Fakultet za javnu upravu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#26 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

osim recenica..

da je ublehaski
da je :-)
da javna uprava ne valja
da su neozbiljni itd...

ja nisam dobila argument protiv... niko od vas ne studira tamo da bude kompetentan reci da Fakultet ne valja.. ne mozete znati da li valja ili ne... mozete samo nagadjati ...

ja kazem da nije ubleha
ja kazem da nije :-)
ja kazem da su vrlo ozbiljni...
da je obrazovanje koje pruzaju kvalitetno
da to obrazovanje mozes primijeniti i na druga preduzeca bez javnih ovlastenja koja ne spadaju u javnu upravu
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#27 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
kockica_kockica wrote:osim recenica..

da je ublehaski
da je :-)
da javna uprava ne valja
da su neozbiljni itd...

ja nisam dobila argument protiv... niko od vas ne studira tamo da bude kompetentan reci da Fakultet ne valja.. ne mozete znati da li valja ili ne... mozete samo nagadjati ...

ja kazem da nije ubleha
ja kazem da nije :-)
ja kazem da su vrlo ozbiljni...
da je obrazovanje koje pruzaju kvalitetno
da to obrazovanje mozes primijeniti i na druga preduzeca bez javnih ovlastenja koja ne spadaju u javnu upravu
eto, vidim fino su te naučili da pričaš a ništa konkretno ne kažeš.

pa u kojim preduzećima misliš da ćeš imati prednost u odnosu na pravnike, baš bi volio da čujem.

Zasto mislis da bi neko trebao imati prednost ???? I zasto mislis da cu ja raditi posao jednog pravnika????
Ja necu biti pravnik kad zavrsim ovaj fakultet, ali mogu obavljati jedan dio njihovog posla za koji sam educirana... u svakom preduzecu imas ekonomistu, pravnika, administratora, itd.. Jesi ikad cuo za uredsko/kancelarijsko poslovanje ???? Jeli ti mislis da samo pravnici rade u preduzecima i drzavnim organima????
mare 28
Posts: 50
Joined: 23/03/2009 17:13

#28 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by mare 28 »

:dance:
atko wrote:
mare 28 wrote:Pogledajte malo bolje program: imaju i pravni i ekonomski predmeti, tako da...mislim da je izbor dobar. Hoces li nesto nauciti na fakultetu, to je u mnogome pitanje tvoga rada i zalaganja. Garancija da ces steci neko znanje nije upis drzavnog fakulteta. A ovi sto lupetaju, tipa kada udjemo u EU... :shock: ? Halo, znate li uopce kakve su procedure za ulazak, i koliko ce nama trebati? Reforma javne uprave jeste aktuelna, i sigurno ce biti jos dugo aktuelna. S druge strane, mogucnost zaposlenja se ne odnosi samo na organe uprave. Tako, nemojte pricati o onome o cemu ne znate nista. Da ne bude zabune, i ja sam zavrsila drzavni fakultet drustvenog usmjerenja, ali stvarno mi je muka od ljudi koji vole o svemu pametovati...a nemaju osnovne ulazne informacije.
Rece da ja lupetam pa odlupeta i sama sve ono sto i ja rekoh :D

EU ce jednog dana zatraziti da se krene sa konkretnim potezima reforem javne uprave ... nece traziti da se to desi preko noci ... to se svakako kod nas nece ni za deceniju moci provesti ...ako se uopste ikad bude i moglo provesti ... ali tendencija samnjenja broja drzavnih uposlenika ce biti sve veeca i prisutnija a nase obrazovne institucije za drustvene nauke ko rudari iz kreke svake godine prebace normu ... ;)
mare 28 wrote: ali stvarno mi je muka od ljudi koji vole o svemu pametovati...a nemaju osnovne ulazne informacije.
A ovo vrijedi jos jednom istaknuti ... bilo tebi ne bilo muka ... ljudi koji generisku konkretnu vrijednost tako sto prodaju krompir ili uslugu ili znanje, narocito strancima i direktno ubrizgavaju novac u drzavu imaju pravo da pametuju jer finansiraju i drustvene drzavne fakultete i one koji ih zavrse i njihova izmisljena radna mjesta ...

