Fašizam ALL ABOUT

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#26 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Rudi33 wrote:Mislim da dizanje tri prsta ima veze sa pravoslavljem a ne fašizmom. U stvari taj običaj je prisutan uglavnom kod srba, ali nisam siguran.
Sa pravoslavljem moze imati samo skupljena 3 prsta prije krstenja ili tokom zakletve. N
Nisam do sada sreo nijedan drugi pravoslavni narod koji takvo nesto radi.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#27 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

Gojeni H wrote:
Rudi33 wrote:Mislim da dizanje tri prsta ima veze sa pravoslavljem a ne fašizmom. U stvari taj običaj je prisutan uglavnom kod srba, ali nisam siguran.
Sa pravoslavljem moze imati samo skupljena 3 prsta prije krstenja ili tokom zakletve. N
Nisam do sada sreo nijedan drugi pravoslavni narod koji takvo nesto radi.
Činjenica je da su Srbi, ogromna većina Srba, istovremeno i pravoslavci, barem "na papiru", i da većina Srba ( i oni koji nisu pravoslavci, a ima i takvih) dizanje tri prsta doživljava kao nešto što je zajedničko svim Srbima. E sad, mnogi zločinci, iz reda srpskog naroda, su činili zločine, a prilikom činjenja tih zločina dizali su tri prsta, i zato sad većina onih kojima su takvi Srbi pobili najbliže dizanje tri prsta doživljava kao fašistički simbol.
Dizanje tri prsta može biti fašistički simbol, a i ne mora, zavisi od toga kakav Srbin diže tri prsta i koji mu je motiv da diže tri prsta, da li onaj kome su fašisti dragi, ili onaj kome nisu, a u srpskom narodu ima i jednih i drugih.

A šta je fašizam, pa to je ono najgore u šta se čovjek može "pretvoriti".
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#28 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

sherbett wrote:
_majevica_ wrote: Tri prsta označavaju Sveto Trojstvo. u Katoličkoj ikonografiji, često se prikazuje kod lika Isusa, i drugih svetaca. Jel to znači da je i on fašista?
To što se na ovim prostorima religija veže uz određenu političku opciju ili ideologiju jer druga stvar. nažalost!
Da, i po Pravoslavlju, i po Katoličasntvu, deset Božijih zapovjedi su one koje je Bog dao Mojsiju. Jedna od tih zapovjedi je i " Ne ubij!", a svjedoci smo da su pravoslavni, a i katolički svećenici, podržvali nacionalističke ideologije zbog kojih su stotine hiljada ljudi izgubili živote, balgosivljati haubice i vojske ne bi trebao onaj ko vjeruje da je Božija zapovjed " Ne ubij!".
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#29 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

sherbett wrote: da, slažem se. Ali ubijali su i oni koji su branili vjeru, i religiju.
to ti je karakteristika "desnice". domovina, nacija i vjera. karakteristika za naše prostore. vjera se veže uz naciju. npr. sjećam se jedan dečko je pričao kako njegova baba iz Hercegovine, koja valjda nikad svoje selo nije napuštala...pobožna žena, Katolkinja, Hrvatica, mislila je da je to, biti Katolik samo za Hrvate. nije njoj bilo jasno vidjeti kardinala crnca, ili nekog Katolika druge nacije..imaš primitivnih razmišljanja kako ne možeš biti Hrvat ako nisi Katolik..i da ako se izjašnjavaš kao Hrvat-Katolik, moraš da budeš i nacionalista, da se ne zgražavaš na povike Za dom...jer ako si samo patriota, a Katolik si..onda riskiraš da te proglase i komunjarom..pazi, ima ljudi koji ovako rezoniraju. to neću sporiti, što ne znači da podržavam! ja sam ih na svojoj koži osjetila..ali takav primitivizam nije moj nivo da bih dalje o njemu raspravljala..nažalost, ili na sreću, ja imam i svoju glavu da razmišljam.
Branili su vjerske institucije i privilegije koje te institucije imaju, a ne vjeru,.Srpska pravoslavna crkva , a isti je slučaj i sa druge dvije "glavne" vjerske zajednice na ovim prostorima, Katoličkom Crkvom i Islamskom zajednicom, je toliko zdušno branila "vjeru" da ih više ni Bog može "oprati" od zla kojeg su učinili svima nama, onako đuture, bez obzira kojem narodu pripadali, ili ne pripadali niti jednom, kao npr.ja što ne pripadam.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#30 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

