Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
index_box
Posts: 556
Joined: 03/07/2010 22:48

#51 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by index_box »

thea wrote:ja samo znam da eto nakon toliko vremena zena kao ni muskarac ne trebaju dozvoliti da budu stvar svojim partnerima, a tog na nasu zalost ima jako puno
Upravo to.
Sve ostalo, normalno, abnormalno, to su relativni pojmovi.
Čim se primjeti kako neko postaje posesivan i sebe postavlja u položaj gospodara nad nekim drugim ljudskim bićem to više nije veza i iz tih i takvih okova treba bježati, ali pametno, promišljeno, mudro.

U tom slučaju predmet svojine treba nadvladati svog gospodara.
Nikad nije prekasno.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25788
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#52 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by BHF_Manijak »

Ljudi dragi FILM je ba u pitanju, cemu tolika hampa??? :? :-? Sloboda rezisera da snima sta mu je volja, d smislja krajeve kakva mu volja, itd...PA koliko Ameri BOLESNIH, ali bas bolesnih filmova naprave, pa nikom nista, pravo izbora, ako ti se ne gleda neces ga ni gledati i vozdra.
Ima sto puta gorih filmova od Kuduza, gdje se svaki oblik nasilja, a ne samo nad zenama, propagira i o tome se ne pise...

Ponavljam sa pocetka teme, ako ovako budete svaki film analizirali, trebali ovo ili ono biti u njemu, sta propagira a sta ne, tesko se vama, sljeduje nas dakle jos 947638684 tema... :zzzz:
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#53 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by snaga_znanja »

thea wrote:ja samo znam da eto nakon toliko vremena zena kao ni muskarac ne trebaju dozvoliti da budu stvar svojim partnerima, a tog na nasu zalost ima jako puno
Takvih veza i brakova danas ima i previse. Ali stvari se mjenjaju jer su zene postale finansijski neovisne sto je preduslov za bilo kakvu pricu o ravnopravnosti. Zena kad moze da bez muza sama sebe izdrzava i nema straha od toga da ce biti izbacena na cestu bez icega onda puno zdravije razmislja i moze da se bori za svoj polozaj. Iako je tuzno da je usla u vezu ili brak pa se mora boriti za svoj polozaj. A taj polozaj obicno znaci da ce muskarac braniti neku odjecu da oblaci, drustvo sa kojim ce se druziti, odredjene poslove na kojima ce raditi, hoce li i kada posjetiti svoje roditelje itd. itd.
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#54 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by thea »

vox-populi wrote:
thea wrote:
e pa vidis, muskarac je i dalje primitivan ali su zene zato prihvatile da same sebi kupuju svoje dijamante
Ako te zanimaju dijamanti, ja ih prodajem. Mozes sama kupiti :D
mene zanimaju dijamanti ugradeni na Cartierovim Bouchererovim nakitom a sumnjam da takve ismas
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#55 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PasoDzigera007 »

thea wrote:bolje biti kurva nego robinja
A to kao Badema bila robinja?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#56 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by JThomas »

vox-populi wrote:
Plus neki common sense.

Mislim, mozemo mi sada otici u filozofsku rapspravu sta je normalno a sta nije. Ali umjesto toga, eto ukratko:

ubiti zenu zato sto te vara nije normalno
tu se možemo složiti :mrgreen: al' možemo li reći da prikazivanje toga na filmu znači i propagiranje?

kao što rekoh - za mene je više obratno, stvarnost moraš prikazati kakvom jeste da bi je mogao promijeniti.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#57 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by palamuda »

Još jedna tema koja se isključivo bavi naprđivanjem o pravima žena i ta naprđivanja ujedno veze nemaju sa stvarnošću.
Film Kuduz je snimljen po istinitom događaju i tu se sva priča završava, čovjek ubio ženu nije mogao podnijete njene kurvaluke, dobio robiju o tome snimljen film i šta sad, sad ćemo kukat nad Bademinom sudbinom.
Amerikanci su snimili x filmova po istinitom događaja između ostalog i o nasilju pa šta, samo na kraju piše koliko je neki film zaradio, al eto kod nas je Junuz Kečo glavni krivac i promotor svakog budućeg nasilja.
Usput film je odličan.

