Federalna televizija

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Adriatic
Posts: 3389
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#4701 Re: Federalna televizija

Post by Adriatic »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Adriatic wrote:

ali placa i gledatelji su rijeci jednog od ravnopravnih jezika u ovoj drzavi
Čak i kad bi prihvatili tu logiku, onda takvi izrazi mogu biti zastupljeni u programu max 50%.
A znamo da se to nameće i da više na ovoj TV ne možeš čuti jezik kojim priča ogromna većina ljudi na ovom prostoru a njima je prije svega taj program i namijenjen.
A da ne govorim tek ko plaća pretplatu a ko ne.
Siguran sam da ovi koji na silu govore "plaća" i "gledatelji" redovno plaćaju pretplatu. :izet:

[/quote]nista,onda shodno procentu onih koji plaćaju tv taksu treba tim procentima koristiti jezike tih naroda

to sto ti mislis da neko na silu govori plaća je tvoja stvar,postoje osobe koje u školi uce taj jezik pa onda i koriste te riječi,kako tebi smeta plaća i gledatelj na FTV možda nekom smeta i lahko,kahva,mahrama i slične riječi koje su riječi jednog ravnopravnog jezika u ovoj državi,ali jbg,to je tako,imamo tri naroda,tri jezika[/quote]


Nikad se ovdje nije govorilo plaća. Ako HDZ-ovci hoće to onda može, ali u odgovarajućem procentu i naravno da plaćaju pretplatu, a ne da ona Krišto poziva da se ona ne plaća.
Neka se i na tv priča onako kako pričaju ljudi koji žive na ovom prostoru, a ne da nam se nameće Tuđmanov novogovor koji se ne govori ni u lijepoj njihovoj.
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4702 Re: Federalna televizija

Post by Truba »

baš si beze komentirao
ljudi govore tako kako govore jezik se ne može silovati nije to post i odlazak u crkvu/džamiju centralu stranke ili na skup neke partije


jezik je živa tvar i tkivo... primijeti se ko mijenja norme i ko priča na silu...jednostavno je neprirodno... isto je i sa skrivanjem naglaska



meni je najgluplje umetanje tko i netko... dok mi je komentirati postalo potpuno normalno dok mi komentarisati para uči
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#4703 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

Adriatic wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Adriatic wrote:

ali placa i gledatelji su rijeci jednog od ravnopravnih jezika u ovoj drzavi
Čak i kad bi prihvatili tu logiku, onda takvi izrazi mogu biti zastupljeni u programu max 50%.
A znamo da se to nameće i da više na ovoj TV ne možeš čuti jezik kojim priča ogromna većina ljudi na ovom prostoru a njima je prije svega taj program i namijenjen.
A da ne govorim tek ko plaća pretplatu a ko ne.
Siguran sam da ovi koji na silu govore "plaća" i "gledatelji" redovno plaćaju pretplatu. :izet:
nista,onda shodno procentu onih koji plaćaju tv taksu treba tim procentima koristiti jezike tih naroda

to sto ti mislis da neko na silu govori plaća je tvoja stvar,postoje osobe koje u školi uce taj jezik pa onda i koriste te riječi,kako tebi smeta plaća i gledatelj na FTV možda nekom smeta i lahko,kahva,mahrama i slične riječi koje su riječi jednog ravnopravnog jezika u ovoj državi,ali jbg,to je tako,imamo tri naroda,tri jezika[/quote]


Nikad se ovdje nije govorilo plaća. Ako HDZ-ovci hoće to onda može, ali u odgovarajućem procentu i naravno da plaćaju pretplatu, a ne da ona Krišto poziva da se ona ne plaća.
Neka se i na tv priča onako kako pričaju ljudi koji žive na ovom prostoru, a ne da nam se nameće Tuđmanov novogovor koji se ne govori ni u lijepoj njihovoj.[/quote]


da,ali plaća je rijec iz hrvatskog jezika i posve je logicno da se ta rijec koristi na javnom servisu,,nije BiH samo sarajevo,postoje mjesta gdje se oduvijek govoriloi tisuća a ne hiljada,ne smeta ti koristenje npr. rijeci mahrama?
Holms
Posts: 509
Joined: 27/01/2012 22:51