Svima nama je pozanoto da nacionalistiške stranke u BiH ne bi mogle pobijediti da im odgovarajuće vjerske zajednice, po crkvama i džamijama, nisu regrutovali glasače, a da te stranke nisu pobijedile ne bi ni bilo rata u BiH, a ko biva oni svi dobri, stalo im do mira i suživota.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#31 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Prakticni dio koncepta nacional-socijalizma, ili dijela koji se bavio rasnom cistocom, poceo je sa eugenikom i eutanazijom
Spomenik za 300.000 žrtava nacističke "eutanazije"

U centru Berlina počela je izgradnja spomenika za 300.000 ljudi koje su nacisti ubili, jer su bili mentalno oboljeli ili su patili od neke hronične bolesti.


Radnici su počeli da postavljaju stakleni zid dužine 30 metara u centru Berlina, u blizini nekadašnje kancelarije iz doba nacista u kojoj je osmišljen i provođen program "eutanazije".

Nacistički vođa Adolf Hitler je 1939. godine rekao da "osobe koje boluju od neke neizlječive bolesti treba ubiti iz milosrđa".

Program je zvanično okončan 1941. godine, ali je tajno nastavljen sve do 1945, a osim ubijanja jedna od metoda je bila i kastracija.

U početku, medicinsko osoblje ubijalo je bolesnike ili izgladnjivanjem ili smrtonosmom injekcijom, dok su kasnije koristili gasne komore u centrima za ubijanje u NJemačkoj i Austriji.

Program, poznat pod nazivom "Akcija T4" /Action T4/ smatra se pretečom holokausta.

NJemački ministar za kulturu Bernd Nojman rekao je da obrazovanje ljudi u vezi sa nacističkim zločinima i ukazivanje počasti žrtvama ostaje i dalje obaveza države.

Posljednjih godina, u Berlinu su izgrađeni spomenici Jevrejima, Romima i homoseksualcima koji su bili žrtve nacista, navodi Bi-Bi-Si.

Dnevni Avaz, 09.07.2013. god
http://www.avaz.ba/globus/europa/spomen ... eutanazije


"Naucno objasnjenje" cijene usluge sugradjaninu sa mentalnim "defektom". Cijena: 60 hiljada rajhsmaraka. Idealan razlog za lisiti zivota. :-)

Image

Propagandni poster za program eutanazije u nacistickoj Njemackoj
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#32 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

Ali i Tito je za to kriv, nije im dao učestvuju u vlasti, to je dovelo do frustracije pa su podržali one koji su im vlast obećali, jer svima nama je poznato da je vjerskim zajednicima uvijek bilo više stalo do vlasti nad narodom /narodima nego do Boga u kojeg navodno vjeruju.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#33 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

Fažizam nije isto što i nacionalizam, ali bez nacionalizma teško može postojati i fašizam, ta dva zla su kompatibilna i jedno drugo jača.
Juvelandia
Posts: 532
Joined: 24/10/2012 17:09

#34 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Juvelandia »

Great Cornholio wrote:Svima nama je pozanoto da nacionalistiške stranke u BiH ne bi mogle pobijediti da im odgovarajuće vjerske zajednice, po crkvama i džamijama, nisu regrutovali glasače, a da te stranke nisu pobijedile ne bi ni bilo rata u BiH, a ko biva oni svi dobri, stalo im do mira i suživota.
Ne izjednacavaj strane u ratu, jer mirise mi na fasizam.
zović
Posts: 332
Joined: 24/08/2011 17:08

#35 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by zović »

Dakle kako iskorjeniti fašizam kod običnih ljudi?