Postavljač teme bi trebao izaći malo na svjež zrak, malo džogirat i ne zamarat glupostima niu sebe ni nas.
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#58 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by thea »

snaga_znanja wrote:
thea wrote:ja samo znam da eto nakon toliko vremena zena kao ni muskarac ne trebaju dozvoliti da budu stvar svojim partnerima, a tog na nasu zalost ima jako puno
Takvih veza i brakova danas ima i previse. Ali stvari se mjenjaju jer su zene postale finansijski neovisne sto je preduslov za bilo kakvu pricu o ravnopravnosti. Zena kad moze da bez muza sama sebe izdrzava i nema straha od toga da ce biti izbacena na cestu bez icega onda puno zdravije razmislja i moze da se bori za svoj polozaj. Iako je tuzno da je usla u vezu ili brak pa se mora boriti za svoj polozaj. A taj polozaj obicno znaci da ce muskarac braniti neku odjecu da oblaci, drustvo sa kojim ce se druziti, odredjene poslove na kojima ce raditi, hoce li i kada posjetiti svoje roditelje itd. itd.

a sto je to tako, evo imamo ovdje decke, ima li i jedan da nam odgovori na ovu temu.
User avatar
Richard Wagner
Posts: 1138
Joined: 30/04/2011 11:18

#59 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Richard Wagner »

BHF_Manijak wrote:Ljudi dragi FILM je ba u pitanju, cemu tolika hampa??? :? :-? Sloboda rezisera da snima sta mu je volja, d smislja krajeve kakva mu volja, itd...PA koliko Ameri BOLESNIH, ali bas bolesnih filmova naprave, pa nikom nista, pravo izbora, ako ti se ne gleda neces ga ni gledati i vozdra.
Ima sto puta gorih filmova od Kuduza, gdje se svaki oblik nasilja, a ne samo nad zenama, propagira i o tome se ne pise...

Ponavljam sa pocetka teme, ako ovako budete svaki film analizirali, trebali ovo ili ono biti u njemu, sta propagira a sta ne, tesko se vama, sljeduje nas dakle jos 947638684 tema... :zzzz:
:thumbup:

na ovom pdfu pametnije zboriš :mrgreen:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#60 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by vox-populi »

thea wrote:
vox-populi wrote:
thea wrote:
e pa vidis, muskarac je i dalje primitivan ali su zene zato prihvatile da same sebi kupuju svoje dijamante
Ako te zanimaju dijamanti, ja ih prodajem. Mozes sama kupiti :D
mene zanimaju dijamanti ugradeni na Cartierovim Bouchererovim nakitom a sumnjam da takve ismas
Cartier nam je konkurencija pa toga nemamo :)
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#61 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by baustelac »

snaga_znanja wrote:
Richard Wagner wrote:ako poziva, neka poziva
Mislis da je ok zadaviti zenu ako te vara?
treba se samo ozbiljno naljutiti, i to tek nako sto je drugi put uhvati :dance:
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#62 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PasoDzigera007 »

vox-populi wrote:
Plus neki common sense.

Mislim, mozemo mi sada otici u filozofsku rapspravu sta je normalno a sta nije. Ali umjesto toga, eto ukratko:

ubiti zenu zato sto te vara nije normalno
Pored vlastitog muza,ici rokati se skim stigne (u ovom slucaju Badema/Rasema) ni to nije normalno!
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25788
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#63 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by BHF_Manijak »

Richard Wagner wrote:
BHF_Manijak wrote:Ljudi dragi FILM je ba u pitanju, cemu tolika hampa??? :? :-? Sloboda rezisera da snima sta mu je volja, d smislja krajeve kakva mu volja, itd...PA koliko Ameri BOLESNIH, ali bas bolesnih filmova naprave, pa nikom nista, pravo izbora, ako ti se ne gleda neces ga ni gledati i vozdra.
Ima sto puta gorih filmova od Kuduza, gdje se svaki oblik nasilja, a ne samo nad zenama, propagira i o tome se ne pise...

