Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1101 Re: Feedback

Post by SkyLimit »

Hronični, pataloški, nezdravi gnjev prema porodici Izetbegović
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1102 Re: Feedback

Post by PM72 »

SkyLimit wrote:Hronični, pataloški, nezdravi gnjev prema porodici Izetbegović
A to. :lol:

Nije to nezdravo nego zdravo razumski.Posljedica iskustva sa prevarantskom i banditskom oligarhijom.Nikad moja ruka nije zaokružila SDA niti će.Alija,SDA i Mladi Muslimani su najveće zlo koje nas je moglo potrefiti nakon Drugog svjetskog rata.

Ti meni navedi samo deset primjera da su uradili nešto korisno za ovu državu ja ću tebi 100 puta više stvari koje su uradili kako ne treba.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1103 Re: Feedback

Post by log78 »

Vidim ja da mi idemo nasiroko. :-D
nego par crtica iz rata pa da cisto cujem kako je to bilo sa vase strane.
1. Kako se kod vas obiljezavao dolazak sa linije. Jedne prilike otisli smo do Celinca, opstina pored Banjaluke, da preuzmemo uniforme. dobar dio uniformi za VRS se sio u tamosnjoj fabrici. Kako smo stigli navece, a kolega je znao ,,plavce,,( PVO) i osoblje koje je opsluzivalo helikopter koji se tamo nalazio jedno vrijeme, tu smo malo posjedili i zanocili. U neko gluvo doba noci, zapucalo je kao da je ofanziva krenula,a mi od najblize linije nekih 60 do 70 kilometara, na sve to ovi nasi domacini samo rekose, stigao bataljon. Dobrih dvadeset minuta je gorilo, a sporadicno jos nekih sat dva,
kasnije tokom rata pojedinim brigadama nisu vise dozvoljavali da nose oruzje sa sobom kuci kada je smjena
2. Jedne prilike vozili smo neke potrpestine za Posavinu. Uglavnom stigli smo u vrijeme derbija Zvezda-Partizan. Svi gledaju utakmicu, ajde sto si u nekoj kao Pozadini pa po prirodi stvari opusteniji je atmosfera, nego posle nekih sat dosao je i neki bezbjednjak bjesan kao bjesan pas. razlog, covjek je za vrijeme utakmice obisao nekoliko rovova, i nekako se skoro citava ceta nabila oko jednog rova gde su improvizovali tako da gledaju direktan TV prenos. :-)
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1104 Re: Feedback

Post by SkyLimit »

log, odakle su tačno Bilbije i u kojoj brigadi su bili? To je bilo često prezime među poginulim pripadnicima VRS na Gradačcu.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1105 Re: Feedback

Post by log78 »

SkyLimit wrote:log, odakle su tačno Bilbije i u kojoj brigadi su bili? To je bilo često prezime među poginulim pripadnicima VRS na Gradačcu.
Mislim da su te Bilbije iz Sanskog Mosta. Inace poticu iz okoline Grahova, a na Gradaccu je bila 6. sanska tako da mislim da su te Bilbije iz Sanskog Mosta
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1106 Re: Feedback

Post by pirpa »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1107 Re: Feedback

Post by PM72 »

Šta bi ovo trebalo da predstavlja? :-) Neki argument ili dokaz ? Ovakve zabilješke možda su vođene u Prvom svjetskom ratu.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1108 Re: Feedback

Post by pirpa »

sve znam...ovakve ti biljeske mozes otkucati, samo trebas donjeti pisacu masini iz podruma....

nego za malo ozbiljnije...ovo je transkript ragovora izmedju Sefera H i Musafe H.-Talijana a koji je prisluskivao sluzbenik SDB.a BiH i koristena je u jednom Haskom procesu...sto znaci ovjerena od strane Haskog tribunala
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1109 Re: Feedback

Post by PM72 »

Ja ne vidim da je ovjerena a mogu i ja sad uzeti iz dječije teke A4 par stranica i napraviti "zabilješku" da si recimo dogovarao sa srpskom stranom kupovinu pet kartona cigara VEK... ;-) ili da si navodio granate.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1110 Re: Feedback

Post by pirpa »

sve znam....

nego ko likvidira nacelnika obavjestajni poslova 115bbr 94god kod parlamenta...
Last edited by pirpa on 05/03/2017 16:17, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1111 Re: Feedback

Post by PM72 »

.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1112 Re: Feedback

Post by log78 »

