Fildžan viška

Post Reply

Vjerujete li u suživot komšija i braće različitih vjera i nacija u BiH ?

Da
213
73%
Ne
78
27%
 
Total votes: 291

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Fildžan viška

Post by valterbranisarajevo »

FILDŽAN VIŠKA

http://www.fildzanviska.ba



Čak i u ovim olovnim vremenima postoji bezbroj primjera suživota i tolerancije među ljudima različitih vjeroispovjesti i nacionalnosti u Bosni i Hercegovini. Na žalost, uglavnom ogroman publicitet dobiju ružni događaji, međunacionalni i međuvjerski incidenti, dok se sve ono lijepo i pozitivno gura pod tepih.

Vijekovima je zajedničko ispijanje kafe/kave/kahve komšija i braće različitih vjera i nacija bio najočitiji primjer suživota i tolerancije na ovim prostorima. Kao posljedica tog druženja nastao je i čuveni izraz "Fildžan viška". Onda dođoše neljudi i posvađaše komšije radi mizernog cilja da napune svoje džepove tuđim znojem i mukom, i da preko noći od fukare postanu gospoda, (ali ne uspješe, gospodin se ne postaje nego se rađa). Međutim, komšija u dnu duše sada osjeća da je ova kafa/kava/kahva koju sada pije sa "svojim" nekako gorka, i da nije tako pitka kao ona koju je pio prije rata sa svojim komšijom druge nacije. Ima dva izbora ili će prestati sa najdražim užitkom ili će morati naći svog starog komšiju, pogledati se u sa njim u oči i ponovo kao nekada, kada su dobri hodali po ovoj zemlji, popiti zajedno najslađi napitak. I gle čuda, ta kafa/kava/kahva će za razliku od one prve biti tako slatka i pitka – moraće "nastaviti“ još jednu džezvu.

Cilj ovog posta je da dole navedenim primjerima pokažemo svim onim koji zavadiše braću i komšije da je njihov pogani naum bio uzaludan i da će naša djeca, isto tako kako su naši stari to radili vijekovima nastaviti ovaj prekrasni ritual ispijanja kafe/kave/kahve sa svojim komšijama i braćom.

Nadam se da ćemo jednom svi zajedno sjesti i popiti fildžan /šoljicu/šalicu kafe/kave/kahve iz one velike džezve koju imamo često priliku vidjeti na TV jer će u njemu biti ovog čudotvornog napita dovoljno za sve. :-)

Pozivam sve da ovaj post obogatimo primjerima suživota i tolerancije u Bosni i Hercegovini. :)

BiH Internet mreži "fildžan viška“ koja će promovisati prijateljstvo, toleranciju i suživot, možete se pridružiti na nekom od foruma čiji spisak možete naći na stranici

http://www.fildzanviska.ba/mreza.htm

POTPIŠITE PETICIJU - STAVLJANJE STAROG DIJELA SARAJEVA NA LISTU UNESCO-a

http://www.ipetitions.com/petition/Sarajevo_UNESCO/

http://www.fildzanviska.ba

http://www.fildzanviska.ba/mreza.htm
Last edited by valterbranisarajevo on 03/09/2007 15:19, edited 158 times in total.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#2

Post by valterbranisarajevo »

Blagdan u obnovljenoj crkvi Sv. Ante u Sarajevu

Mjesto susureta dobrih ljudi

U utorak, na blagdan Sv. Ante u obnovljenoj crkvi Sveti Ante u Sarajevu odrzana je sveta misa koju je predvodio gvardijan franjevačkog samostana Sveti Ante fra Ivo Marković.

Mi smo veoma osjetljivi ako se neko ne odnosi dostojanstveno prema svetome, a u ovom trenutku u Bosni od toga patimo. Mnogi grade crkve i džamije, ne da upute ljude na boga nego da pokažu kome koji teritorij pripada. Na žalost, to je vrlo ružno, vrlo loše i mi vjernici iz svoje vjerničke odgovornosti moramo u političkom, društvenom životu, u životu vjerničke zajednice utjecati da se svete stvari, sveti znakovi, križevi, džamije i crkve ne upotrebljavaju za nešto tako loše, kazao je fra Ivo Marković.

