Federalni dio Brčkog '95.-'98.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
forumas19
Posts: 59
Joined: 27/11/2021 22:44

#1 Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by forumas19 »

Od Dejtona do arbitraže 1998. godine postojala je entitetska linija koja je dijelila Brčko. Južni dijelovi su pripali FBiH. Gdje je bila administracija? Kako se zvala opština? Čuo sam i za nekakvu hrvatsku opštinu Ravne-Brčko, ako je uopšte postojala? Da li je središte bio Gornji Rahić ili Brka?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by sehohari »

forumas19 wrote: 12/05/2023 17:55 Od Dejtona do arbitraže 1998. godine postojala je entitetska linija koja je dijelila Brčko. Južni dijelovi su pripali FBiH. Gdje je bila administracija? Kako se zvala opština? Čuo sam i za nekakvu hrvatsku opštinu Ravne-Brčko, ako je uopšte postojala? Da li je središte bio Gornji Rahić ili Brka?
Ne znam tačno kako je stanje bilo jer sam i premlad i iz drugog kraja države, ali sam tokom istraživanja o ratnim zbivanjima svašta našao u vezi Brčkog.

Dio opštine koji nije je odmah poslije rata pripao Federaciji je bio podijeljen u dvije zasebne jedinice, jednu bošnjačku i jednu hrvatsku. Središte hrvatske opštine, koja je formirana 1994., bila je u Bosanskoj Bijeloj koja je kasnije preimenovana u "Bijela".
1993. je zajednička brigada podjeljena u jednu pod komandom ABiH i jednu pod HVO-om, tako da je teritorij koji je bio pod HVO-om postao dio općine Ravne-Brčko, a ostatak je bio dio većinsko-bošnjačkog dijela. Ne znam tačno gdje mu je sjedište bilo, ali u dokumentima se opština naziva "Rahić-Brčko", tako da se da pretpostaviti da je sjedište bilo u Gornjem Rahiću.

Tek formiranjem distrikta 2000. se ukidaju dvije, odnosno tri opštine.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#3 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by Novi_Nick »

Koliko je sirok taj koridor od unutrasnje administrativne granice FBiH i drzavne granice sa Hrvatskom i ko ga sve kontrolise?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#4 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by zgiba »

Novi_Nick wrote: 22/02/2024 21:46 Koliko je sirok taj koridor od unutrasnje administrativne granice FBiH i drzavne granice sa Hrvatskom i ko ga sve kontrolise?
Širina koridora u ratu je bila 4 km.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66248
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by _BataZiv_0809 »

sehohari wrote: 20/05/2023 20:45
forumas19 wrote: 12/05/2023 17:55 Od Dejtona do arbitraže 1998. godine postojala je entitetska linija koja je dijelila Brčko. Južni dijelovi su pripali FBiH. Gdje je bila administracija? Kako se zvala opština? Čuo sam i za nekakvu hrvatsku opštinu Ravne-Brčko, ako je uopšte postojala? Da li je središte bio Gornji Rahić ili Brka?
Ne znam tačno kako je stanje bilo jer sam i premlad i iz drugog kraja države, ali sam tokom istraživanja o ratnim zbivanjima svašta našao u vezi Brčkog.

Dio opštine koji nije je odmah poslije rata pripao Federaciji je bio podijeljen u dvije zasebne jedinice, jednu bošnjačku i jednu hrvatsku. Središte hrvatske opštine, koja je formirana 1994., bila je u Bosanskoj Bijeloj koja je kasnije preimenovana u "Bijela".
1993. je zajednička brigada podjeljena u jednu pod komandom ABiH i jednu pod HVO-om, tako da je teritorij koji je bio pod HVO-om postao dio općine Ravne-Brčko, a ostatak je bio dio većinsko-bošnjačkog dijela. Ne znam tačno gdje mu je sjedište bilo, ali u dokumentima se opština naziva "Rahić-Brčko", tako da se da pretpostaviti da je sjedište bilo u Gornjem Rahiću.

Tek formiranjem distrikta 2000. se ukidaju dvije, odnosno tri opštine.
Puno si istrazivao :thumbup:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by stubrijez »

hihihi, ovo me podsjeti na jednu bivsu kolegicu iz Sarajeva... radili smo neki projekat na teritoriji cijele BiH. Jedan dan ona mene zove i pita kojem kantonu pripada Doboj. Reko jadna nije ti Doboj u Federaciji, a ona ce: ma dobro nebitno al koji kanton :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: nije jedina nazalost, a pravnik je kobajagi neki bila. Ja mislim da prosjecnom zitelju Sarajva kazes vozi u Derventu on jadan ne bi znao dje da okrene. Cast izuzecima.
Volim Bosnu
Posts: 69
Joined: 05/06/2022 14:46

#7 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by Volim Bosnu »

