Fašizam ALL ABOUT

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#1 Fašizam ALL ABOUT

Post by snaga_znanja »

Ovih dana je jako aktuelno razbacivati se pojmovima fašizam, nacizam i slično međutim u razgovoru sa ljudima sam stekao dojam da dosta ljudi nema blage veze šta je to fašizam osim osnovnih pojmova i osoba koje su povezane sa njim. Tako recimo na pojam fašizam velika većina povezuje Hitlera i Pavelića dok konkretno o Musoliniju pojma nemaju iako je Musolini daleko "zanimljiviji" za posmatranje ovog pojma nego sam Hitler.

Isto tako mi je zanimljivo da ljudi u razgovoru o fašizmu dosta koriste fašističku retoriku (npr. Svi cigani su isti) pa mi daje dojam da ljudi nisu dovoljno edukovani o ovim društvenim pojavama.

Otvarajući ovu temu nemam apsolutno namjeru niti želju da se pretvori u dnevno političko prepucavanje već želim da razgovaram o ovoj temi i da pokušam saznati (jer od svojih nastavnika i profesora nisam) zašto se nikada nije borilo protiv fašizma kao društvene pojave i načina razmišljanja već se borilo protiv fašizma kao političkog sistema. Pod ovim mislim npr. da je u drugom svjetskom ratu srušten fašistički režim ali je fašistički način razmišljanja kod ljudi ostao isti samo sa drugim ciljevima i drugim ideologijama.

Dakle kako iskorjeniti fašizam kod običnih ljudi?

http://en.wikipedia.org/wiki/Fascism
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

Fasizam je preslikavanje biologije na na drustveno uredjenje.
Kada su ljudi skontali da postoje nacionalne odlike, te da ima boljih i losijih grupa, jedni su dosli do zakljucka da je prirodno da bolji vladaju losijim a drugi da covstvo podrazumjeva suzdrzavanje od vladanja nad nizim rasama.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by snaga_znanja »

madner wrote:Fasizam je preslikavanje biologije na na drustveno uredjenje.
Kada su ljudi skontali da postoje nacionalne odlike, te da ima boljih i losijih grupa, jedni su dosli do zakljucka da je prirodno da bolji vladaju losijim a drugi da covstvo podrazumjeva suzdrzavanje od vladanja nad nizim rasama.
Jbg ovo boldovano bas ne kontam. A sto se tice nacionalnih odlika tj. boljih i losijih grupa, slozicu se da postoje uspjesne i manje uspjesne nacije ali mislim da je to posljedica unutrasnjih i vanjskih faktora koja dovodi do njihovog razlikovanja. Medjutim evidentno je da se fasizam javlja kod onih koji su prema njihovim stavovima obespravljeni ili zakinuti od neke druge grupe.

Međutim fašizam i njemu naklonjeni režimi zbog ugroženosti društva od drugog režima insistiraju na "jedinstvu" što samo po sebi nije loša stvar. Međutim loša je stvar kad se to jedinstvo počne koristiti za slamanje ne režima nego populacije druge grupe koja živi ili gravitira na tvom teritoriju.

Dakle po meni je problem u percepciji ljudi da je kriva druga populacija ili narod, a ne režim i politike. Jer po mom dojmu briga za druge narode i nacije je daleko na listi nekih životnih prioriteta neke jedinke u društvu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

Pa znas ono kada kazu da su svi ljudi isti? Naucno gledano to je glupost. :D

Nisu oni nacisticki doktori koji su mjerili zapremine glava bili levati, glaFatiji narodi su zaista i inteligentniji i tako dalje i tako dalje i tako dalje.
Nije sve do drustva, sredine etc...

Samo je pitanje da li ces, ako to znas reci sebi da opet nemas pravo da vladas nad nizim narodima, mada si sposobniji, ili doci do zakljucka da je to prirorodni poredak.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#5 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by snaga_znanja »

madner wrote:Pa znas ono kada kazu da su svi ljudi isti? Naucno gledano to je glupost. :D

Nisu oni nacisticki doktori koji su mjerili zapremine glava bili levati, glaFatiji narodi su zaista i inteligentniji i tako dalje i tako dalje i tako dalje.
Nije sve do drustva, sredine etc...

Samo je pitanje da li ces, ako to znas reci sebi da opet nemas pravo da vladas nad nizim narodima, mada si sposobniji, ili doci do zakljucka da je to prirorodni poredak.
Jbg. Ti tvrdis da postoje inteligentniji narodi od drugih medjutim zaboravljas da ti sto smatrali za sebe da su nadmocni, nadmocno i fasovali od "neinteligentnih" u 2. svjetskom ratu.

