Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1726 Re: Šta je nama Eugen Savojski (1697-2009)

Post by HAVANA »

E jebo mu ja mater.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#1727 Re: Šta je nama Eugen Savojski (1697-2009)

Post by Toffee karamela »

HAVANA wrote:E jebo mu ja mater.
ne petljaj se s ovakvima poput Olimpije nikad, bilo kakvi aranžmani da su :)
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#1728 Re: Šta je nama Eugen Savojski (1697-2009)

Post by klaki »

Haj nek samo jos jednom proba spalit
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1729 Re: Šta je nama Eugen Savojski (1697-2009)

Post by detroit-mercy »

HAVANA wrote:E jebo mu ja mater.
Sve zbog ote zene :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1730 Re: BOŠNJAČKE HISTORIJSKE LIČNOSTI

Post by Ramzess Veliki »

Erdogan ? :shock:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1731 Spasavao kosovske ikone od Albanaca, pomagao Srbima u Sarajevu: Ko je Nikola Ilić, novi vojni ataše Velike Britanije?

Post by Woody »

Unaprijed se izvinjavam diskutantima zbog pokretanja novog PDF-a (k'o da nam i ovi tekući nisu dosta), ali jednostavno nisam znao u koju temu da ga ubacim. Stoga, ako mod smatra za shodno, neka je rahat prebaci na temu kojoj pripada...

Nejse,
Potpukovnik Nikola Ilić, koji će biti novi vojni ataše Velike Britanije u Srbiji, iza sebe ima bogatu vojnu karijeru i još bogatiju kolekciju odlikovanja za zasluge u službi.

Rođen je 3. septembra 1968. godine u Engleskoj, kao najmlađi od trojice braće u porodici Ilije i Ljeposave Ilić. Diplomirao je na fakultetu u Lančasteru u 1990. godine, posle čega je školovanje nastavio na Kraljevskoj vojnoj akademiji Sanderst, obučavajući se za oficira britanske vojske.

Ovaj "britanski Srbin", kako sebe naziva, imao je ključnu operativnu ulogu tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji, najviše zbog dubokog kulturnog shvatanja istorije, geografije, jezika i ljudi iz regiona.

U jesen 1992. godine je raspoređen u Bosnu i Hercegovinu kao prevodilac komandanta britanskog kontingenta Unprofora, jer je u tom trenutku u britanskoj vojsci bilo malo onih koji su govorili srpskohrvatski.

Tokom svog boravka na teritoriji ratom zahvaćene Bosne, kako je kasnije izjavljivao, morao je da ostane nepristrasan, međutim, kad god je to bilo moguće, on je intervenisao kako bi pomogao nedužnim žrtvama sukoba.

Tokom opsade Sarajeva 1994. godine, predvodio je operaciju koja je za cilj imala pomoć ugroženim Srbima kako bi bezbedno napustili grad.


U toku njegovog boravka na Kosovu i Metohiji 2000. godine, komandovao je konvojem vozila poslatih kako bi se spasila neprocenjiva imovina iz crkve Svetog Đorđa u Prizrenu i bezbedno prenela u manastir Gračanica, pre nego što ih unište albanski vandali. Zbog ovog herojskog čina, patrijarh Pavle je insistirao da se sretnu prilikom njegove posete Peći.

- Zbog sopstvene bezbednosti, na Kosovu, kao ni ranije u Bosni, nisam koristio svoje pravo prezime. Ipak, postavio sam sebi cilj da svake nedelje prisustvujem liturgiji u Gračanici, a trudio sam se da obiđem što je moguće više srpskih manastira - pričao je kasnije on.

Osim na prostorima bivše Jugoslavije, potpukovnik Ilić je učestvovao u misijama u Iraku i Afganistanu, gde je odigrao presudnu ulogu u razvoju i osnivanju "Akademije službenika afganistanske nacionalne armije".

Uporedno s vojnim angažmanom nastavio je sa stručnim usavršavanjem, diplomirao na informacionim sistemima i završio kurs za štabne oficire. Krajem 2009. godine, imenovan je za zapovednika tima britanske vojske za obuku oficira Afganistanske nacionalne armije, gde je rukovodio stvaranjem novog komandnog kadra od oko 3.500 oficira i 15.000 podoficira.

Odlikovan je medaljom za hrabrost 1993. godine, ordenom za zasluge u službi 1999. godine, a 2006. godine kraljica Elizabeta Druga proglasila ga je članom Reda Britanske imperije.

