Ferhadija - BL

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#176 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:
mO k3 wrote:Spahic nije bas omiljen medju kolegama .... Od mene to toliko a znam ih skoro sve sa jednim sam kucni prijatelj
Ne znam nikog kome je omiljen. Osim kad su u njegovoj blizini, onda ga ližu.
Btw. kako bi to bilo lijepo da je samo on "problematičan" ovdje!
Znam , znam ....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#177 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

I da ih neko dobro nalupa zbog ovog (a iz zbog masu drugih stvari) bila bi udarna vijest u medijima kako tuku muslimane po Banjaluci, ugroženost, "ponovo se dešavaju događaji iz rata".
Znam ja dobro još iz rata da sa ovom bagrom ne treba imati posla. Koliko ih je bilo što nisu htjeli da klanjaju dženazu ljudima tokom rata jer im familija nije imala novca da plati. A o nekim banjalučkim muftijama ovdje u Švedskoj bih imao svašta ispričati ali... "zlatna koja ostane" što bi rekao narod.

Unakaziše ljepotu Ferhadije svojim ulaskom u nju.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#179 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

Pricu sam cuo prosle godine , radi se o jednoj vakufskoj parceli negdje u bl neznam tacno lokacija , na toj lokaciji ce biti izgradjena zgrada sa stanovima i u zamjenu ce se dobiti koliko se sjecam 2 stana .
Sada nema govora vise o tim stanovima , znaci neko ih je vec utopio .....
Lopovluk , gadi mi se zloupotreba vjere u svim segmentima vjera , uce prepovjedaju nam sta je pravilno a sta ne

Genesis - Jesus He Knows Me
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#180 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Eno zgrade, već niče, kad kreneš od Hiseta prema Šeheru. Zna se i ko, desna ruka muftijina, lokalni motelijer i njegov sin koji gradom maše dokumentima o punomoći od strane IZ BL, kao da je sam muftija.
Samo čekam jednog dana vijest da su se otrovala djeca iz onog vrtića kojeg je osnovala IZBL, baš u zgradi toj lokalnog graditelja/hotelijera, u istoj zgradi u kojoj je muftiji kupljen stan, jer neće valjda živjeti u onom opštinskom koji je Čamdžiću bio sasvim dobar. Stručnost teta u vrtiću je u najmanju ruku upitna, a hranu im sprema žena koja je u isto vrijeme čistačica u muftiluku. Pa ona tako malo cijedi džogere, malo miješa kašice. Zdravo i sanitarno ispravno, kako da ne.
Stalno vrište na žene da se pokrivaju, a eto, niko nema muda da primijeti i da muftiji spočita što njegova hanuma hoda gologlava.
Ma, gade se oni meni odavno, još otkako je majka umrla, moj tata uredno platio dženazu, došli na Stupnicu svi osim imama...tog dana se vraćale hadžije s hadža pa im je bilo "preče otići vidjeti oči koje su vijedele Ćabu". I tako mojoj majki dženazu klanjaše oni stari koji su došli, šta bi s onim tabutom, nisu mogli akšama čekati da se gospoda sjete da imaju dužnost za koju su plaćeni. A nama su naplatili čak i zeleno mastilo kojim su upisali njenu smrt u matične knjige i onih desetak smrtovnica (poslije rata se ručno pisale), eto, kao da smo mi tražili da bude zeleno mastilo. Baš me briga, mogao si i hemijskom.
A o građevinskoj dozvoli od 500 KM po mezaru da se ogradi i isprave nišani sam već svima dosadila. Po kvadratu su skljuplji od gradske uprave.
Banditi, eto šta su.
mO k3 wrote:
Pricu sam cuo prosle godine , radi se o jednoj vakufskoj parceli negdje u bl neznam tacno lokacija , na toj lokaciji ce biti izgradjena zgrada sa stanovima i u zamjenu ce se dobiti koliko se sjecam 2 stana .
Sada nema govora vise o tim stanovima , znaci neko ih je vec utopio .....
Lopovluk , gadi mi se zloupotreba vjere u svim segmentima vjera , uce prepovjedaju nam sta je pravilno a sta ne

Genesis - Jesus He Knows Me
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#181 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

