FIFA i UEFA - We care about nothing

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#1 FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

Ovo nije tema o reprezentaciji BiH i njenim putesestvijama do JAR. Ovo je tema uopste o fudbalu i sranjima koja rade FIFA i UEFA

Potaknut raspravom na jednoj drugoj temi pokrecem ovu temu
sjever76 wrote:ma otkud ti ovo za 24 ekipe na euru majke ti??????????????? to ce biti tek od 2016.
24 ekipe na evropskom prvenstvu je previse, bas previse. Do prije nekoliko godina svjetsko prvenstvo je imalo toliko repki. To znaci da ce treceplasirani iz skupina igrat baraz. To je totalno sranje, al odavno se fudbal prestao baviti sportskom logikom i bavi se samo finansijskom.
prije nepunih 20 godina na EURU je ucestvovalo 8 reprezentacija, a danas treba da ucestvuju 24. Koji je smisao kvalifikacija i cemu sve to?
16 reprezentacija za EURO je optimum u ovom momentu, a 24 reprezentacije su stvarno situacija za 7:0 rezultate, a to nikom nije zanimljivo i gubi se u potpunosti draz kvalifikacija.
Isto tako UEFA da imalo mozga u glavi ima bi vec odavno napravila posebnu jakosnu skupinu od Luxemburga, Liechtensteina, Andore, San Marina, Farskih Otoka, Armenije, Kazahstana i slicnih ekipa kojih ima petnaestak i da oni igraju izmedju sebe i bore se i to bi donijelo istinski napredak fudbala u tim zemljama jer bi im postalo zanimljivo, jer nikom nije zanimljivo uvijek gubiti. Mogu namiriti ovih reprezentacija za dvije grupe i onda po dvije najbolje igraju turnir po nekom sistemu tako da 2 idu u ove kvalifikacione grupe za evropsko ili SP. To bi svima koristilo, a ovako se samo na ovima nabija gol razlika i nit je njima interesantno, a nit je pobjednicima sa bilo kakvom drazi ta pobjeda. Siguran sam da bi Andora nekad i ubrala neki bod kod san marina i slicno i to onda ima smisla.
Ali pretpostavljam zasto UEFA bjezi od ovog rjesenja koje bi mnogo pomoglo nefudbalskim nacijama. To bi znacilo da im se onda izdvoji 10 najjacih repki i trazi svoju grupu i dobijamo hokejasku situaciju. U tom slucaju fudbal u reprezentativnom smislu bi u zemljama srednje klase kao sto su balkanske zemlje jednostavno umro. To su vec probali napraviti nesto slicno veliki klubovi pa se UEFA uspjela za neko vrijeme oduprijeti, ali sami su zasrali s lovom i sad i pored najbolje volje tesko mogu protiv te iste love da se bore, a lova fudbalu lagano dolazi glave.

Rukomet i kosarka to mogu pametno iskoristiti ako budu znali, ali ovom politikom rada u FIFI i UEFI predvidjam da ce fudbal u srednje razvijenim i siromasnim zemljama da umre kao sport velikog interesovanja, jer nikom nije zanimljivo gledati nesto sto je u takmicarskom smislu apsurdno.

edit: P.S. i naravno uvijek se ide na ruku velikima,a recimo da naprave 6 kvalifikacionih grupa sa 6 ekipa (ostalih 15 igraju onu san marino, liechtenstein grupu) i nasumce izvuku grupu bez nosilaca i jakosnih grupa to bi bilo cudo, al kako onda da se veliki ne kvalifikuju. Zakonom vjerovatnoce tesko bi se desilo da u jednoj grupi dobijes i Englesku i Spaniju i Njemacku, ali isto tako iz ovih 6 grupa bi npr u JAR isli i prvoplasirani i drugoplasirani i najbolji treci, al kako ce FIFA i UEFA sebi dozvolit da na SP odu istovremeno Slovacka, Wels, Bosna, Irska i Slovenija npr, a da se pate ekipe kao Engleska i Spanija, mada bi opet to bilo u pet deka sve i kolateralna steta bi bila 1-2 velike repke propustaju prvenstvo,ali bi zrijebi bio mnogo pravedniji i bolji. Istina to bi opet moglo dovesti do mogucnosti 7:0 rezultata ali fudbal bi postao mnogo zanimljiviji svugdje. Siguran sam da je fudbal u Slovackoj danas popularniji nego ikada, a zasto? Zato jer su ljudi imali grupu koju je moguce proci i koju je moguce preskociti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44879
Joined: 29/12/2005 01:20

