Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#1701 Re: Feedback

Post by akaunt »

Kako te samo ofirno gurnuse tvoja raja, pa se ti isprovaljiva za njih. Eno ih smiju ti se iza monitora i kontaju " kako nam je ona apozicija promakla"?
A i ovo "prebjega" si se zajebo!
...nista, ovdje se prica zavrsava. Jebi ga, provali se ti ko rijetko ko !
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1702 Re: Feedback

Post by decembar2017 »

akaunt wrote:Majke mi ponekad imam osjecaj da se ne zajebavate nego da ste stvarno malo....
U drugom redu druga ,treca i cetvrta rijec! Znakovi interpunkcije se ne broje!
Toliko ste ogrezli u mrznji da ste citat zaboravili. Lijecite se ljudi !

Ok, znaci u Sarajevu se samo pricalo o intervenciji koja je treba da bude samo u Sarajevu i u Sarajevu se samo pricalo o "vojnim uspjesima" u Sarajevu, nista drugo izvan Marijin Dvora i Kozije Cuprije nije postojalo niti se diskutovalo. Super, neka smo i to naucili :thumbup:
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#1703 Re: Feedback

Post by akaunt »

Ne kune majka Muju što se kocka, nego što se vadi....
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1704 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by agent_zero »

decembar2017 wrote:
Chmoljo wrote:Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» tnnt

trajno


ne žalim za mrtvim zlikovcima, niti iko treba.

niko nije napisao da je trebalo pobiti više Srba, Hrvata ili Bošnjaka... već četnika ili ustaša. osvjedočene fašističke organizacije i ideologije čija je jedina svrha bila genocidom stvoriti etnički čiste države. ne znam zašto bi iko žalio za južnoslavenskim smećem.

ti ovo naravno vrlo dobro znaš, i vrlo dobro poznaješ razliku. praviš se nevješt i zlonamjeran si.

zato, doviđenja. :)

Moze li jedno pitanje, samo da se znaju pravila :

Da li su po po tome mudzahedini izvrsili zlocin kada su navodno pobili one cetnike sa Vozuce, pripadnike agresorske vojne formacije cijoj je cilj bio da genocidom stvori etnicki cistu drzavu ?
Ti nisi dobar u glavi nikako.

Ne da su ratni zločinci nego su primitivni zaostali ratni zločinci i vjerski fanatici.

Proklet za pokoljenja onaj koji ih je doveo u našu zemlju!
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1705 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by decembar2017 »

agent_zero wrote:
decembar2017 wrote:
Chmoljo wrote:Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» tnnt

trajno


ne žalim za mrtvim zlikovcima, niti iko treba.

niko nije napisao da je trebalo pobiti više Srba, Hrvata ili Bošnjaka... već četnika ili ustaša. osvjedočene fašističke organizacije i ideologije čija je jedina svrha bila genocidom stvoriti etnički čiste države. ne znam zašto bi iko žalio za južnoslavenskim smećem.

ti ovo naravno vrlo dobro znaš, i vrlo dobro poznaješ razliku. praviš se nevješt i zlonamjeran si.

zato, doviđenja. :)

Moze li jedno pitanje, samo da se znaju pravila :

Da li su po po tome mudzahedini izvrsili zlocin kada su navodno pobili one cetnike sa Vozuce, pripadnike agresorske vojne formacije cijoj je cilj bio da genocidom stvori etnicki cistu drzavu ?
Ti nisi dobar u glavi nikako.

Ne da su ratni zločinci nego su primitivni zaostali ratni zločinci i vjerski fanatici.

Proklet za pokoljenja onaj koji ih je doveo u našu zemlju!
Akoja nisam dobra u glavu a ti jesi onda mi ti objasni : Ako su mudzahedini izvrsili ratni zlocin jer su pobili cetnike a citiram moderatora
" ne žalim za mrtvim zlikovcima, niti iko treba.......četnika ili ustaša. osvjedočene fašističke organizacije i ideologije čija je jedina svrha bila genocidom stvoriti etnički čiste države".ne znam zašto bi iko žalio za južnoslavenskim smećem.
onda ispada da su i partizani bili ratni zlocinci jer su ubijali cetnike i ustase poslije rata, tako ispada po tvome opisu ,zar ne, mozda nisu bili vjerski fanatici ali ih ipak cini zaostalim ratnim zlocincima jer su uradili isto ono sto i mudzahedini na Vozuci ili pripadnici Armije RbIH u Bugojnu ??

