Ferhadija - BL

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#151 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

hAZNADAR wrote:
To boldirano je nazalost realnost kada se sve zavrsi. Dijaspora, gosti, zvanicnici,... ce svi u tih par sati sutra izigravati neku tolerantnu idilu, atmosferu u duhu Bosne,... ali vec sljedeci dan realnost sa kojima zive banjalucki povratnici.
I oni koji nikad iz nje nisu mrdnuli. Da. Tačno onako kako bude sa svakim dešavanjem koje je jedan dan u godini, od proslava do ukopa. Danas i sutra je hit, dvorište je od jutra puno, na džumi neviđen broj, slikaju je sa svih strana...sutra će biti kako već bude, nadam se dobro, jer će centar biti bukvalno blokiran, neće raditi ni kafane, ni ćevabdžinice, ni prodavnice, vjenčanja su prebačena iz Galerije u obližnju osnovnu školu...a već u nedjelju i ponedjeljak, opet mi, sami sa sobom, da živimo kako umijemo, tu gdje smo i s kim smo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#152 Re: Ferhadija - BL

Post by _BataZiv_0809 »

Prelijepa je :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#153 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

_BataZiv_0809 wrote:Prelijepa je :thumbup:
Zaista jeste. :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#154 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

Meni je Ferhadija asocijacija na politicko desavanje u BL a i sire.

Bio sam tu kad je srusena. Njeno rusenje je bila poruka tadasnje vlasti: "ne-Srbi, nemate sta vise da trazite u Banja Luci! Selite se!".
Niko, ama bas niko nije protestovao kad je srusena. Ali je bio protest zbog tzv. Picinog parka.
Osam godina poslije rusenja, pokusao se staviti kamen temeljac za ponovnu gradnju. Doslo je do incidenta, gdje je jedan covjek izgubio zivot, nekoliko povrijedjenih, spaljeni autobusi, opsta gungula. Niko od gradjana BL nije javno osudio ovaj incident, niko nije protestovao, nije izasao na ulice. Ali Picin park je valjda veci simbol grada Banja Luke.

Ferhadiju nisu izgradili sadasnji gradjani BL. Skupit ce se politicari i neke ko biva vaznije licnosti, ne bi li pokupili jos glasova od naroda a iskreno ih zaboli neka stvar kako za Ferhadiju tako i za druge bogomolje, godisnjice, grobnice i ostala smrtista.

Poslije zavrsene ceremonije, ostat ce nova Ferhadija, bas kao i Stari Most, mada sada vise nije simbol grada BL kao sto je nekada bila, nego simbol nekog prkosa. Tu i tamo doci ce neki huligani, ispisati kakav fasisticki grafit, nacrtati (u najboljem slucaju) svinjsku glavu.

Sve u svemu zalosno. A vlastima koji ce se tamo pojaviti samo porucujem "Pa koji ste je kurac rusili???"
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#155 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Ne možeš baš porediti Picin i Ferhadiju. Ni po vremenskom okviru, ni po situaciji u kojoj su se dešavali, ni šta su predstavljali. Za Picin sam i ja demonstirala, danima. Pored ubijene Ferhadije sam samo danima mogla stajati i plakati.
Kome se bilo ko mogao žaliti 1993.? Ako si bio ovdje kao što kažeš, onda znaš kakva prava su imali nesrbi i oni nama skloni.
Naročito nakon što je Župljanin za novine izjavio da smo sami sebi srušili džamije da privučemo pažnju svijeta. Bilo je, kao i za silovanje i ubistvo rahmetli Majde i desetina ostalih - poklopi se, šuti i ne talasaj, da ne prođeš isto.
Šutnja naših sugrađana je njihova sramota, kao što sad u pola glasa kažu "nije je ni trebalo rušiti". Ali da je u to doba bilo bezbjedno reagovati, onda jedan Srđan Aleksić ne bi bio ništa posebno, jer bi svi postupali kao on.


dobro štivo http://www.frontal.ba/novost/83378/-suo ... ferhadijom
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#156 Re: Ferhadija - BL

Post by bhnapoleon1 »

Ommadawn wrote:Meni je Ferhadija asocijacija na politicko desavanje u BL a i sire.

