fikret abdić i agrokomerc

palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#51 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by palermo »

L@BuD wrote:
palermo wrote: I babu i te činjenice vodi kući.

Što se mene tiče o babi nemam šta raspravljati. On sam je već davno raspravio sve.
Neka hvala, ne trebaju mi.

Samo treba ljude po djelima cijeniti najlakše je reći izdajnik realno ništa mi bolji nisu ni oni koji su pokrali milione donacija i opljačkali državne firme i od tog novca svoje poslovno carstvo razvili i nizašta neodgovaraju ili oni koji su legalizovali Republiku Srpsku pa sad im puna usta BiH.Meni je gore to licemerje.Ovu državu nije ni opljačko ni uništio ni prodao tamo neki "Babo".
Upravo, po djelima treba suditi. A babina djela imaju okus krvi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#52 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by insomnia78 »

L@BuD wrote:
palermo wrote: I babu i te činjenice vodi kući.

Što se mene tiče o babi nemam šta raspravljati. On sam je već davno raspravio sve.
Neka hvala, ne trebaju mi.

Samo treba ljude po djelima cijeniti najlakše je reći izdajnik realno ništa mi bolji nisu ni oni koji su pokrali milione donacija i opljačkali državne firme i od tog novca svoje poslovno carstvo razvili i nizašta neodgovaraju ili oni koji su legalizovali Republiku Srpsku pa sad im puna usta BiH.Meni je gore to licemerje.Ovu državu nije ni opljačko ni uništio ni prodao tamo neki "Babo".
Pa ja prema djelima i cjenimo. I cuj najlakse je reci izdajnik. Pa sta je to on po tebi, kako bi ga ti nazvao?
Babo?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Last edited by insomnia78 on 09/03/2012 22:36, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#53 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by JoseMujica »

palermo wrote:
L@BuD wrote:
palermo wrote: I babu i te činjenice vodi kući.

Što se mene tiče o babi nemam šta raspravljati. On sam je već davno raspravio sve.
Neka hvala, ne trebaju mi.

Samo treba ljude po djelima cijeniti najlakše je reći izdajnik realno ništa mi bolji nisu ni oni koji su pokrali milione donacija i opljačkali državne firme i od tog novca svoje poslovno carstvo razvili i nizašta neodgovaraju ili oni koji su legalizovali Republiku Srpsku pa sad im puna usta BiH.Meni je gore to licemerje.Ovu državu nije ni opljačko ni uništio ni prodao tamo neki "Babo".
Upravo, po djelima treba suditi. A babina djela imaju okus krvi.
i krvi i govana.....Alija kakav god da je, posebna je priča za sebe i ja bih mu kosti iskopao i objesio ih na banderu, a Fikret nemre sebe prati za ono što je radio preko Alije i vice versa....čim prije i ovaj crkne mirna Bosna
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#54 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by nellington »

Image

Je li to nestalo zastava AP ZB, pa moraju državnim mahati? :?
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#55 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by karanana »

slatka mala.

joj ako je babo vidi.
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#56 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by Sasvim_Obican »

palermo wrote:
Sasvim_Obican wrote:E djeco moja, ostarimo mrzeći se u neznaju i predrasudama !

Teško nama sa nama.

Nama treba dati onakvih kao što su trenutni predstavnici USK u Vladi Federacije i Palramentu Federacije, i neka nam i dalje Hrvatska uvozi koliko god smeća može. Mi ipak imamo pametnijeg posla od rada..
Ne vidim nikakve veze Babe i ovoga o čemu ti pričaš. Fikret Abdić zvani Babo je čovjek koji je rasturao ovu zemlju i to priključujući se oružanoj agresiji.

Jel ovo još uvijek upitno ?
Naravno da nije upitno. Osnova pravne države je poštivanje pravomoćnih presuda. Osuđeni ratni zločinac je zločinac. Nema tu puno priče !

Samo meni je pun nos analiziranja uloge Fikreta Abdića na svakoj temi o "Agrokomercu". Ja bih ovdje diskutovao o ljudima koji su kupili hale Agrokomerca za 1 KM, ili su ukrali autobuse, ili su prevarili kooperante. O ljudima koji su godinama na nekim funkcijama obećavali ovo ili ono, o ljudima koji bi dizali kargo aerodrome dok pored njih zjape opljačke i rasčerečene fabrike i postrojenja. To su prave teme. O Abdiću i njegovim idejama sudit će historija, a sud je već presudio.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#57 Re: Kako Fikret Abdić može preuzeti Agrokomerc?

Post by plain vanilla »

kakavdanakneiskustvu wrote:


osuđen je u hrvatskoj,ne u bih
pa sta? hrvatska nije htjela da ga izruci, njihov drzavljanin :-)

rekoh li vec kako je babo multietniĆar
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#58 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by poznanik »

