Facebook

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: Facebook

Post by Sanjarko »

diablobih wrote: 17/05/2021 18:32 Nista, samo opusteno.
Ma znam. Nece valjda hakirat niko. Nisam bitan valjda za to. Ali eto, rekoh da priupitam, a ko pita, ne skita, valjda.
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#27 Re: Facebook

Post by odmor »

Da ne otvaram novu temu da pitam nesto drugo vezano za FB.
Imam FB profil na mobu i na PC. Na mobu mi je sve ok. Kada nisam na netu preko moba i udjem preko PC desava mi se da sam nekad "aktivan" (zelen), a nekad "neaktivan". Zna li neko uslijed cega se to desava? Dakle nikad ne mjenjam te statuse a brka mi se "samo od sebe" :? Je li ima neka logika???
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#28 Re: Facebook

Post by -Ekser- »

Facebook je postao pravi Frankenštajn od platforme. Nije to isti onaj Facebook, koji je primarno služio za povezivanje sa rodbinom i drugovima širom svijeta i traženje cura, pošto poslije 2010, Facebook je postao platforma za politiku, širenje teorija zavjere, govor mržnje, virtuelno nasilje, cenzuru, ugrožavanje ličnih podataka, spamovanje plaćenim reklamama i šta sve još ne, a što je još više postalo vidljivo od 2014, dok od 2020, kao i od ove godine, trenutno je to toliko vidljivo, da je vidljivo čak i golim okom, da je Facebook postao jedna veoma opasna društvena mreža, mada kad nije bio, s tim da sada i označava medije pojedinih zemalja, etiketom "medij u državnom vlasništvu...", što je samo očigledan dokaz, u šta se Facebook pretvorio. Trenutno, na Google Playstore-u, rejting Facebooka je spao na 2.3 od ukupne ocjene 5, dok Google briše aplikacije koje spadnu na ukupnu ocjenu 1. Na Facebooku tj. na Facebook wallu, čini mi se, više ima oglasa, nego korisnika tj. objava korisnika. Ako Facebook spadne sa Google Playstore-u, Facebook bi mogao zgubiti mnoge svoje oglašivače, a i krajnje je vrijeme, da se narod pročisti od Facebooka, koji pored toga što je postao teško gubljenje vremena, počeo je nedvosmisleno da liči, na agenta službe i službi svoje matične države. Daće bogdom da ih naša država oporezuje, i njih i sve druge strane IT kompanije, koje uzimaju novac od nas, a zauzvrat ne plaćaju ni 1 odsto poreza. S obzirom na to da samo Facebook ima godišnji promet od 86 milijardi američkih dolara (2020), ne računajući promet Microsofta, Alphabeta (Google-a) itd., sasvim je jasno, da nije riječ o malim parama, niti je mali broj novca, koji odlazi iz BiH u ruke Facebooka, koji ima oko 2 milijarde korisnika, a od toga jedno oko 2 miliona korisnika iz BiH, što matematički znači da samo Facebook uzima 86 miliona dolara godišnje iz BiH, plus ostale velike IT kompanije, tako da riječ je o čak nekoliko stotina miliona dolara i to godišnje tj. svake godine, s tim da ta brojka se iz godine u godinu rapidno povećava. Inače sam bio protiv oporezivanja velikih stranih IT firmi, ali kada sam izračunao neke podatke, zavrtilo mi se u glavi. Nismo mi toliko siroti, koliko nas drugi prave sirotinjom, a naročito velike multinacionalne kompanije, od Pampersa, preko Mondeleza, Coca Cole, pa sve do Facebooka i drugih velikih stranih kompanija. U svakom slučaju, Facebook treba oporezivati i to čak kao nekad šund što se oporezivao.
Last edited by -Ekser- on 02/06/2021 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#29 Re: Facebook

Post by vaučer »

Zar ljudi još koriste Facebook u 2021?
Ne mogu zamisliti gori način komunikacije ili informiranja od Facebooka.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#30 Re: Facebook

Post by saint_mirad »

vaučer wrote: 02/06/2021 16:49 Zar ljudi još koriste Facebook u 2021?
Ne mogu zamisliti gori način komunikacije ili informiranja od Facebooka.
Ja koristim Facebook. Šta ti koristiš, TikTok?
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#31 Re: Facebook

Post by vaučer »

Signal za komunikaciju, Twitter za vijesti. Nemam FB račun dobar dio decenije, niti koristim njihove druge platforme jer imaju ozbiljan problem s privatnosti podataka i kontrolom dezonformacija. Doduše ako su ti bitni ljudi na FB, skidanje nije nimalo jednostavno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Facebook

Post by Sanjarko »

