farmacija?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#426 Re: farmacija?

Post by Tesla10 »

Hvala na odgovoru. Pitam zato što nisam ni ja završio gimnaziju, nego jednu drugu školu :) .
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#427 Re: farmacija?

Post by man_464 »

Pri upisu na fakultet imao sam ocjene:
Bilogija: 5,5,5,5
Hemija : 5,5,5,5
Matematika 4,4, šipak, šipak, jer imao sam samo dvije godine matematiku pa su mi pisane nule.
Prosjek
4,64
4,73
4,53
5,00
Pao na prvom roku matematiku, polagao u drugom roku i bio treći na listi. Dakle prošle godine od 12 koji su se primali na drugom roku bio sam treći. Naravno prošle godine su rekli na drugom ko god polozi biće primljen i tako je i bilo 22 je položilo u drugom roku i svi su primljeni.

O drugom semestru večeras.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#428 Re: farmacija?

Post by man_464 »

Drugi semestar nešto lakši (nešto!) ne puno. Kamen spoticanja mi je bila Fizika, ali prof. Omerbašić, divan čovjek pomogne i za ispite i eto tako na parcijalama ruši, pogotovo na prvoj, ali opet olakša na završnom i popravnom. Analitika 2 je šega na osnuvu Analitike 1, Anorganska štrbačina mrtva, profa sa Opšte i ista asistentica, dakle šou. Sistematika biljaka lijep predmet, ali prof fušeri, asistentice su iste sa fizilogije, Sociologija Ok, to se prepiše, Historija farmacije kod Škrbe je je8ena jer opasno ruši a taj predmet se polaže preko seminarskog, ali može se iz prve poloziti i fina ocjena upisati. Tjelesni odgoj bezzzeee samo dolaziš redovno i dobije zadovoljio ako dobro neki esej napišeš, a ima seminarski ko se ne pokaže na eseju. Engleski je meni bio lagan faktički osnovne stvari se traže.

Anorganska: Uči se iz knjige profesorice Imamović, idealan predmet za osobe koje mogu nabubati dosta napamet, ima rekacija dosta ja sam to sve napamet učio, taj sam tip, imaju dvije pacijale po 37 bodova =74 boda, zatim dva kolokvija od 10 bodova = 20 i to je 94 boda i prisustvo 6 bodova, Kolokviji su bezveze, namjerno padneš prvi pu i onda kad ponovi ista pitanja zakucaš. Simply as that. Ali ne treba shvatiti olako, ima se tu dosta učiti. Na vježbama bezveze mućkaš ass. te ni ne gleda, možeš vala presjediti, što je bezveze. Bacaju se hemikalije u prazno. Al nebitno. Učio samo po pitanjima od prošlih godina. Laganica. Upisao 7 u junu.

Analitika 2: Manje zadataka nego u jedinici, uče se malo glupe stvari, al nećemo im zamjeriti, dosta lakše, većina rješila preko parcijala, pišeš predavanja obavezno, to se i uči, i samo udri po pitanjima od prošle godine, sve ponovi, baš kao i anorgansku. Vježbe su nešto kraće nego u prvom semestru. Rade se analitičke metode tipa potenciometrije, redox metada, ugl, lagani tempo nije neka frka. Tu su 4 kolokvija = 12 bodova, seminar od 10 bodova i dvije parcijale od 35 =70 = saldo 92 boda i 8 bodova aktivnosti i prisiutva, prof. Šapčanin malo popusti, ali da je prelagano, i nije baš.

