Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Samir90
Posts: 80
Joined: 18/09/2009 11:13
Location: Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

#1 Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Samir90 »

Fakulteti traze da se cijene skolarina dignu za enormne vrijednosti. Prema pisanju avaza, skolarine bi trebali biti dignute i to 3 ili 4 puta vise nego sto su ustvari sada!

SDA ostala bez fotelja pa mora pljackati narod na neki drugi nacin, a svima nam je poznato da SDA vedri i oblaci sarajevskim univerzitetom!
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#2 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by nellington »

To onaj Avaz koji pita Ajnadžića je li on bira dekane?
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#3 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by ladyblue18 »

Ako ima bar malo istine u ovome iako je ne vjerujem u price koje plasira Avaz bice veselo.
A iskreno se nadam da se ovo nece desiti.
Samir90
Posts: 80
Joined: 18/09/2009 11:13
Location: Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

#4 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Samir90 »

Znam i ja da nije avaz bas krasan, ali sa ovim se nije saliti! :sax:
mimsy
Posts: 389
Joined: 01/03/2010 11:08

#5 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by mimsy »

zar moze skuplje :D
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#6 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by MAN-lion's coach »

Ako je istina gdje je SPUS?Ili su i oni nečiji tačnije SDA kadar...
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#7 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by bosnianidiot »

Cekajte ljudi, polako, ja nisam cuo rijec ni od jednog profesora ili asistenta da bi se tako nesto moglo dogoditi...
Pustite Avaz, to je vec odavno neozbiljna novina...
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#8 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by AS_sa »

pa valja Avazu nabrat svaki dan 60 strana .... ne shvatajte sve ozbiljno ...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#9 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Toto »

ovo Avaz reketira sarajevskog ministra za obrazovanje sto je protjero avaz iz obrazovanja
da je srece avaz bi besplatno slao casopise skolama i fakultetiima..

da djeca imaju cime vjezbat papir ligu
i cistacice ocistit prozore po skolama

sa 100 000 km se moze finansirati rad stotinu skolskih sekcija za djecu ... prvacicu jednodnevni izlet iz Sarajeva u Jajce ostaje dozivotna lekcija i uspomena

druge godine se sa tm parama moze finasirati stotinu studentskih instrazivackih radova
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#10 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by MAN-lion's coach »

Naši razgovori s Emirom Suljagićem ukazuju na to da je riječ o neozbiljnom čovjeku, koji do sada nije poduzeo ništa konkretno za studente, kaže Adnan Bajrić

Zahtjevi fakulteta za povećanje školarina i ostalih troškova na Univerzitetu u Sarajevu su neosnovani i studenti neće dozvoliti da se to dogodi.

Ako, pak, Vlada KS prihvati prijedlog za povećanje cijena, studenti bi mogli izaći na masovne demonstracije pred nadležne institucije.

Viši troškovi

Ovo nam je kazao Adnan Bajrić, predsjednik Studentskog parlamenta, krovne studentske organizacije u Sarajevu.

- Stalno govorimo o krizi i teškim vremenima, a zaboravlja se da smo mi djeca istih tih ljudi koji ostaju bez posla, čija se primanja smanjuju... Bilo kakvo povećanje studentskih troškova u ovakvim vremenima je neosnovano i ne dolazi u obzir - kaže Bajrić te upozorava da bi to za mnoge studente značilo i prekid obrazovanja, jer većina njih i sada "jedva krpi kraj s krajem".

Fakulteti su nedavno poslali prijedlog za povećanje školarina i ostalih studentskih izdataka, a predložene cijene, o kojima će raspravljati Kantonalna vlada, u nekim slučajevima su do tri puta više od sadašnjih. Izmjenama bi naročito bili pogođeni samofinansirajući i vanredni studenti, odnosno polovina studentske populacije.

Bajrić kaže da bi, u slučaju prihvatanja ovog prijedloga, bio uveden sistem "obrazovanje za bogataše", a ne "obrazovanje za čovjeka", kako je to najavljivano u predizbornoj kampanji.

Gore stanje

- Osjećam strah, plašim se da se da stanje u obrazovanju neće mijenjati nabolje, nego će čak postati gore, jer ljudi koji vode ovaj sektor to rade veoma loše. Naši dosadašnji razgovori s kantonalnim ministrom Emirom Suljagićem ukazuju na to da je riječ o neozbiljnom čovjeku, koji do sada nije poduzeo ništa konkretno za studente - kaže naš sagovornik.

