Fakultet za javnu upravu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#51 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by zgembo_sa »

Zna li iko ijednu firmu u drzavi (mimo korumpiranih institucija vlasti, koje su i napravile ovaj instant fakultet za svoje kadrove) koja trazi osobe sa zavrsenim fakultetom za javnu upravu? Ja ne vidjeh nijedan takav konkurs nikad, al rekoh mozda je neko vidio...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#52 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

A sto se same JU tice gdje kad imas u igri ljudski faktor stvar se komplikuje .... narocito u tim drustvenim naukama i poslovima koje su ljudi i izmislili i svojim faktorom ih komplikuju


... najbolji primjer su ove brze kamere ... prodjes preko ogranicenja - uslika te - platis. I kraj price.

A bez kamere, policajac te zapise - pa ti kurir dostavi kznu - ti ne otvoris vrata - on dostavi drugi put - ti opet ne otvoris - sudij ti posalje nalog da se javis - ti se javis ali odogids - onda se pojavis na sudu - sudija te kazni - ti se zalis jer policija po propisu nije stavila upozorenje radarska kontrola - postupak se vraca na pocetak ... sve traje jedno dvije godine i slucaj zastari :-)

... i sad cijela ta drama je popracena raznim institucijam, zakonima i strucnjacima za presipanje iz supljeg u prazno (i to bezuspjesno na kraju )a sve to se moze zamjeniti jednim blicom kamere koji traje 0.001 sekundu (sa neoborivim dokazom da si kriv)

Realno ... od ukupne drzavne drustvene skalamerije jedva da 10% ima opravdan razlog postojanja ...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#53 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

zgembo_sa wrote:Zna li iko ijednu firmu u drzavi (mimo korumpiranih institucija vlasti, koje su i napravile ovaj instant fakultet za svoje kadrove) koja trazi osobe sa zavrsenim fakultetom za javnu upravu? Ja ne vidjeh nijedan takav konkurs nikad, al rekoh mozda je neko vidio...

fakultet drustvenog smjera podrazumjeva i FJU 8-) :skoljka:
ali to nije ni vazno :oops:
pina
Posts: 11
Joined: 21/12/2004 11:34

#54 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by pina »

kockice, a sta se polaze na prijemnom ispitu? Moral' se nesto plaho pripremati? Hvala...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#55 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

atko wrote:A sto se same JU tice gdje kad imas u igri ljudski faktor stvar se komplikuje .... narocito u tim drustvenim naukama i poslovima koje su ljudi i izmislili i svojim faktorom ih komplikuju


... najbolji primjer su ove brze kamere ... prodjes preko ogranicenja - uslika te - platis. I kraj price.

A bez kamere, policajac te zapise - pa ti kurir dostavi kznu - ti ne otvoris vrata - on dostavi drugi put - ti opet ne otvoris - sudij ti posalje nalog da se javis - ti se javis ali odogids - onda se pojavis na sudu - sudija te kazni - ti se zalis jer policija po propisu nije stavila upozorenje radarska kontrola - postupak se vraca na pocetak ... sve traje jedno dvije godine i slucaj zastari :-)

... i sad cijela ta drama je popracena raznim institucijam, zakonima i strucnjacima za presipanje iz supljeg u prazno (i to bezuspjesno na kraju )a sve to se moze zamjeniti jednim blicom kamere koji traje 0.001 sekundu (sa neoborivim dokazom da si kriv)

Realno ... od ukupne drzavne drustvene skalamerije jedva da 10% ima opravdan razlog postojanja ...

za sve postoji lijek vjeruj mi cak i za to ne otvaranje vrata...
izvlace se ti pojedini i sa snimkom ... sjecam se moj jedan poznanik se zalio na odluku suda jer je prosao kroz crveno a semafora nije ni registrovao dok nije dobio poziv :lol: onda je zagledao fotku na kojoj je by the way dobro ispao, i nasao da je semafor pazi sad "zaklonjen granama od drveta" :-) a prije mi toga rece kako nije nikada primjetio taj semafor prije a vozi se tuda svaki mjesec barem jednom :shock: :-)

