Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#1 Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Seafarer112 »

Moj cilj je da jednoga dana nadjem posao u IT bransi u nekoj od zemalja europske unije.

Aplicirao sam na poslove koji se ticu IT-a i na razne ausbildunge koji se ticu IT-a u Njemackoj, medjutim dobijao sam samo odbijenice.

Shvatio sam da da bi neko ko nema EU pasos dobio posao u IT struci u nekoj od zemalja europske unije, taj neko takodjer mora imati i diplomu fakulteta, da bi na osnovu te diplome mogao dobiti plavu kartu tj vizu.

Tako da sam dosao na ideju da upisem FIT, kako bih na osnovu diplome FIT-a dobio plavu kartu jednoga dana i tako uspio otici u Njemacku (ili neku drugu EU zemlju) kao programer/software inzinjer (ili nesto poput toga).

Moje pitanje glasi: Da li ovdje postoji neko, ko je zavrsio FIT, i uspio na osnovu diplome FIT-a dobiti posao u IT struci u Njemackoj ili nekoj drugoj zemlji europske unije? Neko ko ima samo bosanski pasos tj. nema hrvatsku putovnicu.
Last edited by Seafarer112 on 19/10/2021 04:29, edited 1 time in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#2 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by pinkman »

Ne znam odakle ti to da je fakultet uslov. Uslov je da te poslodavac zeli.

Ja znam osobe koje rade kao developeri vani a nemaju formalno obrazovanje.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#3 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by mousstapha »

Sa plavom kartom jeste dosta lagan proces. Kod mene je bila diploma FIT-a i proces plave karte prije 4 godine.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Semsa Suljakovic »

Poznajem ih i ja ali koliko ih je takvih. Poznajem i naseg covjeka koji ima 8 razreda osnovne skole, ima gradjevinsku firmu u Njemackoj i vozi Porsche ali koliko ih je takvih. Cesto se otvaraju ovakve teme i uvijek isti postovi. Ne treba ovo, ne treba ono, nikad me niko nije pitao za diplomu.
Diploma ne treba za one koji rade godinama u struci ali takvima ne treba ni apliciranje za posao jer takvima se sami javljaju. Druga stvar je sto ti treba dokaz o iskustvu za vizu a bez vize i ako nadjes poslodavca dzaba ti isti.
Treba razumjeti da vecina koja se javlja na forumu nema bas relevantnog iskustva u struci. Za takve diploma nije plus nego je moras imati. Sto zbog vize, sto zbog pronalaska posla. Zamisli oglas za posao, 100 prijavljenih, ti nemas fakultet, nemas relevantnog iskustva, na pocetku poslodavac nema nista od tebe a vecina nasih ne zna ni jezik. Ko ce te uzeti u razmatranje a kamoli zaposliti.
Ko je na pocetku karijere,nema diplimu i ima malo iskustva ili nimalo relevantnog, nece naci poslodavca a ako ga kojim slucajem nadje nece se zaposliti jer nece dobiti vizu. Tesko ce naci sa diplomom a kamoli bez icega. Nikog ne pitaju za diplomu ali zato ako hoces zaposlenje kao junior, dolazis iz BiH, nemas diplomu, malo iskustva, ti si 100. od 100 prijava. Ako te pozovu na razgovor, nece te pitati za diplomu ali si je zato stavio u CV pa te ne bi ni pozvali da istu nemas.
Covjek koji nema diplomu a ima iskustva nece otvoriti temu na forumu kako ne moze naci posao vani.
Ako hoces ici vani:
diploma, visegodisnje iskustvo, jezik = visegodisnje iskustvo, jezik
diploma, pocetnik, jezik > diploma, pocetnik
diploma, pocetnik > pocetnik bez icega sa malo iskustva.
Neki ce reci ne treba jezik, engleski jezik je jezik IT. Jeste samo sto ovaj koji zna jezik ima duplo vise opcija za prijaviti se nego ovaj sto ne zna, zna to dobro vecina onih koji su trazili posao kao junior. Kazem vecina jer uvijek ima izuzetaka ali to su opet izuzeci.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#5 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Semsa Suljakovic »