Po meni inteligenciju jednog naroda nije prirodno uslovljena vec drustveno. Ako recimo par stotina godina ne ratujes i obrazujes naucnike umjesto vojnika logicno da ces biti inteligentniji od nekih koji ratuju vijekovima.

Po tvojoj logici Slovenci su prirodno inteligentniji nego svi skupa narodi u BiH cisto jer su ekonomski uspjesniji. :-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#6 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

80 miliona Njemacka je pokorilo Evropu i na kraju fasovalo od koalicije 500 miliona ljudi. Da su bili duplo inteligentniji :D , opet ih je bilo premalo.

No nije to poenta, ta Njemacka '45 nije imala grad veci od 25 000 ljudi koji je bio neporusen. Njemacka je tada primila 10 miliona Njemaca iz drugih drzava. Njemacka nema nikakve prirodne resourse kao prednost. No opet je za samo 15 godina bila broj jedan u Evropi.

Po tebi nije, no nauka kaze da je inteligencija genetski a ne socioloski uslovljenja. :D
Idemo u sirinu, ja ti kazem da je uzrok fasizma naucno saznanje da grupe ljudi nisu jednake i da postoje sposobnije i manje sposobne grupe. Ako to ne prihvatas, ok, ali prihvati da su oni to prihvatili kao osnovu.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#7 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by snaga_znanja »

madner wrote:80 miliona Njemacka je pokorilo Evropu i na kraju fasovalo od koalicije 500 miliona ljudi. Da su bili duplo inteligentniji :D , opet ih je bilo premalo.

No nije to poenta, ta Njemacka '45 nije imala grad veci od 25 000 ljudi koji je bio neporusen. Njemacka je tada primila 10 miliona Njemaca iz drugih drzava. Njemacka nema nikakve prirodne resourse kao prednost. No opet je za samo 15 godina bila broj jedan u Evropi.

Po tebi nije, no nauka kaze da je inteligencija genetski a ne socioloski uslovljenja. :D
Idemo u sirinu, ja ti kazem da je uzrok fasizma naucno saznanje da grupe ljudi nisu jednake i da postoje sposobnije i manje sposobne grupe. Ako to ne prihvatas, ok, ali prihvati da su oni to prihvatili kao osnovu.
Ja to ne mogu prihvatiti kao realnost i činjenicu, ali historijski je jasno da je Njemačka to koristila kao propagandu i osnov za obračun sa ostatkom svijeta.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#8 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

Dobro, dakle tu postoji problem sto biologija kaze jedno a sociologija bi da ista tvrdi drugo.

Ja bih se ipak fokusirao na covstvo kao izlaz, da je nebitno da li je istina ili ne.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

madner wrote:Pa znas ono kada kazu da su svi ljudi isti? Naucno gledano to je glupost. :D

Nisu oni nacisticki doktori koji su mjerili zapremine glava bili levati, glaFatiji narodi su zaista i inteligentniji i tako dalje i tako dalje i tako dalje.
Nije sve do drustva, sredine etc...

Samo je pitanje da li ces, ako to znas reci sebi da opet nemas pravo da vladas nad nizim narodima, mada si sposobniji, ili doci do zakljucka da je to prirorodni poredak.
:-)
Moj profesore, pa opet jos jedan kolut ocima :-) . Naucno gledano, ovo sto si izrekao je definicija teorije rasne cistoce, koja ide "iznad" definicije fasizma i postaje cisti teorija nacional-socijalizma.
U 19-om vijeku je bila izuzetno popularna u evropskim krugovima, posebno unutar zemalja koje su imale kolonije.
Tako je nastala poema "The White Man's Burden" iliti "Teret/Obaveza bijelog covjeka", koju su iskoristili svi eurocentricni rasisti i americki imperijalisti tog doba, a i danas zna biti upotrijebljena kao fraza.
Last edited by Gojeni H on 22/11/2013 17:14, edited 1 time in total.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#10 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by hrastov žižak »

Po tebi nije, no nauka kaze da je inteligencija genetski a ne socioloski uslovljenja.
toliko toga se o inteligenciji raspravlja i otkriva, i onda on to svede na ovu glupost.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#11 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

Gojeni H wrote:
madner wrote:Pa znas ono kada kazu da su svi ljudi isti? Naucno gledano to je glupost. :D

Nisu oni nacisticki doktori koji su mjerili zapremine glava bili levati, glaFatiji narodi su zaista i inteligentniji i tako dalje i tako dalje i tako dalje.
Nije sve do drustva, sredine etc...

