Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1051 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Sto se tice gubitaka , kod nas ti u gubitke racunaju i one koji su poginuli u Hrvatskoj do 1991.
a sigurno je blizu 1000 poginulo na to glup nacin da je to za ne povjerovati, pogotovo u prvim mjesecima rata. najvise ljudi je sto se tice procenta i broja stradalo na Vozuci,
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#1052 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by junior3 »

Jest' vala bilo neobučenih na tenkovima pogotovo na m84.
Kad na putnikovom brdu otkinuše cijev m84ci.
Kažu to je neki mehanizam da zaštiti tenk, da ne pukne granata odmah ili slično, sramota ih bilo da priznaju, a stari moj rastavili kupolu posve. :nevjerujem:
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1053 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

I vezano za tenkove. Tenk bez obucene pjesadije koja ce ga pratiti je nista. Nije ti ovo pustinja Afrike ili Iraka pa da tenkovi i transporteri napreduju 50 kilometara na sat prosjecno
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1054 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

junior3 wrote:Jest' vala bilo neobučenih na tenkovima pogotovo na m84.
Kad na putnikovom brdu otkinuše cijev m84ci.
Kažu to je neki mehanizam da zaštiti tenk, da ne pukne granata odmah ili slično, sramota ih bilo da priznaju, a stari moj rastavili kupolu posve. :nevjerujem:
Pa vjerovatno i cuo da je jedan od visih oficira , a povremeno danas gostuje na TV-u kao vojni analiticar nastradao tako, sto se vrtio oko tenka, a posada se malo igrala... Inace dobro je pozicioniran u u jednoj od stranaka :roll:
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#1055 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by junior3 »

Vjeruj da ne znam.
Sposoban je oficir čim ga je tako najeb'o. :roll:
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1056 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

junior3 wrote:Vjeruj da ne znam.
Sposoban je oficir čim ga je tako najeb'o. :roll:
a tek je kod ispaljivanja modifikovanih bombi ili krmaca znalo biti veselo.. :lol:
opali se prema Gradaccu a zavrsi negde oko Samca
ili kada Artiljerac dobije koordinate kako da gadja , ali on vidi neki svoj cilj i onda nastima sprave prem tom cilju, dzaba kasnije covjeku govoriti da gadja pogresnu metu. :-?
od ovih sto su ucestvovali u napadu na Gradacac cuo sam da su muku imali sa nekim artiljercima koji su svoju vatru navodili prema Gradacackoj kuli.
eto malo da sa druge strane doprinesemo razjasnjenju nekih zabluda ;-)
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#1057 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by junior3 »

Haha joj tim krmačama motori otkazivali krene dobro pa skrene u pm.
Nažalost bilo je neoubučenih artiljeraca pa su naši stradali od njih.

Kako je mog poznanika na proboju koridora hrvat ganjao maljutkom oko kuće, nakon par krugova sreća nestalo žice. :lol:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1058 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Meni se čini da ste se vi iz 1KK ugodno smjestili oko Brčkog i baš i niste bili zainteresovani da idete previše po drugim ratištima pravdajući važnost "Koridora", narodski rečeno znali ste se sačuvati.

Puno puta je na obližnjoj Majevici koja je istina bila u z/o IBK, ali to je obična formalnost VRS hronično falilo ljudstva a zaista nisam upoznat da je ikad 1KK slao ljudstvo u borbe na tom ratištu, kako je to moguće?

Na Lisači dvije sedmice opkoljeno preko 60 pripadnika IBK u novembru 1994., dolazi jedinica iz 1.Posavske brigade Brčko(koja je istina pripadala IBK) da učestvuje u pokušaju proboja(tad im je i poginuo komadant specijalne jedinice) a 1KK od tolike vojske stacionirane u blizini ne šalje ni jednog jedinog vojnika?