Potpukovnik Ilić je oženjen Engleskinjom Nikol sa kojom ima četiri kćerke i dvojicu sinova. Njegov brat je parohijski sveštenik Srpske pravoslavne crkve Svetog Jovana Krstitelja u Halifaksu u Zapadnom Jorkširu.
Fokusirajmo se na ovo uvećano. E, sad... Ja, kakav sam, odmah počinjem postavljati pitanja:

1. O "nepristrasnosti" i "intervencijama" ne bih diskutovao - od šege :lol:
2. Ovo mene žulja: "Tokom opsade Sarajeva 1994. godine, predvodio je operaciju koja je za cilj imala pomoć ugroženim Srbima kako bi bezbedno napustili grad..."

Međutim (uvijek ima neko "međutim"), ovo pod 2. meni, kao aktivnom učesniku perioda u SA od 92-95, predstavlja udžbenički primjer human trafficking-a, uz maaasnu naknadu, koju nisu svi (Srbi) u Sarajevu mogli priuštiti. Nešto u rangu Juke, Puške, Ćela (obojice).....

E, sad ovakav jedan gangster i hohštapler da se imenuje za vojnog atašea (što nije mala zajebancija) UK-a u Srbiji, po meni vrijeđa prevashodno srpske izbjeglice iz Sarajeva, koji su sada državljani SRB.

Daklem, forumaši, bujrum... Kakva je "operacija" bila u pitanju? Koliko je koštao chip da se uđe u igru za ovu operaciju? Ili, generalno, kako su se kretale cijene "ispaljenja" iz SA? To me je uvijek interesovalo. Sva imena i prezimena likova koji su bili uključeni u razno-razne "humane evakuacije" iz Sarajevskog pakla su na ovom PDF-u dobrodošla.

Hvala,
Pozdrav domovini :thumbup:
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1732 Re: Spasavao kosovske ikone od Albanaca, pomagao Srbima u Sarajevu: Ko je Nikola Ilić, novi vojni ataše Velike Britanije

Post by otac_makarije »

Sarajmen wrote:''Novi vojni ataše Velike Britanije u Srbiji biće potpukovnik Nikola Ilić, čiji je otac, povlačeći se sa pripadnicima Dinarske četničke divizije pred partizanima, završio u Engleskoj, saznaje Sputnjik iz vojno diplomatskih izvora.''

Izvor i više: http://webtribune.rs/mekano-proklizavan ... kola-ilic/
Dje nestade tema o ovom liku :D
Koliko sam upratio postavila su se mnogo intetesantnija pitanja od pitanja njegovog pedigrea.
Po svemu sudeci previse interesantna pitanja cim je ovako ekspresno ukinuta tema :run:
Edit
Sad vidim da je strpana ovdje
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1733 Re: Feedback

Post by otac_makarije »

Sarajmen wrote:Tema je ovdje pa tako i pitanja koje je autor Woody@ stavio u fokus.
Ovdje ce beli da se rasplamsa rasprava
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#1734 Re: Feedback

Post by karanana »

ovo prebacivanje svega i svacega na ovu temu je nidje veze.
probavam da citam zadnje dvije stranice i na predzadnjoj clanak o karkinu kako je osudjen, onda prelazim na ovu zadnju stranicu i citam neke nepovezane postove, kontam wtf...jesu se ovdje ljudi naduvali pa ovako nepovezano pisu.
e onda pogledam naslov iznad svakog posta i vidim da je svaki post druga tema, pa savojski pa onda ovaj englez djeneral, pa obicni feedebac...sve pomijesano....bolje brate obrisi postove koji ti se na drugim temam ne svidjaju nego vako mijesat ne znam ko s kim razgovara i na koji se post odgovara i diskutira.
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#1735 Re: Feedback

Post by nelle_tz »

Mjesec i zvijezda kao podsjećanje: Irci i danas pamte poklon sultana Abdul Medzida gladnima.The Brooklyn Daily Eagle piše da je u vrijeme velike gladi u Irskoj, turski sultan Abdul Medžid I ponudio donaciju od 10.000 funti ( danasnjih 160 000 $) i brodove s hranom. Charles Mackay u biografiji Sir Roberta Peela iz 1851. godine piše potpuno isto.
How an Ottoman Sultan Helped Ireland During the Great Famine
https://www.youtube.com/watch?v=TQgAgecfIqA
https://www.faktor.ba/vijest/mjesec-i-z ... ima-154315
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1736 Re: Feedback

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Pred kraj prve minute snimka...ekologija u ratu.
Interesantno, kako se neka sjećanja vrate.... Sjećam se ovog lika na štakama. Hodao je na štakama vascijeli dan po Titovoj, Kralja Tomislava, Vase Miskina..., menščini od 92-e. A, ha je potpisan Dayton, on ti baci štake, prohoda i ode u istoriju. Čudno :?
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#1737 Re: Feedback

Post by dimnjacar »

