledao prvi dio matrixa, nista nisam kontao, i film mi je bio totalno bezveze, inace mrzim naucno fantasticne filmove, tako da druge djelove koji su naknadno izasli nisam ni gledao, ali kada sam sagledao " The Arrivals-e", onda me je to posebno zainteresovalo, skinuo sam sebi sve djelove, i pažljivo ih gledao, često sam pauzirao i ponavljao neke scene da ih bolje shvatim, jer sam zelio sam da uporedim tu seriju i matrix.
Zaključak: skonto neke stvari, a predlažem i vama da uradite isto... :sax:
nisi nista mogo sam skontat, ovdje neko glup? ha ? :D
Kad je izasao film moji jarani gledali i prepricavali. Reko ja -moram do videoteka da uzmem film da gledam-a jedan od jarana ce: ma nes' nista skontat. Komplikovan je film.
Pogledam ja film kad ono prica vec vidjena tj. procitana. Postoji strip Marti Misterije iz '89/90 godine koji govori o paralelnim svjetovima (dvije planete Zemlje).
User avatar
Highlander
Posts: 99
Joined: 10/06/2011 11:30
Location: Balkan

#135 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Highlander »

Matrix, prvi dio, je (i) duboka filozofska poruka. Živimo u svijetu dizajnirane laži iz koga se trebamo probuditi.

Nema dileme.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#136 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Murat Sabanovic »

prorocanstvo... eto sta je...
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#137 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Bellydancesuperstar »

matrix ima puno poučnog i mislim da ću ga ponovno detaljno pogledati.

Najviše me dojmio onaj lik koji iako je saznao istinu, radije želi živjeti u laži jer je laž lakša. To me potreslo.
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#138 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Bellydancesuperstar »

dzemmo wrote:Serija je napravljane iz ugla vjernika (muslimana) pa ako nisi ni jedno :) neceti bit toliko jasno, ili da kazem neces vjerovati u sve.
Dosta tih stvari ti znas, nije nista detaljno objasnjeno, 51 dio po 10 minuta, svega se dohvatio a nista nije do kraja objasnio.
Nije mu ni cilj bio to, cilj mu je bio da upozori na dolazak Mahdija, Dajjala i Isa a.s. Objasnjen tok dogadjaja, hrnoloski sve, godine, kad ko, kako i koliko ostaje.

Puno je tu teorije zavjere, od jevreja, kraljice, masona i svih ostalih "vojnika" Anti-Krista koji rade na jacanju drzave Izrael, zato sto se tamo treba pojaviti.
Znacenje obecane zemlje, i za jedne i za druge (muslimane i jevreje)

Ima fino objasnjenje dzamije Al-Aksa, nisam znao neke dijelove. Ako se sjetim jos necec zanimljivog javim ti.

Iako je musliman, iako je najcesce prikazivano iz ugla Islama, covjek poziva na jedinstvo svih religija.
Moto mu je da svi ovi rade protiv Boga, rade na tome da nam udalje Boga od nas.


Novus Ordo Seclorum - Novi Sekularni Poredak :)



p.s. nije imao sredstava za film, pa je tako koristio isjecke iz filmova (Matrix, LOTR itd) i nekim ljudima izgleda smijesno. A Kur'an i hadis su mu argumenti.
a ja sam bila uvjerena da je napravljena iz kuta vjernika kršćanina?
Kristijana
Posts: 5146
Joined: 09/01/2010 20:21

#139 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Kristijana »

Highlander wrote:Matrix, prvi dio, je (i) duboka filozofska poruka. Živimo u svijetu dizajnirane laži iz koga se trebamo probuditi.

Nema dileme.
Apsolutno nema. :thumbup:
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#140 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Topla voda »

Kristijana wrote:
Highlander wrote:Matrix, prvi dio, je (i) duboka filozofska poruka. Živimo u svijetu dizajnirane laži iz koga se trebamo probuditi.

Nema dileme.
Apsolutno nema. :thumbup:
ja mislim da je samo jedna od mnogih stvari u nizu,koje ne doticu istinsku sustinu,nego zadovoljavaju mase..a u vremenu smo,kao nikada prije, u kome ljudi traze objasnjenja,te tu potrebu u ovom svijetu otudjenosti koristi krajnje nisko i prefrigano i puni dzepove producentima,koji od te love snime poslije neku lakse prepoznatljivu dizajniranu laz i prodaju nam potom i nju u paketu
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#141 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by sarajlija_ba »

Ja mislim da je Matrix snimljen po istinitom događaju.
Odabrao: Đelo Hadžiselimović. :D
User avatar
wirbelbet
Posts: 21
Joined: 17/01/2012 00:46
Location: Zlatni Grad
Contact:

#142 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by wirbelbet »

filozofija i duhovnost objašnjeni tehnološkim jezikom

nisam tehnofil, ali mi se film veoma dopao

mnogo skrivene istine o životu

stara filozofija
asdf1
Posts: 179
Joined: 01/12/2011 23:56

#143 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by asdf1 »

Matrix I - filozofija, al baš da je duboka...
Matrix II, III - komercijalni šupljaci
Landa
Posts: 191
Joined: 15/09/2011 14:25

#144 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Landa »

jedan od filozofskih (structuralism) pogleda na matrix. poslusajte zizeka.
ja ga od milja zovem dusko dugousko, pravo je simpatican kad prica....pogotovo kad kaze I want the third pill :-) :D

ako zelite mozete pogledati i citav film "Pervert's guide to cinema" gdje on analizira scene iz razlicitih filmova i prepoznaje simbole koji u stvari objasnjavaju nasu duboku svijest i drustvene strukture koje se baziraju na njoj...malo Freudish :D :-)

Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#145 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Nocty »

chrvena dlacica
mel c
Posts: 23
Joined: 25/02/2012 09:32

#146 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by mel c »

filmsku umjetnost dijelim na vrijeme prije Matrixa, i vrijeme poslije :skoljka:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#147 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by atko »

kad ste vec reozivili temu :D

da ponovimo receno :thumbup:
sesalmir wrote:Jedan od najboljih dijelova:
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#148 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Tahta »

Najjači su mi ovi koji kaže ne vole naučnu fantastiku i pretjerivanje oko toga, ko eto akcioni filmovi i one šugave romantične komedije su realne i vrlo vjerovatne tipa ubij sve i vrati se sam :-)
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#149 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by simonese »

Matrix je napisan kao trilogija tako da .......
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#150 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by irac300 »

simonese wrote:Matrix je napisan kao trilogija tako da .......
Ne znam kako je napisan, ali nevjerovatno je koliko druga dva dijela odstupaju od originala, zato ljudima i izgleda kao da su 2. i 3. dio obična komercijala bez smislene priče.
Nego, u kuloarima se priča da se planira snimati četvrti i petio dio. To je izjavio sam Keanu Reeves, a i braća Wachowski, takođe daju naznake toga. E sada, ako će opet snimati nešto slično kao s drugim i trećim, bolje da odustanu od ideje, ali ako im je cilj da isprave ono što su zasrali, i da na neki način Matrix vrate na put prvog i originalnog dijela, onda je ideja za pohvalu.
Post Reply