Ponavljam sa pocetka teme, ako ovako budete svaki film analizirali, trebali ovo ili ono biti u njemu, sta propagira a sta ne, tesko se vama, sljeduje nas dakle jos 947638684 tema... :zzzz:
:thumbup:

na ovom pdfu pametnije zboriš :mrgreen:
A moramo se na fudbalu malo i mezit bem ga, ali nista licno naravno. :mrgreen: ;-)
mirage77
Posts: 230
Joined: 09/01/2012 15:59

#64 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by mirage77 »

Pa u tome i jest problem. Sto se kroz citav film propagira nasilje u smislu jedinog rjesenja. On kad je nju ozenio ona je postala njegovo vlasnistvo. On odlucuje o njenom oblacenju, ponasanju, radnom mjestu, drustvenom zivotu itd. I na kraju odlucuje o tome da li ce ona zivjeti ili ne.

Niko ne spori da je Kuduz (Namjerno pricam o Kuduzu, a ne o Junuzu jer je kritika filma. Nije kritika istinitog dogadjaja) mnogo toga uradio za njih dvoje, ali ubistvo koje je onda sama ona na ekranu opravdala uz osmjeh je ogavno. Bar za mene.[/quote]

Pa dobro Becir Kuduz (Junuz Keco) je u startu opasan tip. Tip na pocetku izlazi iz Foce zbog oruzanog napada na policajca. Znaci opasan tip. E vidis takav se svidio Bademi. Te zenske koje u startu vole te opasne tipove nisu sve svoje. A sta onda reci da se ona jos pokondiri. Pa hoce zenska da konobarise. Znamo kako sve zavrsi. A taj opasni Beco prihvati to njeno dijete i stara se o njemu, a ona se kurva. Pa njen brat mu u filmu govori da je vodi kuci i prebije ko macku Pa ko bi to trpio i kakvu ti tu demokratiju ocekujes na Balkanu. Ja stvarno neznam sta ti zagovornici tih navodnih prava zena hoce. Ako je pravo zene da se kurva onda sve prihvatam.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#65 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by vox-populi »

JThomas wrote:[
tu se možemo složiti :mrgreen: al' možemo li reći da prikazivanje toga na filmu znači i propagiranje?

kao što rekoh - za mene je više obratno, stvarnost moraš prikazati kakvom jeste da bi je mogao promijeniti.
Gledaj, nisi ga ti shvatio kao propagiranje, nisam ni ja, nije jos bruka ljudi. Mislim da je poenta teme bila prikazivanje takvog filma u primitivnoj sredini koja ipak nece biti u stanju da prepozna da je Keco, bez obzira na sve, napravio nesto sto nikako nije smio napraviti. Nismo problem ti i ja, ali, uz opasnost da zvucim neskromno, nesto nisam siguran da sam standardni primjerak dobrog Bosnje.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#66 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by snaga_znanja »

PasoDzigera007 wrote:
vox-populi wrote:
Pa rekao joj je da se ne misli dva put' zenit'

:D

P.S. daleko da opravdavam postupak. Samo, to je ipak film. Ne treba preozbiljno shvatati, iako je baziran na istinitom dogadjaju. Bilo prije skoro 30 godina, valjda je drustvo malo napredovalo u medjuvremenu.
Naravno,BIH postala puna kurvetina,kojima su idoli turbofolkaske drolje i koje vide uzore u istim,pa se povlace po kafancinama,zaljevaju alkoholom,penju po stolovima. (Cast pametnim zenama,ali ih je rijetkost u BIH).

Da pitam ovog sto je postavio ovu temu.

