farmacija?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
suncica_
Posts: 13
Joined: 29/08/2009 10:17

#151 Re: farmacija?

Post by suncica_ »

aura perez_ wrote:ja hvala Bogu jos nisam imala okrsaje na komisijama, ali neke kolege jesu i bas nema smisla da profesori u komisiji najcesce nemaju nikakve veze sa tim predmetom. Recimo na histologiji je vjecito clan komisije Skrbo koji realno nema veze sa farmacijom opcenito, kamoli sa histologijom (farmaceustka informatika), a to profesorima daje prostora da te pitaju i sto ti ne znas i sto oni sami ne znaju :S
ma to ti je obicno tako i jos postavi debilno pitanje na koje ni sama ne zna odgovor...a ne smijem ni reci sta mi je prof iz klinicke tad na komisiji rekla da nije tacno....mislim da se to uci u osnovnoj naravno ona je pogrijesila :D ...ali eto protiv njih se ne moze,a i ne mora rijesit cemo mi to sve aBd-a ....[/quote]
Dubravko-x
Posts: 5
Joined: 23/08/2009 17:13

#152 Re: farmacija?

Post by Dubravko-x »

bombas_vera wrote:
Dubravko-x wrote:800 KM ;-)

e baš ti hvala, jel to sigurno?
:D
ja koliko znam bilo je 2500KM za oba semestra[/quote]


nemoj me strašit, noge mi se odsjekoše
User avatar
Miralem80
Posts: 146
Joined: 29/07/2009 11:20

#153 Re: farmacija?

Post by Miralem80 »

najnovije vjesti sa farmaceutskog fakulteta

obnova godine ce se placati 100 km po prenesenom ispitu + onih 200 za obnovu godine. ukida se placenje komisijskih ispita :-D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#154 Re: farmacija?

Post by nellington »

Preseliste li u kampus?

Šifra: zapitani susjed :)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#155 Re: farmacija?

Post by nellington »

Hvala na informaciji, \me likes it :-D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#156 Re: farmacija?

Post by nellington »

100 mogu proći, 599 gore, i Aura :-D

šifra: kad ćemo na kafu, komšinice :)

//eh kad mi moderacija obriše post zbog chata :-D
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#157 Re: farmacija?

Post by Daphna »

nellington wrote:100 mogu proći, 599 gore, i Aura :-D

šifra: kad ćemo na kafu, komšinice :)

//eh kad mi moderacija obriše post zbog chata :-D
Gdje baš sad odlučih da privodim faks kraju :roll:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#158 Re: farmacija?

Post by nellington »

Pa ne mora godina za godinom, Daphna.. a može uvijek i psotdiplomski - ne smiješ propustiti priliku upoznavanja električara, poljoprivrednika, saobraćajaca i kriminalaca sa kampusa :lol:
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#159 Re: farmacija?

Post by Daphna »

nellington wrote:Pa ne mora godina za godinom, Daphna.. a može uvijek i psotdiplomski - ne smiješ propustiti priliku upoznavanja električara, poljoprivrednika, saobraćajaca i kriminalaca sa kampusa :lol:
Nije ni bilo godinu za godinom :lol: 8-)
Ne brini, iskoristit ću ovu godinu da zajedno sa Aurom upoznam nove komšije :)
User avatar
bombas_vera
Posts: 127
Joined: 16/08/2006 01:52

#160 Re: farmacija?

Post by bombas_vera »

Aura Perez wrote:

ne znam jesam li se ja zaje*ala, ali mi se cini da je danas na studentskoj pisalo da je 3000 sada. valjda zbog bolonje. "Bolonje".

haha nisam,prije je bilo 2500 sad je eto po novom 3000 :) sretno vam,meni je drago sto sam se rjesila svega toga heheh


a jedno pitanje ta nova bolonja,i to ne placanje komisijskih ispita hoce li zahvatiti nove generacije ili sve godine?
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#161 Re: farmacija?