@ Banjaluka ima još puno toga .....
Ne kontam neku stvar , Hodzama je Plata sve na ruku , minimalac odakle izvlače te pare ,"crne kase" ?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#182 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

S njima ko god je poslovao, pokrenuo je sudsku tužbu.
Para...para nikad ne nedostaje. Pa, godinama dijaspora dolazi i haman prvi dan idu u IZ da daju donaciju za Ferhadiju i ostale džamije. Banda im na priznanici ne piše valutu, samo iznos, onda kasnije na svoj primjerak dopišu "KM", a razliku sebi u džep. Plus, sve se plaća, koverta na dženazi, koverta na mevludu, na tevhidu...zato i jeste disciplinska mjera za hodžu koji nešto zabrlja da određeno vrijeme samo imami u džamiji i da striktno ne bude poslan da predvodi klanjanje dženaze (čini da da ta koverta po sadržaju i dalje drži primat).
A neki se, bome, posluže i iz kutije za dobrovoljne priloge, sve zabilježeno na snimku nadzorne kamere. Nikom ništa.
Last edited by banjaluka078 on 07/08/2016 09:59, edited 1 time in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#183 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:S njima ko god je poslovao, pokrenuo je sudsku tužbu.
Para...para nikad ne nedostaje. Pa, godinama dijaspora dolazi i haman prvi dan idu u IZ da daju donaciju za Ferhadiju i ostale džamije. Banda im na priznanici ne piše valutu, samo iznos, onda kasnije na svoj primjerak dopišu "KM", a razliku sebi u džep. Plus, sve se plaća, koverta na dženazi, koverna na mevludu, na tevidu...zato i jeste disciplinska mjera određeno vrijeme da samo imami u džamiji i da striktno ne bude poslan da predvodi klanjanje dženaze (čini da da ta koverta po sadržaju i dalje drži primat).
A neki se, bome, posluže i iz kutije za dobrovoljne priloge, sve zabilježeno na snimku nadzorne kamere. Nikom ništa.
Ah ti božiji ljudi :mrgreen: ja sam griješan čovjek , koliko sam ja grijehova počinio ne bi ni 5 Hadzova moglo saprati , kako je onda kod njih imali li Allah tefter za njih
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#184 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

mO k3 wrote: Ah ti božiji ljudi :mrgreen: ja sam griješan čovjek , koliko sam ja grijehova počinio ne bi ni 5 Hadzova moglo saprati , kako je onda kod njih imali li Allah tefter za njih
Oni za sebe primijene ono da ako se iskreno pokaješ, oprošteno ti je.
Do sljedećeg puta. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#187 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

Ovo treba objaviti u više medija, kontaktirati TV Mrežu, Slobodana Vaskovića, makar (iako mi se lik zgadio žestoko) i Face TV.

Sestra, koja je ovog ljeta bila u BL, mi priča da su mezarja zapuštena, te da mezari našeg dide i nane koji su u Gornjem Šeheru odnosno kod Halil-pašinog turbeta izgledaju grozno, da ima i smeća na sve strane...
Kako sam uspio saznati (a bolje upućeni neka me isprave) navodno postoje ljudi koji su plaćeni da to održavaju.

Grozim se (a stidim već odavno) banjalučke dijaspore koja u BL dolazi, opijaju se, kurče se, izigravaju patriote u smislu isticanja simbola a niko da preduzme nešto po pitanju problema koji postoji sa Islamskom Zajednicom, makar ta mezarja da izgledaju pristojno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#188 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Naravno da postoje ljudi koji su plaćeni da kose, čiste, održavaju. To je jedini razlog zbog kojeg plaćam članarinu IZ BL, jer se iz tih novaca izdvaja za plaćanje tim ljudima. Ipak, nisam jednom krajem juna sama ja čupala travu oko mezara mojih bližih, jer im se prići nije moglo.

