Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
amiliana
Posts: 6523
Joined: 09/04/2013 13:44

#1 Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by amiliana »

E ovako zelim da upisem FZS ima li neko da zna kako je na ovom fakultetu sta je sve potrebno, prijemni,pocetak upisa ako mi neko moze dati malo vise informacija jer na njihovoj stranici
http://www.fzs.unsa.ba/
nisam nasla bas puno informacija oko upisa mene zanimaju smjerovi
-Studij fizioterapije
-Studij medicinsko-laboratorijske dijagnostike
Ima studij zdravstvene njege i studij laboratorijskih tehnologija po bolonjskom programu
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#2 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Mr.Penguin »

.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by dobar osjecaj »

Kad mi neko spomene taj fakultet, najezim se pri sjecanju na iskustva dok sam pokusavajuci uciniti uslugu nekome ko ne zivi u Sarajevu i ko je iz razloga sto ne moze biti fizicki u Sarajevu radnim danima, odabrao opciju vanrednog studija.

Prezivjela sam rat, dozivjela sam mnogo ruznih stvari u zivotu i nikada nikome nisam stvarno pozelila zlo. Sef te studentske sluzbe se toliko izivljavao na meni i na svako moje ljubazno pitanje odgovarao drsko i "ne znam", "ne mogu", vracao me bezbroj puta, odugovlacio mjesecima s obradom standardnih molbi, pa bi se onda kezio ludjacki i spocitavao mi zasto ranije nismo odradili tu molbu koju je on zadrzavao nekad mjesec, nekad dva.

To cudoviste je jedina osoba kojoj sam pozelila da ga snadje teska patnja u zivotu i da krepa na mukama. Kostao me je sati i stotina maraka bacenih ni u sta. Dan kad sam odlucila da vise necu pomagati u posredovanju s tom stokom mi je kao drugi rodjendan. Nikome ne bi pozelila iskustvo s tom studentskom sluzbom koja se jednostavno ne moze zaobici ako ste student na tom fakultetu. Ni gospodje na salteru nisu nista bolje. Nikad nista ne znaju. Obecavaju da ce nesto zavrsiti "do srijede". Vi dodjete u cetvrtak racunajuci na goru varijantu a one naravno nisu zavrsile nista. Pa vas vracaju jos nekoliko sedmica i srijeda i cetvrtaka a onda kad je molba napokon obradjena, nakeze se zlobno i pitaju "jesam li vam zaboravila reci da morate imati punomoc".

Na tom fakultetu mozete elektronskim putem zahtjevati neke usluge poput ispisa ocjena ali taj ispis ocjena ce vas mozda cekati na polici na hodniku a mozda i nece jer se ti licni dokumenti razbacuju okolo i moze ih uzeti bilo ko. Mozda je to normalno i na drugim fakultetima, ja to nikad i nigdje prije nisam dozivjela.
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#4 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by bumerangss »

prvi put cujem da se neko zali na taj fax a znam ih licno dosta koji su ga zavrsili, cak i sa da prostite, ispodprosjecnom inteligencijom :D bar pola med.sestara i tehnicara u KCUS-u ima diplomu tog faxa koja jedino u KS ne vrijedi skoro nista (apsurd) jedino dobro dodje sestricama bliskim celnicima KCUS-a (dal po stranackoj, rodbinskoj ili ljubavnoj vezi) koje kad njihove nadredjene odu u penziju, preko noci postaju glavne sestre klinike ili odjela sa platom nest malo nizom od ljekara :-)
Zdravstvo nam je, po ustavu i dejtonu, na nivou kantona pa tako ta diploma vrijedi vise u nekim kantonima a mnogo je priznata u njemackoj pa ces se tamo lakse zaposliti kao dipl.med.sestra nego kao med sestra sa srednjom skolom jer tamo si sa nasom srednjom njegovatelj koji presvlaci, kupa i hrani pacijente a sa tim faxom si prava med sestra koji je tamo gospodski i dobro placen posao. Na zalost kod nas ces se prije zaposliti sa srednjom med skolom ali opsti smjer nego sa diplomom fakulteta zdravstvenih studija. Po tezini taj fax je daleko laksi od medicinskog faxa pa cak i od srednje med skole na Bjelavama jer znam par sestara koje su jedva zavrsile pomenutu skolu, cak bile na popravnom a fax su zavrsile u roku a jedna od njih je sad na postdiplomskom ili ti po bolonji na master studiju na fzs i to ti je buduca magistrica zdravstvenih studija :novine1:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#5 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Sociolog »

