Fahrin formalni ulazak u politiku - miniSTAR nebezbednosti

Post Reply
User avatar
lopta
Posts: 806
Joined: 24/08/2008 01:11
Location: Sarajevo

#51 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by lopta »

Ocigledno bi mnogi zeljeli vidjeti propast najveceg probosnjackog medija u drzavi i jedne takve respektabilne firme kao sto je Avaz koja uposljava stotine ljudi, no na zalost vama, a na srecu mnogih drugih prije svega Bosnjaka, to se nece desiti, koliko god beogradsko-zagrebacke sluge to pokusavale.

Sto se tice naslova teme i Radoncicevog ulaska u politiku, samo mi nije jasno kako je autor teme mogao to zakljuciti iz intervjua u kojem covjek eksplicitno navodi da NECE ulaziti u politiku. :-)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#52 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by zonbirile »

@lopta,jeli to pričaš o partijskom sekretaru,druže.Pusti narod ,dobro je opljačkan,pričajmo mu neke prave stvari.Propašću Avaza,neće propasti niko sem Ščepe,a ta muda pod bubrege prodaji nekom drugom,no ne da i ti nisi iz Rožaje.
User avatar
Bourne
Posts: 550
Joined: 23/07/2009 16:47
Location: Sarajevo-Bistrik.ba

#53 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Bourne »

Neznam jeste li primjetili ali tekst koji je objavljen u Avazu (web stranici)s Fahrom Radoncicem nemoze se komentarisati :lol: sto li boze sta vi mislite :?:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#54 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by zonbirile »

@vivaldi
da bi tako visokoumno palamudio,trebaš bar nešto znati i imati zrno soli u glavi.Oni ne kupuju Vranicu,več su većinski dioničari,kupili su je davno/dionice po bagatelnoj cijeni,jer je idiotska država,bolje reći kriminalna vršila obračun vrijednosti po računovodstvenim cijenama i sa njima izašla na berzu,lole pokupovale akcije,onda izmjenili bilancu po stvarnim vrjednostima na tržištu i tu ostvarili razliku od 600%,a istovremeno gurali Vranicu u gubitak.Sada Vranica u dubiozi 25 miliona i gotova je ,ali ima tržišnu vrijednost u nekretninama od cca 60mil.Obrni okreni razlika cca 35 miliona-dosta para za trud od par potpisa-
User avatar
pici
Posts: 43580
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#55 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by pici »

Ja cu samo napisat za šta im je zinula gujca.......a keša nejmaju i valja milijunske kredite vraĆat,jedino ako im DoDi kojeg Ruju na volej ne nabaci :mrgreen: ......a ni certifikata nejma :mrgreen: ....12 Strateških firmi u federaciji i BiH imovina ;-)



e sad druga stvar Šo su SelimoviĆi bili dosta mudriji(pokvareniji) pa prije deset godina pokupovali certifikatima firme i sada imaju to Šo imaju :mrgreen: ........

Image
Svako Dobro Bosno i Hercegovino :bih:
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#56 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Real Khan »

Uff, da pokušam odgovoriti svima...

@komi: nemam pojma koje je godište Farho, ali mi se čini da je Fahrudin Radončić oko 60-og :D
blackepeace wrote:
Real Khan wrote:Fahro je ispušio na svim frontovima jer para nema, Mišković također zglajzao finansijski i hitno mu treba nešto vrijedno (a jeftino) da hajruje u Federaciji, tačnije u Sarajevu gdje još uvijek ima brdo novca, dok je RS je već opuhana do krajnjih granica održivosti (zadnji "poduhvat" im je bila "prodaja" robne kuće Boska u BL i to je to). Obruč oko Dodika se steže i svaka transakcija mu je pod velikom lupom, tako da se sve manje može zafrkavati...veliki je to pritisak čak i za grmalja poput Dodika...
Zar nije nedavno bila informacija na TV kako Delta uskoro treba početi gradnju poslovnog toranja u BL i najvećeg trgovačkog centra u regionu ?
Dodo zida RTV dom u nebesa a Fahrin toranj se vidi iz Pariza.
Sirotinja... :-D
Nije zlato sve što s'ja, pa tako ni svaka informacija na TV ne znači nužno da je tačna...Lično sam se milion puta uvjerio da TV prenese neku informaciju sa nekog događaja gdje sam učestvovao na takav način da sam se pitao jesam li ja stvarno bio tamo ili sam puk'o... Ovakve "informacije" često piče na PTPC-u koji je daleko od profesionalne TV (isključivo služi kao propagandna mašina vladajuće stranke u RS-u, a to je današnjem PTPC-u bila prvenstvena namjena prilikom formiranja tokom rata...
Novi_Nick wrote: @ Real dobre info. Nego nesto mi ovdje nije jasno. Kazes da je Fahro (Avaz) duzan ogromnu lovu Miskovicu, ako je tako zar se vise ne isplati Miskovicu da Fahra potope da propadne jer onda Miskovic dolazi do svih Fahrinih nekretnina po Federaciji?
I ja sam se pitao zašto Miško ne učini takav potez, ali mi se čini da im je bitniji Fahro na nogama (zajedno sa svojim medijem) nego nešto drugo. Do nekretnina će Miško doći prije ili kasnije...
Novi_Nick wrote:@ Real Khan,

