FIAT KONZUMENTI

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#1 FIAT KONZUMENTI

Post by uradi sam »

Evo da otvorim temu za Fiatova vozila...pa ko ih posjeduje da podjelimo malo misljenja o ovom Italijanskom brendu..itd
razlog teme je kupovina Fiata punto 1.9 JTD..iz 2004 godine...sa predzenih 130000..hiljada...auto je u dobrom stanju itd..proban na autoputu, sve pohvale sa moje strane ide ko s pjesmom 180 Km/H...nema zveckanja, lupkanja stoji na cesti jako dobro mislim sve ok. itd..e sada posto je auto presao koliko je presao...Razmisljam o velikom servisu pa ko je radio i gdje i koliko kosta ova avantura neka kaze koju ako zna...lp
Minjo
Posts: 109
Joined: 06/03/2010 15:16

#2 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Minjo »

Ja sam na Puntu JTD 2002. god urasio veliki servis (zupčasti, španeri, vodena pumpa, gumice ventila, ulje, filtere) u Djeem suto servisu na Stupu kod Centritransa sve zajedno 400 KM (sve njihovo). Moj je prešao 156000 km.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by johntra »

računaj da ti je kod Dine na Koševskom veliki servis između 300 do 350 KM za JTD motor...
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#4 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by uradi sam »

E hajde nije puno koliko sam se nadao da ce ovo sijelo izac love 400-500 stoja, za ovoliki poso i nije neka cifra sad...da vas pitam ima li kakve garancije ovi servisi rade li neki upis u servisnu knjigu sta je sve radzeno na autu itd.. sta vec jer ovaj auto je sevisiran u italiji od vlasnika i ovlastenog servisa naravno i sve je lijepo dokumentovano ovjereno itd.
dolmetscher
Posts: 275
Joined: 28/03/2008 22:14
Location: Tuzla

#5 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by dolmetscher »

Imam fiat punto 1.9 JTD, 2001godiste i najveci problem je bio servo. Ruke su me boljele od volana jer nijedan servo nije radio. Taj dio za servo se narucuje iz Srbije i kosta 900 km i ima garanciju 7 dana :shock: Sasvim slucajno nadjem majstora koji mi je to popravio za 200 km. To je bilo prije 2 godine. Nikad vise nije bilo problema. Inace ostalo sve ok. Eto, moje iskustvo :)
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#6 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by johntra »

što se tiče upisa u servisnu knjigu, na mom autu je veliki servis ranije uradio prijašni vlasnik u ovlaštenom servisu i oni su to normala upisali u knjigu...mislim da se to isto može uraditi i u bilo kom servisu, naravno ako oni hoće to da urade i da stave pečat svoje radnje za obavljen posao...i to je neka garancija kada budeš dalje prodavao auto...
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#7 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zateznistub »

Vlasnik sam Punt-a 1.9 jtd i stvarno je ok auto. servis radim kod Dine na kosevu i cijene su solidne, ni za zivu glavu ne idi u H.Cemerlica jer su ko apoteka skupi. Poslusaj me city opciju za volan pali samo kod parkiranja ostatak vremena ga drzi iskljucenog. Po meni je jedina mana sto je malo tvrd, ostalo je superiska. I naravno ne stedi na motornom ulju, iskljucivo selenia i mijenjaj ga prije 8.000 pređenih kilometara, bez obzira sto garantuju mnogo vise.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#8 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by uradi sam »

