Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1126 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

KENJAC wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ima li gdje fotografija onog tamnoputog decka, stranog studenta, kako drzi pusku vozeci se u sarajevskom tramvaju? Navodno je sa samog pocetka rata. Nikako da je nadjem.
Ako mislimo na istog , a mislimo, momak je , mislim, rodjen u Sarajevu. Godiste je 68/69 i isao je u osnovnu skolu Miljenko Cvitkovic. Bio je u Jukinoj jedinici i ( opet mislim) bio ranjen na Otesu. Volio bi i ja znati sta je bilo s njim !
Ma mislio sam crnac pod ovim "tamnoput". :D

Pricalo se da je strani student, Afrikanac.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1127 Re: Feedback

Post by KENJAC »

_BataZiv_0809 wrote:
KENJAC wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ima li gdje fotografija onog tamnoputog decka, stranog studenta, kako drzi pusku vozeci se u sarajevskom tramvaju? Navodno je sa samog pocetka rata. Nikako da je nadjem.
Ako mislimo na istog , a mislimo, momak je , mislim, rodjen u Sarajevu. Godiste je 68/69 i isao je u osnovnu skolu Miljenko Cvitkovic. Bio je u Jukinoj jedinici i ( opet mislim) bio ranjen na Otesu. Volio bi i ja znati sta je bilo s njim !
Ma mislio sam crnac pod ovim "tamnoput". :D

Pricalo se da je strani student, Afrikanac.
Ja, ba crnac sto postotni ! Mislim da su njegovi iz Senegala. Ako je o njemu rijec?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1128 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

KENJAC wrote: Ja, ba crnac sto postotni ! Mislim da su njegovi iz Senegala. Ako je o njemu rijec?
Bila je fotka na jednoj od tema, pokusao sam naci, bezuspjesno :-?

Onako bas nadrealna slika.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1129 Re: Feedback

Post by KENJAC »

_BataZiv_0809 wrote:
KENJAC wrote: Ja, ba crnac sto postotni ! Mislim da su njegovi iz Senegala. Ako je o njemu rijec?
Bila je fotka na jednoj od tema, pokusao sam naci, bezuspjesno :-?

Onako bas nadrealna slika.
Ne pretjerano visok oko 175 cickave kose , one okrugle ko Bony M sa pocetka karijere :-D ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1130 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

KENJAC wrote: Ne pretjerano visok oko 175 cickave kose , one okrugle ko Bony M sa pocetka karijere :-D ?
Kroz maglu se sjecam. Osim njegove rase, upecatljiv mi je ostao njegov pogled u daljinu, vidjelo se da je zabrinut i da slika nije rezultat poziranja.
zigson
Posts: 2859
Joined: 04/04/2015 22:17

#1131 Re: Feedback

Post by zigson »

_BataZiv_0809 wrote:
KENJAC wrote: Ne pretjerano visok oko 175 cickave kose , one okrugle ko Bony M sa pocetka karijere :-D ?
Kroz maglu se sjecam. Osim njegove rase, upecatljiv mi je ostao njegov pogled u daljinu, vidjelo se da je zabrinut i da slika nije rezultat poziranja.
vidi na ovoj stranici
https://www.facebook.com/Sarajevo-1425- ... CH&fref=nf
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1132 Re: Feedback

Post by KENJAC »

zigson wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
KENJAC wrote: Ne pretjerano visok oko 175 cickave kose , one okrugle ko Bony M sa pocetka karijere :-D ?
Kroz maglu se sjecam. Osim njegove rase, upecatljiv mi je ostao njegov pogled u daljinu, vidjelo se da je zabrinut i da slika nije rezultat poziranja.
vidi na ovoj stranici
https://www.facebook.com/Sarajevo-1425- ... CH&fref=nf
Milion slika a nigdje njega :? . Daj mi neke koordinate , nekako pomozi .
zigson
Posts: 2859
Joined: 04/04/2015 22:17

#1133 Re: Feedback

Post by zigson »

KENJAC wrote: Milion slika a nigdje njega :? . Daj mi neke koordinate , nekako pomozi .
Ne znam zivota mi.. precesljao sam album "Branioci Sarajeva" nije u njemu.. za ostale ne znam.. ali mi je u sjecanju da sam tu sliku vidio na toj stranici..

Evo nadjoh sliku ja mislim tog afrikanca, ali nije iz tramvaja

https://www.facebook.com/SarajevoZaSvuR ... =3&theater
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1134 Re: Feedback

Post by KENJAC »

zigson wrote:
KENJAC wrote: Milion slika a nigdje njega :? . Daj mi neke koordinate , nekako pomozi .
Ne znam zivota mi.. precesljao sam album "Branioci Sarajeva" nije u njemu.. za ostale ne znam.. ali mi je u sjecanju da sam tu sliku vidio na toj stranici..

Evo nadjoh sliku ja mislim tog afrikanca, ali nije iz tramvaja

https://www.facebook.com/SarajevoZaSvuR ... =3&theater
Jest jest , on je ! Cuj Africki dobrovoljac ! Ko zna gdje je zavrsio? Mi ga iz zajebancije zvali Dragan, pojma nemam kako se u stvari zvao .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1135 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

KENJAC wrote:
zigson wrote:
KENJAC wrote: Milion slika a nigdje njega :? . Daj mi neke koordinate , nekako pomozi .
Ne znam zivota mi.. precesljao sam album "Branioci Sarajeva" nije u njemu.. za ostale ne znam.. ali mi je u sjecanju da sam tu sliku vidio na toj stranici..