Zamisli vlastitu zenu ,kako je neki tamo "roka",da li bi imao isto misljenje?
Moju zenu ako tamo neki "roka" kako kazes je njen problem. Ako joj je to vaznije od naseg zivota njen izbor. Dobije razvod braka i pola imovine koju smo stekli i svako svojim putem.

Na srecu moju zenu prije nego sto sam je ucinio suprugom sam dobro upoznao. I sto se mene tice moze ici na kakav koncert ona hoce, penjati se po stolovima, zaljevati pivom po sisama ako joj je cejf. Ali njoj je veci cejf od toga definitivno otici u pozoriste ili procitati neku kvalitetnu knjigu. Ako joj se ide u opijanje ja sam joj prva opcija po njenom izboru za tako nesto.

Nisam ja lud da mislim da sam ja najsavrseniji za nju. Uvijek ima bolji, ljepsi i sl. Ali ja se cesto trudim pokazati ono u sta se i zbog cega se zaljubila i tako da ostali nemaju sanse.

U ljubavi nema garancije...
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#67 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by thea »

Još jedna tema koja se isključivo bavi naprđivanjem o pravima žena i ta naprđivanja ujedno veze nemaju sa stvarnošću.
Film Kuduz je snimljen po istinitom događaju i tu se sva priča završava, čovjek ubio ženu nije mogao podnijete njene kurvaluke,

ja mislim da on nije mogao podnijeti tu cinjenicu da je seksualno nije mogao zadovoljiti a drugi jeste.
tu lezi zec, zene i onako imaju problema sa orgazmom jer decki misle da ono sto oni vole da zena uziva u istom, a mi smo mnogo vise komplikovane no sto mogu zamislti.

ipak mi zao svake osobe na ovoj planeti koja zavrsi kao badema ili nki badem
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#68 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by vox-populi »

PasoDzigera007 wrote:
vox-populi wrote:
Plus neki common sense.

Mislim, mozemo mi sada otici u filozofsku rapspravu sta je normalno a sta nije. Ali umjesto toga, eto ukratko:

ubiti zenu zato sto te vara nije normalno
Pored vlastitog muza,ici rokati se skim stigne (u ovom slucaju Badema/Rasema) ni to nije normalno!
Ko je rekao da je to normalno?
Ali ako ti jedino rjesenje u toj situaciji ubiti zenu, onda se idi odmah prijavi na Kosevo da te poprave dok nije kasno.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#69 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by PalaSa Marsa »

snaga_znanja wrote:Kuduz je film snimljen prema scenariju Abdulaha Sidrana koji je motiviran slučajem ubojice Junuza Keče u saradnji sa Ademirom Kenovićem ekranizovao ovu ljudsku tragediju.

Iako je Sidran dobro secirao prosječno razmišljanje i ponašanje seoskog muškog stanovništva u ovom filmu ono što je po meni frapantno i nakon 10 gledanja, a to je nedostatak kritike prema djelu Kuduza. Čak i više. Po meni ovaj film poziva na nasilje prema ženama i to otvoreno.

Dok je Kuduz u bjekstvu priviđa mu se Badema koja mu govori:

"Nisi ti meni mrzak!Samo je u mene srce prebrzo.
Ne mogu ti ja Bećo biti na jednom mjestu, ja vičem stani Badema! Kud si navrla?
Al noge same odoše haj-haj. Ne mogu ništa kad sam takva!

I neka si me vala ubio!
"

Uzimajući u obzir popularnost ovog filma kod svih generacija u ovoj državi posebno je interesanta prijetnja koju mladi u "šali" citiraju: "Badema ne velim ti se ja dva puta ženiti"!