Koliko vidim sve se igre vode oko toga da pojedine stranke i politicari uniste masu vrijednih firmi/preduzeca/fabrika/kompanija/ po Bosni i Hercegovini da bi onda mogli doci jeftino do nekretnina tih unistenih firmi, znaci nekretnina koje su jako vrijedne ili ce biti jako vrijedne kada Bosna i Hercegovina jednog dana unidje u EU.
:thumbup: Bravo majstore! To je to...ne treba zaboraviti samo jedan detalj: kada (ako ikada) BiH uđe u EU, sve što danas košta u KM biće "prevedeno" u EUR...npr. hljeb je sada 1 KM, a kada (ako) budemo u EU biće hljeb 1 EUR...isti princip će se primjeniti i na cijene nekretnina (osim plata radnicima, koje će se preračunavati po sadašnjem kursu 1 EUR=1.955830 KM)
musac wrote:Fala ti, Khane. Zanimljive informacije... Ali mi nije jasno zasto je Fahro u tolikoj finansijskoj krizi... Pa sve novine mu se dobro prodaju? Dobro radi Radon Plaza? Jedino Twist Tower mu je propala investicija od nekih 60-ak miliona, ali valjda ce to moci vratiti?
Šta misliš kolike su kamate (dnevne) na iznos od 60 MILIONA KAM? Pa skontaj koliko je to mjesečno...Nije ni čudo što je Fahro toliko cvilio zbog UniCredit Banke...A vjerovao ili ne, sve manje raje vidim kako čitaju (tačnije sve manje kupuju) Avaz...
spokojan wrote:real khan i ostali

fahro nije u financijskim problemima vjerujte. jedini financijski problebi ovog (ne)covjeka su to sto je prije 2 godine mislio da ce do kraja 2009. godine biti tezak 200 mln eura, a tezak je 100.