Evo nadjoh sliku ja mislim tog afrikanca, ali nije iz tramvaja

https://www.facebook.com/SarajevoZaSvuR ... =3&theater
Jest jest , on je ! Cuj Africki dobrovoljac ! Ko zna gdje je zavrsio? Mi ga iz zajebancije zvali Dragan, pojma nemam kako se u stvari zvao .
E nije ovaj ili mi barem ne lici :roll:

Ovaj iz tramaja je imao kratku kosu koliko se sjecam. :-?

Sad kolika je sansa da su bila dvojica, ne znam.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1136 Re: Feedback

Post by pirpa »

to je on..samo od rata naglo ostario ...

Image
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1137 Re: Feedback

Post by KENJAC »

pirpa wrote:to je on..samo od rata naglo ostario ...

Image
Hm..... Ne znam .... Ne smijem se zakleti. Nekako mi izgleda viši !
Koje je godine ova slika ?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1138 Re: Feedback

Post by pirpa »

najvjerovatnije 92, cim radi gradski prevoz
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1139 Re: Feedback

Post by KENJAC »

pirpa wrote:najvjerovatnije 92, cim radi gradski prevoz
E , a na onoj drugoj slici izgleda mladji i nizi. Na onoj drugoj je sigurno on a za ovoga nisam siguran .
Ma bilo je njih u domu na Bjelavama dosta. A, iskreno, meni svi dosta lice !
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1140 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Bravo @pirpa, imao sam osjecaj da ces je ti ubost :thumbup:

A eto kako se sjecanje igra sa nama. Bio sam ubjedjen da je sam u zadnjem dijelu tramvaja i da je fotograf dalje od njega.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1141 Re: Feedback

Post by KENJAC »

Sarajmen wrote:Ima i takva.
Pa jel se ovaj zajebavo po tramvajima il je ratovo ?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1142 Re: Feedback

Post by KENJAC »

Sarajmen wrote:Malo hrane i ...eto fotografije za slanje matičnoj kući ;-)

Ovu fotografiju što @bata traži znam, također je sudanski il' eventualno palestinski student iz studentskog doma sa Bjelava kojeg su zvali Taha... vidjet ću da je nađem i postavim.
A ja sam poznavao jednog Tahira iz Iraka ali nije na Bjelavama bio !
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1143 Re: Feedback

Post by pirpa »

,,
Last edited by pirpa on 27/05/2017 23:14, edited 1 time in total.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1144 Re: Feedback

Post by KENJAC »

Ma ne, ovaj Tahir sto ga znam je vec radio , mislim Energoinvest ili Unis , imao porodicu i zivio negdje u gradu. Eto vidis, volio bi znati sta je bilo s njim !
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1145 Re: Feedback

Post by Maraschino »

log78 wrote:E sad, cuo sam da je na pojedinim dijelovima ratista isla razmjena izmedju zaracenih strana, jedna strana posalje karton viskija za karton cigareta, sve zavisi sta je koja na crnoj berzi od UNPROFORA nafatala. sad koliko ima istine u tome ili je sve to u domen onih rekla kazala prica
Sta se pravis grbav :D pa ne znas da je na Brckom to funkcionisalo malo slabije nego sada ''pijaca na koridoru''.
Imali su cak i kiosk. Glavni baja je bio neki major. Posalje traktor do ,,magacina'' po narucenu robu a primao je i narudzbe ''za slijedecu srijedu''.
Kazu nije bio los covjek. Znao je upozoriti ako ce doci do *ranja na liniji. Uglavnom, trgovina je funkcionisala. Mahom je ta roba zavrsavala na pijaci u Srebreniku. Svi su znali a niko nista nije znao.
zigson
Posts: 2859
Joined: 04/04/2015 22:17

#1146 Re: Feedback

Post by zigson »

KENJAC wrote:
Sarajmen wrote:Ima i takva.
Pa jel se ovaj zajebavo po tramvajima il je ratovo ?
:lol:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1147 Re: Feedback

Post by asurbanipal »

User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1148 Re: Feedback

Post by pirpa »

I KEMI I BAKIRU JE
ODGOVARALO DA UGLJEN BUDE UBIJEN!


Presudom Velikog krivičnog vijeća, kojim je predsjedavao sudija Amir Jaganjac, sredinom juna prošle godine Edin Garaplija je osuđen na 13 godina zatvora za otmicu i pokušaj ubistva Nedžada Herende. Samo za krivično djelo otmice, Haris Pezo je osuđen na sedam, a Refik Muran na pet godina zatvora. Augusta ove godine, našem glavnom i odgovornom uredniku saopćena je, činilo se, nevjerovatna vijest: Edin Garaplija hoće da govori o svemu što zna i to ekskluzivno za Dane. Bio je to više no dovoljan razlog da Senad Pećanin posjeti KP Dom Zenica i susretne Garapliju. Prije toga, Pećanin i Garaplija imali su još jedan susret: bilo je to na stranicama ove novine, novembra 1996, kada smo objavili Tajnu Ugljenove kasete koja je javnosti otkrila detalje slučaja Herenda i zapravo formirala optužnicu protiv Garaplije. Sada donosimo Garaplijinu ispovijest