insomnia78 wrote:
topcam wrote:
poznanik wrote:
Možda će nam sada dati odgovor na pitanje zašto se odrekao svog položaja predsjednika Predsjedništva koji mu je pripao po osvojenim glasovima na prvim prijeratnim izborima, 1990. godine :oops:
I mene interesuje odgovor.
Kakve ba to veze ima sa bilo cim frajer je proglasio autonomiju zabio nam noz u ledja i krenuo otvarat logore za svoj narod. Pa da ce otvoriti microsoft a ne agrokomerc (sto je suplja nevidjena) s njim i njegovim nema price
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
SAM PROTIV SVIH
Fikret Abdic je, ma sta on tvrdio, po nacionalnosti trgovac. Zemlja, ljudi, nacija, politika, nafta, hrana, zapadna Bosna... sve ima svoju protuvrijednost u novcu. Uza sve to, aktuelni predsjednik Demokratske narodne zajednice je ambiciozan covjek. Na septembarskim izborima izazvat ce Aliju Izetbegovica s namjerom da ga pobijedi. Vidjeti aktuelnog clana drzavnog Predsjednistva porazenog najveca je opsesija bivseg kladuskog babe. Bit ce zanimljivo pratiti kako tvorac ideje o autonomnoj pokrajini zapadna Bosna kotira kod Bosnjaka nakon rata u kojemu njegove ruke nisu ostale ciste. Reporterska ekipa Dana posjetila je Fikreta Abdica u Rijeci gdje vec duze vremena, uz zastitu Republike Hrvatske, zivi ovaj covjek napoleonskih ambicija. Njegova prica je ocekivana: za sve je kriv Izetbegovic; njegova volja je neupitna: ja sam najbolji vodja Muslimana; njegova nacija ne postoji: on ne priznaje Bosnjake; njegovo srbofilstvo je ocito: zajedno s "marticevcima" napadao je sopstveni grad. No, bez obzira na sve, on je medijski intrigantan: ovo je njegova prica:



U Rijeci, u Hotelu Kontinental, na prvom spratu, pored masivnih dvokrilnih vrata istaknute su dvije plocice sa natpisima: Agrokomerc i Finab. Zajednicko za ove dvije firme je direktor: Fikret Abdic. Pred zakljucanim vratima stoje dva muskarca. Nakon detaljnog pretresa pustaju nas unutra. U velikoj, svijetloj prostoriji sa namjestajem boje tresnjinog drveta prima nas Abdicev sin Ermin. Ubrzo se, okruzen poslovnim saradnicima, iz susjedne kancelarije pojavljuje i njegov otac.

Fikret Abdic je bivsi clan Centralnog komiteta Saveza komunista SFRJ, bivsi direktor kladuskog Agrokomerca, bivsi clan Predsjednistva BiH, idejni tvorac i realizator autonomne pokrajine zapadna Bosna zbog koje je 1993. godine poginulo gotovo dvije hiljade Bosnjaka i zbog cega su bh. vlasti podnijele zahtjev Haskom tribunalu da se protiv njega, kao ratnog zlocinca, pokrene postupak. I, tvorac Demokratske narodne zajednice koja ga je na predstojecim izborima kandidirala za clana Predsjednistva BiH.

Od augusta 1995. godine, kada je Peti korpus po drugi put i definitivno unistio njegovu autonomnu pokrajinu, Fikret Abdic zivi u Opatiji, u vili koja je, priznaje, kupljena parama kladuskog Agrokomerca i koju on koristi posljednjih 16 godina. Radi u Rijeci gdje je 1993. godine registrirao glavno sjediste Agrokomerca za Hrvatsku i tako pokrio Agrokomercove poslovne prostore u Zagrebu, Karlovcu i Rijeci, kao i restoran i kafic u Zagrebu. Fikret Abdic ima hrvatsko i bh. drzavljanstvo. O tome sta danas radi, prica: "Ovaj Agrokomerc je cerka onome u Velikoj Kladusi. Sticajem okolnosti sad su podijeljeni, a ja sam direktor u Hrvatskoj kao sto sam i prije bio. U Kladusi sam jedini legalni i legitimni predsjednik Upravnog odbora Agrokomerca i ne moze biti niko drugi. Samo dionicari to mogu promijeniti, a ja imam njihovo ovlastenje da o svemu odlucujem, odnosno onaj koga ja opunomocim. Postavili su mi zamku po kojoj sam ja ratni zlocinac i ne mogu tamo, ali ja mogu ovlastiti covjeka. Za sve postoji rjesenje."

Imovinu Agrokomerca u Hrvatskoj, kaze, Kladusani ne mogu dobiti iako su to trazili od nadleznih hrvatskih vlasti. Ipak, uz osmijeh, priznaje da postoje nacini za to, ali eto - nije njegovo da ih savjetuje. Kad je cuo da ga u BiH optuzuju zbog koristenja sredstava i imovine Agrokomerca odlucio je da osnuje privatnu firmu Finab, koju je registrirao 1995. godine. U njoj su, kaze, zaposlene nekadasnje izbjeglice iz kampova Kuplensko i Gasinci: "Sad rade u Hrvatskoj, u Bosnu redovno nose placu, a imaju oko hiljadu maraka mjesecno. Sve sto cinimo je u funkciji popravljanja radne i kreativne sposobnosti nasih ljudi jer mi sutra moramo pokrenuti Agrokomerc koji je sad jad i bijeda." U Zagrebu radi Ured za prihvat "njegovih" izbjeglica koji vodi racuna o svakom pojedincu. Abdic kaze kako zna da njega u BiH optuzuju da je zaveo te ljude, no, on to odbacuje tvrdeci da se zapravo "samo brine o njima".

