F. Nietzsche vs S.Freud

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1 F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

Hey imam je pitanje vezano za ova dva filozofa. Citao sam, dijelom Tumacenje Snova i Razvoj Morala, znaci nisam sve procotao jos, mada professor trazi samo dijelove knjiga da se procitaju. Pa ne znam koliko ste vi upoznati sa autorima i koje slicnosti ili koje razlike medjusobno oni djele?
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#2 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

Pa bas niko nije citao nista do sad ni Niceu ni Freuda?
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#3 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

I ovo neki zovu filozofija forum i niko jos ne rece nista o Nitzeu ili Freudu koja spadaju u dva najpoznatija imena o svijetu filozofije!
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#4 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Leonid Breznjev »

siguran sam da dosta ljudi na ovom forumu itekako poznaje djela navedenih... no sta rece, sta je sa tobom?
procitao si par recenica iz nekih knjiga i sad bi ti jos i kritikovao sto ti niko ne odgovara na onako pametno postavljena pitanja? ocekujes nesto, kao sto vidim iz tvojih redaka. sta zelis? ne sta tvoj profesor zahtijeva, nego sta zelis TI? ako sam sebi razjasnis sta zelis znati, moguce da ti neko od forumasha i adekvatno odgovori, ako to onda uopste bude potrebno..


„Welch erbärmlich Grauen fasst Übermenschen dich!“
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

Leonid Breznjev wrote:siguran sam da dosta ljudi na ovom forumu itekako poznaje djela navedenih... no sta rece, sta je sa tobom?
procitao si par recenica iz nekih knjiga i sad bi ti jos i kritikovao sto ti niko ne odgovara na onako pametno postavljena pitanja? ocekujes nesto, kao sto vidim iz tvojih redaka. sta zelis? ne sta tvoj profesor zahtijeva, nego sta zelis TI? ako sam sebi razjasnis sta zelis znati, moguce da ti neko od forumasha i adekvatno odgovori, ako to onda uopste bude potrebno..


„Welch erbärmlich Grauen fasst Übermenschen dich!“
Nista stari zavrseno, papir gotov i predat, o Tumacenju Snova i Razvoj Morala, samo cekam rezultat
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#6 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Leonid Breznjev »

e pa kad je tako, mogao bi onda, bar utanko, napisati sta ti sad mislis o ova dva, kako ti kazes "najpoznatija imena u svijetu filozofije".. sta mislis o navedenim djelima, teorijama, stavovima? koje su to razlike izmedju njihovog razmisljanja? gdje su im slicnosti? ja bih ti bio jako zahvalan kad bi mi TI odgovorio na tvoja postavljena pitanja.. :) mozes li to uciniti?
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#7 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

pa gdje si ti bio prije majke ti, da se ne patim sa ovom filozofijom toliko
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#8 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by ljubav_aha »

corolla02

Nitzsche je imao nekoliko traznicionih faza u zivotu,pojedini dijelovi njegovih razmisljanja su dobri,a mnogi su prilicno konguzni,"teski",ali ne razumijem zasto je Freud uzet kao suportan primjer,ne mogu da nadjem neku "zajednicku" paralelu
Nietzcshe je odrasatao u religioznoij porodici,mislim da mu je otac bio svestenik,ali se ne sjecam da je imao negativna razmisljanja o seksu,no mozda nisam naisla na doticni materijal :!:
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#9 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

Freud je pocivao na Nietzsche, on mu je uzor
Razvoj potiskivanja im je zajednicki bio, samo jedan u stvarnosti na primjeru robova ili Jevreja a drugi u psihy kao mehanizamu odbrane
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#10 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Leonid Breznjev »

corolla02 wrote:pa gdje si ti bio prije majke ti, da se ne patim sa ovom filozofijom toliko
tvoj simpaticni odgovor ujedno je i odgovor na tvoje pitanje zasto se niko ne osvrce na tvoje upite.. razumijes? oprosti, pitam gluposti, naravno da ne razumijes.. :)


svako dobro.. :)
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#11 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