HOĆU DA GOVORIM: Bismillahir-rahmanir-rahim, zahvala pripada samo Allahu dž.š., neka je slava i selam Božijem poslaniku Muhammedu a.s.
Sa ove vremenske distance, jasno mi je da smo izmanipulisani i na jedan podmukao način nepravedno osuđeni, a sve u svrhu da bi se prikrila prava istina i pozadina slučaja Herenda i terorističke grupe Ševe. Svo ovo vrijeme doživljavali smo bezbrojne psihičke pritiske, od našeg zatvaranja u izolaciju i u samice, gdje smo u istrazi proveli skoro šest mjeseci, pa do pritisaka i prijetnji našim porodicama tokom a i poslije samog izrežiranog sudskog postupka. I kao tačka na sve to dobio sam saznanja i informacije, iz najviših krugova AID-a, da je već razrađen plan moje likvidacije kako bi se i posljednji ključni svjedok svih ovih prljavih političkih igara ušutkao, a istina sakrila od javnosti jednostavnim saopćenjem kako sam slučajno i nesretno stradao u KPD Zenica. Operativni plan likvidacije se radi preko Asima Dautbašića i inžinjera Faika Kulovića, a treba se ostvariti injekcijom cijankalija.

Zato hoću da kažem: mi smo, kao ovlaštena službena lica, radili po direktnom nalogu našeg direktora Keme Ademovića i sasvim legalno i po pravilu službe izvršili privođenje Herende Nedžada kao lica osumnjičenog za najgora kriminalna djela i djela terorizma. A nama je u startu, na osnovu dogovora dvije zaraćene strane Alispahić-Ademović, nametnut član 50 - otmice - preuzetog Zakona SFRJ, za što smo dobili po pet godina robije, a potom i pokušaj ubistva u svrhu prikrivanja člana 50, djela otmice, za koji sam ja dobio još devet godina. U ranijem SDB-u (Službi državne bezbjednosti), a kasnijem AID-u, nalazim se od polovine 1992. godine. Nakon reorganizacije službe i dolaska Kemala Ademovića na mjesto direktora, a na osnovu mojih ranije dokazanih patriotskih opredjeljenja i borbe protiv unutrašnjeg i vanjskog neprijatelja, Ademović me, na insistiranje Mustafe Hafizovića, postavlja na mjesto zamjenika načelnika jedne od najoperativnijih linija rada u AID-u, centra za tajno praćenje, te mi daje nalog i smjernice za formiranje jednog tajnog tima koji bi radio na razbijanju infiltriranih obavještajnih neprijateljskih prodora u najviše organe vlasti. Dakle, ekipa je formirana u najvećoj tajnosti i bila je podređena direktno direktoru Ademoviću od kojeg je jedino dobijala naloge i smjernice za svoj rad.

O SLUČAJU HERENDA: Na osnovu Ademovićevog naloga, mi smo, kao ovlašteni službeni radnici, pristupili hapšenju Herende i to ne kao teroristi, kako su nam pokušali svo ovo vrijeme nametnuti, već sasvim normalno, takoreći u po bijela dana, u centru grada, prethodno se legitimirajući i upozoravajući Herendu na njegova građanska prava. U trenutku hapšenja Herende, sa mnom je bio Pezo Haris, a u vozilu je bio Hasan Pervan, s tim da su bila još dvojica u ekipi koji su pokrivali u slučaju da dođe do opiranja Herende: Muran Refik i Kemal. Kod Herende su bile iskaznice AID-a, Službe državne bezbjednosti, MUP-a, vojne bezbjednosti, više legitimacija određenih humanitarnih organizacija, specijalne propusnice i ovlaštenja od armijskog vrha, generala Delića, Alispahića. Velika je laž i podvala da smo Herendu tokom istrage maltretirali raznim metodama, kao što je uriniranje u usta, vješanje na nekakve kuke, paljenje tabana itd. Sa njim smo radili strpljivo i humano. Herenda je kroz svoje iskaze potvrdio sva naša ranije prikupljena saznanja, a proširio ih je još u pravcu postojanja nelegalnih elektronskih punktova za prisluškivanje od strane Alispahića i Ugljena. Opremu za punktove dao je, nelegalno i bez znanja direktora Ademovića, Enver Mujezinović, koji je tada bio načelnik sarajevskog sektora AID-a. Nakon hapšenja, Herenda je sproveden u jednu od baza, pošto nam je ranije naložio Ademović da ga ne dovodimo u MUP.

KO SU ŠEVE?: To je teroristička grupa (15 do 25 ljudi) koju je formirao Alija Delimustafić u maju '92. godine. Od samog početka ih je vodio i davao im naloge Ugljen Nedžad, a sa njima su se koristili mnogi: od Asima Dautbašića, preko Joze Jozića, pa do Bakira Alispahića i Envera Mujezinovića, te Muslimovića i Jašarevića u armijskom vrhu. Grupa Ševe predstavljala je snajpersku terorističku grupu sastavljenu od bivših pripadnika KOS-a te specijalista iz Niša, kao i od zavrbovanih kriminalaca sa podebljim policijskim dosjeima, od kojih je i Herenda Nedžad jedan. Jedinica je prošla kroz kampove SIS-a u Metkoviću te iranski kamp na Pogorelici gdje su obučavani za razne vidove terorističkih aktivnosti, od snajperskog dejstva pa do podmetanja eksplozivnih naprava i drugih vidova tihe likvidacije. Herenda je nakon isljeđivanaja priznao mnoge stvari. Naime, mi smo iskoristili ulazne podatke o njegovim aktivnostima koje nam je dao Ademović, a Herendi predstavili da ih dobijamo od Dragana Božića, jednog od pripadnika Ševa za kojeg smo rekli da je takođe uhapšen. Herenda se potpuno otvorio tako da u svojim iskazima potpuno potvrđuje naša saznanja te ih proširuje, najblaže rečeno, šokantnim i stravičnim priznanjima o svom učešću u terorističkoj grupi Ševe. Napomenut ću samo snajperisanje po pripadnicima brigade Mušana Topalovića Cace i združenim snagama Armije i Ministarstva unutrašnjih poslova, što je imalo za cilj izazivanje sukoba širih razmjera a što je izazvalo direktno slabljenje odbrambene moći branilaca grada, zatim pokušaj atentata na Ismeta Bajramovića Ćelu kao jednog od ratnih komandanata, a koji je u jednom momentu zasmetao Bakiru Alispahiću, te sigurno najšokantnije priznanje - pokušaj atentata na tadašnjeg načelnika štaba Armije Bosne i Hercegovine, generala Halilovića. Pri tom pokušaju atentata, igrom slučaja, Halilović nije stradao, ali su stradali njegova supruga i njen brat. Ševe su, preko tehnike koju im je dao Enver Mujezinović, vršili neovlašteno prisluškivanje mnogih zvaničnika i članova najviše izvršne i političke vlasti Bosne i Hercegovine, i formirali specijalne dosjee o mnogim političarima. Herenda je naveo par dosjea - Zlatka Lagumdžije, Harisa Silajdžića.

