farmacija?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
milijarder
Posts: 520
Joined: 24/05/2009 20:31

#76 Re: farmacija?

Post by milijarder »

chockolino wrote:Dzaba trosite vrijeme i zivce na tzv.proteste. Zasto bi se bas tim nekim ljudima omogucio bezuslovni upis na V. godinu kad su generacije i generacije studenata muku mucile sa ispitima, profesorima i raznoraznim stresovima uceci, izlazeci na ispite i upisujuci se uz uslov. Poznavajuci situaciju na faxu, nece vam proci, a i mislim da ne treba - knjigu u ruke i ucite. Danasnje generacije bi samo nesto protestovale, bunile se i dizale frku, a kad prodjes pored Malche, Kuk-a i ostalih okolnih kafica - krcato u svako doba dana (studenti medicine, farmacije i stomatologije vrijedno ispijaju kafe i razvijaju strategije pobune). I ja sam bila student, i to ne tako davno, ispijala kafe, ali i ucila, kao i moje kolege koje su danas zavrseni farmaceuti i zaposleni ljudi. Zato, moj prijateljski savjet: sjedite i ucite, manite se ublehaskih prica i gledajte sto prije da diplomirate - uskoro izlazi prva generacija studenata sa Farmaceutskog fakulteta u Tuzli, pa cete onda gledati gdje cete se zaposliti i za koje pare cete raditi.

nisi upravu...ocito ne poznajes dovoljno sadasnju situaciju na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu jer da poznajes neke cinjenice nebi nikad napisala neke stvari u svom postu. To sta ko radi po kojekavim kaficima je stvar licnog izbora. Protestvovati TREBA I MORA SE jer samo na takav nacin se moze nekim zadrtim ljudima na pozicij pokazati da nisu neprikosnoveni...trece sto se tice bezuslovnog upisa (kojeg je bilo prije 6 godina) bit ce ga opet i to slijedece godine 100%, a razlog je vise nego ocigledan kad se pogleda spisak prezimena studenata sadasnje trece godine...jedno prezime se izdvaja od ostalih...sami prosudite koje. e sad ako ce ga biti slijedece godine zasto ga nebi bilo ove godine...vjerovatno od tih protesta nece biti nista, ali barem ce se procuti neke stvari koje se desavaju na tom fakultetu a za koje vi obicni gradjani ne znate...

i jos nesto raspitaj se o razlici izmedju farmaceuta koji je zavrsio u Sarajevu u onog koji ce da zavrsi u Tuzli..kad budes znala koja je razlika onda ces moci i da nas usporedjujes...
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#77 Re: farmacija?

Post by Daphna »

chockolino wrote:Dzaba trosite vrijeme i zivce na tzv.proteste. Zasto bi se bas tim nekim ljudima omogucio bezuslovni upis na V. godinu kad su generacije i generacije studenata muku mucile sa ispitima, profesorima i raznoraznim stresovima uceci, izlazeci na ispite i upisujuci se uz uslov. Poznavajuci situaciju na faxu, nece vam proci, a i mislim da ne treba - knjigu u ruke i ucite. Danasnje generacije bi samo nesto protestovale, bunile se i dizale frku, a kad prodjes pored Malche, Kuk-a i ostalih okolnih kafica - krcato u svako doba dana (studenti medicine, farmacije i stomatologije vrijedno ispijaju kafe i razvijaju strategije pobune). I ja sam bila student, i to ne tako davno, ispijala kafe, ali i ucila, kao i moje kolege koje su danas zavrseni farmaceuti i zaposleni ljudi. Zato, moj prijateljski savjet: sjedite i ucite, manite se ublehaskih prica i gledajte sto prije da diplomirate - uskoro izlazi prva generacija studenata sa Farmaceutskog fakulteta u Tuzli, pa cete onda gledati gdje cete se zaposliti i za koje pare cete raditi.
...
Last edited by Daphna on 01/07/2009 18:45, edited 1 time in total.
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#78 Re: farmacija?

Post by bellisperennis »

chockolino wrote:Dzaba trosite vrijeme i zivce na tzv.proteste. Zasto bi se bas tim nekim ljudima omogucio bezuslovni upis na V. godinu kad su generacije i generacije studenata muku mucile sa ispitima, profesorima i raznoraznim stresovima uceci, izlazeci na ispite i upisujuci se uz uslov. Poznavajuci situaciju na faxu, nece vam proci, a i mislim da ne treba - knjigu u ruke i ucite. Danasnje generacije bi samo nesto protestovale, bunile se i dizale frku, a kad prodjes pored Malche, Kuk-a i ostalih okolnih kafica - krcato u svako doba dana (studenti medicine, farmacije i stomatologije vrijedno ispijaju kafe i razvijaju strategije pobune). I ja sam bila student, i to ne tako davno, ispijala kafe, ali i ucila, kao i moje kolege koje su danas zavrseni farmaceuti i zaposleni ljudi. Zato, moj prijateljski savjet: sjedite i ucite, manite se ublehaskih prica i gledajte sto prije da diplomirate - uskoro izlazi prva generacija studenata sa Farmaceutskog fakulteta u Tuzli, pa cete onda gledati gdje cete se zaposliti i za koje pare cete raditi.
svaka čast na završenom fakultetu ali to ne znači da si pokupila svu pamet svijeta...mene nervira što je puno takvih ljudi koji još i drugima govore da dopuste da ih se tretira kao stoku, zato naša zemlja i naše obrazovanje jeste na ovom nivou, i ispiti se kupuju samo tako jer profesori imaju bijednu platu. i još kad neko kaže da treba sjest i učit,a ne protestvovat...apsolutno treba učit, nema studenta na farmaciji da ne uči, i to što sjedimo kod malče nam je jedina razonoda.. ali se treba borit za svoja prava a ne samo prihvatit sve zdravo za gotovo. ako studenti nastave bit ovako letargični i nezainteresovani čitav ovaj sistem će samo potonut još dublje. DOSTA SMO ŠUTILI!
chockolino
Posts: 28
Joined: 18/02/2009 10:57