Ja vidim da su od strane 2. Korpusa istinski vjerovali da je 1KK u stanju ugroziti i Tuzlu kada bi zaista "krenuo", međutim sreća po nas pa ste vi proveli rat iščekujući i spremajući se za fantomsku ofanzivu na Koridor(koja se još uvijek ne bi desila ni da je rat potrajao do dan danas) i mrcvareći se na Gradačcu.

Kad je Mladić zaista i planirao da krene na Tuzlu u operaciji "Sadejstvo 95" već je bilo previše kasno za takvo što.
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#1059 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by junior3 »

Nije na koridoru bilo ni malo lako ratište da bi se neko ugodno smjestio, možeš i čuti kako je ljudima bilo lakše ratovati oko Teslića i Jelaha ili negdje drugo, nego na koridoru.
A i morao se uvijek čuvati najboljim jedinicama, nema tu puno priče.

Što se tiče slanja ljudstva u z/o IBK bilo je i toga.
Sigurno znam za 95tu i onaj napad ABiH na Majevicu, vjerujem da je i prije toga bilo, ali ne znam kad i koliko ljudstva.
Možda će log znati.
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#1060 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Izlija »

Ja svakakvih se gluposti može ovdje naći i svako sebi sada daje za pravo da svašta piše, do polovice 93 su srbi i imali neke šanse za vojnim uspijehom u BiH a sve poslije se mogu zahvaliti strancima i lakoumnom rukovodstvu BiH što i dan danas imaju entitet u BiH, da je rat potrajao još godinu kukumakali bi sa one strane Drine za kostima što ih ostaviše ovdje. Srbija da je krenula u otvoren sukob sa BiH bi bila zvanično okarekterisana kao agresorska država na suvereni teritorij međunarodno priznate BiH i mogla bi samo da plače rusima što ih nato zguzi u po Beograda i plaćala bi cijenu kao i Njemačka '45.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1061 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Izlija wrote:Ja svakakvih se gluposti može ovdje naći i svako sebi sada daje za pravo da svašta piše, do polovice 93 su srbi i imali neke šanse za vojnim uspijehom u BiH a sve poslije se mogu zahvaliti strancima i lakoumnom rukovodstvu BiH što i dan danas imaju entitet u BiH, da je rat potrajao još godinu kukumakali bi sa one strane Drine za kostima što ih ostaviše ovdje. Srbija da je krenula u otvoren sukob sa BiH bi bila zvanično okarekterisana kao agresorska država na suvereni teritorij međunarodno priznate BiH i mogla bi samo da plače rusima što ih nato zguzi u po Beograda i plaćala bi cijenu kao i Njemačka '45.
Ajde nek si i mi jednom zahvalimo strancima, što se tiče gluposti rukovodstva tu mi se cini da je naše rukovodstvo malo vise u prednosti...
A realno ako vas je ikad MZ spasila to je bilo na Igmanu, da tad nisu reagovali ko zna sta bi bilo..
Takodje na pritisak MZ pušteni su konvoji na vašu teritoriju,
Ako vam se MZ nije svidjela zašto niste opalili koji metak prema njima. Mi i jesmo i usput poneki avion im oborimo a ponekad ih malo zarobimo
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1062 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

junior3 wrote:Nije na koridoru bilo ni malo lako ratište da bi se neko ugodno smjestio, možeš i čuti kako je ljudima bilo lakše ratovati oko Teslića i Jelaha ili negdje drugo, nego na koridoru.
A i morao se uvijek čuvati najboljim jedinicama, nema tu puno priče.