Ševe su imale niz izvora finansiranja: jedan glavni je išao preko specijalne kase Bakira Alispahića, odakle je Ugljen, uz znanje Alispahića, podizao ogromne sume novca, a novac u specijalnu kasu se slijevao iz kriminalnih izvora, trgovine drogom, prikupljanja finansijskih sredstava u inostranstvu. Herenda je u toku istrage spominjao akcije pranja novca preko Hajrudina Šumana, bivšeg direktora Pošte. Potom je dao iskaz o prikupljanju donacija na kojima je lično radio, a za šta su ga ovlastili Alispahić i Ugljen, a iste im direktno donosio na ruke. Zatim Herenda govori o Faiku Kuloviću zvanom Inžinjer, koji je pripremao injekcije sa specijalnim mehanizmima za ubrizgavanje, koje su bile napunjene cijankalijem.

O ATENTATU NA HALILOVIĆA: Ševe su sve akcije postavljanja terorističkih naprava radili preko svog pripadnika poznatog pod nadimkom Makedonac. Plan akcije je bio jednostavan: postaviti ispod terase takvu jednu napravu, a zatim ostaviti par tragova koji bi eventualnu istragu odveli u krivom smjeru. Eksplozivna naprava je bila od plastičnog eksploziva i ona je aktivirana daljinski sa susjedne zgrade, dakle - po viđenju cilja. General Halilović je imao prije toga telefonski razgovor u kom se najavio da će doći kući, razgovarao je sa suprugom. Međutim, sretna okolnost i zadrška usput su mu spasili život. U međuvremenu, zajedno sa njegovom suprugom je na terasu izašao njen brat, koji je stasom i vjerovatno činjenicom što je imao na sebi - koliko se sjećam po iskazu Herende - maskirnu uniformu, podsjetio na Halilovića, tako da su pripadnici ove terorističke grupe mislili da je to general i pristupili aktiviranju eksploziva. Direktni rukovodilac grupe bio je Nedžad Ugljen, a Herenda smatra da je politička inicijativa i podrška za ovu akciju išla od Bakira Alispahića i Fikreta Muslimovića. Ševe su vršile sistematsko praćenje cilja, u ovom slučaju generala Halilovića, vršili su nadziranje njegovih telefona, pripremali više mogućih varijanti likvidacije od kojih su se odlučili za postavljanje bombe. U ovoj akciji je učestvovala trojka: Herenda, Božić Dragan i Makedonac koji je pripremio eksplozivnu napravu. Da bi sve prikrili, plasirali su informaciju da je bilo granatiranje, da je "maljutkom" pogođen stan, a u svrhu toga su razvukli kabl od "maljutke" i donijeli neke krhotine tako da su to rasporedili okolo i to je trebalo da navede istragu da je to sa srpske strane raketirano, da je navođena raketa pogodila stan. Inače, sva priznanja Herende su fonetski dokumentovana i proslijeđena odmah direktno direktoru Ademoviću.

O ĆELI: Pronađena je specijalna snajperska puška sa prigušivačem i optikom s kojom je vršen atentat i na Ismeta Bajramovića Ćelu na Ciglanama. Herenda je rekao da je to učinio, čini mi se, njegov rođak ili rođak njegove žene, ne mogu se sjetiti imena, koji je bio sa njim u jedinici. On je odbijao da kaže da je on to učinio, iako je puška kojom je ovaj gađan nađena kod njega.

O SEBI I PRETPOSTAVLJENIMA: Obavljao sam stranački zadatak unutrašnje kontrole rada SDB-a, te lociranje destruktivnih kriminogenih žarišta i neprijateljskih obavještajnih proboja, a za šta sam izvještaje podnosio Mustafi Hafizoviću, funkcioneru Stranke demokratske akcije. Sa Bakirom Alispahićem nikad nisam imao direktne kontakte i dodire. Ugljen me je počeo odmah gaziti i zazirati od mene. Sa Irfanom Ljevakovićem sam razmjenjivao neke informacije, ali mislim da smo u suštini zazirali jedan od drugog. Pokušao sam mu lično, a i preko nekih zajedničkih političkih prijatelja, skrenuti pažnju na manipulisanje Alispahića i Ugljena sa njim, ali mislim da me nije uzeo ozbiljno. Što se tiče Mujezinovića, od njega smo svi redom zazirali, sem Alispahića i Ugljena, jer smo znali za njegovu još aktivnu vezu sa KOS-om, tajnom srpskom policijom koju je ostvarivao preko svog mentora Fikreta Muslimovića.

