fiksni Haparat :) za zube

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#576 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

Nego, gdje se i kakve četkice kupuju, i šta je još potrebno za održavanje higijene s aparatićem.
Inače, od svog mog guglanja, na svim srodnim temama kao najnezgodnijim se čini to da se dugo drže usta otvorena. Ne kužim to da se ne mogu praviti majušne pauze, ipak nisi došao u ambulantu u Zavidovićima, s ovjerenom knjižicom s Biroa, nego daš dvije svoje plate za jednu vilicu jel, i trebala bi se pikat nešto i prava pacijenta, ne? :mrgreen:
To što se njima žuri, njihov je problem :oops:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#577 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by nagibSA »

Donnie Smith wrote:Nego, gdje se i kakve četkice kupuju, i šta je još potrebno za održavanje higijene s aparatićem.
Inače, od svog mog guglanja, na svim srodnim temama kao najnezgodnijim se čini to da se dugo drže usta otvorena. Ne kužim to da se ne mogu praviti majušne pauze, ipak nisi došao u ambulantu u Zavidovićima, s ovjerenom knjižicom s Biroa, nego daš dvije svoje plate za jednu vilicu jel, i trebala bi se pikat nešto i prava pacijenta, ne? :mrgreen:
To što se njima žuri, njihov je problem :oops:
Ja sam uzeo preko sajta ovo sve i vriejdi svaku paru bez ikakvih dilema, nesto vise od 300KM je doslo:

https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... 09-single/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... 460-ortho/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... c-chs-100/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... 300-power/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... s-regular/

AKo ti je skupo, a ne bi trebao zaliti, kad ti vec par hiljada KM nije mnogo, low budget varijanta:

https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... ortho-kit/
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#578 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

nagibSA wrote:
Donnie Smith wrote:Nego, gdje se i kakve četkice kupuju, i šta je još potrebno za održavanje higijene s aparatićem.
Inače, od svog mog guglanja, na svim srodnim temama kao najnezgodnijim se čini to da se dugo drže usta otvorena. Ne kužim to da se ne mogu praviti majušne pauze, ipak nisi došao u ambulantu u Zavidovićima, s ovjerenom knjižicom s Biroa, nego daš dvije svoje plate za jednu vilicu jel, i trebala bi se pikat nešto i prava pacijenta, ne? :mrgreen:
To što se njima žuri, njihov je problem :oops:
Ja sam uzeo preko sajta ovo sve i vriejdi svaku paru bez ikakvih dilema, nesto vise od 300KM je doslo:

https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... 09-single/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... 460-ortho/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... c-chs-100/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... 300-power/
https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... s-regular/

AKo ti je skupo, a ne bi trebao zaliti, kad ti vec par hiljada KM nije mnogo, low budget varijanta:

https://www.zdrav-osmijeh.ba/svi-proizv ... ortho-kit/
Hvala, korisno. Kako se ovo koristi, staviš kaladont i četkaš ili, koristiš li uopšte svoju staru četkicu ili...mora li se baš poslije svakog obroka ribačiti...šta se ne smije jesti i tako to :D
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#579 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by nagibSA »

Stavi se kaladont i pomjeras samo nema cetkanja. To je ultrazvucna cetkica (hydrosonic) radi na principu vibracija koje dosta efikasnije uklanjaju plak i bakterije. Nema veze sa onim jeftinijim klasicnim rotirajucim, koje ne bih nikad koristio. :)

perem jednom dnevno elektricnom samo, ostalo obicnom, onom u snopu i interdentalnom malo. I da, naravno posle svakog obroka malo predjem onom u snopu ako sam u prilici. Jbg nosim na obe vilice pa i vise posla.