Sto se tice tvog pitanja, ima ih sa foruma koji su otisli preko plave karte a FIT zavrsili, evo sad vidim da se Mustafa javio a ima ih jos nekoliko.
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#6 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Seafarer112 »

mousstapha wrote: 17/02/2021 09:23 Sa plavom kartom jeste dosta lagan proces. Kod mene je bila diploma FIT-a i proces plave karte prije 4 godine.
Mustafa, hvala ti na odgovoru. Da li si zavrsio softverski inzinjering ili razvoj softvera? Sa kojim od ova dva smjera je lakse naci posao u inostranstvu po tvom misljenju? I sta mislis koje su jos stvari bitne, da bi covjek mogao dobiti posao u inostranstvu u ovoj struci? Pretpostavljam da ulogu igraju dobre ocjene na faksu i prethodno ikustvo tj jak portofolio? Posto sam novi u svemu tome, svako misljenje bi mi dobro doslo!

Pozdrav
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#7 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by mousstapha »

Seafarer112 wrote: 17/02/2021 20:03
mousstapha wrote: 17/02/2021 09:23 Sa plavom kartom jeste dosta lagan proces. Kod mene je bila diploma FIT-a i proces plave karte prije 4 godine.
Mustafa, hvala ti na odgovoru. Da li si zavrsio softverski inzinjering ili razvoj softvera? Sa kojim od ova dva smjera je lakse naci posao u inostranstvu po tvom misljenju? I sta mislis koje su jos stvari bitne, da bi covjek mogao dobiti posao u inostranstvu u ovoj struci? Pretpostavljam da ulogu igraju dobre ocjene na faksu i prethodno ikustvo tj jak portofolio? Posto sam novi u svemu tome, svako misljenje bi mi dobro doslo!

Pozdrav
Ja sam diplomirao dok jos ustvari nije bilo smijerova. Mada je to irelevantno. Trazenje posla u Njemackoj ili bilo gdje je sasvim odvojeno od diplome. Prednost diplome je ta sto putem plave karte zavrsavas birokratiju jako brzo. Kod prvog trazenja posla, a i drugog kojeg sam promijenio prije 4 mjeseca zapravo niko ne pita za diplomu. Jednostavno, sve se svodi na razgovor o projektima i poslovima koje sam u proslosti obavljao. Interesima, zanimanjima i sl.
Znam kako je kod prvog trazenja posla, kad covjek u CV moze upisati samo fax. Ali i tada mozes govoriti studentskim projektima, problemima koje si rijesavao. Za svaki nivo iskustva postoje projekti i poslovi koje neko moze popuniti. Bitno je samo dobiti tu priliku da se pokazes.
I jos jednu stvar koju bih naveo, a vazna je, jeste jezik i razlog dolaska u Njemacku. Vrlo cesto engleski jeste dovoljan, mada iako ti to niko nece direktno reci prednost je znati obadva. Znam ljude koji znaju samo engleski ili samo njemacki. Zna se desiti da ne mogu raditi na nekim projektima, ako ne govore engleski ili njemacki. Jednostavno, sa vise jezika si bolje u startu pozicioniran. Razlog dolaska u Njemacku treba predstaviti uvijek na pozitivan nacin tipa zelja za isprobavanjem novih izazova, otkrivanje nove kulture, poboljsanje stranog jezika. Nikad nemoj reci da bjezis glavom bez obzira :D
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#8 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Semsa Suljakovic »

Prosjek ocjena ce ti biti toliko bitan da ce prije zaposliti nekoga ko je zavrsio FIT u Vitezu sa prosjekom 6,5 ili gdje li je vec Travniku a koji zna nesto raditi nego tebe sa prosjekom 9 sa FIT Mostar. Smjer isto tako, fakultet ce ti biti ulazna karta za razgovor i nista vise. Ja sam zavrsio ETF u Sarajevu i palio se na price, dobar fakultet, priznat,ma nema, svi te jedva cekaju. Drug, ljudi vani nemaju pojma gdje je tacno BiH a kamoli sta je ETF Sarajevo, FIT Mostar i ostali fakulteti. Izlazis na trziste rada, ako hoces master studij da upises, gledace ti prosjek i koje si predmete slusao a ako hoces da radis, gledace sta znas raditi, sta si radio i koliko potencijala ima u tebi. Ne interesuje nikoga sta si dobio iz Tehnika programiranja i Linearne algebre.