Enormne zarade

Finansijska kontrola na fakultetima veoma je slaba, pa se pretpostavlja da velike sume novca nestaju u nepoznatom pravcu. Fakulteti su trebali biti uvedeni u takozvano trezorsko poslovanje, čime bi se spriječile zloupotrebe novca, ali to se nikada nije desilo. Podatke o zaradama mnogih pojedinaca na Sarajevskom univerzitetu je nemoguće dobiti, ali se zna da su one enormne.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#11 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by nellington »

Nije valjda da se niko osim avaza ne bavi ovom ekskluzivom? :oops:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#12 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by zelenashica »

Kakvo ba podizanje cijena,kriterije treba podignuti.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#13 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Sunrise00 »

znam da ce sad biti drvlje i kamenje na mene, ali ako se to uradi razumno, nece uopce biti lose. Prvo sto ce fakulteti imati vise para da uloze u opremu i tako to. Drugo sto ne bi bilo ovoliko studenata koji fakultet upisuju samo da bi studirali. Ako placas, vece su sanse da ces uciti :D Ali naravno da se ne moze uvesti da se odjednom sve placa, nego opcija studentski krediti i to, koji se otplacuju kad zavrsis fakultet i zaposlis se :D eh sad, drugi je problem sto su kod nas svi lopovi i sto bi te pare bile potrosene na sve osim na unapredjenje uslova za ucenje na fakultetu :D
fl00d
Posts: 6
Joined: 13/05/2010 19:03

#14 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by fl00d »

ili da platis po godini neki iznos i ako polozis odredjeni broj ispita dobijes pare nazad. samo mozda bi bilo zloupotrebe, jer bi nas profe namjerno obarale da vise para bude.....
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#15 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by zelenashica »

Sunrise00 wrote:znam da ce sad biti drvlje i kamenje na mene, ali ako se to uradi razumno, nece uopce biti lose. Prvo sto ce fakulteti imati vise para da uloze u opremu i tako to. Drugo sto ne bi bilo ovoliko studenata koji fakultet upisuju samo da bi studirali. Ako placas, vece su sanse da ces uciti :D Ali naravno da se ne moze uvesti da se odjednom sve placa, nego opcija studentski krediti i to, koji se otplacuju kad zavrsis fakultet i zaposlis se :D eh sad, drugi je problem sto su kod nas svi lopovi i sto bi te pare bile potrosene na sve osim na unapredjenje uslova za ucenje na fakultetu :D
:thumbup:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#16 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by zelenashica »

Religious Fantastic wrote:Ah, čujte...kapitalizam. Ne mora svako završiti ni srednju školu :-)

Vraćamo se vremenima prije prvog svjetskog rata. Škole će završavati samo "elita" a ostali lopate u ruke. Superhik je heroj nacije!!!
i oni koji imaju kapacitet i znanje....ali na račun države,kao stipendirani studenti.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#17 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Sunrise00 »

Religious Fantastic wrote:Ah, čujte...kapitalizam. Ne mora svako završiti ni srednju školu :-)

Vraćamo se vremenima prije prvog svjetskog rata. Škole će završavati samo "elita" a ostali lopate u ruke. Superhik je heroj nacije!!!
Vani se fakulteti placaju, i to poprilicno puno cak i za njihove standarde ali ljudi i dalje studiraju. I da, rijetko kome roditelji placaju studiranje, nego studenti rade dok studiraju, ako se bas isticu dobiju stipendije, dignu studentske kredite koje ne moraju otplacivati dok ne zaradjuju odredjenu sumu novca godisnje i tako dalje. I da, ne pricam napamet, nego znam kako jeste :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#18 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Gray »

Sunrise00 wrote:
Religious Fantastic wrote:Ah, čujte...kapitalizam. Ne mora svako završiti ni srednju školu :-)

Vraćamo se vremenima prije prvog svjetskog rata. Škole će završavati samo "elita" a ostali lopate u ruke. Superhik je heroj nacije!!!
Vani se fakulteti placaju, i to poprilicno puno cak i za njihove standarde ali ljudi i dalje studiraju. I da, rijetko kome roditelji placaju studiranje, nego studenti rade dok studiraju, ako se bas isticu dobiju stipendije, dignu studentske kredite koje ne moraju otplacivati dok ne zaradjuju odredjenu sumu novca godisnje i tako dalje. I da, ne pricam napamet, nego znam kako jeste :D

Kako gdje, ovdje (Švedska) su svi univerziteti besplatni i još svi studenti imaju pravo na nekih 250 € mjesečno bespovratno od države i mogu uzeti još oko 500 € kredita mjesečno, koji dobiju na 25 godina sa kamatom oko 2% čini mi se (ali nisam 100% siguran za kamatu).
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#19 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Elokventni »

u Austriji je skolarina jednaka nasoj s tim da je u istoj veci standard :)
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#20 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Sunrise00 »

Izvinjavam se, ne govorim za sve drzave :D pogrijesila sam, trebala sam naglasiti da znam iz prve ruke jedino za UK :D halalite :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#21 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by atko »

Sunrise00 wrote:znam da ce sad biti drvlje i kamenje na mene, ali ako se to uradi razumno, nece uopce biti lose. Prvo sto ce fakulteti imati vise para da uloze u opremu i tako to. Drugo sto ne bi bilo ovoliko studenata koji fakultet upisuju samo da bi studirali. Ako placas, vece su sanse da ces uciti :D Ali naravno da se ne moze uvesti da se odjednom sve placa, nego opcija studentski krediti i to, koji se otplacuju kad zavrsis fakultet i zaposlis se :D eh sad, drugi je problem sto su kod nas svi lopovi i sto bi te pare bile potrosene na sve osim na unapredjenje uslova za ucenje na fakultetu :D
uvijek ima ono ali ... sve to fino zvuci ALI te pare ce se potrositi na desetine cistacica, domara, djecu assistente. mame i tate profesore ... to su jednostavno plemenske zajednice.

