FIAT KONZUMENTI

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#7076 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by canvra888 »

Rockefeller wrote: 26/02/2024 18:28
canvra888 wrote: 26/02/2024 18:21
Rockefeller wrote: 26/02/2024 18:14

U limuzini ne zelim vise da se vozim kao ni u karavanu. Ne odgovara mi nikako. Suptilno govoris meni da sam uzeo SUV-a samo zbog trenda sto je netacno.
Govorim ti da je netačno da je SUV praktičniji od karavana glede djece, a sam si spomenuo djecu kao adut SUV-a.
Ako je tebi lakse sagnuti se svaki put do zemlje meni niej.
Zato sam i spomenuo klirens i kolika je to razlika zapravo. Šta si vozio prije Tucsona?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7077 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Rockefeller »

canvra888 wrote: 26/02/2024 18:29
Zato sam i spomenuo klirens i kolika je to razlika zapravo. Šta si vozio prije Tucsona?
Audi a4. Limuzinu.

Gepek je komotniji u Tucsonu. Karavana nisam htio.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#7078 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by izvrsni direktor »

Ma i meni je drazi mercedes E klasa u odnosu na glc (nijednog vjerovatno nikad necu imati) ali ne razumijem tu odbojnost ili pravo da se ismijavaju ljudi koji stavljaju suv u prednost. Kako vam je tesko prihvatiti da nismo svi isti i da onaj koji ne misle kao ti nije nista pogrijesio?
Istp kao ovo forumasko ismijavanje svakog ko kaze da mu je novo auto mocnije od starih, i odma svi imaju pravo da ti kazu da si neznalica, oni koji vise vole stara auta vise znaju, cool su, i sra ja znam. Ne volim ni ja 567" displeje nakacene na armaturu kao moj tv na zidu ali mi merak udarat kontru samo zbog tog stava koji vlada na forumu.
Isto kao sto svako na ovom forumu sebi daje pravo da vrijedja i ismijava svakog ko kaze da mu je golf lijep
Last edited by izvrsni direktor on 26/02/2024 18:33, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7079 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Rockefeller »

izvrsni direktor wrote: 26/02/2024 18:32 Ma i meni je drazi mercedes E klasa u odnosu na glc (nijednog vjerovatno nikad necu imati) ali ne razumijem tu odbojnost ili pravo da se ismijavaju ljudi koji stavljaju suv u prednost. Kako vam je tesko prihvatiti da nismo svi isti i da onaj koji ne misle kao ti nije nista pogrijesio?
Istp kao ovo forumasko ismijavanje svakog ko kaze da mu je novo auto mocnije od starih, i odma svi imaju pravo da ti kazu da si neznalica, oni koji vise vole stara auta vise znaju, cool su, i sra ja znam. Ne volim ni ja 567" displeje nakacene na armaturu kao moj tv na zidu ali mi merak udarat kontru samo zbog tog stava koji vlada na forumu.
Hajde sefe nemoj zezat, sad ces ti komotno nakon povecanja plate na GLC-a ovog najnovijeg.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#7080 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by canvra888 »

Rockefeller wrote: 26/02/2024 18:32
canvra888 wrote: 26/02/2024 18:29
Zato sam i spomenuo klirens i kolika je to razlika zapravo. Šta si vozio prije Tucsona?
Audi a4. Limuzinu.

Gepek je komotniji u Tucsonu. Karavana nisam htio.
Ako je B8 bio u pitanju, to je 8 cenata razlike u klirensu.

A4 Limuzina jest dobrano skučena i nije nikako za djece. Karavan je druga priča. Dobiješ dosta više mjesta u dužini za hendlanje sa isofixom i sjedalicom, a manje na visini. Trade-off recimo.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#7081 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by canvra888 »

izvrsni direktor wrote: 26/02/2024 18:32 Ma i meni je drazi mercedes E klasa u odnosu na glc (nijednog vjerovatno nikad necu imati) ali ne razumijem tu odbojnost ili pravo da se ismijavaju ljudi koji stavljaju suv u prednost. Kako vam je tesko prihvatiti da nismo svi isti i da onaj koji ne misle kao ti nije nista pogrijesio?
Nismo svi isti ni unazad 40 godina pa je bilo više diverziteta i nije se išlo na skoro potpuno ukidanje segmenata od strane proizvođača zbog trenutnih trendova. Kako se mogu sjetiti, svi su normalno funkcionisali kada su mogli birati po jednog full size SUV-a i jednog crossovera od brenda. Zato sam i napisao maloprije da je u periodu od cirka 2008-2017 bilo tamam za svakoga da odabere ono što želi.
User avatar
basicm
Posts: 10498
Joined: 16/01/2012 21:38