Odluci se odmah sta bi zelio da radis i gledaj u tom pravcu da se usavrsavas i dok studiras. Ali usredsredi se odmah na startu na nesto i ganjaj to dok ne naucis. Neces nikad sve nauciti, uvijek ima nesto novo ali nemoj dzaba gubiti vrijeme pa sve pomalo uciti, malo frontend, malo backend, malo administracija, malo machine learning. Ako reknes hocu web frontend, ucis frontend Javascript, HTML, CSS i kad dobro svaris, siris znanje, Typescript ,framework ovaj, framework onaj itd. Ako mislis da volis nesto drugo, fokusiraj se na osnove tog pravca i onda se samo nadogradjuj u tom pravcu. Ako budes sve pomalo ganjao nece te biti nigdje.
Na FIT svakako vise nemas smjerova, zadnje 3 godine su upisivali samo cetverogodisnji studij Softversko inzinjerstvo.
Znaj da je konkurencija velika, ne dolaze samo ljudi iz BiH. Bugarska, Rumunija, Srbija, Hrvatska, Spanija, Austrija, nema odakle nema ali ako stvarno zelis to i spreman si uloziti rad i trud, isplatice ti se.
Uci njemacki ako ga ne znas, engleski se podrazumijeva da znas, ako ne znas onda uci engleski prvo pa njemacki,ali vjeruj da ako znas oba imas odmah duplo vece sanse jer imas odmah veci broj poslova na koji se mozes prijaviti i imaces u startu prednost svakako.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#9 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Semsa Suljakovic »

mousstapha wrote: 17/02/2021 21:03 Razlog dolaska u Njemacku treba predstaviti uvijek na pozitivan nacin tipa zelja za isprobavanjem novih izazova, otkrivanje nove kulture, poboljsanje stranog jezika. Nikad nemoj reci da bjezis glavom bez obzira :D
Citam ovaj dio posta, kontam sta ovaj Mustafa pise, kao da slusam misice kad hoce da spase pingvine, sprijece glad u Africi, zele mir u svijetu i onda dodjem do zadnjeg dijela. Imas pravo.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by mousstapha »

Semsa Suljakovic wrote: 17/02/2021 21:59
mousstapha wrote: 17/02/2021 21:03 Razlog dolaska u Njemacku treba predstaviti uvijek na pozitivan nacin tipa zelja za isprobavanjem novih izazova, otkrivanje nove kulture, poboljsanje stranog jezika. Nikad nemoj reci da bjezis glavom bez obzira :D
Citam ovaj dio posta, kontam sta ovaj Mustafa pise, kao da slusam misice kad hoce da spase pingvine, sprijece glad u Africi, zele mir u svijetu i onda dodjem do zadnjeg dijela. Imas pravo.
Fazon je dobro se prodati, ne moras vjerovat u to :D
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#11 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Seafarer112 »

cccc
Last edited by Seafarer112 on 19/10/2021 04:29, edited 3 times in total.
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#12 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Seafarer112 »

...
Last edited by Seafarer112 on 18/02/2021 23:20, edited 2 times in total.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#14 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by Semsa Suljakovic »

Ima na youtube kanal FIT Mostar sa predavanjima i vjezbama iz ove i ranijih godina pa pogledaj kako ti se cini.
Na stranici ambasade imas informativne listove o tome sta je trenutno potrebnu za vizu, to si vec gledao kako sam primijetio po postovima. Imaj na umu da ono sto je sad uslov ne mora znaciti da ce biti uslov za 3,4 godine ali sumnjam da ce biti dodatnih olaskica.
Bez diplome, dokaz o 3 godine iskustva i plata oko 50 000 EUR a sa bachelor ili master diplomom malo jace od 43 000 EUR za Plavu kartu. Ova cifra za Plavu kartu je nekad bila manja, sjecam se da je bilo 38 000 i nesto malo preko ali su i plate i standard bili vjerovatno manji.