#2 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by jeza u ledja »

Ja se ne slazem uopste.

Prije svega, Evropskim prvenstvom se smatra dvogodisnji ciklus svake dvije godine koji kulminira zavrsnim turnirom u vidu EURA. Isto vrijedi i za SP. Dakle, i kvalifikacije su dio EP. Broj ekipa u zavrsnici EP ovisio je uvijek iskljucivo od finansijske i takmicarske isplativosti. Danas je u fudbalu vise novaca, pa tako i vise stadiona, vise gledalaca, itd. Dvadeset cetiri ekipe (skoro pola zemalja) je idealan broj. Time se omogucava manjim zemljama da se plasiraju na takvu smotru.

Dalje, UEFAi je u INTERESU razvitak fudbala u siromasnijim zemljama, a ne obratno. Vise gledalaca, vise novaca, I VISE IGRACA ZA BOGATE EVROPSKE TIMOVE. Primjeri ovih bas mini-drzavica su deplasirani jer su oni tu kao ikebana. Realno, time se samo njima izlazi u susret jer su ti igraci povlasteni da igraju protiv svjetskih zvijezda, a realno ne zasluzuju da igraju ni protiv mnogo slabijih. Siguran sam da je njima vise stalo da igraju tako, nego medjusobno(?!).
Fudbalska takmicenja izmedju reprezentacija se na isti nacin odigravaju "od kad je svijeta i vijeka". Ne vidim sta sad treba mijenjati.
User avatar
battan-
Posts: 75
Joined: 25/08/2008 00:39

#3 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by battan- »

Prije 20 godina je Jugoslavija bila jedna drzava. Prije 20 godina je Sovjet bila jedna drzava, Cehoslovacka...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#4 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44879
Joined: 29/12/2005 01:20

#5 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by jeza u ledja »

mostarac wrote:kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
Zasto ti je bezveze?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#6 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

jeza u ledja wrote:
mostarac wrote:kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
Zasto ti je bezveze?
Zato sto se kvalifikacije ne moraju ni igrati. Odmah otpisi 15 repki tipa san marino i ovo sto ostane posaljes na euro i apsolutno se nece moci desiti da jedna engleska propusti EURO ili ne izadje iz grupe na istom, jer ces u svakoj grupi imat kantu za namirivanje.
Od 30 ozbiljnih reprezentacija kvalifikovace se njih 24 ili 80% a to mi nema smisla, a iako su ozbiljne repke ne znaci da nece biti ekipe za gol razliku i razvaljivanje kao sto je Spanija cinila nama sinoc.

Ovo jeste malo u kontradikciji sa onim da su samo bogati povlasteni, ali i u ovom slucaju to vise na ruku ide bogatima i mocnima, jer 10 mocnih repki po UEFA standardima sinoc je zavrsilo svoj put i zbog njih je ovo 24, a ne zbog male Bosne, jer finansijski gubici su ogromni kad se ne kvalifikuje jedan Portugal ili Francuska, a hebe se UEFA-e za male repke, jer da joj je istinski stalo uvelo bi se pravilo od 3 stranca po ekipi koje i sad vazi ali je opet na strani bogatih, jer kao gradjani EU ne mogu biti stranci, ali zato jedno Sarajevo ili jedan DInamo ne mogu imati vise od 3 stranca, dok Chelsea moze izvesti postavu u kojoj je samo jedan englez na terenu. Da UEFA ima interes to pravilo bi jednostavno mogla zaobici.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44879
Joined: 29/12/2005 01:20

#7 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by jeza u ledja »

Pa dobro mozda se time povladjuje ovim velikim repkama, ali ne mozes reci da ne povladjuje i malima. Jedna Gruzija ce ovako imati vise sansi.

