Fiat Panda

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#1 Fiat Panda

Post by huxley »

Ocu je rikavela golf 2, i hoćemo da mu kupimo (on, brat i ja) neko auto do 2000 KM. Auto mu treba za vožnju po gradu, najdalje relacije su 50KM, i uglavnom je to na pecanje. Penzioner je, i održavanje auta mu nije jača strana.

Nekako se izbor sveo na Fiat Pandu - ima ih oko 2000-og godišta do 2000 KM. Ako neko zna iz vlastitog iskustva;

- Neki vaš opšti utisak o ovom autu
- Na šta treba paziti prilikom kupovine
- Potrošnja
- Dostupnost i cijena rezervnih dijelova
- Isplati li se kupovati Pandu 4WD. Koja je potrošnja?
- Ako ne Panda, šta do 2000 KM?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2 Re: Fiat Panda

Post by mali_milojica »

1. Odlican za te pare
2. Hrđa
3. Oko 8 lit po gradu
4. Sve se moze nabaviti,svaki majstor je moze popravljati,nisu skupi
5. One su skuplje i potpuno nepotrebna,potrosnja slicna.
6. Stvarno ne znam,ne pada mi nista na pamet slicnog godista i para,mozda dodati koju stoju i uzeti Skodu Feliciju
:thumbup:
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#3 Re: Fiat Panda

Post by huxley »

1. Odlican za te pare
2. Hrđa
3. Oko 8 lit po gradu
4. Sve se moze nabaviti,svaki majstor je moze popravljati,nisu skupi
5. One su skuplje i potpuno nepotrebna,potrosnja slicna.
6. Stvarno ne znam,ne pada mi nista na pamet slicnog godista i para,mozda dodati koju stoju i uzeti Skodu Feliciju
Hvala puno drug.

Čovječe, puno li je 8L za auto od 1000cc, ali šta je tu je. Pretpostavljam da je ovo neki prosjek (u slučaju mog daddy-ja prosjek = po gradu).

Mislio sam da će biti neki argument za 4WD, kontam nešto zima i to. Nije mi jasno ni kako kod njega funkcioniše taj 4wd, je li stalno uključen, ili ima kao neku specijalnu 'prvu' (ko' da sam nešto čuo)...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4 Re: Fiat Panda

Post by mali_milojica »

Pazi,posto je tvoj stari penzioner i ne bi vozao auto po najvecim guzvama,ta bi potrosnja bila i manja. Kao sto kazes,auto bi koristio najvise za pecanje (citaj otvorena) onda ce taj auto trositi vjerovatno oko 5-6 lit.
Necu da kazem da je taj 4x4 nepotreban ili da je losiji od pogona na samo prednje tockove,ali taj auto je lagan,koristi se vecinom po gradu,neces ga voziti po vrletima i gdje se snijeg slabo cisti.
Mislim da je nepotrebno placati skuplju 4x4 verziju,kada ce 99% potreba pokriti i obicna Panda.
Sto se tice 4x4 verzije samo ona ima mjenjac sa pet brzina i rucno biranje pogona,prva strasno kratka i koristi se samo kad je ukljucen pogon na sva cetiri. Kada je iskljucen pogon sasvim se normalno krece drugom brzinom i ponasa se kao i obicna Panda koja ima mjenjac sa samo 4 brzine.
User avatar
Optimist
Posts: 13615
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5 Re: Fiat Panda

Post by Optimist »

A sta mislite o ovim novijim pandama sa 1.3 MultiJet motorom? Evo npr jedan oglas sa pika:

http://www.pik.ba/artikal/4043730/fiat- ... -2009-god/

Da li neko ima iskustva kakva je potrosnja i da li opcenito vrijedi ovo auto ovoliko para?

Ove Pande su bile teretne pa prepravljane u putnicka. Koliko je to pozitivno ili negativno?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#6 Re: Fiat Panda

Post by johntra »

To ti je mač sa dvije oštrice, ali ja bih bježao od njih, pogotovo jer za iste ili slične pare ima običnih verzija dosta....
User avatar
Optimist
Posts: 13615
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#7 Re: Fiat Panda

Post by Optimist »

Na profilu ovoga prodavača ima i Punto koji je isto tako vjerovatno bio teretni pa prepravljan. Mislim da su cijene dosta prihvatljive, samo ostaje pitanje pouzdanosti ovakvih vozila. Zato se i raspitujem ne bi li se javio neko sa licnim iskustvom sa ovakvim vozilom ili sa ovim prodavačem.
lavic
Posts: 3075
Joined: 14/04/2011 15:03

#8 Re: Fiat Panda

Post by lavic »

Optimist wrote:A sta mislite o ovim novijim pandama sa 1.3 MultiJet motorom? Evo npr jedan oglas sa pika:

http://www.pik.ba/artikal/4043730/fiat- ... -2009-god/

Da li neko ima iskustva kakva je potrosnja i da li opcenito vrijedi ovo auto ovoliko para?