Nikad nije bilo lakse nauciti nego danas. Knjige, video tutorial-i, predavanja, vjezbe. Danas sve imas na internetu. Za neke malo naprednije stvari imas i kurseve po udemy i slicnim stranicama, neki skuplji, neki jeftiniji. Uglavnom, izbora ne manjka. Neko ne voli knjige, nego ne voli video, ja sam ljubitelj ucenja iz knjige ali danas kad bi pocinjao vjerovatno bi koristio sve zajedno. Nekad niceg nije bilo, da nesto naucis morale su se kupovati ili kopirati knjige i to se dobro napatis da nadjes nesto korisno, uglavnom snalazilo se kako znas i umijes. Sad je sve dostupno na par klikova misa samo ako imas volju i zelju.
Zenina rodica i momak su prosle godine prije lock down-a otisli za Njemacku. Oboje dobili Plavu kartu. Ona je zavrsila FIT a eto zena mi govori a nisam ni znao, da je on isto studirao na FIT-u pa mu nesto nije islo i prebacio se privatno negdje u Travniku i tamo zavrsio.

Ti imas prednost u startu jer si vec u tom poslu, pa ako trenutno i ne poznajes, vremenom ces upoznati i vise ljudi iz struke pa mozda se i u toku studija prebacis direktno u software podrucje pa i tu iskustva steknes. Uglavnom, dobro sjedi i razmisli sta zelis i koliko si spreman da ulozis rada i truda.
Ne obaziri se na demotivirajuce poruke ako se budes susretao sa njima. Zacrtaj sebi cilj a uz rad, trud i posvecenost rezultati nece izostati. Pozdrav.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#15 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by ProgramskiJezik »

Zavrsio FIT prije 4-5 godina i trenutno sam u EU radim.

Mozes dobiti posao bez diplome al je haos tesko i ne bi preporucio da se stime patis. Kod svaba pogotovu je diploma diploma, cista da imas nesta + daje ti dovoljno poena da dobijes vizu. Ako si bez diplome onda oni moraju sa njihovog biroa zaposliti nekoga ako imas diplomu puno je lakse opravdat da tebe zaposle. Nije isto biti baustelac i otic, jer nijedan svabo nece da radi na bausteli, dok neki IT posao ili office posao opcenito je druga prica, tako da ne treba ti tehnicki ali ti treba diploma.

Iskreno, fit sam zavriso relativno u roku, 2 godine me profesor patio sa zavrsnim radom cisto eto jer se moze izivljavat, radio sam u Sarajevu 4 godine i kad sam dobio diplmu istok trena sam rekao poslodavcu da planiram da trazim posao vani i da pocnu traziti zamjenu, mogu reci da je super sve proslo i sa njihove strane i sa moje. Sad sam 2 i po godine vani i nisam se pokajao ni sekunde.

Upisi fit, nije toliko tezak pogotovo sada kako nema Reportinga vise, zadaj se, uci, 99% znanja ti nece trebati na poslu, dok studiras mozes naci posao negdje kod nas u struci obucit se i onda da budes spreman za vani. Ako imas jos pitanja slobodno DM.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#16 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by fox-69 »

ProgramskiJezik wrote: 18/03/2021 10:21 Zavrsio FIT prije 4-5 godina i trenutno sam u EU radim.

Mozes dobiti posao bez diplome al je haos tesko i ne bi preporucio da se stime patis. Kod svaba pogotovu je diploma diploma, cista da imas nesta + daje ti dovoljno poena da dobijes vizu. Ako si bez diplome onda oni moraju sa njihovog biroa zaposliti nekoga ako imas diplomu puno je lakse opravdat da tebe zaposle. Nije isto biti baustelac i otic, jer nijedan svabo nece da radi na bausteli, dok neki IT posao ili office posao opcenito je druga prica, tako da ne treba ti tehnicki ali ti treba diploma.

Iskreno, fit sam zavriso relativno u roku, 2 godine me profesor patio sa zavrsnim radom cisto eto jer se moze izivljavat, radio sam u Sarajevu 4 godine i kad sam dobio diplmu istok trena sam rekao poslodavcu da planiram da trazim posao vani i da pocnu traziti zamjenu, mogu reci da je super sve proslo i sa njihove strane i sa moje. Sad sam 2 i po godine vani i nisam se pokajao ni sekunde.