u institucijama je jako mnogo bespotrebnog svijeta koji radi i to je cista cinjenica... nas "upravni" mehanizam je komplikovan i glomazan... od nacina na koji dobijas u opcini rodni list pa do ne znam ni ja cega vec... "informatizacija javne uprave" je predmet na mom fakultetu koji na jedan slikovit nacin objasnjava ono sto bi podrazumjevalo kao dobru upravu uvodjenjem "tog klika sad misom ili kamerom " svejedno... doduse nasi se tome protive jer bi se skresao broj radnika koji obavljaju recimo samo jedan posao, sa efektivnim radom od 1 sata a placen je za 8, a zapravo bi jedna osoba mogla na vrlo lagan nacin zamijeniti barem 3 osobe i da sve funkcionise besprijekorno...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#56 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

pina wrote:kockice, a sta se polaze na prijemnom ispitu? Moral' se nesto plaho pripremati? Hvala...

imali smo test opceg znanja i poslije toga razgovor sa komisijom ...
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#57 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by tech10 »

Ima li Fakultet za javnu rasvjetu? :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#58 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

kockica_kockica wrote: za sve postoji lijek vjeruj mi cak i za to ne otvaranje vrata...
izvlace se ti pojedini i sa snimkom ...
.
Da pojedini ... ako se njih 2% i izvuce to je odlicno efikasnost sistema 0.98 ;) to je skoro pa savrsenstvo

U ovoj drugoj varijanti pojedini se i ne izvuku :D
kockica_kockica wrote: "informatizacija javne uprave" je predmet na mom fakultetu koji na jedan slikovit nacin objasnjava ono sto bi podrazumjevalo kao dobru upravu uvodjenjem "tog klika sad misom ili kamerom " svejedno...
Bas me zanima kako izgleda taj predmet i ko ga predaje , jer da vi to radite slikovito odrezali bi granu na kojoj sjedite ... nebi vise bilo 90% JU ni potrebe za FJU, :wink:
kockica_kockica wrote: ... doduse nasi se tome protive jer bi se skresao broj radnika koji obavljaju recimo samo jedan posao, sa efektivnim radom od 1 sata a placen je za 8, a zapravo bi jedna osoba mogla na vrlo lagan nacin zamijeniti barem 3 osobe i da sve funkcionise besprijekorno...
Sad ti je jasno zasto se protivimo mi koji punimo budzet protiv ovih koji se protive protiv informatizaciji ... da li bi se ti protivila ako te taksista sa sarajevskog aerodroma vozi na Ciglane recimo preko Kiseljaka, Visokog, Ilijasa i Vogosce ... i jos usput u kiseljaku svrati pola sata da obavi neki svoj poso ? :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#59 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

tech10 wrote:Ima li Fakultet za javnu rasvjetu? :D
Iiii kako nema ... dva smjeraaa :D :D :lol: :lol:

Jedan je paljenje svjetala poslije mraka u kojem smo zivjeli 40 godina
Drugi je gasenje svejtala javno raji kad izvoze struju ... to su ti je jean od najperspektivnijih fakulteta ... na prijemnom samo obuces dres pred komisijom :lol: :lol: :lol: :D :D :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#60 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

@micki125, jeli ono ti rece da si na pravu ?

Hajmo malo tebe sad meziti :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#61 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

micki125 wrote:
atko wrote:@micki125, jeli ono ti rece da si na pravu ?

Hajmo malo tebe sad meziti :D
pa hajte. :D
Cujem da je na pravu najteze otvoriti ona velika vrata :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#62 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by Pera Trta »

micki125 wrote:gdje ste morali nabrojati sve partizanske ofanzive i glavne gradove biviših nam republika. :lol: :-) :lol: :-) :lol: :lol:
"Bio sam u Foči..."
"Pa nije ti to glavni grad, jadan!"
"Meni je bio."
:lol: :lol: :lol:
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#63 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by sanaman »

Zamisli Evropa cak ima institut, a ako se progugla mogu se cak i takvi fakulteti naci u Evropi ... nevjerovatno. No bitno je nesto odmah kritikovati.

http://www.eipa.eu/en/home/
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#64 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

sanaman wrote:Zamisli Evropa cak ima institut, a ako se progugla mogu se cak i takvi fakulteti naci u Evropi ... nevjerovatno. No bitno je nesto odmah kritikovati.