Samo je pitanje da li ces, ako to znas reci sebi da opet nemas pravo da vladas nad nizim narodima, mada si sposobniji, ili doci do zakljucka da je to prirorodni poredak.
:-)
Moj profesore, pa opet jos jedan kolut ocima :-) . Naucno gledano, ovo sto si izrekao je definicija teorije rasne cistoce, koja ide "iznad" definicije fasizma i postaje cisti teorija nacional-socijalizma.
U 19-om vijeku je bila izuzetno popularna u evropskim krugovima, posebno unutar zemalja koje su imale kolonije.
Tako je nastala poema "The White Man's Burden" iliti "Teret/Obaveza bijelog covjeka", koju su iskoristili svi eurocentricni rasisti i americki imperijalisti tog doba, a i danas zna biti upotrijebljena kao fraza.
Pa to sam ja rekao. Bijeli čovjek je u prosjeku zaista inteligentniji.
Ta istina, ako se uzme kao podloga ideologiji, postaje nacizam uz malu dozu kolektiva iznad individue.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

madner wrote: Bijeli čovjek je u prosjeku zaista inteligentniji.
Ta istina, ako se uzme kao podloga ideologiji, postaje nacizam uz malu dozu kolektiva iznad individue.
Daj ba prijavice te ko Chmolji. Znas da je nervozan i lak na obaracu.
Da nemas historiju na forumu iza sebe, prijavio bih te ja.
Ovo sto si rekao je cisti rasizam. Sta cemo sa azijatskim glavurdama tipa Korejci? Sta cemo sa Pakistancima i Indijcima koji apsolutno razvaljuju na podrucju IT tehnologije (neki kazu da im je jezik kao binarni sistem :D )?
Izuzetno opasno podrucje u koje se upustas.
I na kraju, ja sranja i govana i tvoje socijal-demokratije kad te ja ubijedjeni konzervativac moram upozoravati na ovo.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#13 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Challenger__ »

Izuzetno opasno podrucje u koje se upustas.
Nema pojma u šta se upušta.
Bože sačuvaj...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#14 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Challenger__ wrote:
Izuzetno opasno podrucje u koje se upustas.
Nema pojma u šta se upušta.
Bože sačuvaj...
Dobar je @madner samo ga nekad prenese. Ne razmislja koliko ljudi procita ono sto je napisao, koje godisnje dobi moze biti citaoc, itd.

U redu je upustiti se u ovakvu pricu, ali ne mozes sa 3 recenice ...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#15 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Challenger__ »

Ama, znam, ne mislim ga prijavljivati, taman posla, ali one njegove konstrukcije se mogu tako brutalno reinterpretirati da nije svjestan šta je napisao.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#16 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by cyprus »

hrastov žižak wrote:
Po tebi nije, no nauka kaze da je inteligencija genetski a ne socioloski uslovljenja.
toliko toga se o inteligenciji raspravlja i otkriva, i onda on to svede na ovu glupost.
Uostalom, narodi nisu genetske kategorije... Nijedan narod nije genetski 'čist'... Kako onda kolektivna inteligencija može biti genetski uslovljena? :-)
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#17 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by snaga_znanja »

Mander je upravu oko tvrdnji gdje to pocinje. Sad druga stvar je da li on takvo nesto misli i podrzava. Iako mi se cini da on samo vjesto kontru iz dosade lupa. :D

Rasizam je u naucnim krugovima davno prevazidjen.

Meni je ipak puno zanimljivije kako je mala granica izmedju klasicnog italijanskog fasizma i ovih nasih hibridnih nacionalizama.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

