FID sklopka

kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#26 Re: FID sklopka

Post by kuli1961 »

arman1 wrote: 17/12/2021 22:03 Večinu ovog sam već iznio na drugim temama ali nije zgoreg ponoviti.
SA STRUJOM NEMA IGRE!!!
Ovo naglašavam jer sam završio elektro-školu i kroz nastavu, prije rata vidio koliko struja može biti destruktivna.

Mislim da je već neko rekao, prvo napraviti plan objekta i skontati šta će sve od potrošača bit uključeno. I uvijek na kraju morate pribječi največem zlu, s aspekta sigurnosti, produžnim kablovima i "razvođačima". Otprilike skontati gdje treba da budu tasteri, sijalična grla i soketi(utičnice) te koliko jaki će biti potrošači.
Kad to sve skontate platiti stručnoj osobi da isplanira:
- kuda treba da idu vodovi,
- pravu vrstu i dimenziju vodova,
- broj i snagu osigurača,
- dodatne sigurnosne elemente (FID sklopke, prenaponke prekidaće, razne senzore s uklopnicima td.).
Koliko sam skontao u pitanju je brvnara, a po meni MUST HAVE je senzori za dim povezani s sklopkom kao i bužiri i kanalice predviđeni za takve objekte.
FID sklopk više nije opcija nego standard.
Pošto je u pitanju vikendica vidi da li možeš nabaviti NT skopku (Susjedov taster) vanjski taster kojim neko van objekta može ugasiti stuju u objektu, a da ne provaljuje vrata.
Kablovi i osigurači se uvijek dimenzioniraju tako da kablovi trpe vršno opterečenje (laički struja nije dovoljno jaka da izbaci osigurač ali dovoljno jaka da žice u kablovima pretvori u grijač). Postoje tablice po kojima se sve to dimenzionira, a školovani majstori ih znaju napamet.
Nisam elektroinstalater ali sam svašta nešto sklapao, provodio i montirao, i svaki put kad drugom uradim to iz usluge kažem "ovo je najbolje što znam, čim stigneš zovni nekog stručnog da ovo pregleda".
Za @Hakiz znam da su me u školi učili da postoje standardi po kojima se u objektu nakon nekog vremena moraju sve elektroinstalacije zamjeniti. Taj period se kreće negdje 20 - 30 godina, zavisno od vrste objekta. Izolacija na kablovima nije trajna kategorija i vremnom gubi na kvaliteti (raspad materijala, grijanje, vlaga, hemijski uticaj materijala okolo - čak i beton uz atmosfersu vlagu nagriza izolaciju). Smatram da se kod tebe već 2 - 3 puta trebala mijenjati izolacija. U svim strateškim objektima bivše JNA kablovi ne idu kroz zidove nego po njima.
Prije 2 godine sam renovirao vikendicu i zamijenio sve instalacije(struja, voda i kanalizacija). Vidio sam na šta liće stari kablovi(položeni sredinom 70-tih), da se prapadneš.
Jasno da nema igre, na to niko normalan ni ne pomislja. A makar na ovom PF svi su normalni, skupljamo i dijelimo saznanja i iskustva.
Bas vodjen tim iskustvima, a moja su takva da sam muku mucio sa raznoraznim majstorima, ukljcujuci elektricare u rekonstrukciji kuce, odlucio sam se da se prvo raspitam o bitnim elementima el.instacije.
Vec sam ranije rekao- imam projekat stuje, dat je u sklopu projekta za gradjenje, no siromasan je i nigdje nema ni traga npr FID-u. Sklepan, ocito, ali dovoljno dobar za vlasti da ga ovjere i izdaju mi dozvolu za gradnju. Ali meni nije dovoljno dobar.
Stoga sam taj projekt struje zanemario i dugo vremena razmisljao koje i kakve potrosace cu imati. Stona lampa, punjac za mobitel, Tv, unutrasnja i vanjska rasvjeta, video nadzor, kabl satelitsske antene (pretpriprema- kablaza) pa sve do kupatilske grijalice bojlera, stednjaka, kablova za A/C- struja, odvod kondenza(opet samo pretpriprema)... A tu je stvar jasna- uticnice PPY 3 x 2,5 mm2 (narodski receno PGP ejac ili OG, pa sta god da se ukljuci monofazno), 5 x 2,5 stednjak i tako redom ,a rasvjeta 3 x 1,5 mm. Svaki kabl ponaosob je u samogasivom buziru, jer sva instalacija ide ispod zavrsne obloge zida (obradjena daska, ususkano i termoizolaciju-kamena vuna).Instalacija se polaze pod pravim uglovima sa sto je manje moguce razvodnih kutija, koje ce biti 150 x100 mm (da ima mjesta za slaganje ufrkanih kablova- necu spojnice, makar bile i Wago!!!). Planirane su svega po 2 kutije po etazi- to znaci veci utrosak kabla,ZNAM TO VRLO DOBRO, ali manje spojnih rtacaka, koje su uvijek najslabija mjesta. Prvo pozicioniram ove kutije pa kutije za uticnice, prekidace i onda planiram kuda ce se provlaciti instalacija. Potom od tih razvodnih kutija idu zasebni kablovi do RO, tako da svaki strujni krug ima svoju fazu i nulu pa i osigurac, da ne dodjem u situaciju da sve nule sa npr, jedne etaze svedem u jednu nulu do RO- eto hrkljusa! Kako se god faza raterecuje, tako se i nula rastrecuje, tj ne preopterecuje se. Razvucenu instalaciju detaljno fotografisem, sa oznakom visina (npr- uticnica na 40 cm netto od poda, prekidac za svjetlo 120 cm netto od poda).
Sve ovo planiram, razmisljam crtam i zapisujem, jer hocu da su svi kablovi u zidu a ne da mi se vuku uz lajsnu poda. Nije zidanje pa da se moze ustemati i dodati, zakrpati da se ne vidi.. drvo je sto sad isplaniram i postavim sakriveno je, nevidljivog dodatka nema.
Za tu NT sklopku, nije losa ideja, ali gdje je fizicki postaviti?? Na vanjski zid ili na banderu gdje mi je mjerno mjesto? Nesto mi se ne sijece glavni napojni vod koji je u bakru 4 x 16 mm pa onda od tog spoja ponovo isti kabl voditi do RO? Kako se to rjesava?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#27 Re: FID sklopka