#79 Re: farmacija?

Post by chockolino »

nisi upravu...ocito ne poznajes dovoljno sadasnju situaciju na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu jer da poznajes neke cinjenice nebi nikad napisala neke stvari u svom postu. To sta ko radi po kojekavim kaficima je stvar licnog izbora. Protestvovati TREBA I MORA SE jer samo na takav nacin se moze nekim zadrtim ljudima na pozicij pokazati da nisu neprikosnoveni...trece sto se tice bezuslovnog upisa (kojeg je bilo prije 6 godina) bit ce ga opet i to slijedece godine 100%, a razlog je vise nego ocigledan kad se pogleda spisak prezimena studenata sadasnje trece godine...jedno prezime se izdvaja od ostalih...sami prosudite koje. e sad ako ce ga biti slijedece godine zasto ga nebi bilo ove godine...vjerovatno od tih protesta nece biti nista, ali barem ce se procuti neke stvari koje se desavaju na tom fakultetu a za koje vi obicni gradjani ne znate...

i jos nesto raspitaj se o razlici izmedju farmaceuta koji je zavrsio u Sarajevu u onog koji ce da zavrsi u Tuzli..kad budes znala koja je razlika onda ces moci i da nas usporedjujes...[/quote]


Dragi moj, dosta dobro znam sta se i kako desava na Fakultetu i opet bih napisala ono sto sam napisala, cak i da znam malo vise. Knjiga i znanje je jedini nacin da se izvucete iz svega toga, jer dok se odredjene strukture ne maknu s fakulteta, nista se nece promijeniti, a studentski protesti ce najmanje promijeniti vladajucu kliku i profesore koji tamo predaju. Ja sam bila na ispitu kod dekanese kad covjek nije znao strukturu mentola i polozio je jer je ona dobra drugarica sa njegovom mamom, a ja sam umalo zbog njenih suludih ispada i nebuloza oko kokaina umalo izgubila godinu. Prema tome, niste samo vi koji ste sad na faksu najbolje upuceni u sve.
Dalje, prije 6 godina sam bila student i nije bilo bezuslovnog upisa na V. godinu. Uvijek ga je bilo za odredjena imena i uvijek ce ga biti. To protesti nece i ne mogu promijeniti.
I na kraju, nebitna je razlika izmedju farmaceuta sa Tuzlanskog i Sarajevskog fakulteta - diploma je ono sto se trazi, a ovo trziste vapi za farmaceutima. Jednom kad pocnes raditi, vidjeces koliko su te stvari nebitne - ko je gdje zavrsio i kako - kadra nema i to je ono sto se trazi, moze vala donijeti diplomu i iz tunguzije, ovdje ima mjesta na kojima ce naci posao.
Prema tome, naucite se gledati stvari i iz drugog ugla, bice vam lakse. U svakom slucaju vam svima zelim puno srece i sto brzi kraj studija.
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#80 Re: farmacija?

Post by bellisperennis »

chockolino wrote:nisi upravu...ocito ne poznajes dovoljno sadasnju situaciju na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu jer da poznajes neke cinjenice nebi nikad napisala neke stvari u svom postu. To sta ko radi po kojekavim kaficima je stvar licnog izbora. Protestvovati TREBA I MORA SE jer samo na takav nacin se moze nekim zadrtim ljudima na pozicij pokazati da nisu neprikosnoveni...trece sto se tice bezuslovnog upisa (kojeg je bilo prije 6 godina) bit ce ga opet i to slijedece godine 100%, a razlog je vise nego ocigledan kad se pogleda spisak prezimena studenata sadasnje trece godine...jedno prezime se izdvaja od ostalih...sami prosudite koje. e sad ako ce ga biti slijedece godine zasto ga nebi bilo ove godine...vjerovatno od tih protesta nece biti nista, ali barem ce se procuti neke stvari koje se desavaju na tom fakultetu a za koje vi obicni gradjani ne znate...

i jos nesto raspitaj se o razlici izmedju farmaceuta koji je zavrsio u Sarajevu u onog koji ce da zavrsi u Tuzli..kad budes znala koja je razlika onda ces moci i da nas usporedjujes...