San Marino, Lihtenstajn, Luksemburg, Andora, Farska Ostrva i Malta ce uvijek biti sprdacina.

Svi ostali imaju sanse da se utrpaju medju 24. Ovako ce i nekom iz Estonije biti veci merak pratiti repku jer ce imati vise sansi, zar ne. Opet ni medju tih 24 se nece plasirati neko malo jaci.

Fudbal je pun primjera gdje se pola najboljih ekipa plasira dalje.
Šaner
Posts: 212
Joined: 05/10/2008 12:25

#8 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by Šaner »

mostarac wrote:kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
ja mislim da je uredu jer su automatski sanse za BiH vece da igra na zavrsnici :D
trenutno je ep mnogo kvalitetnije od sp-a jer se na sp pojave ekipe poput trinidad,costa rica,angola,saudija,novi zeland....
u evropi danas imas oko 30 timova koji skoro igraju na jednom nivou (normalno tu odskacu 7-8 ekipa npr. engleska,spanija,njemacka) i zato bi to ep bilo itekako zanimljivo
User avatar
battan-
Posts: 75
Joined: 25/08/2008 00:39

#9 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by battan- »

mostarac wrote:kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
Pa znaci samo gledati Francusku, Njemacku, Spaniju i jos jednu drzavu i to je to? Ako moze Svjetsko prvenstvo sa 32 ekipa moze i evropsko sa 24, jedino negativno sa ovim je sto na primjer Bosna nikada nece moc bit domacin.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#10 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by A1fa »

mostarac wrote:kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
Zasto bi to za evropu bilo previse? Mislim da svi znamo napamet pobjednike i drugoplasirane u ovih 9 grupa?? To je dakle vec 18 reprezentacija. Da sad nabrzaka pobrojim one evropske drzave koje nisu medju ovih 18, a vi mi recite za koju od njih mislite da im nije mjesto na zavrsnici nekog velikog takmicenja. Svedska, Madjarska, Ceska, Poljska, Turska, Belgija, Hrvatska, Austrija, Rumunija, Bugarska, Norveska, Skotska..to su one prominentnije, a imamo tu jos i reprezentacije ala Wels, Sj. Irska, Crna Gora, Makedonija, Kipar, Finska, Izrael, Litva...
Dakle kvalitet se znatno podigao na starom kontinentu i za mene ovo ima smisla, jer je to ipak ZAVRSNICA PRVENSTVA, prvenstvo pocinje cim se grupe za kvalifikacije odrede. Uostalom, nama u BIH je ovo od velike koristi, jer cemo u tom slucaju moci se opravdano nadati da cemo uvijek biti na toj zavrsnici, ako odrzimo kvalitet koji sada imamo!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#11 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

A1fa wrote:
mostarac wrote:kako god 24 repke je ipak previse. to je doslovno pola i u sustini ko god sutne loptu, a nema baku sliskovica za trenera moci ce na euro. To je meni bezveze
Zasto bi to za evropu bilo previse? Mislim da svi znamo napamet pobjednike i drugoplasirane u ovih 9 grupa?? To je dakle vec 18 reprezentacija. Da sad nabrzaka pobrojim one evropske drzave koje nisu medju ovih 18, a vi mi recite za koju od njih mislite da im nije mjesto na zavrsnici nekog velikog takmicenja. Svedska, Madjarska, Ceska, Poljska, Turska, Belgija, Hrvatska, Austrija, Rumunija, Bugarska, Norveska, Skotska..to su one prominentnije, a imamo tu jos i reprezentacije ala Wels, Sj. Irska, Crna Gora, Makedonija, Kipar, Finska, Izrael, Litva...
Dakle kvalitet se znatno podigao na starom kontinentu i za mene ovo ima smisla, jer je to ipak ZAVRSNICA PRVENSTVA, prvenstvo pocinje cim se grupe za kvalifikacije odrede. Uostalom, nama u BIH je ovo od velike koristi, jer cemo u tom slucaju moci se opravdano nadati da cemo uvijek biti na toj zavrsnici, ako odrzimo kvalitet koji sada imamo!
i zavrsavat kao kosarkasi :D