Nova verzija afere Agrokomerc

Svoju cudnu pricu sa puno elemenata fikcije Fikret Abdic zapocinje aferom Agrokomerc. Po njegovoj najnovijoj verziji: "Slucaj su montirali Raif Dizdarevic i Alija Izetbegovic i uopce nije bio upetljan Beograd. Je li Hamdija Pozderac vise smetao Raifu Dizdarevicu ili Srbima? Raif je predlagao da idem na mjesto ministra za poljoprivredu. Na taj nacin me htio skloniti, jer ja sam bio opasan, dokazao sam da sam natprosjecan direktor, a ko ce dokazati da je natprosjecan ministar kad sve zavisi od premijera. Nisam ja njemu smetao kao Musliman. Trebao sam ici za premijera Vlade, a Hamdija za predsjednika Predsjednistva, i sta je onda sa prevagom Dizdarevica, sve pada. Glavni svjedoci u aferi zbog izgradnje Starog grada bili su Sefik Sadikovic, koga Alija 1995. postavlja za direktora Agrokomerca, i njegov pomocnik Asim Cemalovic Braco, sadasnji Alijin konzul u New Yorku. Oni su bili svjedoci optuzbe, a Srbi su, kao, krivi, i Mujo Hrnjica glavni problem. Ako Srbi nisu dali da se stavi taj spomenik koji je gotov i zna se gdje je, sto ga Alija nije postavio? Na primjeru koji sam naveo rasvjetljava se afera Agrokomerc. Mene su optuzili i glavni svjedoci bili Alijini ljudi. To je bio njegov osobni obracun sa mnom. Sad me opet isti ljudi gone!"

Podsjecamo ga da je sa Izetbegovicem i Strankom demokratske akcije izasao na izbore 1990. i da tada nije tako govorio. Bez suptilnosti i odgovornosti za javnu rijec, kaze: "Nisam se ja zakleo da cu slusati Aliju i nemam nikakve odgovornosti prema tom senilnom starcu, imam samo pred narodom. A sve sto sam uradio - a radio sam jako puno bez dogovora sa Alijom, i to stoji - bilo je jer je on grijesio. SDA je 29. novembra 1991. sazvala Kongres tako sto su Haris Silajdzic, Ejup Ganic i svi ostali iz SDA imali pravo pozvati svoje prijatelje koji su onda dobili status delegata. To je nedemokratski izabrana klapa Alijinih prijatelja, dovedena u Skenderiju da klice. Kome? Ma nikom. Dvanaest puta sam izlazio za govornicu iako sam bio svjestan da me nece Alijini prijatelji podrzati, ne ta grupa koju je on doveo da bi demonstrirao svoju moc vodje. I na tom kongresu je rekao, ne direktno, da ce on ratovati, bez obzira na zrtve, samo da bi ostao vodja. A ja sam, nakon izbijanja sukoba isao i u Bijeljinu i tri puta u Bosanski Brod, pa u Derventu, Maglaj... Iz Predsjednistva u tom periodu niko drugi, osim mene, nije smio nigdje otici. Poslije boravka u Bijeljini izvijestio sam i Predsjednistvo i javnost o onome sto sam vidio, nisam mogao izmisljati. Gostovao sam na bijeljinskom radiju i pozivao ljude da dodju i informisu me o tome sta se desava. Htio sam ja u aprilu i u Focu da idem, ali zvale su me stare nane i govorile: 'Ne dolazi, sinko, ubit ce te.'"

Drugoga maja 1992. Alija Izetbegovic je bio zarobljenik JNA u kasarni u Lukavici, Sarajevo nemilice granatirano, carsija gorjela, a tenkovi JNA dosli nadomak zgrade Predsjednistva... Fikret Abdic je na Televizji BiH cekao priliku da se javnosti predstavi kao novi predsjednik drzave: "Ako sam ja pokusao drzavni udar, sto me nisu uhapsili? U Sarajevu sam ostao do drugog augusta 1992. godine, a u Kladusu sam usao drugog septembra. Ako je bilo tako kao sto oni kazu, Predsjednistvo je trebalo odmah zasjedati. Zasto nije? Pitajte Ganica zasto mu Alija kad je dosao i usao u Predsjednistvo nije dao ruku. Nije, jer Ganic nije uradio ono sto je trebalo i nije zadovoljio Aliju. A ako se vratimo samo malo unazad, ocita je njihova neprincipijelna veza, jer ko je ovlastio Aliju Izetbegovica da on postavi Ganica za svog zamjenika? Ejup nije ovlasten, on zastupa Jugoslavene, i raspadom Jugoslavije on je ostao bez baze."

Glavni adut - koridor

Kada prica o onome sto je uslijedilo nakon njegovog dolaska u Bosansku krajinu, Fikret Abdic ne krije da svojim najljucim neprijateljima smatra rahmetli Irfana Ljubijankica, Mirsada Veladzica, Ramiza Drekovica i Atifa Dudakovica. Zato su ubrzo po njegovom dolasku uslijedile promjene u bihackom okrugu: prijeteci vijecnicima opcinskih skupstina da ce obustaviti koridor kojim je dolazila hrana, otpustiti radnike Agrokomerca i zaustaviti proizvodnju, uspio je na sve kljucne funkcije, osim u Petom korpusu, postaviti "svoje" ljude. Na mjesto Irfana Ljubijankica, koji je do tada bio predsjednik Skupstine Okruga Bihac, postavljen je Ejub Topic. Mirsad Veladzic je sam podnio ostavku, pokusavajuci sprijeciti sukobe koji su se vec tada nazirali, a za predsjednika vlade dosao je Zlatko Jusic, koga Abdic ovako opisuje: "sposoban covjek, Mirsad Veladzic je coban u odnosu na njega". No, to nije sve: na slican nacin kao i Ljubijankic, smijenjen je nacelnik policije Zijad Kadic, a na njegovo mjesto je postavljen Irfan Saracevic Zile, koji ce kasnije biti jedan od vodecih autonomasa. Saracevic danas zivi u Rijeci; Abdic kaze da je tesko bolestan i da ima leukemiju.