Ili da okrenemo pitanje ovako, ako je osnova za ban ako se zali za pobijenim cetnicima i ustasama koji su pobijeni na Blajburgu , da li je osnova za ban ako se zali za pobijenim cetnicima i ustasama na Vozuci i Bugojnu ???

Da li su cetnici i ustase koje su pobili pripadnici Armije BiH i mudzahedini bolji od onih koje su pobili komunisti 1945 pa jedne treba da se zali a druge ne ?

Ili je razlika u onome ko ih je ubijao, pa ispada da je ubiti jedne cetnike i ustase zlocin a druge ne samo zato jer su jedne ubijali mudzahedini/ vojnici Armije RBiH a druge komunisti ???
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1706 Re: Feedback

Post by seln »

akaunt wrote:Kako te samo ofirno gurnuse tvoja raja, pa se ti isprovaljiva za njih. Eno ih smiju ti se iza monitora i kontaju " kako nam je ona apozicija promakla"?
A i ovo "prebjega" si se zajebo!
...nista, ovdje se prica zavrsava. Jebi ga, provali se ti ko rijetko ko !
Kad mi to kaze klon nicka "kenjac", onda to dodje kao kompliment.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1707 Re: Feedback

Post by Chmoljo »

Hoce to tako kada se pojednostavljuju stvari, trgaju iz konteksta i "bez lose namjere" postavljaju pitanja i orave paralele.

I to sto je moderator napisao, napisao je u kontekstu te teme i kontekstu velikog vala revizionizma u pogledu drugog svjetskog rata i opasnosti koju isti donosi sa sobom. Danas se bez ikakvog ustrucavanja cuju glasovi u Srbiji koji su za rehabilitaciju kvislinga Milana Nedica, istog onog koji je najvise kosta te Srbe i tu Srbiju.

Govoriti o pojedinacnim sudbinama iz tog vremena, pogotovo kada se uzme protek vremena, nepostojanje detaljnijih informacija i velicina dogadjaja, bespredmetno je. Da, nije moguce, nego je sasvim sigurno bilo zlocina sa partizanske strane. Nije ni da su bili jedini, i u stvari, pitanje je da li je bilo drzave u kojoj nije bilo neselektivne odmazde. Ali o tome se moze govoriti samo na individualnom planu. Ne treba zaboraviti da nije bila rijec samo o oslobodjenju zemlje od okupatora, vec i o revoluciji. Ponesto o tome znaku sigurno i folksdojceri iz Vojvodine.

Bez price o individualnim sudbinama, svaka ovakva prica ciljano ide revizionizmu, koji je u vrijeme kada svako misli da ima pravo da mimo cinjenica odredjuje sta je istina, a sta ne nedopustiv.

Sto se tice "naseg", posljednjeg rata, valjda je jasno da je u odnosu na onaj predjasnji sukob bio manji, manjeg intenziteta, laksi za odrediti pojedinacne sudbine, tako i lakse za odrediti direktne krivce. I ono mozda najbitnije: u tih pedesetak godina izmedju ratova valjda (mada se nekad upitam) je napravljen neki civilizacijski pomak, poslije svih silnih konvencija, medjunarodnih ugovora, standarda i protokola, gdje se pokusava saznati za sudbinu svakog covjeka.

Mnogo se ozbiljnije i detaljnije pristupilo dokumentovanju i sudskom procesuiranju svega sto se dogodilo, tako da nema potrebe da se strahuje da ce se desiti revizionizam ako se dokaze da su pojedinci pravili zlocine u ARBIH.

Ovo nije neka filozofija, poprilicno je jasno svakome ko je dobronamjeran. Zato ne zelim vise ponavljati ove stvari, niti zelim citati o njima.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1708 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by pirpa »

agent_zero wrote: Ti nisi dobar u glavi nikako.

Ne da su ratni zločinci nego su primitivni zaostali ratni zločinci i vjerski fanatici.