#4704 Re: Federalna televizija

Post by Holms »

a što se pravimo naivni :-)
nametanje silom nekog jezika nikada nije davalo rezultate
poznata je u ratu silovana ekavica na Palama
tako isto i sada silovana hrvaština
ali džaba, što se kaže hoće jezik pravo
najbolje je vidjeti ove iz HDZ-a kako im se omakne pokoja riječ koja ne bi smjela :lol:
dakle, ova tv gori nametnutom hrvaštinom a sve što se nameće zna se kako završi
i na kraju jedan citat Biljane Plavšić "sednica predsedništva biće održana idućeg mJeseca"
bitno je naglasiti razlike tamo gdje ih nema :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#4705 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

lahko i kahva nije nametanje
Holms
Posts: 509
Joined: 27/01/2012 22:51

#4706 Re: Federalna televizija

Post by Holms »

kakavdanakneiskustvu wrote:lahko i kahva nije nametanje
:lol:
e navedi mi jednog voditelja dnevnika koji upotrebljava te riječi
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#4707 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

Holms wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:lahko i kahva nije nametanje
:lol:
e navedi mi jednog voditelja dnevnika koji upotrebljava te riječi

pa to su rijeci bosanskog jezika,što ne upotrebljavaju,neko im brani?
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#4708 Re: Federalna televizija

Post by mousstapha »

Image
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4709 Re: Federalna televizija

Post by Truba »

:lol:
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#4710 Re: Federalna televizija

Post by Better Man »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Holms wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:lahko i kahva nije nametanje
:lol:
e navedi mi jednog voditelja dnevnika koji upotrebljava te riječi

pa to su rijeci bosanskog jezika,što ne upotrebljavaju,neko im brani?
Te riječi su prisilno nametnute u Bosanski jezik i nikad prije rata te riječi nisu bile dio Bosanskog jezika. Kao što Srbijanci izbacuju slovo H gdje god mogu, tako naši ga stavljaju gdje nikad nije bilo i prave nakaradu od toga.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#4711 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

Better Man wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:lahko i kahva nije nametanje
:lol:
e navedi mi jednog voditelja dnevnika koji upotrebljava te riječi

pa to su rijeci bosanskog jezika,što ne upotrebljavaju,neko im brani?
Te riječi su prisilno nametnute u Bosanski jezik i nikad prije rata te riječi nisu bile dio Bosanskog jezika. Kao što Srbijanci izbacuju slovo H gdje god mogu, tako naši ga stavljaju gdje nikad nije bilo i prave nakaradu od toga.[/quote]

ok ako ti tako kažeš
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4712 Re: Federalna televizija

Post by escobar__ »

Better Man wrote:Te riječi su prisilno nametnute u Bosanski jezik i nikad prije rata te riječi nisu bile dio Bosanskog jezika. Kao što Srbijanci izbacuju slovo H gdje god mogu, tako naši ga stavljaju gdje nikad nije bilo i prave nakaradu od toga.
Prije rata je bila onemogućena upotreba bosanskog jezika. Riječi su se itekako koristile, posebno kod starijih osoba.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#4713 Re: Federalna televizija

Post by Heller »

escobar__ wrote:
Better Man wrote:Te riječi su prisilno nametnute u Bosanski jezik i nikad prije rata te riječi nisu bile dio Bosanskog jezika. Kao što Srbijanci izbacuju slovo H gdje god mogu, tako naši ga stavljaju gdje nikad nije bilo i prave nakaradu od toga.
Prije rata je bila onemogućena upotreba bosanskog jezika. Riječi su se itekako koristile, posebno kod starijih osoba.
Kod starijih, ne baš pismenih.
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4714 Re: Federalna televizija

Post by escobar__ »

Heller wrote:
escobar__ wrote:
Better Man wrote:Te riječi su prisilno nametnute u Bosanski jezik i nikad prije rata te riječi nisu bile dio Bosanskog jezika. Kao što Srbijanci izbacuju slovo H gdje god mogu, tako naši ga stavljaju gdje nikad nije bilo i prave nakaradu od toga.
Prije rata je bila onemogućena upotreba bosanskog jezika. Riječi su se itekako koristile, posebno kod starijih osoba.
Kod starijih, ne baš pismenih.
Odnosno onih koji nisu učili srpsko-'rvatski. ;)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#4715 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

escobar__ wrote:
Heller wrote:[quote="escobar__"Te riječi su prisilno nametnute u Bosanski jezik i nikad prije rata te riječi nisu bile dio Bosanskog jezika. Kao što Srbijanci izbacuju slovo H gdje god mogu, tako naši ga stavljaju gdje nikad nije bilo i prave nakaradu od toga.
Prije rata je bila onemogućena upotreba bosanskog jezika. Riječi su se itekako koristile, posebno kod starijih osoba.
Kod starijih, ne baš pismenih.[/quote]