PM72 wrote:Ja ne vidim da je ovjerena a mogu i ja sad uzeti iz dječije teke A4 par stranica i napraviti "zabilješku" da si recimo dogovarao sa srpskom stranom kupovinu pet kartona cigara VEK... ;-) ili da si navodio granate.
Od toliko cigareta mije valjda da ste nabavljali VEK :?
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1113 Re: Feedback

Post by PM72 »

VEK mi je bio i ostao pojam odvratne cigare.Gori je bio i od ovih motanih.Jednom sam u ratu zapalio Crvenu moravu iz 1969.Ostala nekom u vitrini. :gunjastajl:
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1114 Re: Feedback

Post by log78 »

PM72 wrote:VEK mi je bio i ostao pojam odvratne cigare.Gori je bio i od ovih motanih.Jednom sam u ratu zapalio Crvenu moravu iz 1969.Ostala nekom u vitrini. :gunjastajl:
Kod nas je najcesci bio niski Klasik, Partner, kasnije su se veome cijenilie razne cigarete od UN snaga.
Normalno Marlboro je bio pojam,
Mada kad zagusti bitno je bilo samo da se dimi :)
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1115 Re: Feedback

Post by pirpa »

Image


"Mi smo ucinili sto je bilo do nas, likvidirali smo onu trojicu na Igmanu", kazao je na jednom od sastanaka duznosnika MUP-a i tajne policije Nedzad Ugljen. Ubrzo nakon ovog spontanog i opasnog priznanja - ubijen je! Krenule su akcije do danas nerazjasnjene: otmica agenta Seve Nedzada Herende, hapsenje AID-ovog sluzbenika Edina Garaplije, opstruiranje istrage o smrti drugog bosnjackog obavjestajca.


Image
Image
Image

Pod protokolarnim brojem 04-2/19.2-875, 29. augusta 1996. godine Generalstab ARBiH, Uprava Vojne bezbjednosti, zabiljezio je svoja saznanja o Nedzadu Herendi, demobiliziranom pripadniku MUP-a R/F BiH koji je "navodno otet, fizicki zlostavljan, s pokusajem ubistva i ispoljenim interesima otmicara prema navodnim aktivnostima gosp. Ugljen Nedzada, Bakira Alispahica i Envera Mujezinovica". Razlog je cinjenica da je 29. juna 1996. ova Uprava telefonskim pozivom "gosp. Muzurovica, rukovodnog radnika kriminalisticke uprave MUP R/F BiH, obavijesten da je u bolnicki centar 'Kosevo' dovezen izvjesni Herenda, ranjen u nogu i glavu, i koji tvrdi da je nad njim izvrsena otmica, te je rekao da je on bezbjednjak. Provjerom u evidencijama OSVB 1. Korpusa utvrdili smo da u SVB 1. Ko nema angazovanih pripadnika SVB sa prezimenom Herenda, te smo o ovom odmah obavijestili gosp. Muzurovica koji nam je tom prilikom trazio broj USVB GSA kako bi i nadlezne iz USVB GSA ARBiH obavijestio o navedenom slucaju"?!

No, nije samo Muzurovic bio zbunjen pitanjem "ciji je Herenda": nedugo zatim, izvjestava Uprava Vojne bezbjednosti, telefonira radnik AID-a Izet Licina obavjestavajuci Armiju o istom dogadjaju?! Uprava vojne bezbjednosti donosi odluku: posjetiti Kosevo i ranjenika. Licina trazi da krenu zajedno i putem obavjestava vojne kolege da ce i Muzurovic poslati kriminalistickog inspektora i patrolu policije. Ljekar podnosi svoj izvjestaj: "Na tijelu Herende ima vise povreda koje su mogle nastati kao posljedica vezivanja i fizickog zlostavljanja, a u predjelu glave - lobanje ima povredu eksplozivne prirode koja je mogla nastati upotrebom vatrenog oruzja tako da se na rendgenskom snimku vide parcad metala u lobanji i da slicne dvije povrede ima u predjelu koljena desne noge koje su sigurno nastale upotrebom vatrenog oruzja jer se na rendgenskom snimku ovog dijela tijela mogu uociti strana metalna tijela oblika zrna koja se ispaljuju iz vatrenog oruzja."

