Farmacija - posao i studiranje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
motherlode
Posts: 7
Joined: 29/04/2022 23:29

#1 Farmacija - posao i studiranje

Post by motherlode »

lijep pozdrav dragi forumasi naime zanima me studij farmacije ovdje ili mozda cak i vani, pohadjam dobru srednju skolu i msm da mi ocjene i sl nece praviti problem. da li je velika razlika studij ovdje ili tipa u sloveniji, becu i kakvo je stanje s poslom nakon studija? trenutno mi je dilema izmedju medicine i farmacije mada vise naginjem ka farmaciji. poznato mi je da su oba faxa teska al opet lakse je u laboratoriji radit nego na lesevima pa jel :-) ako neko ima iskustva misljenja i tako to bilo bi mi od pomoci hvala :))
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2451
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#2 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by cenecimoveocino »

Idi vani odmah, drzi se Beca/Graza i nemas fule. Kajat ces se ako neodes kao ja sada.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by Ozimician »

Ako imaš mogućnost da ideš vani - idi vani, jer studij medicine, farmacije i stomatologije iz BiH - nije u potpunosti priznat u zemljama EU. Ako imaš EU diplomu, čak i Hrvatska - vrata su ti već malo šire otvorena. Ako ti jezik nije problem, studiraj negdje na njemačkom govornom području, bilo gdje.

Zanimanje je odlično, dosta komercijalno, dosta bolje plaćeno nego medicina, još uz manje stresa (nema leševa). Sretno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by sime_cipol »

Zenina rodica zavrsila ovdje farmaciju. Otisla u DE, priznali joj diplomu. Odmah joj rekli pocetna plata 3500 €. I rekli su joj ako polozi neki njihov ispit da ce joj podici platu na 4500. Negdje oko godinu dana je spremala ispit i radila. Imala je polozen kurs njemačkog C1.
motherlode
Posts: 7
Joined: 29/04/2022 23:29

#5 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by motherlode »

Ozimician wrote: 30/04/2022 23:56 Ako imaš mogućnost da ideš vani - idi vani, jer studij medicine, farmacije i stomatologije iz BiH - nije u potpunosti priznat u zemljama EU. Ako imaš EU diplomu, čak i Hrvatska - vrata su ti već malo šire otvorena. Ako ti jezik nije problem, studiraj negdje na njemačkom govornom području, bilo gdje.

Zanimanje je odlično, dosta komercijalno, dosta bolje plaćeno nego medicina, još uz manje stresa (nema leševa). Sretno.
hvala, naravno trudit cu se da idem vani jer svakako mi je poznato stanje farmaceuta ovdje… ne bas svih ali eto. zanima me isto pored apoteka koja su mi jos poslovna mjesta dostupna, odnekud cuh da u apoteci sad samo rade farm. tehnicari a ne magistri?
motherlode
Posts: 7
Joined: 29/04/2022 23:29

#6 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by motherlode »

sime_cipol wrote: 30/04/2022 23:59 Zenina rodica zavrsila ovdje farmaciju. Otisla u DE, priznali joj diplomu. Odmah joj rekli pocetna plata 3500 €.
istrazivacki rad ili? svaka cast
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by sime_cipol »

motherlode wrote: 05/05/2022 14:28
sime_cipol wrote: 30/04/2022 23:59 Zenina rodica zavrsila ovdje farmaciju. Otisla u DE, priznali joj diplomu. Odmah joj rekli pocetna plata 3500 €.
istrazivacki rad ili? svaka cast
Iskreno ne znam sta tacno radi, vidio sam je 2x u zivotu.
Inace i brat od rodice je zavrsio u DE kao farmaceut, a drugi brat je ginekolog u Svicarskoj.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#8 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by Mr.Sojic »

cenecimoveocino wrote: 30/04/2022 01:50 Idi vani odmah, drzi se Beca/Graza i nemas fule. Kajat ces se ako neodes kao ja sada.
Fino rečeno ali mora uraditi prijemni i upasti u kvotu od 5% koje primaju iz trećih zemalja.

www.medunigraz.at
aka Enki
Posts: 88
Joined: 29/04/2021 13:30

#9 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by aka Enki »

I kad napisete platu, mnapisite da je to 3500 EUR bruto jer se neko moze dobro razocarati poslije.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#10 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by Ozimician »

Eh upravo taj ispit što mora da polaže - to znači da diploma nije priznata u potpunosti. Ispit moraju polagati oni koji su završili fakultet izvan EU, koji su završili u EU - ne moraju. Najprije se polaže C1 stručni i dobije se ''privremena radna dozvola'' u trajanju od 2 god, u tih 2 god moraš položiti taj drugi ispit.