Fizika: Nuklearna kataklizma na početku, bili smo izgubljeni i prostoru i vremenu. prof. Omerbašić dobar čovje, al baš dobar, mi nismo učili integrale tako da je potpuno drugačije koncipirao predavnja, olakšao nam. Prvi dio je doat težak, klasična mehanika, mehanika fluida itd.... Al pravo teško. Drugi dio je Opitika, atomska fizika, nešto lakše, može se pložiti na parcijali. Nama je prof dao da se potpišemo i nas 40 kojih je bilo tu rekao nam je recite kakv će te zadatak, i takav identičan nam je dao. Legenda. Parcijale su po 30 bodova i prof. zamisli da samo svi bili svaki put i eto. MOra se osvojiti 15/30 i ta zamišljena 3 boda i prođe se. Ali 15 nije lako nakupiti ako mislite da je lako varate se. Zadaci nose 20 bodova, teorija 10, dakle mora se imati 10/20 i 5/10, ali ako polozite samo teorije to vam prizna a na zavrsnom polazete samo zadatke i obratno. KO polozi Z1 i Z2 zadaci jedan i dva (I parcijale i II parcijale) odmah im upiše 6 i asta la vista. Ko zakuzca preko parcijala sve pokloni im ocjenu više. Ljudina :thumbup: . Ja sam se uplašio jako da ću pastio, al daje bodove za sveee što se napiše. Ako dobro napišete formulu i uvrstiti eto ga pola bodova, jer njega interesuje logika i razmišljenje a ne račun. Za prvu parcijau obožava davati zadatke iz zakona održanja (27-35 zadatk u zbirki.) Upisao 7 u julu.

Sistematika i biogeografija biljaka: Divan predmet, prof. se ponaša malo preopušteno ali nećemo mu "plaho" zamjeriti, lakše je uhvatiti Bolta nego njega, bukvalno nigdje ga nema kad ga trebaš, hahahah. Al eto, ponovi sva pitanja od prošle godine, determinišu se biljke po ključu, al i to se da naučiti napamet i varati na ispitu :evil: Imamo važan faktor a to je prokletstvo grupe D, ko bude D grupa na parcijalama, taj je donji, A i B bude prelagane, C grupa srednje teška, D grupa preteška. Tako da ljudi iz AB pa neki i iz C bez problema upišu 8,9,10 , a ovi iz D grupe jedva 6 ili 7. Ide se na skupljanje bodova, dvije parcijale po 20 bodova =40, isto ako osvojiš 5 bodova to nosiš i ništa ne padaš jer skupljaju se bodovi. onda imamo završni od 40 bodova, koji je jedini eliminatoran (22 boda trebaju) al bude prelagan, da on pitanja da se uči po njima, i kaže kao biće inegralno al da samo pitanja trećeg dijela. :mrgreen: Ugl =80 bodova, eh imamo prisusutvo i aktivnost od 10 bodova =90 i famozni herbar koji se odgovara usmeno, fino skupite 100-150 biljaka, ili kupite kao npr ja 8) i fino odgovarate, naučite bilje , porodice itd, nije teško. I tako vam formira ocjenu. I ima trik, kao predavnja nisu obavezna ali hinjski da da se potpiše i ko zakači potpis ima dodatnih 5 bodova zato oprez, 5 bodova može dosta pomoći. Upisao 8 u junu.

Sociologija: Noćna mora, samo morate znat pametovat i upisujete više od osmice. Prof Žiga malo monoton sa svojom pričom, slabo posjećena predavanja, 30 ljudi potpiše 130 itd... Eh kod njega je neki sistem da te Bog mili sačuva. imamo parcijalu od 30 bodova, i nema druge parcijale nego završni od 50 koji je integralni, kolko skupite na parcijali, skupili ste, nemojte se zeznut pa osvijti nula ili 5-10 fino uzmete smanjeno izdnje krige i fino pođonite i lagano osvojite 25/30 bodova, jer sveeee se može prepisati. Ja knjige nisam uzeo upisao 8, uništio ispite samo đonovi. "Đonovi rules" Predaje opšti dio, onda neke glupoti, pa sociologiju BiH, ugl. sociologija BiH mu je omiljena. Bodovi se sabiraju dakle, ali završni je eliminatoran 30/50 se mora osvojiti bodova. Imamo seminarski od 5 bodova =85 bodova + 5 bodov prisutva =90 , Ehhhhhh još 10 bodova koji nećete svi moći osvojiti, morate biti brzi, ja sam mogao 9 upisati ali uskratio je pola generacije za prezentaciju u PP, pred amfiteatrom, pod izgovorom da nema vremena, što nije OK jer automatski ti uskraćuje ocjenu 10, mi smo se žalili ali ništa, on je svoje utuvio i to je to. Dakle upisao 8 u junu.