zateznistub wrote:Vlasnik sam Punt-a 1.9 jtd i stvarno je ok auto. servis radim kod Dine na kosevu i cijene su solidne, ni za zivu glavu ne idi u H.Cemerlica jer su ko apoteka skupi. Poslusaj me city opciju za volan pali samo kod parkiranja ostatak vremena ga drzi iskljucenog. Po meni je jedina mana sto je malo tvrd, ostalo je superiska. I naravno ne stedi na motornom ulju, iskljucivo selenia i mijenjaj ga prije 8.000 pređenih kilometara, bez obzira sto garantuju mnogo vise.
Eh to sam upravo htio pitati Sta mu je CITY...rezim rada masine volana serva ili sta vec valjda u gradskoj voznji :? imam manual ali na talijanskom ...jeb.ga...ovo za CITY nemam pojma sta je koja mu je funkcija u stvari ...i jos gdje si kupovao ovu marku ulja ja prvi put cujem za nju, ali vidim na poklopcu Haube naljepnicu gdje je stroga preporuka da se iskljucivo sipa ovo ulje...znaci interesuje me koje ulje 10W-40,5W-40 itd.. mineralno ili sintetika, polu sintetika itd....koje sipat u ovaj motor koji je pregulio 130000 hiljki. :thumbup:
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#9 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Majjah »

uradi sam wrote:
zateznistub wrote:Vlasnik sam Punt-a 1.9 jtd i stvarno je ok auto. servis radim kod Dine na kosevu i cijene su solidne, ni za zivu glavu ne idi u H.Cemerlica jer su ko apoteka skupi. Poslusaj me city opciju za volan pali samo kod parkiranja ostatak vremena ga drzi iskljucenog. Po meni je jedina mana sto je malo tvrd, ostalo je superiska. I naravno ne stedi na motornom ulju, iskljucivo selenia i mijenjaj ga prije 8.000 pređenih kilometara, bez obzira sto garantuju mnogo vise.
Eh to sam upravo htio pitati Sta mu je CITY...rezim rada masine volana serva ili sta vec valjda u gradskoj voznji :? imam manual ali na talijanskom ...jeb.ga...ovo za CITY nemam pojma sta je koja mu je funkcija u stvari ...i jos gdje si kupovao ovu marku ulja ja prvi put cujem za nju, ali vidim na poklopcu Haube naljepnicu gdje je stroga preporuka da se iskljucivo sipa ovo ulje...znaci interesuje me koje ulje 10W-40,5W-40 itd.. mineralno ili sintetika, polu sintetika itd....koje sipat u ovaj motor koji je pregulio 130000 hiljki. :thumbup:
Ja sam isto to trazio sta je kad sam htio kupiti Punta. Kako se sjecam, u City modu servo volana postaje jos ,,laksi'', valjda zbog motanja u mjestu, sta li?? :?
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#10 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by uradi sam »

Majjah wrote:
uradi sam wrote:
zateznistub wrote:Vlasnik sam Punt-a 1.9 jtd i stvarno je ok auto. servis radim kod Dine na kosevu i cijene su solidne, ni za zivu glavu ne idi u H.Cemerlica jer su ko apoteka skupi. Poslusaj me city opciju za volan pali samo kod parkiranja ostatak vremena ga drzi iskljucenog. Po meni je jedina mana sto je malo tvrd, ostalo je superiska. I naravno ne stedi na motornom ulju, iskljucivo selenia i mijenjaj ga prije 8.000 pređenih kilometara, bez obzira sto garantuju mnogo vise.
Eh to sam upravo htio pitati Sta mu je CITY...rezim rada masine volana serva ili sta vec valjda u gradskoj voznji :? imam manual ali na talijanskom ...jeb.ga...ovo za CITY nemam pojma sta je koja mu je funkcija u stvari ...i jos gdje si kupovao ovu marku ulja ja prvi put cujem za nju, ali vidim na poklopcu Haube naljepnicu gdje je stroga preporuka da se iskljucivo sipa ovo ulje...znaci interesuje me koje ulje 10W-40,5W-40 itd.. mineralno ili sintetika, polu sintetika itd....koje sipat u ovaj motor koji je pregulio 130000 hiljki. :thumbup:
Ja sam isto to trazio sta je kad sam htio kupiti Punta. Kako se sjecam, u City modu servo volana postaje jos ,,laksi'', valjda zbog motanja u mjestu, sta li?? :?
Ma vala ja ga nisam ni ukljucivo sta ce mi volan je sasvim ok....bolji mi i ne treba. 8-) samo neka ostane ovako kako jeste..e jedino mi je dilema ulje majku mu gdje ga naci ili imaju ovi u servisima...jedino da nekupim divljak jer ih je pun klinac...
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#11 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Neelix »

jeste, city servo je mod rada serva u kojem volan maltene mozes otpuhati na drugu stranu :D ne preporucuje se upotreba na brzinama preko 60 km/h, jer ako npr naletis na kamen moze se okrenut volan skroz.

