Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1026 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by KENJAC »

Zokipfc wrote:
PM72 wrote:A ubistvo 3. septembra 1991 Dževada Jusića i Nedžada Hodžića u Kravici nadomak Srebrenice od strane pripadnika SDS-a bilo je komšijsko prepucavanje?
Rujan = avgust..
Avgust Kolovoz
Rujan Juli
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1027 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

KENJAC wrote:Zna li neko koliko je poginulih u selu Ravno i ko su bili ?
Mozda , da nam objasni i kako se to desilo ?
...kad smo vec kod zabluda ...
Imaš spomenik u sred mjesta Ravno.Bio,vidio ali nisam tumačio.Pogledao samo ovlaš.Ima nekih godišta uklesanih na spomeniku recimo 1928 ili 1932 a to sigurno nisu bile zenge.Ima i dosta gelera po fasadama...i to nije zabluda.

rujan je septembar koliko ja znam...
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1028 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Početkom aprila organizovana jedinica Srbijanaca Arkanovaca "upada"(što je potpuno pogrešan termin, i poslani i pozvani može proći, ali nisu oni "upali") u Bijeljinu, ubrzo nakon toga u Zvorniku opet Arkanovci u igri(ali i Beli Orlovi, Simini četnici, Žute ose...) kao i "JNA" koja u Zvorniku otvoreno i dokumentovano ratuje na strani velikosrpskih snaga i vi sad računate "ko je počeo rat".

Srbi su na početku odigrali pravo hinjski i podlo, ali ko gubi ima pravo da se ljuti, samo što bi im ja odgovorio po mjeri, da se Skylimit pitao umjesto Selima Bešlagića niti jedan jedini vojnik "JNA" ne bi izašao živ iz tuzlanske kolone. Prema pripadnicima u to vrijeme već otvoreno neprijateljske vojske nije trebalo imati milosti, moja naredba bi bila: "Raspali po volji, nema zarobljenika".

Problem islamista poput Alije i socijalista poput Selima je što su bili previše blagi, pravi nacionalista poput mene bi dobro Srbima naplatio.

Uopćeno te generacije odrasle u Jugoslaviji su imale previše skrupula, mislim da bi mi koji nismo upamtili "bratstvo i jedinstvo" bili puno brutalniji u obračunu sa "vjekovnim neprijateljem"(ja što volim taj termin, jebo VRS, četnici, velikosrbi...vjekovni neprijatelj, e taj termin mi je trebao).
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1029 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

SkyLimit wrote:Početkom aprila organizovana jedinica Srbijanaca Arkanovaca "upada"(što je potpuno pogrešan termin, i poslani i pozvani može proći, ali nisu oni "upali") u Bijeljinu, ubrzo nakon toga u Zvorniku opet Arkanovci u igri(ali i Beli Orlovi, Simini četnici, Žute ose...) kao i "JNA" koja u Zvorniku otvoreno i dokumentovano ratuje na strani velikosrpskih snaga i vi sad računate "ko je počeo rat".

Srbi su na početku odigrali pravo hinjski i podlo, ali ko gubi ima pravo da se ljuti, samo što bi im ja odgovorio po mjeri, da se Skylimit pitao umjesto Selima Bešlagića niti jedan jedini vojnik "JNA" ne bi izašao živ iz tuzlanske kolone. Prema pripadnicima u to vrijeme već otvoreno neprijateljske vojske nije trebalo imati milosti, moja naredba bi bila: "Raspali po volji, nema zarobljenika".

Problem islamista poput Alije i socijalista poput Selima je što su bili previše blagi, pravi nacionalista poput mene bi dobro Srbima naplatio.
Ti ne kontaš da bi u tom slučaju JNA podigla sve aviona što imaju pa poravnali pola Tuzle.Krenuli bi otvoreno sa srbijanskim korpusima .Imali bi alibi za sve takve akcije.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1030 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

PM72 wrote: Ti ne kontaš da bi u tom slučaju JNA podigla sve aviona što imaju pa poravnali pola Tuzle.Krenuli bi otvoreno sa srbijanskim korpusima .Imali bi alibi za sve takve akcije.
A šta su bili ona "JNA" koja je prije tog 15. maja učestovala u okupaciji Zvornika i Kalesije u neposrednoj blizini Tuzle do ti "srbijanski korpusi"?
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1031 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

