Farsa od konkursa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#1 Farsa od konkursa

Post by CharlesBukowski »

Sta mislite, da li je normalno da za tri od cetiri pozicije, najvise bodova na javnom konkursu dobiju uposlenici doticnog ministarstva. Toliko o postenim konkursima. Koliko smisla ima izlaziti na ove konkurse? Ljudi trose vrijeme da nauce, pare da dodju na ispit, i da bi na kraju bio primljen neko ko tu radi. Da li je uopste moguce biti prvi na ovim konkursima? Nemoguce. Koliko god znali.

http://www.ads.gov.ba/v2/index.php?opti ... ra&lang=bs

Progugajte sljedeca imena pa se uvjerite.

Ljiljana Šantić
Irena Penc
Tijana Borovčanin Marić
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#2 Re: Farsa od konkursa

Post by badalpur »

Mora da ti je ovo bio prvi javni konkurs na koji si aplicirao pa si toliko razocaran! I odgovor na pitanje je NE, nemoguce je dobiti posao u drzavnim institucijama ukoliko te vec ranije neko nije doveo u istu ili si iskesirao 15-ak hiljada!! 99 posto tih konkursa ima ime i prezime i to nije nikakva novost! Cak i kad je radno mjesto upraznjeno, "adekvatna" osoba ce se naci u toku konkursne procedure, koja ce za ostale biti samo formalnost i kao sto rece: trosenje novca i zivaca!!! Ja sam davno prestala aplicirati!
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#3 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

nema šanse, kao što reče badalpur, sve je to unaprijed namješteno, pitanja se dadnu kandidatu unaprijed tako da je to sve samo formalnost, ti se satereš, učiš za taj intervju, a neko ti se 'ladno smije...
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Farsa od konkursa

Post by Truba »

nemojte tako
ovi što ih ja znam kunu se alaaom da su pošteno došli :D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#5 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

komi wrote:nemojte tako
ovi što ih ja znam kunu se alaaom da su pošteno došli :D
a de, nema druge nego im vjerovati... :-) :-) Šta im možeš?
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Farsa od konkursa

Post by Truba »

i seru meni kako ja ne mogu pošteno :lol: :lol: :lol: čude se :roll:
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#7 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

e moj komi, ja sam više u inspekciji, nego kod kuće... :lol: :lol:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#8 Re: Farsa od konkursa

Post by atko »

A ima li jos idje tog posla osim na drzavnim jaslama :? :roll:
Jel shvatate da se priblizavanjem EU mora rezati administracija prilicno ???

I kako nekome ko je mlad pametan i u stanju da zavrsi fax drzavni poso moze biti krajnji domet :?

samo kuknjava neka :roll:
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#9 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

atko wrote:A ima li jos idje tog posla osim na drzavnim jaslama :? :roll:
Jel shvatate da se priblizavanjem EU mora rezati administracija prilicno ???

I kako nekome ko je mlad pametan i u stanju da zavrsi fax drzavni poso moze biti krajnji domet :?

samo kuknjava neka :roll:
pa nije to baš tako. Meni je posve svejedno gdje ću raditi, dokle god se radi..samo što konkursi češće izlaze za državnu službu, nego po kakvim drugim firmama, i onda kad odeš i vidiš da si bezveze izvadio hrpu papira, naplaćao se ovjera, a nisi ravnopravan kandidat, muka te spopadne... a što se mene tiče, administraciju mogu i ukinuti, koliko je volim.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#10 Re: Farsa od konkursa

Post by Don Zivconi »

Skenderija ili neki trg i lagano vješanje... može i ispred vjecne vatre sve to treba uhhhh stoka korumpirana... toliko mladih i sposobnih ljudi ima ali ne mogu doci do prilike od tetki tetica amidjica strinica i ostalih iz nekih familijarnih veza sve jedna velika korumpirana porodica cobana... sve to treba po nabavnoj cijeni od 70feninga :evil: samo je to lijek
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#11 Re: Farsa od konkursa

Post by metronom »

Eh moj CharlesBukowski, ja ti prije mjesec dana na ovoj temi rekoh da od tog nema nista, da je sve namjesteno, da ce proci ljudi koji vec tamo rade... haman me ismijaste. Eto pitaj sad onu forumasicu Ajvi, koja se kao "nadala" da cete postati kolege :D I ona je na isti nacin dosla do posla kao i ti koje navodis u svom pocetnom postu. Nek ti sad objasni kako su ti kandidati u stvari ipak bili najbolji i zato su prvi :)

U tom ministarstvu (a vrlo vjerovatno i u svim ostalim) jednostavno ne postoje, ili su na nivou statisticke greske, ljudi koji su se zaposlili bez debele stele! Ne otvaraju se uopste konkursi i onda traze ljudi. Proces ide bas suprotnim smjerom. Prvo se nadju ljudi, zaposle na odredjeno vrijeme i nakon toga se za njih otvaraju konkursi. Vjerovatno jedini nacin da dodjes do posla je da u toku samog konkursa kandidat kome se steli to mjesto umre ili neka slicna situacija, mada i u takvim slucajevima najcesce poniste konkurs.