Dragi moj, dosta dobro znam sta se i kako desava na Fakultetu i opet bih napisala ono sto sam napisala, cak i da znam malo vise. Knjiga i znanje je jedini nacin da se izvucete iz svega toga, jer dok se odredjene strukture ne maknu s fakulteta, nista se nece promijeniti, a studentski protesti ce najmanje promijeniti vladajucu kliku i profesore koji tamo predaju. Ja sam bila na ispitu kod dekanese kad covjek nije znao strukturu mentola i polozio je jer je ona dobra drugarica sa njegovom mamom, a ja sam umalo zbog njenih suludih ispada i nebuloza oko kokaina umalo izgubila godinu. Prema tome, niste samo vi koji ste sad na faksu najbolje upuceni u sve.
Dalje, prije 6 godina sam bila student i nije bilo bezuslovnog upisa na V. godinu. Uvijek ga je bilo za odredjena imena i uvijek ce ga biti. To protesti nece i ne mogu promijeniti.
I na kraju, nebitna je razlika izmedju farmaceuta sa Tuzlanskog i Sarajevskog fakulteta - diploma je ono sto se trazi, a ovo trziste vapi za farmaceutima. Jednom kad pocnes raditi, vidjeces koliko su te stvari nebitne - ko je gdje zavrsio i kako - kadra nema i to je ono sto se trazi, moze vala donijeti diplomu i iz tunguzije, ovdje ima mjesta na kojima ce naci posao.
Prema tome, naucite se gledati stvari i iz drugog ugla, bice vam lakse. U svakom slucaju vam svima zelim puno srece i sto brzi kraj studija.[/quote]
Draga buduca kolegice....hvala vam na vasem iscrpnom izlaganju i nametanju ovog nebuloznog i patrijahalnog misljenja da sve treba zatrpavati duboko u zemlju i drzati osmijeh na licu kako bismo svijetu oko nam dali doznanja da smo neizmjerno sretni i zadovoljni, a stvarnost je drugacija .... zato Vi buduca kolegice zivite takav zivot,jer ocito drugi ne poznajete...a nas, studente koji se borimo za pravdu i istinu ili podrzite ili jednostavno se ne osjecajte kompetentnim da nas osudujete!
sholle
Posts: 22
Joined: 30/06/2009 00:39
Location: Sarajevo

#81 Re: farmacija?

Post by sholle »

Aura Perez wrote:
sholle wrote:Aura Perez na nju sam mislio :) sorry

a mislila sam da se zajebavas kad si rekao da ces ovo uraditi :D ucim ba nemoj mi i ti na muku prisjedati, dosta sto sanjam odredjenu profesorsku individuu :D

hahahha znas mene vazda tu da zezam naokolo :)
User avatar
Highlander_girl
Posts: 23
Joined: 24/04/2009 17:33
Location: Sarajevo

#82 Re: farmacija?

Post by Highlander_girl »

milijarder wrote:
chockolino wrote:Dzaba trosite vrijeme i zivce na tzv.proteste. Zasto bi se bas tim nekim ljudima omogucio bezuslovni upis na V. godinu kad su generacije i generacije studenata muku mucile sa ispitima, profesorima i raznoraznim stresovima uceci, izlazeci na ispite i upisujuci se uz uslov. Poznavajuci situaciju na faxu, nece vam proci, a i mislim da ne treba - knjigu u ruke i ucite. Danasnje generacije bi samo nesto protestovale, bunile se i dizale frku, a kad prodjes pored Malche, Kuk-a i ostalih okolnih kafica - krcato u svako doba dana (studenti medicine, farmacije i stomatologije vrijedno ispijaju kafe i razvijaju strategije pobune). I ja sam bila student, i to ne tako davno, ispijala kafe, ali i ucila, kao i moje kolege koje su danas zavrseni farmaceuti i zaposleni ljudi. Zato, moj prijateljski savjet: sjedite i ucite, manite se ublehaskih prica i gledajte sto prije da diplomirate - uskoro izlazi prva generacija studenata sa Farmaceutskog fakulteta u Tuzli, pa cete onda gledati gdje cete se zaposliti i za koje pare cete raditi.

nisi upravu...ocito ne poznajes dovoljno sadasnju situaciju na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu jer da poznajes neke cinjenice nebi nikad napisala neke stvari u svom postu. To sta ko radi po kojekavim kaficima je stvar licnog izbora. Protestvovati TREBA I MORA SE jer samo na takav nacin se moze nekim zadrtim ljudima na pozicij pokazati da nisu neprikosnoveni...trece sto se tice bezuslovnog upisa (kojeg je bilo prije 6 godina) bit ce ga opet i to slijedece godine 100%, a razlog je vise nego ocigledan kad se pogleda spisak prezimena studenata sadasnje trece godine...jedno prezime se izdvaja od ostalih...sami prosudite koje. e sad ako ce ga biti slijedece godine zasto ga nebi bilo ove godine...vjerovatno od tih protesta nece biti nista, ali barem ce se procuti neke stvari koje se desavaju na tom fakultetu a za koje vi obicni gradjani ne znate...



i jos nesto raspitaj se o razlici izmedju farmaceuta koji je zavrsio u Sarajevu u onog koji ce da zavrsi u Tuzli..kad budes znala koja je razlika onda ces moci i da nas usporedjujes...
@milijarder: Svaka cast,sve sto si rekao je na svom mjestu. Ja sam sad na cetvrtoj godini i prosla sam kroz pakao jer istina je da su se mnoge stvari izmjenile.Zaparavo,ja sam trenutno predstavnik svoje godine i dosta mi je da se vise suti o svemu!!!! Sutra cemo pokusati da se izborimo ako nista za ispravam odgovor i razlog zasto je to nemoguce kad na drugim fakultetima odavno postoji...Nadam se da cemo imati podrsku...
@chockolino: Niko ne trazi da se ispiti ne polazu.itekako cemo se napatiti kao i svi drugi,samo sto nisi upoznata sa sadasnjom situacijom koja se pogorsala...Samo trazimo pomoc koju drugi fakulteti odavno imaju!!!! Vjeruj mi,nije kao sto je bilo u tvoje doba,svake godine je sve gore,i svake godine imamo sve manje prostora i gore uslove za rad!!!!
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#83 Re: farmacija?