Woody wrote:
Sarajmen wrote:Pred kraj prve minute snimka...ekologija u ratu.
Interesantno, kako se neka sjećanja vrate.... Sjećam se ovog lika na štakama. Hodao je na štakama vascijeli dan po Titovoj, Kralja Tomislava, Vase Miskina..., menščini od 92-e. A, ha je potpisan Dayton, on ti baci štake, prohoda i ode u istoriju. Čudno :?
I menščini, takođe.... :mrgreen: Štaviše, potpuno sam siguran u to :wink:
Čak sam mu znao i ime, imali smo neke zajedničke drugove - poznanike, pa smo se i pozdravljali na ulici, tada nisam znao za ovaj snimak, vidio sam ga tek poslije rata, možda čak i poslije scene iz filma "Savršeni krug".
Nisam znao od čega su mu te štake, znam samo da je u gornjem dijelu tijela (ramena, grudni koš) bio pofino razvijen.
Tja, svakom svoje....
Pozdrav domovini!
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1738 Re: Feedback

Post by Tromblon »

Sjecam se i ja lika sa stakama. Bio ranjen i onda nakon sto je ozdravio nosao stake do kraja rata i naprasno prizdravio. Helem svakom svoje.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1739 Re: Feedback

Post by Dozer »

Bio je i onaj lik sto je hodao s raskopcanim hlacama, bez gaca, pridrzavao ih stalno jednom rukom, prljav, nikakav, izgledao kao lujka.
I tako cijeli rat, vidjao sam ga stalno po Titovoj. A onda, dobro se sjecam, april '96 - ide taj lik Titovom. Pospremljen, sve novo na njemu, usminkan, nasmijan...
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1740 Re: Feedback

Post by pirpa »

Sarajman jesi li slušao ovo :mrgreen:

[/quote]
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1741 Re: Feedback

Post by pirpa »

Zvuče li ti poznato pojedina imena koja spominju ...
Seawolf
Posts: 7542
Joined: 14/06/2012 22:59

#1742 Re: Feedback

Post by Seawolf »

Sarajmen wrote: Ovu sam fotografiju tražio...nešto smo naprđivali o tzv nišlijama ali i o automatu sa dobošem... ne mogu da skontam lokaciju gdje je ovo zabilježeno...
Ispred zgrade u ulici Omera Maslića (danas Envera Šehovića), u kojoj je buregdžinica kod Nagiba. Pogled prema raskrsnici sa ulicom Živka Jošila (danas Ložionička) i zgradi Hitne pomoći.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1743 Re: Feedback

Post by pirpa »

Ubode Vuk lokaciju svaka mu dala...
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1744 Re: knjiga: Raif Dizdarević:Od smrti Tita do smrti Jugoslavije

Post by Edin H. »

Eki Raifa - prepustio vlast nacionalistima i sad se nesto cudi. :twisted:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/raif-di ... /180619090
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65595
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1745 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Sarajmen wrote:Ovu sam fotografiju tražio...nešto smo naprđivali o tzv nišlijama ali i o automatu sa dobošem... ne mogu da skontam lokaciju gdje je ovo zabilježeno. Sa nekog slovenačkog sajta sam je davno skinuo kada su objavili priču o Sarajevu u proljeće 1992.
Image
Ovo ti je danasnja ulica Envera Sehovica na Dolac Malti, a vojnici su naslonjeni na zgradu u kojoj je buregdzinica Nagib u smjeru iza fotografovih ledja.

EDIT: Evo vidim vec ti je odgovoreno i to old school sarajevskim nacinom. Meni su orjetiri bili danasnji kafe bibiloteka odnosno Porezna Uprava Novo Sarajevo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65595
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1746 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Lako ti je sad kad smo ti otvorili oci :evil:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1747 Re: Feedback

Post by Nekako s proljeća »

Lanser za ''krmače''
Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1748 Njemačka- Istraga više od 22.000 osoba povezanih sa genocidom

Post by mali jomu »

Istraga / Njemačkoj će biti predat spisak više od 22.000 osoba povezanih sa genocidom


Njemačka bi uskoro mogla pokrenuti opsežnu akciju provjere više od 22.000 imena osoba koje su povezane sa učešćem u genocidu u Srebrenici i Žepi na isti način na koji to već godinama rade Sjedinjene Američke Države te neke od njih uhapsiti i izručiti bh. vlastima, saznaje Nezavisni istraživački centar NICK.

Naime, predstavnicima njemačkog tužilaštva koji dolaze na obilježavanje Dana genocida 11. jula u Srebrenici bit će uručen spisak osoba koje se sumnjiče za učešće u najgorem ratnom zločinu u Evropi od Drugog svjetskog rata, a koje su pomenute u izvještaju Komisije za Srebrenicu.