Za dijasporu...šta da ti kažem, nije dovoljno doći i uslikati se ispred Ferhadije ili na terasi Slapa s tetovažom ljiljana na bicepsu (istom tom tetovažom zbog koje gore na kafi kuka kako ne smije u centar, jer će dobiti batine) i ostalih 11 mjeseci ratovati po fejsbuku i pisati "Banjaluka u srcu, Vrbas u venama" i kukati kako stoka pogani grad.
Ako su se u onolikom velikom broju znali organizovati za popis, pa nas manjinskih sad na papiru ima bar duplo više nego u stvarnosti, zašto se ne aktiviraju u smislu da se barem postavljaju pitanja onima koji nas ovdje predstavljaju (to su, nažalost, vjerske vođe, jer političkih nemamo i nijedan odbornik u skupštini grada nije iz reda konstitutivnih, a da nije u SNSD-u)?
Ja "lajem", ali mi se ne pika, jer sam u manjini, jer nije popularno lajati na svoje ("da ne likuju dušmani"), a nisam baš nešto redovna ni u vjerskom životu pri IZ, pa sam nešto kao otpadnik.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#189 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:Naravno da postoje ljudi koji su plaćeni da kose, čiste, održavaju. To je jedini razlog zbog kojeg plaćam članarinu IZ BL, jer se iz tih novaca izdvaja za plaćanje tim ljudima. Ipak, nisam jednom krajem juna sama ja čupala travu oko mezara mojih bližih, jer im se prići nije moglo.

Za dijasporu...šta da ti kažem, nije dovoljno doći i uslikati se ispred Ferhadije ili na terasi Slapa s tetovažom ljiljana na bicepsu (istom tom tetovažom zbog koje gore na kafi kuka kako ne smije u centar, jer će dobiti batine) i ostalih 11 mjeseci ratovati po fejsbuku i pisati "Banjaluka u srcu, Vrbas u venama" i kukati kako stoka pogani grad.
Ako su se u onolikom velikom broju znali organizovati za popis, pa nas manjinskih sad na papiru ima bar duplo više nego u stvarnosti, zašto se ne aktiviraju u smislu da se barem postavljaju pitanja onima koji nas ovdje predstavljaju (to su, nažalost, vjerske vođe, jer političkih nemamo i nijedan odbornik u skupštini grada nije iz reda konstitutivnih, a da nije u SNSD-u)?
Ja "lajem", ali mi se ne pika, jer sam u manjini, jer nije popularno lajati na svoje ("da ne likuju dušmani"), a nisam baš nešto redovna ni u vjerskom životu pri IZ, pa sam nešto kao otpadnik.
Nije ni u dijaspori popularno "lajati na svoje", zato i nisam popularan po tim udruženjima i šta ja znam a lijepo sam im rekao - hoćeš uraditi nešto za BL? E pa prvo se vrati tamo pa onda mijenjaj, gradi, radi...

Imam rođake (s kojima nisam i ne želim biti nikada više u kontaktu) koji također dođu iz dijaspore u BL, kurče se autima i simbolima i šta sve ne i ništa me nije više razljutilo nego kad sam saznao da nisu mogli didi i nani mezarja očistiti i srediti niti se angažovati da se po tom pitanju nešto rješi - kako već vole biti članovi inih organizacija i zajednica. Kad su već Banjalučani i "vole svoje sugrađane", pa uradi nešto u korist svog grada i sugrađana.

Jednom me jedan član "BL u srcu..." pokušao vrbovati zarad političkih partija u BiH, ko biva da se napravi neki lobi u Skandinaviji (nije šala)- momak je bio pristojan i prijatan i zato sam ga pristojno odbio i od tad bježim od svih onih koji imaju bilo šta sa tim "...Vrbas u venama" udruženjima.

hAZNADAR se nešto ne oglašava na ovu temu - šta on sve misli o ovim dešavanjima u BL, glede IZ, Ferhadije i (ne)rada za koji su plaćeni.
Gdje mu je sad patriota Sejfo Tokić?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#190 Re: Ferhadija - BL

Post by pirmin »

Maxuz pozz drugarici BL078 iz Alibija.
Kakvo mjesto. 8-)
:thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#191 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote:Maxuz pozz drugarici BL078 iz Alibija.
Kakvo mjesto. 8-)
:thumbup:
Oooo, dobro veče! Odzdravljam i nazdravljam!
Image

Uživaj. :)
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#192 Re: Ferhadija - BL

Post by Jack Be Nimble »

Samo jednom bio na slapu. Kada su me odveli tamo odma sam svatio da je taj dio gheto. Ugurani u jedan cosak i sada trebam da napravim sliku ponosa u tom cosku. Volim Gornji Seher, to mi je prva stanica cim stignem iako nisam spavao 20 sati. Do Viseceg pa prijedjem na drugu stranu nazad u grad. Ali nazad na slap nikad vise.