Post by Daphna »

Highlander_girl wrote: @milijarder: Svaka cast,sve sto si rekao je na svom mjestu. Ja sam sad na cetvrtoj godini i prosla sam kroz pakao jer istina je da su se mnoge stvari izmjenile.Zaparavo,ja sam trenutno predstavnik svoje godine i dosta mi je da se vise suti o svemu!!!! Sutra cemo pokusati da se izborimo ako nista za ispravam odgovor i razlog zasto je to nemoguce kad na drugim fakultetima odavno postoji...Nadam se da cemo imati podrsku...
Onda se vas dvoje sigurno i znate? :?

Imaš li informaciju o broju studenata koji bi se mogli pojaviti sutra pred studentskom ili gdje već?
chockolino
Posts: 28
Joined: 18/02/2009 10:57

#84 Re: farmacija?

Post by chockolino »

Draga buduca kolegice....hvala vam na vasem iscrpnom izlaganju i nametanju ovog nebuloznog i patrijahalnog misljenja da sve treba zatrpavati duboko u zemlju i drzati osmijeh na licu kako bismo svijetu oko nam dali doznanja da smo neizmjerno sretni i zadovoljni, a stvarnost je drugacija .... zato Vi buduca kolegice zivite takav zivot,jer ocito drugi ne poznajete...a nas, studente koji se borimo za pravdu i istinu ili podrzite ili jednostavno se ne osjecajte kompetentnim da nas osudujete![/quote]

Duso draga, mislim da ces ti ipak meni biti buduca kolegica (ako ikad uspijes upisati petu godinu bez uslova, ocigledno drugacije ne mozes), jer ja sam diplomirala prije nekoliko godina, kad ti jos nisi ni znala na kakvom si se fakultetu zatekla. I nema potrebe za nazivanjem necijeg misljenja nebuloznim i patrijarhalnim - ne znas ni ko sam, ni kakvi su moji zivotni principi, ni sta me u zivotu vodi (to se ipak ne moze zakljuciti iz par postova napisanih iz zelje da vam ukazem na neke stvari iz potpuno drugacijeg ugla, a ne iz potrebe da nekome nesto namecem). To i jeste problem danasnjeg svijeta - sve sto ti se ne svidja nazovi glupim, nebuloznim, primitivnim, i bla, bla. Zamisli kad bih ja tebi rekla kako ti je razmisljanje, a i kultura ponasanja prema nekome koga ne znas, na nivou nevaspitane i nadasve nadobudne kokoske? Ne ide, naravno. Zato ti u miru idi i protestuj, valjda ce se isplatiti.
A stvarni zivot je nesto drugo i ja vam zelim da to sto prije osjetite na vlastitoj kozi, kad budete gledali pacijente kako umiru pred vasim ocima polako, a vi ne mozete uraditi nista da promijenite sistem koji je sje.an do srzi, koji ne priznaje ni proteste, ni Hipokratovu zakletvu koju ste polozili, ni bilo kakvu etiku i ljudskost, a najmanje cinjenicu da pacijent ima pravo na lijecenje. Ja to gledam i zivim svaki dan, i da zivim narednih hiljadu godina protestujuci svaki dan, ne mogu nista promijeniti jer nema kriticne mase onih kojima je stalo.
Pokusala sam reci da je problem u sistemu koji ne slusa nikoga i ne priznaje nista osim samog sebe jer je sam sebi svrha. Ne treba zabijati glavu u pijesak niposto, ali se ovdje nista glasno receno ne cuje i ne slusa.
U svakom slucaju, sretno.
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#85 Re: farmacija?

Post by burek_in_space »

@chockolino,a shta predlazhesh..da shute i trpe jer nema dovoljno kritichne mase?! :?

Mislim,ono fakat ne kontam shta je poenta tvog pisanja i pored najbolje volje da otkrijem svrhu javljanja.Bez uvrede.
chockolino
Posts: 28
Joined: 18/02/2009 10:57

#86 Re: farmacija?

Post by chockolino »

burek_in_space wrote:@chockolino,a shta predlazhesh..da shute i trpe jer nema dovoljno kritichne mase?! :?

Mislim,ono fakat ne kontam shta je poenta tvog pisanja i pored najbolje volje da otkrijem svrhu javljanja.Bez uvrede.
Ti si bas burek_in_space :-D Bez uvrede :wink:

Da ti pojasnim, a mozda i ostalima bude jasnije.