Leonid Breznjev wrote:
corolla02 wrote:pa gdje si ti bio prije majke ti, da se ne patim sa ovom filozofijom toliko
tvoj simpaticni odgovor ujedno je i odgovor na tvoje pitanje zasto se niko ne osvrce na tvoje upite.. razumijes? oprosti, pitam gluposti, naravno da ne razumijes.. :)


svako dobro.. :)
Ti meni djelujes ko onaj podzemni covjek iz Zapisa iz Podzemlja od Dostojevskog
:)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#12 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by ljubav_aha »

corolla02 wrote:Freud je pocivao na Nietzsche, on mu je uzor
Razvoj potiskivanja im je zajednicki bio, samo jedan u stvarnosti na primjeru robova ili Jevreja a drugi u psihy kao mehanizamu odbrane
to nisam znala,znaci nema potrebe da budu u vs. poziciji :)
kao sto rekoh,volim jedan mali dio razmisljanja Nietzsche
prije bih rekla da je Nietzsche bio Freud-u inspiracija u jednom dijelu zivota,jer Freud je jedan i jedini :)
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#13 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by IHAVEDREAM »

Nietzsche-a i Freud-a nije dovoljno samo citati.
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#14 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

ljubav_aha wrote:
corolla02 wrote:Freud je pocivao na Nietzsche, on mu je uzor
Razvoj potiskivanja im je zajednicki bio, samo jedan u stvarnosti na primjeru robova ili Jevreja a drugi u psihy kao mehanizamu odbrane
to nisam znala,znaci nema potrebe da budu u vs. poziciji :)
kao sto rekoh,volim jedan mali dio razmisljanja Nietzsche
prije bih rekla da je Nietzsche bio Freud-u inspiracija u jednom dijelu zivota,jer Freud je jedan i jedini :)
Ma ja imao cas ovaj semestar o Intelektualnoj Historiji Evrope iz 19 stoljeca, al sam se napatio, teske knjige za citati a nemam podloge, pa jos na engleskom...
Ni najvecem dusmaninu ne bih pozelio da prodje sto sam ja prosao i napatio se, ali hvalla Bogu vec je to stvar historije ili historije filozofije
:D
Last edited by corolla02 on 30/04/2009 06:49, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#15 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by ljubav_aha »

corolla02,ma treba voliti filozofiju,ako i razumjeti terminologiju sa podlogim iz istorije,licno me filozofija ne interesuje :-)
meni je Freud interesatan :) jednostavan :)
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#16 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by corolla02 »

ljubav_aha wrote:corolla02,ma treba voliti filozofiju,ako i razumjeti terminologiju sa podlogim iz istorije,licno me filozofija ne interesuje :-)
meni je Freud interesatan :) jednostavan :)
ma uzas zivi, nikad vise pred mene ako Bog da
:D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by ljubav_aha »

IHAVEDREAM wrote:Nietzsche-a i Freud-a nije dovoljno samo citati.

you-have-A-dream,znamO :-)
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#18 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by pici »

Dok Nietzsche uživa u filozifiranju o nadčovjeku i narodu kao bekanima(u potpunosti se slažem s ovim o stadu) dotle veliki Freud bazira se na Egu i da je "relna seksualni objekt" :mrgreen: ......ova dvojica psihologa su ekscenticni genijalci....mada mi mirišhu da su i potajni homoseksualci. :mrgreen:
luxferre
Posts: 663
Joined: 25/07/2009 00:23

#19 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by luxferre »

pici wrote:Dok Nietzsche uživa u filozifiranju o nadčovjeku i narodu kao bekanima(u potpunosti se slažem s ovim o stadu) dotle veliki Freud bazira se na Egu i da je "relna seksualni objekt" :mrgreen: ......ova dvojica psihologa su ekscenticni genijalci....mada mi mirišhu da su i potajni homoseksualci. :mrgreen:
Don Niche....je cura obolio od sifilisa (od dama za eskort) od kojega je kasnije i umro.......dok je frojd pronalazio u crvenkapici prvo sexualno iskustvo :)
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#20 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by terapija »

Necemo ti mi "zadacu" raditi.

