FeTVa i ubistvo bosanskog

kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#1 FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

Vec duze vrijeme FeTVa prisiljava svoje uposlenike da govore jezikom susjedne "prijateljske" drzave, umjesto svojim vlastitim... tako smo, na primjer, svakodnevno prinudjeni da slusamo spikere i voditelje kako pazljivo zamjenjuju sve glagole ciji se infinitiv zavrsava na -ovati ili na -isati, hrvatskim glagolima koji se, kao sto je poznato, zavrsavaju na-irati, u duhu njemackog jezika (koji je njima uzor, kao nama hrvatski)...
koliko je to u duhu bosanskog jezika neka pokaze sljedeca recenica, sklepana po novim standardima...

Jucer ja bas kahveniram s jednim komsijom, kad cujem mujezina kako okujira s dzamije, umal' se ne bahildirah, a bas sam bio nanijetio svaki namaz klanjati u dzematu, te rekoh sam sebi: "E sad sam, ograirao,ako ovako nastavim nijedna me muminka nece zabegenirati i nece htjeti samnom asikirati, jer ce odmah anlairati da sam tek koptirao u Isalm..."

Svaki komentar je suvisan...
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#2 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by pure_love »

:lol:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by karanana »

hrvatski jezik je jedan od tri ravnopravna i sluzbena jezika BiH i federacije BiH te ne vidim problem sto je ravnomjerno koristen i na federalnoj televiziji. drago mi je da jeste i da se neko zali na to jer se hrvati zale da je hrvatski jezik slabo upotrebljavan, pa kad se obje opcije zale onda je sigurno da je sve u redu.
User avatar
Junuz Djipalo
Posts: 203
Joined: 04/09/2009 20:56

#4 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by Junuz Djipalo »

kordova wrote:Vec duze vrijeme FeTVa prisiljava svoje uposlenike da govore jezikom susjedne "prijateljske" drzave, umjesto svojim vlastitim... tako smo, na primjer, svakodnevno prinudjeni da slusamo spikere i voditelje kako pazljivo zamjenjuju sve glagole ciji se infinitiv zavrsava na -ovati ili na -isati, hrvatskim glagolima koji se, kao sto je poznato, zavrsavaju na-irati, u duhu njemackog jezika (koji je njima uzor, kao nama hrvatski)...
koliko je to u duhu bosanskog jezika neka pokaze sljedeca recenica, sklepana po novim standardima...

Jucer ja bas kahveniram s jednim komsijom, kad cujem mujezina kako okujira s dzamije, umal' se ne bahildirah, a bas sam bio nanijetio svaki namaz klanjati u dzematu, te rekoh sam sebi: "E sad sam, ograirao,ako ovako nastavim nijedna me muminka nece zabegenirati i nece htjeti samnom asikirati, jer ce odmah anlairati da sam tek koptirao u Isalm..."

Svaki komentar je suvisan...

Ma šta se brineš, meščini mi se da ti je ionako arapski maternji...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by chuchumbamayumbe »

Fakat se nekada sjebem kada čujem kojekakve konstrukcija na hrvaštini, a sklepane na 200 metara od moje zgrade.
Mislim da pretjeruju, a šta je cilj svega, pojma nemam.
Ponekad me podsjećaju na situaciju kada su nekada u ratu paljanski mediji počeli da pričaju na ekavici.
FUJ.
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#6 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

kamo lijepe srece da je puka ravnopravnost u pitanju, tad bi se pricalo hrvatski 50% vremena, a bosanski 50%... odgledaj jedan jedini dnevnik pa ces vidjeti da je 100% vremena dato hrvatskom i 0% bosanskom, osima ko neko ne misli da bosanski nema vlastitog identiteta pa se mora graditi nasuprot srpskom, kao hrvatski
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#7 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

Ma šta se brineš, meščini mi se da ti je ionako arapski maternji...[/quote]


NEKA TE JUNUZE, SAD ODRASLI PRICAJU
User avatar
senjor
Posts: 370
Joined: 08/06/2009 21:21
Location: samo zovi

#8 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by senjor »

:D :D :D


User avatar
jasko_ba
Posts: 7801
Joined: 13/11/2006 17:47

#9 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by jasko_ba »

chuchumbamayumbe wrote:Fakat se nekada sjebem kada čujem kojekakve konstrukcija na hrvaštini, a sklepane na 200 metara od moje zgrade.
Mislim da pretjeruju, a šta je cilj svega, pojma nemam.
Ponekad me podsjećaju na situaciju kada su nekada u ratu paljanski mediji počeli da pričaju na ekavici.
FUJ.
ma pretjerivanje samo, onaj bilic komentator svaki put se ispravlja ako pocne govoriti bosanski :x
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#10 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

ma pretjerivanje samo, onaj bilic komentator svaki put se ispravlja ako pocne govoriti bosanski :x[/quote]

TACNO, OTE MI RIJEC IZ USTA
sasa_t
Posts: 463
Joined: 19/09/2008 01:15

#11 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by sasa_t »

Kad rastavis na faktore sta je to Bosanski jezik po ustavu mnoge ce ti stvari biti jasnije....
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#12 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

sasa_t wrote:Kad rastavis na faktore sta je to Bosanski jezik po ustavu mnoge ce ti stvari biti jasnije....
FAKAT SAM KRETEN, JA MISLIO DA CE U BIH BITI BAR 33% PROSTORA ZA BOSANSKI
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#13 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

pure_love wrote::lol:
STO?
JEL' NIJE TAKO?
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#14 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by samo malo »

Image
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#15 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by vaca »

meni vala svejedno. smeta mi jedino što se ne razumijem u mjesece. mislim da većina ljudi u federaciji ne zna kada je rujan pa stvarno ispadne bedak da ne razumiješ lokalnog spikera..
sasa_t
Posts: 463
Joined: 19/09/2008 01:15

#16 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by sasa_t »

kordova wrote:
sasa_t wrote:Kad rastavis na faktore sta je to Bosanski jezik po ustavu mnoge ce ti stvari biti jasnije....
FAKAT SAM KRETEN, JA MISLIO DA CE U BIH BITI BAR 33% PROSTORA ZA BOSANSKI
Izrazavam duboku zabrinutost za tebe i tvoje dusevno stanje ako mislis da je taj odnos negativan za Bosanski jezik....