SkyLimit wrote:
PM72 wrote: Ti ne kontaš da bi u tom slučaju JNA podigla sve aviona što imaju pa poravnali pola Tuzle.Krenuli bi otvoreno sa srbijanskim korpusima .Imali bi alibi za sve takve akcije.
A šta su bili ona "JNA" koja je prije tog 15. maja učestovala u okupaciji Zvornika i Kalesije u neposrednoj blizini Tuzle do ti "srbijanski korpusi"?
Ma sve je to bilo tanko,lahko je bilo sa par tenkova ulaziti u sela u kojima znaš da sem par lovačkih pušaka nema ništa.Korpus je desetine brigada,stotine tenkova i oklopnjaka,na stotine artiljerijskih cijevi...to gdje se uključi trava ne raste.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1032 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by KENJAC »

PM72 wrote:
KENJAC wrote:Zna li neko koliko je poginulih u selu Ravno i ko su bili ?
Mozda , da nam objasni i kako se to desilo ?
...kad smo vec kod zabluda ...
Imaš spomenik u sred mjesta Ravno.Bio,vidio ali nisam tumačio.Pogledao samo ovlaš.Ima nekih godišta uklesanih na spomeniku recimo 1928 ili 1932 a to sigurno nisu bile zenge.Ima i dosta gelera po fasadama...i to nije zabluda.

rujan je septembar koliko ja znam...
Dakle, zna li neko koliko je poginulih - ne znas
Ko su bili - ne znas
Kako su poginuli - ne znas
Ali mi vrlo tecno pricas o gelerima...
Nemoj bolan da se upetljavas u price o kojima nista ne znas !
A pogledaj i kad su pogunili ti sa spomenika.
Za Rujan si u pravu ! Sto jest , jest !
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1033 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

sad bih ja trebao biti đončina pa te upitati znaš li ijedno ime od "700 000 pobijenih" u Jasenovcu? Ne znaš.Ima li spomenik sa spiskom stradalih? Nema. ;-)

kažem ti fino,u sred sela Ravno postoji spomenik civilnim žrtvama stradanja.išao sam na Pelješac preko Ravnog i Slanog i vidio sam ga.Nisam istražitelj da bih slikao imena i godišta ali sam vidio da su to bili neki starci i ima ih desetak.Također,vidio sam gelere po obližnjim kućama.Ima još jedan spomenik pored ceste,na samoj granici,gdje su imena poginulih pripadnika ZNG.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1034 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

PM72 wrote: Ma sve je to bilo tanko,lahko je bilo sa par tenkova ulaziti u sela u kojima znaš da sem par lovačkih pušaka nema ništa.Korpus je desetine brigada,stotine tenkova i oklopnjaka,na stotine artiljerijskih cijevi...to gdje se uključi trava ne raste.
Pa da li bi 100, 200 ili 300 više tenkova nego što su imali domaći Srbi zaista napravilo razliku? Već su svakako imali i više nego što ih je uopće imalo smisla koristiti u borbama. A nisu se ni oni libili koristiti avione, izbacivati kasetne bombe i slično.

A nije zanemariti u prvim mjesecima ni značaj pješadije iz Srbije na početku agresije, sve te paravojne formacije koje su ordinirale na početku oko Zvornika i okolice(Arkanovci, Beli Orlovi, Simini četnici, Žute ose...) sveukupno vjerovatno nije bilo više od 500 ljudi što baš i ne zvuči previše ali na samom početku 500 dobro opremljenih vojnika sa iskustvom ratovanja po Hrvatskoj još od 1991. godine je moglo napraviti razliku između toga hoće li neki grad biti okupiran ili ne.

Uostalom, nisu se libili koristiti ni zvanične jedinice SDB i vojske Srbije ako je za tim bilo potrebe, i na početku i poslije.

Šta je to tačno Srbija mogla još više uraditi nego što jeste? Proglasiti opću mobilizaciju na koju bi se odazvalo 10% i otvoreno ući u rat u BiH? Prvo je pitanje da li bi im međunarodna zajednica dozvolila, a drugi problem je što bi onda to nama dalo svaki legimitet i da pucamo po Srbiji, Juka bi konačno mogao provjeriti koliki je zapravo domet njegovog fantomskog Sultana
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1035 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

U situaciji kad domaći četnici imaju 400 tenkova pa im dođe u ispomoć još dva puta toliko,zar stvarno misliš da se ništa ne bi promjenilo?