Post by Daphna »

bombas_vera wrote:
Aura Perez wrote:

ne znam jesam li se ja zaje*ala, ali mi se cini da je danas na studentskoj pisalo da je 3000 sada. valjda zbog bolonje. "Bolonje".

haha nisam,prije je bilo 2500 sad je eto po novom 3000 :) sretno vam,meni je drago sto sam se rjesila svega toga heheh


a jedno pitanje ta nova bolonja,i to ne placanje komisijskih ispita hoce li zahvatiti nove generacije ili sve godine?
Kad se ono šuškalo o Bolonjii na Sarajevskom univerzitetu, mi smo se raspitivali nešto kod tada tek izabrane dekanese, prof Elvire Kovač. Jedno od pitanja bilo je i šta će biti sa starim studentima ako se uvede Bolonja... Ona nam je tada rekla, ukoliko se bolonja uvede u periodu između 2 nastavna plana i programa (a on se mijenja svakih 5 godina) svi studenti koji su upisani po starom nastavnom planu i programu ostaju po njemu... Po tome bi samo nove generacije zahvatilo. Ali hajde znaj :roll:
A ako se uvede one godine kada pada i promjena programa... Svi idu na bolonju. E ja se sad ne mogu sjetiti kada je mijenjan, mislim 2002 (možda čak i '01), pa 2007... Tako da bi stare generacije trebale ostati mimo Bolonjskog procesa. Ali opet :) hajde znaj, kad ni oni nisu sigurni.
aStaDaRadim
Posts: 1
Joined: 16/09/2009 13:46

#162 Re: farmacija?

Post by aStaDaRadim »

Kazu da od ove god pocinje bolonja na farmaciji, sad sam prva godina i mislim da cu obnoviti e sad da li cu obnavljati po starom ili da upisem po bolonji i idem sve ispocetka da li je to moguce kazu da je mnogo lakse ali da li se isplati ponistavati sve ispite polozila sam i botaniku samo mi opsta i anorg ostala....stvarno ne znam sta da radim u frci sam pa molim vas ako neko moze da mi objasni kako to ide po bolonji kakva ce biti razlika izmedju starog programa i tog novog , znam da su na medicini htjeli vratiti ljude sa trece i cetvrte da idu sve ispocetka neki su se kao vratili pa idu po bolonji navodno im je mnogo lakse, fakat ne znam sta da radim....
Ako neko zna da mi sto prije odg.
Hvala
User avatar
Miralem80
Posts: 146
Joined: 29/07/2009 11:20

#163 Re: farmacija?

Post by Miralem80 »

nego ko obnavlja neka pripremi otprilike 1000 za obnovu :-D :-D
User avatar
Miralem80
Posts: 146
Joined: 29/07/2009 11:20

#164 Re: farmacija?

Post by Miralem80 »

nellington wrote:Preseliste li u kampus?

Šifra: zapitani susjed :)
nigdje se ne selimo dok "studenti" ne sakupe 2 miliona za zavrsetak radova na zgradi farmaceutskog fakulteta u kampusu :-D :-D helem vi zapadni susjedi s obzirom da ste blize fondovima evropske unije za razvoj --- pomozite i platite da vam prebacimo koju stotinu zena dole u kampus :-D :-D :-D :-D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#165 Re: farmacija?

Post by nellington »

2 miliona? E vala previše, ovi moji kažu da mogu srediti max 1.5 milion :lol: Mada mi nije jasno ponašanje univerziteta u svemu ovome - jesu li prije početka radova imali obezbjeđena sredstva? jesu. Je li zgrada izgrađena - odavno jeste, znači nije problem u tome što je cigla poskupila.

Tja.
User avatar
Miralem80
Posts: 146
Joined: 29/07/2009 11:20

#166 Re: farmacija?

Post by Miralem80 »

nellington wrote:2 miliona? E vala previše, ovi moji kažu da mogu srediti max 1.5 milion :lol: Mada mi nije jasno ponašanje univerziteta u svemu ovome - jesu li prije početka radova imali obezbjeđena sredstva? jesu. Je li zgrada izgrađena - odavno jeste, znači nije problem u tome što je cigla poskupila.