Prvo, ne znam sta to tako neizdrzivo trpe? Jel' ih neko tuce? Seksualno zlostavlja? Verbalno ugrozava mentalno zdravlje? Naravno da ne. Profesori na svim fakultetima su uglavnom losi predavaci, jos gori ispitivaci, uglavnom varijanta "da ne bi rata, ne bi bilo ni doktorata". Iznimno su sujetni, neki i korumpirani, vole nepotizam. Uz duzno postovanje casnim izuzecima iz ove price. Dakle, u tom aspektu situacija nije nista losija nego na drugim fakultetima. I da, vazda bilo i bice, mentalitet balkanoida se nece promijeniti.
Dalje, uslova za normalan studij nema. I ja sam isla na predavanja na Masinstvo, pa na Medicinu, pa na vjezbe u Medicinsku skolu na Bjelave, pa onda na predavanja na PMF, pa onda na vjezbe na Sumarski fakultet, kao i stotine mojih kolega. Nije nam bilo pravo, bunili se, trazili bolje - nista.
Rukovodstvo fakulteta je lose. Imala sam srecu da studiram u vrijeme kad je dekanesa bila prof.dr.Adlija Jevric-Causevic i tad se na tom fakultetu makar znao red. No, dekana ne biraju studenti, nego isti oni profesori koji tamo predaju. Naravno da im odgovara svakodnevni javasluk u kojem se ne zna ni ko pije ni ko placa.

Prema tome, uvazene buduce kolege imaju dva izbora:

1. Protestovati, gubiti vrijeme, zivce, iscrpljivati se u vrijeme ispitinih rokova koji su samim svojim postojanjem stresni. I vrlo vjerovatno ne postici nista. Osim da mozda dodje Hayat tv i malo snimi cijelu frku da bi popunio rupe u svom dnevniku. U ovom gradu nazalost nikoga nije briga za studente, njihove probleme i pitanja, svi se bave nekim "ozbiljnim" temama koje su obicno uvreda za mozak.
2. Uzdat' se u se i u sve ono sto su do sada postigli, zapeti jos malo i bjezati iz tog haosa u kojem se nalaze. To sto neces jasno i glasno iznijeti svoj stav, ne znaci da ga nemas i da sve guras pod tepih; vazno je znati kome i kada taj stav i na koji nacin iznijeti, a da cijela prica ima smisla.

Bez uvrede bilo kome, ali pametnom je i isaret dosta, ja ovdje potrosih dosta postova da bih objasnila sta htjedoh reci.
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#87 Re: farmacija?

Post by burek_in_space »

Draga moja @chockolino,mozhemo jedno drugom namigivati do preksutra,ali nisi moj tip. :wink:

A ovo ostalo shto si napisala je manje vishe isto ono shto si vec rekla,a to je "shuti,trpi" pa dokle ide,a kad ne bude vishe moglo pod kozhu ima shtrik pa na prvu banderu.

Od mene toliko,ostaj mi zdravo i dobro.
chockolino
Posts: 28
Joined: 18/02/2009 10:57

#88 Re: farmacija?

Post by chockolino »

To sto nisam tvoj tip smatram samo svojom srecom :lol: Ako ti tako shvatas moje misljenje, onda je to u redu, bujrum pa strik oko vrata - ja vala nikome ne sutim, jos manje trpim, a strik koristim samo za odrzavanje fizicke kondicije i vjesanje vesa.

Ugodno forumanje, ali na nekoj drugoj temi za koju si vise kompetentan.
User avatar
Highlander_girl
Posts: 23
Joined: 24/04/2009 17:33
Location: Sarajevo

#89 Re: farmacija?

Post by Highlander_girl »

chockolino wrote:
burek_in_space wrote:@chockolino,a shta predlazhesh..da shute i trpe jer nema dovoljno kritichne mase?! :?

Mislim,ono fakat ne kontam shta je poenta tvog pisanja i pored najbolje volje da otkrijem svrhu javljanja.Bez uvrede.
Ti si bas burek_in_space :-D Bez uvrede :wink:

Da ti pojasnim, a mozda i ostalima bude jasnije.

Prvo, ne znam sta to tako neizdrzivo trpe? Jel' ih neko tuce? Seksualno zlostavlja? Verbalno ugrozava mentalno zdravlje? Naravno da ne. Profesori na svim fakultetima su uglavnom losi predavaci, jos gori ispitivaci, uglavnom varijanta "da ne bi rata, ne bi bilo ni doktorata". Iznimno su sujetni, neki i korumpirani, vole nepotizam. Uz duzno postovanje casnim izuzecima iz ove price. Dakle, u tom aspektu situacija nije nista losija nego na drugim fakultetima. I da, vazda bilo i bice, mentalitet balkanoida se nece promijeniti.
Dalje, uslova za normalan studij nema. I ja sam isla na predavanja na Masinstvo, pa na Medicinu, pa na vjezbe u Medicinsku skolu na Bjelave, pa onda na predavanja na PMF, pa onda na vjezbe na Sumarski fakultet, kao i stotine mojih kolega. Nije nam bilo pravo, bunili se, trazili bolje - nista.
Rukovodstvo fakulteta je lose. Imala sam srecu da studiram u vrijeme kad je dekanesa bila prof.dr.Adlija Jevric-Causevic i tad se na tom fakultetu makar znao red. No, dekana ne biraju studenti, nego isti oni profesori koji tamo predaju. Naravno da im odgovara svakodnevni javasluk u kojem se ne zna ni ko pije ni ko placa.