Njegov sustinski problem je isprepletenost struktura i ako je on uvezan s nekom strukturom koja trenutno nije u milosti recimo amera, a iz te isprepletenosti se tesko izlazi. u toj poziciji stisne ga dervisevic iz financijske policije i fahro zna da za njega lako sloze hrpu inkriminirajucih dokaza. to su njegovi problemi, a ne nedostatak novca.
Tačno je da je on težak 100 miliona KM, ali nema toliko keša... Taj keš mu treba da bi dovršio neke planove, otplatio kredite, a s obzirom da je ljudska sujeta ponekad prevelika, čovjek neće da dozvoli sebi nakon godina "akumulacije" kapitala da taj kapital prodaje da bi isplatio dugove ili ne d'o Bog, da mu se ta imovina sudski plijeni...Ode mu onda "reputacija" biznismena.
vivaldi wrote: Nije ti bas nesto spektakularna ova analiza. Ispade po ovome da ce Miskovica (i Fahru) od propasti spasiti kupovine Vranice koja je i sama u finansijskoj dubiozi :-) Da se razumijemo, Miskovic pravi godisnji promet od 1,5 -2 MILIJARDE eura. Ima apsolutni monopol u srbiji, kupio je dobar dio u rs-u (lanac Tropic, Bosku..) , u podgorici je napravio ogroman shopping mall, a ima x manjih objekata kao i u makedoniji, dok je u bugarskoj kupio po velicini drugi ili treci maloprodajni lanac (pikadili ili tako nesto). Njegov kapital (nista spektakularno) je vec u sarajevu, ali ne ne njegovo (delta) ime.
Medjutim, kriza njega (a ni fahru) nije ni blizu unistila vec bi najbolja definicija bila "usporila" planove ekspanzije (npr. plan za federaciju je bio investiranje 200 do 300 miliona eura u trgovine), a najbolji primjer su Stozice u sloveniji gdje je prije recesije pobjedio na tenderu za shopping mall i stadion u vrijednosti od oko 260 miliona eura, ali je nedavno istekao i posljednji rok za pocetak radova pa je ugovor raskinut - ocigledno miskovic u uslovima recesije nema namjeru da od banaka uzima milonske kredite pa se samim tim nece "zavaljivat" ni kad je federacija u pitanju bar dok se ekonomija malo ne oporavi. Mozda eventualno kupi ponegdje nesto "sitno" za ono kesha sto ima u dzepu, ali je u principu sva velika lova vec investirana pa bez kredita nema vecih akvizicija.
I fahro je u slicnoj sitauciji samo je naravno rijec o manjim ciframa, ali covjek koji je prije mjesec-dva ulozio milion KM u nagradnu igru je daleko od propasti.
Ovo nije bila analiza, nego kratki sažetak za raju...već sam to objasnio. A što se tiče Vranice, ta firma jeste dovedena u dubiozu jer je izuzetno vrijedna i samo zemljište koje ta firma posjeduje vrijedi najmanje 100X više nego što je firma procijenjena prilikom pri(h)vatizacije... Lokacija je čudo, moj brale...Tako da bi Miškoviću ili bilo kome drugom to jako mnogo pomoglo da se "popravi".
lopta wrote:Ocigledno bi mnogi zeljeli vidjeti propast najveceg probosnjackog medija u drzavi i jedne takve respektabilne firme kao sto je Avaz koja uposljava stotine ljudi, no na zalost vama, a na srecu mnogih drugih prije svega Bosnjaka, to se nece desiti, koliko god beogradsko-zagrebacke sluge to pokusavale.

Sto se tice naslova teme i Radoncicevog ulaska u politiku, samo mi nije jasno kako je autor teme mogao to zakljuciti iz intervjua u kojem covjek eksplicitno navodi da NECE ulaziti u politiku. :-)
@lopta, ne veselim se ja ničijoj nesreći, pogotovo ne želim tolikim radnicima da ostanu bez posla (i sam imam mnogo prijatelja koji su vezani za njegove firme), ali jbga, ja samo iznosim činjenice... Ljudi koji rade u Avazu jesu probosanski orijentirani, ali neki potezi njihovog gazde su uveliko "šuhveli".
spokojan
Posts: 455
Joined: 08/07/2009 16:00

#57 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by spokojan »

lopta wrote:Ocigledno bi mnogi zeljeli vidjeti propast najveceg probosnjackog medija u drzavi i jedne takve respektabilne firme kao sto je Avaz koja uposljava stotine ljudi, no na zalost vama, a na srecu mnogih drugih prije svega Bosnjaka, to se nece desiti, koliko god beogradsko-zagrebacke sluge to pokusavale.

Sto se tice naslova teme i Radoncicevog ulaska u politiku, samo mi nije jasno kako je autor teme mogao to zakljuciti iz intervjua u kojem covjek eksplicitno navodi da NECE ulaziti u politiku. :-)
E lopta, lopta. Blago tebi u blazenom neznanju, a jos vise blago Fahrudinu s takvima kao sto si ti.

Ako si procitao intervju vidio si da fahro kaze kako mu nije napeto uci u politiku ali onda navodi dva moguca razloga zbog kojih bi se formalno politicki aktivirao.