Vecina ljudi u Bosni koristi Fejsbuk, pa i ja. Mislim nekoristim njega nego Mesendzer. Tu i tamo uletim u Fejsbuk. Sta je alternativa. Viber je za ispricavanje, Skajp isto tako, pandan im je Mesendzer, ali za povezivanje porodice, prijatelja i poznanika koristit kao alternativu sta?
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#33 Re: Facebook

Post by Qler »

Ja messenger koristim bukvalno za par jarana, kao i viber. Primarni je whatsapp, i polako se prelazi na signal.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#34 Re: Facebook

Post by YouAreMyDestiny »

Koristim fb, šta ću drugo koristiti za povezivanje sa ljudima 🤷‍♀️
Twitter, skype i watsapp ne koristim gotovo nikako.
Viber koristim kao i messenger.
Instagram mi je bez veze, ne shvatam svrhu kad imam fb.
Tik tok nemam.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#35 Re: Facebook

Post by uglavnomja »

fb :thumbup:

da vidim sta radi raja, novosti, vazne dogadjaje, da vidim slike, da ponekad objavim nesto ... imam ca 100 prijatelja :-D

i messenger za neke drage ljude koji su daleko

skype za redovnu komunkaciju



e, a da je fb prn'o u sisu - to 100%

katastrofa od reklama
i katastrofa od raznih sugestija
i nova platforma jos gora katastrofa
katastrofa sto mi stalno na vrh izbauju "najvaznije" postove, a ne najnovije (poslije 10000 klikova na most recent i pisanja administraciji)
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#36 Re: Facebook

Post by saint_mirad »

Šta je taj Signal? Gore vaučer napisao koristi signal, ja kontam nemoguće da je baš toliki boomer da koristi dimne signale.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#37 Re: Facebook

Post by vaučer »

U biti isto kao Whatsapp, enkriptirana chat aplikacija s grupama i sl - samo što za razliku od Whatsappa ne dila osobne podatke korisnika, ne preuzima kontakte i ostale nebuloze koje Whatsapp radi. S obzirom da imam mal broj ljudi s kojima redovito komuniciram i preferiram da ne budem dostupan bilo kome - meni odgovara. Twitter je isto vrlo dobar uz veliki 'AKO' - ako kontroliraš koga pratiš i tako 'oblikuješ' feed. Inače brzo postane septička jama puna botova i idiota.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#38 Re: Facebook

Post by saint_mirad »

vaučer wrote: 03/06/2021 10:19 U biti isto kao Whatsapp, enkriptirana chat aplikacija s grupama i sl - samo što za razliku od Whatsappa ne dila osobne podatke korisnika, ne preuzima kontakte i ostale nebuloze koje Whatsapp radi. S obzirom da imam mal broj ljudi s kojima redovito komuniciram i preferiram da ne budem dostupan bilo kome - meni odgovara. Twitter je isto vrlo dobar uz veliki 'AKO' - ako kontroliraš koga pratiš i tako 'oblikuješ' feed. Inače brzo postane septička jama puna botova i idiota.
Ovo važi i za Facebook, kao i za socijalne mreže uopšteno.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#39 Re: Facebook

Post by vaučer »

Donekle, da. Doduše ista praksa može biti kompliciranija na Facebooku. Svi su tamo, svi žele svakome gledati u tanjur i nisam jednom dobio 'zašto me nisi frendao/si me unfrendao'. A ono, trebam li napisati 'upravljačku politiku' za vlastiti feed. Puno je lakše na Twitteru ili Linkedinu - gdje nisi konstantno spamiran raznoraznim ljudima s periferije poznanstva. Drugi veliki problem za mene s Facebookom je da su u osnovi samo farma podataka i da imaju politiku 'boli nas neka stvar'. Bez obzira što ne koristim društvene mreže svakodnevno, niti uživam u njima - koncept korištenja jedne tvrtke koja bi da je po njihovom imala podatke kretanja, interesa, komunikacije, kontakata i kupovina - mi je prilično odbojan. Ne mislim da nude dovoljno da bi im besplatno ustupio sve navedene podatke.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#40 Re: Facebook

Post by saint_mirad »

vaučer wrote: 03/06/2021 11:41 Donekle, da. Doduše ista praksa može biti kompliciranija na Facebooku. Svi su tamo, svi žele svakome gledati u tanjur i nisam jednom dobio 'zašto me nisi frendao/si me unfrendao'. A ono, trebam li napisati 'upravljačku politiku' za vlastiti feed. Puno je lakše na Twitteru ili Linkedinu - gdje nisi konstantno spamiran raznoraznim ljudima s periferije poznanstva. Drugi veliki problem za mene s Facebookom je da su u osnovi samo farma podataka i da imaju politiku 'boli nas neka stvar'. Bez obzira što ne koristim društvene mreže svakodnevno, niti uživam u njima - koncept korištenja jedne tvrtke koja bi da je po njihovom imala podatke kretanja, interesa, komunikacije, kontakata i kupovina - mi je prilično odbojan. Ne mislim da nude dovoljno da bi im besplatno ustupio sve navedene podatke.
Oni vec imaju tvoje podatke, i ne samo oni. Koriscenje interneta ostavlja trag, jednostano se pomiris s tim da neke stvari znaju o tebi. Za vecinu ljudi to nije nikakav problem jer nemaju nesto problematicno o sebi online.
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#41 Re: Facebook