Gojeni H wrote:
madner wrote: Bijeli čovjek je u prosjeku zaista inteligentniji.
Ta istina, ako se uzme kao podloga ideologiji, postaje nacizam uz malu dozu kolektiva iznad individue.
Daj ba prijavice te ko Chmolji. Znas da je nervozan i lak na obaracu.
Da nemas historiju na forumu iza sebe, prijavio bih te ja.
Ovo sto si rekao je cisti rasizam. Sta cemo sa azijatskim glavurdama tipa Korejci? Sta cemo sa Pakistancima i Indijcima koji apsolutno razvaljuju na podrucju IT tehnologije (neki kazu da im je jezik kao binarni sistem :D )?
Izuzetno opasno podrucje u koje se upustas.
I na kraju, ja sranja i govana i tvoje socijal-demokratije kad te ja ubijedjeni konzervativac moram upozoravati na ovo.
Nije rasizam ako je antropoloski fakt.
91 je circa 100 najpriznatijih strucnjaka na tom polju objavilo clanaka u Wall Street jurnalu koji prvo objasnjava sta je inteligencija, kako se mjeri i koliko je pouzdano to mjerenje. Nakon toga kaze da ako je prosjek americkog bjelca 100, americkog crnca je 90 a latino populacije 95.
Glavni razlog za objavu tog clanka je upravo sto ljudi misle da je sve do okruzenja i da je veci udio bjelaca na kolegu zbog vece love bjelacke populacije. No ako su bjelci u prosjeku inteligentiniji, veci udio je normalna stvar koja se ne moze korigovati pozitivnom diskriminacijom.

Prosjek nema veze sa pojedincima. Ja mogu biti ispodprosjecan i naletiti na crnca koji je duplo pametniji. Indijci i Pakistanci ne razvaljaju na podrucju IT tehnologije, ali ako Indijaca ima 1200 miliona, i ako je 13% nadprosjecno inteligetnih i 2% izrazito inteligentnih, Indija ima vise inteligentnih ljudi nego Bosna stanovnika.

Podrucje je minsko polje. :D

Pa upravo zato sam ljevica. Ako bi svi mogli sve postici, samo radom i trudom, onda nema razloga da se pomogne nekome ko se manje trudi. Ali ako sam ja sretnik jer su mi roditelji bili inteligentni, pa zbog toga imali nadprosjecno uspjeha, pa ja hem imam inteligenciju hem imam zaledjinu, onaj jadnik sa dna kace me nikad ne moze stici. Moze se truditi koliko hoce. Zato je fer i posteno da drustvo a i ja malo izjednaci razlike. Bar za one sto se trude da imaju pristojan zivot, pa makar imali najlosije moguce karte.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by madner »

cyprus wrote:
hrastov žižak wrote:
Po tebi nije, no nauka kaze da je inteligencija genetski a ne socioloski uslovljenja.
toliko toga se o inteligenciji raspravlja i otkriva, i onda on to svede na ovu glupost.
Uostalom, narodi nisu genetske kategorije... Nijedan narod nije genetski 'čist'... Kako onda kolektivna inteligencija može biti genetski uslovljena? :-)
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 4/abstract
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#20 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Yug »

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/83 ... kanac.html

:)

Adolf Hitler imao je više židovske i afričke krvi nego 'arijevske', pokazalo je novo istraživanje DNA provedeno u Belgiji

Autor: NJD


U studiji za časopis Knack, koji se izdaje na flamanskom jeziku, novinar Jean-Paul Mulders pronašao je u Austriji i Sjedinjenim Državama najbliže žive rođake njemačkog diktatora i uzeo uzorke njihovih DNA.

'Rezultati istraživanja pravo su iznenađenje', rekao je u intervjuu za Knack genetičar Ronny Decorte. 'Hitler baš ne bi bio zadovoljan.'

Prema Muldersu, Hitlerova dominantna haplogrupa E1b1b relativno je rijetka u zapadnoj Europi, a najviše je ima - oko 25 posto - kod Grka i Sicilijanaca koji su dio gena naslijedili iz Afrike. Između 50 i 80 posto stanovnika Sjeverne Afrike dijeli Hitlerovu dominantnu grupu koja je osobito česta kod berberskih plemena u Maroku, te u Alžiru, Tunisu i Somaliji.

No posebno iznenađuje činjenica da je Hitlerova druga najdominantnija haplogrupa najčešća kod Židova Aškenazija.

Analize haplogrupa, odnosno gena na kromosomu Y i gena mitohondrijske DNA te utvrđivanje vremena kad su se i gdje oni nalazili, koriste se za određivanje podrijetla stanovništva i njihovih migracija.

'Otkrića su fascinantna ako ih gledate u kontekstu nacističkog svjetonazora koji je krvi i rasi pridavao toliki značaj', komentirao je Decorte.

Urednici Knacka pišu da će tražiti od ruskih vlasti da stave na raspolaganje čeljust pronađenu u berlinskom bunkeru u kojem je Hitler navodno počinio samoubojstvo nakon što se raspao njegov san o nacističkom supermenu.