Historija Farmacije: Dooobro se pazite, prof. Škrbo zna biti jako neugodan i nezgodan, ponekad i bezobrazan, ali ko je redovan na predavnjima i ko se drži pravila pisanja seminarskog rada može upisati i 8,9,10. Ali tako isto nemilosrdno ruši makar 60% na prvom roku. Predavanja su obavezna, al baš obavezna, svaki put piše ko je tu, i sjedite po brojevima koje vam dodijeli, teme se povlače iz šešira pa kako koga sreća potrefi, bilo je takvih tema da se moralo putovati svugdje po litearturu, mora se pravilno citirati po Vankuveru, jer inače ruši. Predavnja su suhoparna, bude nekih filmova na kraju i to super. Voli se prof šaliti ali nikako na svoj račun, već samo na tuđi. :roll: Ugl, prepoznatljiv po luli i kontinuiranom uživanju sjecanog duhana. Budete osjetili miris. Upisao 8 u junu.

Engleski jezik 1: Super predmet, lektorica Arslanagić-Tutić je odlična za suradnju. Predavnja i vježbe slabo posjećena, ali žao mi je zbog toga jer super je osoba, ima udžbenik, lijepo se radi, tipičan užbenik engleskoj jezika, intermediate nivo, gramatika, tekstovi, konaverzacija, vježbice. itd... Lijepo je odmoriti mozak i pričati o relax temama. Ispit je iz dvije parcijale, ako se padne neka, onda integralno. A ponekad i progleda kroz prstiće za ovo pravilo. ;-) . Gramatika, malo, malo riječi, al sve na zaokruživanje, za 5 minute se završi. Dobiješ ocjenu na prvoj parcijali i na drugoj u sabere ti 7+9 =8. Laganica. Upisao 9 u junu.

Tjelesni odgoj: Sat mog protraćenog vremena svake sedmice, užasno dosadna i predavanja i iritantan glas prof. Manić "ubijaju" u pojam. Priča se o zdravom životu bla bla, samo teoretski dio, vježbi nema. Dakle posjećenost je velika jer potpisuje se svaki put i proziva tako da ako te enma tri puta nemaš potpisa neće tidati potpis. Ispit je seminarski ili ako si aktivan na predavnju i napišeš dobar esej na nepoznatu temu (dođe jedan put i da papire i kaže pišite to i to) onda ne polažeš, tj. ne pišeš seminarski. Ko ima 3 minusa i više piše dva seminarska i tako položi. Ugl, najdosadniji dio drugog semestra.

Eto još malo informacija. Korisnih nadam se.

Za anorgansku knjiga profe i praktikum ali nemojte kpirati sa stranicom 2013/2014, mora vam pisati 2014/2015 inače neće da pregleda asistentica i zakera onda.
Za analitičku imaju radni materijali i pisati predavanja
Fizika, hvatati predavanja šta diktira, to i bude, zadatke vježbati iz njegove zbirke i malo sreće i umijeća i upisaće se 6.
Sistamtiku učiti sa prezentacija i pitanja, ima i praktikum i on može poslužiti.
Sociologiju POĐONITI i ako baš nemate pametnija posla pročitat šta piše u knjizi ima finih stvari.
Engleski ja nemam iskustva sa čenjem ja sam po sluhu radio testove i nije bilo problema
Historija farmacije: ozbiljno pristupiti seminaru i skupiti lijepu literaturu i lijepo pisati.
Sport= Smort =Smrt. :lol:
AryaStark95
Posts: 2
Joined: 15/09/2014 01:46

#429 Re: farmacija?