"Svi govore o mojim robama, a niko ne govori da su u Bihacu bile skuplje deset puta. Kad je vreca brasna u Bihacu bila hiljadu maraka ja sam je od Srba kupovao za 80, imam dokaze. Mora reci Alija koliko je od te razlike kod njega, koliko kod Ganica, Silajdzica, Rasima Delica, Drekovica, Dudakovica, do zadnjeg komandircica. Kod njih je lova. I sad ja za to trebam odgovarati, a 1993. godine sam mogao i u Sarajevo uvoziti hranu. Trazio sam koridor, a Alija nije htio ni da trazi od Srba, jer on je veliki Musliman. Pucaju po gradu, pa nema to veze. Sto nije dogovorio da ne pucaju? Kako sam ja svaki put kad sam dolazio u Sarajevo dogovarao da ne pucaju." Ovako se Abdic pravda i usput priznaje koliko je i njemu samom koridor bio bitan: rijec je o jedinom putu kojim je u to vrijeme hrana dolazila u Krajinu, Zagreb - Karlovac - Vojnic - Velika Kladusa, a koji je Fikret Abdic uspostavio zahvaljujuci svojim dobrim relacijama i sa Zagrebom i sa Beogradom. Kako je on bio i jedini uvoznik robe, svi novcani tokovi bili su usmjereni ka Agrokomercu.

Planovi podjele BiH
Krajem marta 1993. godine javnosti je prezentiran Wance-Owenov mirovni plan po kome bi BiH bila decentralizirana drzava u svojim medjunarodnim granicama i podijeljena u deset autonomnih provincija. Fikret Abdic je prihvatio taj plan. "Sto necu prihvatiti kad ga je Alija potpisao!? Prihvatio sam uniju republika BiH da bi se zaustavio rat. Sad imamo manje teritorija nego sto smo tada dobijali. Ja sam prvi lordu Owenu rekao da je Alija po broju glasova drugi i da on nema pravo da radi. Lord Owen je dolazio kod mene. Razgovarali smo tri sata u Francuskom bataljonu. Izasao sam poslije, 12. juna 1993, i sastao se sa lordom Owenom i Stoltenbergom. Tad je plan Wance-Owen stavljen u mirovanje, a aktueliziran je Owen-Stoltenbergov. Alija to nije prihvatio. Ja sam prihvatio i otisao u Zenevu." I prije nego sto je Fikret Abdic otisao u Zenevu njegovi ljudi su poceli sakupljati deset hiljada potrebnih potpisa za Inicijativu o osnivanju autonomne pokrajine. Ta inicijativa je prosla na Skupstini Okruga, 13. septembra 1993. godine, a Skupstina RBiH na zasjedanju 28. i 29. septembra smjenjuje Fikreta Abdica sa mjesta clana Predsjednistva. "Nisam ja smijenjen. Kako su o mojoj smjeni mogli glasati ljudi koje sam ja na izborima porazio ko posljednje prostitutke!?"

Dvadeset i sedmog septembra 1993. godine proglasio je svoju autonomnu pokrajinu. Samo nekoliko dana poslije, prvog oktobra 1993. godine, uslijedio je proglas Fikreta Abdica u kome on objasnjava "neophodnu borbu protiv Petog korpusa". Radnici Agrokomerca su pozvani da dodju u Polje gdje im je podijeljeno naoruzanje i crveni radnicki kombinezoni. Poslije toga je zapoceo obracun sa svima koji nisu bili za autonomiju u Velikoj Kladusi, hapseni su clanovi Izvrsnog odbora SDA, raspustena je opcinska skupstina. Emin Huskic u svojoj knjizi Svi zlocini Fikreta Abdica pise da su prvi ozbiljniji sukob isprovocirale Abdiceve pristalice, prvog oktobra, kada su silom i oruzjem sprijecili kolonu gradjana Cazina, Buzima i Bihaca koji su bili krenuli u Veliku Kladusu da tamo odrze miting podrske BiH i jedinstvu bosnjackog naroda. Tada je pala prva krv. Fikret Abdic, pak, tvrdi da je prvi oruzani sukob bio na Skokovima cetvrtog oktobra, poslije Skupstine DNZ-a, i da je Peti korpus na celu sa Dudakovicem napao nenaoruzan narod. Pripadnici Petog korpusa, svjedoci tog dogadjaja, pricaju da je narod autobusima dovozen iz Velike Kladuse i rasporedjivan kao zivi stit izmedju njih i Abdiceve Narodne odbrane.

Snage Narodne odbrane kontrolirale su mali prostor, ali su imali velike saveznike: u Zagrebu je 21. oktobra 1993. godine, u prisustvu Franje Tudjmana, Fikret Abdic potpisao sa Matom Bobanom "Zajednicku izjavu". Tim dokumentom oni su dijelili BiH po osobnim nahodjenjima. Mate Boban je poslije izjavio da su se jedinice HVO-a bihackog okruga pridruzile snagama Narodne odbrane. "Ja sam postovao sve dogovore koje je Alija imao sa Hrvatima, i mi nismo gradili dogovor koji to anulira, vec u okviru toga", objasnjava Abdic koji je odmah sutradan, poslije potpisivanja sporazuma sa Bobanom, otputovao u Beograd i sa Radovanom Karadzicem, u prisustvu Slobodana Milosevica, potpisao Deklaraciju koja obje strane obavezuje na mir. "U deklaraciji tocno stoji clan po kome i Alija i Ganic mogu stupiti u dogovor oko drugih podrucja koja smo mi uvazavali", komentira Abdic svoju akciju raspodjele drzave. Kao potvrda ovih dogovora i nastavak uspjesne suradnje, uslijedio je sedmog novembra 1993. godine sastanak predsjednika vlada triju paradrzava u Velikoj Kladusi: Jadranko Prlic, Vladimir Lukic i Zlatko Jusic bili su Abdicevi gosti. U isto vrijeme, Abdicevi su logori bili sve puniji. No, to je vec tema o kojoj on nerado govori.