O UGLJENU: Ugljen je, po dokumentovanim saznanjima, dokumentovanim fotografijama, izjavama, informacijama, imao veze sa nekoliko stranih izolovanih službi, prije svih sa SIS-om, sa iranskom tajnom službom, sa CIA-om i sa drugim, pa čak i onda kad je prestao biti ovlašten za takve kontakte, nakon što je došao Ademović za direktora. Međutim, po mom mišljenju, najveća njegova greška je uključivanje u istragu oko slučaja Herenda gdje pokušava dokumentovati nalogodavnu vezu Ademovića sa nama. Sva svoja saznanja on predaje na čuvanje Alispahiću, jer smatra da će tako biti zaštićen od moguće likvidacije. Međutim, Alispahić sklapa dogovor sa Ademovićem oko zataškavanja čitavog slučaja. S jedne strane se zataškavaju Ševe, što Alispahiću odgovara, a sa druge Ademovićev nalog nama da uhapsimo Herendu Nedžada. Ademović preuzima na sebe dogovor vezan za šutnju nas trojice, a Alispahić Herendu koji prestaje teretiti Kemu za nalog. Samo je još Ugljen ostao kao neriješen i višak čitavog problema, a nesumnjivo kao čovjek koji je puno znao. I tada se dešava to nerazjašnjeno ubistvo.

O ADEMOVIĆU: Sa Ademovićem sam imao tajne sastanke u Velikom parku prekoputa Robne kuće i na groblju Bare. Tamo smo, po njegovim smjernicama, imali sastanke, u cilju zaštite konspirativnosti rada jedinice. Prvi put sam ga o Herendi informisao u njegovom kabinetu, gdje sam imao specijalan prolaz mimo svih njegovih pomoćnika i uvijek otvorene kontakte kroz jedan sterilni telefon. Dan-dva prije privođenja Herende, pošto smo mi radili po nalogu Ademovića na njegovom lociranju kretanja i kontakata, on i Hafizović su nestrpljivo, na jednom sastanku, rekli "pa, šta više radite", jer je postojala jedna nestrpljivost i političkog vrha i Ademovića da se slučaj Ševe riješi. Nakon hapšenja Herende, sa Ademovićem sam se sastajao u večernjim satima - kad bih ja svakodnevno referisao Ademoviću o saznanjima koje nam je dao Herenda, a Ademović bi mi tada davao nove instrukcije za sljedeće pravce rada. Svaki sastanak su obezbjeđivale najmanje dvije grupe operativaca. Nakon svega, mi imamo i saznanja da je Ademović išao Izetbegoviću i molio ga, izvinjavajući se da je pogriješio, te da je vjerovatno ostavljen na položaju na kojem je i dan-danas, kao direktor Agencije, da bi ga Izetbegović i dalje mogao čvrsto držati.

O AID-u: Kad je Ademović preuzeo mjesto direktora AID-a, Alispahić je počistio sve iza sebe, sve javne i tajne kase, tako da je AID ostao bez dinara, a pored toga, Alispahić je počistio i svu dokumentaciju vezanu za neke svoje aktivnosti. Zbog mojih poznanstava sa, tada ministrom finansija, Kikanovićem, dobio sam specijalni zadatak da državni organi pomognu održanju službe. Tako Ministarstvo finansija i Direkcija robnih rezervi, prije svih, staju iza službe po nalogu viših političkih krugova i pomažu nam određenim prebacivanjem novca za plate radnika koje su kasnile mjesecima. Sem toga, sa Hafizovićem Mustafom angažovan sam i na prikupljanju sredstava za tajnu kasu koja će biti trošena na tajne poslove. Ta sredstva su dodjeljivana iz firmi kao što su Šipad, Pivara, Fabrika duhana, a koje su donirale određena sredstva za tu borbu i opstanak službe, tako da sam par puta prenio od Hafizovića Ademoviću po pet ili šest hiljada maraka, što je korišteno za namjenske poslove: finansiranje jedinice, finansiranje voznog parka, sipanje goriva.

O PARALELNIM SISTEMIMA: Raščišćavanje je išlo u dva pravca: jedan je bio dokumentovanje Alispahićevih radnji, njegovih kontakata i svega onoga što je imao nakon smjene sa mjesta direktora AID-a, dok je drugi pravac takođe išao, po nalogu državnog vrha (naravno, Ademović mi je to proslijeđivao), na dokumentovanje postojanja paralelnog sistema kojim je Alispahić i dalje rukovodio, koristeći i zloupotrebljavajući ogromne količine novca i svoj položaj. Ademović mi većinu informacija daje na zajedničkim sastancima sa Hafizovićem, koji su bili pretežno u Hafizovićevoj kući. Na tim sastancima odlučuje se, i oni mi prenose odluku, da se prvo ide na razbijanje terorističke organizacije Ševa preko koje će se doći do Ugljena i Alispahića.