Vrlo jednostavno.


Predlažem za početak zakon o zabrani mena i djela druga Tita,dakle svih javnih ustanova koje nose njegovo ime i njegovih potrčkala Hlebinaca . s naglaskom na BIH i RH.
Potom uljudno pozvati fašističku i u drugom svjetskom ratu poraženu njemačku da uvede reda!
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#36 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

sherbett wrote: fašizam ne nastaje kao odgovor na komunizam, on stupa tek kasnije, fašizam nastaje kao odgovor na socijalizam, ...


Samo se djelimicno mogu s ovim sloziti. Sve dok su Kapital i Komunisticki Manifesto bili slova na papiru, niko se posebno nije uzbudjivao zbog toga. Tipicna prica dokonih akademika i analiza moguceg i nemoguceg.
Onog trenutka kada je boljsevizam preplavio Rusiju, te Lenjin i Staljin poceli implementirati socijalizam, onda je primijenjeni socijalizam postao ogromna prijetnja i opasnost.

Fasizam kao idelogija je Mussolinijeva beba, medjutim "fasizma" je bilo mnogo prije Mussolinija, a rasne teorije su nastale mnogo prije Adolfa Hitlera i nacional-socijalizma. Cinjenica da su ova dvojica bili najvrliji "primjenjivaci" istih je ono sto ih je ucinilo onim sto su oni danas u historiji.

Fasizam, kao i anti-fasizam, su inace vjerovatno jedni od najvise zloupotrijebljenih termina danasnjice.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#37 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

Juvelandia wrote:
Great Cornholio wrote:Svima nama je pozanoto da nacionalistiške stranke u BiH ne bi mogle pobijediti da im odgovarajuće vjerske zajednice, po crkvama i džamijama, nisu regrutovali glasače, a da te stranke nisu pobijedile ne bi ni bilo rata u BiH, a ko biva oni svi dobri, stalo im do mira i suživota.
Ne izjednacavaj strane u ratu, jer mirise mi na fasizam.
Ma tebi sve što se kaže protiv "tvojih" miriše na fašizam, ali činjenice su činjenice, vjerske zajednice su podržavale nacionalističke stranke, a da te stranke nisu pobijedile rata ne bi bilo.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#38 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

zović wrote:Dakle kako iskorjeniti fašizam kod običnih ljudi?



Vrlo jednostavno.


Predlažem za početak zakon o zabrani mena i djela druga Tita,dakle svih javnih ustanova koje nose njegovo ime i njegovih potrčkala Hlebinaca . s naglaskom na BIH i RH.
Potom uljudno pozvati fašističku i u drugom svjetskom ratu poraženu njemačku da uvede reda!
:lol: Poglavnice, ti si meni legenda ovog foruma.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#39 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

zović wrote:
Predlažem za početak zakon o zabrani mena i djela druga Tita,dakle svih javnih ustanova koje nose njegovo ime.
Slažem se, nek se niti jedna ulica, niti ustanova, ne zove ni po jednom vojskovođi ili državniku, neka budu samo u udžbenicima Istorije.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#40 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Great Cornholio wrote:
Juvelandia wrote:
Great Cornholio wrote:Svima nama je pozanoto da nacionalistiške stranke u BiH ne bi mogle pobijediti da im odgovarajuće vjerske zajednice, po crkvama i džamijama, nisu regrutovali glasače, a da te stranke nisu pobijedile ne bi ni bilo rata u BiH, a ko biva oni svi dobri, stalo im do mira i suživota.
Ne izjednacavaj strane u ratu, jer mirise mi na fasizam.
Ma tebi sve što se kaže protiv "tvojih" miriše na fašizam, ali činjenice su činjenice, vjerske zajednice su podržavale nacionalističke stranke, a da te stranke nisu pobijedile rata ne bi bilo.
Izjednacavas strane. Nije uopste bilo bitno ko ce pobijediti u Bosni. Pa, valjda smo to prezvakali.
Srbija bi izvrsila agresiju na Bosnu, taman da su Raif Dizdarevic ili Branko Mikulic bili predsjednici Predsjednistva.
Ili ti trebam postirati RAM da se uvjeris?
Juvelandia
Posts: 532
Joined: 24/10/2012 17:09