Sve prolazi, logori ostaju

"Nemam ja sta kome obrazlagati. Ja sam tom narodu cinio samo dobro, nista drugo. Nece mene Alija na optuzenicku klupu. Ako ide ko, onda je to Alija, a ja sam svjedok. Kad je Alija trazio moje izrucenje od Hrvata, naveo je 15 svjedoka, a ni jedan nije saslusan. Mislili su da nikad nece sa nama razgovarati o onome sto je bilo. Ali hoce. Mi hocemo razgovor i hocemo da otvorimo logore Alije Izetbegovica, dinastije Cengica, Rasima Delica i Atifa Dudakovica. Oni znaju zasto ja to govorim. Mi uopce nismo imali logora."

Upitan sta je bilo na Drmeljevu, gdje je bio logor kroz koji je za dva mjeseca proslo 520 ljudi, Abdic kaze: "To je bio sabirni centar u kome su se provjeravali ljudi." U jednom dopisu Abdicevih autonomasa, od 12. januara 1995, zaplijenjenom nakon prvog obracuna, pise da je u "vojnom zatvoru Miljkovici 1.567 zatvorenika". Abdic to kratko odbija kao - falsifikat?! No, logore u Kladusi je obisao i Tadeusz Mazowiecki, specijalni izvjestitelj za ljudska prava, i nakon toga pisao Fikretu Abdicu upozoravajuci ga da se ljudi drze bespravno, da su uslovi losi, da su im ugrozena sva prava... Abdic samo kaze da je Mazowiecki obisao sve zatvore jer on nije imao sta kriti, "za razliku od Alije Izetbegovica, Rasima Delica i Atifa Dudakovica". Pitamo ga kako objasnjava smrt Rasima Erdica, koji je tek jedan od zatvorenika umrlih od posljedica batina u logoru. Abdic uzvraca pitanjem: "Cijih batina?" "Vase policije", odgovaramo. "To ne znam", kaze i odmah napada: "Meni su montirali da sam ja ubio Ljubijankica, i poslije nema moje krivnje. Vi pricate o dokazima. Oni su u mojoj kuci u Starom gradu nasli dokaze, pa to je odlicno, perfektno, rasvijetlit cemo taj slucaj. Vjerovatno ce se naci dokazi da sam ubio i generala Santica. Oni imaju sve papire. Medjutim, helikopter sa Ljubijankicem - sto je moja sreca, jer bih imao problema da dokazujem - nije nikad isao tom marsrutom, nego tada, a ja nisam odredjivao marsutu. Helikopter nije nikad kretao u to vrijeme kao tada, to su sve nove stvari, itd. Znaci, mogao je to biti samo neko u Bihacu. I zato odustaju, to se vise ne pominje."

Iako na sva pitanja Fikret Abdic ima neki svoj nevjerovatni odgovor, na pitanje o totalnom porazu koji je dozivio u obavjestajnoj operaciji "Tigar - Sloboda 94", nije uspio ponuditi nikakav suvisao odgovor. Citaoci se sjecaju da se u sklopu te operacije Hamdija Abdic, kao pripadnik Petog korpusa, uspio ubaciti u stab Fikreta Abdica. Bila je to jedna od najuspjesnijih akcija proteklog rata. O ovome Fikret Abdic prica: "Nikad u zivotu nisam sreo kukavicu kakva je Hamdo Abdic. Nije bilo nikakve suradnje izmedju nas." Na pitanje da li mu je jednom prilikom dao 200 hiljada maraka, kaze: "Ako sam mu ja dao, eno mu ih. Ni marku on nije dobio. Ta njihova akcija je velika prevara. Ali, nisam ja lud da pricam o ovim temama u naredna dva mjeseca, a Alija ide u kampanju, prica o svom programu i narodu obecava sta ce mu dati. Sve sto je Hamdo Abdic rekao, to je laz. Nasa uloga u toj akciji je pozitivna, dobronamjerna, sracunata na to da se prekinu sukobi. Neka se nadje primjer covjeka koji je toliko uradio za svoj narod u ratu kao Fikret Abdic. O meni je plasirana informacija kao o najvecem izdajniku, a ja sam dva puta izasao sa svojim narodom."

Marticeve zasluge

Prvi put kad su izasli, Fikret Abdic i njegove pristase otisli su u Hrvatsku, ali na teritoriju pod kontrolom Marticevih Srba, tzv. SAO Krajinu. Udruzili su se sa njima i zajednickim snagama napadali Peti korpus Armije BiH. Abdiceve pristase nosile su uniforme bivse JNA, vecina je imala petokrake na kapama, a neki kazu da ih je bilo i sa kokardama. O motivima da stane na stranu agresora, Abdic prica: "Oni nisu prihvatali pomirbu nikakve vrste nego ponizavajucu. Nema vece agresije nego sto je izvrsena na Veliku Kladusu, i nema nigdje takvih Muslimana koji su dva puta izasli da bi prestalo ubijanje. Dali su ponos, sve dali, dakle najponosniji narod. Izasli su kad smo vidjeli na sto su oni spremni i sta je bilo u Pecigradu. Ljudi su vjerovali i vise ne vjeruju. Za hiljadu godina nece vjerovati nekoj uputi iz Sarajeva. U izbjeglistvu nam niko nije davao hranu na Alijin zahtjev. Bio sam sa Marticem, nek odgovara za zlocine ako je kriv, ali ovdje ima zasluge, spasio je od gladi 70 hiljada ljudi. I ja sam ponosan jer sam spasio svoj narod da ne pomre od gladi."