Usporedbe radi pogledaj samo koliko dnevno kosta javna uprava EU, organizacije koja upravlja sa 30-ak drzava.
Pogledaj takodje koliko kosta javna uprava svake od tih drzava koje su u EU
I pogledaj koliko kosta BiH (FBiH+RS+BD) ... i razmisli ko lupeta i pametuje ;)
Nisam "odlupetala", već ponavljam tvoje rečenice. Jasno mi je da se najveći dio budžeta EU odnosi na poljoprivredu (preko 42%), zatim regionalne politike (preko 35%), a da se na administraciju troši nešto preko 5,4% ukupnog budžeta Unije. Ako pogledaš perspektivu do 2013.godine, možeš vidjeti da se taj iznos povećava. Međutim, to nije ovdje problem, već ono što ti govoriš, a nemaš nikakve argumente.
Neko je već rekao-njima su pare prioritet? Hajde samo mi kažite jesu li Ekonomiji ili Pravnom fakultetu pare u drugom planu? O tome bolje da i ne govorimo. Reforma javne uprave sigurno jeste neophodna, a decenija je možda iz ove perspektive i kratak period za realizaciju :roll: .
Koliko se sjećam prvi post se odnosio na pitanje da li upisati li ne? Moj odgovor je da, naravno, ako imaš sklonosti ka ovakvoj vrsti studija.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#29 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
kockica_kockica wrote:

Zasto mislis da bi neko trebao imati prednost ???? I zasto mislis da cu ja raditi posao jednog pravnika????
Ja necu biti pravnik kad zavrsim ovaj fakultet, ali mogu obavljati jedan dio njihovog posla za koji sam educirana... u svakom preduzecu imas ekonomistu, pravnika, administratora, itd.. Jesi ikad cuo za uredsko/kancelarijsko poslovanje ???? Jeli ti mislis da samo pravnici rade u preduzecima i drzavnim organima????
e pa u tome i jeste kvaka, jedan dio, dok pravnici mogu i taj dio i mnoge druge.
ne želim se sa tobom raspravljati, samo se nadam da je pokretač teme nešto naučio, haj sretno ti i veselo bilo...............

ja ti rekoh da necu biti pravnik kad zavrsim a ti opet o poslovima pravnika :shock: ostatak posta nisi i ni procitao :-?

no dobro... hajd zdravo :zoka:
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#30 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by zgembo_sa »

Bez stele s ovim fakultetom mozes bit vjerovatno samo sekretarica ili nesto slicno, jer niti si ekonomista niti si pravnik pa bilo kakve konkretne i strucne poslove iz ovih oblasti neces obavljati... E sad, da li ti se isplati zavrsavati fakultet da bi obavljao/la poslove tipa kuhanje kafe, kopiranje, faxanje, slaganje registratora itd, to trebas sam/a odluciti...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#31 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

zgembo_sa wrote:Bez stele s ovim fakultetom mozes bit vjerovatno samo sekretarica ili nesto slicno, jer niti si ekonomista niti si pravnik pa bilo kakve konkretne i strucne poslove iz ovih oblasti neces obavljati... E sad, da li ti se isplati zavrsavati fakultet da bi obavljao/la poslove tipa kuhanje kafe, kopiranje, faxanje, slaganje registratora itd, to trebas sam/a odluciti...

ti vidis osobe koje zavrse fakultet za javnu upravu kao "sekretarice" .. zanimljivo .... :)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#32 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

@kockica_kockica, sta si ti po zanimanju kad zavrsis taj fax, sta je tvoj posao? Sta je fundament te tvoje nauke?
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#33 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by sarajevonekad »

Ako smijem dati mali diprinos ovom pokusaju razmjene informacija.

Fakultet za javnu upravu nije losa zamisao, ali kao i sve drugo kod nas, pitanje je koliko ce i koliko moze uoste biti primjenjljiv u praksi...drugim riječima, hoće li i može li biti kakvog hajra od toga za studenta a i za društvom, obzirom da je kod nas manje više sve na papiru jedno, a u praksi drugo...a ono drugo, što neko dole reće su uglavnom (ne uvijek ali uglavnom) štele po interesnoj, poznaničkoj, porodičnoj i naravno partijskoj....pardon "stranačkoj" liniji...
rezultat=ova javna uprava kakvu imamo danas:
1. Obavezna frustracija za Normalnog gradjanina pri samom komuniciranju sa predstavnicima javne uprave na svim mogućim nivoima za početak ( obavezno popuju/vaze ko da smo im mi krivi za njihove frustracije-sjetite se i sami onog: " Gospodine kako ćete mi ovo donijet, nemože ovo!!!.." "Ovo morate tamo it amo neću vam ja to radit..." , " E pa trebali ste to na vrijeme uradit a ne...!", pa sve do onih provincijalskih dobacivanja ...),
2. Nekvalitetno, neadekvatno, kasno ili nikako "isporučene" usluge gradjanima ( odgovarajau na emailove svake prestupne, )...
itd. itd. itd....

i tako je skoro svugdje.

