Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#1 Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by drekalica28 »

Dakle, zanima me gdje sve u Sarajevu mogu odnijeti svoje krpice na farbanje i po mogućnosti da sve bude gotovo za dan-dva :mrgreen: .
Hvala svima unaprijed za sve informacije.
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#2 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by drekalica28 »

Ja ispadoh jedina koja farba garderobu u Sarajevu :roll:
User avatar
rosal
Posts: 175
Joined: 10/08/2008 20:53

#3 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by rosal »

Ja svoju farbam kod kuće :)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#4 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by Jara »

drekalica28 wrote:Ja ispadoh jedina koja farba garderobu u Sarajevu :roll:
nisi...i ja farbam kod kuće...
:)
Updated
Posts: 86
Joined: 19/05/2009 17:40

#5 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by Updated »

Eto ideje za biznis...
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#6 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by ziggy »

drekalica28 wrote:Dakle, zanima me gdje sve u Sarajevu mogu odnijeti svoje krpice na farbanje i po mogućnosti da sve bude gotovo za dan-dva :mrgreen: .
Hvala svima unaprijed za sve informacije.
U dm-u bi trebalo da ima, na polici sa praskovima za ves i sl. stvarima, raznih boja za farbanje odjece.Dodju u kesicama kao prasak koji se onda stavi u masinu za ves i na taj nacin se farba odjeca.Nisam doduse sama to radila,ali mi se cini jednostavno.Nadam se da sam ti pomogla.
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#7 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by ziggy »

Updated wrote:Eto ideje za biznis...
Sigurno dobra ideja.Danas sam gledala na tv reportazu o jednom tipu koji je postao multimilioner stampajuci aplikacije na obicne majice.I to za jako kratko vrijeme.Mozda i ovo ima potencijala,ko zna.
User avatar
malosutra81
Posts: 504
Joined: 17/02/2008 10:44

#8 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by malosutra81 »

drekalica28 wrote:Dakle, zanima me gdje sve u Sarajevu mogu odnijeti svoje krpice na farbanje i po mogućnosti da sve bude gotovo za dan-dva :mrgreen: .
Hvala svima unaprijed za sve informacije.
kod 'Palme' u Hrasnom imas hemijsku cistionicu, a bave se i farbanjem odjece. Provjereno :D
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#9 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by drekalica28 »

rosal wrote:Ja svoju farbam kod kuće :)
Hvala, znam da mogu i kod kuce da obavim farbanje, ali iskreno rečeno to mi je prevelika gnjavaža i draže mi je da nekome drugom dam da to obavi nego da se ja sve pokvarim :mrgreen: . Nisam smotana, ali imam osjećaj da ću sve dobrano zeznuti.
opet ja
Posts: 653
Joined: 26/02/2009 22:36

#10 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by opet ja »

Alifakovac ..."Duga"

A imas u obiu farbi, svabskih...dobre pravo...i treba ti 1 kg soli :D
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#11 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by Falbala »

Evo da osvježim ovu temu, hitno mi je potrebna bojadisaonica, a pošto je tema stara ne znam da li su žive još ove na Grbavici i Alifakovcu, ona u BBI ne dolazi u obzir jer su neozbiljni.
lilah
Posts: 101
Joined: 23/08/2012 13:26

#12 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by lilah »

A ja bih zamolila one koji boje odjecu u kucnoj varijanti da opišu kako to rade :)
Hvala !
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#13 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by muhanata »

Falbala wrote:Evo da osvježim ovu temu, hitno mi je potrebna bojadisaonica, a pošto je tema stara ne znam da li su žive još ove na Grbavici i Alifakovcu, ona u BBI ne dolazi u obzir jer su neozbiljni.
Na Alifakovcu "Duga" radi još uvijek, također Boss hemijske čistione farbaju (imaš na netu njihovu stranicu) ;-)

lilah wrote:A ja bih zamolila one koji boje odjecu u kucnoj varijanti da opišu kako to rade :)
Hvala !
Ja sam farbala nekim farbama (kupila na Pofalićima u onoj radnji gdje prodaju farbe, kreč i tako to) uglavnom kuhala u šerpi :lol: nešto dugo se kuha, miješa i na kraju sam dobila to da je majica bila ok ofarbana, ali mi se boja nije dopala (htjela sam neku svijetlo plavu majicu u crno i ispalo sivo)

A onda sam u DM-u kupila farbu (dobiješ uputstvo na njoj) ubaciš u mašinu za veš i ona sve odradi :-D
Uglavnom ovo za mašinu, kupila crnu boju, htjela samo da "osvježim" crnu odjeću koja je bila izblijedila i rezultatom sam prezadovoljna :thumbup:
lilah
Posts: 101
Joined: 23/08/2012 13:26

#14 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by lilah »