Po povratku iz SAO Krajine u Kladusu Fikret Abdic je proglasio republiku zapadnu Bosnu. Bilo je to 26. jula 1995. godine i trajala je devet dana. Abdic kaze: "To je sasvim druga stvar koju treba posebno pojasnjavati." Kada su borci Petog korpusa po drugi put, sedmog augusta 1995, usli u Veliku Kladusu, grad je, kazu, licio na vojnu bazu srpske vojske. Dobili su tako veliki ratni plijen koji im je pomogao da u kasnijim akcijama oslobode Bosanski Petrovac, Bosansku Krupu, Kulen-Vakuf, Kljuc i Sanski Most. Za sve ove uspjesne akcije Fikret Abdic tvrdi da su prevara?! A na komentar da je Atif Dudakovic najpriznatiji general Armije BiH, Abdic, u svom zestokom stilu, zakljucuje: "Kako nece biti? Bihac ste opisali Vukovarom, a nista nije sruseno. Do ovog rata se govorilo da niko ne zna lagati kao Srbi. Ali, sto znaju Alijini Muslimani lagati, ne zna sav narod na svijetu zajedno."

JA SAM VODJA

"Bosna je danas ono sto je Velika Kladusa bila kad sam ja poceo njen razvoj. Sve ono sto sam uradio prije afere dalo mi je imidz covjeka koji moze napraviti vise nego i jedan drugi Musliman. Narod je i na proslim izborima meni dao vlast, uopce nisu imali u vidu ni Aliju ni ovu bandu u Izvrsnom odboru, bandu Cengica, Behmena, Salema Sabica itd. U medjuvremenu su Stranka koju sam ja doveo na vlast i covjek kome sam ja poklonio vlast, ne dobrovoljno, nego da ne bih ratovao, sve preuzeli. Mlinar Halid Cengic hoce da bude drzavnik, hodza Hasan Cengic mora biti drzavnik, Latic... Jedini ispravan vodja muslimanskog naroda je Fikret Abdic. Kandidujem se jer jos uvijek u Bosni niko nista nije poceo raditi. Medjunarodna zajednica fenomenalno odradjuje svoj dio posla, ali dok se vi cudite kako malo sredstava dolazi, ja se cudim kako puno sredstava dolazi. Drugo, dok ocekujete jos sredstava, ja ocekujem da neko kaze koji su efekti toga. Gdje su pare? Moji ljudi u Agrokomercu u Velikoj Kladusi nisu primili 130 maraka ni za januar, a ja sam stvarao njima uslove da ne budu gladni, da dobro zive. To sam radio 35 godina i nakon 35 godina nema nista. Kad smo mi izasli iz Velike Kladuse nije im trebao nikakav donator - sve su imali, mogli su dva mjeseca proizvoditi bez ikakvog ulaganja i odmah ici na trziste. Ostavili smo im deset miliona maraka vrijednosti. Licitirano je i prodavano sve sto je pokretno. Odlucili su se da vladaju mafijom i sada zapadnom Bosnom vlada mafija! Veladzic, Dudakovic i sve ono drustvo, cista pravila mafije. A, vodja nije u Bihacu, nego u Sarajevu.

Ljudi iz hrvatskog i srpskog naroda meni vjeruju, a njima ne. Muslimanski narod je zanemario, a Alija zaboravio, da je Fikret Abdic prije rata bio Babo, i da to nesto znaci. Predsjednik jesi pa nisi, a babo vjecno ostajes. Ja nemam razloga da mrzim Aliju. Sta sam mu mogao vise dati nego funkciju predsjednika. Ako ja pobijedim, onda ce on pokrenuti pitanje revizije Dejtonskog sporazuma, nece predati vlast, ni vojsku ni policiju. Mi nemamo potrebe cekati izbore, moramo sa njim odmah otvoriti politicki razgovor. Alija ne moze sprijeciti moju kandidaturu time sto ce nametnuti zlocine i Haag. Ja bih pobijedio u Sarajevu i u svakom drugom mjestu kad bi ljudi znali istinu. Jasno je da cemo kad dodjemo biti izlozeni napadima. SDA to mora rascistiti u svojim redovima. Ona je duzna da organizira policiju, vojsku, i gradjane da se ponasaju civilizacijski. Moraju nam omoguciti ravnopravno ucesce na izborima. Ne uradi li ona to, onda se za vlast bori nedozvoljenim metodama, a metode nisu samo oruzje nego i incidenti u kojima koriste razna sredstva represije. Ako SDA to nije u stanju, medjunarodna zajednica je mora na to prisiliti. Ma, kakav Haag! Registrirana je stranka DNZ, idemo na izbore, ja se kandidujem za clana Predsjednistva. Znaci, nema Haaga. Sva je prica opet u interesu Sarajeva. Nema nikakve osnove za to. Ja u Haagu mogu biti samo svjedok, jedini pravi koji ima svu dokumentaciju, a ni u kom slucaju optuzenik."

Pise: Dzenana KARUP, Objavljeno u broju 80 DANA, 20. JULI / SRPANJ 1998.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#59 Re: Kako Fikret Abdić može preuzeti Agrokomerc?

Post by nellington »

kakavdanakneiskustvu wrote:
plain vanilla wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


osuđen je u hrvatskoj,ne u bih
pa sta? hrvatska nije htjela da ga izruci, njihov drzavljanin :-)

rekoh li vec kako je babo multietniĆar


znači da ima pravo da se bavi politikom u bih
Samo nek' sačeka da se i Vojvoda vrati u Srbiju, mogu praviti zajedničku platformu za izbore.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#60 Re: Kako Fikret Abdić može preuzeti Agrokomerc?