ja ga upalim samo kad moram ono naprijed-nazad 17 puta da izadjem odnekud.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#12 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Qler »

jeste, city mode je da volan postane praavo lagan zbog parkiranja, ali vjeruj mi da nije preporucljivo voziti sa ukljucenim city modom. volan je prelagan, i pravo je tesko voziti. Ali je odlicna stvar kod parkiranja, stvarno je prakticno.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#13 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by uradi sam »

OK raja..znaci CITY smo rjesili jos me zanima ovaj Dino servis ( kod Tunela ili je negdje drugo na kosevskom) gdje se nalazi.... i gdje da kupim ovu seleniu ulje i koje karakteristike mora da bude ulje.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#14 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by shlauf »

uradi sam wrote:OK raja..znaci CITY smo rjesili jos me zanima ovaj Dino servis ( kod Tunela ili je negdje drugo na kosevskom) gdje se nalazi.... i gdje da kupim ovu seleniu ulje i koje karakteristike mora da bude ulje.
Dino je u Jukićevoj, 50 metara desno od Bosnalijeka a za Seleniu vidi na http://www.motornaulja.ba :dance:

Aleee aleeeeeeeeeee :dance:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#15 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zateznistub »

The "city" button brings a specially-designed electronic steering system into action, and the wheel becomes immediately responsive to the mildest of turns. Unlike the hydraulic type of power assistance, this revolutionary bit of equipment offers two different steering settings.

The first is suitable for driving around town and in and out of car parks, the second for all other driving conditions, motorways and the like, where greater steering sensitivity is wanted. The Punto is at present the only car of its class to offer this steering choice.

Be warned, though: it is not sensible driving to use "city" mode on the open road, because the slightest touch of the steering wheel can send the car into an almighty wobble - well not exactly almighty, but enough for the driver to break into a cold sweat. Fortunately, the system is able to recognise such stupidity and can turn itself off almost immediately.

ovo nadjoh negdje na net-u, sto se tice Dine, jukiceva nemozes fuliti. Solidni majstori, niske cijene...
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#16 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by shlauf »

Dok sam vozio Stila jednom prilikom sam mu se navratio (pošao u Zenicu) da mi zamjeni sijalucu u faru ispred vozača. Njih trojica se zadeverala i napokon promjenili i naplatili 10,00 KM.

Što se tiče serva jednom mi je zveknuo kad je sin preklemavao akumulator i jedno vrijeme sam vozao sa mehaničkim volanom (G2 je mačija guza). Nov košta blizu 3000,oo KM a polovnog ni za lijeka. Našao ga u Šabcu i frajer me naruči kad da dodjem. Promjenio kompletan servo i podizač stakla vozačevih vrata. Dobio pismenu garanciju 1 godinu. Put i dijelovi me došli oko 350 €. Eto ... pa ne preklemavajte :-)

A kod tog servisera se naručuju dijelovi (za bilo kojeg FIAT-a) i on zakaže termin kad da mu se dodje i u koliko sati. Nema probijanja vremenskog termina sa njegove strane i odmah ti kaže koliko para je ta muzika ..... tra lallalalla

Aleee aleeeeeeeeee :dance:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#17 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zateznistub »

Kod svakog novijeg Fiat vozila je muka ziva promijeniti sijalicu(ne racunam kubikaze tipa aktovke), tako da ih razumijem kad su ti naplatili cenera, ja sam par puta mijenjao sijalicu i ziv sam se izrez'o, usko nemozes cackalicu gurnuti.
buđavi
Posts: 8
Joined: 29/09/2009 13:38

