Fakultet u Goraždu...???

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#226 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

sharwoodforest wrote:
BarbaDue wrote:ne kontam ja vas nikako, al baš nikako :shock:

kakve veze ima priča o smeću u gradu i kultura sa pričom o fakultetu?
zar se o tim temama ne može odvojeno raspravljati?
zar se ti problemi ne trebaju odvojeno rješavati. trebaju!
kako molim te, mogu uticati prljave ulice na osnivanje jednog fakulteta?
kako ces skontati kad je tebi i ovako dobro. uzivaj i hvali. nek' ti je sa srecom :-) :-) :-)
ko je rekao da mi je dobro, ali zelim da bude bolje :D

to je isto kao kad bi neko rekao, nema potrebe da nam pravite zgrade ima puno zgrada u sarajevu!!!

e takvo vam je razmisljanje... :x
VektoR
Posts: 117
Joined: 18/01/2003 00:00

#227 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by VektoR »

BarbaDue wrote:ne kontam ja vas nikako, al baš nikako :shock:

kakve veze ima priča o smeću u gradu i kultura sa pričom o fakultetu?
zar se o tim temama ne može odvojeno raspravljati?
zar se ti problemi ne trebaju odvojeno rješavati. trebaju!
kako molim te, mogu uticati prljave ulice na osnivanje jednog fakulteta?
Nekad gore si spomenu recimo profesore i kulturni dogadjaj... pa priupitah za taj kulturni dogadjaj u Nasem gradu...

Svaka prica o osnivanju vlastitog fakuleteta od strane nadleznih, bez rjesavanja osnovnih egzistencijalnih pitanja ljudi koji ovdje zive je van svake pameti i jedina prihvatljiva opcija su ova isturena odjeljenja, s tim da bi bila dobra stvar da se na neki nacin pocnu privlaciti i studenti sa strane...

Za slucaj da neko drugi zeli organizovati i osnovati univerzitet ovdje... da li ti stvarno mislis da ce to uraditi dok su ulice zatrpane smecem? Dok grad iz dana u dan umire... molim te, obrati paznju, kad izadjes navecer u grad, sjedi u ove kafane koje dobro rade... i pogledaj koliko imas veselih faca, koliko ima veselih ljudi na ulici, u prolazu...

Ovdje ljudima treba prvo vratiti osmjeh, a da bi ga vratio mora se ispuniti sve gore vec ranije nabrojano... do tad... naci ce se vec neko da osnuje Univerzitet...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#228 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

druze ja samo kazem da se sve to moze uporedo raditi, sve ovo o cemu pricamo treba jednom graDU. ali sve dok ne budemo islili o obrazovanju samo zato sto su nam ulice prljave nikad nista necemo uraditi!!!

i nikad necemo biti prava carsija!!
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#229 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by idealnaM »

BarbaDue wrote:druze ja samo kazem da se sve to moze uporedo raditi, sve ovo o cemu pricamo treba jednom graDU. ali sve dok ne budemo islili o obrazovanju samo zato sto su nam ulice prljave nikad nista necemo uraditi!!!

i nikad necemo biti prava carsija!!
:thumbup: :bih:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#230 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

ja bih samo da ove galamdžije, zagovornike teorije da goražde ne može imati svoj fakultet pitam šta misle o
ova tri fakulteta?
jesenjin
Posts: 182
Joined: 22/06/2009 12:55

#231 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by jesenjin »

Ma sranje jedno obicno sranje...

Grad heroj ( Bosanska birtija) u koju rijetko ko svrati. I ovo malo duse sto je ostalo odlazi. Zasto?
Uvjek cujemo price kako smo mi kobajagi velike patriote ovog grada i kako bi krv prolili za ovaj grad , cujemo price koliko smo zajlubljeni u Drinu , u Gorazde....Lazu nas a evo zasto nas lazu.
Pod broj jedan: Oni nisu velike patriote i zaljubljenici ovog grada samo zbog toga ako su ovaj grad branili sada vec davne 92-95- ne oni tada nisu branili ovaj grad oni su branili svoje guzice. ( cast izuzecima i poginulim borcima)...

Sve ovo sranje 90tih se zavrsilo i lazno ubjedjeni da su oko nas ljudi koji zele da pomognu ovom gradu mi ostajemo u istom i nadamo se boljem sutra... Nadamo se ali sutra ne dolazi ...bolje sutra nakon 16 godina ne dodje...

Neki ce reci kako se firme otvaraju, kako se raja zaposljava, kako su otvaraju nova radna mjesta (prevent, bekto, pobjeda), kako se otvaraju FAKULTETI ....kakvi crni fakulteti. Opet nas zajebavaju , opet se igraju sa nasim mozgovima. Kakvi ba crni fakulteti? (a evo zasto crni fakulteti). Na birou za zaposljavanje prema mojim podacima koji su bili tacni prije jedno pola godine nalazilo se : oko 30 diplomiranih ekonomista i 13 pravnika.