Sjedi i citaj :P
Schizophrenia
Posts: 43
Joined: 06/06/2009 19:54

#21 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Schizophrenia »

Ja ne razumijem ljude koji za ozbiljno uzimaju ovu dvojicu 'filozofa'. Nice je puk'o k'o tromblon kada je vidio konja kako umire, a Freud je mislio da su djeca seksualna bica =O. Ne znam, samo nastavite.
luxferre
Posts: 663
Joined: 25/07/2009 00:23

#22 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by luxferre »

Schizophrenia wrote:Ja ne razumijem ljude koji za ozbiljno uzimaju ovu dvojicu 'filozofa'. Nice je puk'o k'o tromblon kada je vidio konja kako umire, a Freud je mislio da su djeca seksualna bica =O. Ne znam, samo nastavite.
Nice je puno prije toga obolio od sizofrenije koja se sa godina povecava, a uz to je bolovao od sifilisa
nije racionalno iz biografskih cinjenica izvlaciti bilo kakve zakljucke o njemu/njima
ipak je on taj koji ce bit upamcen kao jedan od najvecih i svakako " najkontraverznijih filozofa"
citao sam skoro sva njegova djela, koja ne mogu ostaviti ravnodusnim bilo cega, frojd je vise konkretniji i prihvatljiviji citaocima za razliku od nichea koji to i nije s obzirom da se svaki njegov spis nadovezuje na nako od sledecih djela
TOM SCHOLZ
Posts: 354
Joined: 19/01/2010 04:30

#23 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by TOM SCHOLZ »

Nebo i zemlja,kao i nekadašnji i današnji studenti :shock:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#24 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Great Cornholio »

TOM SCHOLZ wrote:Nebo i zemlja,kao i nekadašnji i današnji studenti :shock:
Nije baš tako, ja mislim da je Ničeova filozofija Frojdu bila inspiracija za njegovu psihodinamsku teoriju ličnosti.
Niče je rekao "Što se tiče praznovjerice logičara, nikad mi neće dosaditi da uvek iznova ističem jednu naoko sitnu činjenicu koju ovi praznovjernici nerado priznaju — naime, da misao dolazi kad "ona" hoće, a ne kad "ja" hoću; tako da je krivotvorenje činjeničkog stanja kad se kaže: subjekt "ja" je uslov predikata "mislim", a to je baš suština Frojdove psihodinamske teorije ( nagoni su ti koji sve pokreću, pa tako i misli). Evo još jednog Ničeovog citata koji je , barem ja tako mislim snažno uticao na Frojda : Budimo već jednom oprezniji, budimo "nefilozofični" — recimo: u svakom htijenju je, prvo, mnoštvo osjećanja, naime osjećanje stanja od koga se udaljavamo, osjećanje stanja kome težimo, osećanje samog ovog "od" i "ka"; drugo, još jedno prateće osjećanje u mišićima koje se po nekoj vrsti navike budi čim mi "hoćemo", to jest i prije nego što pokrenemo "ruke i noge". Dakle, kao što osjećanje, i to osjećanje svake vrste, treba priznati kao sastavni deo volje ( Kod Frojda ID), tako je, na drugom mestu, i s mišljenjem: u svakom voljnom aktu postoji misao koja zapoveda ( Ego). Nema mesta verovanju da bi se ova misao mogla odvojiti od "htenja" i da bi tada još preostala volja! Treće, volja nije samo skup osećanja i mišljenja nego, pre svega, i afekat: i to onaj afekat zapovjedanja ( Super Ego)
Ja bih rekao da Niče i Frojd nisu suprotsatvljeni, već da je Frojdu Ničeova filozofija bila snažna inspiracija.
olijali_vuk
Posts: 138
Joined: 04/03/2010 00:04

#25 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by olijali_vuk »

Nietzsche je bio u prvom redu psiholog. Tako se sam i nazivao, psiholog, filolog i filozof. Samo sto on za filozofa nije smatrao onoga, ko nema dodira sa realnim zivotom. On je mislilac, ne samo filozof. I on ima - kao sto se i iz prezimena vidi- 75% poljskog porijekla. Ljusi su u njemu prepoznavali Poljaka.
Freud se basira dosta na Dostojewskom, mada je i Nietzsche rekao, da je Dostojevski jedan od najsretnijih slucajeva njegovog zivota, i NIetzsche je dosto toga od Dostojewskog samo preveo.
Od Freuda sam citao: Tri sekusalne teorije. Taj Traumdeutung sam htio, ali nisam, ide vise u detalj i Nietzsche ima kodiran jezik za razliku od njega, kao recimo u Zarathustri. NIetzsche je i prvokator, dijete jednog evengelistickog svecenika, koji se onda okrece protiv crkve i protiv Isusa, recimo Antichrist i tako dalje..
Post Reply