#7082 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by basicm »

canvra888 wrote: 26/02/2024 18:21
Rockefeller wrote: 26/02/2024 18:14
canvra888 wrote: 26/02/2024 16:36

Samo dokaz da je šljuv trend prije svega ostalog... razlika u klirensu samo oko 6-7 cm, do 10 max, a u svakom skoro karavanu više mjesta za manevar sa djecom.
U limuzini ne zelim vise da se vozim kao ni u karavanu. Ne odgovara mi nikako. Suptilno govoris meni da sam uzeo SUV-a samo zbog trenda sto je netacno.
Govorim ti da je netačno da je SUV praktičniji od karavana glede djece, a sam si spomenuo djecu kao adut SUV-a.
Moze li primjer ove tvrdnje?
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7083 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by konektovan »

canvra888 wrote: 26/02/2024 18:27
izvrsni direktor wrote: 26/02/2024 18:17
canvra888 wrote: 26/02/2024 18:12

Maloprije napisah, nije neka basnoslovna razlika u klirensu između karavana i crossovera/SUV-ića, a skoro svaki karavan ima više mjesta nazad. Nema neke logike da su crossoveri/SUV-ići praktičniji s aspekta djece.

A to oko fiće je neka druga priča.



Ljepota je subjektivna stvar. Kakvih nesrazmjernih sklopocija od SUV-ova ima na tržištu, mnogi karavani su mi ljepši.
Sve je subjektivno osim stava prema suv i stava u vezi modernizacije auta :D
Ako pratiš moje postove, znaš da ja nisam protiv modernizacije, niti sam konzervativan po tom pitanju. Sviđaju mi se npr. dig. instrument table, ali ne integrisane u jednu fosnu sa infotainmentom kao što sad svaki proizvođač skoro radi, jer je svelo interijere na generičnost i manju distinkciju jednih između drugih.

Upravo zato i ne volim trend potpunog fokusa dizajna na SUV-ove jer i to vodi ka generičnosti. To je činjenica jer se zbog toga ukinulo toliko legendarnih modela koja su tu bila decenijama, sve nauštrb trenutnom trendu.

Bilo je vrijeme u autoindustriji od 2008-2017 otprilike kada si imao potpuni diverzitet (uključujući SUV i crossovere) i sve je bilo pokriveno, bez prevelikog priklanjanju samo jednom tipu karoserije nauštrb drugih.
Kupci zele suv..vecina, to im odgovara. Auto indusyrija samo izlazi u sysret kupcima i njihhovim zeljama. Nije auto industrija rekla,..evo odsad ukidamo sve ostalo,..vec je slaba potraznja za drugim oblicima ucinila svoje. Novac je u suv obliku...trenutno.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#7084 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by hopi »

artur morgan wrote: 26/02/2024 15:18
hopi wrote: 26/02/2024 12:20
artur morgan wrote: 26/02/2024 11:05 Audi Q5, u slicnoj opremi kao ta Alfa Stelvio, kosta preko 150kKM.

Ne vidim prednost SUV-a, pa da se i jedan i drugi toliko placaju. Cak sta vise, inferioran je u svim bitnim aspektima u odnosu na jeftiniju limuzinu.
De malo odvadite od pljuvanja Suvuouva, ne samo ti.
Određenih prednostii ima, i nekim ljudima, tj dobrom dijelu se sviđaju. Praktični, sigurni, povišeni bolja preglednosti, lakše ući nekim ljudima, dobri s prostorom za sjesti, gepek ipak praktičniji nego sedan.
I da se razumijemo, kako sam gledao kojekakva kola uatsnje vrijeme, tako i probah 2-3 suva, i ok su ali nisu za mene nisu mi legli nikako. Tako da ostajem u d segmentu za sada, a iduće vjeotvatno i iduće auto.
SUV je meni bezveze auto za klasičnu cestovnu upotrebu, kad me već vučeš za jezik.

Ovo ostalo se ne odnosi samo na tvoj post :wink:

To što je u trendu, ništa ne mijenja. On nema nikakvu ni blizu stvarnu prednost u cestovnom saobraćaju u odnosu na vozila iz D ili C segmenta, koja bi opravdala njegovu kupnju i skuplju cijenu :)

SUV, a još više CUV, nema ništa posebno zbog čega bi se za njih odlučio ni kod cestovne vožnje ni kod offroada. Inferioran je i u jednom i u drugom. Svi jednoglasni protiv tableta i sl. čisto pomodarstvo i loši trendovi a kad kažeš nešto protiv SUV-a odmah se pale. Kakva je razlika... Tzv. sport utility vehicle svaka im čast na simpatičnom nazivu, inferioran je u odnosu na nazovi " klasična " cestovna vozila i još inferiorniji u odnosu na terenska prava offroad vozila.

