Farma krava "Spreča"

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Nihad_27

Farma krava "Spreča"

Post by Nihad_27 » 15/10/2009 14:33

Kalesija: Milkos i Teloptic grade najmoderniju i najopremljeniju farmu na Balkanu - Investicija vrijedna 22 mil. KM za 70 novih radnih mjesta na farmi "Spreča"

U prvoj i drugoj fazi, koje će biti realizirane u 2009. i 2010. godini, na farmu će biti isporučeno 1.000 grla, a 2011. godine još 250, što u konačnici dostiže broj od 1.250 grla.

Nakon realizacije ovih faza, farma će ostvarivati proizvodnju od 7.5 miliona litara mlijeka, za tržište će biti spremno između 200 i 250 grla gravidnih junica i oko 500 grla tovnih junadi.

Efekti ove velike investicije na farmi krava "Spreča" će se odraziti na obnovu, modernizaciju i povećanje proizvodnih kapaciteta u odnosu na predratne. Za 39 posto (sa 900 na 1.250 krava) povećat će se broj grla, a proizvodnja mlijeka sa predratnih 4 na 7,5 miliona litara. Također, ovdje će biti zaposleno 70 novih radnika, a u realizaciju cjelokupnog Programa biće investirano 22 miliona maraka.

Kako ističe direktor Milkosa, Adin Fakić, ove godine će na farmu biti uloženo oko 7 miliona KM.

"Počela je rekonstrukcija starih objekata i izgradnja novih. U završnoj smo fazi pregovora za najmoderniju opremu na farmi koja uključuje štalsku opremu i savremeno automatsko rotaciono izmuzište kapaciteta 50 mjesta koje će po svojim performansama, stepenu automatizacije i efikasnosti biti jedinstveno na Balkanu. U ovoj godini, također, obradili smo oko 350 hektara zemljišta i prinos od ovog usjeva biće dovoljan da na farmi prezimi oko 500 krava", kazao je Fakić te dodao da raspolažu namodernijom poljoprivrednom mehanizacijom.
Prema njegovim riječima, na farmi se već nalazi 69 visokogravidnih junica pasmine Holstein iz Danske, a u zadnjoj trećini augusta 2009. godine biće isporučeno novih 180 visokokvalitetnih junica.

"U završnoj smo fazi pregovora sa proizvođačima opreme. To su dvije najrenomiranije komapnije u ovoj oblasti i očekujemo da ćemo Ugovor potpisati sredinom mjeseca augusta 2009. godine", zaključuje direktor Fakić.

http://www.aic.ba/tekuce-vijesti/106-te ... lkanu.html

Jedan od najboljih projekata u zadnjih 15-tak godina.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Farma krava "Spreča"

Post by PipiDugaDevetka » 16/10/2009 10:47

Svaki uspjeh im želim!
ABgd-a, neće te krave tretirati Posillacom!

Nihad_27

Post by Nihad_27 » 16/10/2009 21:11

Za sada ide prilicno dobro. Vec sada na farmi ima nekoliko stotina krava i oko 40 uposlenih. Vjerovatno postane najveca farma u Bosni.

Evo i jednog oglasa.

DIPLOMIRANI VETERINAR -SARAJEVSKA MLJEKARA MILKOS, PJ FARMA SPREÈA – KALESIJA

Ime firme
SARAJEVSKA MLJEKARA MILKOS, PJ FARMA SPREÈA – KALESIJA

Telefon
033/763-777

Mjesto zaposlenja
Farma Spreèa, Donje Vukovije - Kalesija

Adresa
Mostarsko raskršæe bb, 71000 Sarajevo

Naziv oglašenog radnog mjesta
DIPLOMIRANI VETERINAR

Broj izvršilaca
1

spreca
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

Post by spreca » 22/10/2009 08:06

sve to nije tako lose ali dali neko zna kako ce ta farma uticati na rijeku sprecu s obzirom da znam sta je bivsa farma sve bacala u sprecu.
kantonalna vlada bi morala donijeti posebni zakon o rijeci spreci odnosno da se spreca spasi.
samo kad se sjetim koliko je raznih vrsta ribe bilo u spreci

sarajevsko_pivo

Post by sarajevsko_pivo » 22/10/2009 23:13

Super vijesti! Imali slika? :bih:

strong69
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by strong69 » 26/10/2009 19:37

Super je cuti sve ovo. I ja se pitam ima li slika kakvih?