U bolnickoj sobi su uz Herendu tri inspektora CSB-a Sarajevo i muskarac koji je poznavao Herendu: inspektori tvrde da su tek stigli i jos nisu obavili razgovor. Herenda lezi sa imobilisanom desnom nogom i sanitetski zbrinutom ranom na glavi. "Bilo je vidno da se nalazi u stanju soka, te da je veoma uplasen. Odjeca koju smo vidjeli u prostoriji je bila izrazito natopljena krvlju. Njegovo se tijelo treslo i imalo je nekontrolisane kontrakcije misicnog sustava, a sam Herenda se zalio na veoma jake bolove u predjelu pete desne noge." Izjava pocinje identificiranjem: rodjen je 27. 07. 1953, sin Alije i Sefike, bio angazovan u MUP-u R/F BiH, radio za potrebe gosp. Nedzada Ugljena, te demobilisan u mjesecu decembru 1995. "Herenda je dalje istakao da je nad njim izvrsena otmica od njemu poznatih lica, da je fizicki zlostavljan, a potom i da je pokusana njegova likvidacija. Do otmice je doslo po njegovim navodima u utorak 25. 06. 1996. god. na lokaciji naselja Ciglane u jednom od pasaza, gdje je zaustavljen od lica koja su zaposlena u razlicitim strukturama MUP R/F BiH koja su na veoma drzak nacin, uz prijetnju vatrenim oruzjem, izvrsili njegov pretres i potom ga pod prijetnjom oruzjem uveli u automobil marke BMW kojim su ga odvezli na siri lokalitet naselja Bjelave. Prilikom ove otmice prijeceno mu je pistoljem, pistolj mu je prislanjan na slijepocnicu, te mu je govoreno da je on '...veliki igrac...' i da on '...dobro zna zbog cega se ovo radi…'"

Dalje se navodi da je vozilom BMW odvezen u prvu ulicu lijevo u koju se skrece iz ulice Hriste Boteva, u neku staru kucu koja ima veoma taman namjestaj. U ovoj kuci su se dvojici otmicara pridruzila jos dva lica - otmicara, i odmah su zapocele fizicke torture i nanosenje udaraca. Potom je istim vozilom odvezen u nepoznatom pravcu jer su ga natjerali da savije ledja i u toku voznje stavi glavu u visinu koljena: dovezen je pred neki objekt, uvezen sa vozilom u garazu, odakle je proveden kroz hodnik i uveden u prostoriju u kojoj je ostao do kraja torture i pokusaja likvidacije. Smatra da se ovaj objekt nalazi u blizini aerodroma jer je neprekidno cuo zvukove aviona, odnosno karakteristicne zvukove aviomotora prilikom spustanja i polijetanja aviona.

Otmicari su se posebno interesovali za gosp. Nedzada Ugljena i Bakira Alispahica, te su pitali ko je za njih prenosio drogu, gdje se nalaze pare od sverca, sta trenutno rade, gdje se nalaze centri za prisluskivanje i osmatranje, sta radi gosp. Enver Mujezinovic.

Herenda je naveo da je prepoznao "izvjesnog Murana zvanog Muco, pripadnika specijalne jedinice MUP R/F BiH, koji ga je fizicki maltretirao i zlostavljao, te izvjesnog Harisa, koji nosi rijetku bradu i koji ga je isljedjivao, te koji je na kraju pokusao izvrsiti njegovu likvidaciju a kojeg je takodjer vidjao u zgradi MUP-a, i da su svi otmicari pripadnici MUP-a". Naveo je da su otmicari u toku njegovog zlostavljanja i isljedjivanja redovno obavljali namaz. "Na nase pitanje odgovorio je da se otmicari nisu interesovali za pripadnike Armije RBiH. Istakao je da su u vecernjim satima (najvjerovatnije 28./29. 06. 1996. god.) do njega dosli Haris i jos jedan od otmicara, pitali ga kojom nogom igra fudbal, da bi mu potom Haris iz API 'skorpion' u desnu nogu u predio koljena ispalio dva metka, a nakon tog pucao u glavu. Posto su otmicari pomislili da je ubijen, navodno su ga stavili u vrece i odvezli na njemu nepoznato mjesto gdje su ga bacili u saht i pokusali zatrpati betonskim blokovima i ciglama. Iz ovog sahta se uspio izvuci". Pronadjen je na jednoj komunikaciji na podrucju opcine Ilijas. Razgovor je prekinut na zahtjev ljekara.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1116 Re: Feedback

Post by log78 »

log78 wrote:
PM72 wrote:VEK mi je bio i ostao pojam odvratne cigare.Gori je bio i od ovih motanih.Jednom sam u ratu zapalio Crvenu moravu iz 1969.Ostala nekom u vitrini. :gunjastajl:
Kod nas je najcesci bio niski Klasik, Partner, kasnije su se veome cijenilie razne cigarete od UN snaga.
Normalno Marlboro je bio pojam,
Mada kad zagusti bitno je bilo samo da se dimi :)
I zaboravio sam one nase banjalucke, Morava, Port, Bruklin
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1117 Re: Feedback

Post by PM72 »

Jednom sam probao neke francuske cigare Goloaz ili tako nešto.Bile su bez filtera.Kako sam povukao dim - tako me presjeklo.Žešće i poganije cigare ne okusih.Sile nema da uvučeš dim.