Ne smije se jesti nista tvrdo, zilavo i tako to (zvake, gristi jabuke, kidati nesto zubima itd)
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#580 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

Kupila bih tu od 217 KM ali ne online...moram sve vidjeti, dotaći, ..bla bla. Sad ću da guglam :roll:

Ja postavila aparatić :mrgreen:
I samo da kažem, kao i za onu sondu što sam kukala, ko se sjeća, sjeća se :oops: , bzvz sam dramila. Piece of cake. :oops:
A kupila sam u apoteci nakih tih četkica, negdje oko 65 KM su koštale, samo ne upitah nikog kako se koriste, s kaladontom ili bez :mrgreen:
Ja ga stavim :oops:
A ova ultrasoničnohidrauličnonikolateslično mi se baš lajka :mrgreen:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#581 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by nagibSA »

Donnie Smith wrote:Kupila bih tu od 217 KM ali ne online...moram sve vidjeti, dotaći, ..bla bla. Sad ću da guglam :roll:
Neces ni naci u Sarajevu, k'o da nisam trazio. :D Ovu sam uzeo jer su najjeftiniji nastavci (a i od philipsa je poprilicno jeftinija koja je po 400-500KM), blizu 20KM, 2kom. Za philips sonicare npr. su po 40-60KM. :izet:

Ja uzeo bio odma' 3x pakovanja (6 Power glava), a evo guram sa jednom vec 2 godine. :lol: Oni preporucuju kao mijenjati svakih 6 mjeseci. Ma daj, i onu obicnu koristim dok se ne raspadne, interdentalnu dok ne pukne zica. :)

Uzmes jos curaprox cistac za jezik i Bog da te vidi. U ustima ima da bude apoteka. Ja imam zivaca i da odrzavam cesto i volim kad je svjeze u ustima i bijele se zubi, hvali ortodontica, nigdje ni kamenca...

Samo redovno pranje i nece ti se ni cuti iz usta. Ako se ne pere redovno ostane hrane na bravicama...ma higijena pola zdravlja/posla.

Kad se uhoda covjek, to ide refleksno sve...
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#582 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by maliq53 »

Donnie Smith wrote:Kupila bih tu od 217 KM ali ne online...moram sve vidjeti, dotaći, ..bla bla. Sad ću da guglam :roll:

Ja postavila aparatić :mrgreen:
I samo da kažem, kao i za onu sondu što sam kukala, ko se sjeća, sjeća se :oops: , bzvz sam dramila. Piece of cake. :oops:
A kupila sam u apoteci nakih tih četkica, negdje oko 65 KM su koštale, samo ne upitah nikog kako se koriste, s kaladontom ili bez :mrgreen:
Ja ga stavim :oops:
A ova ultrasoničnohidrauličnonikolateslično mi se baš lajka :mrgreen:
Gdje postavi, koliko ce izaci na kraju i koliko ti je receno okvirno da ces nositi? :-D

Ja se evo premisljam gdje otici da vidim situaciju, vidim ovdje su neki naruzili Bandicku pa ne znam da li vise ici tamo jer imam osjecaj da ce biti vadjenje dva tri zuba :D Ostaje opcija Bizovic damon sistem ali je poskup mozda ici na obicni (to cu da vidim sta ce reci) ili vidim spominju Jasminu na Ilidzi. Mozda i tamo da odem pa da vidim ... :mastakazes: :mastakazes:
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#583 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

nagibSA wrote:
Donnie Smith wrote:Kupila bih tu od 217 KM ali ne online...moram sve vidjeti, dotaći, ..bla bla. Sad ću da guglam :roll:
Neces ni naci u Sarajevu, k'o da nisam trazio. :D Ovu sam uzeo jer su najjeftiniji nastavci (a i od philipsa je poprilicno jeftinija koja je po 400-500KM), blizu 20KM, 2kom. Za philips sonicare npr. su po 40-60KM. :izet:

Ja uzeo bio odma' 3x pakovanja (6 Power glava), a evo guram sa jednom vec 2 godine. :lol: Oni preporucuju kao mijenjati svakih 6 mjeseci. Ma daj, i onu obicnu koristim dok se ne raspadne, interdentalnu dok ne pukne zica. :)

Uzmes jos curaprox cistac za jezik i Bog da te vidi. U ustima ima da bude apoteka. Ja imam zivaca i da odrzavam cesto i volim kad je svjeze u ustima i bijele se zubi, hvali ortodontica, nigdje ni kamenca...