Mi ne dijelimo ljude po tome pripada li neko vjerskoj zajednici ili ne, izjašnajva li se vjernikom ili ne , nego ima li vrijednosti istinske dobrote, istinske ljubavi i istinske ljepote, vjere, nade u sebi. Zato se ovi prostori prave – da rađaju vrednotama kojima se nadilazi ovaj svijet, riječi su gvardijana koji se zahvalio kako brojnim izvođačima građevinskih, elektro, kamenorezačkih i ostalih radova na crkvi, tako i donatorima, među kojima su Sarajevska pivara, Gospodarska banka i Općina Stari Grad.

Projektant cjelovite obnove crkve je akademik Zlatko Ugljen. Sadašnja crkva Svetog Ante, jedna od najpoznatijih katoličkih bogomolja u Sarajevu, sagrađena je 1913. prema riječima fra Luke Markešića, na ovom mjestu postojala je crkva u 19. stoljeću koja je u to vrijeme dvaput izgorjela. Bilo je to za vrijeme pohoda Eugena Savojskog, koji je spalio Sarajevo, i drugi put zbog unutarnje požara. Franjevci brinu o crkvi Svetog Ante otksko ona postoji.

Počašćena je Općina Stari Grad što ovakva institucija, jer crkva Sveto Ante je i institucija, egzistira ovdje sa svojom brigom za ljude koju je pokazala i u najtežim vremenima, kazao je načelnik starogradske općine Mustafa Resić.


Komšija preči od brata

„Mi živimo u Bosni. A u Bosni je uvijek bio preči komšija od brata. Mi smo prvi susjedi, komšije, i u stalnim kontaktiam sa onima koji vode crkvu saznali smo da se crkva obnavlja. Smatrali smo da je najpreče obnoviti komšijske odnose. To je jedini razlog zbog kojeg je Sarajevska pivara dala skromni doprinos u vidu donacije sredstava za izgradnju oltara“, kazao je član menadžmenta Sarajevske pivare Goran Konforte.

S.ŠEČERČEHAJIĆ


Oslobođenje 14.06.2006.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#3

Post by valterbranisarajevo »

Odigrana utakmica između grada Mostara i EUFOR-a (2:0)

Mostar – Na stadionu u Vrapčićima, u organizaciji EUFORA-a, u petak je odigrana utakmica između reprezentacije Mostara i selekcije EUFOR-a. Slavila je ekipa Mostara rezultatom 2:0, a golove su postiglli prvotimac Zrinjskog Igor Žuržinov te kapiten Veleža Đenan Zaimović.

Za reprezentaciju grada, uz članove Veleža, Zrinjskog, Lokomotive i Branitelja, nastupili su i nekadašnji igrači rođenih Sejo Kajtaz, Samir Ćemalović, Saša Ćehajić, te današnji prvotimci Željezničara Admir Kajtaz i Admir Vladavić.

Ekipu su sa klupe vodili Avdo Kalajdžić, Šaćir Jaganjac, Josip Škaro i Nino Tanović, dok je selektor Blaž Slišković utakmicu posmatrao kao gledalac i to u društvu predsjednika dva mostarska premijerligaša, Ahmeda Džubura i Ivana Beusa. S njima u društvu vidjeli smo i mnogo poznatih faca, poput Sedina Tanovića, Veselina Đurasovića, gradonačelnika Ljube Bešlića...

Uprkos činjenici da nije igrao, kapiten reprezentacije BiH i novi igrač Bayera iz Leverkuzena, Sergej Barbarez privukao je najveću pažnju prisutnih. Opsjedali su ga domaći navijači, ali i pripadnici EUFOR-a, pogotovo oni iz njemačkog kontigenta.