Post by plain vanilla »

kakavdanakneiskustvu wrote:
plain vanilla wrote:
pa sta? hrvatska nije htjela da ga izruci, njihov drzavljanin :-)

rekoh li vec kako je babo multietniĆar


znači da ima pravo da se bavi politikom u bih
bujrum, nek dodje
nije Sud jos s njim zavrsio
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#61 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by Sasvim_Obican »

Što se tiče Suda u BiH i suđenja za ratne zločine, on je slobodan čovjek.

Ne može se suditi dvaput za istu stvar, pred dva različita suda.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#62 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by insomnia78 »

"A da te vidi babo" Bio bi ponosan. Sta dokazuje ovaj clanak?
Ovakvu pricu i Karadzic prica u Haggu. "Ne nisu to logori to su sabirni centri, ako jesam i oni su isto, ja im samo htjeo pomoci"... bla bla bla.
Covjek je pravomocno osudjen tacka ko munara

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#63 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by plain vanilla »

Sasvim_Obican wrote:Što se tiče Suda u BiH i suđenja za ratne zločine, on je slobodan čovjek.

Ne može se suditi dvaput za istu stvar, pred dva različita suda.
nisam ni rekla za ratne zlocine
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#64 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by Hodidid »

I sam sam Krajisnik pa zato mogu tako o njima i govoriti. Krajisnici su tvrdoglav, podozriv, impulsivan i prkosan narod koji puno ne prica ali za jednu rijec moze planuti sukob. Gore u meksoj Krajini mozda je to rijedje slucaj ali u Ljutoj je tako. Kad na to dodas da je svijet neobrazovan, da ne kazem polupismen onda mislim da ne treba puno objasnjavati otkud i kako podrska Babi.

Babu treba medijski marginalizirati. Dodik ce ga sigurno htjeti iskoristiti za svoje svrhe ali moglo bi se to obiti i jednom i drugom o glavu. Babo ima svojih 20 -30 000 pristalica i tako je vec 20 godina. Nista njegov izlazak nece promjeniti ni na bolje ni na gore sto se tice njegove popularnosti. Kad Babo umre a svi moraju umrti jednog dana pa tako i on zamrce i DNZ i ideja o AP ZB.
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#65 Re: Kako Fikret Abdić može preuzeti Agrokomerc?

Post by BHCluster »

kakavdanakneiskustvu wrote:
BHCluster wrote:
Lukašenko wrote:Par dana prije izlaska FK Babe iz zatvora njegova kćer je rekla da će njezin otac se vratiti u Agrokomerc na jedini način na koji se može pravit posao u BiH.......politikom.

Prije nego napišem teoriju kako se to može, u našim suludim okolnostima,postići na jednostavan način odmah se želim ograditi od mogučnosti da to možda zakonski nije moguće a ja s tim nisam upoznat. Odnosno da li se osuđeni ratni zločinac koji je odslužio kaznu smije po BiH zakonima baviti politikom.

E pa evo laganog načina preuzimanja Agrokomerca (što je odnjega ostalo) od strane Babe. Za vlast u Sarajevu područje od Kladuše do Pećigrada jest regija koja mora platiti za izdaju države. Točka. Agrokomerc, što se dalo opljačkati do danas je već opljačkano, prodano u bescjenje, itd. Znači 'genijalnim' menađerima iz SDA i SDP-a sam Agrokomerc ne predstavlja ništa. Do sledećih izbora ostale su 2 i pol godine. Što ako se Babo kandidira za člana predsjedništva iz reda Bošnjačkog naroda? Hm, svima vam se čini suluda ideja. Možda, ali samo možda ako neznate da jedan narod u BiH te izbore smatra farsom u kojoj oni nemaju mogučnost izabrati svoga kandidata..... to su naravno Hrvati. I što sad. Siguran sam da bi velika većina Hrvata glasala za Babu samo da vrate Bošnjacima za zadnja dva izborna procesa kada su Bošnjaci njima izglasali Komšića koji budimo iskreni se baš i nesmije pojaviti u nekoj Hrvatskoj općini. Neka je to 150 hiljada glasova + 100 hiljada Babinih koje on vjerojatno može skupiti među nostalgičarima, i? Tu su Bakir, Fahrudin, Haris (sigurni povratnik), itd. Znači 250 hiljada može pobjediti. E pa ako dođe do takve matematike kojom Hrvati obavljaju svetu misiju 'neka komšiji crknu dve krave pa može meni jedna' a Babo je na pragu spektakularnog povratka onda genijalcima iz SDP-a i SDA je najjeftinije dati ono što i ne postoji. AGROKOMERC Babi a Hrvatima obećanje da stranka za građana iliti SDP im neće ponuditi novog Komšića.

Eto, što mislite?

Osudeni ratni zlocinac abdic nema pravo da se bavi politikom. Akojom prilikom da stupi na teritoriju Bosne i Hercegovine zavrsice tu turneju veoma brzo to je samo cinjenica.


osuđen je u hrvatskoj,ne u bih
Po Bosanskoj optuznici za zlocine u Bosni i Hercegovini.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#66 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by plain vanilla »

Inače, na Županijskom sudu u Rijeci uskoro bi se trebalo nastaviti suđenje Fikretu Abdiću i njegovom sinu Ervinu zbog više kaznenih djela privrednog kriminala. Suđenje je počelo 17. oktobra 2011., a prekinuto je istog dana nakon što je obrana zatražila da se sudu dostavi dokumentacija iz koje bi se utvrdilo da Abdićevi nisu neovlašteno postupali.

