Fakultet u Goraždu...???

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#151 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

chelsea26 wrote: Eto, blago nama Bosancima i Hercegovcima, svi smo se rodili toliko pametni da nam ne trebaju obrazovne ustanove.
Ne shvataš poentu...
chelsea26 wrote: Tako bismo onda trebali postupati sa svime; šta će nam džamija u Goraždu, Boga ti, ima u Sarajevu... Itd. ;-)
Džamija i Fakultet/Univerzitet dva različita pojma.. :D
chelsea26 wrote: Govorimo o Univerzitetu kakav su Turci "donijeli" u Sarajevo (IBU, IUS): njihov kadar, iznimka- ima i profesora sa ovih prostora, ali je viskoškolska ustanova, i nijedan Sarajlija se ne buni što takav postoji u gradu, a ne buni se ni raja koja tu studira (osobito Turci).
I ti Turci imaju svoj interes, nisu džaba počeli otvarati masovno Fakultete po Sarajevu i ostalim gradovima. Što li Bože????
chelsea26 wrote: Eh, sad ti meni reci: kakva je to smijurija? Ako jeste, onda je utoliko veća što se to prvo otvorilo u Sarajevu, gdje ima dovoljno fakulteta, zar ne?
Nemam ništa protiv, nek se svi privatni Fakulteti izmjeste u Goražde, Pale, Kiseljak. Ne mora ni jedan ostati u Sarajevu, ništa lično nemam protiv! :dance:
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#152 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

Ductus Holedocus wrote:
fidoremilienko wrote:Jadan taj fakultet i njegovi studenti! :lol:
To ti svratio na temu,pa haj' da nesto i napises..sta bilo..
Vjerovatno ti treba postova za Ginisovu knjigu.. :D


Ko biva ti znas da je jadan,sto je jadan??
Haj ba, ohladi malo. Pročitaj moje postove, pa onda nešto pričaj.
Edit: Nisam ti ja kriv, što ne možeš da skontaš, valjda je to zbog Fakulteta! :D
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#153 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

chelsea26 wrote: I viđoh neko je spomenuo nedostatak kadra:
- Očevici smo da profesori u srednjoj školi, a ima ih i u osnovnim školama, dolaze iz svih dijelova. Zašto i smeta li njima? Kad posla ima, nađe se ko će raditi! Ne vjerujem da je najveći problem kadar fakulteta/univerziteta koji još nije ni postao.
Vidim da ne shvataš poentu. Ali radi tebe i tebi sličnim ponovit ću još jednom, koji kadar!? O kakvom kadru se radi? Kvalitetan ili ne, obrazovan ili ne.....prvo to da definišemo pa ćemo dalje! S druge strane, masa profesora sa sarajevskog Univerziteta radi po tim privatnim "Fakultetima". Jesi li se pitao ZAŠTO!? :D
chelsea26 wrote: A ako vam djecu ne prime na sarajevski Univerzitet, pošaljite ih u Goražde, možda prođu. Ako ni to, bliže vam je i Kiseljak i Vitez! :D
Naravno da će proći!
"Para vrti, tamo gdje burgija neće", nisu džaba kazali! :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#154 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

blago nama sto imamo fidora, ima sve da kapiramo od prve :lol:


jedno pitanje, sta ako na fakultetu u goraždu budu postavljeni kriteriji jaci nego na prosjecnom sarajevskom?
dali bi dosao da studiras u goražde?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#155 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

BarbaDue wrote:blago nama sto imamo fidora, ima sve da kapiramo od prve :lol:


jedno pitanje, sta ako na fakultetu u goraždu budu postavljeni kriteriji jaci nego na prosjecnom sarajevskom?
dali bi dosao da studiras u goražde?
Prvo, definiši prosječni sarajevski!?
Drugo, nemoguće je da budu postavljeni bolji kriteriji.
Treće, Fakultet sam završio, hvala na ponudi.
Četvrto, pogledaj drugo, a to znači da ne bih došao u Goražde! :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#156 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

fidoremilienko wrote:
BarbaDue wrote:blago nama sto imamo fidora, ima sve da kapiramo od prve :lol:


jedno pitanje, sta ako na fakultetu u goraždu budu postavljeni kriteriji jaci nego na prosjecnom sarajevskom?
dali bi dosao da studiras u goražde?
Prvo, definiši prosječni sarajevski!?
Drugo, nemoguće je da budu postavljeni bolji kriteriji.
Treće, Fakultet sam završio, hvala na ponudi.
Četvrto, pogledaj drugo, a to znači da ne bih došao u Goražde! :D
Sve mi je jasno, hvala na odgovorima...