Bio sam tu kad je srusena. Njeno rusenje je bila poruka tadasnje vlasti: "ne-Srbi, nemate sta vise da trazite u Banja Luci! Selite se!".
Niko, ama bas niko nije protestovao kad je srusena. Ali je bio protest zbog tzv. Picinog parka.
Osam godina poslije rusenja, pokusao se staviti kamen temeljac za ponovnu gradnju. Doslo je do incidenta, gdje je jedan covjek izgubio zivot, nekoliko povrijedjenih, spaljeni autobusi, opsta gungula. Niko od gradjana BL nije javno osudio ovaj incident, niko nije protestovao, nije izasao na ulice. Ali Picin park je valjda veci simbol grada Banja Luke.

Ferhadiju nisu izgradili sadasnji gradjani BL. Skupit ce se politicari i neke ko biva vaznije licnosti, ne bi li pokupili jos glasova od naroda a iskreno ih zaboli neka stvar kako za Ferhadiju tako i za druge bogomolje, godisnjice, grobnice i ostala smrtista.

Poslije zavrsene ceremonije, ostat ce nova Ferhadija, bas kao i Stari Most, mada sada vise nije simbol grada BL kao sto je nekada bila, nego simbol nekog prkosa. Tu i tamo doci ce neki huligani, ispisati kakav fasisticki grafit, nacrtati (u najboljem slucaju) svinjsku glavu.

Sve u svemu zalosno. A vlastima koji ce se tamo pojaviti samo porucujem "Pa koji ste je kurac rusili???"
Preporucujem svakom da na banjalukaforumu pogleda temu o ferhadiji i pokusa naci neki iole normalan komentar.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#157 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:Ne možeš baš porediti Picin i Ferhadiju. Ni po vremenskom okviru, ni po situaciji u kojoj su se dešavali, ni šta su predstavljali. Za Picin sam i ja demonstirala, danima. Pored ubijene Ferhadije sam samo danima mogla stajati i plakati.
Kome se bilo ko mogao žaliti 1993.? Ako si bio ovdje kao što kažeš, onda znaš kakva prava su imali nesrbi i oni nama skloni.
Naročito nakon što je Župljanin za novine izjavio da smo sami sebi srušili džamije da privučemo pažnju svijeta. Bilo je, kao i za silovanje i ubistvo rahmetli Majde i desetina ostalih - poklopi se, šuti i ne talasaj, da ne prođeš isto.
Šutnja naših sugrađana je njihova sramota, kao što sad u pola glasa kažu "nije je ni trebalo rušiti". Ali da je u to doba bilo bezbjedno reagovati, onda jedan Srđan Aleksić ne bi bio ništa posebno, jer bi svi postupali kao on.


dobro štivo http://www.frontal.ba/novost/83378/-suo ... ferhadijom
Mogu porediti Picin i Ferhadiju! Okej nije se moglo protestovati za vrijeme rata, hajde da se i nevoljko slozim sa tim, ali sto niko ne osudi incident u maju 2001-e godine?? I Picin i Ferhadija su u istom gradu.
Poklopi se, suti i ne talasaj - naravno jer je masa podrzavala sve ono sto se 90-ih desavalo u BL. To im i danas dan govorim svaki put kad mi kazu "Pa sto bolan tebe nikako ovamo nema, nikako da dodjes?"
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#158 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