Samo redovno pranje i nece ti se ni cuti iz usta. Ako se ne pere redovno ostane hrane na bravicama...ma higijena pola zdravlja/posla.

Kad se uhoda covjek, to ide refleksno sve...
A jel i na o interdentalnu stavljaš kaladont? Ja običnu mijenjam svaka dva mjeseca, počne kaladont sda se skuplja na njoj, a nije ni meni mrsko to rinačiti non stop. Doktorica se isto ibreti, kao, pušim i pijem puno kafe, ni kamenca ni nigdje ičeg. Ribačim ja to non stop i tako i treba :D
Koliko si čekao da ti stigne ta od 217? Inače, meni je savjetovala da uzmem neku Lacalutovu, sa krivim vrhom, kao odsječen? Da tu umjesto obične koristim i ja sad to ne mogu da nađem nigdje, hodam ko debil od apoteke do apoteke, čak guglam, nema, pa kontam, nisam ja to dobro ni vidjela ni skontala šta mi je pokazivala. Jel tako :mrgreen:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#584 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by nagibSA »

Donnie Smith wrote: A jel i na o interdentalnu stavljaš kaladont? Ja običnu mijenjam svaka dva mjeseca, počne kaladont sda se skuplja na njoj, a nije ni meni mrsko to rinačiti non stop. Doktorica se isto ibreti, kao, pušim i pijem puno kafe, ni kamenca ni nigdje ičeg. Ribačim ja to non stop i tako i treba :D
Koliko si čekao da ti stigne ta od 217? Inače, meni je savjetovala da uzmem neku Lacalutovu, sa krivim vrhom, kao odsječen? Da tu umjesto obične koristim i ja sad to ne mogu da nađem nigdje, hodam ko debil od apoteke do apoteke, čak guglam, nema, pa kontam, nisam ja to dobro ni vidjela ni skontala šta mi je pokazivala. Jel tako :mrgreen:

Ako se skuplja kaladont ili zaglavljuje vremenom zaostavstina, operes jbt. Uzmes onu jeftinu interdentalnu iz DMa, i imas samo za ciscenje cetkice, provlacis izmedju vlakana. Tebi ako nije peglanje i zao kupovati stalno OK, meni nije zbog para, nego ne volim bacati staro ako valja jos.

Ma kakva Lacalut, nema bolje od Curaprox, svaki proizvod. Zakrivljena, da nije kao ona u snopu Curaprox Losa je ponuda, slaba potraznja, niko ne drzi ono sto se ne trazi po apotekama/prodavnicama.

Cekao, klasika, kao i svaka druga brza posta 2 dana. Besplatna postarina za 50+KM. Jos mi poubacivali onih malih Curaprox i Curasept zubnih pasti masu. Jesu dobre, ne pjene, ali ne mogu se peglati jos i sa tim, ko kad ove sto standardno kupujem ima na svakom cosku. Paradontax mi pasu i ne pjene mnogo, iako ih vecina ne voli jer su kao slane i ovratne.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#585 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

maliq53 wrote:
Gdje postavi, koliko ce izaci na kraju i koliko ti je receno okvirno da ces nositi? :-D