Oni jesu koristili avione i izbacivali bombe po naseljima ali je to vrlo slabo korišteno.Da su svaki dan slali sa Batajnice i Užica po 20 ili 30 MIG-ova i 20-tak galebova i orlova da bombarduju naselja...a to bi se desilo da smo im pobili svu vojsku po kasarnama.Imali bi alibi za sve pokolje.

U tom slučaju ne bi pitali ni međunarodnu zajednicu niti bi ih jebavali jedan posto.Mobilisali bi sve redom i ne bi čekali odziv nego bi kupili.Čime bi to mi pucali po Srbiji? Nemoj me nasmijavati.Kakav bolan sultan,pametan si momak i mani se tih izmišljotina.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#1036 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by MyTao »

:roll: kakvi sve bolida ima i na ovom forumu...
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1037 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

da ja napisem jedan malo duzi i spustim loptu ako se moze spustiti...
Za PM72.
Pod Galamom na zenu mislio sam na raygovor Mladica i Milosevica, imas ih i u transkriptima haskog tribunala. U jednom momentu je Mladic rekao Milosevicu. Galami na svoju zenu, a ne na mene, ako uopste i smijes da galamis na nju,
Za ovog Slovenca vidim da je neko stavio link na vecernji.
Vezano za Ravno kao i uvjek u Bosni imas za to dve verzije. po Nasoj iz mesta je napadana JNA, po Hrvatskoj verziji, selo je gotovo bez razloga napala i unistila JNA. istina je vjerovatno negde na sredini. Inace sa teritorije danasnje opstine Ravno je Vojislav Seselj,

Sto se tice ostalih stavri. za ovog nebeskog limita bi se po nekim postovima koje sam citao reklo bi da covjek studiozno prikuplja informacije, da je ucestvovao u ratu a ovamo posle nekoliko postova, napada vojnike ARBIH koji su izbjegli i nastanili se u njegov grad. Brate po tom licis na Beogradjanina iz kruga dvojke. :roll:
I kazes da bi ti napao i pobio sve vojnike JNA u Tuzli. Pa mogu ti reci da je takvog stratega poput tebe jedva cekao jedan Blagoje Adzic, inace u selu Pridvorica 1942. godine njemu su ustase pobile gotovo citavu familiju, te je bio jedan od najratobornijih. Pa Hrvati 1991 nisu napadali garnizone JNA u Puli, Rijeci, Zagrebu, iz tih razloga, jbg Franjo Tudjman ispade manje vojnicki talentovan od tebe. a ovi Vojnici ARBIH manje patriote od tebe. Takve bisere smo imali i mi kada smo one snage UN vezali za bandere, pa jebiga kad smo dobili po usima onda smo shavtili da to i nije bas dobra ideja bila.
Od tih silnih dobrovoljaca iz Srbije,raznih cetnika, osa, bosa, a u sustini konja imali smo dugorocno vise stete nego koristi.
Inace za informaciju neke od tih jednica koje su prvenstveno gledale da pale, siluju, jebu, pljackaju, morale su jedinice VRS da obuzdavaju.Zute ose su bile i uhapsene a na jednicu Mice u Teslicu je isla artiljerija i praga. Mislim da je 1. bataljon vojne policije 1.KK isao u tu akciju, slicno kao vi u Sarajevu sa Cacom
Za Mudzahedine ti nisam nista rekao, svako trazi pomoc tamo gde misli da ce je dobiti. Doduse koliko znam prvo su djelovali protiv HVO u okolini Travnika, pa tek onda protiv nas. A vidis mozda smo i cekali 100.000 mudzahedina da pocnemo stvarno da ratujemo :-)
I na tu tvoju o vjekovnim neprijateljima koje treba istrijebiti, nema neke velike razlike izmedju vas koji samo mislite o neprijateljima, kao kad oni iz Prijedora sto linije vidjeli nisu osim po prijedorskim selima , u svoju odbaranu kazu to je samo bila osveta za 1942.
I dok se tako mnogi od nas zamajavaju o vjekovnim nepriateljima, neko je u tom ratu fino profitirao, namlatio velike pare, od sverca. jer jebiga iskreno, stizala je pomoc sa svih strana a mlijeko, kafa cigarete na crnoj berzi vrijede puno, Pa je neki Meho , dijelio tal sa nekim Milosem oba zajedno sa nekim Ivanom. Oni su sada ugledno biznismeni, njihovi sinovi kao i oni kresu najbolje ribe, svi zajedno obilaze svijet, a ti jadnice sa sve tri strane gledaj od plate do plate i misli sta ces i kuda ces.
Vezano za ovaj sverc koliko je u sarjevu za vrijeme rata kostala kutija bcigareta i kilo kafe. U Vitezu sam cuo da su za vrijem rata cigarete placali 100 DM po kutiji ali pare nisu bile problem. jedan sandzaklija mi je u razgovoru pre par godina rekao da je sarjevo za vrijeme rata bilo puno para.
Ja svom sinu kazem, mali ako se zaratuje ti pravac Svedska pa gore udri po njima. :P
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1038 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