Jedno je sigurno, ako se kandidira za nesto, ima tvoj glas.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#58 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by zonbirile »

kao prvo, za početak,oduzeti mu lažno stečeno državljanstvo i protjerati-ali ko od ovih slina ima muda,kada u redu čekaju da im objavi slike i članak o njima.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#59 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Real Khan »

Ostadoh dužan @vivaldiju
vivaldi wrote: I fahro je u slicnoj sitauciji samo je naravno rijec o manjim ciframa, ali covjek koji je prije mjesec-dva ulozio milion KM u nagradnu igru je daleko od propasti.
Pitaj ekonomske stručnjake šta znači u jednoj državi pojava procvata igara na sreću, lutrije, tombole, kladionica...to su znaci općeg siromašenja društva, jer logično je da sa rastom nezaposlenosti sve više ljudi se nada da će preko noći izaći iz bijede. Rast nezaposlenosti nužno obara kupovnu moć građana i prvo što se skida sa kućnog budžeta jeste dnevna štampa i kupovina knjiga (jer je to mnogima luksuz). Neka me isprave stariji forumaši ako griješim, sjećam se da su u jeku velike ekonomske krize sa inflacijom od nekoliko stotina posto u bivšoj YU sve novine upravo preživljavale na osnovu nagradnih igara...S druge strane, ne sjećam se da je bilo koji zapadni ugledni dnevni list ikada pokrenuo ovakve nagradne igre za široke narodne mase. Fahro je uložio 1 milion, koji je de facto bio u rukama kupaca novina tj. učesnika u nagradnoj igri. Nije on nigdje morao depozitovati taj milion u kešu, nego se kroz prodaju novina odvajalo za nagradnu igru (nisu svi dobitnici, zar ne? Mnogi nisu dobili ništa...)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#60 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by KatarinaKosaca »

[quote="Real Khan"]Pitaj ekonomske stručnjake šta znači u jednoj državi pojava procvata igara na sreću, lutrije, tombole, kladionica...to su znaci općeg siromašenja društva, jer logično je da sa rastom nezaposlenosti sve više ljudi se nada da će preko noći izaći iz bijede. Rast nezaposlenosti nužno obara kupovnu moć građana i prvo što se skida sa kućnog budžeta jeste dnevna štampa i kupovina knjiga (jer je to mnogima luksuz). Neka me isprave stariji forumaši ako griješim, sjećam se da su u jeku velike ekonomske krize sa inflacijom od nekoliko stotina posto u bivšoj YU sve novine upravo preživljavale na osnovu nagradnih igara...S druge strane, ne sjećam se da je bilo koji zapadni ugledni dnevni list ikada pokrenuo ovakve nagradne igre za široke narodne mase. Fahro je uložio 1 milion, koji je de facto bio u rukama kupaca novina tj. učesnika u nagradnoj igri. Nije on nigdje morao depozitovati taj milion u kešu, nego se kroz prodaju novina odvajalo za nagradnu igru (nisu svi dobitnici, zar ne? Mnogi nisu dobili ništa...)[/quote

Igre na sreću nisu usko vezane uz ekonomsku krizu, nego ima puno i do mentaliteta nacije. Ne može se tako matematički pstavljati, ekonomska konjuktura je nešto puno kompleksnije i višedimenzionalno. Na primjer u Južnoj Americi nisu toliko popularne (igre na sreću ) koliko u Španjolskoj koja je ekonomski puno jača. El mundo i El Pais skoro pa redovono organiziraju takve stvari na svojim stranicama, a govorimo o jako ozbiljnim, kvalitetnim i visokotiražnim dnevnim novinama. Tako da tvoje gore izneseno se ne može uzeti kao stoprocentni fakat.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#61 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by StupskaBitanga »

real khan
rci mi kakce veze imaju zajedno Mims, Konzum i Fahro?
Jel stvarno istina za dallas jer zivim na Stupu pa me interesuje
Miskovic i Fahro su kupili Standard-isto na Stupu
znas li ili bilo ko sta je sa Avaz Tuzla zemljistem
spokojan
Posts: 455
Joined: 08/07/2009 16:00

#62 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by spokojan »

real khan

Prica ti generalno ima veze, pa i da bi fahro volio imati bolju dostupnost legalnom novcu putem kredita.

Medjutim, budi siguran da nema financijskih problema. Nema on 60 mln km kredita nego 30ak mln km. Plati godisnje kamate manje od 2 mln km, a godisnja dobit avaza je preko 5 mln km.