i da, nemoj nikad ni doci jer bolujes od jedne neizljecive bolesti!

odbacimo predrasude i zivimo spokojno!
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#157 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Ductus Holedocus »

fidoremilienko wrote:
BarbaDue wrote:blago nama sto imamo fidora, ima sve da kapiramo od prve :lol:


jedno pitanje, sta ako na fakultetu u goraždu budu postavljeni kriteriji jaci nego na prosjecnom sarajevskom?
dali bi dosao da studiras u goražde?
Prvo, definiši prosječni sarajevski!?
Drugo, nemoguće je da budu postavljeni bolji kriteriji.
Treće, Fakultet sam završio, hvala na ponudi.
Četvrto, pogledaj drugo, a to znači da ne bih došao u Goražde! :D
Hajde,ti,"obrazovani"..jel mislis da su kriteriji u dislociranim odjeljenjima, nekih fakulteta razliciti,nego u Sarajevu?
Kako da ne,oni za svaki grad imaju poseban kriteriji,posebna predavanja,posebne udzbenike itd..

Valjda su sarajevska djeca bistrija no nasa
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#158 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by nuki_cika »

Hajde ba prestaninte se raspravljati :D
Što se tice dislociranih odjeljenja,konkretno pravo,na kojem ja studiram u sarajevu,je sigurno dosta lakše u goraždu,nego u sarajevu i tu nema dileme.
Predmet obligaciono pravo kod prof.bikica u goraždu taj predmet polažu usmeno,nabubaju onih 300 stranica profesor onako navrati kad je vrijeme ispitnog roka i ako znaš knjigu dobro nema problema da ćeš položiti,a u sarajevu pored tih 300 stranica na pismenom(koji je za 3 nivoa teži od usmenog)dobiješ pitanja i na kraju dobiješ obligacionopravni slučaj da ti se mozak zavrti,ili tužbu ili ugovor(a postoji na stotine različitih ugovora),i ako ne uradiš to nema ti prolaza bez obzira da li si uradio svu teoriju,a siguran sam da sad 90 posto studenata sa dislociranih odjeljenja ne bi umjelo napisati tužbu.I onda meni dođu pričati ovi sa dislociranih odjeljenja u srebrenici i goraždu kako je njima teško.Ma slomiše se jadnici :x ,zato barba malo ohladi.
Po starom sistemu(prije bolonje)pa to je bila tiranija živa na pravu konkretno,a bogme i na ekonomiji.10 puta gore nego sam bolonjski sistem.
Ako je u sarajevu nap.pravni fakultet na nivou srednje škole,onda slobodno možemo reci da su dislocirana odjeljenja na nivou osnovne škole.
Budite malo objektivniji!!
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#159 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Zasto ja da ohladim, ne kontam?
Prvo, ne tvrdim da su kriteriji u sarajevu isti kao u gorazdu, sigurno da su stroziji, bar na vecini.
Drugo, moja tvrdnja se temelji na tome da kriteriji buduceg fakulteta u goraždu mogu biti stroziji nego ne vecini fakulteta u sa. U tom slucaju bi @fidoremilienko dosao studirati u goražde a ja bih otišao da studiram u sarajevo posto su goraždaci inace glup.

jel sad jasno sta bih ja volio?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#160 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

Ductus Holedocus wrote:
fidoremilienko wrote:
BarbaDue wrote:blago nama sto imamo fidora, ima sve da kapiramo od prve :lol:


jedno pitanje, sta ako na fakultetu u goraždu budu postavljeni kriteriji jaci nego na prosjecnom sarajevskom?
dali bi dosao da studiras u goražde?
Prvo, definiši prosječni sarajevski!?
Drugo, nemoguće je da budu postavljeni bolji kriteriji.
Treće, Fakultet sam završio, hvala na ponudi.
Četvrto, pogledaj drugo, a to znači da ne bih došao u Goražde! :D
Hajde,ti,"obrazovani"..jel mislis da su kriteriji u dislociranim odjeljenjima, nekih fakulteta razliciti,nego u Sarajevu?
Kako da ne,oni za svaki grad imaju poseban kriteriji,posebna predavanja,posebne udzbenike itd..