Upisi fit, nije toliko tezak pogotovo sada kako nema Reportinga vise, zadaj se, uci, 99% znanja ti nece trebati na poslu, dok studiras mozes naci posao negdje kod nas u struci obucit se i onda da budes spreman za vani. Ako imas jos pitanja slobodno DM.
možeš li me preporučiti poslodavcu ? ETF 1998-2003..Informatika... iskustvo do sada , njemački tečno govorim , završio srednju u Njemačkoj.. može i skype interview
vwlover
Posts: 90
Joined: 29/06/2016 21:48

#17 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by vwlover »

Pozdrav svima ,Imam jednu nedoumicu pa bih želio ako neko ima iskustva da mi pomogne . Dugo vremena se bavim s racunarima ali ništa profesionalno, uglavnom popravke,neke sitne stvari ,dizanje sistema na telefonima itd ,imam par kurseva za programiranje i super mi ide i onda stane sve , najveći problem je to što sam zaglavio u jednoj firmi i moram da radim za neku prosječnu platu a ona mi bude 10tak dana ,u suštini želja mi je IT ,imam i Cisco diplomu i to mi je išlo odlično ali nije me odvelo u IT svijet nego u ovu firmu gdje nema veze sa IT. Uglavnom moja nedoumica je ta što bi ja želio da završim fakultet IT ,javio sam se FITu ali mi je to daleko i ne znam kako ide vanredno ,tj kako se uči , uglavnom generalno ne znam ništa ali bih želio ,nije mi to obavezno može i neki drugi fax ali da je normalan i da se nauči jer na poslu mogu učiti i ići ka svojim snovima za IT ,neka traje i 5 godina nije problem samo neću da provedem život u ovoj firmi iako je jedna od jačih u Zenici . Ako neko ima bolji prijedlog ,možda neki fax u Sarajevu ili smjer 3 do 4 godine ,nemojte samo molim Vas Travnik jer neću da dajem pare a ne naučim ništa ,treba mi nešto da me nauči i da me tjera jer tako sam sebe natjeram da idem naprijed . Pozz
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#18 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by ProgramskiJezik »

fox-69 wrote: 18/03/2021 17:00
ProgramskiJezik wrote: 18/03/2021 10:21 Zavrsio FIT prije 4-5 godina i trenutno sam u EU radim.

Mozes dobiti posao bez diplome al je haos tesko i ne bi preporucio da se stime patis. Kod svaba pogotovu je diploma diploma, cista da imas nesta + daje ti dovoljno poena da dobijes vizu. Ako si bez diplome onda oni moraju sa njihovog biroa zaposliti nekoga ako imas diplomu puno je lakse opravdat da tebe zaposle. Nije isto biti baustelac i otic, jer nijedan svabo nece da radi na bausteli, dok neki IT posao ili office posao opcenito je druga prica, tako da ne treba ti tehnicki ali ti treba diploma.

Iskreno, fit sam zavriso relativno u roku, 2 godine me profesor patio sa zavrsnim radom cisto eto jer se moze izivljavat, radio sam u Sarajevu 4 godine i kad sam dobio diplmu istok trena sam rekao poslodavcu da planiram da trazim posao vani i da pocnu traziti zamjenu, mogu reci da je super sve proslo i sa njihove strane i sa moje. Sad sam 2 i po godine vani i nisam se pokajao ni sekunde.

Upisi fit, nije toliko tezak pogotovo sada kako nema Reportinga vise, zadaj se, uci, 99% znanja ti nece trebati na poslu, dok studiras mozes naci posao negdje kod nas u struci obucit se i onda da budes spreman za vani. Ako imas jos pitanja slobodno DM.
možeš li me preporučiti poslodavcu ? ETF 1998-2003..Informatika... iskustvo do sada , njemački tečno govorim , završio srednju u Njemačkoj.. može i skype interview
Kakav ti je CV?

Ne znam da li trazimo novih zaposlenih mogu ti poslati stranicu pa se prijavi. U ostalom, ne vidim problem ako znas njemack i imas radnog iskustva da se prijavis na neki oglas u njemacku? Zasto ne uradis to? I ja sam tako, prijavio se na 10tak oglasa - imao interviews online i otiso uzivo jednom potpisati ugovor i to je to
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#19 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by ProgramskiJezik »