Dadnem rodbini kao svi drugi koji to rade, ali nikada IZ (ovdje i u BL). Pokusali su me angazovati da budem dio popisa, ali i to sam odbio. Mozda mi u BL neke stvari ne leze, ali tamo sam samo sedmicu dana i idem dalje. Nema potrebe da ih nekome govorim. BL je grad djetinstva i sve dok budu pojedina sjecanja u tom gradu ja cu navratiti svake dvije godine.

Ima li neki pokret da je izvan IZ? Ili da IZ nije povezana? Donirao sam mladim drustvima tipa bickikliza, planinarenje itd. Sve sto nema direktnu povezanost sa religijom ili glavnim strankama ja doniram ako mogu.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#193 Re: Ferhadija - BL

Post by sinuhe »

Ako se ne kopate na gradskom groblju moras dati pare IZ. Ne vidim u cemu je problem.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#194 Re: Ferhadija - BL

Post by pirmin »

Kakve se pare obrcu u i oko te tzv. islamske zajednice je strasno. Da nisam vidio svojim ocima te cifre ovih dana ne bi povjerovao. Kazem svojima da je steta sto me ne usmjerise u te vode da prodajem maglu za dobru lovu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#195 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

sinuhe wrote:Ako se ne kopate na gradskom groblju moras dati pare IZ. Ne vidim u cemu je problem.
Najmanji problem je plaćanje za ukop i dženazu. Sve ostalo oko te institucije u BL je već odavno "pomalo previše", počevši od naplaćivanja pretjeranih iznosa za građevinsku dozvolu! za obilježavanje mezara, pa nadalje.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#196 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Jack Be Nimble wrote:Samo jednom bio na slapu. Kada su me odveli tamo odma sam svatio da je taj dio gheto. Ugurani u jedan cosak i sada trebam da napravim sliku ponosa u tom cosku. Volim Gornji Seher, to mi je prva stanica cim stignem iako nisam spavao 20 sati. Do Viseceg pa prijedjem na drugu stranu nazad u grad. Ali nazad na slap nikad vise.

Dadnem rodbini kao svi drugi koji to rade, ali nikada IZ (ovdje i u BL). Pokusali su me angazovati da budem dio popisa, ali i to sam odbio. Mozda mi u BL neke stvari ne leze, ali tamo sam samo sedmicu dana i idem dalje. Nema potrebe da ih nekome govorim. BL je grad djetinstva i sve dok budu pojedina sjecanja u tom gradu ja cu navratiti svake dvije godine.