Odnosno onih koji nisu učili srpsko-'rvatski. ;)[/quote]


da,tada zvanični jezik
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4717 Re: Federalna televizija

Post by channel10 »

Dokle je došlo da nam na federalnoj tv dnevnik vodi dalmatinka :-) :run:
User avatar
MTV
Posts: 14318
Joined: 21/08/2013 19:39

#4718 Re: Federalna televizija

Post by MTV »

Mala je dala...
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#4719 Re: Federalna televizija

Post by piupiu »

Black swan wrote:baš si beze komentirao
ljudi govore tako kako govore jezik se ne može silovati nije to post i odlazak u crkvu/džamiju centralu stranke ili na skup neke partije

jezik je živa tvar i tkivo... primijeti se ko mijenja norme i ko priča na silu...jednostavno je neprirodno... isto je i sa skrivanjem naglaska

meni je najgluplje umetanje tko i netko... dok mi je komentirati postalo potpuno normalno dok mi komentarisati para uči
U Sarajevu se jezik poprilično promijenio, ja se živa neću privići na općinu, na tak', vak', nak', to nikad ovdje nije bilo, a sad jeste, na proooooooooblem, na plaću... jbg.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4720 Re: Federalna televizija

Post by cyprus »

Ni ja vala u životu neću reći općina :-)
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4721 Re: Federalna televizija

Post by Truba »

piupiu wrote:
Black swan wrote:baš si beze komentirao
ljudi govore tako kako govore jezik se ne može silovati nije to post i odlazak u crkvu/džamiju centralu stranke ili na skup neke partije

jezik je živa tvar i tkivo... primijeti se ko mijenja norme i ko priča na silu...jednostavno je neprirodno... isto je i sa skrivanjem naglaska

meni je najgluplje umetanje tko i netko... dok mi je komentirati postalo potpuno normalno dok mi komentarisati para uči
U Sarajevu se jezik poprilično promijenio, ja se živa neću privići na općinu, na tak', vak', nak', to nikad ovdje nije bilo, a sad jeste, na proooooooooblem, na plaću... jbg.
normala da se promijenio kad je došlo 100 000 ada no uzeše nam poso i ostali

ali smeta maks 2000-2500 hrvata iz središnje bosne i žepča

te možda iz hercegovine koji zaista oduvijek od 1945. pričaju hrvatsko-srpskim, a ne ko sarajlije u koje i ja spadam klasičnim srpskim zapadnom varijantom
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4722 Re: Federalna televizija

Post by dobar osjecaj »

channel10 wrote:Dokle je došlo da nam na federalnoj tv dnevnik vodi dalmatinka :-) :run:
Jasno mi je da se ne poštuju više nikakvi standardi i da više niko kvalitetno ne radi na poboljšanju dikcije i govornim vježbama s ljudima koje puštaju da nam se obraćaju preko državnih tv kuća, ali poslije D.Mijatović ova Dalmatinka mi je najveći užas koji sam čula na FTV.
Sigurna sam da ni na HRT-u nikada ne bi dobila priliku da čita vijesti sa onakvom dikcijom. Užas.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4723 Re: Federalna televizija

Post by channel10 »

Ma strasno, majke mi. Nevjerovatno zavija :) , kao da gledam kakav splitski dnevnik. Mogli su nam i kakvu crnogorku uvaliti pa da show bude potpun.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#4724 Re: Federalna televizija

Post by tandmand »

cyprus wrote:Ni ja vala u životu neću reći općina :-)
Poslije rata, kada sam na FTV ili kako se već tada zvala, čuo "dragi gledatelji" .. ono paf, kakvi gledatelji, valjda gledaoci.
Na sve se navikne. :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#4725 Re: Federalna televizija

Post by kakavdanakneiskustvu »

tandmand wrote:
cyprus wrote:Ni ja vala u životu neću reći općina :-)
Poslije rata, kada sam na FTV ili kako se već tada zvala, čuo "dragi gledatelji" .. ono paf, kakvi gledatelji, valjda gledaoci.
Na sve se navikne. :D

gledatelji je rijec iz hrvatskog jezika,koji je zvanicni jezik u ovoj drzavi
Post Reply