Ovu informaciju za NICK je potvrdila Munira Subašić, predsjednica Udruženja majke enklave Srebrenice i Žepe. Prema njenim riječima, njemački glavni tužilac će biti gost majki Srebrenice.

“Očekujemo dolazak visoke delegacije njemačkog tužilaštva na obilježavanje 11. jula u Potočarima. Uručit ćemo im zahvalnicu za dosadašnju saradnju, ali i spisak više od 22.000 ljudi koji su pobrojani u izvještaju Komisije za Srebrenicu. Uvjereni smo da će Njemačka provjeriti da li su ti ljudi prijavili da su učestvovali u Vojsci RS i u genocidu te da će provjeriti da li se nalaze na teritoriji Njemačke”, kaže Subašić.

Ističe kako se radi o izuzetno važnoj posjeti te se nada da će ovaj korak doprinijeti rasvjetljavanju istine o genocidu te pomoći u potrazi za nestalim osobama.

Njemačke je početkom godine bh. vlastima već izručila Milorada Obradovića, zvanog Stiven iz Prijedora, osumnjičenog za zločine u tom gradu tokom agresije na BiH.

No, Sjedinjene Američke Države već godinama vode niz procesa protiv osoba koje se nalaze na spisku učesnika u genocidu od kojih su na desetine već izručene bh. vlastima i protiv njih je pokrenut proces u bh. pravosuđu.

Postoje osnovane sumnje da se veliki broj bivših pripadnika Vojske RS nalazi u Njemačkoj gdje su prikrili svoju ulogu u genocidu.





(izgleda da ce se pokrenuti svjetska potraga za zlocincima koji su radili stravicna mucenja i ubijanja po BiH)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1749 Re: Njemačka- Istraga više od 22.000 osoba povezanih sa genocidom

Post by triconja »

Postoje osnovane sumnje da se veliki broj bivših pripadnika Vojske RS nalazi u Njemačkoj gdje su prikrili svoju ulogu u genocidu.
Jok eto, nece se falit svojim djelima :-) :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1750 Re: Njemačka- Istraga više od 22.000 osoba povezanih sa genocidom

Post by mali jomu »

Image
Milorad Obradović zvani Stiven nedavno je pravosuđu BiH izručen iz SR Njemačke


Tužilaštvo / Mučio i ubijao Bošnjake u Prijedoru: Optužen Milorad zvani Stiven

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine saopćilo je kako je podiglo optužnicu za zločin protiv čovječnosti na području Prijedora, a optužen je Milorad Obradović zvani Stiven.

Obradović, rođem 1967. u Prijedoru, optužen je po četiri tačke i tereti se za počinjene zločine nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti u mjestu Miska Glava, općina Prijedor.

"Optuženi se tereti da je u julu 1992. godine, zajedno sa drugim osobama, sudjelovao u širokom i sistematičnom napadu na civilno stanovništvo bošnjačke nacionalnosti na području Prijedora i okolice, te da je osobno i izravno sudjelovao u zarobljavanju oko 120 civila bošnjačke nacionalnosti u mjestu Miska Glava, koji nezakonito zatočeni, mučeni i zlostavljani te nakon toga strijeljani na lokalitetu Kipe-Ljubija.

Prema prikupljenim dokazima samo tri osobe su uspjele preživjeti strijeljanje i pobjeći sa mjesta egzekucije, a među ubijenima je bilo najmanje 15 maloljetnih osoba", saopćeno je iz Tužilaštva.

Također, optuženi se tereti da je na stadionu NK Rudar, pucajući iz vatrenog oružja iz neposredne blizine, pred drugim zatočenicima, ubio trojicu zarobljenih civila bošnjačke nacionalnosti.

Optuženi se tereti za kazneno djelo –Zločin protiv čovječnosti, a navode optužbe tužiteljstvo će dokazivati pozivanjem oko 30 svjedoka i stručnih vještaka, među kojima oko 10 svjedoka koji će iskaze dati uz mjere zaštite, te prilaganjem oko 200 dokaznih materijala.

Optuženi Obradović nedavno je pravosuđu BiH izručen iz SR Njemačke.

Za navedenog optuženog, predloženo je produženje mjere pritvora zbog opasnosti od bjekstva i opasnosti da bi boravkom na slobodi mogao ometati istragu, prikrivati dokaze i vršiti utjecaj na svjedoke ili supočinitelje.

Također, u Sudu BiH se zbog navedenog ratnog zločina, vodi postupak u predmetu protiv Slobodana Taranjca i dr., te je predloženo spajanje postupka sa ovim predmetom. Optužnica je proslijeđena Sudu BiH.
Post Reply