#41 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Juvelandia »

Great Cornholio wrote:
Juvelandia wrote:
Great Cornholio wrote:Svima nama je pozanoto da nacionalistiške stranke u BiH ne bi mogle pobijediti da im odgovarajuće vjerske zajednice, po crkvama i džamijama, nisu regrutovali glasače, a da te stranke nisu pobijedile ne bi ni bilo rata u BiH, a ko biva oni svi dobri, stalo im do mira i suživota.
Ne izjednacavaj strane u ratu, jer mirise mi na fasizam.
Ma tebi sve što se kaže protiv "tvojih" miriše na fašizam, ali činjenice su činjenice, vjerske zajednice su podržavale nacionalističke stranke, a da te stranke nisu pobijedile rata ne bi bilo.
Lici mi na jugonostalgicarsku pricu "svi smo krivi", ali ja se ne sjecam da su Bosnjaci blagosiljali topove, pricali o vjekovnim Bosnjackim granicama, niti isli granatirat tudje gradove.Vjera, u prosjecnog Bosnjaka je jedan od glavih razloga sto nismo ucinili mnogo vise zlocina u tom ratu, pogotovo iz odmazde, sto su zlocini Bosnjaka bili incidenti a ne organizirana i planirana akcija uz blagosiljanje kalasnjikova kako je to bilo kod drugih.Zato ti kazem ne izjednacavaj, mirise mi na fasizam.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#42 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Great Cornholio »

Ne može čovjek reći istinu a da ga svi ne počnu napadati :) Ok, neću više, ostaviću vas da se "igrate" sami :run:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#43 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

sherbett wrote: al vidi, socijalizam se zapadnom Europom širio hegemonijom. u Rusiji represivnim aparatom. To je razlika. Komunizam jeste proizišao iz socijalizma, ali je deklariran kao i fašizam totalitarističkom ideologijom. a znam da ti znaš koja su obilježja totalitarizma. po tome su jednaki. Staljin je pobio po nekim izvorima, 5 miliona ljudi koji se nisu pokorili. ja ne znam da je bilo takvih slučajeva primjena sile pokoravanju socijalizmu.
Nema sirenja socijalizma Evropom. Mislim da mijesas danasanje (i nekadasnje) socijal-demokrate, koji su se sasvim dobro uklopili u demokratska drustva i "primijenjene socijaliste" ili komuniste.
Gdje god se taj marksovski socijalizam pokusao primijeniti on je donio zlo, ubijanja, mucenja, i sl.

Mnogo je zajednickih karakteristika svih totalitarnih drustava pa samim tim i fasistickih i "socijalistickih".
Mussolini je 30-ih godina agresivno krenuo ka kreiranju "ekonomskog socijalizma" tj. "sve za naciju, vojsku i drzavu".
To je skoro identicno konceptu vojnog naoruzavanja sovjetskog drustva, drustvene (partijske) imovine, i sl.
Imamo primjer Sjeverne Koreje u modernom dobu. Vec je sin od originalnog marksizma uveo koncept ciste ("neuprljane")
korejske nacije (nasuprot onima iz Juzne Koreje koji su uprljani japanskom a posebno americkom krvlju). Transfer u ideoloskom smislu samo je jos malo pogurao unuk.

Sto bi pjevac rekao: "Princip je isti, sve su ostalo nijanse".
zović
Posts: 332
Joined: 24/08/2011 17:08

#44 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by zović »

Gojeni H wrote:
zović wrote:Dakle kako iskorjeniti fašizam kod običnih ljudi?