bhnapoleon1 wrote:
Preporucujem svakom da na banjalukaforumu pogleda temu o ferhadiji i pokusa naci neki iole normalan komentar.
U to leglo ne navraćam, nije tamo dobro po moje zdravlje.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#159 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote:
Mogu porediti Picin i Ferhadiju! Okej nije se moglo protestovati za vrijeme rata, hajde da se i nevoljko slozim sa tim, ali sto niko ne osudi incident u maju 2001-e godine?? I Picin i Ferhadija su u istom gradu.
Poklopi se, suti i ne talasaj - naravno jer je masa podrzavala sve ono sto se 90-ih desavalo u BL. To im i danas dan govorim svaki put kad mi kazu "Pa sto bolan tebe nikako ovamo nema, nikako da dodjes?"
Pa to je ista ta masa koja se za vrijeme rata skotrljala u BL. Nizašta ovdje ne talasaju. Ni kada se tiče njih samih. Samo saginju glavu dok im jednom vratovi ne popucaju. Imaš grupicu od 20-30 ljudi koji bi mijenjali stvari, koji dižu glas, uvijek iste ljude, već im je nalijepljena etiketa plaćenika i anarhista. Ostali su ovce koje bleje za čobanom. Nažalost.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#160 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

bhnapoleon1 wrote:
Ommadawn wrote:Meni je Ferhadija asocijacija na politicko desavanje u BL a i sire.

Bio sam tu kad je srusena. Njeno rusenje je bila poruka tadasnje vlasti: "ne-Srbi, nemate sta vise da trazite u Banja Luci! Selite se!".
Niko, ama bas niko nije protestovao kad je srusena. Ali je bio protest zbog tzv. Picinog parka.
Osam godina poslije rusenja, pokusao se staviti kamen temeljac za ponovnu gradnju. Doslo je do incidenta, gdje je jedan covjek izgubio zivot, nekoliko povrijedjenih, spaljeni autobusi, opsta gungula. Niko od gradjana BL nije javno osudio ovaj incident, niko nije protestovao, nije izasao na ulice. Ali Picin park je valjda veci simbol grada Banja Luke.

Ferhadiju nisu izgradili sadasnji gradjani BL. Skupit ce se politicari i neke ko biva vaznije licnosti, ne bi li pokupili jos glasova od naroda a iskreno ih zaboli neka stvar kako za Ferhadiju tako i za druge bogomolje, godisnjice, grobnice i ostala smrtista.

Poslije zavrsene ceremonije, ostat ce nova Ferhadija, bas kao i Stari Most, mada sada vise nije simbol grada BL kao sto je nekada bila, nego simbol nekog prkosa. Tu i tamo doci ce neki huligani, ispisati kakav fasisticki grafit, nacrtati (u najboljem slucaju) svinjsku glavu.

Sve u svemu zalosno. A vlastima koji ce se tamo pojaviti samo porucujem "Pa koji ste je kurac rusili???"
Preporucujem svakom da na banjalukaforumu pogleda temu o ferhadiji i pokusa naci neki iole normalan komentar.
Ah to ti je forum od nekoliko drkadzija koji brizno cuvaju uspomene na 90-te.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#161 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:
Ommadawn wrote:
Mogu porediti Picin i Ferhadiju! Okej nije se moglo protestovati za vrijeme rata, hajde da se i nevoljko slozim sa tim, ali sto niko ne osudi incident u maju 2001-e godine?? I Picin i Ferhadija su u istom gradu.
Poklopi se, suti i ne talasaj - naravno jer je masa podrzavala sve ono sto se 90-ih desavalo u BL. To im i danas dan govorim svaki put kad mi kazu "Pa sto bolan tebe nikako ovamo nema, nikako da dodjes?"
Pa to je ista ta masa koja se za vrijeme rata skotrljala u BL.
Skotrljali velis? Ima u toj masi jedan podobar dio onih koji se niotkuda nisu skotrljali nego su u BL zivjeli i od prije. Al´ dobro, na njihovu sramotu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#162 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote:
Skotrljali velis? Ima u toj masi jedan podobar dio onih koji se niotkuda nisu skotrljali nego su u BL zivjeli i od prije. Al´ dobro, na njihovu sramotu.


Ma ima, ali to je problem malo više gradova od ovog. Originalna demografija, pa samim tim i način razmišljanja i prijašnji karakterističan mentalni sklop, više nigdje nije sačuvan.