Sergej je na ovoj utakmici izveo početni udarac, te uručio pehar pobjedničkoj, ali i poraženoj ekipi, kao i medalje svim sudionicima utakmice.

S IBRULJ


Oslobođenje 18.06.2006.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#4

Post by senada »

Svako lice koje koci, sputava, remeti, mulja, i na bilo kakav nacin opstruira medjuljudsku toleranciju i uvazavanje razlicitosti, smatram grubim prekrsiteljem osnovnih ljudskih prava i sloboda, i smatram da pocinitelje takvih nedjela, po sili zakona treba lisiti slobode, jer predstavljaju opasnost po opcu sigurnost i bezbjednost cijelokupne drustvene zajednice :).
boric
Posts: 296
Joined: 25/05/2006 00:15

#5

Post by boric »

senada wrote:Svako lice koje koci, sputava, remeti, mulja, i na bilo kakav nacin opstruira medjuljudsku toleranciju i uvazavanje razlicitosti, smatram grubim prekrsiteljem osnovnih ljudskih prava i sloboda, i smatram da pocinitelje takvih nedjela, po sili zakona treba lisiti slobode, jer predstavljaju opasnost po opcu sigurnost i bezbjednost cijelokupne drustvene zajednice :).
iz kojeg si ti vremena dosla??nije li se nista oko tebe dogodilo ovih zadnjih petnaestak godina.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#6

Post by senada »

boric wrote:
senada wrote:Svako lice koje koci, sputava, remeti, mulja, i na bilo kakav nacin opstruira medjuljudsku toleranciju i uvazavanje razlicitosti, smatram grubim prekrsiteljem osnovnih ljudskih prava i sloboda, i smatram da pocinitelje takvih nedjela, po sili zakona treba lisiti slobode, jer predstavljaju opasnost po opcu sigurnost i bezbjednost cijelokupne drustvene zajednice :).
iz kojeg si ti vremena dosla??nije li se nista oko tebe dogodilo ovih zadnjih petnaestak godina.
.....iz vremena autokracije, totalitarizma, primitivizma, fasizma, socijalne, drustvene i svake nepravde ispala pa upala u ovu pravdu....... vakimkaoja treba pola milenija za resocijalizaciju.....
novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#7

Post by novel »

drzava u tranziciji....trazili smo demokratiju.....dobili demokratiju :? :oops: kada je bilo vise demokraiju u BiH?
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#8

Post by valterbranisarajevo »

Ne daj se Senci ! :)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#9

Post by valterbranisarajevo »

novel wrote:drzava u tranziciji....trazili smo demokratiju.....dobili demokratiju :? :oops: kada je bilo vise demokraiju u BiH?
Sada mozemo i mi kao Englezi pricati sta hocemo u Hajd parku. Samo na zalost nece se cuti ono sto hocemo reci protiv vlasti od krcanja praznih stomaka nasih slusalaca ! :(
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#10

Post by klif »

Valtere, ideja je sjajna. Insistirati na stvarima koje nas povezuju i pokazuju da smo ipak samo ljudi i da imamo iste probleme je jedini put opstanka.

Pozitivni primjeri zajednickog zivota i ljudskog odnosa medju pripadnicima "razlicitih naroda/nacija" mogu samo da oslabe one koji zive od "ugrozenosti".
Slavko Klisura
Posts: 121
Joined: 26/10/2005 19:36
Location: Gorazde

#11

Post by Slavko Klisura »

Moj kum - Emir
moj badža Ibro
Evo nas zajedno 31 godinu
I stalno smo skupa
Ali mi o tome kao o nekom cudnom čudu ne pricamo
I ne zovite taj odnos suzivotom
Mi jednostavno jesmo tu gdje jesmo i jednostavno zivimo ovako jer nam je ovako BAS DOBRO !
ETO! Onako bas dooobroooo!
clan2
Posts: 123
Joined: 14/06/2006 02:19

#12

Post by clan2 »

Slavko Klisura

Jes'ti iz Gorazda???
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#13

Post by valterbranisarajevo »