Ja se evo premisljam gdje otici da vidim situaciju, vidim ovdje su neki naruzili Bandicku pa ne znam da li vise ici tamo jer imam osjecaj da ce biti vadjenje dva tri zuba :D Ostaje opcija Bizovic damon sistem ali je poskup mozda ici na obicni (to cu da vidim sta ce reci) ili vidim spominju Jasminu na Ilidzi. Mozda i tamo da odem pa da vidim ... :mastakazes: :mastakazes:
Šta je uopće taj damon? Guglam slike i sve mi isto k'o ovo moje na zubima? :mrgreen:
Helem...postavila kod Jasmine na Ilidži, mislim njena je ordinacija ali neka seka dolazi i radi, ja sam peglativna dosta, a seka je ok, nemam zamjerke. Sve fino objasni. Cijena aparatića je 1000 KM, ne znam je li svima ista cijena? Mene je koštao toliko. Postavljanje je trajalo nekih 45 minuta, vrlo vrlo efikasna i brza, što mi se sviđa, još sam jaukala hoću pauze, ljuto mi, kiselo, da ispljunem, samo što nisam i zaplakala, ali u biti, nije ništa strašno. Prije aparatića sam radila skidanje kamenca kojeg zapravo nije ni bilo, ali to je kao priprema za zube, poliranje neko i mijenjanje nekih plombi, možda je to koštalo oko 300 KM, sad više ne znam stvarno jer sam išla prije aparatića možda 4-5 puta, u razmaku možda mjesec-dva, i kupila sam četkice te neke s nastavcima, mislim da su koštale 65 KM u apoteci.
Prva kontrola je za nekih 15 dana ako sam skontala i iskreno, nisam ni pitala koliko se plaća i plaća li se uopće. Negdje je neko napisao da te kontrole, mijenjanje žica i sl, okošta 35 ili 65 KM, zavisno od ordinacije? Meni je isti dan spala jedna bravica i kad sam išla na mijenjanje, i pošla da platim kažu ok je, ništa. A ubacili me između pacijenata i trajalo je oko 10 min. Nisam ništa grizla def., nego je taj zub pod plombom, pa plomba drugčije navodno podnosi to ljepilo. I sad jedem samo pire, doručak, ručak, večera, da slučajno opet ne spadne :mrgreen:
Kad sam prvi put nazvala ordinaciju preko preporuke, da zamijenim neku plombu, tj. htjela sam 2-3 navlake, zakazale su me mjesec dana kasnije, prebukirani su s terminima i sad... kad god dođem, čekaonica je puna. Ali kad im jednom postaneš pacijent, ok je, ne drže te na čekanju.
Prvo sam htjela kod te Sandre Bizović, kako se već zove, i pošaljem upit na FB, da vidim kako ide uzimanje zagriza, imaju li onu kašiku neku :lol:
da mi samo ne trpaju ono čudo po ustima, evo od pomena mi se povraća :mrgreen: i stiže odgovor, sa hiljadu uzvičnika. Sve po nekom protokolu, s visine i ja skontam, neka hvala. Onaj u Grandu, Malik...užasne stvari raja iznosi o toj ordinaciji pa eto, sreća ne odoh tamo. Pohvale mi nekog u Kiseljaku i ja gledam galeriju fotki na FB stranici, 120 pacijena i svi imaju iste zube - navlake. Ja opet hoću navlaku normalnu, a ne da cijeli svijet skonta da imam anvlake, dakle što prirodniji zub.
Kad sam došla kod Jasmine, žena kaže ovo nije za navlake, dvojke strše, ovo se prvo treba aparatićem..bla bla. U međuvremenu skontam, moj brat uradio navlake, 3000 KM dao nekoj levatini, tj, pametnjakoviću što levati raju...na krive zube navlake...evo šest mjeseci kasnije ima groblje u ustima. Dao 3000 KM, trpio bol, ost'o bez svojih zuba i kad se nasmije, to sve strši, svaki zub svoju politiku vodi. Drugarica isto tako, naložila se hoće navlake, digla kredit, i ona je platila sve oko 3000 KM i evo kuka, na krive korjenove i zube, navlake, jednostavno ne ide. Meni su mnogi zubari predlagali navlake i ja odustajala samo jer nemaju onu kašiku za zagriz :mrgreen: i kad vidim na šta oni liče sad, kažem, hvala Bogu pa dođoh nekom kome nije bilo bitno samo nabaciti navlake i uzeti lovu. Nekako mi ovo pošteno dođe i svakom bih preporučila prije bilo kakve odluke - konsultujte se s više zubara, ili s ovdje ovim forumašima :D
I da - nisam morala vaditi nijedan zub da bi mi stavili aparatić. Nisam ni onaj otisak radila, prema snimci vilice sve namjestili i max. su susretljivi.
Šta te još interesuje :mrgreen:
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#586 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