Post by kuli1961 »

Dupli post, izvinjavam se, ne znam kako je doslo do ovoga, a ne mogu izbrisati
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#28 Re: FID sklopka

Post by arman1 »

(NachbarTaste) Koliko sam vidio uglavnom u blizini ulaznih vrata.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#29 Re: FID sklopka

Post by kuli1961 »

arman1 wrote: 17/12/2021 22:59 (NachbarTaste) Koliko sam vidio uglavnom u blizini ulaznih vrata.
Da li bi mogao da postavis sliku te sklopke, da znam sta da gledam, trgovci el materijalom su trgovci. prodavali sklopku ili banane, cigare. isto im je...
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#30 Re: FID sklopka

Post by arman1 »

kuli1961 wrote: 17/12/2021 23:06
arman1 wrote: 17/12/2021 22:59 (NachbarTaste) Koliko sam vidio uglavnom u blizini ulaznih vrata.
Da li bi mogao da postavis sliku te sklopke, da znam sta da gledam, trgovci el materijalom su trgovci. prodavali sklopku ili banane, cigare. isto im je...
Ima više izvedbi. Uglavnom je dio koji viri iz zida gumificiran (ona prozirna guma) kvadrat 7x7 ili 10 x 10 i to pritisneš ili udariš ako sumnjaš da je unutra belaj s vatrom ili strujom, a zadnji koji sam vidio je u formi manjeg ormarića 15x15 u kojem se nalazi sklopka nalik FID skopkama.
Mislim da neka firma iz Bihaća ih ili pravi ili uvozi. U OBI i Penny ih nema.
Koliko se sječam marka je GIRA (nema veze s Bira).
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: FID sklopka

Post by kuli1961 »

Ok hvala, posavjetovacu se i potraziti
Post Reply