Što se tiče slanja ljudstva u z/o IBK bilo je i toga.
Sigurno znam za 95tu i onaj napad ABiH na Majevicu, vjerujem da je i prije toga bilo, ali ne znam kad i koliko ljudstva.
Možda će log znati.
Ma išle su manje grupe, koliko znam iz 6 sanske 43 motorizovane i 16 krajiške mislim i bataljon vojne policije
A druga stvar normalno daje koridor čuvao sa jedinicama iz 1.KK dovoljno je pogledati demografija opština pre rata, odakle ćeš dovući ljudstvo nego iz Banjaluke i okoline. I da je slučajno presječen, koliko bi žrtava trebalo da se ponovo probije
A nije to prvi put u istoriji. Nijemci su glavninu snaga na Zapadu držali oko Kalea koji je najbliže Engleskoj a desant bio na drugom kraju obale
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1064 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

log78 wrote:
Izlija wrote:Ja svakakvih se gluposti može ovdje naći i svako sebi sada daje za pravo da svašta piše, do polovice 93 su srbi i imali neke šanse za vojnim uspijehom u BiH a sve poslije se mogu zahvaliti strancima i lakoumnom rukovodstvu BiH što i dan danas imaju entitet u BiH, da je rat potrajao još godinu kukumakali bi sa one strane Drine za kostima što ih ostaviše ovdje. Srbija da je krenula u otvoren sukob sa BiH bi bila zvanično okarekterisana kao agresorska država na suvereni teritorij međunarodno priznate BiH i mogla bi samo da plače rusima što ih nato zguzi u po Beograda i plaćala bi cijenu kao i Njemačka '45.
Ajde nek si i mi jednom zahvalimo strancima, što se tiče gluposti rukovodstva tu mi se cini da je naše rukovodstvo malo vise u prednosti...
A realno ako vas je ikad MZ spasila to je bilo na Igmanu, da tad nisu reagovali ko zna sta bi bilo..
Takodje na pritisak MZ pušteni su konvoji na vašu teritoriju,
Ako vam se MZ nije svidjela zašto niste opalili koji metak prema njima. Mi i jesmo i usput poneki avion im oborimo a ponekad ih malo zarobimo
Šta bi to bilo na Igmanu? Pala bi država da su se spojili četnici sa Golog brda i ovi iz pravca Trnova? :lol:

Prvobitno naša komanda nije ozbiljno shvatala ofanzivu na Trnovo.Kad su ga zauzeli onda je nastao krah.Bježanija na sve strane ali i u toj bježaniji bilo je nekog sistema.Armiji BiH i Predsjedništvu odgovaralo je uvlačenje međunarodnih faktora u belaj jer ratovanje na dva fronta nije bilo dugoročno.Kako da ih uvuče nego da digne frku i prikaže snimke četnika kako idu i pale sve odreda.To je i uspjelo.

Što se tiče četnika,vojno su zaustavljeni a ne međunarodnom intervencijom.Pripadnici 7 muslimanske brigade,Lasta,Vikićevci i dijelovi fočanske i fikrine brigade zaustavili su ih i odbacili.Poslije je došlo do primirja i uvođenja UN-trupa na Igman.

Nekad nisu dovoljni topovi i tenkovi nego pamet i muda.Srpska strana je nasjela i čitav svijet je vidio snimke palikuća i pljačkaša.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#1065 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Bosanski_kralj »

log78 wrote: A realno ako vas je ikad MZ spasila to je bilo na Igmanu, da tad nisu reagovali ko zna sta bi bilo..
A realno da MZ ne uvede embargo na oružje, da tad nisu reagovali ko zna šta bi bilo.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1066 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1067 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by KENJAC »

SkyLimit wrote:Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.
E ni ovo nikad necu shvatit.
Cetnici kukavice,
Cetnici pijanice,
Cetnici glupi
....
I takvi cetnici uzese pola drzave!
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1068 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Protivnika je uredu prezirati a veoma kontraproduktivno podcjenjivati.

Puno vojnika je izgubilo glavu zbog stava :"ta' će balije" i "ta'će četnici".