Post by vaučer »

Imaju određene podatke iz vremena dok sam bio korisnik - svakako. Kao uostalom i Google ili Apple u mom slučaju. Do određene mjere, kao i svaki korisnik internet, sam naravno pomiren s tim. Ali to ne znači da moraju i dalje imati svježe podatke - naročito jer su se pokazali kao vrlo loš upravitelj tim podatcima. Ono što nude, ne nalazim vrijednim onog što uzimaju. Za usporedbu, Apple također skuplja brdo korisničkih podataka za razvoj svega, od hardvera do aplikacija - ali ima nemjerljivo ozbiljniji odnos prema tim podatcima. Facebook i dalje glumi da je 2005-ta i koluta očima 'kakvi podatci, kao da je to bitno - sve je u redu', a to im je 'bread & butter' na kojem zarađuju milijarde.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#42 Re: Facebook

Post by Qler »

Signal je odlican, open source chat app, koji ne dijeli personal data ni sa kime, i sve je pohranjeno lokalno. Mana je sto u BiH niko ne vidi dalje od Vibera :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Facebook

Post by Truba »

Znaci ovaj fb nije normalan

Podijelim sliku sa stranice za zajebacije

Guzva motorista oko motoriste

Kaze...kad djevojci stane motor...


Sad dobivam upozorenje podjela laznog sadrzaja :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#44 Re: Facebook

Post by Sanjarko »

Prebacio radi stare na oba stara smartfona, na GSmart i Leagoo jezik na njima i Fejsu, s Engleskog na nase jezike, na GSmart je promjenilo kad sam to uradio davno, a danas uradim na Leagoo i na Fejsu promjenilo jezik, ali na Mesendzeru nece.

Sta bi mogla biti greska i da li deinstalacija Mesendzera i reinstalacija moze ovo popravit?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#45 Re: Facebook

Post by plain vanilla »

Black swan wrote: 28/08/2021 12:20 Znaci ovaj fb nije normalan

Podijelim sliku sa stranice za zajebacije

Guzva motorista oko motoriste

Kaze...kad djevojci stane motor...


Sad dobivam upozorenje podjela laznog sadrzaja :lol:
Mrsko mi sad traziti fotku zbog koje sam dobila mesec dana zabrane lajva, kojeg nikad ni prije nisam objavljvala :lol:
Jos mi dodje poruka da mi brisu fotku staru 2 godine, a ako razmisljam o samoubistvu da potrazim pomoc. Pa gdje ste 2 godine, mogla sam se ubit 100 puta🤣
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Facebook

Post by Truba »

Frajer zaklo psa u vogosci i okacio fotku glave psa
Ja prijavio
6 mjeseci poslije obavijest ne krsi nasa pravila

Mirza ganic ode u siriju i puca iz snajpera na ljude u daljini...ne krsi

Podijelim zezanciju izjava 46.predsjensika amerike trumpa
Kaze ovo nije tocna info :lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#47 Re: Facebook

Post by plain vanilla »

Black swan wrote: 30/08/2021 20:31 Frajer zaklo psa u vogosci i okacio fotku glave psa
Ja prijavio
6 mjeseci poslije obavijest ne krsi nasa pravila

Mirza ganic ode u siriju i puca iz snajpera na ljude u daljini...ne krsi

Podijelim zezanciju izjava 46.predsjensika amerike trumpa
Kaze ovo nije tocna info :lol:
Zbog ove fotke sam dobila banImage
:lol:
A sad cu ti pokazat sta su nam u grupi oznacili pod osjetljiv sadrzaj
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#48 Re: Facebook

Post by plain vanilla »

Image

Bilo me strah kliknuti sa vidim sta je cura objavila, kad ono
Image
:lol:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Facebook

Post by Truba »

Nadam se da ovo rade alhoritmi a ne ljudi
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Facebook

Post by Truba »

u nekoj američkoj gupi za serije napišem wtf
i dobijem nakon 2 dana zakasnjelu opomenu na 1 dan zabranje pisanja i brisanje komentara
što sam napisao u prijvodu

wtf, točno na dan kada je serija izašla prija 20 godina ja je sasvim slučajno počeo gledati prvi put
:mrgreen:

odmah sam izašao i blokirao grupu :roll:
Post Reply