Prema tome, uvazene buduce kolege imaju dva izbora:

1. Protestovati, gubiti vrijeme, zivce, iscrpljivati se u vrijeme ispitinih rokova koji su samim svojim postojanjem stresni. I vrlo vjerovatno ne postici nista. Osim da mozda dodje Hayat tv i malo snimi cijelu frku da bi popunio rupe u svom dnevniku. U ovom gradu nazalost nikoga nije briga za studente, njihove probleme i pitanja, svi se bave nekim "ozbiljnim" temama koje su obicno uvreda za mozak.
2. Uzdat' se u se i u sve ono sto su do sada postigli, zapeti jos malo i bjezati iz tog haosa u kojem se nalaze. To sto neces jasno i glasno iznijeti svoj stav, ne znaci da ga nemas i da sve guras pod tepih; vazno je znati kome i kada taj stav i na koji nacin iznijeti, a da cijela prica ima smisla.

Bez uvrede bilo kome, ali pametnom je i isaret dosta, ja ovdje potrosih dosta postova da bih objasnila sta htjedoh reci.
Meni je uvijek drago cuti razmisljanja starijih kolega jer od njih uvijek mozes nesto pametno cuti.Svaka cast tebi/vama ( jer ste stariji od mene),ali stvar nije u tome da mi trazimo nesto sto do sada nije uvedeno na drugim fakultetima a sve jer bi ta famozna bolonja trebala zazivjeti. Radi se o tome ta Vi konstatno govorite o tome da treba uciti,sto radimo,jer ocigledno je dokle smo dogurali,ali s druge strane znate da je tesko jer i sami to kazete.Sami kazete da nema sistema,da nam ne valja drzava...ALi ako svi budemo sutili nikada nam nece biti bolje...O tome se radi...Mi smo samo studenti,nismo roboti,a u toku ove godine prema nama se tako ponasalo. Cinjenica je da su svi prosli kroz ovo,ali isto tako,cinjenica je da nemamo svoju zgradu,da smo "protjerani" sa medicine i da su u toku protekle godine nama predavanja bila u kasnim nocnim terminima...O tome se radi...Jednostavno,nekim stvari ma treba stati u kraj,zar ne???
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#90 Re: farmacija?

Post by burek_in_space »

chockolino wrote:To sto nisam tvoj tip smatram samo svojom srecom :lol: Ako ti tako shvatas moje misljenje, onda je to u redu, bujrum pa strik oko vrata - ja vala nikome ne sutim, jos manje trpim, a strik koristim samo za odrzavanje fizicke kondicije i vjesanje vesa.

Ugodno forumanje, ali na nekoj drugoj temi za koju si vise kompetentan.

:kiss:
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#91 Re: farmacija?

Post by x0z0y0 »

Nisam sa farmacije ali bih da dam svoje skromno misljenje
Koliko vidim trazi se upis na visu godinu bez uslova
I ja dok sam bila student sam se nadala slicnom na svom faxu...nisam docekala i u neku ruku mi je drago
Naime, na faxu koji sam zavrsila u medjuvremenu se uveo Bolonjski sistem...tako da su ove sa starog sistema poceli pustati tako bez uslova na vise godine...
I sta se desilo...sad na zadnjoj godini ima bruka studenata..a neki nemaju ociscenu ni 2. godinu!!
Zamislite da dodjete na apsolventski a imate 15-20 ispita za polozit
na tezim fak. to je NEMOGUCE uraditi u roku...sto znaci da cete premasiti apsolventski staz i plaaaaacati..
e sad nek vam ostane 10 ispita (sto je opet luda sreca) i nek je 1 ispit koji se prenosi 50KM (a na nekim fak. je i 100!! ) to je 500KM..
Nisu to male pare kad se uzme da je citava god. 150KM...
Hocu reci...lijepo je preci na visu godinu...ono starcima mozes reci hej ja apsolvent pa i raji se pofalit...ali ukopace vas ispiti vjerujte..materijalno pogotovo...
Nas sistem kakav je..jos ce izmisliti dodatne marze da vas pokopa ...a onda ce vam na kraju reci "trazili ste - evo vam ga"

dakle, dobro razmislite i odvagajte sta trazite..

Da se mene pita..obnovila bi godinu jos 2 puta nego pristala da me tako satjeraju u kut..
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#92 Re: farmacija?

Post by kockica_kockica »

Compos_Sui wrote:Nisam sa farmacije ali bih da dam svoje skromno misljenje
Koliko vidim trazi se upis na visu godinu bez uslova
I ja dok sam bila student sam se nadala slicnom na svom faxu...nisam docekala i u neku ruku mi je drago
Naime, na faxu koji sam zavrsila u medjuvremenu se uveo Bolonjski sistem...tako da su ove sa starog sistema poceli pustati tako bez uslova na vise godine...
I sta se desilo...sad na zadnjoj godini ima bruka studenata..a neki nemaju ociscenu ni 2. godinu!!
Zamislite da dodjete na apsolventski a imate 15-20 ispita za polozit
na tezim fak. to je NEMOGUCE uraditi u roku...sto znaci da cete premasiti apsolventski staz i plaaaaacati..
e sad nek vam ostane 10 ispita (sto je opet luda sreca) i nek je 1 ispit koji se prenosi 50KM (a na nekim fak. je i 100!! ) to je 500KM..
Nisu to male pare kad se uzme da je citava god. 150KM...
Hocu reci...lijepo je preci na visu godinu...ono starcima mozes reci hej ja apsolvent pa i raji se pofalit...ali ukopace vas ispiti vjerujte..materijalno pogotovo...
Nas sistem kakav je..jos ce izmisliti dodatne marze da vas pokopa ...a onda ce vam na kraju reci "trazili ste - evo vam ga"

dakle, dobro razmislite i odvagajte sta trazite..