Druga stvar je njegova sujeta i pozicija u kojoj se nasao da vise nije tako komotna.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#63 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by KatarinaKosaca »

StupskaBitanga wrote:real khan
rci mi kakce veze imaju zajedno Mims, Konzum i Fahro?
Jel stvarno istina za dallas jer zivim na Stupu pa me interesuje
Miskovic i Fahro su kupili Standard-isto na Stupu
znas li ili bilo ko sta je sa Avaz Tuzla zemljistem
Mislim da je Standard kupio samo MIšković. Kada je bankrotirao bivši vlasnik Schider Gruppe, ostala mu je ta jedina profitabilna tvornica. KOliko znam da je preko Selvera Oruča (sa kojim se ranije družio njegov predstavnik Andreas Langer) došao do MIškovića i ponudio prodaju. Oruč je uzeo proviziju i slavu , a Mišković drugog izvoznika u BIH.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#64 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by musac »

KatarinaKosaca wrote:
StupskaBitanga wrote:real khan
rci mi kakce veze imaju zajedno Mims, Konzum i Fahro?
Jel stvarno istina za dallas jer zivim na Stupu pa me interesuje
Miskovic i Fahro su kupili Standard-isto na Stupu
znas li ili bilo ko sta je sa Avaz Tuzla zemljistem
Mislim da je Standard kupio samo MIšković. Kada je bankrotirao bivši vlasnik Schider Gruppe, ostala mu je ta jedina profitabilna tvornica. KOliko znam da je preko Selvera Oruča (sa kojim se ranije družio njegov predstavnik Andreas Langer) došao do MIškovića i ponudio prodaju. Oruč je uzeo proviziju i slavu , a Mišković drugog izvoznika u BIH.
A Oruč je vlasnik Robota?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#65 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by KatarinaKosaca »

Vlasnik Robota i ponekad su u sretna vremena znali uzeti po neki kamion Robota da vozi robu za NJemačku, kada stalni transporter Muhić (Standardov) nije imao dovoljno kapaciteta. Govorimo o tvornici koja je dnevno slala i šalje 5 kamiona za NJemačku.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#66 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by musac »

KatarinaKosaca wrote:Vlasnik Robota i ponekad su u sretna vremena znali uzeti po neki kamion Robota da vozi robu za NJemačku, kada stalni transporter Muhić (Standardov) nije imao dovoljno kapaciteta. Govorimo o tvornici koja je dnevno slala i šalje 5 kamiona za NJemačku.
Moj je stari isao na intervju za posao inzinjera u Standard, kod nekog tipa iz Njemacke. Nije dobio posao jer nije znao njemacki...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#67 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by KatarinaKosaca »

musac wrote:
KatarinaKosaca wrote:Vlasnik Robota i ponekad su u sretna vremena znali uzeti po neki kamion Robota da vozi robu za NJemačku, kada stalni transporter Muhić (Standardov) nije imao dovoljno kapaciteta. Govorimo o tvornici koja je dnevno slala i šalje 5 kamiona za NJemačku.
Moj je stari isao na intervju za posao inzinjera u Standard, kod nekog tipa iz Njemacke. Nije dobio posao jer nije znao njemacki...
Andreas Langer, taj kojeg sam spomenula, link između velikog bivšeg gazde i sarajeva, mada je mutno radio u sarajevu sve.Niti jedan inžinjer tamo ne zna njemački, postoji izvozno odjelenje i oni znaju. Iako, sad sa novim vlasnikom, njemački nema veze, jedino za tržište i kupca, a i njih je puno otpalo bankrotom Schiedera. Iako da ne odemo off, koliko znam Radončić nema vlasničkog udjela, samo MIšković.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#68 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by musac »