Tja.

ma ne trebaju nama cigle i beton...nama trebaju pare...da to dole zavrsimo :-D :-D :-D :-D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#167 Re: farmacija?

Post by nellington »

Ah, sad kontam :lol:

Pravite plavu bolnicu znači :-)
User avatar
Miralem80
Posts: 146
Joined: 29/07/2009 11:20

#168 Re: farmacija?

Post by Miralem80 »

e za "plavu bolnicu" ces morati priupitati "Daphnu" ona ti je otamo iz tih kotara...
User avatar
Miralem80
Posts: 146
Joined: 29/07/2009 11:20

#169 Re: farmacija?

Post by Miralem80 »

Miralem80 wrote:najnovije vjesti sa farmaceutskog fakulteta

obnova godine ce se placati 100 km po prenesenom ispitu + onih 200 za obnovu godine. ukida se placenje komisijskih ispita :-D

ipak moram da demantujem samog sebe...ipak za "stare" studente ostaje sve isto kao i do sada... :-D :-D :-D
suncica_
Posts: 13
Joined: 29/08/2009 10:17

#170 Re: farmacija?

Post by suncica_ »

aura ma ne razmisljaj o obnovi samo guraj dalje....to ti se nista ne zna kao ni to na sta ce da lici ta "bolonja"...mogu samo da zamislim...isto za socijalni neko kaze da ce biti a neko da nece,ali kad nam juce prof.rece da nece biti i da se ne nadamo...ne znam sta da mislim..
suncica_
Posts: 13
Joined: 29/08/2009 10:17

#171 Re: farmacija?

Post by suncica_ »

ej ajd molim vas ako neko zna nesto za socijalni neka mi javi,je li sta odluceno neko mi kaze da jeste a neko da nije....
dosta_mi_je_svega
Posts: 106
Joined: 16/09/2008 19:04

#172 Re: farmacija?

Post by dosta_mi_je_svega »

Teta na studentskoj (ne one sto primaju prijavu za ispit nego iz kancelarije preko puta:))) licno meni rekla, da je njoj receno kako ce oktobarski rok biti ali se jos ne zna kada a znat ce se kad se profesori usaglase oko termina
suncica_
Posts: 13
Joined: 29/08/2009 10:17

#173 Re: farmacija?

Post by suncica_ »

dosta_mi_je_svega wrote:Teta na studentskoj (ne one sto primaju prijavu za ispit nego iz kancelarije preko puta:))) licno meni rekla, da je njoj receno kako ce oktobarski rok biti ali se jos ne zna kada a znat ce se kad se profesori usaglase oko termina
hvala puno,obradovao si me....mada se nadam da mi nece trebati,ali eto za svaki slucaj ako se ne uspije....a ima ljudi kojima treba...
7thmain-street
Posts: 1
Joined: 01/10/2009 14:51

#174 Re: farmacija?

Post by 7thmain-street »

Slažem se sa čokolinom u nekim stvarima :)
Farmacija je prelijep,čist posao.
Kad završiš možeš raditi u apotekama,u fabrikama i proizvoditi lijekove,imaš puno opcija za koje se možeš odlučiti i birati.
Idem na Farmaceutski Fakultet u Tuzli i ima mnogo toga što bih htjela promjeniti,ali jel mogu? Ne mogu.
Ja sam lično upisala Farmaciju više zbog toga što će mi mnogo toga pružiti u životu,a manje zato što je volim.
Puno živaca,vremena gubim studirajući je,kako zbog profesora,tako i zbog naše "bolonje".
1. Nemamo svog fakulteta.
2. Hodamo kao debili od fakulteta do fakulteta kako bih imali vježbe.
3. Citiram profesora informatike "Djeco, ovo nije bolonja nego "kolonja"!
Ne znam kako je u Sarajevu jer se nisam informisala,ali čitajući od nekih korisnika komentare gdje se spominje Tuzla malo sam se razljutila.
Mi smo na prvoj godini imali 14 predmeta (hvala Bogu uspjela sam nekako dati uslov za drugu) gdje smo mogli samo 1 da prenesemo , i to ne bilo koji jedan, nego onaj koji nosi do 7 ( to je prema bolonji)
Znači sve hemije (a imamo ih 3 , opštu hemiju sa stehiometriom,analitičku hemiju,neorgansku),fiziku,biologiju sa humanom genetikom,anatomiju,histologiju,biostatistiku (izborni predmet sa ekonomije) si morao položiti pismeno da bih mogao izaći da odgovaraš kod profesora (prema starom sistemu).
Svi misle ovi bolonjci su super,njima je lagano,ali nije.
Mi faktički radimo kao generacije prije nas,samo što su oni mogli prenijeti 4 predmeta (bio koja),a mi samo jedan (i to ne bilo koji).
Nema tu nikakvog bunjenja,jer i kad se pobuniš ničem ne vodi,to sve padne u zaborav :)

