fight sa starim laptopom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
holowey
Been thanked: 2 times

fight sa starim laptopom

Post by holowey » 08/10/2011 10:42

stariji laptop je nezgodno natrcao na stisnutu saku, pa tako nekoliko puta...uporan momak :(
elem, sad ga je skoro nemoguce dovesti do boot opcije, nekad hoce da dodje do boota, krene sa dizanje sistema ali onda zatrokira i iskljuci se... moguce da je maticna negdje napukla pa gubi kontakt jer do boota dodje nakon par sati stajanja u iskljucenom stanju, ali onda nakon prvog pokretanja i neuspjeha ne daje vise znake zivota...

ako ima neko sa starijim laptopom ili eksternim diskom koji koristi ATA 2.5" diskove, cijenio bih pomoc oko spasavanja podataka...dodatne informacije i eventualni dogovor na pp :sax:

holowey

Re: fight sa starim laptopom

Post by holowey » 12/10/2011 11:19

iko? :(

threshold

Post by threshold » 12/10/2011 12:32

drmni ga jos jednom mozda je se ubezobrazio

holowey

Post by holowey » 12/10/2011 12:56

threshold wrote:drmni ga jos jednom mozda je se ubezobrazio
:lol: ljut je na mene, strah me je sad i pogledati ga, zato trazim tudju pomoc :D

sinus

Post by sinus » 12/10/2011 14:36

Pokusaj sa linux Ubuntu...

Ubacis CD i podignes ubuntu preko cd-a ( bez instalacije ) i onda mozes regularno, kada se ubuntu podigne, koristiti USB stick za prebacivanje podataka...

holowey

Post by holowey » 12/10/2011 15:02

sinus wrote:Pokusaj sa linux Ubuntu...

Ubacis CD i podignes ubuntu preko cd-a ( bez instalacije ) i onda mozes regularno, kada se ubuntu podigne, koristiti USB stick za prebacivanje podataka...
pokusao sam ali cim odaberem live pokretanje (sa cd-a ili usb sticka, ista stvar) racunar se smrzne...znaci moze se raditi s njim cca 45-60sec od ukljucivanja tako da pretpostavljam da je problem sa maticnom

Thug...

Post by Thug... » 12/10/2011 15:34

Po meni najlakse bi ti bilo da kupis externu usb "ladicu" za taj disk koja nije vise od 20km izvadis taj disk iz laptopa ubacis u nju i na nekom drugom kompu skopcas i vidis mozes li spasiti podatke... Obrati paznju kad upalis sad taj laptop cujes li da disk "kucka" ili "krci" ako da onda ti tesko tko moze pomoci ovdje na forumu jer je vjerovatno "glava" spala od "stresa" tj udaraca...

holowey

Post by holowey » 12/10/2011 18:23

Thug... wrote:Po meni najlakse bi ti bilo da kupis externu usb "ladicu" za taj disk koja nije vise od 20km izvadis taj disk iz laptopa ubacis u nju i na nekom drugom kompu skopcas i vidis mozes li spasiti podatke... Obrati paznju kad upalis sad taj laptop cujes li da disk "kucka" ili "krci" ako da onda ti tesko tko moze pomoci ovdje na forumu jer je vjerovatno "glava" spala od "stresa" tj udaraca...
vadio sam hdd i pokusao bootati i sa cd-a i sa usb sticka i ista stvar se desava tako da mislim da nije hdd problematican nego maticna... znas li mozda gdje ima kupiti ladicu za ata 2.5" disk? na svakom cosku ima eksternih diskova sa sata 2.5" diskovima ali nisam uspio pronaci nijedan sa ata 2.5" diskom... garant se vise i ne proizvode i pitanje je da li je mozda ostao neki negdje u budjaku... a ladica ima za 3.5" diskove raznoraznih...za ata 2.5" ni za lijeka :(

topcam

Post by topcam » 12/10/2011 21:11

Sve se moze kupiti, samo sto ti je novija tehnika jeftinija.