ortodont wrote:
me22 wrote:jel' ti se sama od sebe odlijepi ili jedes nesto sto ne treba? :)
Odlijepila mi se poslije mjesecnog pregleda, ne mogu se sjetiti, kombinacija tvrdje hrane + jace pranje zuba mislim. :D
Generalno, za par godina tek mi se 2x desilo da se bravice odlijepe, od toga jednom nakon sto su mi uzimali otisak nekom tvrdom masom koju su jedva skinuli i 2 bravice mi otkinuli i ovo je taj drugi put.
Ostalo je bilo ok. :D
Krenem da iščitavam cijelu ovu temu, i naiđem na ovaj post. Zbog čega otisak kad već imaš aparatić? :-) :D
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#587 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by maliq53 »

Donnie Smith wrote:
Ne znam ni ja plaho neku razliku damona i obicnog osim po slikama ima neka minorna razlika primjeti se da su bravice drugacije...I fol je sto kod damona se ne moraju vaditi zubi iako je npr situacija malo komplikovanija (kako sam ja shvatio), isto je malo brze ispravljanje...

Ne znam eto, vidjecu otici toj Jasmini a i Bizovic ako mi se dadne :D pa cu odvagati...
De mi reci kad si isla kod Jasmine jesi radila snimak vilice pa da ti onda dala misljenje ili je samo pregledala zube pa rekla sta misli...
Ja npr... na lijevoj strani imam osmice koju su izasle, a na desnoj nemam nikako osmica kako vidim, ne osjeti se ni pod mesom prepostavljam da ih nema nikako...E sad nadam se da to ne predstavlja problem i da se ne moraju zubi vaditi i slicno a to sa damonom vjerovatno ne bi radio ali mi je skuplja opcija...Na kraju oba sistema ce ispraviti zubi i isao bi na jeftiniju varijantu kad vec mogu :-D
Hajd vidjecemo situaciju :-D Hvala na opsirnim informacijama :thumbup:
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#588 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

maliq53 wrote:
Donnie Smith wrote:
Ne znam ni ja plaho neku razliku damona i obicnog osim po slikama ima neka minorna razlika primjeti se da su bravice drugacije...I fol je sto kod damona se ne moraju vaditi zubi iako je npr situacija malo komplikovanija (kako sam ja shvatio), isto je malo brze ispravljanje...