Što se tiče odricanja...Hmm..
Ako čovjek redovno uči imat će vremena za sve,ali ako je kampanjac kao ja morat će se odreći neko vrijeme i izlazaka i druženja.
Bože moj,svaki fakultet ima nešto što je teško. :-D

Ti ako želiš i ako znaš da je to ono što želiš studirati,upiši.
Nekad nije dobro slušati drugi svijet jer nismo svi isti,nemamo svi isto razmišljanje u vezi mnogih stvari.
Meni je npr teško na fakultetu i znam se osjećati pogubljeno kad se zatvorim u sobu sa knjigama,ali mojoj npr kolegici nije teško,ona sve stigne i ne osjeća se pogubljeno. Mnogo nas koji nemamo radnih navika kukamo i žalimo se,ali kad pitaš osobu koja zna uzeti odma knjigu poslije predavanja u šake jel teško ,odgovorit će ti da nije.
Znači,nismo svi isti i slušaj samo sebe.
Astarte
Posts: 19
Joined: 18/06/2006 22:07
Location: Sarajevo

#175 Re: farmacija?

Post by Astarte »

@F7thmain-street :D zamisli sada osobu koja mora prvo poloziti gomilu kolokvija (svake druge sedmice), pa onda zavrsni "kolokvi nad kolokvijima" u junu, pa onda ima pravo izaci na stehiometriju gdje te obore ako nisi zaokruzila broj na zeljeni broj decimala (Rimpapine znacajne cifre, znacajne samo njemu) i onda tek imas pravo izaci na ISPIT kod prof. Azre Imamovic, koja ne voli ljude koji joj upadaju u recenicu dok prica, i koji imaju odredene frekfrencije glasa :P (mada je gadanje indeksima i ostalo izmisljotina - nadam se).
Dakle to sto su vama napravili tri predmeta od ovog jednog je po meni olaksavanje a ne otezavanje ;)

Anatomija, histologija je kod nas u drugoj godini, a prof. su prof. s medicinskog fakulteta i istu tu histologiju uce medicinari, stomatolozi i farmaceuti - svi isto jer svima predaje Kira.. a umjesto ova dva predmeta mi smo imali botaniku u prvoj godini u kojoj opet imas prakticne vjezbe i polaganje istih - fiziologija biljaka, histologija i determinisanje sto je nocna mora da bi dosla do druge, a to je polaganje ispita isto sa fiziologijom i histologijom biljaka (vama na bolonji je izbacen herbar, histologija biljaka i ostala je samo fiziologija kao jednosemestralni predmet - zalite se da vam vrate ovako)
I opet to sto su vam ubacili anatomiju i histologiju u prvu godinu jeste tesko, ono bas da se namucite oko ta dva predmeta, ali ih nemate u drugoj godini u kojoj kod nas ima 9 predmeta (jos su histologija i anatomija jedan predmet, milina :) )

I te price o poslu kasnije bas deprimiraju :/ vec sad planiram gdje i kako polagati razliku predmeta i bjezati iz BiH.
Post Reply