'Za suvremenu znanost više nema rasa', rekao je Decorte. 'Ova ideja o čistom supermenu i nacistički program križanja radi usavršavanja čistoće bili su obična izmišljotina.'
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#21 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 22:55, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#22 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Vecini je poznato da je fasizam nastao u Italiji pocetkom 20-og vijeka. Ono sto je manje poznato je da je Benito Mussolini (Duce), zacetnik i vodja fasizma, prije ideoloske konverzije bio - socijalista.

Dosta je zajednickih karakteristika fasizma i primijenjenog socijalizma ( zasnovanog na marksistickoj ideologiji); jedan vodja, jedna ideologija, i jedna drzava, te ne-demokratski sistem. Prve vodje primijenjenog socijalizma su se brzo odrekle "internacionale" i odlucile da se "svaka zemlja izbori za svoju socijalnu i socijalisticku revoluciju".

Naravno, Mussolinijev slucaj je zaista specifican. Od pacifiste sa anti-ratnom porukom, prekret u ideoloskom smislu je predstavljalo italijansko ucesce u ratu.
U skoro isto vrijeme, velika vecina socijalista zauzimaju strane shodno nacionalnoj pripadnosti. Nacionalno, odnosno skup zajednicke historije, kulture, jezika ima daleko vecu snagu na mase, pa i intelektualne krugove, od ideologije klasne (ne)jednakosti.
Mussolini cini isto i od vatrenog socijaliste, odlazi u rat, i neposredno poslije rata, postaje fasista. Iako 20-ih govori o obnovi rimske imerije i "pravu jace nacije da vlada nad narodima koji su na izdisaju", 30-ih Mussolini svoju retoriku donekle ublazava i govori "o neprakticnosti rasne teorije".
Nema nikakvog dokaza o anti-semitizmu fasizma sve do 1938. god. kada pod pritiskom Njemacke, fasisticki rezim usvaja niz anti-zidovskih zakona. Neki od prominentnijih fasista su bili Zidovi.
Kao sto je i spomenuto, bilo je raznih imitatora italijanskog fasizma, najpoznatiji vjerovatno rezim generala Franka u Spaniji.

Fasizam se vjerovatno nece nikada iskorijeniti, ali se ucesce i uticaj fasizma u svakodnevnom politickom zivotu moze smanjiti u ogromnoj mjeri - obrazovanjem.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#23 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Gojeni H »

Nacional - socijalizam i rasna higijena

Koncept rasne higijene (cistoce) imace velikog uticaja na nacional-socijalizam i njegove pocetke u Njemackoj.
Nacional-socijalizam ce rasnu cistocu dovesti na nivo poslovne perfekcije, gdje ce se dovesti do stvaranja cijelog aparata za eliminisanje nepozeljnih rasa.

"Rasna cistoca je bila grupa zakona na pocetku 20-og vijeka gdje je odredjenim grupama ljudi dozvoljeno razmnozavanje a drugima ne. Cilj je bio promovisanje odredjenih fizickih karakteristika koje su vidjene kao pozeljne.
Naocitiji primjer znacajne primjene zakona o rasnoj cistoci je nacisticka Njemacka, ali slicni koncepti su primjenjivani diljem Evrope, Sjeverne Amerike i Juzne Afrike."

Proces sterilizacije Laponaca i Sami naroda u Norveskoj i Svedskoj u ranom 20-om vijeku, moze se uzeti kao samo jedan primjer primjene ovakvih zakona van Njemacke.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#24 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by _majevica_ »

Mozel mi ko objasniti jel fasizam dizanje tri prsta kao pozdrav ? Posto ima veze prvo sa zakletvama fasista u 2ww.
Drugo kod nas u poslednjem ratu uvijek kada se pozdravljalo medju Srbima sa tri prsta..tada se ubijalo nesrpsko
stanovnistvo,uglavnom imamo fotografija kada su cinjeni zlocini nad nesrbima a podizalo se tri prsta.Danas imamo
isto dizanje tri prsta koja provociraju nesrbe il jednostavno Srbi podrzavaju taj pozdrav iz rata..a uvijek se
upotrebljava u isticanju jedne nacije,mracne sile,dominacije il prijetnje prema drugim nacijama.
Rudi33
Posts: 134
Joined: 12/11/2013 12:59
Location: veliko trgovišće

#25 Re: Fašizam ALL ABOUT

Post by Rudi33 »

Mislim da dizanje tri prsta ima veze sa pravoslavljem a ne fašizmom. U stvari taj običaj je prisutan uglavnom kod srba, ali nisam siguran.
Post Reply