A taj argument o "pola države" baš i ne stoji, s obzirom na odnos snaga nije čudno što su uzeli pola, već što nisu cijelu.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1069 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

KENJAC wrote:
SkyLimit wrote:Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.
E ni ovo nikad necu shvatit.
Cetnici kukavice,
Cetnici pijanice,
Cetnici glupi
....
I takvi cetnici uzese pola drzave!

Nisu oni uzeli pola države nego izgubili.Bili su na teritoriji čitave.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1070 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

SkyLimit wrote:Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.

Upravo obratno.Armija je imala sposobnije niže oficire dok su kuburili sa višim oficirima.Svaka naša akcija do nivoa čete je uspjevala a čim se uključe brigade i korpusi - piši propalo.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1071 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

PM72 wrote:
SkyLimit wrote:Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.

Upravo obratno.Armija je imala sposobnije niže oficire dok su kuburili sa višim oficirima.Svaka naša akcija do nivoa čete je uspjevala a čim se uključe brigade i korpusi - piši propalo.
CIA u svojim analizama kaže suprotno, niži oficiri su pravili razliku za VRS na terenu. Imali su puno manje piljara koji su ko zna kako postojali komandiri i bili prava tvornica šehida.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#1072 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Bosanski_kralj »

KENJAC wrote:
SkyLimit wrote:Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.
E ni ovo nikad necu shvatit.
Cetnici kukavice,
Cetnici pijanice,
Cetnici glupi
....
I takvi cetnici uzese pola drzave!
Je li protekli rat bio rat ravnopravnih protivnika?
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1073 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Mi naše komadante i oficire idealiziramo, sve nekakvi heroji otpora a pola ih je zapravo zaslužilo visiti o prvu banderu zbog nekih usput akcija gdje bi stradalo tridesetak vojnika, a da ne idemo u pokušaje većih operacija gdje ih je stradalo na stotine.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#1074 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Bosanski_kralj »

SkyLimit wrote:Mi naše komadante i oficire idealiziramo, sve nekakvi heroji otpora a pola ih je zapravo zaslužilo visiti o prvu banderu zbog nekih usput akcija gdje bi stradalo tridesetak vojnika, a da ne idemo u pokušaje većih operacija gdje ih je stradalo na stotine.
Ima li ko tebi da valja?
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1075 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

SkyLimit wrote:
PM72 wrote:
SkyLimit wrote:Jedan od mitova je i o glupim nepismenim četnicima.

Imali su niže oficire koji su bili sposobniji od oficira tog ranga u Armiji RBiH, bolje instrukture(često iz Srbije ili RSK) specijalnih jedinica i slično.

Upravo obratno.Armija je imala sposobnije niže oficire dok su kuburili sa višim oficirima.Svaka naša akcija do nivoa čete je uspjevala a čim se uključe brigade i korpusi - piši propalo.
CIA u svojim analizama kaže suprotno, niži oficiri su pravili razliku za VRS na terenu. Imali su puno manje piljara koji su ko zna kako postojali komandiri i bili prava tvornica šehida.

Jebla te CIA,ja sam to gledao uživo.Niži oficir je zvanje koje dobiješ sa srednjom vojnom školom.Kad završiš vojnu akademiju onda postaneš oficir - potporučnik.Nakon toga,svake četiri godine otprilike dobiješ čin više.Tek od majora pa naviše si mogao izučavati taktike ratovanja u posebnim vojnim školama.
U Armiji BiH "niže" činove dobijali su ljudi iz naroda,obično oni sa mudima jer je trebalo ginuti.Kod Srba je bilo manjak takvih jer su imali artiljeriju i oklope pa im nisu trebali ljudi sa mudima da ginu.Oni su rat dobijali metodom spržene zemlje,tučeš čitav dan,poravnaš cilj pa kreneš sa tenkovima.Ako opet pružaju otpor - bubaj po njima do kraja dana.Obično odbrana popusti i ulaze uz podršku oklopa.Ako otpor traje tri dana i više onda odustanu jer kažu da su prodati i da je neki izdao akciju...
Post Reply