Dakle film Kuduz otvoreno poziva na nasilje!
Pa moze se rec' ako se tako gleda film. A isto tako moze se rec' da film k'o i svaki (il' vecinom) drugi film, ima eto neku poentu koji mi kao gledaoci trebamo da izvucemo. Mislim, jel'.. :zoka:
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#70 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by Loulou »

PasoDzigera007 wrote:
vox-populi wrote:Bilo prije skoro 30 godina, valjda je drustvo malo napredovalo u medjuvremenu.[/b]
Naravno,BIH postala puna kurvetina,kojima su idoli turbofolkaske drolje i koje vide uzore u istim,pa se povlace po kafancinama,zaljevaju alkoholom,penju po stolovima. (Cast pametnim zenama,ali ih je rijetkost u BIH).
Da pitam ovog sto je postavio ovu temu.

Zamisli vlastitu zenu ,kako je neki tamo "roka",da li bi imao isto misljenje?
Eto ti odgovora @populi koliko je "napredovalo".
Upravo o toj i takvoj mizoginiji Ugrešićka i piše. I o regrutiranju novih Junuza.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5606
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#71 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by azurna_obala »

Bilo to na filmu ili u stvarnom životu, mislim da niko nije vrijedan toliko da ga ubiješ, jer samo sebe zapravo zajebeš, ovome ubijenom slijedi nagrada na onom svijetu (valjda), a ubici džehenem i na ovom i na onom svijetu :roll:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#72 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by vox-populi »

Loulou wrote:
PasoDzigera007 wrote:
vox-populi wrote:Bilo prije skoro 30 godina, valjda je drustvo malo napredovalo u medjuvremenu.[/b]
Naravno,BIH postala puna kurvetina,kojima su idoli turbofolkaske drolje i koje vide uzore u istim,pa se povlace po kafancinama,zaljevaju alkoholom,penju po stolovima. (Cast pametnim zenama,ali ih je rijetkost u BIH).
Da pitam ovog sto je postavio ovu temu.

Zamisli vlastitu zenu ,kako je neki tamo "roka",da li bi imao isto misljenje?
Eto ti odgovora @populi koliko je "napredovalo".
Upravo o toj i takvoj mizoginiji Ugrešićka i piše. I o regrutiranju novih Junuza.
A vidim....
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25788
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#73 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by BHF_Manijak »

thea wrote:Još jedna tema koja se isključivo bavi naprđivanjem o pravima žena i ta naprđivanja ujedno veze nemaju sa stvarnošću.
Film Kuduz je snimljen po istinitom događaju i tu se sva priča završava, čovjek ubio ženu nije mogao podnijete njene kurvaluke,

ja mislim da on nije mogao podnijeti tu cinjenicu da je seksualno nije mogao zadovoljiti a drugi jeste.
tu lezi zec, zene i onako imaju problema sa orgazmom jer decki misle da ono sto oni vole da zena uziva u istom, a mi smo mnogo vise komplikovane no sto mogu zamislti.


ipak mi zao svake osobe na ovoj planeti koja zavrsi kao badema ili nki badem
Ma nije ba samo do toga, ona je sama od sebe čvaka bila i nisu jedno za drugo nikako. Ne opravdavam ubistvo, ali nisu oni jedno za drugo ni za kafe a kamo li braka. Razliciti tipovi, on onako miran, povucen, ocigledno i u ljubavi totalni neiskusan, ljubomoran(opsesivan da ne napisem), ona vrckava, zena koja hoce slobodu, koja nema neke konzervativne prepreke u glavi i slicno...Sudbine ih je eto nazalsot spojila sto je za oboje na kraju pogubno bilo, ona smrtno stradala on zaglavio u zatvoru. Ona izvukla deblji kraj.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#74 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by JThomas »

ne možeš ti o takvoj tragediji napraviti film koji neće biti surov i brutalan. mislim možeš, ali neće biti dobar.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#75 Re: Film Kuduz - poziv za nasilje nad ženama?

Post by nellington »

Neću biti Junuz kad narastem. Biću Bata Živojinović iz Štefice Cvek u raljama života. Samo da tetka ode u Bosansku Krupu... Samo zbog Ugrešićke i njene promocije tog načina života :D
Locked