Ruku na srce, ima papnluka i sa ove strane šaltera, ali mi daleko teže pada sa one, službeničke strane, jer je javna uprava ogledalo civilizivanosti jednog društva...bila i ostaće....

Eh sad, može li jedan fakultet javne uprave promijenit sistem "vrijednosti" koji su nam u gradovima nametnuli najprije oni koji su nam nametnuli rat, a onda su posljedice rata same nametnule ovakav naopak sistem vrijednosti, u kojem ti treba štela i da ti se neko obrati Ljudski, a kamoli dalje....


U korijenu svega naopakog u našem društvu je brojčana dominacija neukih i iskorumpiranih ( s tim da su ovi drugi milion puta štetniji po društvo), pa iste valja vratiti na normalan kolosjek.

Po meni tu jedino mogu pomoć :
1. Strogo sprovodjenje zakona ( Vladavina Zakona), i
2. Psihološki uticaj TV i radija ( informativne, obrazovne i druge emisije koje pokazuju gradjanima zašto je ljudskom biću ona Uljudna, Normalna komunikacija potrebna, jer to očito večina današnjih stanovnika Sarajeva izgleda ne konta, a još je veća bruka što to ne kontaju oni koji upošljavaju svakave u javnoj upravi).

...a ko ih može vratiti, to je već posebna tema

Iskreno sumnjam da jedan takav fakultet može biti od kakvog (značajnijeg) hajra studentu i društvu, sve i da ima nekakv kvalitetniji plan i program...ali odluči sam...provjeri da li se ta diploma igdje priznaje van okvira naše pederacije ili our ass-a... koliko je kompatibilna sa predmetima na sličnim fakultetima po svijetu...i najvažnije...šta ćeš tu naučiti...

Pozdrav ;)

S.
Last edited by sarajevonekad on 12/05/2009 14:18, edited 2 times in total.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#34 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by zgembo_sa »

kockica_kockica wrote:
zgembo_sa wrote:Bez stele s ovim fakultetom mozes bit vjerovatno samo sekretarica ili nesto slicno, jer niti si ekonomista niti si pravnik pa bilo kakve konkretne i strucne poslove iz ovih oblasti neces obavljati... E sad, da li ti se isplati zavrsavati fakultet da bi obavljao/la poslove tipa kuhanje kafe, kopiranje, faxanje, slaganje registratora itd, to trebas sam/a odluciti...

ti vidis osobe koje zavrse fakultet za javnu upravu kao "sekretarice" .. zanimljivo .... :)
U privatnim firmama bez stele da.
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#35 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by rika »

@kockice

Da postavim jedno "akademsko" pitanje:

Da li radije jedes hljeb ili kifle? :D :D :D
Jer bez obzira da li nasla posao ili ne (a znas i sama da je drzhavna/federalna/kantonalna uprava mjesto uhlheibljivanja razne "rodbine" kojima se ne vraca na selo jer su zaljubljeni u Ferhadiju) niti ce ti primanja biti nesto izuzetno visoka i druga jos vazhnija stvar...garnitura na vlasti se mjenja tako da svaka nova sa sobom dovlaci svoje...tako da nije iskljuceno da ce fluktuacije na tvom radnom mjestu biti jako ceste... :(
Da ne govorim o tome da ces sa tim pozivom jako tesko postati "nezamjenjiva" u svom poslu...
Kako god,zhelim ti puno srece,ali mi zaista nije jasno kako mlad i ambiciozan momak/djevojka ne zheli da studira nesto sa cime ce zaista moci nesto "pokrenuti"...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#36 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
rika wrote:@kockice

Da postavim jedno "akademsko" pitanje:

Da li radije jedes hljeb ili kifle? :D :D :D
Jer bez obzira da li nasla posao ili ne (a znas i sama da je drzhavna/federalna/kantonalna uprava mjesto uhlheibljivanja razne "rodbine" kojima se ne vraca na selo jer su zaljubljeni u Ferhadiju) niti ce ti primanja biti nesto izuzetno visoka i druga jos vazhnija stvar...garnitura na vlasti se mjenja tako da svaka nova sa sobom dovlaci svoje...tako da nije iskljuceno da ce fluktuacije na tvom radnom mjestu biti jako ceste... :(
Da ne govorim o tome da ces sa tim pozivom jako tesko postati "nezamjenjiva" u svom poslu...
Kako god,zhelim ti puno srece,ali mi zaista nije jasno kako mlad i ambiciozan momak/djevojka ne zheli da studira nesto sa cime ce zaista moci nesto "pokrenuti"...
džaba joj je govoriti, ništa ona ne konta. samo se pitam kako neko njenih kapaciteta može završiti fakultet, a onda se zapitam da taj fakultet za upravu nije nešto slično pravnom fakultetu u kiseljaku. :D