Pod Galamom na zenu mislio sam na raygovor Mladica i Milosevica, imas ih i u transkriptima haskog tribunala. U jednom momentu je Mladic rekao Milosevicu. Galami na svoju zenu, a ne na mene, ako uopste i smijes da galamis na nju,
Za ovog Slovenca vidim da je neko stavio link na vecernji.
Vezano za Ravno kao i uvjek u Bosni imas za to dve verzije. po Nasoj iz mesta je napadana JNA, po Hrvatskoj verziji, selo je gotovo bez razloga napala i unistila JNA. istina je vjerovatno negde na sredini. Inace sa teritorije danasnje opstine Ravno je Vojislav Seselj,
Slobo galamio na Ratka.Ne sumnjam.Ratko podivljao a roditelj galami na njega.Ne sluša ga i hoće po svom.Sve mu dao i obezbjedio a on tvrdoglav. :D

Oko događanja u selu Ravno ima i treća verzija.Kroz Popovo polje prema Slanom krenula je jedinica JNA.Dočekale ih zenge i napali.JNA se povukla (čitaj pobjegla) i sa sigurne distance ravnala Ravno.Pri tom pobila starce i nejač.Zenge razgulile preko brda.Mislim da je to najpribližnija verzija događaja.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1039 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Oko događanja u selu Ravno ima i treća verzija.Kroz Popovo polje prema Slanom krenula je jedinica JNA.Dočekale ih zenge i napali.JNA se povukla (čitaj pobjegla) i sa sigurne distance ravnala Ravno.Pri tom pobila starce i nejač.Zenge razgulile preko brda.Mislim da je to najpribližnija verzija događaja.
Pa ta verzija ti je kombinacaija ove dve. A iskreno, kad imas MTS nisi lud da ides frontalno, Fino se povuces pa opleti.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1040 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

Najgluplju verziju čuo sam od strane srpskih političara.Jedinica JNA koju je vodio pukovnik Musliman strojevim korakom išla je kroz Ravno pa su golobrade vojnike zvjerski napali dok su stupali...

a u pravu si ,odeš na brdo pa lupaj.Onaj dole ionako nema čime da ti uzvrati.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1041 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

O tim glupim verzijama bi se dobar roman mogao napisati.
a to kad odes na brdo , nije izum ovih prostora. pa kako danas Ameri , samo sa 7000 metara visine i vise, Ako treba i godinama
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1042 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Po meni je i zabluda da su Srbi baš onako kolektivno bili zagrijani za rat. Ako čitate neke strane analize rata u BiH oni upravo ističu da je najveća prednost Armije RBiH naspram VRS u ljudstvu.
Armija RBiH je imala uvijek više vojnika nego što ih je zapravo mogla opremiti, ogroman broj dobrovoljaca, neka rigorozna mobilizacija i nije bila nužda.

VRS je imala puno više problema po tom pitanju. Manje ljudstva nego što bi voljeli, puno dezerterstva, problema sa moralom, nevoljkom mobilizacijom itd.

Oficiri jedinica sa prostora uz Drinu su isticali da je blizina Srbije pored pozitivnih imala i negativnih efekata, jako je loše za moral vojske djelovalo što su mogli vidjeti i čuti kako se odmah sa druge strane rijeke odvija obični civilni život a oni tu riskiraju glavu, pa spominju kako čim krene jači napad vojska jednostavno pređe na drugu stranu Drine i slično.