http://www.eipa.eu/en/home/
poredjenje Eu i BiH je -> :lol: u stvari -> :lol: :lol: :lol:
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#65 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by sanaman »

atko wrote:
sanaman wrote:Zamisli Evropa cak ima institut, a ako se progugla mogu se cak i takvi fakulteti naci u Evropi ... nevjerovatno. No bitno je nesto odmah kritikovati.

http://www.eipa.eu/en/home/
poredjenje Eu i BiH je -> :lol: u stvari -> :lol: :lol: :lol:
ne radi se o poredjenju, niti je to poenta. Radi se o tome da je vecina odgovorila kako je to bezze i kako nam to ne treba. Po ovome se da vidjeti da je javna uprava nauka koja ima svoje mjesto u evropi i da se i mi konacno ozbiljno trebamo time zanimati.

Jedno banalno poredjenje jeste automehanicar .. zna kako funkcionise automobil ali ipak postoji specijalizacija za oderedjenje proizvodjace ... tako da je pogresno smatrati da pravnik moze i treba moci sve ...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#66 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by gaius »

hm.. ne bih detaljnije ulazio u analizu toga koliko je fakultet kvalitetan (to je priča za sebe).. ali definitivno sužava opcije ljudima koji se misle baviti pravom.. upravno pravo, makar u oblasti organizacije uprave, podrazumjeva daleko šire poznavanje prava i cjelokupnog pravnog sistema.. u kontekstu integracija podrazumjeva bogami i poznavanje međunarodnog javnog prava - koje ja ne vidim na listi predmeta.. ozbiljno poznavanje privrednog prava (koje opet ne možeš ni početi izučavati bez poznavanja pola predmeta sa građanskog prava).. itd.. itd..

ovako mi se sam program čini nabacanim.. predavačima nisam uopšte impresioniran (izuzev Miličevića, donekle Trnka i Sadiković - ali to su sve ljudi iznad 70 godina - ostalo je sve no comment).. i ipak mislim da je daleko pametnije taj novac utrošiti u neki postdiplomski.. ovdje (npr. na pravu u kontekstu teme donekleje interesantan interdisciplinarni evropsko pravo) ili za te novce čak i vani...

priča o tome da se uz tu ekipu profesora i takvu postavku može steći takvo znanje - kakvo se ne može steći na pravu u sarajevu (nemojte samo o saltagi i goliću kao argumentima) je čist promašaj..

pravo (izuzev čuvenog pravnog fakulteta u kiseljaku) je ipak puno bolja opcija..
User avatar
presley_sa
Posts: 13
Joined: 03/01/2008 22:03
Location: rajvoSa
Contact:

#67 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by presley_sa »

Posto vidim da ovdje ima dosta ljubomornih i bolesnih osoba,posebno sa prava i kriminalistike(idemo logikom-FJu predstavlja direktnu konkurenciju svrsenicima ovih fakulteta)...zasto se mnogi protive i osoporavaju rad Fakulteta za javnu upravu??Kao prvo,Pravni fakultet je bio prvi koji se protivio prijemu FJU-a kao pridruzenog clana Univerziteta,zato sto nece vise imati monopol na trzistu kada govorimo o pravnoj struci...u "koš" sa pravom ide i kriminalistika,ciji se kvalitet takodjer moze osporavati isto kao sto ovdje neki osporavaju kvalitet predavanja i predavaca na FJU.
Druga stvar koju je bitno napomenuti jeste da postoje velike predrasude prema privatnim fakultetima..zasto??zato sto je nase drustvo naucilo na drzavno vlasnistvo SVEGA,tako da bilo ko ko ima viziju razvoja pojedinih oblasti zivota se smatra lopovom...zasto se lopovima ne proglase pojedinci sa drzavnih fakulteta koji za jednu obicnu potvrdu uzimaju po 25 km??
Fakultet za javnu upravu se konstantno nalazi pod pritiskom Pravnog fakulteta i stalno je na meti inspekcije...i sta je do sada ta inspekcija otkrila?Transparentan rad,kvalitet i opravdanost otvaranja ovog fakulteta...
Kada govorimo o upravi,na Pravnom fakultetu uprava se izucava u okviru samo jednog,eventualno jos nekog predmeta(Upravno pravo je na 4 godini) i sve sto studenti treba da znaju o upravi nalazi se u nekih 500 stranica,za razliku od Fakulteta za javnu upravu gdje su uprava,upravno pravo,upravni postupak i spor ZANAT i izucavaju se kroz 10-ak predmeta,drugim rijecima ono za sta se studenzi specijaliziraju i od cega ce zivjeti u svom radnom vijeku...
NAZALOST,mi smo takvo drustvo i drzava gdje se bilo kakav kvalitet odmah osporava,pa je to slucaj i ovdje gdje raznorazne osobe sa ko zna kojom kvalitetom i stepenom obrazovanja nalaze sebi za pravo da dovode u pitanje kvalitet FAKULTETA ZA JAVNU UPRAVU kao buducnosti drzavne sluzbe i javne uprave u nasoj zemlji.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#68 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by JThomas »