Ne znam eto, vidjecu otici toj Jasmini a i Bizovic ako mi se dadne :D pa cu odvagati...
De mi reci kad si isla kod Jasmine jesi radila snimak vilice pa da ti onda dala misljenje ili je samo pregledala zube pa rekla sta misli...
Ja npr... na lijevoj strani imam osmice koju su izasle, a na desnoj nemam nikako osmica kako vidim, ne osjeti se ni pod mesom prepostavljam da ih nema nikako...E sad nadam se da to ne predstavlja problem i da se ne moraju zubi vaditi i slicno a to sa damonom vjerovatno ne bi radio ali mi je skuplja opcija...Na kraju oba sistema ce ispraviti zubi i isao bi na jeftiniju varijantu kad vec mogu :-D
Hajd vidjecemo situaciju :-D Hvala na opsirnim informacijama :thumbup:
Nema na čemu.
Odi barem na pet različitih mjesta prije odluke gdje šta i opet, nije garancija da nećeš pogriješiti. Nekom valja ovaj, nekom onaj, ja sam svakako nova aparatičarka, dosad mi je sve ok, ali, valja čekat godinu i pol do skidanja, ili i koji mjesec da vidim ima li uopće kakvih rezultata?
Imala sam sasvim slučajno snimak gornje vilice kod sebe, iz nekih drugih razloga sam ga pravila, nikad i ne sluteći da će mi za aparatić trebati budući da su mi jedinice mrtve, resekcija i folovi, dosta je zubara reklo - to će odmah pući, kakav aparatić bla bla. Samo navlake :D
Znači, jedinice mrtve a blago povijene unazad, čak se i ne primijeti, ali je stavila bravice i na njih da ih kao malo proba naprijed. Jest me strah da će pući :D
Taj snimak je star oko dvije godine, i sad, čitam cijelu temu, post po post, piše negdje kao ne smije biti stariji od šest mjeseci, i ja se odmah nađem u toj priči, je li doktorica napravla previd, zna li da je snimak stariji od 6 mj ili to nije bitno, ono, pipala je u tri navrata zube, desni, zagledala, mjerila nešto...
Znači, prvo je dr. Jasmina rekla ovo bi moglo aparatićem, da nemaš slučajno snimak..ja k'o iz topa imam, ali nije svjež, pogledala, ispipala, kaže ok. Onda ta ortodontica par dana kasnije. Ne moram vaditi nijedan zub, imam pravilan zagriz bez obzira na malo čudnu situaciju u gornjoj vilici i teško bih pristala na vađene zdravih četvorki ili bilo čega nauštrb neke estetike ili nemam pojma čega već. Ono, baš ko ima prenatrpane zube pa hajde de, ali kod nas je inače zdravstveni kadar neobrazovan, završe fakultet i ne do Bog da odu na kakav seminar, da se malo edukuju...osvježe znanje. Pa moja frizerka je svaka tri mjeseca u Londonu, prati revije, uči, sve je zanima o zdravlju i izgledu kose...a najbolja je frizerka u Sarajevu :D i to treba respektovati. U Sarajevu od 20 zubara jedan ima onu kašiku za uzimanje otiska, svi bi da guraju onu pjenu u usta pa šta ti Bog da, uguši se il...preživi :D (banalan primjer).

Damon priča mi nije nikako oldskul u onom smislu da je dugotrajnije i kvalitetnije. Isprave zube brže, a ti u godinama kad je sve formirano, vilica, zubi sjeli gdje jesu, kanali za ishranu živca formirani, živac tu gdje jeste i ti sad kreneš nešto premještati, ko da je to lijeha luka, pa ovaj ću zub tamo, ovaj vamo. Nekakva je procedura valjda da ono što pomakneš, čekaš da se malo smjesti, sraste...ali opet, nisam stomatolog, ovo samo lupam na osnovu milion nekih priča...(možda to savršeno može funkcionisati kod nekog sa 16 ili 18 godina?)...pomenut ću samo jedan primjer, poznanica, nosila aparatić, užurbano joj stezali žice da se što prije ispravi i u dobi od 28 godina, nakon skidanja aparatića, ono, ful ekstra zubi, lijepi pravi bijeli - hop, samo jedan po jedan poispadali. Tolike je komplikacije vidjela, da bi na kraju ostala k'o baba neka bezuba. Naknadnih nakih sto komplikacija, dio vilice joj morali vaditi, pa sad u ustima ima svega, navlaka, mostova, prostora bez zuba...svega. I smrada najviše! Da! Pere zube non stop, žvakaće k'o vaduh ali, priđeš joj i zadržavaš dah. Meni 30 godina zubi na jednom mjestu stoje i sad da ih za godinu pomjerim i da očekujem da će i ostati tu? Nekako mi nema logike očekivati to od rasklimanog zuba :D
Ali opet, izuzeci potvrđuju pravila :oops:
Snimak napravi obavezno, ja sam ga platila dvije marke na Stomatološkom fakultetu. Imala neke čudne glavobolje, pa ajd rek'o da vidim da nije nešto sa zubima. :D

