Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post Reply
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#4501 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by starii »

Bobi wrote: 22/05/2020 16:32
RtrnOfSalisbury wrote: 22/05/2020 16:04 imal neko pitanje na koje bi ovaj fooodil znao odgovor, mislim da nije sazno iz medija ...
imal dje slika ove sanite bez maske i u celosti, cisto nako iz radoznalosti da vidimo :-D mozda se kvalifikuje za neki drugi poso
Image
zaposliće je fikret ko beračicu malina....a mogo bi se dobar film snimiti o tome...za iza 23h :D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#4502 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by RtrnOfSalisbury »

Bobi wrote: 22/05/2020 16:32
RtrnOfSalisbury wrote: 22/05/2020 16:04 imal neko pitanje na koje bi ovaj fooodil znao odgovor, mislim da nije sazno iz medija ...
imal dje slika ove sanite bez maske i u celosti, cisto nako iz radoznalosti da vidimo :-D mozda se kvalifikuje za neki drugi poso
Image
tako brate mili da vidimo o cemu pricamo, gledo sam je na tv dje drzi besjedu o transpiratorima i prica ali s maskom, sve nest ovaj-onaj, pravo tecno sto bi se reklo.
simptomaticno je da prilicno lijepe djevojke rade u nasijem organima sto je za podravit :zoka:
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#4503 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Leverage »

Mogla bi se otvoriti tema izbor za miss respirator.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#4504 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by RtrnOfSalisbury »

mora se priznat da sanita vako bez tona djeluje zbilja super, foodil bez tona je bolji nego fooodil sa tonom ali ostaje vela havle, isto vazi i za pastoralnog fikra s tim sto su ovdje neki neumjesno rekli kad su vidjeli njegove slike: "ko je taj ....' da ne citiram do kraja. simptomaticnop da su bez zvuka svi ovi cimbenici u nabavkama signifikacijski bolji :mrgreen: kako majkumuj

sarajvo srebrenici
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4505 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Bobi »

RtrnOfSalisbury wrote: 22/05/2020 17:23 mora se priznat da sanita vako bez tona djeluje zbilja super,
Izabrao sam najbolju fotografiju :mrgreen: ..hocu reci bluzu :mrgreen:
DonieBrasco
Posts: 15547
Joined: 31/08/2016 16:09

#4506 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by DonieBrasco »

Da li je ovo ona sto je osobe sa posebnim potrebama dovela na SDA ovcijadu ?
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#4507 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by RtrnOfSalisbury »

Bobi wrote: 22/05/2020 17:29
RtrnOfSalisbury wrote: 22/05/2020 17:23 mora se priznat da sanita vako bez tona djeluje zbilja super,
Izabrao sam najbolju fotografiju :mrgreen: ..hocu reci bluzu :mrgreen:
sto se mene tice moglo je i bez bluze al haj ... 8)
User avatar
video
Posts: 6851
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4508 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by video »

Ja cekam onu sliku sa bazena, onog bazena sto sanitica rece da se ga napraviti :evil:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4509 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by tempuser »

DonieBrasco wrote: 22/05/2020 17:32 Da li je ovo ona sto je osobe sa posebnim potrebama dovela na SDA ovcijadu ?
Oto je ota, bila direktorica ustanove koja se nekad zvala Ernest Grin.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4510 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by tempuser »

Jedno 2 hefte prije Avdića smo ovdje konstatovali da je ovo vogošćanska Asim-Ševal-Fikret half linija SDA.

https://www.sarajevograd.click/slobodna ... -OOZCW01lw
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3383
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#4511 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Billy The Pljuc »

Eo Šćepini se oglasili:

SAZNAJEMO Nakon što je donesena naredba o provođenju istrage

Solak i Hodžić osumnjičeni u aferi „Respiratori“
Tužilaštvo BiH će vrlo brzo poslati i pozive za njihovo ispitivanje

M. Aščić / Avaz.ba
prije 1 minut
- Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
Solak i Hodžić osumnjičeni u aferi „Respiratori“
- Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba
Hodžić i Solak: Ubrzo u Tužilaštvu

Fikret Hodžić, vlasnik kompanije "Srebrena malina", i Fahrudin Solak, sada već privremeno suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), osumnjičeni su u aferi "Respiratori" za nekoliko krivičnih djela, između ostalog i zloupotrebu položaja. Potvrđeno je to nezvanično za "Avaz" iz Tužilaštva BiH.

Solak i Hodžić glavni su akteri afere koja potresa BiH, a teška je 10,5 miliona KM i odnosi se na nabavku medicinske opreme, ali bez ikakve specifikacije.