Nijednoj od tih nije mjesto jer nisu to mjesto izborile kroz 10 ili 8 utakmica koliko su igrale. Citav ovaj sistem se pravi zbog velikih, a ne zbog malih

@battan: upravo suprotno. Svaki put jedna velika repka ili vise njih propuste SP ili EP. Ja se nadam da cemo mi ove godine uzeti skalp francuzima ili bar portugalcima i da cemo mi biti ti krvnici :D
User avatar
battan-
Posts: 75
Joined: 25/08/2008 00:39

#12 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by battan- »

Evo koje bi ekipe igrali na EP ako gledamo kvalifikacije za SP:

Danska
Portugal
Svicarska
Grcka
Slovakija
Slovenija
Njemacka
Rusija
Spanija
BiH
Engleska
Ukraina
Srbija
Francuska
Italija
Irska
Holandija
Norveska

i onda trojke u baraz. Znaci Svedska, Latvija, Ceska, Finska, Turska, Hrvatska, Austrija i Bulgarija. Tu su 3-4 lose ekipe ostali bi se borili za prva dva mjesta u jednoj grupi na svjetskim prvenstvu.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#13 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

battan- wrote:Evo koje bi ekipe igrali na EP ako gledamo kvalifikacije za SP:

Danska
Portugal
Svicarska
Grcka
Slovakija
Slovenija
Njemacka
Rusija
Spanija
BiH
Engleska
Ukraina
Srbija
Francuska
Italija
Irska
Holandija
Norveska

i onda trojke u baraz. Znaci Svedska, Latvija, Ceska, Finska, Turska, Hrvatska, Austrija i Bulgarija. Tu su 3-4 lose ekipe ostali bi se borili za prva dva mjesta u jednoj grupi na svjetskim prvenstvu.

Te boldirane ekipe ne bi uzele ni boda na SP, a ove crvene sasvim sigurno ne bi izasle iz grupe ako se ne desi cudo
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#14 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by Erzsebet »

Donekle si u pravu, ali je takođe vrlo teško postići pravedno rješenje. Recimo, na SP-u sve ekipe iz Azije su daleko iza nekih evropskih ekipa koje nisu decenijama vidjele prvenstvo. Takođe, u Africi se igra sve bolji fudbal, a Južna Amerika već sada ima pola reprezentacija na SP-u, a osim Brazila i Argentine, nisam siguran da su toliko kvalitetniji od evropskih ekipa, štaviše siguran sam da je Ukrajina npr., koja nije bila na SP-u daleko bolja ekipa od Ekvadora, Čilea, Paragvaja i sl. Da ne spominjem Tursku, Hrvatsku, Švedsku i sl.

Na EP-u će sigurno biti pravednije da više ekipa igra u završinici, a takođe je istina da se ovo pravi radi velikih ekipa, ali će i male profitirati.

