Factory reset protection - HITNO

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Mia_mea123431
Posts: 1
Joined: 13/02/2021 03:29

#1 Factory reset protection - HITNO

Post by Mia_mea123431 »

Pozdrav svima.
Vratila sam telefon na fabricka podesavanja ali se nisam odjavila sa google naloga. Sada ne mogu da upalim telefon bez te adrese i sifre - koju naravno ne znam. Da li postoji servis koji to moze ukloniti? U pitanju je Samsung Galaxy J6
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#2 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by Manual »

Da li koristiš taj Google nalog na pc u, tamo mozes da upravljaš računom (vidis username, promjenis šifru itd..) Ipak mislim da kad vratiis telefon na fabricke postavke ne bi trebalo da ti traži nikakve adrese šifre jer to je isto kao da si kupila nov mob.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by Dope_Man »

Kad pravis google nalog obicno ovih dana trazi i telefon kao safety opciju, probaj na nekon drugom telefonu ili PC-u da resetujes sifru tog accounta.

Mada mi nije poznati da bi telefon trebao da trazi taj konkretni nalog iz bilo kog razloga, obicno samo trazi novi acc u okviru procesa podesavanja svega na telefonu jer je ''nov''. Al opet proslo je podugo kako sam zadnji resetovao i bilo je na starijem OSu pa ne znam da to nije neki novi safety feature u fazonu da u slucaju kradje imas beskoristan telefon jer nije dovoljno uraditi reset.
wolfie
Posts: 893
Joined: 19/10/2010 21:21

#4 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by wolfie »

U pitanju je Samsung account, ne google. Resetuj sifru preko racunara.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by zippoo87 »

Iako je 2021. godina,kod nas ljudi jos nisu svarili osnovne 2-3 stvari na telefonima ...a to je da zapises google account,da sinhronizujes kontakte na google i kada kupujes novi telefon,da imas sve na google accountu i trece,da ne pravis accounte od proizvodjaca telefona ako ih neces koristiti,tj. ako neces zapisati sifru i mail,jer se onda desi ovo kao kod pokretaca teme.

Mnogim ljudima kada spomenes da promijene telefon,odmah prica,eh odose mi brojevi,nemam ovo,nema mono,moram ponovo instalirati,bla bla...a u biti,sve sto je potrebno je napraviti backup i kada uzmes novi telefon (ako je od istog proizvodjaca,ulogujes se na account i uradis restore) odradis restore da li online ili offline,zavisi gdje si spremio backup.
I kada imas ovo,mozes dnevno mijenjati dva telefona i opet ces sve isto na svakom imati...ali,malo ko ovo koristi.
Paradoks je da ovo najmanje znaju oni koji bi i trebali znati...poslovni ljudi,koji imaju na hiljade kontakata.

Sto se tice skidanja i uklanjanja samsung accounta,mogu to uraditi u servisu ,ako ne znas vratiti sifru,cijena je 20-30 KM inace
Grom2017
Posts: 635
Joined: 04/02/2019 20:31

#6 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by Grom2017 »

zippoo87 wrote: 21/04/2021 12:36 Iako je 2021. godina,kod nas ljudi jos nisu svarili osnovne 2-3 stvari na telefonima ...a to je da zapises google account,da sinhronizujes kontakte na google i kada kupujes novi telefon,da imas sve na google accountu i trece,da ne pravis accounte od proizvodjaca telefona ako ih neces koristiti,tj. ako neces zapisati sifru i mail,jer se onda desi ovo kao kod pokretaca teme.

Mnogim ljudima kada spomenes da promijene telefon,odmah prica,eh odose mi brojevi,nemam ovo,nema mono,moram ponovo instalirati,bla bla...a u biti,sve sto je potrebno je napraviti backup i kada uzmes novi telefon (ako je od istog proizvodjaca,ulogujes se na account i uradis restore) odradis restore da li online ili offline,zavisi gdje si spremio backup.
I kada imas ovo,mozes dnevno mijenjati dva telefona i opet ces sve isto na svakom imati...ali,malo ko ovo koristi.
Paradoks je da ovo najmanje znaju oni koji bi i trebali znati...poslovni ljudi,koji imaju na hiljade kontakata.