Ove Pande su bile teretne pa prepravljane u putnicka. Koliko je to pozitivno ili negativno?
Generalno ovaj 1.3 mjtd je dobar motor, ali treba obratiti paznju da li mu se cuje lanac, to te moze natjerati na skup popravak. To sto je bila teretna ne treba da te brine, ali moras znati da su mu opruge tvrdze od normalnih pa ocekuj malo ne udobniju voznju. Mislim da je 1.9 jtd bolja kupovina i ako ima kais za razliku od 1.3 mjtd koji ima lanac.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9 Re: Fiat Panda

Post by 530i »

lavic wrote: Mislim da je 1.9 jtd bolja kupovina i ako ima kais za razliku od 1.3 mjtd koji ima lanac.
Ali Panda nema 1.9 jtd motor, a i ovdje razgovaramo o prvoj Pandi.


Može se naći solidna Panda za zaista male pare. 4x4 pogon je nepotreban, osim ako stvarno nekome treba to. Ja bih pokušao naći putničku varijantu, mnogo ih je teretnih prebačenih na putničke...
citroen xm
Posts: 18060
Joined: 17/04/2012 22:57

#10 Re: Fiat Panda

Post by citroen xm »

4X4 Panda se ne može naći nikako za 2000 KM. Možda i može, ali ta je odvaljena od života u svakom pogledu(motor, limarija, pogon). Što se tiče tih pandi oko 2000. godišta, većinom su uveženi VAN-ovi pa treba obratiti pažnju na stanje jer ih je vozio i Kurta i Murta. Za razliku od 4X4 verzije, obična Panda je ipak samo običan mini autić koji će obaviti dobro prevoz od tačke A do tačke B i ništa više. Ako to zadovoljava potrebe i ako nađeš solidnu za taj novac kupuj, nećeš se puno pokajati jer je auto najjednostavnije moguće.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#11 Re: Fiat Panda

Post by huxley »

4X4 Panda se ne može naći nikako za 2000 KM. Možda i može, ali ta je odvaljena od života u svakom pogledu(motor, limarija, pogon).
Što je najgore, nemam vremena ni para da se vozam širom Bosne ponosne gledajući pande. Ima ova 4x4, čovjek se kune da je OK:

http://www.pik.ba/artikal/5725386/fiat-panda/

I ovaj se kune da je sve OK:

http://www.pik.ba/artikal/5195853/fiat-panda/

Ima još par komada koje sam gledao.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: Fiat Panda

Post by 530i »

Ne mogu da vidim ove sa linkova, ali nemoj da vjeruješ na riječ nikome. Iako auto nije zadnja riječ tehnike, a ni pare nisu neke...ipak dobro pregledaj prije bilo kakve kupovine.
lavic
Posts: 3075
Joined: 14/04/2011 15:03

#13 Re: Fiat Panda

Post by lavic »

530i wrote:
lavic wrote: Mislim da je 1.9 jtd bolja kupovina i ako ima kais za razliku od 1.3 mjtd koji ima lanac.
Ali Panda nema 1.9 jtd motor, a i ovdje razgovaramo o prvoj Pandi.


Može se naći solidna Panda za zaista male pare. 4x4 pogon je nepotreban, osim ako stvarno nekome treba to. Ja bih pokušao naći putničku varijantu, mnogo ih je teretnih prebačenih na putničke...
Postavljac je spomenuo negdje i punto kod istog prodavaca,pa sam vise mislio na njega i 1.9 jtd, a zaista ne znam raspon motora u pande, nikad me nisu interesovale, vjerovatno si u pravu.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#14 Re: Fiat Panda

Post by ranger »

na sta treba obratit paznju kod provjere polovne pande 4x4? prvenstveno mislim na pogon i motor?
one bi trebale bit sa starim Fiat fire motorom?
Post Reply