Vrlo jednostavno.


Predlažem za početak zakon o zabrani mena i djela druga Tita,dakle svih javnih ustanova koje nose njegovo ime i njegovih potrčkala Hlebinaca . s naglaskom na BIH i RH.
Potom uljudno pozvati fašističku i u drugom svjetskom ratu poraženu njemačku da uvede reda!
:lol: Poglavnice, ti si meni legenda ovog foruma.
Jeli?
Još si plaćen za marxistčko laprdanje i ,,kvalifikovanja,,ljudi i pojava po tvojoj mjeri!
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#45 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 22:55, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#46 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Cybernetic wrote: Vidim da Marxa nisi citao pa necu ulagati trud da ti objasnjavam bilo sto.
A, sto si ti nervozan?
Mislim da bi se zacudio kad bi znao. I ja se samom sebi cudim sta sam toga prelistao i usput procitao.
Cak i najvatrenijem antimarksisti je jasno da staljinisticka autoritarna drzava nema veze sa marksizmom.


Zaista nemam ama truna jednog zelje da s tobom raspravljam o bilo cemu Srboslovenu, ali da ne bi bilo nedorecenosti ... mislim da nisi primijetio naglaaasak na primijenjeni socijalizam iliti komunizam.
Jesu li se svi pozivali na marskisticke ideje? - Jesu.
Jesu li sve te drzave bile diktature? - Jesu.

Jedan vodja, jedna nacija, jedna drzava.
Causesku - Rumuni - Rumunija. Madjarska manjina je cesto bila u nezavidnom polozaju.
Staljin - Sovjetski covjek s akcentom na rusifikaciji - Sovjetski Savez.

Dakle, nema internacionale, nema "oslobadjanja radnicke klase u svim zemljama", i slicnih gluposti za nepismeni puk.
Ono sto je takva ideologija donijela je zatvaranje u svoj tor i kult vodje.
Izuzetno su male granice izmedju fasizma i "tog" socijalizma.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#47 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

zović wrote:
Gojeni H wrote:

:lol: Poglavnice, ti si meni legenda ovog foruma.
Jeli?
Još si plaćen za marxistčko laprdanje i ,,kvalifikovanja,,ljudi i pojava po tvojoj mjeri!
:lol: :lol:
@zovic
Volim te. Da te nema, morali bi te izmislit'.

Jebi ti njih, Hrvatska je do Drine ... samo dok nas trenutak dodje.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#48 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

Dakle mi superiorni Goti nasu superiornost trebamo iskazati tako sto pomognemo manje superiornim.

Inace sto se tice sterilizacije zbog eugenije, Svedska je tu najdalje otisla i shodno tome ostvarila najvece rezultate.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#49 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Cybernetic »

..
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 22:55, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#50 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Tesla10 »

_majevica_ wrote:Mozel mi ko objasniti jel fasizam dizanje tri prsta kao pozdrav ? Posto ima veze prvo sa zakletvama fasista u 2ww.
Drugo kod nas u poslednjem ratu uvijek kada se pozdravljalo medju Srbima sa tri prsta..tada se ubijalo nesrpsko
stanovnistvo,uglavnom imamo fotografija kada su cinjeni zlocini nad nesrbima a podizalo se tri prsta.Danas imamo
isto dizanje tri prsta koja provociraju nesrbe il jednostavno Srbi podrzavaju taj pozdrav iz rata..a uvijek se
upotrebljava u isticanju jedne nacije,mracne sile,dominacije il prijetnje prema drugim nacijama.
Tri prsta u svojoj osnovi ne predstavljaju fašizam. Kažem, u svojoj osnovi, jer danas mnogi ljudi koriste ta tri prsta kako bi iskazali nekakav svoj nacionalizam odnosno fašizam. Ono što ta tri prsta predstavljaju jest skup pojmova iz religijskih učenja, a to je: otac, sin i sveti duh.
Post Reply