Post by AryaStark95 »

Mnoooogo ti hvala, uzela sam papir i najbitnije popisala. Nisam uopste ocekivala da ce neko stvarno sjesti i sve mi to opisati. :-D
Ja sam tek ove godine se upisala, prijemni prosla bez problema, vidim ima par ljudi koji se stvarno zale da je tesko. Ali, hajde realno da kazemo... Mislim da niti jedan fakultet nije lagan.
Imam zacrtan neki visok cilj, sveukupni prosjek između 8 i 9 jer namjeravam nastaviti u inostranstvu (kao i vecina sa UNSA i ostaloh). Mislim da to nije nemoguce, treba na vrijeme raditi i stalno uciti te puno odricanja... Vec sam se navikla da mi socijalni zivot bude oko 0 tako da nista strasno (nadam se).
Navodno, bitna je i komunikacija sa profesorom? I sta je sa ponistavanjem ispita, ako neko (ja) misli da nije dovoljno znanja pokazao pa zeli da se ocjena ne upise?
Hvala jos jednom :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#430 Re: farmacija?

Post by man_464 »

Vidi, može se imati i 8,9,10 iz svakog predmeta ako se kontinuirano uči, nije problem jer ja sam mrtvi kampanjac zato imamo upisane sve vrste ocjena od 6-10 u indeksu, sa prosjekom 7,5 tačno. Imam kolega koji imaju prosjek veći i od 9,0, čak mislilim da ima jedno i preko 9,5 a sa prosjekom iznad osam ima solidan broj, barem tridesetak.

Što se tiče komunikacije sa profesorima, možeš "naići na nož" kod nekih, npr pogotovo kod asistenata (opet kažem nekih, a neki su raja.). Ali popričati nekon predavanja ili nešto pitati, niko te neće vratiti i reći ne interesuje me. Prof Šapčanin nije baš nešto nagodna za priče tako da pokušaj zaobići, ostali su ok, možeš razgovarati. I prof. Škrbo jeste zeznut ali progovoriće sa tobom šta god treba. Kad trebaš nešto za opštu obavezno idi pravo profesorici jer da nje meni nije bilo, pitanje da li bih polozio Anorgansku jer sam se zakačio sa asistenticom na istom predmetu.

Eh, poništavanje, ja nisam nikako za, dra+a je meni moja šestica ili sedmica nego bilo koja MOŽDA osmica ili devetka, ustalom onda ti se profesor naklati na kosti jer smatra da ga praviš rogonjom jer mu poništavaš njegovu procjenu znanja i onda u najboljem slučaju opet upišeš istu ocjenu ili šest ili te sruši. Mali broj ljudi poništava ispite, npr kolegica sa prosjekom iznad 9,0 je poništila dva premeta jer joj je bilo krivo jer je upisala 10 fiziku, analitiku, anorgansku itd sve teške predmete i onda 7 sociologiju i 6 historiju farmacije, seriozno je pristupila ponovnom pisanju seminara i učila preciznije i upisala dvije osmice iz poništenih predmeta. Inače super cura koja je kliker i super uči.

Poruka: Bolje vrabac u ruci, nego golub na grani.
Socijalni život: Budeš vidjela kako će se nula bodova popeti ubrzo do 100-tke ako budeš raja, :razz:
AryaStark95
Posts: 2
Joined: 15/09/2014 01:46

#431 Re: farmacija?

Post by AryaStark95 »

Ehh samo da znas, pravo si me obradovao, nadam se da su i ostali raja poput tebe :D
Na pripremama bilo je par koji ne vole nas smrtnike sa drugog kantona :( ali sa ostalim sam bila super. Cak sam dobila osjecaj da odredjeni kampiraju a amfiteatru pa zauzmu prva tri reda hahaha :-D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#432 Re: farmacija?

Post by man_464 »

Problem kampiranja je onaj sa kojim ćeš se sretati stalno. Jer ja na predavanje ako počinje u 08:00 krećen sa autobusom u 7 sati i u 07:25 sam na Željezničkoj stanici, dakle oko 07:30 u amfitetatru, uvijek su prva 3-4 reda zauzeta jer imamo "štebere i ulizivače" a imamo i one koji izgaraju od želje da su tu da ih se vidi da oni prate i sl. Uvijek sjedim između 4-8 reda jer dovoljno je daleko da mogu buljiti u plafon ako me predavanje smori, a mogu prartiti i zapisivati ako prof. nešto kaže, a ima nekih koji ne pričaju na mikrofon jer npr. prof fizike stalno leti po tabli i ne može stalno letiti tamo vamo. Inače ne nekim predmetima se isprazni naprijed jer niko profesora plaho ne prati (Sociologija, sport, na kraju semestra i skoro svi ostali sem fizike hahaha, to svi prate ali rijetki kontaju.)