Proklet za pokoljenja onaj koji ih je doveo u našu zemlju!
Sjećam se kao da je jučer bilo... Početak 93, Sarajevo, kad su došli neki Egipćani i kako su ih mnogi ljubili a danas mnogi iste komentare kao ti u vezi njih imaju...

Ćud se nikad ne mjenja.... Dok valjaš, valjaš, kad ne valjaš, jebat ga
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1709 Re: Feedback

Post by pirpa »

Bistri mi se kako starim :mrgreen: nego zasmeta mi gornji komentar...odmah mi se pojavi slika jednog od tih Egipćana (doktor) koji je tada došao u Bosnu i svoj život izgubio nakon nekoliko mjeseci na Igmanu...rahmet mu duši
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1710 Re: Feedback

Post by pirpa »

U većini slučajeva...ali kako god hvala onima iz starog grada na prevlačenje MTS,a kad je bilo najgušće, a i davanje svog oružja
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1711 Re: Feedback

Post by pirpa »

Pratio modu čovjek :mrgreen:
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#1712 Re: Feedback

Post by akaunt »

Znaš šta je reko Butros Butros na koncertu Duran Durana ?
Joj jebo te što ovdje odzvanja!
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1713 Re: Feedback

Post by pirpa »

Zdravo ti meni Sarajman bio :kiss:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1714 Re: Feedback

Post by decembar2017 »

Sarajmen wrote:Svi koji su došli :D su poslati i radili su za Vlade svojih država.
Za koga su radili moglo bi da se uveliko diskutuje ali bi onda mogli isto tako da diskutujemo za koga su se i sta borili pripadnici Armije, nije bas svaki uzeo pusku jer je bio patriota, neki su uzeli pusku jer su morali, neki jer im se branila vlastita familija i selo a za druge ih nije bilo briga, neki su uzeli puske jer su mislili da ce poslije par hefti puskaranja da zarade dozivotnu boracku penziju a imas i onih koji su bili tu po zadatku da naprave sto vise stete...ali opet se svi oni broje kao branioci ove drzave jer su bili tu u rovu kada je bilo najteze.

I zato je moje misljenje, ne mora se niko drugi da slaze sa tim, ali je misljenje da cijenim svakoga onoga koji je bio u rovu u to vrijeme pa i te mudzahedine na koje se danas baca sva krivica i koji mnogi danas ne gotive ali kada su bili tu 90-ih nisu se tako ponasali i govorili, ali to je njima na obraz.

Bilo kako bilo, oni su bili tu kada NIKO DRUGI nije bio, ni branioci demokratije iz Amerike ili branioci komunizma iz Kine i Sjeverne Koreje, branioci prava zena iz Svecke ili prava Maora iz Novog Zelanda. A svi su mogli da stisnu muda i da uzmu pusku ali nisu, jedino su to mudzahedini u bilo kakvom ozbiljnijem broju to radili, jedino su oni bili u istim onim rovovima u kojem su bili i ostali borci Armije, jedino su oni bili pod istim onim granatama i mecima kao i borci Armije i zato im hvala.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1715 Re: Feedback

Post by Woody »

decembar2017 wrote:Bilo kako bilo, oni su bili tu kada NIKO DRUGI nije bio, ni branioci demokratije iz Amerike ili branioci komunizma iz Kine i Sjeverne Koreje, branioci prava zena iz Svecke ili prava Maora iz Novog Zelanda. A svi su mogli da stisnu muda i da uzmu pusku ali nisu, jedino su to mudzahedini u bilo kakvom ozbiljnijem broju to radili, jedino su oni bili u istim onim rovovima u kojem su bili i ostali borci Armije, jedino su oni bili pod istim onim granatama i mecima kao i borci Armije i zato im hvala.
Image

Eh što ti je starost... Pa mi se počMu priviđati tekstovi (kao da sam ih ranije pročitao, jebaji ga, ko će ga znati ;-) )

A možda "Repetitio Est Mater Studiorum"...
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#1716 Re: Feedback

Post by akaunt »

Moja baba pokojna , imala je uzrečicu : A znaš li ti što je to tako ?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1717 Re: Bosanski begovi