bez ikakvih prosudbi i ocjena, samo činjenice...

poslove koje možeš raditi s FJU možeš raditi s pravom. plus još bruku, bruku poslova koje s FJU ne možeš. i jebiga, samim tim je ratio upisivanja malo diskutabilan, naročito kad pogledaš cijenu.
User avatar
presley_sa
Posts: 13
Joined: 03/01/2008 22:03
Location: rajvoSa
Contact:

#69 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by presley_sa »

micki125 wrote:
JThomas wrote:bez ikakvih prosudbi i ocjena, samo činjenice...

poslove koje možeš raditi s FJU možeš raditi s pravom. plus još bruku, bruku poslova koje s FJU ne možeš. i jebiga, samim tim je ratio upisivanja malo diskutabilan, naročito kad pogledaš cijenu.
ma ne interesuju njih činjenice, prosipaju šuplju jer valja nafatat brucoša, još malo pa će upisi, a nije ih briga šta će sa njima poslije biti, bitno je uzeti lovu. tužno i žalosno.
zao mi je sto si iskompleksiran...jesam,kako ti kazes uhljebio sam se na FJU...i ne zalim jer imam jake osnove da nastavim da se bavim javnom upravom i van granica nase zemlje,za razliku od tebe koji je prostorno ogranicen..zao mi je zbog tebe
P.S.I da,ko si ti da odlucujes valja li sta ili ne valja???

Ja ne govorim da je najbolji,ali ima pravno biti ravnopravan u trzisnoj utakmici sa ostalim fakultetima...
Last edited by presley_sa on 14/05/2009 13:30, edited 1 time in total.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#70 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by gaius »

daleko od toga da sam ljubomoran.. na šta bih to trebao biti ljubomoran? meni se čini da po ovim forumima samo balavurdija ovako raspravlja.. pa nije valjda da su vas na fakultetu naučili da je osnovni način argumentiranja skretanje pažnje tipa "vidi džamijae.. moj tata je jači od tvog tate.. vidi ti glave" etc.

a o kvaliteti - pa ko je rekao da je to uopšte kvalitetno.. evo ja sam vam doveo u pitanje kvalitet već na kadrovima.. osim tri čovjeka u penziji, koji po zakonu ne bi ni mogli predavati izuzev kao emeritusi (bez obzira što visoko cijenim barem 2 od 3).. sve ostalo je - ponoviću no comment..

privatni fakulteti - da.. konkurencija - da... cijena - da.. ali nije fakultet večernja škola pa da se osniva gdje stigne i kako ko stigne.. pa taj fakultet nema ni jednog profesora u stalnom radnom odnosu.. drugim riječima.. za ozbiljan fakultet treba obezbjediti ozbiljan kadar a ne ljude koji osim tu, predaju na još 12 mjesta, a velika većina njih, bez namjere da nekog uvrijedim, ipak nisu prva pera svoje struke..

ja ću opet reći.. za te novce.. i zbog mobilnosti.. daleko je pametnije birati nešto drugo a od te love finansirati i postdiplomski..
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#71 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by JThomas »

tačno, za te pare možeš redovno završiti pravo + postdiplomski i lijepo odabrati magistarski iz uprave pa biti magistar iz te oblasti.