Nego:

User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#163 Re: Ferhadija - BL

Post by Pitar s Kariba »

banjaluka078 wrote:Ne planiram ići tog dana tamo.
Toga dana će se sjatiti politika. Ne želim biti u istom dvorištu kojem će biti i Milorad i Vučić ali i sva sarajevska bulumenta koja u svakodnevnoj politici mene u Banjaluci nema ni u malom mozgu i koja nas se ne sjeti do neke veće predizborne prilike za slikanje.
Neka. Ja sam uz Ferhadiju bila i prije rušenja i dana kad je srušena i svakog narednog. Mrdnula odavde nisam, znam svaki njen dan dok je nije bilo, znam svaki pokušaj uspravljanja, svaki kop, prvi kamen, svaki red, bila sam unutra s majstorima, pod kupolama, milovala dlanovima zidove kad god sam u prolazu, dokumentovala, slikala, snimala, organizovala snimanja dokumentaraca i prije nego što su se iz IZ BL sjetili da naprave stranicu koja prati obnovu... Na putu mi je od kuće do posla, u oku mi je svakog dana, dio je mene, mada i nisam baš neka vjernica, ali tim više, ona je dio mog identiteta, tako da ona meni nikad zaista nije bila ni zatvorena na taj način da je treba sad meni neko naročito otvarati i dražti govore o tome kako se sad trebamo poštovati i tolerisati. Živim tu gdje živim i svjesna sam ispraznih parola.

Protokol za one koji dolaze http://muftijstvobanjalucko.ba/index.ph ... ganizovano
Slučajno naletih u redovnom prelijetanju foruma .... Moje duboko poštovanje za ovo!!!!!!! Znam da praktično i realno ti i svi vi tamo nemate neku korist od toga, i znam da može zvučati patetično, ali eto, imam neku potrebu da barem ovako kažem da ima nas u Sarajevu koji vas bezgranično poštuju, cijene, dive vam se i mole za vas dušom i srcem!
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#164 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Pitar s Kariba wrote: Slučajno naletih u redovnom prelijetanju foruma .... Moje duboko poštovanje za ovo!!!!!!! Znam da praktično i realno ti i svi vi tamo nemate neku korist od toga, i znam da može zvučati patetično, ali eto, imam neku potrebu da barem ovako kažem da ima nas u Sarajevu koji vas bezgranično poštuju, cijene, dive vam se i mole za vas dušom i srcem!
Hvala. :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#165 Re: Ferhadija - BL

Post by pirmin »

Pitar s Kariba wrote:
banjaluka078 wrote:Ne planiram ići tog dana tamo.
Toga dana će se sjatiti politika. Ne želim biti u istom dvorištu kojem će biti i Milorad i Vučić ali i sva sarajevska bulumenta koja u svakodnevnoj politici mene u Banjaluci nema ni u malom mozgu i koja nas se ne sjeti do neke veće predizborne prilike za slikanje.
Neka. Ja sam uz Ferhadiju bila i prije rušenja i dana kad je srušena i svakog narednog. Mrdnula odavde nisam, znam svaki njen dan dok je nije bilo, znam svaki pokušaj uspravljanja, svaki kop, prvi kamen, svaki red, bila sam unutra s majstorima, pod kupolama, milovala dlanovima zidove kad god sam u prolazu, dokumentovala, slikala, snimala, organizovala snimanja dokumentaraca i prije nego što su se iz IZ BL sjetili da naprave stranicu koja prati obnovu... Na putu mi je od kuće do posla, u oku mi je svakog dana, dio je mene, mada i nisam baš neka vjernica, ali tim više, ona je dio mog identiteta, tako da ona meni nikad zaista nije bila ni zatvorena na taj način da je treba sad meni neko naročito otvarati i dražti govore o tome kako se sad trebamo poštovati i tolerisati. Živim tu gdje živim i svjesna sam ispraznih parola.