KatarinaKosaca wrote:
musac wrote:
KatarinaKosaca wrote:Vlasnik Robota i ponekad su u sretna vremena znali uzeti po neki kamion Robota da vozi robu za NJemačku, kada stalni transporter Muhić (Standardov) nije imao dovoljno kapaciteta. Govorimo o tvornici koja je dnevno slala i šalje 5 kamiona za NJemačku.
Moj je stari isao na intervju za posao inzinjera u Standard, kod nekog tipa iz Njemacke. Nije dobio posao jer nije znao njemacki...
Andreas Langer, taj kojeg sam spomenula, link između velikog bivšeg gazde i sarajeva, mada je mutno radio u sarajevu sve.Niti jedan inžinjer tamo ne zna njemački, postoji izvozno odjelenje i oni znaju. Iako, sad sa novim vlasnikom, njemački nema veze, jedino za tržište i kupca, a i njih je puno otpalo bankrotom Schiedera. Iako da ne odemo off, koliko znam Radončić nema vlasničkog udjela, samo MIšković.
Imas li jos nekih zanimljivih informacija o nasim biznismenima i firmama? O vlasnisckim udjelima i slicno? Nekim transakcijama i to? Bas je zanimljivo. :)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#69 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by KatarinaKosaca »

Ma, ne. Onoliko koliko znam, jer sam na tržištu, pa srećem. Nisam na budžetu :-D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#70 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by vivaldi »

Real Khan wrote:Ostadoh dužan @vivaldiju
vivaldi wrote: I fahro je u slicnoj sitauciji samo je naravno rijec o manjim ciframa, ali covjek koji je prije mjesec-dva ulozio milion KM u nagradnu igru je daleko od propasti.
Pitaj ekonomske stručnjake šta znači u jednoj državi pojava procvata igara na sreću, lutrije, tombole, kladionica...to su znaci općeg siromašenja društva, jer logično je da sa rastom nezaposlenosti sve više ljudi se nada da će preko noći izaći iz bijede. Rast nezaposlenosti nužno obara kupovnu moć građana i prvo što se skida sa kućnog budžeta jeste dnevna štampa i kupovina knjiga (jer je to mnogima luksuz). Neka me isprave stariji forumaši ako griješim, sjećam se da su u jeku velike ekonomske krize sa inflacijom od nekoliko stotina posto u bivšoj YU sve novine upravo preživljavale na osnovu nagradnih igara...S druge strane, ne sjećam se da je bilo koji zapadni ugledni dnevni list ikada pokrenuo ovakve nagradne igre za široke narodne mase. Fahro je uložio 1 milion, koji je de facto bio u rukama kupaca novina tj. učesnika u nagradnoj igri. Nije on nigdje morao depozitovati taj milion u kešu, nego se kroz prodaju novina odvajalo za nagradnu igru (nisu svi dobitnici, zar ne? Mnogi nisu dobili ništa...)
Za nagradne igre u svijetu ti je pojasnila katarina kosaca, ali da malo pojasnim ostalo.
Nagradna igra je ustvari bila kontra oslobodjenju kada su je oni pokrenuli sto u ovoj prici nije bitno vec je vazan onaj milion koji se ekspresno odvojio. Sto se tice tiraza on je nesto malo opao, ali opet nista dramaticno - ostala njihova izdanja ionako nikad nisu ni pokretana zbog komercijalnih razloga, ali i to je druga tema.
U sustini, avaz (fahro) je na meti zbog iritantnog nacina pisanja (sto opet zakonski nije kaznjivo), ali sve ostalo je isto kao kod svih drugih balkanskih postratnih kapitalista.
Fol je samo sto drugi to malo ljepse upakuju (npr. citav svijet je mrzio busha zbog njegovih iritatnih izjava i ratova, a onda dodje malo namazaniji i slatkorijecivi obama, citav svijet uhvati obamamanija, a u praxi nikad gora situacija u afganistanu i iraku nego danas).
Sto se tice kredita tu je frka ispala u trenutku kada je unicredit naknadno podigao kamate, a na tolike iznosi i promili puno znace pa "kontranapad" nimalo ne cudi.

S druge strane i ja sam tebi ostao duzan u vezi onih cijena nekretnina.
Kao prvo, cijene nekretnina, ali i zemlje rastu/ce rasti (recesija je to malo restartovala, ali nece ni to dugo trajati) na cijelom balkanu pa gdje god sta da kupi miskovic, fahro, ti ili ja ce dugorocno profitirati. Medjutim, ovi veliki igraci su u roku od 15-tak godina visestruko umnozili ogroman kapital pa nesto nisam bas siguran da im je to primarni motiv jer sa tolikim parama, vezama, moci...postoji neuporodivo brzi i produktivniji nacin za oplodjavanje kapitala od pukog cekanja ulaska u eu i udvostrucavanju cijena nekretnina. Vjerujem da bi cak i nas dvojica u roku 10 dana smislili neki dobar plan kako od jednog miliona napraviti dva (pod uslovom da nam neko ovaj prvi pokloni :)
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#71 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Novi_Nick »