Valjda su sarajevska djeca bistrija no nasa
Naravno da su različiti, jer se uzme dobra para i puštaj sve redom. Pored toga nema ni kontrole, NIKAKVE! To je pokazao i slučaj sa tuzlanskim odjeljenjem... :D
Nismo mi pametniji, ne radi se o tome!
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#161 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

BarbaDue wrote: Prvo, ne tvrdim da su kriteriji u sarajevu isti kao u gorazdu, sigurno da su stroziji, bar na vecini.
Neće nikad ni biti, sve dok je tih privatnih Fakulteta, gdje daješ novac za diplomu!
BarbaDue wrote: Drugo, moja tvrdnja se temelji na tome da kriteriji buduceg fakulteta u goraždu mogu biti stroziji nego ne vecini fakulteta u sa.
Mogu, ali neće biti...
BarbaDue wrote: U tom slucaju bi @fidoremilienko dosao studirati u goražde a ja bih otišao da studiram u sarajevo posto su goraždaci inace glup.

jel sad jasno sta bih ja volio?
To su tvoje riječi, da su goraždaci inače glupi! Ja samo zastupam stav da vam privatni Fakulteti neće donijeti ništa dobro, već ćete imati visoko obrazovan kadar, sa diplomama, a koji pojma nemaju to što su završili!
Jel sad tebi jasno o čemu ja pričam!? :D
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#162 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

I da razjasnimo, ne možemo porediti kriterij ocjenjivanja na sarajevskim fakultetima sa goraždanskim, kiseljačkim.... i im.... :D Mislim da je to svima jasno!
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#163 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Ductus Holedocus »

fidoremilienko wrote:I da razjasnimo, ne možemo porediti kriterij ocjenjivanja na sarajevskim fakultetima sa goraždanskim, kiseljačkim.... i im.... :D Mislim da je to svima jasno!
Hocel' kome na celu pisati,svrsenik sarjevske,gorazdanske,kiseljacke...skole?
Niko te nista ne pita!
I drugo,u danasnjem vaktu,svi ko nesto zavrsavaju.A sto se tice opsteg obrazovanja..i ineligencije..necu da pricam!
Ko hoce da nauci...on ce nauciti bilo gdje.Mada mislim da je malo onih koji uce da bi sutra znali nesto..Vecina uci,da polozi i zavrsi..
Zato nam je sve ovako kako jeste..
Sutra ce uciteljice uciti moju djecu o "drugom sveCkom ratu" i sl. :?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#164 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

Ductus Holedocus wrote:
fidoremilienko wrote:I da razjasnimo, ne možemo porediti kriterij ocjenjivanja na sarajevskim fakultetima sa goraždanskim, kiseljačkim.... i im.... :D Mislim da je to svima jasno!
Hocel' kome na celu pisati,svrsenik sarjevske,gorazdanske,kiseljacke...skole?
Niko te nista ne pita!
I drugo,u danasnjem vaktu,svi ko nesto zavrsavaju.A sto se tice opsteg obrazovanja..i ineligencije..necu da pricam!
Ko hoce da nauci...on ce nauciti bilo gdje.Mada mislim da je malo onih koji uce da bi sutra znali nesto..Vecina uci,da polozi i zavrsi..
Zato nam je sve ovako kako jeste..
Sutra ce uciteljice uciti moju djecu o "drugom sveCkom ratu" i sl. :?
Naravno. Zato se zalažem da bude što manje tih privatnih Fakulteta, a što više državnih, gdje će vladati strogi kriterij ocjenjivanja i prolaznosti! Nije za svakoga Fakultet. Kad bi svako završavao, a kako je krenulo to će se ubrzo i desiti, nestat će nam radničke klase, a mi svi visoko obrazovani. Ma daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj!!!! :lol: :lol: :lol:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#165 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by nellington »

Hajde da razjasnimo jednu stvar: nisu svi privatni fakulteti smeće. Budućnost visokog školstva u BiH je kombinacija državnih i privatnih fakulteta, pri čemu je nužno uvesti red i kod jednih i kod drugih.
Draži mi je privatni univerzitet sa strategijom, solidnim budžetom, vizijom i čvrstim pravilima od većine državnih fakulteta u BiH.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#166 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

nellington wrote:Hajde da razjasnimo jednu stvar: nisu svi privatni fakulteti smeće. Budućnost visokog školstva u BiH je kombinacija državnih i privatnih fakulteta, pri čemu je nužno uvesti red i kod jednih i kod drugih.
Draži mi je privatni univerzitet sa strategijom, solidnim budžetom, vizijom i čvrstim pravilima od većine državnih fakulteta u BiH.
Može ta budućnost, ali znaš kad!? Kad se podigne standard života u BiH, a to će biti.....2050!
Pa ima studenata kojima je 200KM redovnog studija skupo za 1 godinu, da ne pričamo dalje! Nekad su se kadrovi "izbacivali" u skladu sa potrebama tržišta....sada više nema kontrole nad tim! Danas imaš inžinjera, haman koliko i pravnika, ekonomista.....jadno i žalosno! :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#167 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by nellington »