Tebi treba kuciste sa IDE prikljuckom.

Potrazi univerzalno za 3,5" i 2,5" (S-ATA, IDE).
http://www.conrad.de/ce/de/product/9749 ... Detail=005

Mozes pokusati da narucis S-ATA > IDE konverter, za izcitavanje mozda posluzi, cijena cca. 10 KM.

http://www.conrad.biz/ce/de/product/973 ... 4&ref=list

(na ovom linku je malo skuplje, moze se jeftinije naci. Ja sam u svoje vrijeme htio 500 gb s-ata u stariji laptop
(ide) da ugradim, osoba koja je imala iskustvo sa slicnim akcijama me posavjetovala i odustao sam, povukli
su te konvertere potpuno iz prodajnog sortimenta, tako da ti nemogu reci gdje mozes otici i kupiti).

Ili pogledaj kod poznanika, ko ima stariji laptop, pa ubaci svoj hdd, live boot linux i kopiraj na neki externi medium podatke.

holowey

Post by holowey » 12/10/2011 23:40

raspitivao sam se kod poznanika ali svi u laptopima i externim diskovima imaju sata hdd...

tnx za linkove...taj prvi konradov link je interesantan ali cini mi se (nisam na ti sa njemackim) da je on za koristenje sata diska na ata interfejsu a meni bi trebalo obrnuto... proguglao sam i naletio na par linkova koji nude stara kucista za ata 2.5" diskove ali nemaju dostavu za bosnu (za razliku od grenlanda i gvajane) :sad:

potraga i dalje traje... :-?

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

Post by Big Boy » 15/10/2011 21:01

holowey wrote:potraga i dalje traje... :-?
Jesi li se snasao ? Ako nisi... posalji pp. ;-)

holowey

Post by holowey » 15/10/2011 21:07

Big Boy wrote:
holowey wrote:potraga i dalje traje... :-?
Jesi li se snasao ? Ako nisi... posalji pp. ;-)
narucio sam sa ebaya kuciste za disk...neki kinez...valjda ce pomoci...ako ne uspije ovo (kazu isporuka do 21 radni dan) javnem ti se...tnx a lot..

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

Post by Big Boy » 15/10/2011 21:13

Sto nisi otisao do nekog servisa... zar ti se isplati narucivati, placati... cekati.

U svakom slucaju... nadam se da ces uspjeti doci do svojih podataka na disku. Sretno ! :)

holowey

Post by holowey » 15/10/2011 21:17

Big Boy wrote:Sto nisi otisao do nekog servisa... zar ti se isplati narucivati, placati... cekati.

U svakom slucaju... nadam se da ces uspjeti doci do svojih podataka na disku. Sretno ! :)
zvao sam par manjih i vecih firmi i svi su me ubjedjivali da je spasavanje sa ostecenog diska (znaci pretpostavka da je ostecen bez provjere iako sam objasnio da je problem sa laptopom, ne diskom) tesko i skupo a cijene koje su mi davali su grozne...posebno bbs iz kranjceviceve...kazu ispod par hiljada da ne racunam...hau jes nou...sa ebayom rizikujem $4.5...vidjecemo...

holowey

Post by holowey » 01/11/2011 22:30

holowey wrote:
Big Boy wrote:Sto nisi otisao do nekog servisa... zar ti se isplati narucivati, placati... cekati.

zvao sam par manjih i vecih firmi i svi su me ubjedjivali da je spasavanje sa ostecenog diska (znaci pretpostavka da je ostecen bez provjere iako sam objasnio da je problem sa laptopom, ne diskom) tesko i skupo a cijene koje su mi davali su grozne...posebno bbs iz kranjceviceve...kazu ispod par hiljada da ne racunam...hau jes nou...sa ebayom rizikujem $4.5...vidjecemo...
stiglo kuciste za disk...radi savrseno, podaci prebaceni na desktop masinu... a da sam kojim slucajem slusao domace "strucnjake" ili bih izletio masu love ili bih se pomirio sa gubitkom podataka...

Post Reply