Da se mene pita..obnovila bi godinu jos 2 puta nego pristala da me tako satjeraju u kut..

:thumbup:
milijarder
Posts: 520
Joined: 24/05/2009 20:31

#93 Re: farmacija?

Post by milijarder »

na farmaciji je dekanesa Kovac-Besovic dekan tog fakulteta znaci ima vrhovni uticaj na profesore i uposlenike fakulteta, a njen sin je predsjednik asocijacije studenata farmaceutskog fakulteta...mislim da ovo dovoljno govori o ukupnoj situaciji.
milijarder
Posts: 520
Joined: 24/05/2009 20:31

#94 Re: farmacija?

Post by milijarder »

Highlander_girl wrote:
milijarder wrote:
chockolino wrote:Dzaba trosite vrijeme i zivce na tzv.proteste. Zasto bi se bas tim nekim ljudima omogucio bezuslovni upis na V. godinu kad su generacije i generacije studenata muku mucile sa ispitima, profesorima i raznoraznim stresovima uceci, izlazeci na ispite i upisujuci se uz uslov. Poznavajuci situaciju na faxu, nece vam proci, a i mislim da ne treba - knjigu u ruke i ucite. Danasnje generacije bi samo nesto protestovale, bunile se i dizale frku, a kad prodjes pored Malche, Kuk-a i ostalih okolnih kafica - krcato u svako doba dana (studenti medicine, farmacije i stomatologije vrijedno ispijaju kafe i razvijaju strategije pobune). I ja sam bila student, i to ne tako davno, ispijala kafe, ali i ucila, kao i moje kolege koje su danas zavrseni farmaceuti i zaposleni ljudi. Zato, moj prijateljski savjet: sjedite i ucite, manite se ublehaskih prica i gledajte sto prije da diplomirate - uskoro izlazi prva generacija studenata sa Farmaceutskog fakulteta u Tuzli, pa cete onda gledati gdje cete se zaposliti i za koje pare cete raditi.

nisi upravu...ocito ne poznajes dovoljno sadasnju situaciju na Farmaceutskom fakultetu u Sarajevu jer da poznajes neke cinjenice nebi nikad napisala neke stvari u svom postu. To sta ko radi po kojekavim kaficima je stvar licnog izbora. Protestvovati TREBA I MORA SE jer samo na takav nacin se moze nekim zadrtim ljudima na pozicij pokazati da nisu neprikosnoveni...trece sto se tice bezuslovnog upisa (kojeg je bilo prije 6 godina) bit ce ga opet i to slijedece godine 100%, a razlog je vise nego ocigledan kad se pogleda spisak prezimena studenata sadasnje trece godine...jedno prezime se izdvaja od ostalih...sami prosudite koje. e sad ako ce ga biti slijedece godine zasto ga nebi bilo ove godine...vjerovatno od tih protesta nece biti nista, ali barem ce se procuti neke stvari koje se desavaju na tom fakultetu a za koje vi obicni gradjani ne znate...



i jos nesto raspitaj se o razlici izmedju farmaceuta koji je zavrsio u Sarajevu u onog koji ce da zavrsi u Tuzli..kad budes znala koja je razlika onda ces moci i da nas usporedjujes...
@milijarder: Svaka cast,sve sto si rekao je na svom mjestu. Ja sam sad na cetvrtoj godini i prosla sam kroz pakao jer istina je da su se mnoge stvari izmjenile.Zaparavo,ja sam trenutno predstavnik svoje godine i dosta mi je da se vise suti o svemu!!!! Sutra cemo pokusati da se izborimo ako nista za ispravam odgovor i razlog zasto je to nemoguce kad na drugim fakultetima odavno postoji...Nadam se da cemo imati podrsku...
@chockolino: Niko ne trazi da se ispiti ne polazu.itekako cemo se napatiti kao i svi drugi,samo sto nisi upoznata sa sadasnjom situacijom koja se pogorsala...Samo trazimo pomoc koju drugi fakulteti odavno imaju!!!! Vjeruj mi,nije kao sto je bilo u tvoje doba,svake godine je sve gore,i svake godine imamo sve manje prostora i gore uslove za rad!!!!

sve je dobro ispalo samo smo trebali biti upoznati i sa onim ostalim pojedinostima...sva sreca da je dosao onaj iz studentskog parlamenta...kako se dekanica smiri kad je njega vidjela :-D
moramo se organizovati...MORAMO moramo promijeniti asocijaciju jer samo tako mozemo nesto napraviti...kad sam ja u septembru govorio da trebamo preuzeti asocijaciju niko me nije slusao niti htio podrzati...
milijarder
Posts: 520
Joined: 24/05/2009 20:31

#95 Re: farmacija?