Nihad_27

Post by Nihad_27 » 26/10/2009 22:29

Image
Nakon realizacije ovih faza, farma će ostvarivati proizvodnju od 7.5 miliona litara mlijeka, za tržište će biti spremno između 200 i 250 grla gravidnih junica i oko 500 grla tovnih junadi.

Image
"Da bi se obnovila farma do predratnog nivoa, kada je na njoj bilo 900 i proširila na 1.250 grla, neophodno je da ima dugoročno na raspolaganju 1.360 hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega će se oko 1.000 hektara koristiti za proizvodnju stočne hrane i oko 360 hektara za sjetvu ostalih ratarskih kultura u plodosmjeni", istakao je direktor Fakić.

Image

Image
akon realizacije ovih faza, farma će ostvarivati proizvodnju od 7.5 miliona litara mlijeka, za tržište će biti spremno između 200 i 250 grla gravidnih junica i oko 500 grla tovnih junadi.

Efekti ove velike investicije na farmi krava "Spreča" će se odraziti na obnovu, modernizaciju i povećanje proizvodnih kapaciteta u odnosu na predratne. Za 39 posto (sa 900 na 1.250 krava) povećat će se broj grla, a proizvodnja mlijeka sa predratnih 4 na 7,5 miliona litara. Također, ovdje će biti zaposleno 70 novih radnika, a u realizaciju cjelokupnog Programa biće investirano 22 miliona maraka.

Kako ističe direktor Milkosa, Adin Fakić, ove godine će na farmu biti uloženo oko 7 miliona KM.

Image

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/10/2009 13:38

nece bit nikakvog organskog uzgoja?
sve onako industrijski?

Van Halen

Post by Van Halen » 30/10/2009 13:49

Svaka čast majstori :bih:

Toto

Post by Toto » 30/10/2009 17:24

Bosanac sa dna kace wrote:nece bit nikakvog organskog uzgoja?
sve onako industrijski?

Mozes li pojasniti sta znaci organsiki uzgoj u ovom sluicaju i kako si zakljucio da ga nece biti?

strong69

Post by strong69 » 30/10/2009 21:34

I ja se pitam kakav organski uzgoj? Svaka ozbiljna farma vodi racuna o kvalitetu mlijeka a antibiotioka ne smije biti ni u snu. Koliko sam mogao procitati na drugim portalima sami proizvode hranu, imaju novu mehanizaciju i planiraju mnogo toga napraviti ukljucujuci i postrojenja za biogas...

Svaka cast za ovo. Ovo je nesto konkretno i nadam se da ce uspjesno izgurati projekat do kraja.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 30/10/2009 21:44

Ja se samo nadam da krave neće biti tretirane Posillacom. Posillac je hormon brzog rasta, a kod krava povećava mliječnst. Apliciranjem Posillaca krave češće obolijevaju od upale vimena, a mastitis se liječi antibioticima.

Tako mi Darkvuda, nadam se da ova farma neće aplicirati Posillac na svoje krave i svaki joj uspjeh želim.

http://www.youtube.com/watch?v=Z0AL4yml3bw

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 30/10/2009 21:54

Milkos je izbacio novo mlijeko Farma i nije loše a cijena 1,10

sarajevsko_pivo

Post by sarajevsko_pivo » 20/02/2010 20:41

Evo traze vec nove radnike:

Image

strong69

Post by strong69 » 21/02/2010 10:38

Nazalost, ovaj strucni kadar tesko da ce naci jer u BiH niko ne zeli da ide da radi na farmi jer bi svi da budu u Sarajevu.

fixer

Post by fixer » 21/02/2010 10:55

Ja jos moram da pohvalim njihove nove proizvode - od fete, vajkrema, a cuo sam da ce uskoro i jedna nova mazalica - nesto kao ABC