Eh, iako se na birou nalazi nenormalno veliki broj zanimanja tipa dipl ekonomisti i pravnici ovi nasi shalabajzeri ipak odluce da otvore upravo fakultete cija su zanimanja u nasem zavodu za zaposljavanje najvise zastupljena...Majku li im!
Naravno mi im se duboko zahvaljujemo sto su nas jos jednom zgu..li....Velicamo ih sto su nam omogucili da se obrazujemo i sutra kada zavrsimo fakulete i kada odemo da se prijavimo na biro i kada nam gospoda koja tamo radi kaze "cestitam vi ste diplomirani pravnik broj 105" tek cemo mozda tad da se zapitamo jesmo li bili zguz..i ili nismo.

Sranje ljudi fkt sranje. Fakultet je danas biznis a ne masina za razvijanje mladih mozgova..razmislite malo o tome pa onda recite da ili ne fakultet u Gorazdu , gradu koji je ionako popusio svoju foru.
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#232 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by jugoistocnjak »

Niko nikome ne brani da upise fakultet koji hoce, naravno ako ima kvalitete za to. Prica o tome kako neko nekoga iskoristava uvaljujuci fakultete poslije kojih nema posla je prica isfrustriranih ljenguza koji inace nista drugo ne znaju, vec znaju samo mudrovati. Ako ti ne valja Gorazde i fakultet u Gorazdu, a ti lijepo zapucaj u Sarajevo, pa studiraj! Ako ne mozes naci posla u Gorazdu, a ti opet lijepo zapucaj u Sarajevo, Mostar, Tuzlu ili neko drugi grad! Ima posla i u inostranstvu. Niko nikome nije duzan pronalaziti posao samo zato sto je on ili ona zavrsilo/la fakultet.
Druga stvar sto pojedinci koji ne mogu proci ni prijemne ispite u Sarajevu odlucuju da studiraju u Gorazdu i onda hoce i da im neko obezbjedi i posao. A sta je to sto ste vi u stanju napraviti sami!
jesenjin
Posts: 182
Joined: 22/06/2009 12:55

#233 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by jesenjin »

jugoistocnjak wrote:Niko nikome ne brani da upise fakultet koji hoce, naravno ako ima kvalitete za to. Prica o tome kako neko nekoga iskoristava uvaljujuci fakultete poslije kojih nema posla je prica isfrustriranih ljenguza koji inace nista drugo ne znaju, vec znaju samo mudrovati. Ako ti ne valja Gorazde i fakultet u Gorazdu, a ti lijepo zapucaj u Sarajevo, pa studiraj! Ako ne mozes naci posla u Gorazdu, a ti opet lijepo zapucaj u Sarajevo, Mostar, Tuzlu ili neko drugi grad! Ima posla i u inostranstvu. Niko nikome nije duzan pronalaziti posao samo zato sto je on ili ona zavrsilo/la fakultet.
Druga stvar sto pojedinci koji ne mogu proci ni prijemne ispite u Sarajevu odlucuju da studiraju u Gorazdu i onda hoce i da im neko obezbjedi i posao. A sta je to sto ste vi u stanju napraviti sami!
Slazem se sa tobom kada si napisao da da je upis fakulteta izbor svakog pojedinca koji smatra da ima odredjenog afiniteta prema istom. S tobom se ne mogu sloziti sa napisanim da je sve ovo prica isfrustriranih ljenguza koji ne znaju nista drugo da rade nego samo da mudruju a evo i zasto. Ponovo se vracam na podatak koliko je nezaposlenih visoko obrazovanih ljudi konkretno pravnika i ekonomista ( naglasavam ih ponovo zbog egzistiranja istog faksa u nasem gradu).
Fakultet u Gorazdu nismo doveli niti ti niti ja niti bilo koji obicni prosjecni gradjanin ovog grada. Ovaj fakultet sa sobom nosi konotaciju politicke pozadine (vlasti) koja vlada ovim gradom. Kako vlada to su pokazali upravo na ovoj ideji koja je po mom misljenju propast i oni to znaju. Tako da za njih mozemo reci da su isfrustrirane ljenguze koje izlezavanjem i neradom ubiraju visoka mjesecna primanja i pogresnom politikom stvaraju sektasku carsiju gdje ce samo njihova djeca imati privilegije a sve ostale ko jebe, neka idu u Sarajevo, Tuzlu , Zenicu kako ti naprijed rece...Naravno ljudi koji slicno kao ja razmisljaju automatski dobijaju etiketu neradnika i mudrovana jer su se usprotivili i iznijeli svoje misljenje...Volio bih da grijesim ali sjetit ces me se jednog dana kada tvoj rodjak, tvoja rodica , prijatelj, djete nakon prolivene krvi koja je potrebna da se fakultet zavrsi zavrsi na birou samo zato sto se neka budala sjetila da u gradu kome treba maksimalno 20 pravnika dovede fakultet koji iz godine u godinu upisuje minimalno 40 studenata pa ti skontaj ako zavrsi samo 30 studenata od upisanih u nekoliko godina sta ce se dogoditi. Eh onda se istot ako zapitaj da li te jedva ceka Sarajevo , Mostar i drugi gradovi koji imaju istih i slicnih problema......