Drzava prvo treba strategiju kakvih i koliko kadrova, pa onda treba reorganizacija fakulteta i privatnih i drzavnih, za sve to opet treba zakonska regulativa sto opet potrazuje drzavu sa pocetka ove recenice ... a to nemamo ... i tu se krug zatvara...

U ovom momentu podici skolarinu znaci opljackaju koga mozes, djeca sehida invalida ce dobiti popust, djeca guzonja studiraju po kembridzima i oksfordima ... placace neka srednja klasa koja izumire jer je pljackaju gdje god stignu da bi se pokrpila crna rupa zvana drzavni aparat :roll:
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#22 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by ivannn »

u HR su od nedavno nova pravila za školarine i upisnine:
-svi studenti 1. godinu upisuju besplatno, ako student redovno izvršava studentske obveze, upisuje veću godinu, studij ostaje besplatan
-za one koji ne uspiju redovno čistiti godinu, plaćaju maksimalnu školarinu koja iznosi 60% jedne prosječne plaće, to je sada nekih 3200 kn, a najmanje od 100-300 kn (zavisi koliko je tko sakupio ECTS bodova)

te odluke su donijeli nakon velikih studentskih prosvjeda i blokada sveučilišta, studenti i dalje nisu zadovoljni i traže besplatno studiranje za sve - i za izvanredne, i za one koji ne izvršavaju studentske obaveze
User avatar
Haris.ba
Posts: 24845
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Haris.ba »

Pa koliko će biti postdiplomski po ovoj računici? 2,3 puta skuplji?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#24 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by Toto »

Gray wrote:
Sunrise00 wrote:
Religious Fantastic wrote:Ah, čujte...kapitalizam. Ne mora svako završiti ni srednju školu :-)

Vraćamo se vremenima prije prvog svjetskog rata. Škole će završavati samo "elita" a ostali lopate u ruke. Superhik je heroj nacije!!!
Vani se fakulteti placaju, i to poprilicno puno cak i za njihove standarde ali ljudi i dalje studiraju. I da, rijetko kome roditelji placaju studiranje, nego studenti rade dok studiraju, ako se bas isticu dobiju stipendije, dignu studentske kredite koje ne moraju otplacivati dok ne zaradjuju odredjenu sumu novca godisnje i tako dalje. I da, ne pricam napamet, nego znam kako jeste :D

Kako gdje, ovdje (Švedska) su svi univerziteti besplatni i još svi studenti imaju pravo na nekih 250 € mjesečno bespovratno od države i mogu uzeti još oko 500 € kredita mjesečno, koji dobiju na 25 godina sa kamatom oko 2% čini mi se (ali nisam 100% siguran za kamatu).
Koliki je "PDV" u sveckoj koji placaju oni koji zavrse fakultete...jel 50% ili 60%
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#25 Re: Fakulteti traze da se cijene skolarina enormno dignu!

Post by todd_smith »

Gray wrote:
Sunrise00 wrote:
Religious Fantastic wrote:Ah, čujte...kapitalizam. Ne mora svako završiti ni srednju školu :-)

Vraćamo se vremenima prije prvog svjetskog rata. Škole će završavati samo "elita" a ostali lopate u ruke. Superhik je heroj nacije!!!
Vani se fakulteti placaju, i to poprilicno puno cak i za njihove standarde ali ljudi i dalje studiraju. I da, rijetko kome roditelji placaju studiranje, nego studenti rade dok studiraju, ako se bas isticu dobiju stipendije, dignu studentske kredite koje ne moraju otplacivati dok ne zaradjuju odredjenu sumu novca godisnje i tako dalje. I da, ne pricam napamet, nego znam kako jeste :D

Kako gdje, ovdje (Švedska) su svi univerziteti besplatni i još svi studenti imaju pravo na nekih 250 € mjesečno bespovratno od države i mogu uzeti još oko 500 € kredita mjesečno, koji dobiju na 25 godina sa kamatom oko 2% čini mi se (ali nisam 100% siguran za kamatu).
Slicno u Irskoj, bilo je €900, prosle godine su podigli na €1500, sto i nije nesto posebno sa obzirom na trenutno ekonomsko stanje drzave...u nekim slucajevima se desava da studenti dobijaju iste te pare nazad, nakon nekoliko mjeseci..tj. besplatan fax znaci :-)
Post Reply