Sarajevska Drina je bila carica.A prije toga plava morava je išla ko halva.Prije rata je ne bih zapalio - nema sile.To i Vek si mogao naći jedino po grobljima.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1118 Re: Feedback

Post by log78 »

PM72 wrote:Jednom sam probao neke francuske cigare Goloaz ili tako nešto.Bile su bez filtera.Kako sam povukao dim - tako me presjeklo.Žešće i poganije cigare ne okusih.Sile nema da uvučeš dim.

Sarajevska Drina je bila carica.A prije toga plava morava je išla ko halva.Prije rata je ne bih zapalio - nema sile.To i Vek si mogao naći jedino po grobljima.
Mi smo se negde u junu 95 od UN ovaca i to nekog africkog bataljona docepali Rothmanasa, a te miline kad smo povukli niihov dim u odnosu na VEK :-D
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1119 Re: Feedback

Post by PM72 »

a pljačkali ste i konvoje :D
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1120 Re: Feedback

Post by log78 »

PM72 wrote:a pljačkali ste i konvoje :D
Robna razmjena, dve flase sljive, sad da li je bila cista ili secerusa...
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1121 Re: Feedback

Post by log78 »

E sad, cuo sam da je na pojedinim dijelovima ratista isla razmjena izmedju zaracenih strana, jedna strana posalje karton viskija za karton cigareta, sve zavisi sta je koja na crnoj berzi od UNPROFORA nafatala. sad koliko ima istine u tome ili je sve to u domen onih rekla kazala prica
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#1122 Re: Feedback

Post by PM72 »

log78 wrote:E sad, cuo sam da je na pojedinim dijelovima ratista isla razmjena izmedju zaracenih strana, jedna strana posalje karton viskija za karton cigareta, sve zavisi sta je koja na crnoj berzi od UNPROFORA nafatala. sad koliko ima istine u tome ili je sve to u domen onih rekla kazala prica
To je možda bilo između HVO-a i VRS jer to i nisu bile neke zaraćene strane.Prije bih rekao -linija razdvajanja dvije taldžijske vojske.Jer,odakle nekom u Armiji karton cigara a ni druga strana nije baš bila bogata sa obojenim pićima strane produkcije.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1123 Re: Feedback

Post by log78 »

PM72 wrote:
log78 wrote:E sad, cuo sam da je na pojedinim dijelovima ratista isla razmjena izmedju zaracenih strana, jedna strana posalje karton viskija za karton cigareta, sve zavisi sta je koja na crnoj berzi od UNPROFORA nafatala. sad koliko ima istine u tome ili je sve to u domen onih rekla kazala prica
To je možda bilo između HVO-a i VRS jer to i nisu bile neke zaraćene strane.Prije bih rekao -linija razdvajanja dvije taldžijske vojske.Jer,odakle nekom u Armiji karton cigara a ni druga strana nije baš bila bogata sa obojenim pićima strane produkcije.
pa rekao sam kako je kaoja sta nafatala od UNPROFORA, bilo je i kod njih pripadnika spremnih da iskoriste priliku za dodatnu zaradu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65337
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1124 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Ima li gdje fotografija onog tamnoputog decka, stranog studenta, kako drzi pusku vozeci se u sarajevskom tramvaju? Navodno je sa samog pocetka rata. Nikako da je nadjem.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1125 Re: Feedback

Post by KENJAC »

_BataZiv_0809 wrote:Ima li gdje fotografija onog tamnoputog decka, stranog studenta, kako drzi pusku vozeci se u sarajevskom tramvaju? Navodno je sa samog pocetka rata. Nikako da je nadjem.
Ako mislimo na istog , a mislimo, momak je , mislim, rodjen u Sarajevu. Godiste je 68/69 i isao je u osnovnu skolu Miljenko Cvitkovic. Bio je u Jukinoj jedinici i ( opet mislim) bio ranjen na Otesu. Volio bi i ja znati sta je bilo s njim !
Post Reply