ali ipak ko zna, možda je upravo i zaposlena na tom fakultetu (a usput i studira na istom :shock: ), pa valja nafatati brucoša. :D

znas mogao bi procitati bonton ili barem neku knjigu koja govori o lijepom ponasanju ... ili barem pitaj mamu i tatu da te nauce da se ne brukas kad zelis biti smijesan a svi u tebe gledaju blijedo i cude se... tvojoj nekulturi
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#37 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by Pera Trta »

atko wrote:@kockica_kockica, sta si ti po zanimanju kad zavrsis taj fax, sta je tvoj posao? Sta je fundament te tvoje nauke?
Kockice, zašto ne odgovoriš na ovo sasvim jasno postavljeno pitanje?
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#38 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

Pera Trta wrote:
atko wrote:@kockica_kockica, sta si ti po zanimanju kad zavrsis taj fax, sta je tvoj posao? Sta je fundament te tvoje nauke?
Kockice, zašto ne odgovoriš na ovo sasvim jasno postavljeno pitanje?
- upravljanje i rukovodjenje ( odjelom, preduzecem itd) - organizacija poslova
- kancelarijsko poslovanje ( svaki oblik mrsko mi nabrajati jer ima jako mnogo toga )
- pravni poslovi vezani za struku ( nisam zapamtila tacan naziv)
- ekonomski poslovi vezani za struku ( vrijedi kao i za pravne poslove)

ovo nije sve jer uz diplomu dobijes tacan opis poslova, na zalost nisam sve zamaptila od kolega a svoju jos nisam dobila

fakultet ima svoj web site na kojem tacno mozete procitati misiju i viziju koja je jako vezana za reformu javne uprave...

http://www.fju.edu.ba
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#39 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by Pera Trta »

kockica_kockica wrote: - upravljanje i rukovodjenje ( odjelom, preduzecem itd) - organizacija poslova
- kancelarijsko poslovanje ( svaki oblik mrsko mi nabrajati jer ima jako mnogo toga )
- pravni poslovi vezani za struku ( nisam zapamtila tacan naziv)
- ekonomski poslovi vezani za struku ( vrijedi kao i za pravne poslove)

ovo nije sve jer uz diplomu dobijes tacan opis poslova, na zalost nisam sve zamaptila od kolega a svoju jos nisam dobila

fakultet ima svoj web site na kojem tacno mozete procitati misiju i viziju koja je jako vezana za reformu javne uprave...

http://www.fju.edu.ba
Ok, hvala na odgovoru! :wink:
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#40 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by nivla »

Ne znam hocel' se ko od studenata pomenutog "fakulteta" uvrijediti, ali moja dosadasnja znanja i saznanja o ovom fakultetu su da je to samo za diplome(ako ti treba). Iz materijala koje daju ne mozes postati strucnjak ama bas ni iz jedne oblasti, a sto je najgore kad ih citas imas osjecaj da ih je neko sa maksimalno 12 godina starosti pisao.
Posto ce neko traziti dokaze, ja cu reci evo primjera:
Primjer 1
Informatika u javnoj upravi- bezveze predmet, trebalo bi mi tri sata da polozim oba ona parcijalna sto vam daju plus onaj prevod sto treba napisati(dobijes seminarski da prevedes jedan dio neke lijeve knjige koja govori o informatici u javnoj upravi). (Ako ima ko da mu treba jeftino prevodim :-) ).Fakat, od onih nebuloza sto sam citao da daju da se prevodi glava me zabolila. Dodjes na fakultet da ucis za sta sluze mis, tastatura, monitor, stampac i ostali hardver i softver.

Primjer 2
Likovi koji ne znaju napisati ispravno jednu prosto prosirenu recenicu na bosanskom jeziku, poloze engleski jezik. Iste osobe ne znaju nabrojat 200 rijeci engleskog jezika i imaju diplomu u kojoj pise da solidno govore engleski(ne znam jesul' one bolonjske principe uveli tamo) ali reklo bi se sa primjetnim greskama.
Ovakvih primjera na ovim, neko rece ublehaskim, fakultetima ima koliko hocete.
Polaganje ispita ti se svodi na 2X citanje sa razumijevanjem( ako je uopce moguce razumjeti one nebuloze)svake od 5 skripti, i eventualnu izradu seminarskog rada( das nekom da prevede 5-6 stranica).