Protokol za one koji dolaze http://muftijstvobanjalucko.ba/index.ph ... ganizovano
Slučajno naletih u redovnom prelijetanju foruma .... Moje duboko poštovanje za ovo!!!!!!! Znam da praktično i realno ti i svi vi tamo nemate neku korist od toga, i znam da može zvučati patetično, ali eto, imam neku potrebu da barem ovako kažem da ima nas u Sarajevu koji vas bezgranično poštuju, cijene, dive vam se i mole za vas dušom i srcem!
Svaka cast za ove rijeci! :thumbup: :thumbup:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#166 Re: Ferhadija - BL

Post by DaffyDuck »

banjaluka078 wrote:
Pitar s Kariba wrote: Slučajno naletih u redovnom prelijetanju foruma .... Moje duboko poštovanje za ovo!!!!!!! Znam da praktično i realno ti i svi vi tamo nemate neku korist od toga, i znam da može zvučati patetično, ali eto, imam neku potrebu da barem ovako kažem da ima nas u Sarajevu koji vas bezgranično poštuju, cijene, dive vam se i mole za vas dušom i srcem!
Hvala. :)
Moram da u svoje ime potvrdim ovo sto @pitar s Kariba pise... Imam ja svoje banjalucane koji su kao i ti @banjaluka078 bili tamo svaki dan prije, za vrijeme rusenja, pa do danas i nisu bili prisutni na dan otvaranja...o tim *facama* ne vrijedi ni polemisat, nemaju oni nikog od nas u malom mozgu gdje god da se nalazili :wink:

Prekrasna Banja Luka, prekrasna Ferhadija :srce:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#167 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

:) :) :)
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#168 Re: Ferhadija - BL

Post by Dwndler »

Evo i od mene dvije slike.

Dnevna je slikana 10. maja, a ova nocna 11. maja.

Image

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#169 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#170 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Za ovaj incident nisam čula, ali za toliko drugih sličnih jesam, da vjerujem da se desio. Predugo su ovdje na mjestima vjerskih vođa ljudi kojima ne bih dala na upravljanje ni gradsku kafileriju, jer ni sa životinjama se ne bi znali ponašati. Vrijeme za jednu dobru govnjivu motku.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#171 Re: Ferhadija - BL

Post by Zoya »

Žalosno :(
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11060
Joined: 15/01/2010 18:31

#172 Re: Ferhadija - BL

Post by Jack Be Nimble »

:( :( :(

Bas sto Hazim veli, kako su to drugi mogli dopustiti.

Nadam se da nije istina.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#173 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Jack Be Nimble wrote::( :( :(

Bas sto Hazim veli, kako su to drugi mogli dopustiti.

Nadam se da nije istina.
Koji drugi? Oni kojima je "zakletva" ono što hodža kaže? Uostalom, jako puno ljudi koji dokaze na namaz u Fehadiju nisu Banjalučani (to su ovi iz OS, raznih stranaka koji su samo profesionalno tu, gospoda iz poreske uprave, tako to...regularna raja ide u svoje mahalske džamije), ne znaju za Alu, on im ide na živce i "ne znaju što budalu pšuštaju u džamiju".
Ako je i bio neko od domaćih i ove naše sirotinje, sigurno su gledali u ružičnjak, da se ne zamjere. Jer ko se gospodi pod ahmedijama u IZ BL zamjerio, nije dobro prošao. Oni ne trpe kritiku ni izvana ni iznutra. Navuklo se smeća odsvakud, doveli svoje hanume da rade, da čuješ naglaske kad dođeš nešto uplatiti, sve bi shvatio. Trebaš im spelovati poznata banjalučka prezimena, jer one to prvi put u životu čuju.
Ma, bolje da ćutim o njima!
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#174 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

Spahic nije bas omiljen medju kolegama .... Od mene to toliko a znam ih skoro sve sa jednim sam kucni prijatelj
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#175 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

mO k3 wrote:Spahic nije bas omiljen medju kolegama .... Od mene to toliko a znam ih skoro sve sa jednim sam kucni prijatelj
Ne znam nikog kome je omiljen. Osim kad su u njegovoj blizini, onda ga ližu.
Btw. kako bi to bilo lijepo da je samo on "problematičan" ovdje!
Post Reply