Fasovo Giht

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#1 Fasovo Giht

Post by DZONPI »

Au sto boli samo me napade u palcu noge
Reko sa je ovo da me nije sta ujelo.Dobio sam bobe i evo nakon 3 dana stao na nogu.Sad listam po netu i kontam jel Giht reuma ili nesto u tom smislu.Kad sam vidio listu sta sve nesmijem kontam sta smijem.Ako neko ima problema sa ovim nek sarne svoja iskustva.Pozdrav.
.
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#2 Re: Fasovo Giht

Post by ZenaZbrkovima »

jel giht ili cukalj? :D

znam samo da, ako je giht, pivu ne smijes ni pod razno :D jedan poznanik ima giht, znam da bjezi od pive ko djavo od krsta, a nije da nije volio naget'.. :-D
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#3 Re: Fasovo Giht

Post by DZONPI »

Au omo sto nsjvise volim nesmijem ni primirisat.Nista moram prec na vino.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17950
Joined: 29/03/2014 19:20

#4 Re: Fasovo Giht

Post by jao_situacije »

Koliko ja znam o gihtu to je taloženje kiseline u zglobu/zglobovima. Otiđi provjeri rad bubrega i uroloških organa.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#5 Re: Fasovo Giht

Post by razonoda »

Imaju tablete za to i odlicno rade.Piju se do kraja zivota.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6 Re: Fasovo Giht

Post by salik79 »

Ako ce ti biti utjeha - nepisano pravilo je da su ljudi s gihtom dugovjecni :)
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#7 Re: Fasovo Giht

Post by sickle_and_hammer »

DZONPI wrote:Au sto boli samo me napade u palcu noge
Reko sa je ovo da me nije sta ujelo.Dobio sam bobe i evo nakon 3 dana stao na nogu.Sad listam po netu i kontam jel Giht reuma ili nesto u tom smislu.Kad sam vidio listu sta sve nesmijem kontam sta smijem.Ako neko ima problema sa ovim nek sarne svoja iskustva.Pozdrav.
.

znam kako ti je. jebeno boli, vristis. moras se kutarisat odredjene vrste hrane, cuge, smrsat ako imas viska kila.
ja pijem alopurinol i ketonal. pomaze skroz.
ja sam se pridrzavo te liste sto je ti gledas prvih pola godine. umjereno jeo, alkohol nikako nisam pio. poslje sam poceo normalno da jedem i da cugam, al naravno bez tableta nigdje.
sad ih pijem samo po potrebi. ako me zigne, zaboli, il ako se dobro nadojim alkohola.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#8 Re: Fasovo Giht

Post by DZONPI »

Moj salik sta znaci imas giht zivjeces dugo.Ko zna ima nesto u tim starinskim.Nego ove liste negdje pise nesmojes ovo a na drugom sajtu da je dobro.Jebo lud zbunjenog.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9 Re: Fasovo Giht

Post by salik79 »

Zanimljivo, ali nisu to samo starinsk, nego i empirijsko-doktorske :) A lud zbunjenog je vazda bilo :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40915
Joined: 29/06/2011 23:39

#10 Re: Fasovo Giht

Post by dječak sa šibicama »

jao_situacije wrote:Koliko ja znam o gihtu to je taloženje kiseline u zglobu/zglobovima. Otiđi provjeri rad bubrega i uroloških organa.
Mislim da to nema puno veze sa radom bubrega osim sto treba piti puno tekucine da bi pomogao bubrezima da izbaci visak nakupljene mokracne kiseline, giht je poznata i kao "bogataska bolest" jer se uricna kiselina povecava usljed pretjerane konzumacije mesa odnosno bjelancevina i alkohola.

U pocetku strogo zabranjene iznutrice, mesne preradjevine, suseno meso, alkohol, ali vjerujem da ljudi koji sa tim kubure vec sve znaju sta smiju sta ne smiju. Kasnije se smije jesti crveno meso, ali umjereno i povremeno, kuhano, i tako dalje.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17950
Joined: 29/03/2014 19:20

#11 Re: Fasovo Giht

Post by jao_situacije »

dječak sa šibicama wrote:
jao_situacije wrote:Koliko ja znam o gihtu to je taloženje kiseline u zglobu/zglobovima. Otiđi provjeri rad bubrega i uroloških organa.
Mislim da to nema puno veze sa radom bubrega osim sto treba piti puno tekucine da bi pomogao bubrezima da izbaci visak nakupljene mokracne kiseline, giht je poznata i kao "bogataska bolest" jer se uricna kiselina povecava usljed pretjerane konzumacije mesa odnosno bjelancevina i alkohola.

U pocetku strogo zabranjene iznutrice, mesne preradjevine, suseno meso, alkohol, ali vjerujem da ljudi koji sa tim kubure vec sve znaju sta smiju sta ne smiju. Kasnije se smije jesti crveno meso, ali umjereno i povremeno, kuhano, i tako dalje.
Nisam ja stručan, ali k'o sjećam se nešto još iz školskih dana na biologiji..
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40915
Joined: 29/06/2011 23:39

#12 Re: Fasovo Giht

Post by dječak sa šibicama »

Pa dobro, ako se ne lijeci, vjerovatno moze smetati bubrezima pri radu, ali bubrezi su u sustini organ koji cisti organizam od necistoca pa i od mokracne/uricne kiseline.

Ova kiselina napada zglobove, ne znam zasto, strucniji ljudi ce reci valjda. Ali cuo sam da je gadan bol, traje po desetak dana, upalni proces... navodno ljudi ne mogu na noge stati, obicno napada palac na nozi.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#13 Re: Fasovo Giht

Post by Sydnor »

Zna li neko koji je alkohol dozvoljen pit jer pivo, votka i crveno vino nisu opcija.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#14 Re: Fasovo Giht

Post by Sydnor »

Niko nema giht, niko se ne razumije?

Šteta :sad:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#15 Re: Fasovo Giht

Post by Russki »

ZenaZbrkovima wrote: 23/01/2015 09:59 jel giht ili cukalj? :D

znam samo da, ako je giht, pivu ne smijes ni pod razno :D jedan poznanik ima giht, znam da bjezi od pive ko djavo od krsta, a nije da nije volio naget'.. :-D
Taj je dobar.


Ove sto ja poznajem, ne da su smanjili, nego su i pojačali ispijanje piva.
zrtvasvihrezima
Posts: 30
Joined: 28/05/2020 22:31

#16 Re: Fasovo Giht

Post by zrtvasvihrezima »

Od lijekova :
alopurinol za brže izbacivanje mokračne kiseline
indometacin i rapten forte sa smanjenje otekline i bolova

Od hrane iz mog iskustva napad znaju izazvati: piva, jetrene paštete i naresci, dimljeno crveno meso.

Blagotvorno:voda, višnja, trešnja, jagoda, lubenica.

Kako u svakom zlu neko i dobro, na osnov te dijagnoze kada poželim uvjek uzmem dvadesetak dana bolovanja.
korisnicki
Posts: 190
Joined: 13/03/2021 12:12

#17 Re: Fasovo Giht

Post by korisnicki »

Po meni ništa strašno. Bez dijete i lijekova u tri godine imam lakši napad. Umjerena oteklina zgloba, neugodni ipak umjereni bolovi pri pokretu. Traje nekoliko dana
Post Reply