Hvala na info
I ja hocu da osvjezim crnu odjecu.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#15 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by skvo »

muhanata wrote:
A onda sam u DM-u kupila farbu (dobiješ uputstvo na njoj) ubaciš u mašinu za veš i ona sve odradi :-D
Uglavnom ovo za mašinu, kupila crnu boju, htjela samo da "osvježim" crnu odjeću koja je bila izblijedila i rezultatom sam prezadovoljna :thumbup:
Od kojeg materijala je jakna?
I kakva je masina poslije? Mislim, ono kad stavis bijeli ves da ne dobijem sivi :lol:
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#16 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by TDK-90 »

Ja sam sebi farbao odjeću sa SIMPLICOL farbama ( mislim da su i u DM te iste)

Farbanje je vrlo jednostavno, odabere se farba i prema težini(količini) odjeće dobije određeni ton-nijansa...više odjeće svjetliji ton manje odjeće tamniji ton ima na kutiji primjer tamnije svjetlije.
Ova farba je profesionalna i može se odjeća prati do 60°C bez problema jer je i postupak farbanja na 60°C a neke farbe su na 30°C....znači u mašinu se ubaci odjeća i na odjeću 500 grama soli od SIMPLICOL-a a prašak sa bojom se razmuti u čaši vode i uspe u onu ladicu za prašak. Zatim se odabere najkraći program pranja npr. C ili III i to je sve. Ne stavlja se omekšivač niti prašak za pranje.
Nakon procesa farbanja potrebno je ponovo napraviti krug pranja- SAMO VODA bez ikakvih prašaka da se odjeća i mašina dodatno isperu.
Farba ne šteti mašini niti ostavlja tragove farbe na sljedećim ciklusima pranja.
U praksi je stvarno jednostavno, ukoliko se nema vremena boraviti u kući za oba ciklusa 2. ciklus ( ispiranje) se može obaviti kada se vratite kući.

Farbati je moguće pamučnu odjeću sintetika nije za farbanje....eh sad na hlačama se često koristi sintetički konac i on onda nakon farbanja zadrži svoju boju....to treba imati na umu
lilah
Posts: 101
Joined: 23/08/2012 13:26

#17 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by lilah »

Ja sam takodje uzela ove farbe iz DM-a, crnu nisu imali kupila sam tamno smedju i tamno zelenu
Ako neko u nekom dm-u vidi crnu nek mi javi gdje je ;)
Danas sam testirala postojanost, prvo pranje nakon bojenja i super je sve boja je postojana nije spala sa ofarbane odjece niti je ''prešla'' na dr odjecu sa kojom se prala :thumbup:
Zao mi je sto se ranije nisam sjetila farbanja sad mi sve zlo dolazi koliko sam lijepih i meni dragih komada bacila jer su promijenili boju npr iz bijele u zuckastu i iz crne u sivu :x
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#18 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by muhanata »

skvo wrote:
Od kojeg materijala je jakna?
I kakva je masina poslije? Mislim, ono kad stavis bijeli ves da ne dobijem sivi :lol:
Nisam farbala jaknu, uglavnom su bile majice, prva mješavina pamuka sa nečim (bacila sam je) a ove druge su pamučne, i dan danas boja super, kao da sam tek kupila.

Što se mašine tiče, obzirom da sam crnim farbala, prvo pranje poslije farbanja bio je tamniji veš, kontam ako je šta ostalo :lol: međutim mislim da ne bi trebalo ostati boje u mašini.
lilah wrote:Ako neko u nekom dm-u vidi crnu nek mi javi gdje je ;)
DM u Konzumu, na Pofalićima, sinoć kupila :wink:
lilah
Posts: 101
Joined: 23/08/2012 13:26

#19 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by lilah »

Hvala :)
Sad se me strah da se moje bojenje ne pretvori u ovisnost kad god otvorim ormar gledam sta bi se i u koju boju moglo ofarbati :lol:
User avatar
Goldyna
Posts: 458
Joined: 11/06/2010 00:20

#20 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by Goldyna »

Da li to farbanje uspijeva samo iz svijetle u tamnu boju ili mogu npr. crnu majicu prefarbati u crvenu, ili smedju u plavu :?
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#21 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by blesava »

Goldyna wrote:Da li to farbanje uspijeva samo iz svijetle u tamnu boju ili mogu npr. crnu majicu prefarbati u crvenu, ili smedju u plavu :?
pravo inteligentno pitanje.

sory morala sam :-)
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#22 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by mayab »

A niko da napise kolika je cijena te boje, tj. koliko te dodje farbanje jedne , recimo majice???
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#23 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by skvo »

3,5 KM je jedna kutija farbe.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#24 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by skvo »

Ja sam juce ofarbala crni dzemper i sive hlace. Dzemper odlican, hlace dobile ljepsu i tamniju sivu boju, masina danas oprala bijelo i sve super :)
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#25 Re: Farbanje tekstilnih odjevnih predmeta

Post by blesava »

gdje kupite crnu boju? Ja gledala u DM-u ima samo smedja i mnogo ostalih boja.

Imam nekoliko komada super izblijedele crne odjece koju cuvam ne bi li je nekad ofarbala a nikako da nadjem tu crnu boju
Post Reply