Savjet svakom ko ima love, ako mozete upisite Internacionalni univerzitet u Sarajevu, Sarajevo School of Science and Technology, FIT,Americki univerzitet u Tuzli,sve je bolje od FJUa i Apeirona.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#41 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

nivla wrote:Ne znam hocel' se ko od studenata pomenutog "fakulteta" uvrijediti, ali moja dosadasnja znanja i saznanja o ovom fakultetu su da je to samo za diplome(ako ti treba). Iz materijala koje daju ne mozes postati strucnjak ama bas ni iz jedne oblasti, a sto je najgore kad ih citas imas osjecaj da ih je neko sa maksimalno 12 godina starosti pisao.
Posto ce neko traziti dokaze, ja cu reci evo primjera:
Primjer 1
Informatika u javnoj upravi- bezveze predmet, trebalo bi mi tri sata da polozim oba ona parcijalna sto vam daju plus onaj prevod sto treba napisati(dobijes seminarski da prevedes jedan dio neke lijeve knjige koja govori o informatici u javnoj upravi). (Ako ima ko da mu treba jeftino prevodim :-) ).Fakat, od onih nebuloza sto sam citao da daju da se prevodi glava me zabolila. Dodjes na fakultet da ucis za sta sluze mis, tastatura, monitor, stampac i ostali hardver i softver.

Primjer 2
Likovi koji ne znaju napisati ispravno jednu prosto prosirenu recenicu na bosanskom jeziku, poloze engleski jezik. Iste osobe ne znaju nabrojat 200 rijeci engleskog jezika i imaju diplomu u kojoj pise da solidno govore engleski(ne znam jesul' one bolonjske principe uveli tamo) ali reklo bi se sa primjetnim greskama.
Ovakvih primjera na ovim, neko rece ublehaskim, fakultetima ima koliko hocete.
Polaganje ispita ti se svodi na 2X citanje sa razumijevanjem( ako je uopce moguce razumjeti one nebuloze)svake od 5 skripti, i eventualnu izradu seminarskog rada( das nekom da prevede 5-6 stranica).

Savjet svakom ko ima love, ako mozete upisite Internacionalni univerzitet u Sarajevu, Sarajevo School of Science and Technology, FIT,Americki univerzitet u Tuzli,sve je bolje od FJUa i Apeirona.

Ja ne znam ko je tebi rekao da se na fakultetu za javnu upravu dolazi tako lako do diplome :cry: molim te uputi me da mu se obratim jer sam ja evo trecu godinu na pola luda od ucenja... :shock: ocigledno je tebi neko rekao a njemu neko pricao a ovaj je to negdje cuo... mahalska posla :oops:

Informatizacija u javnoj upravi nema nikakve veze sa misom i tastaturom :-) radi se o dobroj e-government i dobroj e-administration ... sreca pa sam polozila to inace nebi znala da izmisljas kojesta jer sam ja sjedila i ucila ne samo iz jedne skripte koju oni daju vec i iz drugih knjiga... imali smo profesora i asistenta, morali smo sami napisati seminarski rad koji nije bio nikakav prevod a kamoli da je bio 5-6 stranica... :-) i taj seminarski smo na koncu branili ... na tvoju veliku zalost ovaj predmet nema nikakve veze sa koristenjem kompjutera jer se podrazumjevalo da znas :) prevod teksta nije bio seminarski vec esej koji smo svi morali uraditi uz parcijale i seminarski rad na temu koju ti profesor da ... :roll:
Engleski jezik na pojedinim fakultetima Univerziteta u Sarajevu imaju problem pa svoje studente salju u Centar za strane jezike i onda dobijes da si engleski polozio .... nidje veze sa strukom itd...
Za raziku od toga mi imamo profesoricu koja trenutno s nama radi razvoj, reformu javne uprave na engleskom jeziku, hoces da ti posaljem da mi prevedes ovih 20 tak lekcija koje smo do sad radili da mi ih prevedes, jer ti to sigurno nece biti easy text za prevesti... necu reci da svi znaju engleski jezik jer bi to bila laz, jer imas ljudi koji su taj jezik poceli uciti tek na fakultetu, ali svakako niko nije dosao i dobio tek tako ocjenu ... ako nista drugo od prve godine gramatiku smo svi morali znati kako teoretski tako bome i napisati primjer tog vremena koje dobijes :roll: ko pocinje uciti engleski njemu je to spansko selo... uostalom svi smo mi jedinke za sebe i svako od nas je talentiran za nesto ili nije..