Ali, jedno je sasvim sigurno, ko je za aparatića to treba kačiti na zube što prije, ne odugovlačiti 'vako k'o ja. :D
Ali, mene niko nije ni imao uputiti, a tad kad mi je možda bilo najlogičnije staviti ga, ni interneta ni ove teme ;-)
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#589 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by ortodont »

Donnie Smith wrote:
ortodont wrote:
me22 wrote:jel' ti se sama od sebe odlijepi ili jedes nesto sto ne treba? :)
Odlijepila mi se poslije mjesecnog pregleda, ne mogu se sjetiti, kombinacija tvrdje hrane + jace pranje zuba mislim. :D
Generalno, za par godina tek mi se 2x desilo da se bravice odlijepe, od toga jednom nakon sto su mi uzimali otisak nekom tvrdom masom koju su jedva skinuli i 2 bravice mi otkinuli i ovo je taj drugi put.
Ostalo je bilo ok. :D
Krenem da iščitavam cijelu ovu temu, i naiđem na ovaj post. Zbog čega otisak kad već imaš aparatić? :-) :D
Počeo nositi na donjoj vilici pa onda naknadno na gornjoj.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#590 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by BAN___KAI »

Htio sam uraditi ove sedmice aparatic jer sam trenutno na bolovanju. Ali sad je problem što svaki dan idem na bazen i brinem se da li smijem ici na bazen ako tek uradim aparatic? Cuo sam da mogu dobiti upalu, a i neka bakterija moze uci u tu ranu od izvadjenog zuba. Tj, morat cu vaditi 2 zuba

Šta mislite? Zelim to sad uraditi jer zelim bar jednu sedmicu da nosim dok se ne naviknem prije posla


I mogu li naknadno uraditi donju vilicu? Jer tu ce mi vaditi zube
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#591 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

Ima li iko, IKO..da je vidio osjetio i napipao poslije aparatića da mu se zub malo klima. :oops:
Jel to normalno jel tako treba i hoće li sad ispasti ili srasti urasti šta već. Da odmah zovem zubara ili? Da mi ne keža jesi više dosadna.

IKOME se to desilo? :mrgreen:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#592 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by nagibSA »

Donnie Smith wrote:Ima li iko, IKO..da je vidio osjetio i napipao poslije aparatića da mu se zub malo klima. :oops:
Jel to normalno jel tako treba i hoće li sad ispasti ili srasti urasti šta već. Da odmah zovem zubara ili? Da mi ne keža jesi više dosadna.

IKOME se to desilo? :mrgreen:
Normalno je to. Dobro je dok je jedan zub... :D Pa mora biti 'labav' kad se na silu pomjera...
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#593 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Donnie Smith »

Pa fala :D
Ja sam mislila to se tako neznatno miče da nema šanse da se šta rasklima. Sreća pa je sutradan od primjećivanja ovog za mene jezivog događaja, bila kontrola, pa sam malo utješena. Koliko često vi ostali imate kontrole?
3. maja postavljen, 12. maja prva kontrola, 2. juna druga.
Ja bih išla svaki treći dan na kontrole :D da se slučajno zub previše ne ispravi :D
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#594 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Melanholik »

ona je ortodont, ali ima i svoje stomatologe u ordinaciji.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#595 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by teuta06 »

Zna li netko gdje kupiti u Sarajevu vosak za aparatić? Bila sam u jednoj apoteci na Marindvoru, pa da ne lutam bezveze, da mi kaže gdje provjereno ima kupit:D
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#596 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by ucenik1234 »

preporuka za ortodonta u Sarajevu da je kvalitetan a zna raditi svoj posao ali da ne pali po usima?
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#597 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by maliq53 »

ucenik1234 wrote:preporuka za ortodonta u Sarajevu da je kvalitetan a zna raditi svoj posao ali da ne pali po usima?
Ja ti mogu reci da nema nekog jednostavnog odgovora, vecina je ovdje i nahvalila i nakudila po svakog ortodonta pa eto ti sad skontaj sta ti odgovara...Najbolje procitaj ima dosta napisano pa ocjeni sta tebi odgovara
IcemanSL
Posts: 23
Joined: 04/08/2016 20:02