vwlover wrote: 20/03/2021 16:29 Pozdrav svima ,Imam jednu nedoumicu pa bih želio ako neko ima iskustva da mi pomogne . Dugo vremena se bavim s racunarima ali ništa profesionalno, uglavnom popravke,neke sitne stvari ,dizanje sistema na telefonima itd ,imam par kurseva za programiranje i super mi ide i onda stane sve , najveći problem je to što sam zaglavio u jednoj firmi i moram da radim za neku prosječnu platu a ona mi bude 10tak dana ,u suštini želja mi je IT ,imam i Cisco diplomu i to mi je išlo odlično ali nije me odvelo u IT svijet nego u ovu firmu gdje nema veze sa IT. Uglavnom moja nedoumica je ta što bi ja želio da završim fakultet IT ,javio sam se FITu ali mi je to daleko i ne znam kako ide vanredno ,tj kako se uči , uglavnom generalno ne znam ništa ali bih želio ,nije mi to obavezno može i neki drugi fax ali da je normalan i da se nauči jer na poslu mogu učiti i ići ka svojim snovima za IT ,neka traje i 5 godina nije problem samo neću da provedem život u ovoj firmi iako je jedna od jačih u Zenici . Ako neko ima bolji prijedlog ,možda neki fax u Sarajevu ili smjer 3 do 4 godine ,nemojte samo molim Vas Travnik jer neću da dajem pare a ne naučim ništa ,treba mi nešto da me nauči i da me tjera jer tako sam sebe natjeram da idem naprijed . Pozz
FIT ima redovni Distance Learning, makar je bilo u moje vrijeme gdje mozes kad dodjes kuci upalit sebi predavanja i gledati. Dobijes materijale u PDF koji su sasvim ok za pocetak i super je odskocna daska za neke stvari. Tako da bi ti to preporucio. Stim da imas dosta programerskih predmeta gdje ces morati uciti programiranje, ali opet imas i dosta predmeta vezanih za Networking a ako imas Cisco onda ti to ne bi trebalo biti problem jer i sam plan i program je sa Cisca uzet i Gogo je super Asistent / profesor i pravo dobro objasnjava stvari.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#20 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by fox-69 »

ProgramskiJezik wrote: 22/03/2021 09:54
fox-69 wrote: 18/03/2021 17:00
ProgramskiJezik wrote: 18/03/2021 10:21 Zavrsio FIT prije 4-5 godina i trenutno sam u EU radim.

Mozes dobiti posao bez diplome al je haos tesko i ne bi preporucio da se stime patis. Kod svaba pogotovu je diploma diploma, cista da imas nesta + daje ti dovoljno poena da dobijes vizu. Ako si bez diplome onda oni moraju sa njihovog biroa zaposliti nekoga ako imas diplomu puno je lakse opravdat da tebe zaposle. Nije isto biti baustelac i otic, jer nijedan svabo nece da radi na bausteli, dok neki IT posao ili office posao opcenito je druga prica, tako da ne treba ti tehnicki ali ti treba diploma.

Iskreno, fit sam zavriso relativno u roku, 2 godine me profesor patio sa zavrsnim radom cisto eto jer se moze izivljavat, radio sam u Sarajevu 4 godine i kad sam dobio diplmu istok trena sam rekao poslodavcu da planiram da trazim posao vani i da pocnu traziti zamjenu, mogu reci da je super sve proslo i sa njihove strane i sa moje. Sad sam 2 i po godine vani i nisam se pokajao ni sekunde.

Upisi fit, nije toliko tezak pogotovo sada kako nema Reportinga vise, zadaj se, uci, 99% znanja ti nece trebati na poslu, dok studiras mozes naci posao negdje kod nas u struci obucit se i onda da budes spreman za vani. Ako imas jos pitanja slobodno DM.
možeš li me preporučiti poslodavcu ? ETF 1998-2003..Informatika... iskustvo do sada , njemački tečno govorim , završio srednju u Njemačkoj.. može i skype interview
Kakav ti je CV?

Ne znam da li trazimo novih zaposlenih mogu ti poslati stranicu pa se prijavi. U ostalom, ne vidim problem ako znas njemack i imas radnog iskustva da se prijavis na neki oglas u njemacku? Zasto ne uradis to? I ja sam tako, prijavio se na 10tak oglasa - imao interviews online i otiso uzivo jednom potpisati ugovor i to je to
korona brate
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#21 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by ProgramskiJezik »

fox-69 wrote: 22/03/2021 11:34
ProgramskiJezik wrote: 22/03/2021 09:54
fox-69 wrote: 18/03/2021 17:00

možeš li me preporučiti poslodavcu ? ETF 1998-2003..Informatika... iskustvo do sada , njemački tečno govorim , završio srednju u Njemačkoj.. može i skype interview
Kakav ti je CV?

