FIAT KONZUMENTI

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4401 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

To je istina. U ITA broj 1 je Panda, 2 Lancia Ypsilon pa idu C3, Clio, Fiesta, Polo. Tu se negdje ugura i 500X.
Strucnjaci iz Fiata kazu da Punto nije isplativ. I to je tako samo njima. I naravno da ce Citroen usojeti da ubijedi kupce da kupe airbumper koji su sminka i ekstra stvar, te dvobojni lak kad C3 ima kontinuitet. Punto nema i novi kupci ga nemaju u mislima. Ista stvar je i npr sa LG mobitelima. G2 i G3 su bili usojesni. Sa G4 i G5 su naoravili kiks i tesko da ce ikada vise biti uspjesni u tom segmentu. A dodatno, Huawei, Xiaomi, One su stigli i jaci su nego ikad. Tako su i kupce Fiata uzeli Korejci i Francuzi i to tamo gdje su bili najjaci. Mala dizajnerski dopadljiva vozila dobrog kvaliteta i cijene.
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#4402 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Throttle »

Na kraju ce Talijani pravit dijelove za druge brendove jer svoje sve utusise
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4403 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by kidney »

ElRe wrote:To je istina. U ITA broj 1 je Panda, 2 Lancia Ypsilon pa idu C3, Clio, Fiesta, Polo. Tu se negdje ugura i 500X.
Strucnjaci iz Fiata kazu da Punto nije isplativ. I to je tako samo njima. I naravno da ce Citroen usojeti da ubijedi kupce da kupe airbumper koji su sminka i ekstra stvar, te dvobojni lak kad C3 ima kontinuitet. Punto nema i novi kupci ga nemaju u mislima. Ista stvar je i npr sa LG mobitelima. G2 i G3 su bili usojesni. Sa G4 i G5 su naoravili kiks i tesko da ce ikada vise biti uspjesni u tom segmentu. A dodatno, Huawei, Xiaomi, One su stigli i jaci su nego ikad. Tako su i kupce Fiata uzeli Korejci i Francuzi i to tamo gdje su bili najjaci. Mala dizajnerski dopadljiva vozila dobrog kvaliteta i cijene.
Opet se vraćamo na istu stvar.

Bila je kriza, a Italija nije htjela dati novac Fiatu. Dogodilo se dugoročno nešto loše pod Fiat.

Iz toga izlazi činjenica da se novi Punto ne isplati. Predugo nije izašao potpuno novi. I da ga izbace prodaja ne bi bila tolika da bi opravdala trošak razvoja i industrijalizacije.

Zato mislim da je 500 Giardiniera dobra zamisao.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4404 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Image

Još jedna zamisao koja će ostati samo na papiru. Za poredjenje Renault Arkana izbacuje 2019. godine.
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4405 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by konektovan »

Fiat treba jakog igraca u B i C segmentu u evropi, sa nekom suv verzijom baziranoj na tim platformama.
Ukidanjem modela punto, fiat je pucao sam sebi u noge.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#4406 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by UmaX »

Ovo gore isto neki glupi Mercedes GLA GLC ili kako se vec zove.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4407 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

UmaX wrote:Ovo gore isto neki glupi Mercedes GLA GLC ili kako se vec zove.
Jeste. Renault je izbacio Arkana, stiže 2019. godine i prvi je SUV coupe medju narodnim proizvodjačima. Ove spodobe danas prolaze na tržištu, pa bi bilo dobro da se i Fiat uključi, platformu ima.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#4408 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by UmaX »

Uvijek sam pricao kako je SUV glup, e pa SUV coupe je to nadmasio.
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4409 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by kidney »

ElRe wrote:Image

Još jedna zamisao koja će ostati samo na papiru. Za poredjenje Renault Arkana izbacuje 2019. godine.
Arkana je samo za Rusiju.

Što se tiče Fiata ako je model za Mercorur on dolazi. To je 1/1. Tamo FCA ima lijepu maržu. Šteta što je tržišne relativno maleno i što je prosječna transakcija relativno malena. Ali tamo je rizik od neuspjeha malen i zato idu sa novim modelima.
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4410 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by kidney »

UmaX wrote:Uvijek sam pricao kako je SUV glup, e pa SUV coupe je to nadmasio.
SUV je moderni MPV. Ali sve dokle je SUV relativno skup kvadara...

Visina daje jako dobru iskoristivost prostora s obzirom na dužinu vozila.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4411 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

kidney wrote: Arkana je samo za Rusiju.

Što se tiče Fiata ako je model za Mercorur on dolazi. To je 1/1. Tamo FCA ima lijepu maržu. Šteta što je tržišne relativno maleno i što je prosječna transakcija relativno malena. Ali tamo je rizik od neuspjeha malen i zato idu sa novim modelima.
Ko ne riskira, i ne profitira. Bez ulaganja u nove modele nema ni novog profita ni napretka.
Dakle, Fiat moze da zaboravi tržišta Kine, Indije, Rusije, Amerike, vjerovatno i Afrike. Ostaje mu Evropa i Južna Amerika. Stoga bi im bilo pametno da razviju modele koji ce se prodavati na oba kontinenta. Naravno, za Južnu Ameriku robusnije i siromašnije.
Opet, u Evropi imaju dovljno neiskorištenih proizvodnih kapaciteta, tako da sa proizvodnjom ne bi bilo problema.
Last edited by ElRe on 06/11/2018 12:24, edited 1 time in total.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#4412 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by UmaX »

kidney wrote:
UmaX wrote:Uvijek sam pricao kako je SUV glup, e pa SUV coupe je to nadmasio.
SUV je moderni MPV. Ali sve dokle je SUV relativno skup kvadara...