Toto

Post by Toto » 21/02/2010 11:45

a sto moraju samo sarajlija da rade u sarajevskoj mljekari u Kalesiji
jel ovo sarajlije hoce da se malko segregargaju

i kako to da na onom spisku fakultetlije koji ce menadzerisat farmom nema pravnika, gradjevinskih i elekro- izenjera itd
menadzment nejma ama bas nikakve veze sa ekonomijom ili tecnije receno u menadzemntu farmom krava ima ekonomije koliko i stocarstva, masinstva za muzenje krava, veterinasrstva, gradjevinarstva za odrzavenje objekata, ratarstva za prehranu, upravljanja insanskim i hajvanskim resursima, organizacije, planiranja, upravnog prava ..
sarajevkom farmom krava u Kalesiji bi mogao upravljat i Ciro Blazevic iako od skole ima samo sportsku trenersku skolu ovaj konkurs mu to onemogucava

strong69

Post by strong69 » 21/02/2010 14:08

@Toto,
Da citiram Maratonce kad bacaju gospodina Rajkovica u bunar a vlasnik bunara ih uhvati na djelu a oni mu kazu;"Izvin´te, o cemu vi pricate"?

Gdje u oglasu pise da menadzer mora biti iz Sarajeva? Sta tebi smeta u vezi sa oglasom? Javi im se pa im dokazi da grijese. I sto forsiras ovo "sarajevska farma"?

Toto

Post by Toto » 21/02/2010 15:10

strong69 wrote:@Toto,
Da citiram Maratonce kad bacaju gospodina Rajkovica u bunar a vlasnik bunara ih uhvati na djelu a oni mu kazu;"Izvin´te, o cemu vi pricate"?

Gdje u oglasu pise da menadzer mora biti iz Sarajeva? Sta tebi smeta u vezi sa oglasom? Javi im se pa im dokazi da grijese.

Da sam na njihovom mjestu ove oglase za nova radna mjesta objavljivao bih izvan BiH da takvi kao ti ne bi palamudili i pravili se pametni.

:lol: :lol: :lol:
ono jes da sam trebo tebe citirat i da te je to ociti uvrijedilo, :D ali sam konto da ces se prepoznat
pa ne pise nigdje u oglasu .... po tvom komentaru nesto tebi smeta a ne meni .... ti si u svom komentaru zahako sarajlije i rekao da niko od sarajlija nece u Kalesiju, jer hoce da budu u Sarajevu.. ne znam sto Kalesiju vezes za Sarajevo?? zar Tuzla nije bliza?? ...cini mi se da je ova farma bliza Tuzli nego Kalesiji... valjada magistara ekonomije koji nece da managerisu sa framom krava ima i u Tuzli...
strong69 wrote:Nazalost, ovaj strucni kadar tesko da ce naci jer u BiH niko ne zeli da ide da radi na farmi jer bi svi da budu u Sarajevu.

konkur ima dvije falinke:

mjesto managera moze da radi svako ko ima visoku strucnu spremu i iskustva u menadzerskim poslovima, pa je u konkursu nepotrebno nabrajati sve vrste zvanja koja to mogu raditi ...jer se stice dojam da oni koji nemaju ta zvanja nemju sanse na konkursu

najvjerojetnije je to da je ovaj konkurs samo formalan da su vec primljeni ljudi... samo se pravi zakonsko pokrice....
to se vidi i po onoj pozijiciji masinskog inzenjera...
bez obzira koliko to postrojenje za muzu krava bilo autoatizovano i moderno za njegovu instalaciju i odrzavanje ne treba diplomirani masinski iznenjer na puno radno vrijeme....mozda za priod instalacije angazovati neku drugu firmu koja bi radila inspekciju ugradnje i to je sve ..