Znaci zaposljavanje u ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice je korumpirano 100%, ministar je obican kriminalac i nesposobnjakovic. Daj Boze da novi ministar, ako se ikad oformi vlada, ne bude jos gori.

Eto takvo ti je stanje. A hajmo sad opet zivjeti u iluzijama i misliti kako je ipak sve divno i krasno i kako se moguce zaposliti bez stele u drzavnim institucijama :)

Edit:

Da ti dopunim listu i sa cetvrtim kandidatom. Pogledaj ovaj dokument :)

http://www.unece.org/pau/_docs/age/2010 ... s_WG_3.pdf
Potrazi medju predstavnicima BiH kandidata sa najvise bodova za cetvrtu poziciju. Ima mail sa domenom ministarstva, broj telefona, fax, sve :)
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#12 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

@metronom uvjerila se hiljadu puta u tvoje riječi...
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#13 Re: Farsa od konkursa

Post by Pitarrr82 »

Kao sto neko rece bice da ti je ovo prvi konkurs, hvala Bogu pa radim vec 4god. na finom radnom mjestu na koje sam nekim cudom dosao bez ikakve stele ali nema cega se nisam naslusao i nagledao do tada...

Vazno je da ne odustajes, ja sam aplicirao mali milion puta...
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#14 Re: Farsa od konkursa

Post by fixer »

Kakvih moralnih spodoba, hem zenskih, hem muskih, radi po tim drzavnim institucijama. Stani na onaj trg i nagledaj se samo kakve zene ulaze. Kako se samo oblace. Ovo dok neko skroz lud ne dodje, nista se promijeniti nece.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#15 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

fixer wrote:Kakvih moralnih spodoba, hem zenskih, hem muskih, radi po tim drzavnim institucijama. Stani na onaj trg i nagledaj se samo kakve zene ulaze. Kako se samo oblace. Ovo dok neko skroz lud ne dodje, nista se promijeniti nece.
ne treba generalisati, ima ih i finih, ali bi im dress code trebali uvesti pod hitno...a ne da on samo podrazumijeva nenošenje teksas hlača...
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#16 Re: Farsa od konkursa

Post by fixer »

yellow cat wrote:
ne treba generalisati, ima ih i finih, ali bi im dress code trebali uvesti pod hitno...a ne da on samo podrazumijeva nenošenje teksas hlača...
Nisam rekao da su svi, ali sam rekao da ih ima. To nije generaliziranje. Pa ima ih da se oblace prigodnije za stupske petlje, nego za drzavne institucije.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#17 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

fixer wrote:
yellow cat wrote:
ne treba generalisati, ima ih i finih, ali bi im dress code trebali uvesti pod hitno...a ne da on samo podrazumijeva nenošenje teksas hlača...
Nisam rekao da su svi, ali sam rekao da ih ima. To nije generaliziranje. Pa ima ih da se oblace prigodnije za stupske petlje, nego za drzavne institucije.


jbg, haman tako su i došle do posla.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#18 Re: Farsa od konkursa

Post by Better Man »

CharlesBukowski wrote:Sta mislite, da li je normalno da za tri od cetiri pozicije, najvise bodova na javnom konkursu dobiju uposlenici doticnog ministarstva. Toliko o postenim konkursima. Koliko smisla ima izlaziti na ove konkurse? Ljudi trose vrijeme da nauce, pare da dodju na ispit, i da bi na kraju bio primljen neko ko tu radi. Da li je uopste moguce biti prvi na ovim konkursima? Nemoguce. Koliko god znali.

http://www.ads.gov.ba/v2/index.php?opti ... ra&lang=bs

Progugajte sljedeca imena pa se uvjerite.

Ljiljana Šantić
Irena Penc
Tijana Borovčanin Marić
Valjda si skontao da je konkurs raspisan radi tih već uposlenih i zato oni imaju najviše bodova. Uzmi primjer da si na ćelu određene institucije. Zaposliš npr. 2 pripravnika i nakon što odrade pripravnički staž ti želiš da ih zaposliš za stalno. Da bi to uradio moraš tražiti od agencije za državnu službu da raspiše konkurs za popunu upražnjenih radnih mjesta. Kad se završi sva procedura logično je da izabereš te osobe koje su odradile pripravnički i koje su već uvedene u posao, nego da tražiš druge osobe. Bez obzira što se u takvim situacijama unaprijed zna ko će biti primljen konkurs se mora raspisati, jer tako nalaže zakonska procedura. Ima konkursa za rad u organima državne službe koji nisu namješteni i gdje nema već uposlenih na pozicijama za koje se raspisuje i gdje ti ne treba štela.
Moj kolega i ja smo se tako zaposlili. Niko nije bio uposlen na pozicijama na koje smo konkurisali, niti je bilo za koga namješteno, niti je trebala štela, već jednostavno smo bili najbolji na konkursu. Dakle upražnjena 2 radna mjesta, a posla preko glave i institucija raspisla putem Agencije za državnu službu konkurs i mi prošli. Prije toga sam bio na mali milion konkursa preko Agencije i mogu reči da je bilo svega, od namještenih, do onih regularnih. Dakle sve je stvar sreće, odnosno da li će vas potrefiti konkurs koji je namješten ili koji nije.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#19 Re: Farsa od konkursa