i da to je tako lako ... za ispit uciti iz knjige pa se onda baciti na proucavanje svih nasih silnih zakona i podzakonskih akata iz raznih oblasti .. ja sam imala za ovu parcijalu ravno 350 stranica samo tih zakona.... molim te jos jednom da mi preporucis tu tvoju osobu da mi nasteli prolaz iz ovog predmeta :skoljka:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#42 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by atko »

@kockica_kockica, hvala na odgovoru. Sve to fino zvuci i sve bi izgledalo bajno da smo mi normalna drzava. Bilo bi za svaku pohvalu da ekonomija i pravo naprave zajednicki odsjek javne uprave, ili privatni fax kao u ovom slucaju koji je u kooperaciji sa potrebama javne uprave, to bi znacil oda drzava misli unaprijed i da stvara usko specijalizirane kadrove ... ali ... uvijek ima ono ali...

Pored hiljada i hiljada pravnika i ekonomista (a i jedni i drugi ce osporavatio FJU), i pored pretrpane drzavne administracije taj fax je samo mehanizam za uzimanje para ljudima koji se nadaju da ce se uhljebiti trajno na drzavne jasle ... u drzavi u kojoj cistacica moze postati predsjednica suda ocigledno ne vazi pravilo diplome i znanja.

Opet cu ponoviti, ja uoopste ne sumnjam u tvoju amrljivost i znanje i volju da radis svoj posao, a reciomo da imas srece i stelu pa da se i zaposlis u JU opet ces negdje lupati pecat na salteru ... dzaba ti svo znanje i poletnist kad je sistem zabokrecin. E zbog toga mene cudi kako mladi ljudi odluce da krenu tim putem. :roll:

Moja prijateljica se polomila na kriminalistici, prvo vanredno uz placanje pa zbog dobrog prosjeka presla u redovne itd itd ... sad radi poslove najobicnijeg policajca uz potpisanu izjavu da to prihvata i jos je i presretna sto je uopste upala ... toliko ideja energije i poleta prodas za sitnis ... ne kontam :roll:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#43 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by veljaca »

micki125 wrote:
atko wrote:
Moja prijateljica se polomila na kriminalistici, prvo vanredno uz placanje pa zbog dobrog prosjeka presla u redovne itd itd ... sad radi poslove najobicnijeg policajca uz potpisanu izjavu da to prihvata i jos je i presretna sto je uopste upala ... toliko ideja energije i poleta prodas za sitnis ... ne kontam :roll:
a da, tuga jedna, ali ima nekoliko aktivnih tuzbi po tom pitanju pa se nadam da će se nekad nešto promijeniti. složen je to problem, ustvari i nije složen ali boriti se protiv sistema....................pravdu tražiti....................ćorava posla što bi rekli.


mislim da poznajem tvoju prijateljicu :D
Pa sta ste ocekivali, da u ovakvoj drzavi - punoj kriminalaca - nekome odgovaraju ljudi koji su zavrsili KRIMINALISTIKU ...... Svasta ...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#44 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

atko wrote:@kockica_kockica, hvala na odgovoru. Sve to fino zvuci i sve bi izgledalo bajno da smo mi normalna drzava. Bilo bi za svaku pohvalu da ekonomija i pravo naprave zajednicki odsjek javne uprave, ili privatni fax kao u ovom slucaju koji je u kooperaciji sa potrebama javne uprave, to bi znacil oda drzava misli unaprijed i da stvara usko specijalizirane kadrove ... ali ... uvijek ima ono ali...

Pored hiljada i hiljada pravnika i ekonomista (a i jedni i drugi ce osporavatio FJU), i pored pretrpane drzavne administracije taj fax je samo mehanizam za uzimanje para ljudima koji se nadaju da ce se uhljebiti trajno na drzavne jasle ... u drzavi u kojoj cistacica moze postati predsjednica suda ocigledno ne vazi pravilo diplome i znanja.