bumerangss wrote:prvi put cujem da se neko zali na taj fax a znam ih licno dosta koji su ga zavrsili, cak i sa da prostite, ispodprosjecnom inteligencijom :D bar pola med.sestara i tehnicara u KCUS-u ima diplomu tog faxa koja jedino u KS ne vrijedi skoro nista (apsurd) jedino dobro dodje sestricama bliskim celnicima KCUS-a (dal po stranackoj, rodbinskoj ili ljubavnoj vezi) koje kad njihove nadredjene odu u penziju, preko noci postaju glavne sestre klinike ili odjela sa platom nest malo nizom od ljekara :-)
Zdravstvo nam je, po ustavu i dejtonu, na nivou kantona pa tako ta diploma vrijedi vise u nekim kantonima a mnogo je priznata u njemackoj pa ces se tamo lakse zaposliti kao dipl.med.sestra nego kao med sestra sa srednjom skolom jer tamo si sa nasom srednjom njegovatelj koji presvlaci, kupa i hrani pacijente a sa tim faxom si prava med sestra koji je tamo gospodski i dobro placen posao. Na zalost kod nas ces se prije zaposliti sa srednjom med skolom ali opsti smjer nego sa diplomom fakulteta zdravstvenih studija. Po tezini taj fax je daleko laksi od medicinskog faxa pa cak i od srednje med skole na Bjelavama jer znam par sestara koje su jedva zavrsile pomenutu skolu, cak bile na popravnom a fax su zavrsile u roku a jedna od njih je sad na postdiplomskom ili ti po bolonji na master studiju na fzs i to ti je buduca magistrica zdravstvenih studija :novine1:

Dosta neke moje raje generacija rodjena 88-89 se zaposlila u Njemačkoj. Dobar poznanik, sa završenom samo srednjom medicinskom školom na Bjelavam, opšti smjer, poslije nostrifikacije i b2 polozenog jezika, ima platu 2200 eura NETTO, na ruke , 10000% prva ruka , u Bonnu :)
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#6 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Sociolog »

bumerangss wrote:prvi put cujem da se neko zali na taj fax a znam ih licno dosta koji su ga zavrsili, cak i sa da prostite, ispodprosjecnom inteligencijom :D bar pola med.sestara i tehnicara u KCUS-u ima diplomu tog faxa koja jedino u KS ne vrijedi skoro nista (apsurd) jedino dobro dodje sestricama bliskim celnicima KCUS-a (dal po stranackoj, rodbinskoj ili ljubavnoj vezi) koje kad njihove nadredjene odu u penziju, preko noci postaju glavne sestre klinike ili odjela sa platom nest malo nizom od ljekara :-)
Zdravstvo nam je, po ustavu i dejtonu, na nivou kantona pa tako ta diploma vrijedi vise u nekim kantonima a mnogo je priznata u njemackoj pa ces se tamo lakse zaposliti kao dipl.med.sestra nego kao med sestra sa srednjom skolom jer tamo si sa nasom srednjom njegovatelj koji presvlaci, kupa i hrani pacijente a sa tim faxom si prava med sestra koji je tamo gospodski i dobro placen posao. Na zalost kod nas ces se prije zaposliti sa srednjom med skolom ali opsti smjer nego sa diplomom fakulteta zdravstvenih studija. Po tezini taj fax je daleko laksi od medicinskog faxa pa cak i od srednje med skole na Bjelavama jer znam par sestara koje su jedva zavrsile pomenutu skolu, cak bile na popravnom a fax su zavrsile u roku a jedna od njih je sad na postdiplomskom ili ti po bolonji na master studiju na fzs i to ti je buduca magistrica zdravstvenih studija :novine1:

Dosta neke moje raje generacija rodjena 88-89 se zaposlila u Njemačkoj. Dobar poznanik, sa završenom samo srednjom medicinskom školom na Bjelavam, opšti smjer, poslije nostrifikacije i b2 polozenog jezika, ima platu 2200 eura NETTO, na ruke , 10000% prva ruka , u Bonnu :)
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#7 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Logovan »

amiliana wrote:E ovako zelim da upisem FZS ima li neko da zna kako je na ovom fakultetu sta je sve potrebno, prijemni,pocetak upisa ako mi neko moze dati malo vise informacija jer na njihovoj stranici
http://www.fzs.unsa.ba/
nisam nasla bas puno informacija oko upisa mene zanimaju smjerovi
-Studij fizioterapije
-Studij medicinsko-laboratorijske dijagnostike
Ima studij zdravstvene njege i studij laboratorijskih tehnologija po bolonjskom programu
Diplomirao sam ja na ovom fakultetu.
Ne znam kakav je sada prijemni ispit, jer ja kada sam se bio upisao trebalo je da napišeš esej. Sada mislim da za prijemni ide polaganje hemije, biologije i još nešto, ne mogu da se sjetim.
Oko smjera fizioterapija nisam baš upućen, ali mislim da nije nešto, a laboratorijska tehnologija je dobar smjer.
Fakultet je lagan, svako ga može završiti. Težak će ti biti jedino ako baš ništa ne budeš učila.
marko1995kutlesa
Posts: 9
Joined: 29/06/2015 00:45

#8 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by marko1995kutlesa »

za by LOGOVAN

Molim te možeš li reći jesi li ti diplomirao sestrinstvo jeli to 3 ili 5 godina, jesi li trenutno zaposlen i kolika ti je plata
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#9 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Logovan »

marko1995kutlesa wrote:za by LOGOVAN

Molim te možeš li reći jesi li ti diplomirao sestrinstvo jeli to 3 ili 5 godina, jesi li trenutno zaposlen i kolika ti je plata
Diplomirani sanitarac, 4 godine, nisam zaposlen.
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#10 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by bumerangss »

Ljudi ne upisujte bezveze taj fax jer je taj kadar kod nas nepriznat a i vani se lakse zaposliti sa srednjom med skolom opsti smjer nego sa tim faxom, narucito sanitarni i fizioterapeutski smjer. A i sestrinstvo i radioloski rirjetko rijetko ko se moze zaposliti. Bolje vam je vanredno zavrsiti srednju med skolu opsti smjer na Bjelavama za nepune dvije godine i za 2000KM i mozete u Njemacku bez problema a i u Sa je lakse naci posao kao med sestra-tehnicar jer u UKCS-u radi njih 1800, u Domovima zdravlja oko 1000 u Vojnoj oko 300, u Hitnoj oko 100 i jos mnogo u dosta privatnih poliklinika, ordinacija, laboratorija... a stalno neko ide u penziju a mnogi i od njih nadju bolje placen posao u Njemackoj, Sloveniji, Austriji...
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2574
Joined: 16/05/2015 12:49

#11 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by SpecialOffer »

Logovan wrote:
marko1995kutlesa wrote:za by LOGOVAN

Molim te možeš li reći jesi li ti diplomirao sestrinstvo jeli to 3 ili 5 godina, jesi li trenutno zaposlen i kolika ti je plata
Diplomirani sanitarac, 4 godine, nisam zaposlen.
Pa sta je sa Njemackom je li priznaju Zdravstveni fakultet? Ovi sa medicinom i srednjom idu, sta je sa vama?
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#12 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Logovan »

SpecialOffer wrote:
Logovan wrote:
marko1995kutlesa wrote:za by LOGOVAN

Molim te možeš li reći jesi li ti diplomirao sestrinstvo jeli to 3 ili 5 godina, jesi li trenutno zaposlen i kolika ti je plata
Diplomirani sanitarac, 4 godine, nisam zaposlen.
Pa sta je sa Njemackom je li priznaju Zdravstveni fakultet? Ovi sa medicinom i srednjom idu, sta je sa vama?
Valjda priznaju, ne znam, čuo sam više verzija. Ja za sad čekam posao ovdje kod nas, a i dobit ću ga ne zvao se ja onako kako se zovem. :mrgreen:
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#13 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by nellismo »

amiliana wrote:E ovako zelim da upisem FZS ima li neko da zna kako je na ovom fakultetu sta je sve potrebno, prijemni,pocetak upisa ako mi neko moze dati malo vise informacija jer na njihovoj stranici
http://www.fzs.unsa.ba/
nisam nasla bas puno informacija oko upisa mene zanimaju smjerovi
-Studij fizioterapije
-Studij medicinsko-laboratorijske dijagnostike
Ima studij zdravstvene njege i studij laboratorijskih tehnologija po bolonjskom programu
Upiši bilo šta drugo jer je to fax samo za uzimanje love medicinskim radnicima koji su već zaposleni u bolnicama ili dz
Kaja99
Posts: 18
Joined: 16/08/2017 22:10