Usput da te pitam, kakve predmete imate i po koliko ECTS bodova, nama su rekli da vi nećete imati fiziku uopšte ili da će vam smanjiti broj sati, a da će vam ubaciti dvije matematike u oba semestra po jednu, matematika 1 i matematika 2, ako fiziku skroz ukinu onda ćete imati ogroman broj časova matematike što je notorna glupost.(kad na to pomislim izgledam ovako: :run: ) Istini za volju ni na fizici nema nešto previše važno za struku ali imamo optiku (naočale), mehaniku fluida (obrađuju se karakteristike krvi...) dakle ima nekih segmenata koji su OK.

Što se tiče ovog pitanja što mrzimo studente iz drugih kantona, hm, hahahah, zato što vam se daje prednost na prijemnom ispitu i pri upisu što je totalno bezveze, smatram da svi trebaju da imaju iste uslove upisa, npr zašto bi neko iz lupam HNK imao dodatnih 5 bodova ako je imao prosjek 5,00 sve godine srednje, a neko iz KS nema? Malo nelogično i bezobrazno. Ali to ti se sve zaboravi i na kraju maš super prijetelje ;-) Dakako da cijenim trud i rad bilo koga odakle god da je jer biti daleko od kuće i domaćinske atmosfere je u najmanju ruku neobično a ponekada i teško, ali sa rajom koju budeš stekla biće super :mrgreen: Ja nikoga ne mrzim, samo mi je to sa 5 bodova stalno paralo po ušima.
User avatar
columbia95
Posts: 5
Joined: 07/10/2013 19:32

#433 Re: farmacija?

Post by columbia95 »

Pozdrav,
da se i ja upišem. :-D
@man_464 hvala na ovako detaljnom opisu prve godine, zbog takvih informacija se isplati pratiti forum. :thumbup:
Što se tiče prijemnog, ja sam se blago rečeno razočarala. Očekivala sam barem dva puta teži. Neke stvari su se ponavljale ( naročito iz biologije) i nije bilo zadataka iz genetike. Hemija i matematika su bile ok. Sve u svemu, u odnosu na medicinu i njihov prijemni, hemija je bila mala maca (a ni njihova nije bila nešto ekstra). I ja sam primijetila "kampiranje i rezervaciju mjesta" ali mi nije toliko smetalo jer smatram da pripremna nastava nije mjesto za dokazivanje ( samo ime kaže priprema) i male fajde od sjedišta u prvom redu ukoliko se ne razumije ni 50% gradiva. Prava borba tek slijedi pa ćemo vidjeti kako stvari idu.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#434 Re: farmacija?

Post by man_464 »

Biologija je i kada sam ja polagao bila najlakša, npr u prvom upisnom roku kada sam pao matematiku, (imao sam samo 3 boda), iz hemije sam imao 8, te iz biologije 10 bodova, dakle bila je lagana biologija (bila su 3 zadatka) monohibridno kršatnje, krvne grupe i onda još jedan iz krvih grupa al na neki drufi fazon. Drugi upisni rok sam imao ozbiljne instrukcije i baš sam prionuo i uništio se mjesec dana :lol: , i polozio sa 13/13 bodova matematiku, 9/14 hemiju i 11/13 bilogiju, biologija je bila još lakša na drugom roku, bukvalno jedan list papira samo.

Identične situacije će te sa prvim redovima imati, al identične, oni koji su na pripremama sjedili naprijed oni će sjediti i na predavanjima. Ako vam šta zatreba javite se, a nebi bilo loše da napravite grupu na FB-u svi studenti prve godine jer mi smo tako napravili, da nije bilo te grupe na FB ja bih pola ispita popadao :lol: , naravno dodate par ljudi sa druge godine i starijih godina i ponovce i vašoj sreći nema kraja. Puno bi vam to pomoglo (imam osjećaj da ću biti u toj grupi ako je napravite :D :D :D )

Ako šta zatreba pitajte tu smo da pomognemo.