postrojenje ce instalirati mehanicari firme od koje se kupi sistem za muzu to moze trajati par mjeseci i postavlja se pitanje sta ce taj iznenjer vise raditi na instalaciji muzilista... sistem ce odrzavat vjerojatno neki obuceni mehanicar ili masinski tenicar, remont ce opet raditi firma od koje je to kupljeno i opet je pitanje sta ce masinski iznenjer tu raditi..
masinski inzenjeri dizjniraju automobile ali ih u eksplataciji odrzavaju zanatlije mehanicari

to je svakom inzenjeru poznato...i jasno mu je da je i ovdje udomljen neko ko ima diplomu izenjera na neku izmisljenu funciju tehnickog direktora - pa mu se ovim pravi pokrice..
sto se tice veterinara i agronoma ova farma je njihova fabrika i jasno je da se za te pozicije traze ova visoka strucna zvanja.

strong69

Post by strong69 » 21/02/2010 16:17

Toto wrote:ti si u svom komentaru zahako sarajlije i rekao da niko od sarajlija nece u Kalesiju, jer hoce da budu u Sarajevu..

Nisi ti mene shvatio. Rekao sam da NIKO nece iz Sarajeva a ne da Sarajlije nece iz Sarajeva. Dakle, tu mislim i na Tuzlake, Mostarce itd...

Al´ to je vec OT...

Toto

Post by Toto » 21/02/2010 17:27

strong69 wrote:
Toto wrote:ti si u svom komentaru zahako sarajlije i rekao da niko od sarajlija nece u Kalesiju, jer hoce da budu u Sarajevu..

Nisi ti mene shvatio. Rekao sam da NIKO nece iz Sarajeva a ne da Sarajlije nece iz Sarajeva. Dakle, tu mislim i na Tuzlake, Mostarce itd...

Al´ to je vec OT...

a toooooooo

pa to ej vec drugi par opanaka

a sto vi sarajlije ne evakuisete te seljacke fakultete negdje u istocnu i centralnu bosnu pa nek se seljaci tamo skupljaju
ovako: carsijaneri nece da upisuju seljacke fakultete; da bi gradski profesori imali za plate i koverte pofacaju im studenata po selendrana; ovi kako ih je bog dao snalazljivim zavrse sve sa desetkom i jos vam ostanu da budu asistenti, magistri i doktori .. carsijaneri uglavno sutaju lopte, gazduju po kaficima otvaraju cevabdzinice rade u Mc Donaldsima, gledaju sarajevski film festival i kukaju kako ih seljancad handre...

starii

Post by starii » 21/02/2010 18:00

još kad bi počeli kupovati ovo mlijeko sto proizvedu a ne ono slovenacko i hrvatsko...

Toto

Post by Toto » 21/02/2010 18:18

starii wrote:još kad bi počeli kupovati ovo mlijeko sto proizvedu a ne ono slovenacko i hrvatsko...

jos jedan primjer odsustva strategije i taktike medju carsijanerima

umjesto da piju mlijeko svojih seljaka i tako ih drze zaposlene i zadeverane u selu carsijaneri: da bi crkla seljaku krava piju "dusmansko" mlijeko...seljak kad to skonta podjeli ono stoke ko mito carsijanerima koji se pitaju... dobiju radno mjesto strazara, kupi stan od ostatka....i jos pdjebaju carsijske frajle kad "idu pisat" ko da carsijanerke ne "malonuždišu" i ne "velionuždišu" ...i jos ih pitaju: "kako ste" kad izadju iz cenife.. pa kako drukcije da se carsijaneri osjete nego: posrano

pametni slovenci su svojim seljacima napravili mlijekomate, samo da ih ne gledaju po gradu...seljoberi mogu do 6 sati jutrom uci u carsije... nasuti vareniku u mijekomat i mrs iz carsije prije nego carsijaneri podju na poso.
Image
isto je i u italiji
Image

strong69

Post by strong69 » 09/12/2011 07:28

Bogami se ovi ne sale... Bio sam malo skeptican ali za ovo im se mora reci svaka cast!!! Ocito je da poljoprivreda ima potencijala ako se bude radilo kako treba.

http://milkos.ba/

Toto

Post by Toto » 09/12/2011 07:59

Aferim "sprecaci", izuzetan poslovni uspjeh.
Livada i suma su najperspektivniji prirodni resursi koji imamo.
Kalifornija u industriji mlijeka i mlijecnih proizvoda zaposljava oko 300 000 ljudi sto je oko 1% od broja stanovnika Kalifornije.

Post Reply