I da ne zaboravim. Rekao si "niko nikom nije duzan da nadje posao samo zato sto je zavrsio fakultet". Duzan je, duzan je da mi obezbjedi obrazovanje koje ce na kraju biti isplativo a ne da mu obezbjedi obrazovanje koje ga vodi u propast". Razmisli malo o ovome....;)
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#234 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by jugoistocnjak »

jesenjin wrote:
jugoistocnjak wrote:Niko nikome ne brani da upise fakultet koji hoce, naravno ako ima kvalitete za to. Prica o tome kako neko nekoga iskoristava uvaljujuci fakultete poslije kojih nema posla je prica isfrustriranih ljenguza koji inace nista drugo ne znaju, vec znaju samo mudrovati. Ako ti ne valja Gorazde i fakultet u Gorazdu, a ti lijepo zapucaj u Sarajevo, pa studiraj! Ako ne mozes naci posla u Gorazdu, a ti opet lijepo zapucaj u Sarajevo, Mostar, Tuzlu ili neko drugi grad! Ima posla i u inostranstvu. Niko nikome nije duzan pronalaziti posao samo zato sto je on ili ona zavrsilo/la fakultet.
Druga stvar sto pojedinci koji ne mogu proci ni prijemne ispite u Sarajevu odlucuju da studiraju u Gorazdu i onda hoce i da im neko obezbjedi i posao. A sta je to sto ste vi u stanju napraviti sami!
Slazem se sa tobom kada si napisao da da je upis fakulteta izbor svakog pojedinca koji smatra da ima odredjenog afiniteta prema istom. S tobom se ne mogu sloziti sa napisanim da je sve ovo prica isfrustriranih ljenguza koji ne znaju nista drugo da rade nego samo da mudruju a evo i zasto. Ponovo se vracam na podatak koliko je nezaposlenih visoko obrazovanih ljudi konkretno pravnika i ekonomista ( naglasavam ih ponovo zbog egzistiranja istog faksa u nasem gradu).
Fakultet u Gorazdu nismo doveli niti ti niti ja niti bilo koji obicni prosjecni gradjanin ovog grada. Ovaj fakultet sa sobom nosi konotaciju politicke pozadine (vlasti) koja vlada ovim gradom. Kako vlada to su pokazali upravo na ovoj ideji koja je po mom misljenju propast i oni to znaju. Tako da za njih mozemo reci da su isfrustrirane ljenguze koje izlezavanjem i neradom ubiraju visoka mjesecna primanja i pogresnom politikom stvaraju sektasku carsiju gdje ce samo njihova djeca imati privilegije a sve ostale ko jebe, neka idu u Sarajevo, Tuzlu , Zenicu kako ti naprijed rece...Naravno ljudi koji slicno kao ja razmisljaju automatski dobijaju etiketu neradnika i mudrovana jer su se usprotivili i iznijeli svoje misljenje...Volio bih da grijesim ali sjetit ces me se jednog dana kada tvoj rodjak, tvoja rodica , prijatelj, djete nakon prolivene krvi koja je potrebna da se fakultet zavrsi zavrsi na birou samo zato sto se neka budala sjetila da u gradu kome treba maksimalno 20 pravnika dovede fakultet koji iz godine u godinu upisuje minimalno 40 studenata pa ti skontaj ako zavrsi samo 30 studenata od upisanih u nekoliko godina sta ce se dogoditi. Eh onda se istot ako zapitaj da li te jedva ceka Sarajevo , Mostar i drugi gradovi koji imaju istih i slicnih problema......