Opet cu ponoviti, ja uoopste ne sumnjam u tvoju amrljivost i znanje i volju da radis svoj posao, a reciomo da imas srece i stelu pa da se i zaposlis u JU opet ces negdje lupati pecat na salteru ... dzaba ti svo znanje i poletnist kad je sistem zabokrecin. E zbog toga mene cudi kako mladi ljudi odluce da krenu tim putem. :roll:

Moja prijateljica se polomila na kriminalistici, prvo vanredno uz placanje pa zbog dobrog prosjeka presla u redovne itd itd ... sad radi poslove najobicnijeg policajca uz potpisanu izjavu da to prihvata i jos je i presretna sto je uopste upala ... toliko ideja energije i poleta prodas za sitnis ... ne kontam :roll:
u potpunosti sam suglasna sa tvojim postom...

ne radim u drzavnoj firmi... cak nemam neke posebne ambicije ni da radim ( kad vidim ko sve radi :roll: ) ali svakako ovi buduci mladji narastaji trebaju da se bore i izbore za svoja prava da rade konkretne poslove za koje su se skolovali... jer tvoja prijateljica nije jedini slucaj kada zavrsi faks a radi posao za koji neki ljudi jedva imaju zavrsenu srednju skolu...

ovo sto studiram je zanimljivo ... nije prazna prica i nije supljak... ja sad trenutno vjerujem vise poznajem zakon o socijalnoj i zdravstvenoj zastiti, upravnom postupku, visokom obrazovanju itd nego ljudi koji su ga donijeli i koji rade na tom podrucju... zakoni se mijenjaju, dopunjuju ali bit ostaje...

osjetljiva sam na sterotipe "da je fakultet ubleha" .. ja ne mislim da je ijedan fakultet ubleha... moze da ne valja uprava fakulteta ( moja je uprava kriticna, diskriminatorska itd, i ja to priznam) ali znanje koje steknes na fakultetu ne moze bitti ubleha nikako... na zalost studenti samo gledaju da sto prije prodju sve to obavezno i da ga zavrse... misle da time njihovo ucenje zavrsava, i zato nam se desava da dodjes u pravnu sluzbu jedne institucije i osoba koja radi te poslove dakle mora imati sve to u malom prstu, ta osoba to ne zna.. ne moramo svi sve znati, ali ono za sta si se skolovao ako nisi naucio tada, pa nauci poslije kad nema pritiska oko ocjene... ja srela nekoliko pravnika, i napisah da su neznalice do mene je i to je moja greska ( sta cu kad ne znaju :? ) znam nisu svi isti i svaka cast izuzecima :)
phadzic
Posts: 38
Joined: 13/05/2009 09:59

#45 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by phadzic »

Javna uprava je u rangu običnog kursa, polaže se iz skripti i ne moraš se mučiti ni za jedan ispit.
Sramotno je to što se izjednačava sa pravim fakultetima.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#46 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

phadzic wrote:Javna uprava je u rangu običnog kursa, polaže se iz skripti i ne moraš se mučiti ni za jedan ispit.
Sramotno je to što se izjednačava sa pravim fakultetima.

jeli studiras na fakultetu za javnu upravu ??? meni su do sad predavali profesori na daleko poznati po svom rigoroznom obaranju studenata na pravu i ekonomiji :-) ( Nedjo MIlicevic, Sead Dizdarevic, Kasim Trnka itd... ) :lol:

mahala rekla kazala.. samo da se prica i nekog ocrni.. nema veze ko je.. ali da se smao nesto desava jel' da :-)
Last edited by kockica_kockica on 13/05/2009 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#47 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
kockica_kockica wrote:
u potpunosti sam suglasna sa tvojim postom...

ne radim u drzavnoj firmi... cak nemam neke posebne ambicije ni da radim ( kad vidim ko sve radi :roll: ) ali svakako ovi buduci mladji narastaji trebaju da se bore i izbore za svoja prava da rade konkretne poslove za koje su se skolovali... jer tvoja prijateljica nije jedini slucaj kada zavrsi faks a radi posao za koji neki ljudi jedva imaju zavrsenu srednju skolu...

ovo sto studiram je zanimljivo ... nije prazna prica i nije supljak... ja sad trenutno vjerujem vise poznajem zakon o socijalnoj i zdravstvenoj zastiti, upravnom postupku, visokom obrazovanju itd nego ljudi koji su ga donijeli i koji rade na tom podrucju... zakoni se mijenjaju, dopunjuju ali bit ostaje...