činjenice, a ne ljubomora.
User avatar
presley_sa
Posts: 13
Joined: 03/01/2008 22:03
Location: rajvoSa
Contact:

#72 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by presley_sa »

gaius wrote:daleko od toga da sam ljubomoran.. na šta bih to trebao biti ljubomoran? meni se čini da po ovim forumima samo balavurdija ovako raspravlja.. pa nije valjda da su vas na fakultetu naučili da je osnovni način argumentiranja skretanje pažnje tipa "vidi džamijae.. moj tata je jači od tvog tate.. vidi ti glave" etc.

a o kvaliteti - pa ko je rekao da je to uopšte kvalitetno.. evo ja sam vam doveo u pitanje kvalitet već na kadrovima.. osim tri čovjeka u penziji, koji po zakonu ne bi ni mogli predavati izuzev kao emeritusi (bez obzira što visoko cijenim barem 2 od 3).. sve ostalo je - ponoviću no comment..

privatni fakulteti - da.. konkurencija - da... cijena - da.. ali nije fakultet večernja škola pa da se osniva gdje stigne i kako ko stigne.. pa taj fakultet nema ni jednog profesora u stalnom radnom odnosu.. drugim riječima.. za ozbiljan fakultet treba obezbjediti ozbiljan kadar a ne ljude koji osim tu, predaju na još 12 mjesta, a velika većina njih, bez namjere da nekog uvrijedim, ipak nisu prva pera svoje struke..

ja ću opet reći.. za te novce.. i zbog mobilnosti.. daleko je pametnije birati nešto drugo a od te love finansirati i postdiplomski..
ko kaze da se ne moze postdiplomski nastaviti poslije zavrsenog Fakulteta za javnu upravu??Mislim da ti profesori koje si spomenuo su najbolji dokaz kvalitete fakulteta,a kada govorimo o ostalim profesorima,losih na svakom fax ima,pa i na FJU,ali to su pojedinci,tako da cu opet ponoviti da ne razumijem ljude koji se zele ograniciti samo na postojanje drzavnih...i da,ovo nije ni fakultet iz kiseljaka,ni travnika,ni donjih pendicica,sami dodjite pa se uvjerite... :thumbup:
User avatar
presley_sa
Posts: 13
Joined: 03/01/2008 22:03
Location: rajvoSa
Contact:

#73 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by presley_sa »

JThomas wrote:tačno, za te pare možeš redovno završiti pravo + postdiplomski i lijepo odabrati magistarski iz uprave pa biti magistar iz te oblasti.

činjenice, a ne ljubomora.
tih 10500 km o kojima govorite,koliko kostaju 3 godine na FJU,taj iznos je potreban za stelu na Pravu i dr.fakultetima,plus postdiplomski koji ce na pravu po godini iznositi 5000 km-cica
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#74 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by Altsa »

JThomas wrote:bez ikakvih prosudbi i ocjena, samo činjenice...

poslove koje možeš raditi s FJU možeš raditi s pravom. plus još bruku, bruku poslova koje s FJU ne možeš. i jebiga, samim tim je ratio upisivanja malo diskutabilan, naročito kad pogledaš cijenu.
mozes i sa srednjom skolom 8-) cijena je takva da niko ne pada svi polazu u roku a uce na poslu. :lol:
Last edited by Altsa on 14/05/2009 13:40, edited 2 times in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#75 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by JThomas »

presley_sa wrote:
JThomas wrote:tačno, za te pare možeš redovno završiti pravo + postdiplomski i lijepo odabrati magistarski iz uprave pa biti magistar iz te oblasti.

činjenice, a ne ljubomora.
tih 10500 km o kojima govorite,koliko kostaju 3 godine na FJU,taj iznos je potreban za stelu na Pravu i dr.fakultetima,plus postdiplomski koji ce na pravu po godini iznositi 5000 km-cica
siđe neiskompleksirani :roll:

tačno kao što si rekao - koliko koštaju tri godine na FJU toliko na pravu košta redovni dodiplomski + postdiplomski. gdje je rezon?

i svaki ispit se može položiti i bez štele...a to što ti misliš da ti ne bi mogao, druga je stvar.
Post Reply