Meni je mnogo gore ono što se dešava u klupskom fudbalu, gdje je sada praktično nemoguće da prvak Evrope bude Steaua, Spartak, Dinamo Kijev ili neka druga istočnoevropska ekipa. Zar je pravedno da jedne godine učestvuje pet engleskih ekipa u Ligi prvaka, a nijedna ruska. A ime tog takmičenja je Liga šampiona. I onda dođe Liverpool, koji je završio na petom mjestu. Sada moraš krv propišati da samo zaigraš u tim grupama. Jedan Dinamo ili Partizan to ne mogu sebi priuštiti, dok na tv-u gledamo stalno jedne te iste ekipe. Meni je više muka od Mančestera i Reala, pa gledamo ih po 50 puta godišnje.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#15 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

Slazem se sa tobom i klupski fudbal je mnogo veci problem od reprezentativnog i pravilo 3 stranca je rak rana uefe, jer diskriminise ionako diskriminisane ekipe van liga petice. tu se samo uspio ugurati Portugal i nekad davno Holandija sa Ajaxom.
Klupski fudbal je prestao da ima bilo kakvog smisla u ostatku zemalja van liga petice i zato te lige i jesu toliko ocajne. Liga sampiona bi trebalo biti liga takmicenje sampiona, a ne prvih 4 iz engleske i spanije, a ostalo ko se nagura. To je smjesno i zalosno u isto vrijeme.
Samom promjenom formata takmicenja i uvodjenjem pravila 3 stranca smanjila bi se i razlika u kvaliteti izmedju ekipa liga petice i ostatka evrope, jer se vise ne bi isplatilo uloziti stotine miliona da budes 4. u Engleskoj. Ovako samo Englezi i Spanci imaju privilegiju na fudbal. Cak su i Italijani i Nijemci izgubili korak za njima.

Evo ovo su parovi kupa sampiona iz sezone 1988/1989 drugo kolo, nedirigovan zrijeb

Celtic Bremen
PSV Porto
Steaua Spartak Moskva
Tirana Göteborg
Club Brugge Monaco
Xamax Galatasaray
Górnik Real Madrid
Milan (4-2p) Crvena Zvezda
Sastali se PSV i Porto, Milan i tada mocna Zvezda ali i Tirana i Geteborg i Xamax i tada jadni Galatasaray.
Svako je imao sansu i imao je za sta da igra, a opet su osvajali najbolji. Danas niko nema sansu osim onih iz lige petice i klupski fudbal jeste u totalnom rasulu i stadioni su svaki dan prazniji sirom evrope, jer nema se motiva.
Neka lige sampiona po grupama, ali da u njoj igraju samo sampioni i nek nam vrate kup uefa i kup kupova, al ne pitamo se nazalost mi navijaci, nego bogati vlasnici kompanija koje se nazivaju klubovima u ligama petice.

P.S. da ne govorim o onom najkretenskijem pravilu ikad da se u ligi sampiona klubovi iz iste zemlje prije polufinala ne mogu naci, tj. klubovi iz spanije i engleske, da slucajno Barca ili Real ili Man Utd ili Liverpool ne bi jedni drugima dosli glave. Ono je najbezobraznija diskriminacija prilikom zrijebanja u fudbalu ikad.
Last edited by mostarac on 16/10/2009 02:30, edited 1 time in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#16 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by klixober »

Ja opet mislim da je dobro da na EP ucestvuju 24 ekipe.Sada u Evropi postoji jako mnogo kvalitetnih reprezentacija i grehota je ne gledati neke vrhunske igrace na prvenstvu.Evo npr. Ibrahimovic sada nece igrati na svjetskom,pa Hrvatska,a grehota je i da ne gledas na prvenstvu Dzeku,Misketa itd..
A posebno se radujem jer ucestvovanjem 24 ekipe se drasticno povecava mogucnost da se BiH kvalivikuje,samim tim da se nas fudbal podigne na visu razinu,da se igraci lakse prodaju itd.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#17 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by mostarac »