Na liniji je bilo puno staraca i fakultetski obrazovanih ljudi a neki su bili i oboje. U VRS su na liniji znali stradati predratni direktori i profesori, nešto sumnjam da su baš svi rado iz odijela i kravate završili u šinjelu u rovu.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1043 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by KENJAC »

Nikakvo stupanje . Posao rezervni sastav JNA u hotel Osmine u Slanom na smjenu. U Ravnom ih ceka regularna vojska Hrvatske iz zasjede i deset petnest vojnika ostaje ubijeno. Bas kao u Sjekovcu i ovdje se radi o agresorskoj vojsci na suverenitet jedine nam BiH.
Sve to mnogo prije dogadjaja u Sarajevu.
Ma ...nebitno. Ne moze se istorija vratit, ali ona prica , referendumska, kako dva naroda zele nezavisnu , suverenu i .... Bosnu i Hercegovinu se potvrdjuje kao jedna od najvecih zabluda ( u ovom slucaju Bosnjackog) naroda.
I sto je najsmjesnije ta zabluda to be continued ....
To be jarrabi ....
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1044 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Morala i spremnosti za rat je bilo do septembra 1992. Uzmi da je odziv na prvu mobilizaciju u Beogradu negde u maju 1991 bio oko 107% izvor ti je knjiga Oklopne mehanizovane jedinice u ratu. imas na netu
Posle probijanja koridora doslo je do pada morala, pokusacu ti navesti razloge.
1. Ratno stanje nije bilo proglaseno.
2. Doslo ti je do veliko razlaza izmedju vojne i civilne vlasti.
3. Kako je vlast preuzeo SDS on ti je krenuo sa nekom dekomunizacijom.
4. Uvedeno je pravilo donatorstva, pa onaj ko nije hteo placao je odredjeni iznos i nije isao na liniju.
5. Crkva ti se pocela petljati u sve.
6. Nekako nije se imao odredjeni cilj, sta i kako dalje. Vlast je pricala kako je cilj zajednicka drzava, a ovamo svaki mirovni sporazum, i svaka inicijativa ide na to da i dalje ostajes u BIH
7.na povrsinu ti je isplivao svakav sljam, koji je neke svoje frustracije prvo lijecio na Muslimanima i Hrvatima a zatim kad njih nije vise bilo , nad srbima, tako ti je neko ko je bio los djak za neke svoje jedinice maltretirao bivse nastavnike, los radnik je mltretirao svoje bivse direktore.
8.negde posle 1993 doslo ti je i do razmimoilazenja izmedju Slobe i Radovana. Radovan ti se poceo petljati sa opozicijom, pa su mu na Pale dolazili i Djindjic i Kostunica i Seselj i ostali.
Dodaj na to i prve neuspjehe na frontu, zatim uticaj MZ .
za obicnog vojnika koji se sa linije dodje kuci, pa onda ne moze zaspati zato sto mu se kuca nalazi izmedju dve kafane koje rade cijelu noc, pa onda malo proseta i vidi masu poznanika kako im je veca briga sto ne mogu gledati Svjetsko prvenstvo ili derbi Zvezda-Partizan, pa sretne neku propalicu koja je u medjuvremenu postala neko i nesto, kako mu objasnjava da je on nesposoban, jel zaboga nije vec do Neuma dosao, sve to djeluje porazno. ovo kazem za vecinu pripadnika 1. KK jer od sredine 92 pa sve do pred kraj rata, Banjalucka i Prijedorska regija su bile daleko od borbenih dejstava.
Recimo u FK Borac i RK Borac si imao negde 100 ljudi u radnoj obavezi
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1045 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by KENJAC »