@ Real Khan,

Vranica je mozda bila najaca gradjevinska firma sa prostora bivse YU i kao takva bila je ogromna konkurencija firmama iz Srbije i Hrvatske poslije raspada SFRJ. Vranica je mogla da uzima milijarde dolara godisnje iz razno-raznih gradjevinskih projekata po muslimanskim drzavama od poslova koje su tamo dobijali. Zato je Vranicu izmedju ostalog neko potopio od Bosnjckih stranki i politicara koje su sigurno kupile neke kompanije iz Srbije i Hrvatske da bi one preuzele poslove i trzista po tim muslimanskim drzavama.
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#72 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by blackepeace »

Real Khan wrote:
blackepeace wrote:Zar nije nedavno bila informacija na TV kako Delta uskoro treba početi gradnju poslovnog toranja u BL i najvećeg trgovačkog centra u regionu ?
Dodo zida RTV dom u nebesa a Fahrin toranj se vidi iz Pariza.
Sirotinja... :-D
Nije zlato sve što s'ja, pa tako ni svaka informacija na TV ne znači nužno da je tačna...Lično sam se milion puta uvjerio da TV prenese neku informaciju sa nekog događaja gdje sam učestvovao na takav način da sam se pitao jesam li ja stvarno bio tamo ili sam puk'o... Ovakve "informacije" često piče na PTPC-u koji je daleko od profesionalne TV (isključivo služi kao propagandna mašina vladajuće stranke u RS-u, a to je današnjem PTPC-u bila prvenstvena namjena prilikom formiranja tokom rata...
Metodom googlanja sam utvdio sljedeće

Plan za Miškovićev kolač u BL
http://www2.banjaluka.rs.ba/static/uplo ... v_veci.JPG

Dodikova buduća medijska tvrđava (a još se nije smirila situacija oko zgrade vlade)

Image

Image

Fahrin medijski dvorac

Image

Image

Sirotinja ne pravi ovakve objekte ;-)
spokojan
Posts: 455
Joined: 08/07/2009 16:00

#73 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by spokojan »

naravno da nisu sirotinja, oni su bogati ratni profiteri.

jedino, sto se fahre tice, njega nervoznim cini jer je prije godinu dana mislio, da ce vec danas svakog mjeseca ubirati 500 hiljada maraka od iznajmljivanja twist towera, a situacija na trzistu je takva da to i nije tako.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#74 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Fair Life »

Nebojša Medojević, predsjednik crnogorskog Pokreta za promjene, izjavio je: "Jasno je da sada postoji snažni lobistički centar, a Fahrudin Radončić je glavni čovjek Mila Đukanovića koji mu završava podršku reisul-uleme Mustafe Cerića u BiH i, naravno, utiče na IZ u Crnoj Gori i održava ovaj režim na vlasti. Vjerovatno da su interesi i u sferi pranja novca stečenog na nelegalan način..."
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#75 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by udrch »

Avaz nije izdvojio milion maraka za nagradnu igru, kao uostalom nijedan dnevni list ne izdvaja te pare..
Jednostavno se kao nagradni fond ponudi ono što prodaju medijski komitenti Avaza ili neke druge novine..
npr. Avaz je nagrađivao sa računarskom i digitalnom opremom koju prodaju oni koji se stalno reklamiraju: Robot, Technomarket, Imtec i drugi..
Nudio Je turistička putovanja od turističkih agencija i sl..sve se kompenzira na kraju, dođeš mi, dođem ti..
A lično mislim da je to uradio jer je Oslobođenje pokrenulo sličnu nagradnu igru..
Avaz donosi velike pare i danas, onaj ko hoće nešto da prodaje mora se reklamirati, a Avazove reklame nisu jeftine, pa ne bih reko da je on u nekom posebnom finansijskom deficitu s te strane..
Jedini problemi mislim da mu dolaze od Radon Plase koja nema toliko klijenata u Sarajevu..
Post Reply