#18 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by buđavi »

i ja imam punta.kupio ga 2007 godine,zmjenio zupčasti španer i vodenu(to obavezno)ulje i filtere i to je to.gari ko lud.najveći je problem sa strujom.to ako i kad krene onda zareda pravo(haver mi ima stilo-a i to mu se desilo).ja zadovoljan.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#19 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by johntra »

uradi sam wrote:
zateznistub wrote:Vlasnik sam Punt-a 1.9 jtd i stvarno je ok auto. servis radim kod Dine na kosevu i cijene su solidne, ni za zivu glavu ne idi u H.Cemerlica jer su ko apoteka skupi. Poslusaj me city opciju za volan pali samo kod parkiranja ostatak vremena ga drzi iskljucenog. Po meni je jedina mana sto je malo tvrd, ostalo je superiska. I naravno ne stedi na motornom ulju, iskljucivo selenia i mijenjaj ga prije 8.000 pređenih kilometara, bez obzira sto garantuju mnogo vise.
Eh to sam upravo htio pitati Sta mu je CITY...rezim rada masine volana serva ili sta vec valjda u gradskoj voznji :? imam manual ali na talijanskom ...jeb.ga...ovo za CITY nemam pojma sta je koja mu je funkcija u stvari ...i jos gdje si kupovao ovu marku ulja ja prvi put cujem za nju, ali vidim na poklopcu Haube naljepnicu gdje je stroga preporuka da se iskljucivo sipa ovo ulje...znaci interesuje me koje ulje 10W-40,5W-40 itd.. mineralno ili sintetika, polu sintetika itd....koje sipat u ovaj motor koji je pregulio 130000 hiljki. :thumbup:
Seleniju imaš u ovlaštnim servisima, ulje nije toliko skupo, ali je jako kvalitetno...to su skontali i ovi dileri, pa ima mnogo dupljaka...najbolje ti je da odeš u ovlašteni servis ili u onu radnju na Č.Vili Motorna ulja...tebi treba Selenia turbo diesel 10W40, dok se za benzince najviše koristi 20K Selenia...iako je za ovo ulje propisana zamjena na 20.000 km, najbolje je za naše uslove prepoloviti kiloemtražu i ulje mijenjati na 10.000...
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#20 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by shlauf »

Evo cijena za Punto 1,9 JTD 2003. godina :
FILTER ULJA - 11,20 KM
FILTER ZRAKA - 15,50 KM
FILTER GORIVA - 39,90 KM
FILTER POLENA - 14,40 KM
SELENIA TURBO DIESEL 5l - 69,90 KM

UKUPNO = 150,90 KM

Ovo su cijene u www.motornaulja.ba :thumbup:

Aleee aleeeeeeeeee :dance:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#21 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by johntra »

ubit će te moderatori za reklamiranje linkova... :razz:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#22 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by shlauf »

johntra wrote:ubit će te moderatori za reklamiranje linkova... :razz:
Šta je tu loše ako sam naveo cijene pa neka raja odluči hoće li u servisu mijenjati ili otići na Č. Vilu. I ja sam tako uradio za svoje auto i razlika je velika u odnosu na Bunju. Jah.
Pa i trebamo jedni drugima da pomažemo da se što jeftinije prodje ako šta treba da se promjeni.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#23 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Romeo 80 »

shlauf wrote:Evo cijena za Punto 1,9 JTD 2003. godina :
FILTER ULJA - 11,20 KM
FILTER ZRAKA - 15,50 KM
FILTER GORIVA - 39,90 KM
FILTER POLENA - 14,40 KM
SELENIA TURBO DIESEL 5l - 69,90 KM

UKUPNO = 150,90 KM

Ovo su cijene u http://www.motornaulja.ba :thumbup:

Aleee aleeeeeeeeee :dance:
Nažalost, ova radnja je već neko vrijeme zatvorena. Živim u komšiluku pa znam. :|
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#24 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by shlauf »

Ja sam u maju tu kupio ulje i filtere i zamjenili su mi u radionici A-neta jer su me tamo poslali. Zadovoljan sam bio uslugom a moram priznati i cijenom. :dance:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#25 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Romeo 80 »

I ja takođe! Kupio tu Elf ulje i filtere za svoj Renault u februaru. Uglavnom, neJma više! :-?
Post Reply