Znam, fidore - samo pozivam na malo manje isključivosti kada su u pitanju privatni fakulteti. Daleko smo od toga da su ti fakulteti Ivy League, ali do 2050 ima samo još 40 godina :) Taman da ja odem u penziju :)
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#168 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

nellington wrote:Znam, fidore - samo pozivam na malo manje isključivosti kada su u pitanju privatni fakulteti. Daleko smo od toga da su ti fakulteti Ivy League, ali do 2050 ima samo još 40 godina :) Taman da ja odem u penziju :)
;-) :thumbup:
I ja se nadam da ću do tada biti u penziji! :-) :D
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#169 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Ductus Holedocus »

[/quote]
Naravno. Zato se zalažem da bude što manje tih privatnih Fakulteta, a što više državnih, gdje će vladati strogi kriterij ocjenjivanja i prolaznosti! Nije za svakoga Fakultet. Kad bi svako završavao, a kako je krenulo to će se ubrzo i desiti, nestat će nam radničke klase, a mi svi visoko obrazovani. Ma daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj!!!! :lol: :lol: :lol:[/quote]
E sad vala" svi" studiraju...
Znam one koji su se jedva provlacili kroz srednju..a za pola godine ce imati diplome u rukama!
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#170 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

Ductus Holedocus wrote: E sad vala" svi" studiraju...
Znam one koji su se jedva provlacili kroz srednju..a za pola godine ce imati diplome u rukama!
O tome ja i govorim! Tužno je to kad čovjek vidi... :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#171 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Iskreno mislim da treba ljudima dati sansu da otvore fakultet u gorazdu, u stvari to bi bio univerzitet...pa lijepo na trzisnu utakmicu. Ko bude konkurentniji i kvalitetniji neka ostane u igri.

Sansa goraždanskog univerziteta nije samo za gorazdane, tu bi mogli dobro obrazovanje steci i ucenici iz okolnih gradova kao sto je Canice, Rudo, Visegrad i Rogarica. Dalje zasto se nebi fakultet oslonio na to da ce imati u svojim ucionicama i studente iz ostalih djelova Bosne, zasto ne i Sandžak. Kako je do mene stigla informacija studenti bi dolazili iz Turske, a to je vrlo moguce iz razloga sto je nacelnik opcine dao turcima zgradu na 30 god. koju ce oni pretvoriti u studentski dom.

Kako god bilo Gorazdu je potreban ovakav projekat.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#172 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by fidoremilienko »

BarbaDue wrote: Iskreno mislim da treba ljudima dati sansu da otvore fakultet u gorazdu, u stvari to bi bio univerzitet...pa lijepo na trzisnu utakmicu. Ko bude konkurentniji i kvalitetniji neka ostane u igri.
E to bih mogao da podržim. Samo ako će biti kvalitetan, a ne čisto pranje novca!
BarbaDue wrote: Kako god bilo Gorazdu je potreban ovakav projekat.
Ne kažem da nije potreban takav projekat, nego mi se čini da će to biti kao i sa mnogim drugim Fakultetima. Samo daj pare i eto ti diploma. Jer ko će oboriti studenta koji je za godišnju školarinu uplatio pr.2000-3000 KM!
Ali et...., vidjet ćemo! ;-)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#173 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by zambaklija »

ma vala trebalo bi i u Pudinom Hanu otvoriti tako jedan,možda neki turistički ili tako slično... :skoljka:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#174 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Toto »

fidoremilienko wrote:Ne radi se o centralizaciji uopšte. Jednostavno, ti fakulteti van SA i drugih većih gradova su obične kante.
Studenti iz SA ne mogu da završe faks, pa se prebacuju u Travnik, Mostar i njima sličnim. A što li Bože!????
A znam masu takvih studenata, koji su tako uradili. I sutra mi on dođe i počne pametovati šta i kako!!! A ne zna odakle je šupalj....Dajte ljudi, uozbiljimo se!
jel ovo hos rec da je sajavski obicno bure :D
masu profesora sa "elitnih" univerziteta predaju po kasabama pa njihivi studenti iz sarajeva polazu pred njima u kasabama jer su im tamo isti profesori jeftiniji
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#175 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by zmaj56 »

zambaklija wrote:ma vala trebalo bi i u Pudinom Hanu otvoriti tako jedan,možda neki turistički ili tako slično... :skoljka:

:lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup: :sax:
Post Reply