Post by fixer »

Better Man wrote:
Valjda si skontao da je konkurs raspisan radi tih već uposlenih i zato oni imaju najviše bodova. Uzmi primjer da si na ćelu određene institucije. Zaposliš npr. 2 pripravnika i nakon što odrade pripravnički staž ti želiš da ih zaposliš za stalno. Da bi to uradio moraš tražiti od agencije za državnu službu da raspiše konkurs za popunu upražnjenih radnih mjesta. Kad se završi sva procedura logično je da izabereš te osobe koje su odradile pripravnički i koje su već uvedene u posao, nego da tražiš druge osobe. Bez obzira što se u takvim situacijama unaprijed zna ko će biti primljen konkurs se mora raspisati, jer tako nalaže zakonska procedura. Ima konkursa za rad u organima državne službe koji nisu namješteni i gdje nema već uposlenih na pozicijama za koje se raspisuje i gdje ti ne treba štela.
Moj kolega i ja smo se tako zaposlili. Niko nije bio uposlen na pozicijama na koje smo konkurisali, niti je bilo za koga namješteno, niti je trebala štela, već jednostavno smo bili najbolji na konkursu. Dakle upražnjena 2 radna mjesta, a posla preko glave i institucija raspisla putem Agencije za državnu službu konkurs i mi prošli. Prije toga sam bio na mali milion konkursa preko Agencije i mogu reči da je bilo svega, od namještenih, do onih regularnih. Dakle sve je stvar sreće, odnosno da li će vas potrefiti konkurs koji je namješten ili koji nije.
Ma ja, pripravnici, uvedeni u posao, pa sto sad druge uvoditi... A postavlja li se pitanje kako to da su uvedeni u posao? Mani se suplje Better Man. I ko si ti ili taj neko da trazite da se bas to dvoje pripravnika zaposli za stalno? Uvijek se trazi najkvalitetniji kadar, a ne onaj koji je "najvise uveden". Postoje klasifikacije radnika, i najcesce ih razlikujemo po potencijalu i radnoj uspjesnosti. Neko moze biti ucinkovit, ali nemati potencijal za napredovanje.

Suplje price nekom drugom.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#20 Re: Farsa od konkursa

Post by yellow cat »

ali problem je što i pripravnici dođu preko štele, pa je logičan slijed događaja da oni i ostanu tu...
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#21 Re: Farsa od konkursa

Post by fixer »

yellow cat wrote:ali problem je što i pripravnici dođu preko štele, pa je logičan slijed događaja da oni i ostanu tu...
Ali su oni "uvedeni", pa cemo ih morat uposliti.
User avatar
Korisnicko ime
Posts: 826
Joined: 20/01/2006 16:38
Location: Sarajevo

#22 Re: Farsa od konkursa

Post by Korisnicko ime »

atko wrote:I kako nekome ko je mlad pametan i u stanju da zavrsi fax drzavni poso moze biti krajnji domet :?

samo kuknjava neka :roll:
Problem je sto je u ovako nerazvijenoj (i neuredjenoj) drzavi ona sama najveci poslodavac..ne postoji privreda koja bi absorbirala toliki obrazovani kadar...
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#23 Re: Farsa od konkursa

Post by badalpur »

Better Man wrote: Ima konkursa za rad u organima državne službe koji nisu namješteni i gdje nema već uposlenih na pozicijama za koje se raspisuje i gdje ti ne treba štela.
Moj kolega i ja smo se tako zaposlili. Niko nije bio uposlen na pozicijama na koje smo konkurisali, niti je bilo za koga namješteno, niti je trebala štela, već jednostavno smo bili najbolji na konkursu. Dakle upražnjena 2 radna mjesta, a posla preko glave i institucija raspisla putem Agencije za državnu službu konkurs i mi prošli.
si siguran da nisi sanjao?? jer ovo sto ti tvrdis je u domenu znanstvene fantastike :run: ....
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#24 Re: Farsa od konkursa

Post by RtrnOfSalisbury »

kad bi birali samo najbolje, brzo bi pristigli svicarsku i vise nebi imali kuda i sta dalje, pa bi onda mozda samo stagnirali a najgore je kad stagniras
User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#25 Re: Farsa od konkursa

Post by CharlesBukowski »

U konkursu se trazilo vise godina radnog iskustva tj. vise od jedne, tako da nema govora da su pripravnici. Konkurs je raspisan da bi doticni mogli napredovati. Ja se ljutim sto to otvoreno ne napisu, pa da mi ostali ne izlazimo, ne trosimo novac, vrijeme i zivce bezveze. U tome je stvar. Na kraju se osjecas prevarenim jer si bio budala, ucio silne zakone, da bi na kraju posao dobio neko ko nema blage veze (licno se uvjerio). Mislim, koliko god bio dobar na ispitu, oni su jos bolji. U tome je fora.
Post Reply