Dakle, poslije pocetne euforije, i kad se skontalo da nisu samo " oni" sto ginu nego metak moze i " nas" zakacit dolazi do masovnog otrjeznjenja.
Tada pocinju nasilna mobilizovanja a sa takvim vojnikom ne mozes ni guzicu obrisat !
Samo neke jedinice Prvog Korpusa:
umjetnicka ceta ( pjevanje kurcu)
Ceta za zastititu objekata ( Bunte Kuhh jedinica)
Radna obaveza ( pozoriste je tad imalo vise glumaca nego danas)
Dolazi do naglog tazvoja religijske svijesti ( Sarajevo je imalo tada vise Jevreja nego Jerusalem danas)
Redovi su bili veci za uci u postrojbe UN nego za koncert Stonsa...
A danas kad citas forum , ispade da svi imamo barem hiljadu noci na koti 850 ....
Al , eto , drago mi je cut da je i kod brace Srba bila slicna situacija .
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1046 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

KENJAC wrote:Dakle, poslije pocetne euforije, i kad se skontalo da nisu samo " oni" sto ginu nego metak moze i " nas" zakacit dolazi do masovnog otrjeznjenja.
Tada pocinju nasilna mobilizovanja a sa takvim vojnikom ne mozes ni guzicu obrisat !
Samo neke jedinice Prvog Korpusa:
umjetnicka ceta ( pjevanje kurcu)
Ceta za zastititu objekata ( Bunte Kuhh jedinica)
Radna obaveza ( pozoriste je tad imalo vise glumaca nego danas)
Dolazi do naglog tazvoja religijske svijesti ( Sarajevo je imalo tada vise Jevreja nego Jerusalem danas)
Redovi su bili veci za uci u postrojbe UN nego za koncert Stonsa...
A danas kad citas forum , ispade da svi imamo barem hiljadu noci na koti 850 ....
Al , eto , drago mi je cut da je i kod brace Srba bila slicna situacija .
Pa eto, zanimljiv bi to duel bio Radna jedinica Pozorista u Banjaluci protiv radne jedinice Pozorista u Sarajevu.
doduse mislim da oni sada vode ove politicke borbe
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1047 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

log78, srpska wikipedija o 1. Oklopnoj brigadi 1KK VRS kaže:
Na početku rsapada Jugoslavije i rata u BiH, brigada poseduje sledeća oklopna sredstva: 99 T-55, 26 M-84 (modernizovani ruski tenk T-72), 17 T-34 i 23 BVP (borbeno vozilo pešadije); u zbiru 142 tenka.
Mit ili istina da su baš ovako bili opremljeni?

Također zanima me kako su po tom pitanju stajale 16. Krajiška, 43. motorizovana i 2. oklopna brigada, recimo po tvojoj procjeni koliko su zajedno ove četiri brigade imale tenkova?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#1048 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Bosanski_kralj »

Je li ono 27 hiljada poginulih pripadnika VRS? Zna li se podatak za vojnike iz Srbije, koliko je njih poginulo na ratištima u Bosni?
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1049 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

VRS je tokom rata imala 20. 626 poginulih. Po mojoj računici oko 9 000 od strane jedinica 2. Korpusa, oko 2 000 od strane hrvatskih snaga a ostalih 9 000 otpada na poginule u sukobima sa 1., 3., 4., 5., 6. i 7. korpusom Armije RBiH.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#1050 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Nije mit.
Prva oklopna je formacijski i opremom naslijedila JNA formaciju, sad da li tacno u tenk ne znam.
i 2 oklopna 16 i 43. mislim da su zajedno imale oko 250 tenkova, pretezno T-55 zato sto je laksi za upotrebu na ovim terenima, M-84 je vise za ravnice.
e sad ovu brojku od 220 uzmi sa rezervom jer je bilo i nekih preklapanja.
2. oklopna je manja od 1. oklopne.
16. je imala svoj oklopni bataljon koji je pretezno imao oklopna vozila. za 43. i ne znam tacno.
oko Sarajeva su uglavnom bili T-55.
Na pocetku rata vjeruj da nije bilo ni dovoljno obucenih posada, imas i neke visoke oficire koji su nastadali od nezgoda sa tenkovima,
Racunaj da je uvijek odredjen procenat bio na odrzavanju te da nije ucestvovao u borbi. Jednom nam je zafalilo i akumulatora za tenkove.
ako te interesuje formacijski sastav i slicno, potrazi na netu knjige od Bojana Dimitrijevica on zajedno sa nekim hrvatom cini mi se Marijanom onako strucno- istorijski pise o ratnim dogadjanjima,formacijama, upotrebi i slicno
Lake pjesadijske brigade uglavnom nisu imale ni transportera u svom sastavu
Post Reply