Ne znam da li trazimo novih zaposlenih mogu ti poslati stranicu pa se prijavi. U ostalom, ne vidim problem ako znas njemack i imas radnog iskustva da se prijavis na neki oglas u njemacku? Zasto ne uradis to? I ja sam tako, prijavio se na 10tak oglasa - imao interviews online i otiso uzivo jednom potpisati ugovor i to je to
korona brate
E jbga, to jest mali problem..
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#22 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by mirsek »

ProgramskiJezik wrote: 22/03/2021 13:44
fox-69 wrote: 22/03/2021 11:34
ProgramskiJezik wrote: 22/03/2021 09:54
Kakav ti je CV?

Ne znam da li trazimo novih zaposlenih mogu ti poslati stranicu pa se prijavi. U ostalom, ne vidim problem ako znas njemack i imas radnog iskustva da se prijavis na neki oglas u njemacku? Zasto ne uradis to? I ja sam tako, prijavio se na 10tak oglasa - imao interviews online i otiso uzivo jednom potpisati ugovor i to je to
korona brate
E jbga, to jest mali problem..
Tona firmi radi remote, minimalno dok je korone.
Ne bi trebalo biti problem da se pronadje i remote angazman.
@fox-69
Napisi svoje core tehnologije pronaci cu ti odmah bar desetak full remote oglasa u Njemackoj gdje ces biti medju top kandidatima.
Mada da sam na tvom mjestu ne bih bjezao ni od velike britanije, holandije, irske a mozda i amerike ako ti vremenske zone nisu problem.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#23 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by fox-69 »

mirsek wrote: 22/03/2021 13:54
ProgramskiJezik wrote: 22/03/2021 13:44
fox-69 wrote: 22/03/2021 11:34

korona brate
E jbga, to jest mali problem..
Tona firmi radi remote, minimalno dok je korone.
Ne bi trebalo biti problem da se pronadje i remote angazman.
@fox-69
Napisi svoje core tehnologije pronaci cu ti odmah bar desetak full remote oglasa u Njemackoj gdje ces biti medju top kandidatima.
Mada da sam na tvom mjestu ne bih bjezao ni od velike britanije, holandije, irske a mozda i amerike ako ti vremenske zone nisu problem.
mogul ti poslati CV na mail ?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#24 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by mirsek »

fox-69 wrote: 22/03/2021 19:22
mirsek wrote: 22/03/2021 13:54
ProgramskiJezik wrote: 22/03/2021 13:44

E jbga, to jest mali problem..
Tona firmi radi remote, minimalno dok je korone.
Ne bi trebalo biti problem da se pronadje i remote angazman.
@fox-69
Napisi svoje core tehnologije pronaci cu ti odmah bar desetak full remote oglasa u Njemackoj gdje ces biti medju top kandidatima.
Mada da sam na tvom mjestu ne bih bjezao ni od velike britanije, holandije, irske a mozda i amerike ako ti vremenske zone nisu problem.
mogul ti poslati CV na mail ?
Ne moras. Mozes ako nece ovdje poslati mi na PP svoje 2-3 core vjestine i poslacu ti par oglasa.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#25 Re: Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar

Post by fox-69 »

mirsek wrote: 23/03/2021 00:46
fox-69 wrote: 22/03/2021 19:22
mirsek wrote: 22/03/2021 13:54
Tona firmi radi remote, minimalno dok je korone.
Ne bi trebalo biti problem da se pronadje i remote angazman.
@fox-69
Napisi svoje core tehnologije pronaci cu ti odmah bar desetak full remote oglasa u Njemackoj gdje ces biti medju top kandidatima.
Mada da sam na tvom mjestu ne bih bjezao ni od velike britanije, holandije, irske a mozda i amerike ako ti vremenske zone nisu problem.
mogul ti poslati CV na mail ?
Ne moras. Mozes ako nece ovdje poslati mi na PP svoje 2-3 core vjestine i poslacu ti par oglasa.
Primarno;
.NET, C#

Također:
Java
PHP
Front End
Backend
Online-Shops
Web Crawlers - Automatisation (svježe reference iz prve ruke )

Image

uvm.
Post Reply