O ALISPAHIĆU: Najupečatljiviji dokumentovani primjer je upravo Alispahić, koji je, iskoristivši svoj službeni položaj, otuđio velike količine novca iz specijalne kase te, također, zloupotrijebivši svoj položaj, uplatio, preko Nevena Tomića, tadašnjeg ministra finansija, u toku 1994. i 1995. godine, preko pet miliona njemačkih maraka namijenjenih budžetu MUP-a na račune Miroslava Nosea, privatnika iz Gruda ili Širokog Brijega, ne sjećam se tačno, i Americar agencije u Zagrebu, za nabavku određenog broja vozila koja nikad nisu došla do krajnjeg destinanta i korisnika, MUP-a BiH. Dalje, uspjeli smo dokumentovati umiješanost Alispahića koji je preko, kasnije ubijenog, pukovnika Zulić Muje, tačnije jednog od njegovih pratilaca, izvršio premlaćivanje urednika Slobodne Bosne, Senada Avdića. To je trebalo da bude samo upozorenje Avdiću da ne dira Alispahića i njegove poslove.

KONTAKTI U TOKU ISTRAGE I SUĐENJA: Pred samo hapšenje, sa mnom je kontaktirao Fikret Mašić. Tajno smo se sastali na Željezničkoj stanici. Njega je meni hitno poslao Ademović da bi mi naložio Keminu naredbu da o svemu šutimo, a da će oni odraditi ostatak dokaza, što je, po njima, trebalo biti najbolje rješenje za zaštitu države i službe. Ustvari, to je bio pokušaj pranja od nas i pokušaj zadržavanja fotelje od strane Ademovića. Kasnije su nam, preko advokata Fahrije Karkina, Mašić i Dautbašić počeli graditi namjerno labavi alibi - to je već u toku sudskog procesa - da bi na kraju, uz pomoć sudije Amira Jaganjca, sve prikazali kao: sastali smo se nas trojica kriminalaca da otmemo uzornog građanina i ratnog heroja Herendu Nedžada za 500 maraka. Sudija je za protuuslugu dobio novi auto i namještenje u Haagu, a Herenda život i novi luksuzni džip, te posao u privatnoj firmi kod jednog od načelnika AID-a. Nekoliko puta mi je Karkin prenio kontakte Dautbašića - u jednom momentu mi je ostalo upečatljivo da kaže: "Sad mi je bio Dautbašić i rekao da smo odlično odradili za službu i za državu i da nema nikakvih problema, izaći ćete sto posto zbog nedostatka dokaza." AID je, dakle, plasirao, svjesno, preko advokata, laži da će nam se pomoći, međutim, radilo se o tome da se slučaj Ševe zataška, a da se mi osudimo kao kriminalci.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1149 Re: Feedback

Post by pirpa »

Slučaj "Ugljen" u Tužilaštvu BiH, Ademović dovođen na saslušanje

bivši direktor tajne bošnjačke policije, Kemal Ademović, višestruko je odvođen na saslušavanje u Tužlaštvo Bosne i Hercegovine gdje se vodi istraga o predmetu ubistva njegovog kolege, također bivšeg šefa tajne bošnjačke policije i osnivača terorističke grupe "Ševe", Nedžada Ugljena.

Kemal Ademović direktno se dovodi u vezu sa likvidacijom Ugljena zbog čega je, jedno vrijeme, bio i zvanično osumnjičen od strane Tužilaštva KS. Inače ubistvu Ugljena prethodio je predmet "Herenda" gdje se, vrlo vjerovatno, radilo o čišćenju dokaza o zločinima i političkim ubistvima terorističke grupe "Ševe".

Tako je u svojoj izjavi IUgljen Nedžad, tokom 1996 godine kazao da “na osnovu onoga što mi je poznato u slučaju Herenda, kao profesionalac, nemam nikakve dvojbe i uz punu odgovornost tvrdim da su kao osnovano sumnjivi izvršioci ovog djela: Edin Garaplija, Pezo Haris, Muran - ime mu ne znam (spec. jedinica MUP-a BiH). Naredbodavci, odnosno kao naredbodavac osnovano je sumnjiv direktor agencije (Ademović) na osnovu sljedećih indicija i dokaza: Garaplija Edin je mjesec-dva prije kidnapovanja Herende više boravio u njegovom kabinetu nego bilo koji od pomoćnika. Nelogično i odudara od svih regula u AID-u. Garaplija Edin je po izričitom naređenju direktora Ademovića postavljen na mjesto šefa podcentra u PA. Pravljenje lažnog naloga Garaplija Edinu u vezi nepostojećeg puta u Tuzlu od strane sekretara Hajdarevića nije moglo proći bez naredbe ili znanja direktora Ademovića. Garaplija Edin nastupa kao zastupnik direktora Ademovića u kontaktima sa gospodinom Kulovićem...Samo je direktor Ademović mogao učiniti spisak "Ševa" dostupnim Garaplija Edinu...Sredstva izvršenja krivičnog djela su vlasništvo AID-a, a putne naloge potpisuje kao naredbodavac sekretar Hajdarević na osnovu ovlaštenja direktora Ademovića" izjavio je tada Ugljen.

Još jedan funkcioner AID-a Teufik Mušić je oktobra 1996 godina kazao da "okolnosti pod kojim je Garaplija koristio vozilo Centra nisu mi poznate. Sva vozila koja u svom radu koriste radnici Centra, parkirana su u garaži iz koje mogu izaći samo sa nalozima potpisanim od strane mene, g. Boriše Delića i g. Huseina Hajdarevića" dok je Boriša Delić, (funkcioner AID-a) kazao da "direktor AID–a mi je rekao da bi dva vozila BMW trebalo dati na upotrebu Garapliji jer je to zahtjev SDA. Ne mogu se tačno sjetiti, ali mislim da je rečeno da je sve to u funkciji predizborne kampanje SDA. Normalno je da sam prihvatio ovaj prijedlog."