Osnov sumnje

Status osumnjičenih Solak i Hodžić dobili su nakon što je prošle sedmice donesena zvanična naredba o provođenju istrage u aferi koja se odnosi na nabavku sto respiratora iz Kine u BiH, a za koje je utvrđeno tokom nedavnog vještačenja da su beskorisni u bolnicama.

Za sada su samo Solak i Hodžić osumnjičeni u ovom predmetu i ubrzo će im biti upućeni i pozivi za ispitivanje u ovoj pravosudnoj instituciji. Čeka se da Tužilaštvo BiH završi saslušanja svjedoka.

Uporedo s tim i dalje se obavljaju pretresi i izuzima dokumentacija. Od daljnjih prikupljenih dokaza zavisit će ko bi mogao još od svjedoka postati osumnjičeni i radi li se ovdje o organiziranoj grupi ili je ovaj dvojac radio sam i sklopio ovaj višemilionski posao.

Nezakonita odluka o izuzeću, koju je Solak sam donio i poslao sam sebi

Iz prijedloga Tužilaštva BiH prema Sudu, u koji smo imali uvid, da se Hodžiću blokiraju računi, jasno je vidljivo da postoji osnov sumnje da je učinjeno više krivičnih djela, između ostalog, udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotreba položaja ili ovlasti, krivotvorenje dokaza te pranje novca.

Nedavno smo objavili i ponudu "Srebrene maline" u vrijednosti od 9.000.000 KM, a s PDV-om u iznosu od 1.530.000 KM, što je u konačnici 10,5 miliona KM za 100 respiratora. Ukupno je za njih 80 koji su došli u Sarajevo plaćeno firmi u Šangaju 3,9 miliona eura, ali ostalih 20 još nije ni došlo.

Ova ponuda najprije je stigla na adresu Vlade Federacije BiH, a zatim u FUCZ, ali prije same odluke da se krene s nabavkom. Indikativno je da je ponuda "Srebrene maline" stigla 2. aprila, a već dan kasnije napravljen je ugovor između ove firme i Federalne uprave civilne zaštite o kupovini 100 respiratora.

Poslao sam sebi

Tužilaštvo je već jasno utvrdilo da je Solak nezakonito donio odluku o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavkama da bi se ovaj posao obavio.

No, on je sam sebi poslao prijedlog za izuzeće, a zatim isti dan potpisao zvaničnu odluku, pozivajući se na odluku Vlade FBiH o proglašenju stanja nesreće u Federaciji uzrokovane pandemijom koronavirusa. Dokazi Tužilaštva pak pokazuju da je ovaj posao dogovoren bez jasne odluke šta treba da se kupi.

Ko je sve do sada saslušan

U Tužilaštvu BiH je do sada saslušano deset osoba, među njima i Hasan Ganibegović, sada već bivši šef Ureda Fadila Novalića, sekretarka Vlade Edita Kalajdžić te ministrica finansija i komandantica Federalnog štaba Jelka Milićević.

Osim njih, iskaz su dali i pojedini uposlenici FUCZ-a.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4512 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

u domenu jednog parlamenta meni su zaključci ok. bez instrumenata prinude više se ne može. pravi problem je što je teško da će i onaj ko ima instrumente prinude uraditi više, i što se neće provesti ni ovo jer će vlast zaštititi svoje.
User avatar
video
Posts: 6851
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4513 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by video »

Cek, cek, zar kadrija birvaktijle ne rece “nijedno tužilaštvo ne može podići optužnicu protiv njega u vezi sa nabavkom respiratora”. . :shock:

Sta se zDogodi?“
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4514 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

pa nije još optužnicu. mada vjerujem, i ako ga budu vadili da će poslije, da će teško izbjeći sud.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#4515 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by mirsek »

Kako sad 80 respiratora 3.9 miliona eura, jel im ovo namjerno dizu cijenu da pokazu da su manje zavrnuli ?
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#4516 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by winpin »

Najvjerovatnije ovo je scenario po kojem su nabavljeni ventilatori i siguran sam da su se utalili mnogo vise od milioncica!

Respiratori: Kozmetičari, trgovci oružjem i tužbe za prevaru

Istraživanje BIRN-a pokazuje da je u posao nabavke 400 respiratora iz Kine bilo uključeno više posrednika, a da nije do kraja jasno zbog čega i sa kakvom ulogom.

U posao je bilo uključeno najmanje pet kompanija, od kojih su neke zaista u poslu trgovine medicinskom opremom, dok se druge bave trgovinom kozmetičkim preparatima ili naoružanjem.