I da ne zaboravim. Rekao si "niko nikom nije duzan da nadje posao samo zato sto je zavrsio fakultet". Duzan je, duzan je da mi obezbjedi obrazovanje koje ce na kraju biti isplativo a ne da mu obezbjedi obrazovanje koje ga vodi u propast". Razmisli malo o ovome....;)
Gorazde je "bosanska birtija" u onolikoj mjeri koliko su to i ostale slicne carsije u Bosni. Nista vise ili manje. Ne vidim razloga da treba u ovu temu uvlaciti rat, grad-heroj i slicne termine. Ipak kad vec se i to povlaci onda ni tu Gorazde nije nikakav izuzetak u odnosu na ostala mjesta u Bosni. Mi smo svi tokom posljednjeg rata u prvom redu branili svoje zivote jer tako i jeste u prirodi covjeka. Nakon toga dolazi odbrana drzave i sl. U slucaju Bosnjaka, koji vecinom zive u Gorazdu, samo drzava i njena odbrana je davala kakvu-takvu sigurnost i goli opstanak na ovim prostorima.
Ne znam za te neke kombinacije oko "prava" ili "ekonomije", ali mi se cini da ova ideja oko otvaranja odjeljenja masinskog fakulteta nije losa. Naravno i to se moze iskomplikovati ako studenti ne budu ucili. Kod nas se sve ispolitizira, pa i obrazovanje. Naravno "IMT" faktor je i tu jako prisutan. Kad se tice prava znam da nikad ne bih pozelio da me bilo cemu uce takve "moralne velicine", kao sto su oni matori i perverzni kriminalci s "prava".
Nikad nisam cuo da "obrazovanje vodi u propast", ali eto ima razlicitih pogleda i na to. Obrazovan covjek ako vrijedi moze naci posla u nekom drugom mjestu, ako to nije moguce napraviti u Gorazdu.
Generalno mislim da otvaranje fakulteta u svakom vecem mjestu doprinosi devalvaciji nasih diploma u inostranstvu, ali to je vec neki drugi aspekt na ovu temu.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#235 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by BarbaDue »

Svečano otvoreno dislocirano odjeljenje Mašinskog fakulteta Univerzitet „Džemal Bijedić“ iz Mostara

U okviru obilježavanja 18. septembra, Dana Bosansko-podrinjskog kantona i općine Goražde danas je upriličeno otvorenje dislociranog odjeljenja Mašinskog fakulteta Univerziteta „Džemal Bijedić“ iz Mostara, kojeg je na inicijativu privrednika, s ciljem što kvalitetnijeg obrazovanja na prostoru BPK-a, odobrila Vlada BPK-a Goražde.

Svečanom otvorenju prisustvovao je veliki broj zvaničnika Kantona i Općine, rektor Univerziteta „Džemal Bijedić“ iz Mostara Ahmed Džubur, dekanesa Mašinskog fakulteta doc.dr Mersida Manjgo, ministri u Vladi BPK-a, a dislocirano odjeljenje ovog fakulteta proglasio je otvorenim premijer Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Emir Frašto.

Upućujući čestitke, premijer je podsjetio na značaj CAD i CAM tehnologije u svijetu, te izrazio zadovoljstvo što je omogućeno da se i na prostoru Bosansko-podrinjskog kantona Goražde mladi mogu obrazovati iz tih oblasti.

Rektor Univerziteta „Džemal Bijedić“ iz Mostara Ahmed Džubur čestitao je prisutnima Dan BPK-a i Općine Goražde, te predstavio Univerzitet, a posebno Mašinski fakultet. On je izrazio nadu da će se saradnja Vlade BPK-a Goražde sa mostarskim Univerzitetom nastaviti i u drugim oblastima.

„ Ponudu da budemo dio ovog projekta smo rado prihvatili. Univerzitet „Džemal Bijedić“ i grad Mostar je sigurno doživio istu sudbinu kao i ovaj grad i vidi se da nas ta nit spaja. Spaja nas nit građenja budućnosti i školovanja mladih. Univerzitet „Džemal Bijedić“ je najstarija visokoškolska institucija osnovana 1939. godine i mi smo prihvatili izazov da ovdje radimo i stvaramo nove mašinske inžinjere, savremene konstruktore. Zahvaljujući toj viziji koju ima kanton, mi smatramo da tom projektu i tom izazovu možemo odgovoriti.“- kazao je rektor Univerziteta „Džemal Bijdić“ iz Mostara Ahmed Džubur.

Kada je riječ o povezanosti Mašinskog fakulteta i Srednje tehničke škole „Hasib Hadžović“ obezbjeđena su i dva nova kabineta za izvođenje nastave za mašinske tehničare, opremljene sa najsavremenijom opremom, a učenici srednje škole moći će da koriste i kabinete Mašinskog fakulteta.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#236 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by Toto »

E lipi moj Barba doceka i ti da ti se zelje ispune..
Aferim Gorazdu.
Plaho mi je milo sto ste se opredjelili za tehniku. Oti CAD-CAM ce vise hajra donijet Gorazdu vengo hiljadu managera sa elitnih velegradskih universi.
Sretno
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#237 Re: Fakultet u Goraždu...???

Post by armminn »

Neko iz gorazde da studira pravo malo da mi pojasni kakva je atmosfera ? Studiram u Sarajevu inace sam iz Gorazda hocu da se prebacim ako ima neko slican nek se javi svaka informacija je dobrodosla hvala :D
Post Reply