Ovim izjavama Ademović je direktno povezan sa slučajem Herenda u kojem su svi njegovi potčinjeni odgovarali ali ne i on iako su ga gotovo svi svjedoci označili kao narebodavci ove akcije uklanjanja tragova zločina teroristisčke grupe "Ševe". Upravo tada događa se i ubistvo Ugljena s kojim u direktnu vezu Ademovića dovodi, također ubijeni, Ramiz Delalić zv. "Ćelo" u svojoj izjavi: "U junu ili julu 1996., bio je slučaj Herenda. Mene je dan - dva ranije na džumi u Carevoj džamiji vidio Hasan Pervan kojeg sam znao od ranije i ponudio da mi proda "Hekler" i "Škorpion" sa prigušivačem. Ispričao mi je interesantnu priču. Rekao je da imaju stranog špijuna kojeg treba da likvidiraju i da će od njega ostati BMW koji žele navodno meni da prodaju. Hasan Pervan je u to vrijeme bio u onoj ekipi gdje i Edin Garaplija. Mene je ova ponuda začudila, jer nisam vidio nikakve veze u toj priči, pa sam mu rekao: 'Donesi mi naoružanje, a vozilo prodaj Hrvatima u okolini Travnika.' Sutradan ili nešto kasnije, Pervan mi je donio "Hekler" koji sam platio 1.200 maraka, a škorpion je rekao da će donijeti za dan dva. Nakon toga sam sa Kenanom Ušanovićem sa kojim sam se našao u svojoj radnji "Kiborg", kod "Božića pumpe" da isprobam novo oružje...Dok smo se vraćali prema vozilu naišao je Ugljen koji se iz pravca Rajlovca vozio prema gradu...On je rekao da su Herendu, na Ciglanama ispred njegovog ulaza, kidnapovali ljudi Keme Ademovića koje on poznaje...Ugljen je rekao da su Herendu kidnapovali iz njegovog BMW-a i tada su mi se upalili klikeri" - posvjedočio je Delalić.

U svojoj izjavi, Ademovićev operativac Edin Garaplija opisao je kako je po nalogu Ademovića pratio Ugljena: «Ugljen je, po dokumentovanim saznanjima, dokumentovanim fotografijama, izjavama, informacijama, imao veze sa nekoliko stranih izolovanih službi, prije svih sa SIS-om, sa iranskom tajnom službom, sa CIA-om i sa drugim, pa čak i onda kad je prestao biti ovlašten za takve kontakte, nakon što je došao Ademović za direktora. Međutim, po mom mišljenju, najveća njegova greška je uključivanje u istragu oko slučaja Herenda gdje pokušava dokumentovati nalogodavnu vezu Ademovića sa nama. Sva svoja saznanja on predaje na čuvanje Alispahiću, jer smatra da će tako biti zaštićen od moguće likvidacije. Međutim, Alispahić sklapa dogovor sa Ademovićem oko zataškavanja čitavog slučaja. S jedne strane se zataškavaju Ševe, što Alispahiću odgovara, a sa druge Ademovićev nalog nama da uhapsimo Herendu Nedžada. Ademović preuzima na sebe dogovor vezan za šutnju nas trojice, a Alispahić Herendu koji prestaje teretiti Kemu za nalog. Samo je još Ugljen ostao kao neriješen i višak čitavog problema, a nesumnjivo kao čovjek koji je puno znao. I tada se dešava to nerazjašnjeno ubistvo».

S obzirom da je Ademović višestruko povezan sa najmanje jednim političkim ubistvom, i jednim pokušajem ubistva, te zataškavanjem i uništavanjem dokaza u vezi političkih ubistava, pravo je pravosudno čudo kako do danas ovaj stranački obavještajac, koji se hrabro borio u ratu ali je nakon rata obavještajnom djelatnošću isprljao svoje ime, još uvijek na slobodi. S obzirom da prema informacijama BNN-a Ademović već treći put u zadnje vrijeme provodi na ispitivanju kod tužilaca, za očekivati je da će se točak pravde okrenuti i prema ovom obajveštajcu koji se, očito, štiti od odgovornosti te na vrlo brutalan način napada one koji upiru prstom u njegovu obavještajnu, tajnopolicijsku djelatnost.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1150 Re: Feedback

Post by pirpa »

Smrt koja je šokirala Sarajevo

Šta se desilo akademiku Sulejmanu Redžiću

Akademik Sulejman Redžić, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu, predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99, ugledni bosanskohercegovački botaničar i ekolog, ukopan je u srijedu (23. januara) na sarajevskom groblju Bare, ali okolnosti pod kojima je tragično stradao i dalje nisu poznate.

Redžićev je nestanak, navodno, prijavljen 9. januara (informacije njegove obitelji i policije su kontradiktorne), potraga je trajala danima, sve dok tijelo nesretnog profesora nisu slučajno primijetili lovci, u dubokoj provaliji, u blizini puta Sarajevo-Pale. Prema prvim nalazima obdukcije koju je obavio doktor Hamza Žujo, na Redžićevom tijelu nisu pronađeni tragovi nasilja, niti su uočene druge ozljede koje bi upućivale na nasilnu smrt. No, još treba pričekati i druge medicinske nalaze koji će, za nadati se, pomoći u rasvjetljavanju Redžićeve misteriozne smrti.