Slavko, nije bitno kako se taj vas odnos zove. Bitno je da je kafa/kava/kahva koju pijete ukusna i da lijepo mirise. :)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#14

Post by valterbranisarajevo »

Kids festival

Sarajevo 18. april 2006 – Policijska misija Evopske unije je glavni sponzor ovogodišnjeg Kids festivala, koji će se održati u Sarajevu od 9. do 15. juna 2006. Kao najveća samostalna manifestacija na području cijele jugoistočne Evrope, koju godišnje posjeti preko 30.000 djece iz svih krajeva BiH, Kids festival predstavlja jedinstvenu kombinaciju obrazovanja i zabave.

FENA
16/06/2006 10:05


Peticiju podrške Zakonu o oduzimanju nelegalno stečene imovine možete potpisati na linku

http://www.petitiononline.com/BiH/petition.html
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#15

Post by Vodenjak »

Koliko vas je koji bi rado stupili u kontakt sa nekim "njihovim" s kojim ste dobar dio zivota zajedno proveli dok su, kako @Valter lijepo kaze, ovom zemljom "dobri hodali", a ne usudjujete se iz razloga sto znate da cete biti "osudjeni" od strane "vasih"?

Ja vjerujem i ZNAM da je za to potrebna hrabrost jer se moji kontakti koje odrzavam vjecno "drze na oku" (za cim mi se fuchka, je li... :oops: ), ali, jeste li ikad kontali da je njegovanje takvih kontakata mozda bas taj prvi korak koji se treba napraviti da bi doslo do ponovnog suzivota, a time i neke sanse za Bosnu i Hercegovinu kao drzavu.

p.s. Da ne bude zabune, i za drzavom Bosnom i Hercegovinom mi se iskreno fuchka prilikom ostvarivanja mojih kontakata sa mojim starim prijateljima jer to radim zbog sebe i svoje dushe!

@Valtere, tema ti je izvrsna, ali nisam siguran da ce biti posebno posjecena jer - nisi ba u trendu sa takvim stavovima! ;-)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#16

Post by Jara »

Slavko Klisura wrote:
Ali mi o tome kao o nekom cudnom čudu ne pricamo
I ne zovite taj odnos suzivotom
Mi jednostavno jesmo tu gdje jesmo i jednostavno zivimo ovako jer nam je ovako BAS DOBRO !
:) :thumbup:
Slavko Klisura
Posts: 121
Joined: 26/10/2005 19:36
Location: Gorazde

#17

Post by Slavko Klisura »

Jašta . Iz najljepšeg grada na svijetu , sa najljepšom rijekom na svijetu.
Podjednako lijepim kao svi druge rijeke i svi drugi gradovi u kojima žive dobri ljudi
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#18

Post by valterbranisarajevo »

Pokusacu, kada budem imao vremena, otvoriti ovu temu na jos nekim BiH forumima i nekako sve to ulinkovati. :)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#19

Post by valterbranisarajevo »

Last edited by valterbranisarajevo on 19/06/2006 16:54, edited 1 time in total.
bl-uesbrother
Posts: 35
Joined: 02/12/2004 07:00

#20

Post by bl-uesbrother »

Evo i banjalucke tolerancije i suzivota...iako virtualan sacuvao je duh predratne Banja Luke...
http://www.cafekajak.com/kajak1.htm
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#21

Post by valterbranisarajevo »

Sa nama je i Bihać !

http://www.bihac.org/forum/viewtopic.php?p=4873#4873

Peticiju podrške Zakonu o oduzimanju nelegalno stečene imovine možete potpisati na linku

http://www.petitiononline.com/BiH/petition.html
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#22

Post by valterbranisarajevo »

paul
Posts: 39
Joined: 24/02/2006 01:07

#23

Post by paul »

Sa vama je i Leipzig u Njemačkoj! Pozdrav svima!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#24

Post by valterbranisarajevo »

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#25

Post by valterbranisarajevo »

Post Reply