#598 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by IcemanSL »

Ako neko ima iskustva sa dr. Hromalić iz Sa, da napiše... HITNO!
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#599 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by aldm »

Ja jos nisam skinuo aparat, ali mogu reci da nije istina. Prica se isto ko i prije, mislim da je to totalna glupost koju ti je neko rekao :). Generalno, postavljanje ne boli toliko. Meni su na obje vilice postavili aparat za mozda 2 sata. Mogu ti reci da sam se naslusao svakakvih prica, ali nista nije istina. Jedino prvu sedmicu je bilo malo teze jesti, dok se priviknes da imas metal u ustima :). Poslije toga, aplosutno sve isto kao da nemas aparat. Jedino sto malo hrana ostaje na aparata, pa poslije svakog obroka bi bilo pozeljno isprati zube barem vodom. Ali i na to se navikne. Mene najvise sad nervira sto moram ici na kontrolu cca svake 2 sedmice, bas mi se zgadilo vise, samo da mi se rijesiti. Ovo je bar kod mene bilo tako. Generalno, to puno ovisi i o karakteristikama zuba - genetika, koliko su veliki zubi, koliko su jake vilice, nervi i sl. Ali ja znam bar 5 ljudi koji nose/nosili su aparat i nikome nije predstavljao problem.
Donnie Smith wrote:
aldm wrote:Ja vec 3 godine nosim fiksni aparat. Radio na Palama kod dr Nade Radjenovic. Mogu reci da nista ne smeta. Meni je trebalo da se priviknem mozda 2 sedmice, poslije ok skroz. Jedino sto smeta je sto se poslije svakog obroka trebaju prati zubi (ili barem dobro isprati usta) posto ostaje bas puno hrane. Isto tako, dosadile su mi , al bas, kontrole svake 2 do 4 sedmice. Meni su zubi bili bas katastrofa i ispravili su se super. Jos malo sitnih korekcija i to je to. Sto se tice njih generalno, ok je sve osim profesionalizma. Medicinske sestre rade 90% pregleda i zatezanja, kontrola. Doktorica je tu samo ponekad. Ali, s obzirom koliko se ustedi, opet toplo preporucujem u odnosu na ove ublehase u Sa koji za 5-minutni pregled uzimaju 35 KM :-)

Sto se tice aparata generalno, ne bih ga nikome preporucio kome zubi nisu bas kriticni. Vidim ljudi imaju pola mm razmak izmedju 2 zuba i odmah aparat. Hem je peglanje vise godina ga nositi, hem ljudi koji nose aparate imaju vecu vjerovatnocu pojave paradentoze kasnije - ovo mi je potvrdio moj stomatolog. Za ove sto imaju karambol u ustima (k'o ja :) ), svakako preporucam
A je li istina da poslije aparatića ne pričaš baš isto, k'o prije :D
Da moraš vježbati i tako to. I koliko dugo se postavlja aparatić, jedna vilica? Drže li se dugo usta otvorena? Stavljaju li šta gorko, ljuto, slano bla bla :D :D
Meni se grlo osuši pa kad počnem da hiperventiliram, tačno i doktorici pozli od mene, pa ako se moraju dugo bez pauza držati usta otvorena...ima li pauza :D
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#600 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by aldm »

Da dodam samo da ja ipak ne bi postavljao aparat zbog svakakve sitnice. Vidim danas ljudima jedan zub pola mm kriv, odmah aparat. Mislim da se 2+ godine peglanja zbog takve sitnice ne isplati. Kod mene je bila bas katastrofa u ustima, tako da se isplatilo
Post Reply