Za njegove rođake i prijatelje, međutim, još je uvijek najveća enigma kako se uopće Sulejman Redžić našao na lokalitetu Lapišnice, koji je od njegove kuće udaljen desetak kilometara. Pitaju se i zašto je, ako je već krenuo u šetnju izvan grada, bio lagano obučen, u trenerci, džemperu, kožnoj jakni i cipelama?

Teorija prema kojoj se profesor kretao putem prema Palama, okliznuo i pao u korito rijeke Miljacke, jer do mjesta na kojem je pronađen nemoguće je stići pješice, također im nije uvjerljiva, budući da je Redžić volio šetnje u prirodi, a nikako uz prometnu magistralnu cestu. Misterija je i kako je, ako se već poskliznuo i pao niz liticu, ostao bez kožne jakne, koja je pronađena dvadesetak metara od njegovog tijela.

U jakni su, opet, nađeni pasoš (nosio ga je jer je nedavno izgubio osobnu kartu) i 200 KM, ali ne i novčanik, koji je uvijek imao uz sebe. Ako je akademik Redžić počinio samoubojstvo, na što istražni organi, neslužbeno saznajemo, sumnjaju, zašto je za svoj posljednji životni put odbrao put Sarajevo-Pale, odnosno smtmrglavu liticu ispod puta?

No, u samoubojstvo je teško povjerovati i zbog toga što je profesor Redžić bio istinski vjernik, a samoubojstvo je u islamu najteže bogohuljenje.

Činjenica da je tijelo pronađeno na teritoriju Republike Srpske, zbog čega istragu vodi Okružno tužilaštvo Istočno Sarajevo, odnosno inspektori Centra javne bezbjednosti iz Istočnog Sarajeva i MUP-a Kantona Sarajevo, cijeli je slučaj dodatno zakomplicirala.

U poplavi dezinformacija, proizvoljnih spekulacija i amaterskih nagađanja koje su pratile nestanak akademika Sulejmana Redžića, za najmonstruoznije su bili zaduženi novinari Dnevnog avaza.
„Šta o nestanku akademika Redžića znaju ljudi iz Ševa“, naslov je u Dnevnom avazu od 21. januara, dakle istoga dana kada je nakon višednevne potrage na Lapišnici pronađeno Redžićevo tijelo.

Uz pomoć svog kućnog advokata Faruka Balijagića, Avaz dokazuje da je trag koji bi mogao dovesti do odgovornih za nestanak akademika Redžića i činjenica da je on bio povezan sa zloglasnom terorističkom grupom „Ševe“. Balijagiću je, naime, njegov nekadašnji klijent Edin Garaplija povjerio „da je Redžić bio u logistici Ševa“ i da je kao sudski vještak bio angažiran u predmetu otmice bivšeg pripadnika Ševa Nedžada Herende. „Redžić je znao za postojanje Ševa i za ono što rade“, izjavio je Balijagić.

„Klijent Gaplija“ je obmanuo svog „advokata“ Balijagića, a ovaj odmah potrčao da obmane Avaz, odnosno javnost. Akademik Sulejman Redžić je, i to je jedino što ga povezuje za Ševama, bio vještak-ekspert u sudskom procesu protiv nekadašnjih operativaca AID-a Edina Garaplije, Harisa Peze i Refika Murana, optuženih za otmicu i pokušaj ubojstva Nedžada Herende.

Herenda je, podsjetimo, kidnapiran u junu 1996., u sarajevskom naselju Ciglane, nakon čega je prošao višednevnu fizičku torturu agenata AID-a, koji su ga isljeđivali o zločinima Ševa. Iako je Herenda tijekom „saslušanja“ brutalno premlaćen, upucan u nogu, a na kraju i jednim metkom u glavu, a potom bačen u šaht između Podlugova i Semizovca, uspio je preživjeti i cijeli slučaj prijaviti policiji.

Istragu je potom preuzeo tadašnji Centar službi bezbjednosti Sarajevo i federalni MUP, čiji su inspektori morali uložiti silan trud kako bi dokazali krivnju otmičara.

U nedostatku kvalitetne forenzičke opreme koja bi otmičare povezala s žrtvom - operativci su AID-a, naime, u međuvremenu detaljno počistili sve tragove s mjesta na kojima su držali zatočenog Herendu, dovitljivi su sarajevski policajci došli na ideju da potraže stručnu pomoć profesora sa Prirodno-matematičkog fakulteta.

Tada je jedan od inspektora predložio da analizu zemlje i biljaka pronađenih u i na automobilu BMW koji su koristili agenti AID-a uradi njegov znanac profesor Sulejman Redžić. Profesor je odmah pristao i napravio stručni nalaz koji je potvrdio da uzorci zemlje i biljaka nađeni na automobilu sto posto potiču s lokacije na kojoj je pronađen teško ranjeni Nedžad Herenda. Stručna analiza koju je Sulejman Redžić uradio profesionalno, kao čovjek od struke a nikako tajni suradnik Ševa, kasnije je predstavljala jedan od najvažnijih dokaza da Garaplija, Pezo i Muran budu osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Premda je bio svjestan u kakav je obavještajno-policijski zvjerinjak upao, profesor Sulejman Redžić je svojim policijskim znancima kasnije govorio da se nikada nije pokajao i da bi, da ga ponovno zamole za uslugu, isto učinio. Prema, doduše, neprovjerenim informacijama profesor Redžić je bio angažiran i za biološka vještačenja mjesta na kojem je likvidiran i Nedžad Ugljen ,nekadašnji šef Nedžada Herende u AID-u, odnosno „Ševama“...
Post Reply