Fikret Abdić tereti se da je 2001. fiktivno posudio Agrokomercu 600.000 kuna, a zatim je, kako novac nije vraćen, preuzeo nekretninu tvrtku - vilu u Voloskom vrijednu 1,9 miliona kuna. Također se tereti da je 2005. opunomoćio sina da potpiše ugovor o kreditu sa založnim pravom na četiri građevine i dvorište u riječkoj četvrti Kozali.

Obojica su se izjasnili da nisu krivi.
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#67 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by palermo »

Hodidid wrote:I sam sam Krajisnik pa zato mogu tako o njima i govoriti. Krajisnici su tvrdoglav, podozriv, impulsivan i prkosan narod koji puno ne prica ali za jednu rijec moze planuti sukob. Gore u meksoj Krajini mozda je to rijedje slucaj ali u Ljutoj je tako. Kad na to dodas da je svijet neobrazovan, da ne kazem polupismen onda mislim da ne treba puno objasnjavati otkud i kako podrska Babi.

Babu treba medijski marginalizirati. Dodik ce ga sigurno htjeti iskoristiti za svoje svrhe ali moglo bi se to obiti i jednom i drugom o glavu. Babo ima svojih 20 -30 000 pristalica i tako je vec 20 godina. Nista njegov izlazak nece promjeniti ni na bolje ni na gore sto se tice njegove popularnosti. Kad Babo umre a svi moraju umrti jednog dana pa tako i on zamrce i DNZ i ideja o AP ZB.
Naravno.

Ali šta ako babo pristane opet da bude u nečijoj službi........mada opet nešto mislim da ni Dodik ipak nije toliko glup.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#68 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by plain vanilla »

mozel se i Biljana kandidovat? i njoj je sudjeno u Haagu, nije u Bosni?

ne zna se sta je nakaradnije, Zakon ako dopusta ratnom zlocincu da se kandiduje na izborima ili narod koji bi glasao za ratnog zlocinca
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#69 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by Sasvim_Obican »

Biflate li biflate... :roll: :roll:

Centralna izborna komisija daje odobrenje odnosno vrši provjeru svakog kandidata na izbornoj listi. Osobe pravomoćno osuđene za djela ratnog zločina se, odlukom visokog predstavnika, ne mogu kandidovati na izborima.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#70 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by plain vanilla »

Sasvim_Obican wrote:Biflate li biflate... :roll: :roll:

Centralna izborna komisija daje odobrenje odnosno vrši provjeru svakog kandidata na izbornoj listi. Osobe pravomoćno osuđene za djela ratnog zločina se, odlukom visokog predstavnika, ne mogu kandidovati na izborima.
hvala Visokom predstavniku
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#71 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by KatarinaKosaca »

A ko plaća ove autobuse i odlaske u Rijeku? Dnevnice? Valjda nešto jedu i tako to.. Od rođendana do danas.
Od kojih i čijih para? Ovo me fakat zanima, jer ne znam. Zna li netko odgovor?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#72 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by JoseMujica »

KatarinaKosaca wrote:A ko plaća ove autobuse i odlaske u Rijeku? Dnevnice? Valjda nešto jedu i tako to.. Od rođendana do danas.
Od kojih i čijih para? Ovo me fakat zanima, jer ne znam. Zna li netko odgovor?
pravo pitanje :thumbup:
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#73 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by Sasvim_Obican »

KatarinaKosaca wrote:A ko plaća ove autobuse i odlaske u Rijeku? Dnevnice? Valjda nešto jedu i tako to.. Od rođendana do danas.
Od kojih i čijih para? Ovo me fakat zanima, jer ne znam. Zna li netko odgovor?
To su ljudi koji su nakon egzodusa u Hrvatsku uglavnom raseljeni po SAD-u ( Dijaspora iz Kladuše tamo broji preko 10.000 ljudi ). Oni svake godine šalju sredstva, ne samo za ovo, već i za kampanje DNZ-a, obnove nekih objekata, podizanje spomenika itd. Stipendiraju djecu poginulih pripadnika NO AP ZB

Čak su se neki javili da će obnoviti spaljenu kuću Abdića u Kladuši. :roll: :D

Tome treba dodati i DNZ kao partiju koja participira na svim nivoima vlasti, (blesave) ljude koji daju "dobrovoljne" priloge itd. :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#74 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by KatarinaKosaca »

Sasvim_Obican wrote:To su ljudi koji su nakon egzodusa u Hrvatsku uglavnom raseljeni po SAD-u ( Dijaspora iz Kladuše tamo broji preko 10.000 ljudi ). Oni svake godine šalju sredstva, ne samo za ovo, već i za kampanje DNZ-a, obnove nekih objekata, podizanje spomenika itd. Stipendiraju djecu poginulih pripadnika NO AP ZB

Čak su se neki javili da će obnoviti spaljenu kuću Abdića u Kladuši. :roll: :D

Tome treba dodati i DNZ kao partiju koja participira na svim nivoima vlasti, (blesave) ljude koji daju "dobrovoljne" priloge itd. :D
Jel fakat misliš da je od dobrovoljnih priloga to sve? Ja nešto ne vjerujem :roll: DNZ ima mali udio u vlasti, jedan iznajmljen stan u Sarajevu i jednog profesionalnog uposlenog tu.. dakle, skromno.
Frooteky
Posts: 443
Joined: 20/09/2010 19:39

#75 Re: fikret abdić i agrokomerc

Post by Frooteky »

Njegovo vrijeme je prošlo vlada na čelu sa SDP i SDA neće dozvliti da Fikret dođe na čelo Agrokomerca nema šanse. On jedino jos moze biti glavni ko doabira odijela, parcele i kovcega toliko mu je ostalo.... :mrgreen:
Locked