osjetljiva sam na sterotipe "da je fakultet ubleha" .. ja ne mislim da je ijedan fakultet ubleha... moze da ne valja uprava fakulteta ( moja je uprava kriticna, diskriminatorska itd, i ja to priznam) ali znanje koje steknes na fakultetu ne moze bitti ubleha nikako... na zalost studenti samo gledaju da sto prije prodju sve to obavezno i da ga zavrse... misle da time njihovo ucenje zavrsava, i zato nam se desava da dodjes u pravnu sluzbu jedne institucije i osoba koja radi te poslove dakle mora imati sve to u malom prstu, ta osoba to ne zna.. ne moramo svi sve znati, ali ono za sta si se skolovao ako nisi naucio tada, pa nauci poslije kad nema pritiska oko ocjene... ja srela nekoliko pravnika, i napisah da su neznalice do mene je i to je moja greska ( sta cu kad ne znaju :? ) znam nisu svi isti i svaka cast izuzecima :)
moguće je, ali to ne znači da ćeš ikada moći raditi umjesto pravnika, a pravnik će moći tvoje poslove. o tome mi pričamo, sama sebe i bez razloga vežeš za uzak djelokrug poslova. završiš 4g faxa i možeš raditi jednu vrstu posla (pojednostavljujem) a neko drugi zavrsi pravo, isto 4g, moze raditi i taj tvoj posao a i jos puno drugih. za isti trud mnogostruko širi opis poslova.

ili još da pojednostavim, jednim metkom jednu muhu, a sa pravom jednim metkom čitav roj muha, uključujući i ovu jednu sa početka rečenice :D
tebi je uzak krug sve osim cini mi se krivicnog prava :) hmmm :?:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#48 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
kockica_kockica wrote:[

moguće je, ali to ne znači da ćeš ikada moći raditi umjesto pravnika, a pravnik će moći tvoje poslove. o tome mi pričamo, sama sebe i bez razloga vežeš za uzak djelokrug poslova. završiš 4g faxa i možeš raditi jednu vrstu posla (pojednostavljujem) a neko drugi zavrsi pravo, isto 4g, moze raditi i taj tvoj posao a i jos puno drugih. za isti trud mnogostruko širi opis poslova.

ili još da pojednostavim, jednim metkom jednu muhu, a sa pravom jednim metkom čitav roj muha, uključujući i ovu jednu sa početka rečenice :D
tebi je uzak krug sve osim cini mi se krivicnog prava :) hmmm :?:
slabo ti se čini, ali ne očekujem od tebe da to shvatiš.

zahvaljujem na iscrpnom odgovoru :-)[/quote]


kad nemamo argumenata onda smo ironicni i uvredljivi i pokusavamo sagovornika natjerati da se osjeca manje vrijednim :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#49 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by Michun »

Crkni magarce do zelene trave...sve i da ovaj fax vrijedi necemu, dok odu u peMziju ovi koji rade u javnoj upravi, oni sto se sad skoluju mogu komotno i PD i doktorat i sta jos ima poslije zavrsiti i roditi djete (zeMske naravno) i udat se i na medeni MJESEC otici. Helem, poenta...sa faxom soc, prava, i sl. se moze raditi na ovim mjestima i trebalo bi da povremeno budu propitani odn. educirani.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#50 Re: Fakultet za javnu upravu

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
kockica_kockica wrote:[


kad nemamo argumenata onda smo ironicni i uvredljivi i pokusavamo sagovornika natjerati da se osjeca manje vrijednim :lol: :lol: :lol: :lol:
tebi nema koristi iznositi argumente, jer ih ili ne razumiješ ili svjesno zaobilaziš, u svakom slučaju ne komentarišeš ih.
stvar je u tome da ce ljudi nakon zavrsenog fakulteta za javnu upravu raditi poslove iz svoje domene ako budu imali srece da se zaposle i tu je kraj.. nema vise...
razumijem ja da ti imas lose misljenje o ovom fakultetu i to je tvoje pravo i sve je za cistu 5-icu, ali ti meni ne mozes promijeniti misljenje samo time sto ces blatiti moje zvanje u korist pravnika, sto ces govoriti da je ubleha fakultet usporedjujuci sa kriminalistikom i slicno... meni to nisu dovoljno dobri razlozi.. imas stotine pravnika sa prava koji su nezaposleni, stotine ekonomista sa ekonomije da ne rade, stotine socijalnih radnika itd.. poenta je da danas nemas niti jednog fakulteta koji ti garantuje da ces nakon zavrsavanja imati 100% posao u struci.. to nikada nije ni bilo ... uvijek je bilo onih sa stelom, uvijek je bilo onih koji su nekvalifikovani radili poslove a kvalifikovani sjedili na birou, uvijek je bilo tako, ali ti si bio mali tada i nisi brinuo o tome tada...
Post Reply