Bilo mi je drago kada je 1999.arbitražnom odlukom prijeratna općina Brčko proglašena distriktom jer je grad i dijelovi opštine u ratu okupiran od tzv. VRS pa sam se radovao ujedinjenu tri postojeće općine u jedan Distrikt.No, sad vidim da to i nije dobra odluka jer su svi parametri bili na strani FBiH. Prije srpske okupacije grada Brčkog i dijelova opštine Srbi su činili jedva 20 % stanovnistva,a Bosnjaci, Hrvati i ostali oko 80 %. Bosnjaci su bili apsolutna vecina u gradu i značajna vecina u općini a Hrvata je bilo vise nego Srba. Arbitrazna odluka je na nekin nacin legalizirala srpska osvajanja, etničko čišćenje i sistemske zločine nad Bosnjacima i Hrvatima. Vlasti RS su nakon Daytona naselili veliki broj Srba iz FBiH bas u Brcko s ciljem promjene etnicke slike grada o okoline. Neka prije rata cisto hrvatska sela su danas vecinski srpska. Razumijem USA i Zapad da su se na neki nacin plasili srpske reakcije,jer bi ostali presjeceni na dva dijele,ovaj zapadni dio šumskog entiteta bi bio enklava,ali trebalo ih je presjeci,ne bi danas mogli ponovo prijetii legalizacijom etnickog cišćena kojeg su sproveli u vrijeme agresije na RBiH.
Mišljenja sam da je grad Brčko morao biti uključen u Tuzlanski kanton,a hrvatska sela zapadno od grada u općinu Ravne Brčko. RS je trebala dobiti srpska sela isočno od grada. Problem bi bilo bosnjačko selo Brezovo Polje,u ratu okupirano,spaljeno,okrženo je srpskim selima. No, mnogo bi povoljnija danas bila politička situacija kad bi bošnjačka vlast bila na Savi, do Gunje na granici s RH,a RS presječena na dva dijela. Bosna bi bila mnogo mirnija,stabilnija. Hrvatska općina Ravne Brčko bi bila u Tuzlanskom kantonu i ojačala bi poziciju Hrvata na TK.
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#8 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by pritchard »

Bošnjaci danas na nivou Distrikta čine nešto preko 50% stanovništva, Srbi >40ak%, a Hrvati su ugl iselili. U samom gradu je prema popisu ca 50:50. Meni je to vrlo zadovoljavajuće obzirom na sve što se izdešavalo u Brčkom tokom velikosrpske agresije poput protjerivanja Bošnjaka i Hrvata, masovnih zločina od strane četnika itd.

Alternativa Distriktu je bilo srpsko Brčko i jug opštine u Tuzlanskom kantonu. Ovako je Brčko corpus separatum u kojem imaš bošnjačku većinu, imaš gradonačelnika, imaš multikulti policiju sa grbom države na uniformi, ujedinjene škole itd.

Jedino što bi bilo stepenica iznad toga je da se Distrikt uključi u TK, a to je krajem 90ih bilo nezamislivo. :bih:

Pogledaj reakcije četnika na AP Archive kad je proglašen Distrikt. 80% potencijala i stanovništva rs jer ostalo zapadno od exKoridora. :thumbup:

Fin je to gradić. Ravnica, rijeka, veličine kao Bijeljina/Bihać tj ca 40k stanovnika u naselju.

Image
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#9 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by sehohari »

Volim Bosnu wrote: 11/04/2024 16:38 Bilo mi je drago kada je 1999.arbitražnom odlukom prijeratna općina Brčko proglašena distriktom jer je grad i dijelovi opštine u ratu okupiran od tzv. VRS pa sam se radovao ujedinjenu tri postojeće općine u jedan Distrikt.No, sad vidim da to i nije dobra odluka jer su svi parametri bili na strani FBiH. Prije srpske okupacije grada Brčkog i dijelova opštine Srbi su činili jedva 20 % stanovnistva,a Bosnjaci, Hrvati i ostali oko 80 %. Bosnjaci su bili apsolutna vecina u gradu i značajna vecina u općini a Hrvata je bilo vise nego Srba. Arbitrazna odluka je na nekin nacin legalizirala srpska osvajanja, etničko čišćenje i sistemske zločine nad Bosnjacima i Hrvatima. Vlasti RS su nakon Daytona naselili veliki broj Srba iz FBiH bas u Brcko s ciljem promjene etnicke slike grada o okoline. Neka prije rata cisto hrvatska sela su danas vecinski srpska. Razumijem USA i Zapad da su se na neki nacin plasili srpske reakcije,jer bi ostali presjeceni na dva dijele,ovaj zapadni dio šumskog entiteta bi bio enklava,ali trebalo ih je presjeci,ne bi danas mogli ponovo prijetii legalizacijom etnickog cišćena kojeg su sproveli u vrijeme agresije na RBiH.
Mišljenja sam da je grad Brčko morao biti uključen u Tuzlanski kanton,a hrvatska sela zapadno od grada u općinu Ravne Brčko. RS je trebala dobiti srpska sela isočno od grada. Problem bi bilo bosnjačko selo Brezovo Polje,u ratu okupirano,spaljeno,okrženo je srpskim selima. No, mnogo bi povoljnija danas bila politička situacija kad bi bošnjačka vlast bila na Savi, do Gunje na granici s RH,a RS presječena na dva dijela. Bosna bi bila mnogo mirnija,stabilnija. Hrvatska općina Ravne Brčko bi bila u Tuzlanskom kantonu i ojačala bi poziciju Hrvata na TK.
Ne razumijem, kako su svi parametri bili na strani FBiH, a Srbi osvojili grad?
Alternativa nije Brčko u FBiH, već Brčko u RS-u, gdje bi Bošnjaci bili statistička greška.

Ovako, kako god okreneš, neće moć tek tako proglasiti nezavisnost RS-a mirno.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Federalni dio Brčkog '95.-'98.

Post by Truba »

ovaj lik tvrdi da je Distrikt njegova ideja :D

srbi tražili sebi sve što su osvojili
logično :D

https://www.nedjelja.ba/hr/komentari/in ... -bih/32609

Vrijeme do arbitraže u Rimu iskoristio sam oko formiranja našeg (hrvatskog) stava. Kako sam nekoliko mjeseci ranije bio gost Konferencije Hrvata Sjeverne Amerike u Washington Distriktu, malo sam se upoznao s načinom njegova funkcioniranja i ustroja.
Došao sam na ideju da tako nešto mi Hrvati predložimo i za općinu Brčko. U tu svrhu meni bliski suradnici i ja napravili smo sažeti elaborat i etničku kartu predratne općine Brčko.
Post Reply