Post by milijarder »

samo jedina tuzna stvar je bila u tome sto je danas medju onima koji su protestvovali bilo manje onih kojima treba taj bezuslovni upis u 5 godinu nego onih koji su vec na jako dobrom putu da u septembru upisu 5 godinu.
sholle
Posts: 22
Joined: 30/06/2009 00:39
Location: Sarajevo

#96 Re: farmacija?

Post by sholle »

indijana dzons wrote:
Aura Perez wrote:
indijana dzons wrote:...bude spisak po abecedi ko je u kojem amfiteatru i poneses licnu kartu i uplatnicu da te mogi identificirat...


a kada s euplacuje to za prijemni,da li odmah kada predajes dokumente,ili na dan prijemnog :) :D :D :D :D
kada predajes dokumente.

otidji sutra da ti ne bude prekasno, znam da sam ja predala 27. juna i to je bio zadnji dan (matura je bila 26., pa smo kasno diplome dobili).

sretno!

ma predala sam,a mogu se dokumenti predati do 3.7.pa negdje oko 6.7-10.7 ocekuju prijemni :) HVALA!!!

Za nove brucoše prijemni Vam je u srijedu 08.07.2009 u 17 sati
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#97 Re: farmacija?

Post by Daphna »

milijarder wrote:samo jedina tuzna stvar je bila u tome sto je danas medju onima koji su protestvovali bilo manje onih kojima treba taj bezuslovni upis u 5 godinu nego onih koji su vec na jako dobrom putu da u septembru upisu 5 godinu.
Izvještaj sa protesta? Čujem da se čeka odluka dekanata! Istina ili patka?! Da li je neko razgovarao sa dekanesom? Daj neke informacije obzirom da si koliko toliko upućen u to...
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#98 Re: farmacija?

Post by fa84 »

u potpunosti se slazem sa kolegicom chocolino
sa protestima necete nista postici
i ja kada sam bio na 4 godini koliko se sjecam bilo je price o tome aaa adje da protestvujemo da izganjamo upis u 5 bez uslova
i naravno da nije nista bilo niti ce biti
uslov za 5 godinu redovno se moze dati bez ikakvih prooblema
i o tome svjedoci dosta studenata koji su redovno upisali sve godine
a to sa pricom da se farmaceutska kemija ne moze poloziti
mislim alo nidje veze
zato fino buduce kolege
sjediti i strebajte
a manite se protesta ;))
sholle
Posts: 22
Joined: 30/06/2009 00:39
Location: Sarajevo

#99 Re: farmacija?

Post by sholle »

Meni iskreno nije jasno zasto vecina studenata u BiH ide parolom suti ne talasaj ili da traze neke ne razumene stvari kao što je bezuslovni upis. Mislim da bi bilo bolje kad bi svi studenti kroz studentski pralament zahtjevali neke stvari koje bi osigurale kvalitet nastave, bolje uslove, da se diplome priznaju i citavoj BiH a ne da se od kantona do kantona gleda ko je sta zavrsio. Volio bi kad bih vidio studente da se bore da se poboljsaju uslovi nasteve, da se sankcionisu oni profesori i asistenti koje rade stvari koje ne dolikuju akademskoj zajednici, koji ne izvršavaju svoje obaveze. Sjecam se kad smo na PMF-u borili da se u hemijskom amfitetaru poprave uslove da se poprave rozori itd, dok sam bio ja student to noje islo a evo prosel godine taj amfiteatar je skoro obnovlčjem i ima noramalen uslove za rad. Za takve stvrai se treba boriti. Iskerno trazenje upisa bez uslova je glupo i vrijedjanje onih studenat koji su se trudili da dadnu taj uslov i te ispite. Očito da nije nemoguće dok su neki ljudi to dali. Evo isto primjer sa PMF-a i ETF-a kojima je omogućeno bezuslovno upisivanje slijedece godine (zato da ih nebi varatili da idu od početka po bolonjskom procesu) pa su dosli do 4 odnosno pete godine a nisu dali neke ispite iz prvi i druge u tako, kako su mogili slusati neke predmete ako nisu polozili neke osnove, kao npr kako bi neko slusao biohemiju a nema pojam o organskoj ili anorganskoj. Manite se protesta koji traze ne logicne stvari, i borite se za bolje i kvalitetnije studije i brate mili zagrijte stolice, skontajte da su oni koji su protestvovali danas izgubili dan za ucenje a moglo se sto sta nauciti.
milijarder
Posts: 520
Joined: 24/05/2009 20:31

#100 Re: farmacija?

Post by milijarder »

Daphna wrote:
milijarder wrote:samo jedina tuzna stvar je bila u tome sto je danas medju onima koji su protestvovali bilo manje onih kojima treba taj bezuslovni upis u 5 godinu nego onih koji su vec na jako dobrom putu da u septembru upisu 5 godinu.
Izvještaj sa protesta? Čujem da se čeka odluka dekanata! Istina ili patka?! Da li je neko razgovarao sa dekanesom? Daj neke informacije obzirom da si koliko toliko upućen u to...

zakljucak i ishod jucerasnjih protesta na farmaciji UJEO VUK MAGARCA
Post Reply