Ferhadija - BL

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#126 Re: Ferhadija - BL

Post by hAZNADAR »

Planiram biti na otvorenju. Ovog puta osjecam da nece biti kamenovanja kao onda - iako je mrznja ista - drugacija su pravila igre.

Ali mi jedna stvar tu nije jasna. Dolazi na otvaranje turski predsjednik Davotoglu.
Nije mi jasno sta on ima sa time. Ferhadiju je podigao Bosnjak za vjerske potrebe lokalnih muslimana.

Ne mrzim ga, postujem Tursku republiku danas,... ali opet,...

Takodjer i mnogi srpski politicari koji su otvoreno podrzali i Karadjica i opcenito politiku koja je srusila Ferhadiju.

Sve u svemu previse politike.

Bilo bi najbolje da tu na ceremoniji budu samo Bosnjaci i Banjalucani svih vjera i nacija koji su cijenili Ferhadiju,.... Da li je moguce to izvesti al kulturno i pametno?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#127 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

Džaba...
Nisu je gradili oni koji se stide onih koji su je srušili - džaba onda.
Bio sam tamo kad je srušena, bio sam nakon par dana, ljudi se sprdali sa tim ruševinama, slikali se pored njih u znak neke pobjede... Džaba vala... :(
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#128 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Ne planiram ići tog dana tamo.
Toga dana će se sjatiti politika. Ne želim biti u istom dvorištu kojem će biti i Milorad i Vučić ali i sva sarajevska bulumenta koja u svakodnevnoj politici mene u Banjaluci nema ni u malom mozgu i koja nas se ne sjeti do neke veće predizborne prilike za slikanje.
Neka. Ja sam uz Ferhadiju bila i prije rušenja i dana kad je srušena i svakog narednog. Mrdnula odavde nisam, znam svaki njen dan dok je nije bilo, znam svaki pokušaj uspravljanja, svaki kop, prvi kamen, svaki red, bila sam unutra s majstorima, pod kupolama, milovala dlanovima zidove kad god sam u prolazu, dokumentovala, slikala, snimala, organizovala snimanja dokumentaraca i prije nego što su se iz IZ BL sjetili da naprave stranicu koja prati obnovu... Na putu mi je od kuće do posla, u oku mi je svakog dana, dio je mene, mada i nisam baš neka vjernica, ali tim više, ona je dio mog identiteta, tako da ona meni nikad zaista nije bila ni zatvorena na taj način da je treba sad meni neko naročito otvarati i dražti govore o tome kako se sad trebamo poštovati i tolerisati. Živim tu gdje živim i svjesna sam ispraznih parola.

Protokol za one koji dolaze http://muftijstvobanjalucko.ba/index.ph ... ganizovano
Last edited by banjaluka078 on 16/04/2016 13:15, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#129 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#130 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

Dolaze na otvaranje "svi" i SPC , dodik , Davutoglu jedni su od njih
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#131 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

mO k3 wrote:Dolaze na otvaranje "svi" i SPC , dodik , Davutoglu jedni su od njih
Neka u miru dođu, i u miru odu, pa da mi nastavimo kao i do sad.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#132 Re: Ferhadija - BL

Post by hadzinicasa »

kako je sve to... uh.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#133 Re: Ferhadija - BL

Post by commendatore »

hadzinicasa wrote:kako je sve to... uh.
bljutavo 8) 8-)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#134 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

User avatar
sinuhe
Posts: 11444
Joined: 03/06/2011 11:33

#136 Re: Ferhadija - BL

Post by sinuhe »

Bio sam u Ferhadiji na izletu, mislim u cetvrtom razredu a jedan Branko napisao najbolji sastav pa citao ispred razreda. U druge bogomolje nismo isli.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#140 Re: Ferhadija - BL

Post by pirmin »