komeba wrote:Ja opet mislim da je dobro da na EP ucestvuju 24 ekipe.Sada u Evropi postoji jako mnogo kvalitetnih reprezentacija i grehota je ne gledati neke vrhunske igrace na prvenstvu.Evo npr. Ibrahimovic sada nece igrati na svjetskom,pa Hrvatska,a grehota je i da ne gledas na prvenstvu Dzeku,Misketa itd..
A posebno se radujem jer ucestvovanjem 24 ekipe se drasticno povecava mogucnost da se BiH kvalivikuje,samim tim da se nas fudbal podigne na visu razinu,da se igraci lakse prodaju itd.
ja mislim da je to usko povezano sa stanjem klupskog fudbala u evropi. Ibrahimovic ne gleda prvenstvo jer im je i svedska liga tu negdje na nivou nase, a to je zato jer sve sto vrijedi voli vise igrati u drugoj engleskoj ligi nego u prvoj svedskoj jer u svedskoj ligi nema apsolutno mogucnosti napredka, jer im je plafon neko pretkolo ili nekim cudom da se uguraju u grupnu fazu. Maribor je jos uvijek uz Grcku najveca senzacija evropskog fudbala u posljednjih 20 godina, jer ovaj nacin rada klubova doslovno male klubove baca na koljena. U zelji su Dzeku smatrali klocem, al vidite Zeljo je u tog Dzeku ulozio i rad i vrijeme i trud i Wolsfburg ga dobije kao gotovog igraca i tako u nedogled. Ono je u Jugi bilo genijalno pravilo. Ne mozes do 27. godine napustiti zemlju i onda je i domaca liga bila jaka, a ni Zvezda nije bas imala mogucnost da kupi sve sto valja. Isto tako da je jedan Ibrahimovic igrao u Svedskoj do 27. godine uz njega i njegov kvalitet bi stasalo jos bar 4-5 igraca. Ovako su propali kao repka, jer nema ko da povuce. Znaci sve je povezano. Veliki klubovi sistemski i kontinuirano unistavaju fudbal u ostatku evrope, a uefini celnici zbog novca naravno to im dopustaju. Platini se bori, ali je usamljen, jako usamljen i pod strasnim pritiscima, ali je apsurdno da su klubovi uspjeli legalizovati trgovnu djecom pa kupuju djecu od 10-12 godina.
Kakav je motiv isto tako jednom Velezu, Zelji, Dinamu, Partizanu da imaju omladinsku skolu, kad im najveci talenti i izgradjeni igraci za veoma male novce ili ako su ispod 18 godina, bez ikakve nadonknade odu vani? I kakva ce onda biti nasa i lige slicne nasoj nego ovakva kakva jeste danas. Naravno na nasu ligu utice i korupcija, ali ona je logican slijed dogadjaja, jer kad nemas sanse ni za sta onda gledas bar da zaradis koju marku kao sto je to uradila makedonska Pobeda pa rezirala utakmice. Ne mislim da je klub od tog imao neke koristi, ali da su imali barem neke sanse za nesto vise ne vjerujem ni da bi bilo toliko korupcije. UEFA se nikako nije zapitala zasto je sad u ovom skandalu od 40 namjestenih utakmica masovno prisustvo iskljucivo klubova iz istocne evrope. Pa zbog toga konji jedni jer vam ti klubovi nemaju takmicarski motiv i onda gledaju da iz tog izvuku bar neku korist jer ste ih vi ubili dirigovanim zrijebovima, otimanjem igraca i opstim zaustavljanjem bilo kakvog napretka u tim klubovima.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#18 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by cyprus »

@mostarac slažem se sa prvim dijelom uvodnog posta. I ja mislim da je 24 reprezentacije previše. Dakle skoro pola. U tom smislu, mislim da bi kvalifikacije izgubile draž koju danas imaju. A i nije mi jasan sistem 24 nikako :shock: . Kontam da bi ubrzo nakon toga EP moglo imat 32 ekipe, sa jedno 10 koji idu direktno. Bezze.