Na kraju da se i prica Japanski sigurno tv ne gledam i ne slusam zato sto zelim da cujem svoj jezik. Ako mi se slusaj moj jezik idem popiti kafu sa prijateljima, a ne blejati u tv spikera da mi kaze koju.

Na kraju na discovery i national geographic su kanali na engleskom pa provodim najvise vremena uz njih. Naravno slobodnog....
sasa_t
Posts: 463
Joined: 19/09/2008 01:15

#17 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by sasa_t »

Naravno moram i da dodam veci problem od govora spikera. Naravno to je cirilica. Nepismenost naroda u Federaciji je facinantna po pitnaju cirilice....
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#18 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

vaca wrote:meni vala svejedno. smeta mi jedino što se ne razumijem u mjesece. mislim da većina ljudi u federaciji ne zna kada je rujan pa stvarno ispadne bedak da ne razumiješ lokalnog spikera..
ne smeta ni meni u hrvatskoj, ali mi je malo smijesno da ne razumijem svoju rodjenu televiziju... da ne govorimo o tomo sto djeci u skoli krizaju ako nesto napisu onako kako govore kod kuce... iskljucivo ndhrvatski
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#19 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

sasa_t wrote:
kordova wrote:
sasa_t wrote:Kad rastavis na faktore sta je to Bosanski jezik po ustavu mnoge ce ti stvari biti jasnije....
FAKAT SAM KRETEN, JA MISLIO DA CE U BIH BITI BAR 33% PROSTORA ZA BOSANSKI
Izrazavam duboku zabrinutost za tebe i tvoje dusevno stanje ako mislis da je taj odnos negativan za Bosanski jezik....

Na kraju da se i prica Japanski sigurno tv ne gledam i ne slusam zato sto zelim da cujem svoj jezik. Ako mi se slusaj moj jezik idem popiti kafu sa prijateljima, a ne blejati u tv spikera da mi kaze koju.

Na kraju na discovery i national geographic su kanali na engleskom pa provodim najvise vremena uz njih. Naravno slobodnog....
ocigledno nemas djecu, i jos nisi bio u situaciji da im se usred Bosne smanji ocjena zato stop pisu radicu a ne radit cu, na zalost a ne nazalost, u ime a ne uime i sl. endehazijske gluposti
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#20 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by _tulumba_ »

Nakon x dana progonstva (u banovice :-) )..
Negdje sam gledao, cuo...
Ugl. ako se u BiH kaze sudija a u Hr sudac, a ako se u BiH kaze kurir kako se u Hr kaze, ku...?
:D :-)

on topic...Hrvati imaju pravo na svoj jezik, i cemu prica??U FBiH su ravnopravan narod, tako da kako se prica bosanski neka se prica i hrvatski...
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#21 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

_tulumba_ wrote:Nakon x dana progonstva (u banovice :-) )..
Negdje sam gledao, cuo...
Ugl. ako se u BiH kaze sudija a u Hr sudac, a ako se u BiH kaze kurir kako se u Hr kaze, ku...?
:D :-)

on topic...Hrvati imaju pravo na svoj jezik, i cemu prica??U FBiH su ravnopravan narod, tako da kako se prica bosanski neka se prica i hrvatski...
u tom i jest problem, sto se ne prica bosanski nego iskljucivo hrvatski
MFToonyo
Posts: 115
Joined: 20/09/2009 11:35

#22 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by MFToonyo »

novokroatizacija jezika je ustastvo na suptilan nacin. ni u zagrebu normalni ljudi ne pricaju tim jezikom.
Silkwood
Posts: 178
Joined: 28/12/2008 11:05

#23 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by Silkwood »

Pored hrvatskog, i bosanski jezik je službeni u BiH, i ja se slažem da treba biti ravnopravno zastupljen, pa čak i da dobije poseban kanal. :thumbup:
kordova
Posts: 34
Joined: 02/10/2009 22:22

#24 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by kordova »

Silkwood wrote:Pored hrvatskog, i bosanski jezik je službeni u BiH, i ja se slažem da treba biti ravnopravno zastupljen, pa čak i da dobije poseban kanal. :thumbup:
niko ne brani hrvatima da govore kako hoce... problem je u tome sto bosnjaci sami sebi ubijaju jezik
MFToonyo
Posts: 115
Joined: 20/09/2009 11:35

#25 Re: FeTVa i ubistvo bosanskog

Post by MFToonyo »

kordova wrote:
Silkwood wrote:Pored hrvatskog, i bosanski jezik je službeni u BiH, i ja se slažem da treba biti ravnopravno zastupljen, pa čak i da dobije poseban kanal. :thumbup:
niko ne brani hrvatima da govore kako hoce... problem je u tome sto bosnjaci sami sebi ubijaju jezik

pa jebi ga, kad stalno slusas uopce, opcina, placa, organizirati i sam pocnes tako da pricas. steta je takodje da bosnjaci ne koriste cirilicu, sta fali koristiti dva pisma.
Locked