Vidimo se u subotu. :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#141 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote:Vidimo se u subotu. :D
BL penzionerska populacija je čula da će se peći tri vola i već su organizovani za odlazak na otvorenje. Da ne čuh svojim ušima penziće u busu, vjerovala ne bih. Obišli su sve gdje je bilo džaba klope, i Šeher i Novoseliju i potpećinsku. 'mal ih upitah je li to ono "veru za večeru". :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#142 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:
pirmin wrote:Vidimo se u subotu. :D
BL penzionerska populacija je čula da će se peći tri vola i već su organizovani za odlazak na otvorenje. Da ne čuh svojim ušima penziće u busu, vjerovala ne bih. Obišli su sve gdje je bilo džaba klope, i Šeher i Novoseliju i potpećinsku. 'mal ih upitah je li to ono "veru za večeru". :D
zezas ??
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#143 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

mO k3 wrote: zezas ??
Šta, za volove ili penzionere? :D
Jok ja. Jedan od Ključa drugi od Petrovca. Ovaj iskusniji, od Ključa, kaže da ne smije više provocirati, jer je u Šeheru pitao momka koji mu je poslužio meso ima li piva, a ovaj mu rekao "ima himbera, nemoj zajebavat' i provocirat', otjeraću te", pa sad samo šuti i jede. A drugi kaže da je dobro što mu je to rekao, inače bi on pitao ima li možda i prasetine, ali se garant ne bi dobro proveo. Valjda idu i u zavičaj kad su neki veći teferiči.
Iznenadila sam se. Znam da ima ta neka ekipa koja redovno prati sahrane i odlazi na one zadušne ručkove poslije, valjda ljudi tako riješe jedan obrok dnevno, nema da propuste, ali na ovo sam čak i ja ostala bez teksta.
Šteta da češće nisam u busu, a ne samo kad krene pljusak, još bih svašta saznala.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#144 Re: Ferhadija - BL

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:
mO k3 wrote: zezas ??
Šta, za volove ili penzionere? :D
Jok ja. Jedan od Ključa drugi od Petrovca. Ovaj iskusniji, od Ključa, kaže da ne smije više provocirati, jer je u Šeheru pitao momka koji mu je poslužio meso ima li piva, a ovaj mu rekao "ima himbera, nemoj zajebavat' i provocirat', otjeraću te", pa sad samo šuti i jede. A drugi kaže da je dobro što mu je to rekao, inače bi on pitao ima li možda i prasetine, ali se garant ne bi dobro proveo. Valjda idu i u zavičaj kad su neki veći teferiči.
Iznenadila sam se. Znam da ima ta neka ekipa koja redovno prati sahrane i odlazi na one zadušne ručkove poslije, valjda ljudi tako riješe jedan obrok dnevno, nema da propuste, ali na ovo sam čak i ja ostala bez teksta.
Šteta da češće nisam u busu, a ne samo kad krene pljusak, još bih svašta saznala.
hahahha
oplakah
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#145 Re: Ferhadija - BL

Post by Ommadawn »

Bila je takva ekipa i prije rata, obilazili i svadbe. Jebiga, kad se gosti napiju, svejedno je ko je prisutan.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#146 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote:Bila je takva ekipa i prije rata, obilazili i svadbe. Jebiga, kad se gosti napiju, svejedno je ko je prisutan.
Moj bivši momak i njegov najbolji prijatelj su imali običaj uletjeti tako na feštu u neka gluha doba, kad se više ne zna ko je ko, pojedu, popiju, zbare trebe ili ne i odu kući. Upadnu tako jednom u restoran, privuku se nekom stolu, taman da mahnu konobaru da ih posluži, priđe im neki čovjek i pita ko su oni, oni kao iz topa ispale da su gosti s mladine strane....i sve bi valjalo da se nije radilo o ispraćaju u vojsku. :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#147 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#148 Re: Ferhadija - BL

Post by banjaluka078 »

hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#150 Re: Ferhadija - BL

Post by hAZNADAR »

Saobraćaj će biti zaustavljen u ulici Kralja Petra I Karađorđevića na dijelu od Bulevara cara Dušana do Ulice Patre,
:-)

To boldirano je nazalost realnost kada se sve zavrsi. Dijaspora, gosti, zvanicnici,... ce svi u tih par sati sutra izigravati neku tolerantnu idilu, atmosferu u duhu Bosne,... ali vec sljedeci dan realnost sa kojima zive banjalucki povratnici.
Post Reply