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:Evo još jedne teme na kojoj pada krv je kod nas o svakoj temi piše 6 profesionalnih i 3 miliona amatera istoričara i svih tri miliona i šest se medjusobno krve. :D Čitam maloprije kako je jedna od karakteristika domaćeg 'plemstva' da ga tako nazovem bila prenosenje usmene kulture. To je i karakteristika naše narodne kulture, pa me zanima po cemu je to neka posebna karakteristika begovata? Je li se radi samo o usmenom predanju o porodici? Tamo neki prvi lik na temi kaže begovi su sačuvali kulturu i jezik. Na koji su način oni 'sačuvali' kulturu? Koju su to kulturu oni 'čuvali', a koju 'sačuvali'? Šta o tome kažu ovi silni nasljednici? :D
piupiu, iz familije moje mame su se povezli vjencanjem sa doticni, tj, zena mu je istog prezima moje mame :D

Ali-beg Firdus :)

https://bs.wikipedia.org/wiki/Ali-beg_Firdus

http://old.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... ew&id=2489
User avatar
piupiu
Posts: 16640
Joined: 05/01/2008 05:08

#1718 Re: Bosanski begovi

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:
piupiu wrote:Evo još jedne teme na kojoj pada krv je kod nas o svakoj temi piše 6 profesionalnih i 3 miliona amatera istoričara i svih tri miliona i šest se medjusobno krve. :D Čitam maloprije kako je jedna od karakteristika domaćeg 'plemstva' da ga tako nazovem bila prenosenje usmene kulture. To je i karakteristika naše narodne kulture, pa me zanima po cemu je to neka posebna karakteristika begovata? Je li se radi samo o usmenom predanju o porodici? Tamo neki prvi lik na temi kaže begovi su sačuvali kulturu i jezik. Na koji su način oni 'sačuvali' kulturu? Koju su to kulturu oni 'čuvali', a koju 'sačuvali'? Šta o tome kažu ovi silni nasljednici? :D
piupiu, iz familije moje mame su se povezli vjencanjem sa doticni, tj, zena mu je istog prezima moje mame :D

Ali-beg Firdus :)

https://bs.wikipedia.org/wiki/Ali-beg_Firdus

http://old.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... ew&id=2489
Mah, mala je ovo bara. Vrlo mala. Čitala sam koliko je bilo zemljoposjednika kad je došla AU. Oko 6000 koje su oni popisali. A da su svi bili nako 'plemstvo', teško. Kad nas sve saberes i oduzmes, svi smo sa svima u rodu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1719 Re: Bosanski begovi

Post by Bloo »

piupiu wrote: Mah, mala je ovo bara. Vrlo mala. Čitala sam koliko je bilo zemljoposjednika kad je došla AU. Oko 6000 koje su oni popisali. A da su svi bili nako 'plemstvo', teško. Kad nas sve saberes i oduzmes, svi smo sa svima u rodu.
S jedne strane..divno..extended family...

S.druge strane... Nekako.izgubih zelju da imam seks...ikada u ovoj drzavi..
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1720 Re: Bosanski begovi

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
piupiu, iz familije moje mame su se povezli vjencanjem sa doticni, tj, zena mu je istog prezima moje mame :D

Ali-beg Firdus :)

https://bs.wikipedia.org/wiki/Ali-beg_Firdus

http://old.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... ew&id=2489
Mah, mala je ovo bara. Vrlo mala. Čitala sam koliko je bilo zemljoposjednika kad je došla AU. Oko 6000 koje su oni popisali. A da su svi bili nako 'plemstvo', teško. Kad nas sve saberes i oduzmes, svi smo sa svima u rodu.
piupiu, da, vecina ih nisu imala veze sa frmlano potvrdjenim titualama , a proctiala sam tvoj postavljeni tekst, eh , to nasmijala sma se na rijec "koljenovic" :thumbup: begovske titule su bile "zradjene" ( vojna i drzavna sluzba) , i mozda su koristene u fazonu "gospodstva" u narodnom govoru, ali nasljedje begovat titule, uh mogucnost je minimlana :)

Vecina osoba koja dijele danas isto prezime, nisu u vecini primjera nekakvog plemenskog roda , iako netko sa njihvim prezimenom ima plemensko porijeklo ili su poznati i prije dolaska Osmanlija :D

da dodam, sumanjam da su bosanski vojni sluzbenicisa sabljama imali ovaako sofisticiranu opremu za glavu

Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1721 Re: Feedback

Post by pirpa »

Nakon godinu i po odugovlačenja: Uskoro sjednica o političkim ubistvima u Skupštini KS


Incijativa BPS-a podnesena novembra 2016. godine za održavanje posebne sjednice Skupštine KS o političkim ubistvima, nakon godinu i po odugovlačenja zahvaljujući SDA-u, uskoro bi se mogla naći pred zastupnicima Skupštine KS. Kolegij Skupštine KS na svojoj jučerašnjoj sjednici praktično je donio odluku da uskoro održi sjednicu po ovom izuzetno važnom pitanju za Bosnu i Hercegovinu.


Inicijativu za održavanje sjednice, kao i posebnu informaciju o počinjenim političkim iubistvima, napisao je zastupnik BPS-a Semir Halilović. Njegovu inicijativu podržali su zastupnici SBB-a, DF-a, SDP-a i jedan nezavisni zastupnik, Fahrudin Pecikoza. Zastupnici SDA, tada, nisu željeli podržati ovu inicijativu kao niti zastupnici današnje stranke Senada Šepića.

Sjednica bi se trebala održati u narednih 15 dana a očekuje se otvorena rasprava po ovom bolnom pitanju koje Bosnu i Hercegovinu čeka na putu ka euro integracijama jer u poglavlju 23. i 24., BiH mora riješiti politička ubistva da bi mogla ići dalje u Europsku Uniju.

Posebno zanimljivo po ovom pitanju bit će i činjenica da u Skupštini KS sjedi i Kemal Ademović, kojeg više svjedoka dovodi u direktnu vezu sa jednim političkim ubistvom, jednim pokušajem ubistva, a koji su počinjeni u akciji čišćenja tragova ranije počinjenih političkih ubistava iza kojih je stajala tadašnja vlast koju je predvodila SDA. Danas se lica osumnjičena za politička ubistva, Fikret Muslimović, Bakir Alispahić, Enver Mujezinović, Kemal Ademović i dr. nalaze raspršena u više stranaka i lobija: SDA, DF, "Narod i pravda" ali imaju saradnju i sa nekim drugim stranakama.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1722 Re: Bosanski begovi

Post by triconja »

Bloo wrote:
piupiu wrote: Mah, mala je ovo bara. Vrlo mala. Čitala sam koliko je bilo zemljoposjednika kad je došla AU. Oko 6000 koje su oni popisali. A da su svi bili nako 'plemstvo', teško. Kad nas sve saberes i oduzmes, svi smo sa svima u rodu.
S jedne strane..divno..extended family...

S.druge strane... Nekako.izgubih zelju da imam seks...ikada u ovoj drzavi..
Bitno je da je iznad 3eg koljena :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1723 Nesto interesanto

Post by Bancho »

Presretnuti razgovor u ratu izmedju poznatog sarajevskog advokata Fahrije Karkina i Mirka Krajisnika, brata Momcila Krajisnika. Jasna mi je njihova prisnost, jer je prije rata Karkin bio advokat Momcila Krajisnika kada mu se sudilo za marifetluke koje je radio kao finansijski direktor u Energoinvestu pa je vjerovatno tako postao (a vjerujem i dan danas je) veliki prijatelj porodice Krajisnik.

Ono sto me iznenadjuje je (mada nije bas da sam toliko iznenadjen) ta hladnokrvnost kada pricaju o ljudima koje treba da razmjene kao da je u pitanju neka roba, pa se cjenkaju ko na pijaci.

Uglavnom, da li neko nesto zna o ovim razmjenama, da li je ovo islo sluzbenim kanalima ili je ovo radjeno u privatnom aranzmanu? Karkin spominje Bojnicki most i na mapi sam vidio da je to tamo negdje oko Rajlovca. Zna li neko kakvu je uopste funkciju imao Karkin tokom rata, jer je ocito iz razgovora da je imao neku moc, cim moze tek tako da ljude vadi iz zatvora.

User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#1724 Re: Feedback

Post by Zokipfc »

Kako je tacno ostetio drzavu BiH, sa tim cinom?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1725 Re: Feedback

Post by pirpa »

Jesi li ozbiljan Zoka ili ...
Post Reply