Što se tiče prijemnog na medicini, prošle godine je bilo uništavanje na testu iz Fizike svega 23/200 ljudi polozilo na prvom roku, dok je ove godine fiziku relativno dosta polozilo. Inače sad spuste malo kriterijum da ne moraju raspisivati drugi rok. ;-)
skakavac1505
Posts: 1
Joined: 21/09/2014 13:10

#435 Re: farmacija?

Post by skakavac1505 »

ove godine sam maturantica medicinske skole u Dubrovniku i zeljela bi se upisat na farmaciju u Mostaru zanima me kakav je prijemni i gdje mogu nac skripte i koje bi predmete trebala pisat na drzavnoj maturi(ako se boduje)?
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#436 Re: farmacija?

Post by man_464 »

U Sarajevu se polaže prijemni ispit iz Matematike, Biologije i Hemije. Ta tri dijela prijemnog ispita nose ukupno 40 bodova. 20 bodova nosi ukupni uspjeh u školovanju iz svih predmeta. 40 bodova nose ocjene iz predmeta od važnog značaja (matematike, biologije, hemije) Dakle 40+20+40 =100 onda imaš 5 bodova za učenike koje su imali sve prosjeke 5,00 na kraju škoskih godina, i eventualno neka takmičenja.... po 1-7 bodova možeš dobiti.

U Mostaru ne bih znao kako je, ali ne može biti previše različito. Samo što mi se čini da su dole sve samofinansirajući studenti.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#437 Re: farmacija?

Post by Individualism18 »

skakavac1505 wrote:ove godine sam maturantica medicinske skole u Dubrovniku i zeljela bi se upisat na farmaciju u Mostaru zanima me kakav je prijemni i gdje mogu nac skripte i koje bi predmete trebala pisat na drzavnoj maturi(ako se boduje)?
Ako već nisi vidjela:
http://www.farf.ba/index.php/upisi

Za sve ostale informacije, nazovi studentsku službu.
Alexstrasuz
Posts: 12
Joined: 23/02/2014 21:12

#438 Re: farmacija?

Post by Alexstrasuz »

Zdravo, da li neko moze da mi preporuci neke zbirke za prijemno, vec sam presao skoro citav repetitoriji i sve informatore sa farmacije koje imam i sve vecinu zadataka iz zbirke Mehmedalija Lilić.
Hvala.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#439 Re: farmacija?

Post by man_464 »

Što se tiče hemije dovoljan ti je Lilić, matematika - pratiti pripremnu nastavu, kao i bilogija.

Prijemni ispit se na osnuvu navedenog može položiti.
Početi učiti skoro godinu dana prije prijemnog je u najmanju ruku suludo, jer nema neke koristi, bolje se fokusirati na gradivo u školi i nabijati prosjek, a po završteku školske godine u maju učiti za ispit što je dovoljno vremena, skoro mjesec ipo - dva, pratiti pripremnu natsvau obavezno, što se radi tu, to i bude na prijemnom.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#440 Re: farmacija?

Post by Gejmerofil »

Pozdrav,
Ima li nekog sa farmacije u Tuzli?
Da objasni malo neke stvari. :)
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#441 Re: farmacija?

Post by Gejmerofil »

Zar nema nikoga iz Tuzle?
Alexstrasuz
Posts: 12
Joined: 23/02/2014 21:12

#442 Re: farmacija?

Post by Alexstrasuz »

Jel mozete reci otprilike kada bude pripremna nastava, jer u nas su odbranematurskih u prvoj sedmici juna?
I mozel se izostaviti prvi dan eventualno drugi pripremne?
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#443 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Alexstrasuz wrote:Jel mozete reci otprilike kada bude pripremna nastava, jer u nas su odbranematurskih u prvoj sedmici juna?
I mozel se izostaviti prvi dan eventualno drugi pripremne?
Bude krajem juna mačko, ništa se ti ne sekiraj.
abraka_dabra
Posts: 1
Joined: 11/01/2015 17:27

#444 Re: farmacija?