Ispit se polaže na Univerzitetu, pred komisijom, obično ga naši ljudi spremaju 1-2 god (sve info iz prve ruke) i nije nimalo lagan, jer možeš dobiti bilo koje pitanje iz struke (sa fakulteta) i to još se polaže na stranom jeziku - njemačkom. Taj ispit se zove Aprobacija ''Approbation'' i on omogućava neograničenu radnu dozvolu i nakon toga jako lahko se dobije i trajna boravišna dozvola u DE. Moguće ga je polagati max 3x, ako padnete 3. put, gubite doživotno mogućnost rada u Njemačkoj u toj struci. (ispit polažu farmaceuti, doktori medicine, veterine i stomatologije, druge struke nemaju takav ispit)

Sve to je jako skupo, sama dokumentacija i izlasci na ispit izađu oko 3000 €. Izlazak na ta dva ispita je po 500€, izdavanje radne dozvole još po 200€ + kojekakve takse, trošovi prevoda dokumenata, a svi uzmu i neki kurs pripreme, koji nema ispod 700-800€.

Plata od 3500€ za farmaceuta u Njemačkoj je poniženje, jer je to netto oko 2000€, dakle 100€ više nego radnica u Lidlu ili Aldiju. 4500€ brutto dođe oko 2600€ netto, što je nekih 300€ više nego radnica u DM-u u Njemačkoj. - a uz sve ispite i zaje*anciju i troškove. Proječna plata u Njemačkoj je 2400€ netto.

Dakle prosječna cijena stana od 50-60m2 u Z. Njemačkoj je trenutno 1100€, tako da za platu od 2000€ netto ne vrijedi se seliti osim ako tamo nemaš da budeš kod nekog dok se ne snađeš.

Što se tiče te struke, u BIH možeš raditi u apoteci, ali to je najniži nivo trenutno. Ko je ambiciozniji radi u marketingu/komercijali za farmaceutske kuće, dobije službeno auto, obilazi doktore po kojekakvim selima, stalno je na putovanjima, večerama, kongresima. Startna plata u lošijim kućama je 1500 KM + svi plaćeni troškovi, a u nekim stranim i do 3500KM. Tu ima mnogo mogućnosti za napredovanje, takav posao je baš naporan i dinamičan i nema veze pretjerano sa strukom, ali je dobro plaćen i zanimljiv. Sretno, za ostala pitanja, bujrum.
motherlode
Posts: 7
Joined: 29/04/2022 23:29

#11 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by motherlode »

sto se tice jezika nije mi problem njemacki vec ucim godinama pa je jedino sto mi fali upravo to dokumentovano na papiru, ali to ce biti aBd prije upisa na fakultet zavrseno tako da taj faktor ne racunam..
je li drugacija situacija ukoliko se fakultet zavrsi u austriji npr a ne ovdje, je li plata veca il je to to? hvala u svakom slucaju
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#12 Re: Farmacija - posao i studiranje

Post by Ozimician »

motherlode wrote: 05/05/2022 22:56 sto se tice jezika nije mi problem njemacki vec ucim godinama pa je jedino sto mi fali upravo to dokumentovano na papiru, ali to ce biti aBd prije upisa na fakultet zavrseno tako da taj faktor ne racunam..
je li drugacija situacija ukoliko se fakultet zavrsi u austriji npr a ne ovdje, je li plata veca il je to to? hvala u svakom slucaju
Plata ti je onolika koliko se dogovoriš, ako znaš perfekt njemački i imaš austrijsku diplomu - svakako da ćeš moći pregovarati za više nego neko sa non-EU diplomom sa natprosječnim poznavanjem njemačkog. Također ako završiš na njemačkom govornom području, veće su šanse da se zaposliš u farmaceutskoj industriji, jer apoteka je i u Njemačkoj, kao i u BiH - najniži nivo. A plate u farmaceutskoj industriji, komercijali i marketingu su svugdje (pa i u Njemačkoj) top.
Post Reply