Visina daje jako dobru iskoristivost prostora s obzirom na dužinu vozila.
To je vise dojam prostora nego sto ga zapravo ima. Gepek nije veci nego kod karavana, aerodinamika je losija, ponasanje u voznji losije, tezina veca, samim tim i potrosnja veca (ulogu ima i aerodinamika, ali na vecim brzinama).

Sve zbog nekog trenda ili zelje da se bude drugaciji. Jedina prednost je eto veca preglednost jer je pozicija sjedenja visa, te je lakse uci i izaci. To je sve.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#4413 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Haris.ba »

Pa i Ford je ubio bruku modela. Na kraju ce ostati samo pikapovi i masl linija.

Narod odlucuje.

Samo je pitanje hoce li se 500x svidjeti narodu. To je novi punto.

Ko sto kaze jedan, i ford je prestao proizvoditi model t; i vw bubu. Pa nisu propali.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4414 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Haris.ba wrote:Pa i Ford je ubio bruku modela. Na kraju ce ostati samo pikapovi i masl linija.

Narod odlucuje.

Samo je pitanje hoce li se 500x svidjeti narodu. To je novi punto.

Ko sto kaze jedan, i ford je prestao proizvoditi model t; i vw bubu. Pa nisu propali.
Ford T i Buba su prestali da se proizvode onda kada su imali adekvatne nadljednike i tada fabrike nisu zavisile od jednog modela. Ford je generalno izgubljen slucaj, bar u Evropi. Imaju Fiestu koja se odlicno prodaje, Kuga i Focus tu i tamo. Ecosport je promasen model, S Max i Galaxy se vise ne traze toliko. Govori se o spajanju sa VWom što je po meni jack pot za Ford.
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4415 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by kidney »

Fiat Fastback

Image
Image
Image
Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#4416 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Haris.ba »

Ima nasljednik punta. To je 500x i ostale izvedenice.

Drugo je sto neko misli da fiatu treba auto punto koncepta. Kupci se ne slazu. Niti zele cekati.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4417 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Fiat Fastback jest grdoba ali ga treba poslati u Evropu jer ovo prolazi u današnjem vremenu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4419 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by amar1994 »

zivi smece od lancie,jest im auto ypsilon :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4420 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by konektovan »

ElRe wrote:Fiat Fastback jest grdoba ali ga treba poslati u Evropu jer ovo prolazi u današnjem vremenu.
Ovo meni mocno izgleda, bolje od x4, gle, samo je li ovo koncept ili ide u seriju????
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#4421 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Seawolf »

kidney wrote:Fiat Fastback

Image
Image
Image
Image
Ovo vozilo je, koliko se čini, bazirano na PickUpu Fiat TORO (proizvodi se isključivo u Brazilu, a prodaje samo u Latinskoj Americi), a što opet znači da je zasnovano na platformi na kojoj su i Fiat 500X, Jeep Renegade i Jeep Compass, sa međuosovinskim razmakom produženim na gargantuanskih 2.990 mm.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#4422 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Tako je, to je sve ista platforma 500L/500X/Tipo/Toro, ustvari Grande Punto.
Eto to je predak modularnih platformi :)
Last edited by ElRe on 06/11/2018 21:49, edited 1 time in total.
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4423 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by kidney »

Seawolf wrote: Ovo vozilo je, koliko se čini, bazirano na PickUpu Fiat TORO (proizvodi se isključivo u Brazilu, a prodaje samo u Latinskoj Americi), a što opet znači da je zasnovano na platformi na kojoj su i Fiat 500X, Jeep Renegade i Jeep Compass, sa međuosovinskim razmakom produženim na gargantuanskih 2.990 mm.

Ma mislim da neće biti toliko velik. Ne djeluje mi.

Baš me zanima što će promijeniti do proizvodnje. Ovako djeluje da bi se jako malo toga trebalo mijenjati.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#4424 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Seawolf »

kidney wrote:
Seawolf wrote: Ovo vozilo je, koliko se čini, bazirano na PickUpu Fiat TORO (proizvodi se isključivo u Brazilu, a prodaje samo u Latinskoj Americi), a što opet znači da je zasnovano na platformi na kojoj su i Fiat 500X, Jeep Renegade i Jeep Compass, sa međuosovinskim razmakom produženim na gargantuanskih 2.990 mm.

Ma mislim da neće biti toliko velik. Ne djeluje mi.

Baš me zanima što će promijeniti do proizvodnje. Ovako djeluje da bi se jako malo toga trebalo mijenjati.
Toliki je međuosovinski razmak kod PickUpa TORO.

Možda će kod FASTBACK-a biti nešto kraći, mada i ne mora biti. Na ovoj fotografiji djeluje prilično uzak, a dug:

Image
kidney
Posts: 548
Joined: 10/02/2018 12:19

#4425 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by kidney »

Seawolf wrote: Toliki je međuosovinski razmak kod PickUpa TORO.

Možda će kod FASTBACK-a biti nešto kraći, mada i ne mora biti. Na ovoj fotografiji djeluje prilično uzak, a dug:

Image
Znam da je bila riječ o Toru.

Što se Fastbacka tiče. Nisam fan Coupe SUV klase. Mislim da nema smisla. Znaju imati i jako lošu bočnu liniju. Ta bočna linija je barem ovdje na ovom konceptu dobra do vrlo dobra.
Kao loš primjer bočne linije bi naveo prvu generaciju BMW-a X4.

Širina? Petak negdje oko 1.85 metara je minimum. Ne bih rekao da je to malo. I ne čini mi se po dizajnu koncepta da je to problem.
Vidjet ćemo što će biti.
Post Reply