Post by abraka_dabra »

Zdravo,
treba mi ogromna pomoć.. 3. sam razred gimnazije u Tuzli i planiram da upišem farmaciju u Beču, ako je uopšte uspijem u Tuzli upisati. Matematiku i biologiju znam savršeno, jedini i ogromni problem mi je hemija. Imam jako lošu moglo bi se reći i da nemam nikakvu osnovu jer nažalost i u osnovnoj i sada u srednjoj imam jako lošu profesoricu. Može li mi iko napisati odakle da krenem da učim hemiju,msm znam da treba da učim sve redom i od početka, ali šta konktretno je početak ? :( Imate li neke knjige iz kojih ste vi učili za prijemni da mi preporučite ili neku stranicu sa neta? :/

Unaprijed hvala
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#445 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

abraka_dabra wrote:Zdravo,
treba mi ogromna pomoć.. 3. sam razred gimnazije u Tuzli i planiram da upišem farmaciju u Beču, ako je uopšte uspijem u Tuzli upisati. Matematiku i biologiju znam savršeno, jedini i ogromni problem mi je hemija. Imam jako lošu moglo bi se reći i da nemam nikakvu osnovu jer nažalost i u osnovnoj i sada u srednjoj imam jako lošu profesoricu. Može li mi iko napisati odakle da krenem da učim hemiju,msm znam da treba da učim sve redom i od početka, ali šta konktretno je početak ? :( Imate li neke knjige iz kojih ste vi učili za prijemni da mi preporučite ili neku stranicu sa neta? :/

Unaprijed hvala
Hemija od 1. do 4. razreda će biti dovoljna (udžbenici).
I gdje u 3. srednje razmišljaš o faxu, ja o tome nisam razmišljao do mjesec dana pred kraj srednje :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#446 Re: farmacija?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 01/06/2016 13:49, edited 1 time in total.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#447 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Daryl Dixon wrote:Zdravo kolegice i kolege. Možete li mi molim Vas preporučiti instruktore za slijedeće predmete i naravno kontakt telefone, može i u inbox?

Fizijalna hemija
Histologija čovjeka
Kontrola lijekova
Farmaceutska hemija
Farmakognozija i hemija droga
Farmakologija
Dizajniranje lijekova

Unaprijed hvala. Pozdrav :) :thumbup:
Jebiga, ako ti trebaju instrukcije za Histologiju, Kontrolu, Farmaceutsku, Farmakognoziju, Farmakologiju i ovo Dizajniranje onda si, moram reći, lijen, jer se ovi predmeti naštrebaju bez problema i polože. Jedino za šta možeš uzeti instrukcije jeste Fizikalna hemija, ali i to položi prosječno inteligentan student sa zagrijanom stolicom. Uglavnom, nemam brojeve jer nikada nisam čuo da je neko uzeo instrukcije iz npr. farmaceutske hemije ili farmakognozije. Nadam se da si samo troll, jer ako nisi odmah se ispiši s faxa dok nije kasno.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#448 Re: farmacija?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 01/06/2016 13:49, edited 1 time in total.
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#449 Re: farmacija?

Post by Tirkiz »

Daryl Dixon wrote:Zdravo kolegice i kolege. Možete li mi molim Vas preporučiti instruktore za slijedeće predmete i naravno kontakt telefone, može i u inbox?

Fizijalna hemija
Histologija čovjeka
Kontrola lijekova
Farmaceutska hemija
Farmakognozija i hemija droga
Farmakologija
Dizajniranje lijekova

Unaprijed hvala. Pozdrav :) :thumbup:
ovdje bi se ogle fine pare zaraditi :-D :-D
kome treba i gdje studira ta osoba u sarajevu ili negdje drugo ?
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#450 Re: farmacija?

Post by Gejmerofil »

Pišite malo o opremljenosti,vannastavnim aktivnostima (ako ih ima)...želim čuti razna mišljenja ako nije problem.
Post Reply