Ima li neki pokret da je izvan IZ? Ili da IZ nije povezana? Donirao sam mladim drustvima tipa bickikliza, planinarenje itd. Sve sto nema direktnu povezanost sa religijom ili glavnim strankama ja doniram ako mogu.
Ta getoizacija je ono što me odbija od tog dijela grada ljeti, iskreno. Zato što se raja razmaše tamo, umjesto da se razmaše u centru Banjaluke gdje joj je mjesto. (Btw. Slapu se desilo da u 6 popodne nema ništa slatko za pojesti i na mojoj listi je pao jako nisko! :D )
Ja sam bila voljna angažovati se koliko god mogu, pokušala i biti član te neke ekipe koja je htjela pokrenuti nešto kao kulturno-umjetničko društvo, s ciljem očuvanja sjećanja i vještina koje nestaju (od keranja do pravljenja lokuma kako ih samo u Šeheru znaju napraviti, makar i nisam baš neka domaćica, bolje mi je išlo tehničko školi, ali, eto, da se ne zaboravi baš sve kad odu ove naše stare majke i nane), pa da oformimo neku biblioteku, par kompjutera, da djeca imaju gdje doći "ispucati se" par sati, da dajemo časove jezika, instrukcije, ko šta već zna...nakon par susreta se na jednom druženju pojavio i imam koji je iznio ideju da se to radi pod pokroviteljstvom IZ BL, ali da se onda ne možemo zvati Safikada, "jer je ona samoubica", nego Sumejja (jedna od prvih šehida) i kad sam vidjela da to ide u tom smjeru, da će vjerska institucija preuzeti uzde, napustila sam druženje.
Čini mi se da sad u Šeheru postoji neki KUD, ali nisam sigurna.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#197 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote:Kakve se pare obrcu u i oko te tzv. islamske zajednice je strasno. Da nisam vidio svojim ocima te cifre ovih dana ne bi povjerovao. Kazem svojima da je steta sto me ne usmjerise u te vode da prodajem maglu za dobru lovu.
Nema boljeg biznisa trenutno!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#198 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:
Ta getoizacija je ono što me odbija od tog dijela grada ljeti, iskreno. Zato što se raja razmaše tamo, umjesto da se razmaše u centru Banjaluke gdje joj je mjesto. (Btw. Slapu se desilo da u 6 popodne nema ništa slatko za pojesti i na mojoj listi je pao jako nisko! :D )
Ja sam bila voljna angažovati se koliko god mogu, pokušala i biti član te neke ekipe koja je htjela pokrenuti nešto kao kulturno-umjetničko društvo, s ciljem očuvanja sjećanja i vještina koje nestaju (od keranja do pravljenja lokuma kako ih samo u Šeheru znaju napraviti, makar i nisam baš neka domaćica, bolje mi je išlo tehničko školi, ali, eto, da se ne zaboravi baš sve kad odu ove naše stare majke i nane), pa da oformimo neku biblioteku, par kompjutera, da djeca imaju gdje doći "ispucati se" par sati, da dajemo časove jezika, instrukcije, ko šta već zna...nakon par susreta se na jednom druženju pojavio i imam koji je iznio ideju da se to radi pod pokroviteljstvom IZ BL, ali da se onda ne možemo zvati Safikada, "jer je ona samoubica", nego Sumejja (jedna od prvih šehida) i kad sam vidjela da to ide u tom smjeru, da će vjerska institucija preuzeti uzde, napustila sam druženje.
Čini mi se da sad u Šeheru postoji neki KUD, ali nisam sigurna.
I ja sam nešto načuo o nekakvom KUD-u u Šeheru, suprug moje rodice je član toga. Mada realno, skeptičan sam i prema toj organizaciji i neće me začuditi ako IZ pusti svoje pipke tamo.

Ja sam za 23 godine, otkako sam je napustio, bio samo jednom u Banjaluci i dovoljno mi je bilo da mi neke stvari budu jasne.

Za vlasnika Slapa se govori da je sumnjiv tip - dotičnog se sjećam od prije rata, po motorciklima i žutom Fiatu 132 kojim je kružio Banjalukom.
A Slap kao kafana je na finom mjestu ali nije ambijent za mene.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#199 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

@ommadawn
I ja sam vani , ali dole sam dva puta godišnje znaci 5 sedmice minimum . Ti kažeš bio si samo jednom neznam zašto se onda javljaš , ti si faktički nemaš ama bas nista vise sa bl
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#200 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

mO k3 wrote:@ommadawn
I ja sam vani , ali dole sam dva puta godišnje znaci 5 sedmice minimum . Ti kažeš bio si samo jednom neznam zašto se onda javljaš , ti si faktički nemaš ama bas nista vise sa bl
Imam nažalost, jer kako stvari stoje, valja mi vaditi rodni list tamo i dokumente. Naime, još uvijek je u procesu imovinska rasprava i čini mi se da će još trajati.

A meni je bilo dovoljno da dođem jednom i stvorim sebi sliku kako stvari stoje u BL. Eh sad, ja sam možda i u krivu - no eto, ima vas koji ste tamo češće ili živite tamo i da mi dokažete da jesam u krivu. Poznavajući Banjalučane koji žive ovdje mogu reći da mnogi od njih forsiraju Banja Luku koja zapravo ne postoji, dakle previše romantike a premalo stvarnosti.
No kao što rekoh, ispravi me slobodno ako sam u krivu - na forumu smo. :)
Post Reply