Sto se tice skidanja i uklanjanja samsung accounta,mogu to uraditi u servisu ,ako ne znas vratiti sifru,cijena je 20-30 KM inace
Dobro si rekao, slazem se. I sam sam, dok sam ranije mijenjao uredjaje cesce, uvijek pisao novi gmail adresu, tj uvijek novi racun otvarao jer nisam shvatao da mi moze olaksati. Sad jedan vec imam dugo, imam icloud i samsung nalog svoje. Sad kad sam ga unio na S21 fino sam se iznenadio kad mi je prikazao slike sa oblaka koje sam sacuvao dok sam imao S6 i S9+ kao zadnji samsung.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by zippoo87 »

Grom2017 wrote: 21/04/2021 14:38
zippoo87 wrote: 21/04/2021 12:36 Iako je 2021. godina,kod nas ljudi jos nisu svarili osnovne 2-3 stvari na telefonima ...a to je da zapises google account,da sinhronizujes kontakte na google i kada kupujes novi telefon,da imas sve na google accountu i trece,da ne pravis accounte od proizvodjaca telefona ako ih neces koristiti,tj. ako neces zapisati sifru i mail,jer se onda desi ovo kao kod pokretaca teme.

Mnogim ljudima kada spomenes da promijene telefon,odmah prica,eh odose mi brojevi,nemam ovo,nema mono,moram ponovo instalirati,bla bla...a u biti,sve sto je potrebno je napraviti backup i kada uzmes novi telefon (ako je od istog proizvodjaca,ulogujes se na account i uradis restore) odradis restore da li online ili offline,zavisi gdje si spremio backup.
I kada imas ovo,mozes dnevno mijenjati dva telefona i opet ces sve isto na svakom imati...ali,malo ko ovo koristi.
Paradoks je da ovo najmanje znaju oni koji bi i trebali znati...poslovni ljudi,koji imaju na hiljade kontakata.

Sto se tice skidanja i uklanjanja samsung accounta,mogu to uraditi u servisu ,ako ne znas vratiti sifru,cijena je 20-30 KM inace
Dobro si rekao, slazem se. I sam sam, dok sam ranije mijenjao uredjaje cesce, uvijek pisao novi gmail adresu, tj uvijek novi racun otvarao jer nisam shvatao da mi moze olaksati. Sad jedan vec imam dugo, imam icloud i samsung nalog svoje. Sad kad sam ga unio na S21 fino sam se iznenadio kad mi je prikazao slike sa oblaka koje sam sacuvao dok sam imao S6 i S9+ kao zadnji samsung.
Pa podesi sebi sta sve hoces da ti snimi i sve imas.Ali pored slika (koje imaju i na google photos ) meni je vaznije da mi snimi biljeske,wifi sifre,neke pretrage i ostalo...pa kada uzmes novi telefon,on ima sve podatke kao stari,bukvalno ne moras nista podesavati...eventualno se moras ulogovati na aplikacije na novom telefonu.A i kada se krenes logovati,on zapamtio mail,nekada i sifru.

Mislim ovo je danas tako jednostavno i u dva tri klika imas sve...ali znam da 90% ljudi ovo ne koristi...sto mladjih,sto starijih i stalno neka kuknjava,kao izgubiti ce nesto...a ustvari gubis samo kada ne radis ovako i kada radis pogresno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23244
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by Sanjarko »

Ja imam sve sifre zapisane u jednoj svesci od svih racuna, pa me ipak strah da mi nezakljucaju racune ili izbrisu, jer mi je se davno nekad na Facebook-u desilo da su mi se gejmerski racuni zakljucali tj., nisu prosli, ali odtad zapisujem u svesci email racuna i sifre i snimam ih na Google-u i Waterfox-u.

Prije nisam znao da trebam to radit i nisam to bas radio pogotovo napotcetku 2014 godine kad sam dobio laptop i internet prvi put u zivotu, a samouk sam i kokuz pa nisam ni znao da to trebam.

Ali ipak se nemogu rijesit tog osjecaja da ce mi se zakljucat racuni ili izbrisati. To sve danas je kao kljucevi od stambenih i poslovnih objekata, automobila i drugih prijevoznih sredstava, i licnih dokumenata raznih.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#9 Re: Factory reset protection - HITNO

Post by arnes_king »

Mia_mea123431 wrote: 13/02/2021 04:04 Pozdrav svima.
Vratila sam telefon na fabricka podesavanja ali se nisam odjavila sa google naloga. Sada ne mogu da upalim telefon bez te adrese i sifre - koju naravno ne znam. Da li postoji servis koji to moze ukloniti? U pitanju je Samsung Galaxy J6
Ne znam da li si rijesila do sada ali moze se to rijesiti bez problema na skoro svim verzijama androida, pogotovo na tim starijim. Meni su poznanici donosili tako pa sam uvijek uspio naci na yt jednostavan bypass i tako uspio otkljucati/aktivirati.
Post Reply