Ali sa drugim dijelom se ne slažem. Mislim da ne bi bilo uredu da se formira ovo što ti predlažeš, nešto tipa evropske B divizije. Ne mislim da je nekome u Armeniji interesantnije pobjeđivat Andoru, nego igrat sa Španijom. A za ove osrednje i velike reprezentacije mislim da je dobro da imaju i teže i lakše utakmice.
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#19 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by Erzsebet »

A postoji li sada mogućnost da se, radi državnih interesa, ponovo uvede to pravilo od 27 godina? Vjerovatno ne postoji, jer će iz UEFA-e odmah početi pričati o ljudskim pravima i sličnim sranjima.

Najgore od svega je to pravilo da unutar EU igrači nisu stranci. Pa to je smijurija, nije EU članica UEFA-e i FIFA-e, nego svaka država ponaosob. Tim pravilom bismo lako mogli tražiti da recimo Pokret nesvrstanih ima istu privilegiju. Dakle, igrač iz Gane ne bi bio stranac u Želji ili Dinamu. To što u EU ne postoje više fizičke granice nije nikakva iznimka, jer savezi poput EU su postojali i ranije, se nije tako radilo. Uostalom, svaka od tih država ima mnogo drugačije fudbalske politike i to stvarno nema nikakvog smisla.
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#20 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by Erzsebet »

Slažem se s Kiprom. Sistem koji Mostarac predlaže već postoji u Sjevernoj Americi i Okeaniji, pa se desi da neka od reprezentacija odigra samo jednu ili dvije utakmice (da, čak i samo jednu, jer nemaju stadiona npr., možete to vidjeti u kvalifikacionom dijelu na http://www.fifa.com). Nakon toga ih neko izbaci i onda nemaju šansu vidjeti kvalifikacije naredne četiri godine (osim za kontinentalna takmičenja). Time bi i ovo malo fudbala što u tim zemljama ima, bilo ugašeno i nikad se ne bi desilo da Malta i Hrvatska odigraju 1:1, da Luksemburg pobijedi Švicarsku (koja na kraju ipak završi prva) i sl.

Takođe, neke od tih zemalja ne moraju vječno ostati tako loše. Gruzija je velika zemlja, Crna Gora takođe ima dovoljno dobrih fudbalera, Kazahstan je milionska zemlja (mada bi im bilo pametnije da igraju u Aziji, tako bi se nekad i kvalifikovali možda), pa čak i Kosovo može nekad napraviti dobru ekipu, jer imaju 2,5 miliona ljudi.

I ti mali savezi se ipak guraju u Evropu, po svaku cijenu. Primjeri su Kazahstan, Gruzija, Azerbejdžan, Armenija, Kipar i Izrael. Ove dvije zadnje države nemaju ni pedlja u Evropi, pa ipak igraju Ligu šampiona i uspiju zaraditi mnogo para kroz Ligu prvaka. Kazahstanski prvak je jedne godine igrao polufinale Lige prvaka Azije, a danas ne može proći ni pretkolo u Ligi prvaka Evrope. Po mom mišljenju, to je opravdano za Kipar, ali za Kazahstan nije, ali vjerovatno im je samo jednom ponuđeno da promijene sredinu, ne bi bilo u redu da se šetaju tamo - 'vamo.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#21 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by ultima_palabra »

Za 24 ekipe se slažem da je pogrešno, jel sigurno da će to biti od 2016? Doći će se u situaciju da će EP biti drugorazredno takmičenje u odnosu na SP, koje ima 13 ekipa iz Evrope.
B divizija možda nije loš prijedlog, ako pogledamo da ekipe o kojima se govori osvajaju sve manje bodova u kvalifikacijama (osim Švicarska-Luksemburg 1-2 ne sjećam se više iznenađenja).
Nedirigovan žrijeb je totalno pogrešan po meni, ekipe koje su u vrhu FIFA rang liste su tu s razlogom, i imaju pravo da budu privilegovane.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#22 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by El_comadante »