#14 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Kaja99 »

Zdravoo moze li mi ko reci najbolje bi bilo ko ima iskustva, sta bi ste upisali da ste na mojem mijestu FZS za laboratorijskog tehnicara ili PMF za mikrobiologa. Hvala unaprijed :-)
Odjedandoosam
Posts: 3
Joined: 14/04/2019 17:35

#15 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Odjedandoosam »

Cao da li ima neko ko zna nesto vise o ovom faksu, mene zanima radiologija. Hvala unaprijed :-D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#16 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Guadalajara »

Odjedandoosam wrote:Cao da li ima neko ko zna nesto vise o ovom faksu, mene zanima radiologija. Hvala unaprijed :-D
Ako imas nekoga da te poslije fakulteta ubaci u neku bolnicu/firmu slobodno upisi. Ona voditeljica Ana Bavrka je zavrsila za radijologa, pa eno je po TV-u. :D
Niko vise
Posts: 2
Joined: 08/01/2020 22:46

#17 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Niko vise »

Ja trebam pomoc,ne znam vise ni koje godine sam upisala ovaj fax,nikad ga nisam ni zavrsila,2013 sam digla dokumenta na revers,upisala se na biro i zaposlila se,dakle od 2013 do danas ja redovno sam zaposlena,uz to se i udala i dvoje djece...mene muci zbog svega toga,mislila sam nastaviti studije,al nije mi se dalo,bila sam redovan student,htjela bih napokon da podignem svoju diplomu srednje skole,jer je jos uvijek kod njih,znam ne osudujte ubila me ljenost! Da li cu samo platit 50 Km sto je bilo prije ne znam sad za uzimanje diplome,i da li evo hvatam se za slamku imam kakva dugovanja prema fakultetu,jer vjerujem da sam automatski kad sam prestala izlaziti na ispite izgubila status studenta...otisla bih do faxa al naoruzana saznanjem sta me ceka,a ne slog da me oblije,jer ni zdravlje mi nije ok...hvala ko odgovori ako iko odgovori!
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#18 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by dobar osjecaj »

Niko vise wrote: 08/01/2020 23:04 Ja trebam pomoc.....
otisla bih do faxa al naoruzana saznanjem sta me ceka,a ne slog da me oblije,jer ni zdravlje mi nije ok...hvala ko odgovori ako iko odgovori!
Ako ti se da, popij neku jaču dozu nečega za smirenje ili otiđi kad se osjećaš vanredno srećno i snažno.
Budi spremna na primitivizam i drskost bez premca i ne računaj da će te pustiti iz svojih kandži bez duže liste šta im sve duguješ da bi se ispisala.

Ako ti kažu da moraš platiti neki strašni iznos koji ne možeš ili ne želiš priuštiti, provjeri šta je sve potrebno i da li manje košta da izvadiš kopiju diplome srednje škole uz sve što to iziskuje. Ne daj da se iko bespotrebno iživljava nad tobom.
Niko vise
Posts: 2
Joined: 08/01/2020 22:46

#19 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Niko vise »

dobar osjecaj wrote: 09/01/2020 11:53
Niko vise wrote: 08/01/2020 23:04 Ja trebam pomoc.....
otisla bih do faxa al naoruzana saznanjem sta me ceka,a ne slog da me oblije,jer ni zdravlje mi nije ok...hvala ko odgovori ako iko odgovori!
Ako ti se da, popij neku jaču dozu nečega za smirenje ili otiđi kad se osjećaš vanredno srećno i snažno.
Budi spremna na primitivizam i drskost bez premca i ne računaj da će te pustiti iz svojih kandži bez duže liste šta im sve duguješ da bi se ispisala.