Znači, po tim nazovi plusevima SUV-a najbolje bi bilo voziti kamion i autobus ako je tako, sjediš pod oblacima, vidiš iz ptičije perspektive, zaštićen ko kornjača, imaš prostora kao u garsonjeri... :D

I nije animozitet. Valjda jasno šta utiče na udobnost vozila i udobnost putovanja, i da je to najvažnije u cestovnom saobraćaju.

Ali dobro, zanima me da mi objasnite vi ljubitelji SUV-a, kakav vam je SUV u offroad uslovima na 20 inčnim Pirelli P Zero gumama :lol:

Za koje gume treba izdvojiti 3-4 hiljade KM.
Sve ok ako tebi ne treba/ne odgovara SUV, ali ne znači da drugima nisu interesantni tj. da im neodgovaraju neke od prednosti suva koje sam naveo.
Pa ne možeš sve prema sebi ravnati, npr ja sam nakon što sam probao 2-3 suva vidio da to trenutno nije za mene i da mi SUV neće biti iduće auto. Ali ne mora značiti da neće ući u izbor kada budem imao 45, 55, 65 godina, možda budem imao drugačije želje i prioritete.

a to za offroad, ma jedan posto što kupi suva će ići nešto off road, ostale ne zanima.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#7085 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by artur morgan »

Imati vlastiti izbor je normalno, i neka svako vozi sta mu odgovara...ali po nekim istrazivanjima izolacija buke je broj 1 za udobnost...i vaznija je od klirensa :-D
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7086 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by konektovan »

artur morgan wrote: 26/02/2024 19:42 Imati vlastiti izbor je normalno, i neka svako vozi sta mu odgovara...ali po nekim istrazivanjima izolacija buke je broj 1 za udobnost...i vaznija je od klirensa :-D
Sjednes u cayene i nikakve buke. :mrgreen:
Seawolf
Posts: 7745
Joined: 14/06/2012 22:59

#7087 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Seawolf »

canvra888 wrote: 26/02/2024 18:59
izvrsni direktor wrote: 26/02/2024 18:32 Ma i meni je drazi mercedes E klasa u odnosu na glc (nijednog vjerovatno nikad necu imati) ali ne razumijem tu odbojnost ili pravo da se ismijavaju ljudi koji stavljaju suv u prednost. Kako vam je tesko prihvatiti da nismo svi isti i da onaj koji ne misle kao ti nije nista pogrijesio?
Nismo svi isti ni unazad 40 godina pa je bilo više diverziteta i nije se išlo na skoro potpuno ukidanje segmenata od strane proizvođača zbog trenutnih trendova. Kako se mogu sjetiti, svi su normalno funkcionisali kada su mogli birati po jednog full size SUV-a i jednog crossovera od brenda. Zato sam i napisao maloprije da je u periodu od cirka 2008-2017 bilo tamam za svakoga da odabere ono što želi.
Pa i sada, dva proizvođača sa juga Njemačke, imaju za svakoga da odabere ono što želi.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#7088 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by artur morgan »

konektovan wrote: 26/02/2024 19:45
artur morgan wrote: 26/02/2024 19:42 Imati vlastiti izbor je normalno, i neka svako vozi sta mu odgovara...ali po nekim istrazivanjima izolacija buke je broj 1 za udobnost...i vaznija je od klirensa :-D
Sjednes u cayene i nikakve buke. :mrgreen:
Sjedio sam cak i vozioa Macana, tacnije Audija Q5 :D

Nedovoljno dugo nazalost :D
User avatar
basicm
Posts: 10498
Joined: 16/01/2012 21:38

#7089 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by basicm »

konektovan wrote: 26/02/2024 19:45
artur morgan wrote: 26/02/2024 19:42 Imati vlastiti izbor je normalno, i neka svako vozi sta mu odgovara...ali po nekim istrazivanjima izolacija buke je broj 1 za udobnost...i vaznija je od klirensa :-D
Sjednes u cayene i nikakve buke. :mrgreen:
I kazes s kakvim me medjedom zivot prodje :)
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#7090 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by hopi »

artur morgan wrote: 26/02/2024 19:42 Imati vlastiti izbor je normalno, i neka svako vozi sta mu odgovara...ali po nekim istrazivanjima izolacija buke je broj 1 za udobnost...i vaznija je od klirensa :-D
ajbte forum napišem post on te izloguje
Ma naravno desetine stvari utiče na udobnost vožnje, od izolacije, preglednosti, vješanja,sjedišta,pa i klirensa. Ja vozio nekada spušten auto (par mm ništa puno) i jedne prilike idem praonica zetra, lijevi box i lagano zakačim na "usponu" (a sam bio u autu), ko je išao tu prati zna kakav je to "uspon"
Je li udobno to, nije. Pa onda pazi rupčaga, pa trontuar, pa de ženo izađi itd. U tim momentima daj suva.
a gdje je udobno? pa recimo dok ga gasaš laganih 160kmh po krivinama po aoutoputu.
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#7091 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by artur morgan »