ja mislim da je ovo dobra stvar jer ekipe koje su 3 ili 4 šešir vrlo rijetko su vidjele veliko takmičenje, a nije svima interesanto igrati samo kvalifikacije a nikad se nigdje ne plasirati. e sad naravno da če velikim ekipama biti još lakše se plasirati ili šta je tu je. dakle ovako čemo i mi imati šanse da odemo na EP dok sa 16 reprezentacija mogu reci da se nebi plasirali za 50 godina. a opet nevjerujem da če biti 5 i više razlike za nekoga jer svi se nafuraju ma velikim takmičenjima. evo uzmimo zadnje EP došlo je do toga da u pulufinalu nema velikih reprezentacija poput Italije, Francuske, Portugala, itd upravo iz toga razloga što se nafuraju i tako mislim da na prvenstvima biti i više iznanađenja nego u kvalifikacijama. mislim da je ovo mnogo dobro za mnoge reprezntacije pogotovo iz 3 i 4 šešira. e sad @mostarac neki ubjedljiv argument, bar što se mene tiče, i nemaš. a sad kvalifikacije i smisao opet i vkao nemaju neki smisao ako čemo uvijek gledati Njemačku, Španiju, Engelsku, Holandiju, Portugal i Francusku a gledati 40 reprezentacija kako se bori za ostali 7 ili 8 mjesta.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by Truba »

mozda bi bilo pravednije najgori od drugih da ide protiv ne znam
trećeg iz azije
najbolji od trećih da ide protiv neke juznoamericke ekipe...

i tako malo da zanimljivije ucine...
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#24 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by Erzsebet »

komi wrote:mozda bi bilo pravednije najgori od drugih da ide protiv ne znam
trećeg iz azije
najbolji od trećih da ide protiv neke juznoamericke ekipe...

i tako malo da zanimljivije ucine...

Škotska je jednom igrala baraž protiv Australije, sada ga igraju Bahrein i Novi Zeland, takođe će igrati Kostarika i Urugvaj, ima toga, dešava se :), mada je samo Škotska od evropskih ekipa igrala sa vanevropskim timom.

Meni se je sviđao sistem iz prošlih kvalifikacija, gdje je bilo sedam grupa i svi prvi, te svi drugi su išli na EP. Ovako se polomiš da budeš drugi i onda ispadneš od Slovačke u baražu. Mislim da je bilo i pravednije, jer je svako sebi mogao dozvoliti jedan kiks u grupi od sedam ili osam ekipa, a kad imaš pet ekipa u grupi, kiks te vodi kući. Primjer je Makedonija, koja je igrala vrlo dobro ove kvalifikacije, imala mnogo šansi u Škotskoj i Norveškoj, ali opet nisu pobijedili.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#25 Re: FIFA i UEFA - We care about nothing

Post by ultima_palabra »

Erzsebet wrote:
komi wrote:mozda bi bilo pravednije najgori od drugih da ide protiv ne znam
trećeg iz azije
najbolji od trećih da ide protiv neke juznoamericke ekipe...

i tako malo da zanimljivije ucine...

Škotska je jednom igrala baraž protiv Australije, sada ga igraju Bahrein i Novi Zeland, takođe će igrati Kostarika i Urugvaj, ima toga, dešava se :), mada je samo Škotska od evropskih ekipa igrala sa vanevropskim timom.

Meni se je sviđao sistem iz prošlih kvalifikacija, gdje je bilo sedam grupa i svi prvi, te svi drugi su išli na EP. Ovako se polomiš da budeš drugi i onda ispadneš od Slovačke u baražu. Mislim da je bilo i pravednije, jer je svako sebi mogao dozvoliti jedan kiks u grupi od sedam ili osam ekipa, a kad imaš pet ekipa u grupi, kiks te vodi kući. Primjer je Makedonija, koja je igrala vrlo dobro ove kvalifikacije, imala mnogo šansi u Škotskoj i Norveškoj, ali opet nisu pobijedili.
Čini mi se Irska da je igrala sa Iranom, i prošla. Mislim kad je Ćiro bio selektor :)
Post Reply