Ako ti kažu da moraš platiti neki strašni iznos koji ne možeš ili ne želiš priuštiti, provjeri šta je sve potrebno i da li manje košta da izvadiš kopiju diplome srednje škole uz sve što to iziskuje. Ne daj da se iko bespotrebno iživljava nad tobom.


Znam,to me je najvise i odbijalo da idem na katedru,one zene ne znam jel jos munib gore,tako su odvratni da ni u razgovor ne mozes uci lijepo sa njima
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#20 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by dobar osjecaj »

Ponavljam ti, idi kad se baš osjećaš jako, dobro ili kad te boli briga za sve. Svi imamo ponekad takav dobar dan.
Na stranici piše koliko vidim da je ista struktura uposlenika. Upitaš šta očekuju od tebe i na osnovu kojih propisa. Ako ti je to previše, raspitaj se koliko košta da izvadiš kopiju diplome u srednjoj školi gdje si diplomirala.
Prošle godine je jedna poznanica išla po diplomu jer je kod njih diplomirala. Iako se činilo da je do tada platila sve, pronašli su razlog da joj naplate još hiljadu ili dvije maraka prije nego što su pristali da joj izdaju diplomu. Da ima pravne države, finansijskih inspekcija, sam Bog zna šta bi se našlo kod te bagre. Ovako traži najlakše rješenje za sebe. Jebo diplomu srednje škole ako možeš doći do službene kopije.
Radno vrijeme Studentske službe: svaki radni dan od 11-13h, osim, utorkom od 09-11h.

Šef Studentske službe: Dr.sci. Munib Smajović, dipl.ing.
Telefon: +387 33 569 828
Fax: +387 33 569 825
E-mail: [email protected]

Viši stručni saradnik za studentska pitanja: Amela Šatrović
E-mail: [email protected] Telefon: +387 33 569 823

Referent: Slađana Ribić
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#21 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by dobar osjecaj »

Evo ti primjer kako se do kopije diplome dolazi u Trećoj gimnaziji:

http://treca-gimnazija.edu.ba/wp-conten ... likata.pdf
IZDAVANJE DUPLIKATA/PRIJEPISA SVJEDODŽBI I DIPLOMA
O ZAVRŠENOJ GIMNAZIJI
U skladu sa članom 51. Pravilnika o vođenju pedagoške dokumentacije i evidencije u srednjoj školi i
domu učenika („Službene novine Kantona Sarajevo broj: 4/19 od 25 01. 2019.godine, a stupa na
snagu tek 01.septembra.2019.godine, s tim da se član 51. primjenjuje od dana objavljivanja u Sl.
Novinama), da bi se dobio duplikat/prijepis svjedočanstava o završenom razredu gimnazije ili
diploma o završenoj gimnaziji, potrebno je slijedeće:
1. Proglasiti nevažećim original svjedodžbu ili diplomu Službenim novinama FBiH ( ul. Džemala
Bijedića 39/III) i donjeti potvrdu kao dokaz o istom.
2. Ispuniti zahtjev za izdavanje duplikata (obrazac na web stranici Škole)
3. Izvršiti uplatu putem transakcijskog računa(priložiti ovjeren primjerak uplatnice)
4. Ukoliko proceduru za vađenje duplikata pokreće druga osoba,neophodna je i ovjerena
punomoć za obavljanje svih potrebnih radnji za dobivanje duplikata dokumenata.
Usluga izdavanja duplikata/prijepisa sa obrazcem na kojem se izdaje iznosi:
-20,00 KM za svjedočanstvo
-20,00KM za diplomu.
Uplatnica se popunjava na sljedeći način:
Uplatio je: ime,adresa i broj telefona podnosioca zahtjeva
Svrha doznake: troškovi izdavanja duplikata
Primatelj: Depozitni račun Kantona Sarajevo
Banka: Bosna Bank International d.d. Sarajevo
Broj: 141 196 53200084 75
Broj poreznog obaveznika: unijeti svoj JMB
Vrsta prihoda:722631
Budžetska organizacija:2103003
Općina:079
Procedura za izradu duplikata/prijepisa traje 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.
Tani_2
Posts: 1
Joined: 21/06/2022 20:08

#23 Re: Fakultet zdravstvenih studija Sarajevo

Post by Tani_2 »

A koliko je godina na ovom fakultetu, ne mogu pronaći nigdje?
Post Reply