hopi wrote: 26/02/2024 19:59
artur morgan wrote: 26/02/2024 19:42 Imati vlastiti izbor je normalno, i neka svako vozi sta mu odgovara...ali po nekim istrazivanjima izolacija buke je broj 1 za udobnost...i vaznija je od klirensa :-D
ajbte forum napišem post on te izloguje
Ma naravno desetine stvari utiče na udobnost vožnje, od izolacije, preglednosti, vješanja,sjedišta,pa i klirensa. Ja vozio nekada spušten auto (par mm ništa puno) i jedne prilike idem praonica zetra, lijevi box i lagano zakačim na "usponu" (a sam bio u autu), ko je išao tu prati zna kakav je to "uspon"
Je li udobno to, nije. Pa onda pazi rupčaga, pa trontuar, pa de ženo izađi itd. U tim momentima daj suva.
a gdje je udobno? pa recimo dok ga gasaš laganih 160kmh po krivinama po aoutoputu.
Ili kad rade cestu pa podignu sahtove a ti ih sa niskim autom ne mozes opkoraciti, to mi je muka jer i meni je nize auto .... da i ja malo ubacim prednosti SUV-a :-D
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#7092 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by izvrsni direktor »

Rockefeller wrote: 26/02/2024 18:33
izvrsni direktor wrote: 26/02/2024 18:32 Ma i meni je drazi mercedes E klasa u odnosu na glc (nijednog vjerovatno nikad necu imati) ali ne razumijem tu odbojnost ili pravo da se ismijavaju ljudi koji stavljaju suv u prednost. Kako vam je tesko prihvatiti da nismo svi isti i da onaj koji ne misle kao ti nije nista pogrijesio?
Istp kao ovo forumasko ismijavanje svakog ko kaze da mu je novo auto mocnije od starih, i odma svi imaju pravo da ti kazu da si neznalica, oni koji vise vole stara auta vise znaju, cool su, i sra ja znam. Ne volim ni ja 567" displeje nakacene na armaturu kao moj tv na zidu ali mi merak udarat kontru samo zbog tog stava koji vlada na forumu.
Hajde sefe nemoj zezat, sad ces ti komotno nakon povecanja plate na GLC-a ovog najnovijeg.
A onaj glc 400e Plavi bi mi lego ko budali šamar. Al nista od toga
User avatar
Rockefeller
Posts: 7327
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7093 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Rockefeller »

Ma samo 3.0 i to je to. Nikakvi hibridi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7094 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mk ultra »

Suvići ne
Suv da

Masa praznog vozila iskljucivo preko 2.000kg
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#7095 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »



ili



?

Lično bih Quattroportea V sa F136 Y motorom i ZF mjenjačem, kad smo već kod FGA/FCA vozila.
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#7096 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »



Šteta samo što nije kompletan proizvod kao Panamera, već kontrast vrhunske mehanike, dobrih i očajnih materijala enterijera, osrednje završne obrade (prema net i ytb recenzijama, dalekog od toga da sam imao priliku da ga probam).
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7097 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by konektovan »

Kakav potencijal su ttlijani imali,..a nisu ga ni blizu iskoristili..
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#7098 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

konektovan wrote: 26/02/2024 21:00 Kakav potencijal su ttlijani imali,..a nisu ga ni blizu iskoristili..
Takva nacija, džaba.
Nisu temeljiti, ustrajni, skloni su improvizacijama, mahinacijama...nemaju tu gospodsku crtu koja ide zajedno sa potrebom da se uvijek ide naprijed i da se uvijek postiže više i bolje. Dodatno ih je malo "otrovao" i komunizam u drugoj polovini XX vijeka.
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7099 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mk ultra »

Ma proizvode oni i dalje
Samo jednostavno ih boli kurac za autima

To su ljudi koji kupe novog fiata pandu i gonjaju dok ne crkne
To sto mi to ne mozemo svariti, to je druga prica
User avatar
konektovan
Posts: 40671
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7100 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by konektovan »

Ne mislim na cijelu talijansku autoindustriju ili na njihovu radnu etiku,...misllim na pojedine brendove a posebno masserati,...koji je mogao biti bas jedan prepoznatljiv brend, posebno sa ponudom sportskih limuzina i gt cupea..i nekako mi je on bio raj potencijal za borbu sa mercedeson, bmw-om i audijem..
Ferrari je simbol sportskog automobila, br.1 u svijetu godinama i miskim da ne postoji zivo bice koje nije culo za njih ili da ne zna za neki model, a neces vjerovati,..i oni su talijani.
Post Reply