Novac iz republičkog budžeta šetao se od Beograda, preko Podgorice, Kipra, Rijeke i Kine, da bi na kraju bio vraćen, prema svedočenju učesnika, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, jer se od nabavke odustalo.

https://javno.rs/analiza/respiratori-ko ... za-prevaru
To je to! Samo zamjeniti aktere!


Image
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4517 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

„Što se tiče prvog ugovora od 3.9 miliona evra, zbog porasta cene na tržištu, nije mogao da bude ispoštovan. Ponudila sam da se u okviru te cene kupi zamenski aparat, ali to im nije odgovaralo, i mi smo vratili sredstva firmi”, kaže Sanja Lekić dodajući da se novac od drugog ugovora nalazi na računu kineske fabrike CASIC.
i to je to, samo je našima "odgovaralo".

ali koja je to mraka, rekli imaju na stanju u kini, i odmah sutra ugovor i uplata. pa mogao sam i ja reći imam na stanju u kini. ko je zaista iza te firme pa joj "povjeruju" na riječ posao od osam cifara bez referenci.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#4518 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by winpin »

Prvi je potpisan 28. marta za nabavku 200 respiratora marke ACM812A, ukupne vrednosti pet miliona evra, a drugi o nabavci 200 respiratora marke Shangrila 510S od 29. marta, ukupne vrednosti 3.9 miliona evra.

Nešto govorljiviji na ovu temu bio je advokat Sinofarma koji je naveo da je prema njihovim saznanjima, provizija Sanje Lekić za kupovinu 200 respiratora tipa ACM812A iznosila 1.1 milion evra.
Last edited by winpin on 22/05/2020 20:26, edited 2 times in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4519 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

ne bi niko ni naručio, bar ne tako preko noći, da iza toga nije neki državni igrač, srpski, crnogorski ili još veći. jer je i tamo jednako cilj da se opljačka.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4520 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

jer ako je ovo tačno što piše ovaj članak, ukupni godišnji prihod 150.000 eura...to ti za jednokratni posao od 9 miliona dođe isto kao i nula. kao referenca. 150.000 ne može biti ni kapara za robu vrijednosti 9 miliona koju traži cijeli svijet.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#4521 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by winpin »

JThomas wrote: 22/05/2020 20:23 jer ako je ovo tačno što piše ovaj članak, ukupni godišnji prihod 150.000 eura...to ti za jednokratni posao od 9 miliona dođe isto kao i nula. kao referenca. 150.000 ne može biti ni kapara za robu vrijednosti 9 miliona koju traži cijeli svijet.
Meni nikako nije jasno, a niko nije dao odgovor iz kojeg razloga je Fly Bosnia u povratku sletila u Podgoricu, samo pretpostavljam da su tu uzeti vec pripremljeni papiri za ovu robu. I nije moguce da niko ne trazi potvrdu da nije isporuceno 100 kupljenih respiratora, da je ostalo u lageru 20 respiratora. Nije valjda da su se "na rijec" dogovorili da ce cuvati respiratore do sljedeceg dolaska. :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4522 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

ne zna se, ali teško da je regularan povod. baš teško.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#4523 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Seyfo »

Mozda ce zvucati kao teorija zavjere,ali meni se cini da je ovih afera sa vlascu nekako previse. Kao da ih neko objelodanjuje na dnevnoj osnovi,s nekim ciljem,kako se izbori priblizavaju. Uvijek se kralo nesmanjenom zestinom vec 25 godina ali se nalazilo nacina da to prodje ispod radara javnosti. Medjutim,imamo svaki dan novu aferu. Tacno mi bude zao svih aktera efera,jer su ljudi vec navikli na kradju 25 godina i sad su cudu. Pogotovo sto najcesce pijuni i posrednici najebu. PS Moram reci da su Ana i Sanita mnogo lijepe,bar sto se tice afere respiratori. Jelka vec tu i tamo :-)
DonieBrasco
Posts: 15547
Joined: 31/08/2016 16:09

#4524 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by DonieBrasco »

Ovo ce do izbora biti duboko u nekim ladicama, a ove lobanje glavni akteri na predizbonim plakatima.

Eto vidjet cete kao u slucajevevima Memic i Dragicevic, kad se desetke tuzitelja, sudija, vjestaka, forenzicara, qurca-palaca izmjenja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4525 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by tempuser »

Kao što napisah prije xy strana, ko zna osnove ovakvih talona je odmah skontao da S. Lekic kao agent Kineza svima u regionu nudi respiratore uz akcijsku ponudu "procenat meni - tal tebi", nije proslo u SRB i RS jer je nudila smeće, ali je smeće prošlo god nezajažljivih i gladnih Bakira, Foodila, Solaka, Fikreta...
Post Reply